siwswm. No. 19554. WOENSDAG 5 DECEMBER Anno 1923 a—oma—mmmmm BINNENLAND. Het voornaamste nieuws - van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIENt 80 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueels opzending van brieven tïO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordaindspleln Directie en Administratie Postchèqua- en Girodienst No. Telefoonnummers voor 175 - Redactie 1507. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 8 maanden ƒ2.86, per week ...v.r.'.M.*, Ï0.1& Bulten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week .Inr»- *0.18, Franco per post 2.85 -f- portokosten. v pit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. tr GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, iVischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG (Verkrijgbaar SCHELVISCH a 10.15—f 0.29, SCHOL a f 0.20—i 0.30, TARBOT a f0.55, iTONG a f 0.88 per pond en ZEEUWSCHE MOSSELEN a f 0.05 per K.G. 1 k N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 5 December 1923. - Het Academisch Ziekenhnis, Naar gemeld wordt, zullen de Minister 1 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. De Visser, en de Minister van Financiën, de heer Colijn, vergezeld van de heeren J. C. E. baron van Lijnden, chef van de aideeling Rijksgebouwen bij het Departement van Fi. t nanciën, en den heer P. Visser, hoofdcom. mies bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zich naar Lei- 1 (den begeven, naar verwacht wordt om de i kwestie van de installatie en in-werking- treding van het nieuwe Academisch Zieken-, huis tot een spoedige en bevredigende oplos- k ping te brengen. Mengelberg. Onze stadgenooten zijn gisteren zoo ge, lukkig geweest om een concert van het con, certgebouworkest te hebben kunnen bijwo, nen, dat onder leiding stond van Mengel berg zelf. Wij hebben weer opnieuw in be wondering gestaan over de geweldige dingen (die deze man weet te bereiken. Mengelberg Staande voor den lagen, zwarten lessenaar, Bectt alles aan, de kleinste fraseeringen, Seder crescendo, decrescendo, riterdando ol accillerando leeft hij mee en draagt hij over pp zijn orkest-leden ,die Mengelberg's diep ste bedoelingen lezen in zijn handgebaar en Ler het juiste gevolg aan geven. Dit maakt pen uitvoering van het Mengelberg-orkest poo ver uitstekend' boven alles, wat ook ge presteerd wordt; het tot in de lijnste puntjes verzorgde, en vooral de groote muzikalo toe- Wijding van den dirigent, die het niet al leen zelf zoo voelt, maar het zóó weet over te brengen op zijn orkest, dat da stukken - klinken, als uit éón groote ziel voortgebracht als uit éénzelfden drang weergegeven. Het programma bestond uit Cherubini ouverture van de opera Luacreon, een aar- (tlige frissche compositie ,die den avond in zette. Als hoofdnummers de 4de van Beet- ihoven en de Serenade voor Strijkorkest van (Tschaikowsky. Rustig zet het eenigszins koraalachtige thema in, om over te gaan in pen vlugger tempo met een thema van Ï6 des met telkens een boven voorslag, dat naderhand overgenomen wordt door de le violen in een ander rhythmus. Het 2de deel, de wals, is van een lichte, vlinderigheid, terwijl in de Elegie het lande- i lijke karakter overweegt. Aarzelend zet (daarna in denzelfden loon van de Elegie, de Finale in. Opeens verandert de stemming, Wordt de muziek langzaam accellerando stij gend .waarna een groot riterdando in alle instrumenten optreedt, om dan weer in een slug tempo naar het slot te gaan. Prachtig was ook de vertolking van Beet hoven's 4de. Alleen de wijze, waarop het on geëvenaarde Adagio uitgevoerd werd, was al i een gang naar de Stadszaal overwaard. En dan de helderheid van den toon van alle instrumenten in de overige deelen. Het absoluut rhythmische en het gelijkmatig at en aanzwellen van den toon lot de meest imposante dubbel-iorte's, die ooit ten ge- hoore zijn gebracht. Het heele orkest van boven tot beneden werkt daaraan mee; het is Ook daarom, dat een marche Hongroise van fcerlioz, door Mengelberg uitgevoerd, het pu blick in extase brengt. Grappig was de Me nuet des Follets, met haar steeds plotseling afgebroken melodie, die dan eenigszins an ders zich weer laat hooren en weer verbro ken wordt. 1 Het publiek was heel enthusiast, al hoewel Onzes inziens de ovatie aan het slot nog veel grooler had kunnen zijn, om eenigszins I uiting le geven aan de gevoelens, die ons be stormen; dat zoo iets mogelijk is, dat het Ons gegeven is deze prachtige composities eóó te hooren uitvoeren. De directrice van het Ziekenhuis der j Rijksuniversiteit alhier, mej. W. C. M. Dloemers, zal met ingang van 1 Januari k.s. haar functie neerleggen. Ds. W. den Hengst alhier komt voor bp een tweetal voor de .Geref, Gemeente te IBenlhuizen. J 1Beroepen is Eij de Rem. Geref. Gom, b Lochem de heer JV, Noordhoff, prop. f. Mhler. Maandagavond werd de laafsle verga- f Bering gehouden van de Commissie tot vie- ;Png van het Regeeringsjubileum van H. M. >Be Koningin, onder leiding van prof. A. S. de Plécourt. Uit de rekening van den penning- meester bleek, dat de ontvangsten hadden ■\^aoragen f 10.163.68', de uitgaven f 7080.54', Danr ginds komt do stoomboot nit Spanje weer aan! zoodat er in kas bleef f 8083.04. Bij monde van den voorzitter der Financieele Commis sie, mr. J. C. van der Lip, werd den heer Steijns dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer en voorgesteld, den aandeelhouders pl.m. 50 pet. van het gestorte bedrag terug te betalen. De wijze van betaling zal per ad vertentie worden bekend gemaakt. Na dankbetuiging van den burgemeester als eere-voorzitter en prof. A. S. de Blécourt aan bestuur en dc verschillende commissies, werd het Comité ontbonden verklaard. Ten bate van de Vereeniging tot ver betering van het lot der Blinden heeft al hier een uitvoering plaats gehad in de groote zaal van „Zomerzorg". Zooals onze lezers weten, werd door een stuk in dit Blad de aandacht van belangstellenden op do Veree niging en op deze uitvoering gevestigd. Naar wij vernemen heeft dit op den kaartenver- koop en op de financieele uitkomsten een goeden invloed gehad. Zelfs van buiten de stad kwamen giften in. De regeling van den avond was in han den van mejuffrouw L. van Itallie, die zich de hulp had weten te verwerven van mevr. Groen en van het mandolinegezelschap Kre- busllipo, terwijl zij zelve met de leerlingen van de onder haar leiding staande zang school van de Maatschappij lot Nut van 't Algemeen een tweetal werkjes uitvoerde, n.l. de bekende Poppenhuisparlij en de nog wei nig bekende St. Nicolaas-cantate van den Amsterdamschen blinden-leeraar Créman, Mevrouw Groen, die met haar fraai so praan-geluid eenige liederen ten beste gaf en ook het mandoline-gezelschap hadden een welverdiend succes. Evenzoo kon de uitvoe ring der beide zangspelen de instemming en de dankbaarheid van het de zaal geheel vul lend publiek verwerven. In de pauze hield St. Nicolaas in eigen persoon een inzame ling; ook hem stroomden de gaven toe. Een der aanwezige blinden betuigde dank aan allen, die tot welslagen van den avond hadden bijgedragen; terwijl aan de leidster, mej. Van itallie, bloemen werden aangebo den. Een aardige avond, die bovendien aan het doel, het stijven der kas van Blindenzorg, ten volle heelt beantwoord. Op uitnoodiging van de Leidsche Ver eeniging voor 'Wetenschappelijke Voordrach ten zal prof. dr. E. Sievers, uit Leipzig, al hier een voordracht houden op Dinsdag, 11 December, 's avonds, in het klein-audito- rium der Universiteit, Hel onderwerp der voordracht zal zijn; „Eddaforschung und Schallanalyse". Zij is voo ralle belangstel lenden toegankelijk. Prof. Sievers kan wel Beschouwd wor den als een der grootste germanisten van dezen tijd. Zijn angelsüchsische Gramma- tik en alt-germanische melrik zijn alge meen bekend. Hij bezit een geheel ongewoon gehoor en taalgevoel, schreef Grundziige der Phonetik en is een virtuoos in het spre ken van Duilsche dialecten. Sievers ging geheel nieuwe wegen hij Eet vaststellen der rhytmisch-melodische en klankeigenaardigheden van oude teksten, waarvan vooral Germaansche moeten wor den genoemd. Zij hebben geleid tot nieuwe methoden van tekst-reconstructie en tekst- critiek aan de hand der accoustische eigen schappen der kunstwerken. Daarbij komt nog, dat deze geleerde helder en suggestief de aller moeilijkste problemen op dit terrein weet te verduidelijken. Het Is opmerkelijk, Eoe dikwijls In den faatsten tijd van gemeentewege openbare werken worden aanbesteed, wat, uit het oogpunt van productieve werkverschaffing, zeer is toe te juichen In het geheel zijn dit jaar, groot en klein, 32 werken uitgevoerd of nog in uitvoering. En daar zijn zeer be langrijke werken bij, zooals o, a, do bouw van 162 arbeiderswoningen. Naar wij van bevoegde zijde vernamen, zullen in deze maand nog een tweetal open bare werken aanbesteed worden. In het ge heel werken aan de uitvoering van ver schillende werken thans nog plus minus 300 personen, waaronder uit den aard der zaak vele bouwvakarbeiders, doch pok nog al veel grondwerkers. Natuurlijk zijn daaronder Ook wel werk krachten van buiten, maar verreweg de groote meerderheid bestaat uit Leidsche arbeiders. ,Wij hebben de ruim dertig werken Eoven genoemd eens de revue laten passeeren en het bleek ons, dat er geen enkel werk bij is, dat niet tot de productieve mag worden ge rekend, al zijn er bij, die nog wel wat zou den hebben kunnen wachten. Zoodanige werkverschaffing is echter in dezen tijd van groote werkloosheid zeker ie rechtvaar digen, Ook in deze gemeente heelt zich" een kring van jongeren gevormd met het doel zich aan te sluiten bij de voor eenigen tijd ta Amsterdam opgerichte Vrijz,-Democra tische Jongeren-Organisatie. Het voorloopig bestuur heeft nu een ver gadering uitgeschreven op Vrijdagavond 7 December, waarin de afdeeling definitief zal worden opgericht. In deze vergadering za[ mr. A. C. Jose- phus Jitta, lid van den Raad te 's-Graven- hage en secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, een rede houden. Ingevolge de Woningwet zijn ten be hoeve van den arbeiderswoningbouw aan deze gemeente voor de vereeniging „De Eendracht" voorschotten verleend, ten be drage van f 1003 en f 38.350. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat voor de aanstaan de dienstplichtigen van de lichting 1025, der halve zij, die in Januari a s. voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven, de ge legenheid open slaat om deel te nemen aan do vooroefeningen van den vrijwilligen landstorm, ten einde in het bezit te komen van het bewijs van voorgeoeiendheid, welk bewijs recht geeft op verkorting van den dupr der eerste oefening met vier maanden. Zij, die een verbintenis om deel te nemen aan bovengenoemde oefeningen wenschen aan te gaan, moeten zich vóór 22 December a.s. aanmelden ten bureele van den Com mandant van den Vrijwilligen Landstorm, afdeeling Leiden, aan den Morschsingel al hier. Aangifte is gedaan door een besteller der posterijen, dat aan het slation zijn dienst cape is gestolen van een wagen, waarop hij deze had neergelegd, Hedenmorgen is de heer J. 0. v. E. door het slippen van zijn rijwiel In hel Rijn-en- Schie-kanaal gereden. Hij is er met een nat pak en een zeer beschadigde fiets afgeko men. dat, na overleg met de afgevaardigden van de bij de arbeidsovereenkomst aangesloten afdeclingen, het aanvangen van onderhan delingen op den grondslag van de door de werknemersorganisaties ingediende voor stellen misleidend zou zijn, aangezien die toch niet zouden worden aanvaard. Het centraalbesluur heeit een ander voorstel ontworpen, bestemd "om als brug te dienen tot herstel van de verhoudingen in het bedrijf, en verklaart zich bereid, de lei ding van het overleg, noodig om tot over eenstemming le komen, op te dragen aan een gezaghebbend persoon van gezamen lijke keus, die buiten het bedrijf staat, Uit het bakkeisbedrijl. Het centraal-besluur van den Nederland- Schen Bakkerspatroonsbond heeft aan be sturen der werknemersorganisaties bericht, De prinses van Ertraoh-Sohönberg beeft gisteravond vorgezeld van. een hofdame van de Koningin, do voorstelling van „Groots Stadslucht" door de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsoh Tooneel" in den Kon. Schouwburg in Den Haag bijge woond. Re Raad van Edam beeft besloten, flat op alle gemeente-ambtenaren en werk lieden 8J pOt. van salaris of loon zal wor den verhaald voor pensioen. Voor Inko mens beneden f 2000 cal bijslag worden ver leend te beginnen bij het dorde kind. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari, aan dr. J. S. van Veen, hoofdcom mies bij het Rijksarchief in Gelderland, op zijn verzoek, eervol ontslafe als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de door hem den lande bewezen diensten; is het Kon. besluit van 9 November ingetrokken, voor zoover dit betreft de benoeming van jhr. mr. H. R. A. Laman Trip tot burge meester van Dinxperlo. De arrondissementsrechtbank te Gro ningen heeft, ter vervulling van een vaca ture van rechter in haar college de navol gende alphabelische lijst van aanbeveling opgemaakt: jhr. mr. E. J. Strick van Lin- Bchoten, substituut-griffier bij de arrondis sementsrechtbank te Breda; mr. W. A. Vos, substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Winschoten; mr. W. G. Wie- mann, rechter-plaatsvervanger in de arron dissementsrechtbank te Groningen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Groningen heeft een adres gezonden aan de Koningin, met het verzoek, een af zonderlijk Departement van Handel en Nij verheid in te stellen. De Kamer meent, dat, in verband met den toestand, waarin handel en nijverheid in dezen tijd van malaise ver- keeren, het een algemeen landsbelang is, dat er een afzonderlijk Departement van Handel en Nijverheid wordt ingesteld, waar door een Minister zich geheel aan deze tak ken van volksbestaan zal kunnen geven, In de to Breda gehouden Raadsverga dering heeft op een vraag van den heer Zijlmans, of de burgemeester, dr. Van Bonsbeek, die in een der bladen als a.s. Minister van Justitie genoemd is, Breda misschien sou verlaten, de heer Van Sons- beek geantwoord^ dat men aan dergelijke persberichten „niet te veel" waarde hech ten moet. Mevrouw Bakker-Norf, lid van de Tweede Kamer, Heeft den Minister van (Wa terstaat de volgende vragen gesteld: I. Is het juist, dat de Minister, hoewel demissionnair, aan den directeur der post en telegrafie opdracht heeft gegeven het ontslag van de gehuwde ambtenaressen bij dien dienst voor te bereiden en dat met de BINNENLAND. De pleidooien voor den Hoogen Raad Ia< zake de Leidsche navordeiingsbelasting. Het Akademisch Ziekenhnis te Leiden; mi nisterieel bezoek. Te Amsterdam wordt een geldtrommel met 13.000 gulden op het postkantoor vermist. BUITENLAND. Voorstelling van de nienwe Uuitscfie ré. geering aan den Rijksdag. De Dnitsche machtigingswei krijgt kans op aannemen. De Rijksraad kenrt haar reeds goed, i In het bezette gebied weigeren de arbei ders werktijd-verlenging. centrale commissie voor georganiseerd over- leg in dezen geen overleg is gepleegd? II. Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat, waar dit ontslag een maat regel is van principieeien en diep ingrijpen den aard, het gewenscht is, dat niet wordt Vooruitgeloopen op de eventueele plannen van zijn opvolger? i— De heer Bakker, lid van de Tweede Kamer, heeft den Minister van Financiën dé volgende vragen gesteld: Is de commissie, welke, volgens de med$ deeling van den Minister van Arbeid, gé. daan in de vergadering der Tweede Kamef van 21 November 1922, destijds ingesteld met de opdracht om te onderzoeken wat, in verband met de vereenvoudiging en be zuiniging, do meest economische methode ïi om te komen tot eenheid in de In- en uit voerkeuring van vleesch, reeds met haar arbeid gereed? Zoo ja, waarom is de conclusie, waartoe de commissie gekomen is, tot dusver nog niet gepubliceerd? Indien tegen de publicatie van het rap port dezer commissie geen bijzondere be zwaren bestaan, zou de minister dan willen bevorderen, dat genoemd rapport ten spoe digste verschijnt? De Raad van Groningen heelt met 18 tegen 10 stemmen besloten, de eigen ex ploitatie van drie boerderijen op te heffen., De gewone audiënties van de Ministers van Justitie en van Financiën zullen deze week niet plaats hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Voor heden vrijwel stilstand. De nieuwe Duitsche rijkskanselier Marx heeft zijn pro gramrede gehouden, men zie onder Duitsch- land. Feitelijk behelst deze rede niets meer dan de verzekering, dat de politiek van Stresemann zal worden voortgezet en daar om is het begrijpelijk, dat er maar matige belangstelling was. In Duitschland gaat het heden om de machtigingswet, die een goede kans maakt daar de socialisten huiverig zijn voor directe verkiezingen. Baldwin, de Engelsche premier heeft nog eens in een verkiezingsmanifest de buiten, landsche politiek aangeroerd. Hij herhaalde, dat de regeering standvastig haar pogingen zal voortzetten, om een regeling te bevorde ren der problemen waar Europa Üians voor slaat. Zij heet de aanwijzingen welkom, dat dit streven de sympathie geniet der Ver- eenigde Staten en hoopt, dat er middelen zullen gevonden worden om lot een vriend schappelijke samenwerking te komen met Frankrijk, Italië en België. Europa kan dan trapsgewijs terug worden gebracht tot vrede en welvaart. In onze pogingen om tot een prompte regeling te komen zullen wij steeds indachtig blijven aan de gevoelsbanden die Frankrijk en Engeland vereenigen en trach ten deze te verzoenen met de belangen van het Engelsche Rijk, die steeds het eerste voorwerp onzer zorg moeten blijven, aldus eindigt Baldwin. Nieuws is het niet bepaald! In het bezette gebied schijnt het toch nog mis te ioopen met de overeenkomst tusschen mijneigenaars en arbeidersorganisaties over verlenging van den arbeidstijd. Zoowel de soclalislen als chrislclijken weigeren dc ver lenging. Op voorstel van generaal Degoulle heb', ben de Fransche en Belgische regeering be sloten tot het nemen van nieuwe bestuurs maatregelen in bet bezette gebied en het verleenen van gratie aan de verbannen en veroordeelde personen. Degoutte is van oor deel, dat het lijdelijk verzet feitelijk zal zijn afgeioopen, wanneer het werk in de mijnen en fabrieken zal zijn hervat en wanneer de

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1