Begrafenisonderneming KEERËWEER SPORT. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. aangenomen om een verzoek Ic richten aan Jen Dir.-Gen. en het gemeente-bestuur. De heer R. II. C. Tromp wenscht in boekvorm uit te geven de beschrijving der toestanden, weike wij hebben" beleefd in de oorlogsjaren met het vak. De voorzitter meent, dal dit een bezwaar is voor de ajdee- iing. We zullen dit maar beschouwen als een aanmoediging. In de alg. vergadering zal dit wellicht bij de rondvraag gesteld worden. Niels meer nan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering welke vrij goed was bezocht. Burgerlijke Stand Ge boren: Margarelha Jehanna, d. van H. v. d. Voort en J. M. v. d. Lans. Anna Maria, d. van C. Lagerwey en A. van Beek. Jacobus Pelrus, z. van C. v. d. Zwet en C. Burgmcycr. Lubbert, z. van J. Eisenga en N. Keekstra. Gecrlruida, d. van P. Slar fn J. Montagne. Overleden: Florcntius Vink, echlg. van J. A. Vink, 07 jaar. NOORD WIJ K AAK-ZEE. De haring- logger de N.W. I was binnengekomen met verlies van pl m. 40 netlen. Zaterdag ont ving de reederij het verblijdend bericht, dal deze nellen door een Schevcningsclien log ger waren gevixht en binnengebracht. De viescher L. Hvan hier, had liet ongeluk om bij het aftakelen van zijn schip in Vlaardingen, met een mes in het oog te steken. De toestand was zoo erg, dat op name in het ziekenhuis noodzakelijk was. NOORDWlfrERHOUT. B u r g c r 1 ij ke Stand. Geboren: Al id.a Cornelia Norberta, d. v. P. W. van Duin en A. C. Zonneveld; Elisabeth Johanna, d. v. N. Disscldorp en C. Winters; Johannes Antonius, z. v. J. Geerlings en A. M. Heemskerk; Jacobus, z. v. H. Geerlings en K. Warmerdam; Petrus Cornelis, z. v. P. W. Warmerdam en O. M. JLoster. OverledenEvcrdira A. J. Ockers, 70 j. eohtg. v. H. J. Hulfihoff, alhier; Johannes 'A. Hofkes, 57 j. ongeb. te Haarlem (St. Bavo); Jacobus de Groot, 28 j. ongehuwd alhier; Jan W. Gunning, 61 j. echtg. van E. de Vries, alhier. Overl. te Leiden; Phi- Vppus J. Evers, 39 j. ongehuwd te Amster dam (Sfc. Bavo); Antonius M. Jansen, 67 ongehuwd te Amsterdam (Sfc. Bavo); Nicolaas D. Vermeer, 63 j. echtg. van J. Buis te Amsterdam; Johannes P. W. van der Meer, 55 j. echtg. van C. van Graven alhier. Gehuwd: W. P. Nederstigfc en A. van EckerenC. van Elk en C. Hoogkamer. Kerkelijk Bericht. Ned. Herv. Gem. Woensdagavond 7 uur buitengewone avonddienst, ds. P. Hofstede. De Noordwijksche "auto-busondernemer rijdt vanaf heden met twee bussen over Noordwijkerhout naar Haarlem; ook is de dienst uitgebreid. Door welwillende bijdragen in staat ge steld zal den kindereu der Ned. Herv. Gem. een kerstfeest worden berekl. Op voorstel van den beer Th. Lange- veld, zal aan Ged. Staten van Z. Holl. wor den verzocht, hun goedkeuring te verleenen aan het Raadsbesluit om de salarissen van burgemeester, secretaris, ontvanger, politie enz. met 10 te verlagen tegen 1 Juli 1924. OEGSTGEEST. In verband met het bericht omtrent de inbraak bij den heer V., alhier, kan nader worden gemeld, dat, benevens een rijwiel ook een electrische Bully-lamp en een paar waschdoeken, handbeschenners en een kaas van ruim 10 pond werden ontvreemd. Voor de lamp en handbeschermers- heeft de die! den tijd genomen door ze van een ander rij wiel te monteeren. De dief heeft zich toe gang verschaft door inklimming van een raam in de schuur. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester J. G. M. van Griethuijsen. De voorzitter opent de vergadering waar na de notulen worden voorgelezen der vo rige vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Nijssen en met kennisgeving de heer C. Bak- ker. Ingekomen stukken: Een dankbetuiging van mej. van MeursWiersma voor het be sluit van den Raad, waarin verhooging van haar salaris is toegestaan. Een voorstel van eenige raadsleden óm de pensioenstorting door de ambtenaren der gemeente te verhoogen tot 8*1*%. De voorzitter stelt voor dit voorstel eerst in behandeling te nemen, waaraan wordt voldaan. Het eerst komt hierover aan het woord de heer Schoonderwoerd, die naar aanleiding van de motieven van dit voor stel niet overtuigd is, dat de loonen der ambtenaren op dat peil staan, om deze groole terugstelling te kunnen dragen. Een der voor stellers is in overleg getreden met spr. en heeft gewezen op de toestanden der ambte naren en der gemeente. Wel is spr. voor be zuinigen maar hij kan niet medegaan met deze wijze van bezuinigen. Ook is spr. niet voor een grensbepaling waarover werd ge sproken, want daardoor worden onbillijkhe den geschapen. Spr. is lot de overtuiging ge komen, dat niet voldoende i9 onderzocht dc motiveering van deze verlaging. Na opgaven van verschillende gemeenten i9 hem geble ken, dat Oegstgeest niet een bepaald schit terend figuur slaat met hare loonen. Na de laatste vergadering verwachtte spr. niet dit voorstel maar veeleer eene verhoo- Iging van eenige der laagste loonen. De le vensstandaard is in deze gemeente zeker niet lager dan in Legden, gezien ook o.a. dat vele inwoners in Leiden hunne inkoopen doen voor dagelijksch onderhoud, wat wel eenig bewijs geeft Reden dus, dat de gemeente zeer voorzich tig moet zijn bij de bepaling der loonen ba rer ambtenaren waarom z. i. deze loonen ze ker gelijk moesten staan met die in Leiden. Spr. zegt daarom nogmaa\9 niet overtuigd te zijn van de motiveering van deze commis-. sïe om de pensioenbijdragen van de ambte naren te eischen. De heer van Egmond zegt p_.m; dat hieromtrent verschil van inzicht be slaat. Hij acht de leoncit van de ambtenaren niet zoo, als de heer Sell, zoo even heelt ge uit en vindt het niet onbillijk deze bijdragen van de ambtenaren te heffen. Dc heer Schoonderwoerd bespreekt nogmaals de toe standen van verschillende loonen. Er kan gocn vergelijking gemaakt worden lusschen de loonen van de bouwvakarbeiders cn die der gemeente alhoewel de loonen der bouw vakarbeiders zeker niet constant zijn. De werklieden o.a. van de gemeente moe ten „van alle markten thuis" zijn en der halve zal eer verhooging dan verlaging bil lijk zijn. Verschillende loonen van ambtena ren in omliggende gemeenten, b.v. in Voor hout en Hillegom worden nagegaan, waar uit blijkt, dat Oegstgeest zeker niet bovenaan staat. Dc heer Uillenbogaard heeft ook dit voorstel onderteekend en vergelijkt dc loo nen der geWone arbeiders der gemeente bij die in den boerenstand. In de bouwvakken zijn de loonen over het algemeen wel hooger maar niet vast, waarna spr. tot de conclusie is gekomen dat de pensioenslorling door de ambtenaren niet onbillijk is. De heer Ver haar is voor bezuinigen en gaat óók zijn eigen bedrijf na. Als spr. niet bij machte is zijn arbeiders een hoog loon uit te keeren, zal dit bij de gemeente toch,ook niet behoe ven. Voor eenzelfde arbeid voor minder loon zijn thans zooveel arbeiders le krijgen, waar mede de gemeente toch ook eenige rekening dient le houden. De voorzitter zegt, dat de ambtenaren in 't algemeen hier beloond wor den naar hun capaciteiten. Wel zijn de loo nen op peil, maar als er afgenomen wordt, komen zij ver beneden het peil te staan, wat toch voor de gemeente niet geoorloofd is. Na eenige berekening laat de voorzitter dit dui delijk uitkomen. De levensstandaard is hier niet zoo gedaald, dat het billijk is de pen sioenbijdragen van de ambtenaren in 't alge meen te eischen. Zie b.v. de melk, boter, kaas, brood en dergelijke dagelijkschc levens behoeften, die ook niet in prijs dalen. Spr. acht de loonen ook van die der lagere amb tenaren zeker niet zoo, dat deze verlaging gemotiveerd is. Het onderzoek van den heer Schoonderwoerd blijkt goed onder de oogen gezien le zijn, hetgeen de voorzitter met waardcering bespreekt. Dc voorz. gaat mee met B. en W., dat de plaatselijke toestanden niet toelaten een der gelijke vordering van de ambtenaren le ge- doogen. De heer Schoonderwoerd dankt den voor zitter voor de aanvulling van zijne motieven en laat duidelijk uitkomen dat het door hem gesprokene niet alleen voor de lagere, maar ook voor de hoogere ambtenaren geldt. Na alle uitleggingen en besprekingen wil de heer van Egmond wel met de onderteekenaars van dit voorstel overleggen om dit terug te nemen, daar hem thans blijkt dat er veel goeds in deze uitleggingen is. Ook de heer de Graaf is die meening toegedaan. De heer Schoonderwoerd wil een commis sie van onderzoek instellen. De voorzitter acht; dat al lang genoeg is gediscussieerd en brengt het voorstel der commissie in stemming, hetwelk wordt ver- worpen met 5 legen 4 stemmen, zoodat deze zaak thans van de baan is. Hierna komt ter tafel een adres van den heer J. C. Donk, 3e ambtenaar ter secretarie, om doorbetaling van salaris voor een half jaar. De voorzitter bespreekt den financieelen toestand van dezen ambtenaar in verband met zijn ziekte. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan, wat met algemeeene stemmen wordt aangenomen. Het adres van de gemeente Zoelerwoude om adhaesie aangaande de bijdragen in de onkosten voor M.O. le Leiden, wordt na eenige besprekingen op voorstel van B. en W.-van de hand gewezen. Een verzoek is ingekomen van den Ned. R.K. Politiebond om erkenning inzake poli- tiediploma's. B. on W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. De heer Schoonderwoerd bestrijdt dit voor stel en is van meening, dat voor het verkrij gen van het diploma van den R.K. bond, zwaardere eischen wordeö gesteld dan bij den Algém. Pol .-bond. De voorzitter kan de uillegging van den beer Schoonderwoerd wel aannemen, maar i3 niet overtuigd van de noodzakelijkheid in deze; daarbij kunnen, wie weot hoeveel, bonden komen met een dergelijk voorstel, dat dan niet afgewezen zou kunnen worden en dan bij erkenning van dezen bond moeilijkheden zou opleve ren. Een lange discussie wordt dan gevoerd tusschen den heer Schoenderwoerd en den voorzitter, waarna het voorstel van B. en W. tot niet erkenning van dezen bond, wordt aangenomen met 5—4 stemmèn. Naar aan* leiding van het vefrzóek in de vorige ver gadering van G. Koordes om wijziging van art. 38, Bouw en Woningverordening en ver ordening oppervlakte van woningen, welk verzoek voor onderzoek was verwezen naar B. en W.j wordt voorgesteld om hierin ver andering te brengen. Volgens B. en W. blijkt deze verordening moeilijkheden op te leve ren, die door den voorzitter worden uitge legd. B. en W. vinden ook in 't algemeen deze verordening wel wat kras en willen b.v. de oppervlakte die thans 60 vierk. M. moet zijn, terugbrengen op 50 vierk. M.; en stellen dus voor dit artikel in dien zin te wijzigen voo? enkele gedeelten in de gemeente, w.o. de Warmonderweg. Verschillende opmerkin gen worden gemaakt waarna het voorstel van B. en W. in zijn geheel wordt aangeno men. Aan de orde is dan de benoeming van leden der Commissie voor de werkloosheids verzekering. Aftredend zijn de heeren G. Lubbe Thzn., al9 Iid-palroon, en J. Lith, als lid-werkne mer. Beide heeren worden herbenoemd. Bij de benoeming van een lid der com missie van plaatselijk toezicht op het L.O. stellen B. en W. voor een keuze te doen uit de heeren J. van Noort en C. Renes, waarna dc heer van Noort wordt gekozen. Een voorstel om nog eenige posten op de begrooting te plaatsen, wordt aangenomen. Voor de behandeling van een crediet-aan- vraag voor woningbouw Morschweg, vraagt de voorzitter geheime vergadering, wat wordt goedgevonden. Voor hiertoe wordt overge gaan wordt de rondvraag gehouden. De heer Schoonderwoerd vraagt nog in lichting aangaande de werkloosheid, welk punt door den voorzitter wordt beantwoord. Ook vraagt de heer Sch. naar de indertijd yoorgenomen verbreeding .van de De Kem- penaerstraat. Volgens den voorzitter is deze voorgenomen veibreeding nog niet in dat stadium van afwerking gevorderd. De heer Zandbergen vraagt om verbetering tc brengen in den tóestand van dc „Stink sloot". 13. en W. zijn wel bereid bun mede werking in deze le verleenen, maar zijn nog niet lot overeenstemming gekomen. Toch is de toestand daar ter plaatse voor een groot deel dc schuld van de naaste bewoners, die nog maar steeds allerhande vuil in die sloot werpen. Nu loch eenige keeren per week het vuil door de Pieiniging wordt opgehaald, is zulks loch niet noodig. De voorzitter zegt toe dit punt in onder zoek le nemen, waarna de vergadering wordt omgezet in geheime zitting. Na heropening stelt de voorz. voor om B. cn W. te machti gen lot publieke aanbesteding voor het bou wen van G arbeiderswoningen aan de Morschweg cn hun de gunning toe te slaan voor het bedrag d^t op dc begrooting hier voor is Uitgetrokken. Dit voorstel wordt met algemeene slem- men aangenomen, waarna de vergadering- wordt gesloten. RIJNSBURG. Kerk. bericht-. Chr. Ger. Kerk Dinsdagavond 7 uur, ds. J. Jongeleen van Hilversum. Onderwerp: Het Getuigenis des Heiligen Geesfces. VOORSCHOTEN. De officieele opening van de verbouwde chr. school is bepaald op Maandag 10 December, 's avonds halfacht. Voor het examen, afgenomen door de Vereeniging van leeraren in het Boekhouden is geslaagd de heer H. van Alphen, alhier. ZOETERWOUDE. Het bestuur der IJsclub heeft vergaderd met de hoofd commissarissen. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werd met alge meene stemmen besloten een schrijven van gelukwensch te zenden aan den hoofd-com- miasaris G. O., daar deze juist op dien morgen in het huwelijksbootje was gestapt Daarna werden de statuten in orde ge bracht, ter verkrijging van de Koninklijke goedkeuring. Vervolgens werd besproken en goedgevonden, ora bij ijs-gelegendheid, de Miening, van kant tot kant schoen te ve gen, en te bewerken. Daarna werd de ver gadering gesloten. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 10 TELEF. 801 7797 BILJARTEN. Weer een nieuwe vereeniging. Men deelt ons mede dat alhier in de tnelk- salon „De Toerist", Haarlemmerstraat, is op gericht de biljartclub „Kunst door Oefening". VOETBAL. De Zwalnwen naar Pdiijs. De gisteren door ons aan die „Tel." ont leende samenstelling van het Zwaluwen elftal blijkt onjuist te zijn. De volgendo spelers hebben toegezegd, den toer naar Parijs mee te maken: DoelverdedigersDe Frenne (Vitesse) en v. d. Meulen (H. F. O.) achterapelers: Weber (V.O.CJ.) en Ver- wey (H.F.O.); middenspelers: Sissingh (Be Quick), Te- kelenburg (Haarlem) en Vermetten (H. B S). voorhoedespelers: Snouck Hurgronje (H. V.V.), De Haas (Be Quick), Bulder (Be Quiok), Vis (H.V.V.) en Sigmond (D.F.C.). Nog enkele spelers zullen verder aan deze twaalf toegevoegd worden, waarna de heeren Blote, Van den Berg en Mutters, die als leiders van den toer zullen optre den, te Parijs definitief het elftal zullen opstellen. Op den eersten Kerstdag wordt tegen do Red Star gespeeld en op den tweeden Kerstdag tegen een gemengd Pa- rijsch elftal. WIELRENNEN. Hollanders in het buitenland. Op de winterbaan te Parijs werd Zon dag een sprintwedstrijd voor profs gehou den met als resultaat le manche1. Sch ill es, 2. Leene, 2e man che: 1. Kaufmann, 2. Bailey, 3e manche: 1. SehiDes, 2, Bailey, 4e manche: 1. Kauf mann, 2. Leene, 6e manche: 1. Leene, 2. Bailey; 6e manche: 1. Kaufmann. 2. Schil- les (handdikte). Totaal-uitslag: 1. Kaufmann, 3. p., 8. Schilles 4 P-, 3. Leene, 5 p., 4. Bailey, 6 p. Kaufmann en Sohilles reden zeer goed, terwijl Leene matig en Bailey slecht was. Handicap-wedstrijd voor profe: 1. Leene," 2 Lefèvre, 3. Spranel. Leene reed in de zen wedstrijd uitstekend. Te New-York re>ed Moeskops een sprint- wedstrijd tegen Piani. Onze landgenoot won twee van de drie manches.; BOKSEN. Een overwinning van Spalla. Te Rome heeft Erminio Spalla van Bar- baresi gewonnen door k. o. in de 5e ronde. KRACHTSPORT. M. Verheijen verbeterd een Nederlandsch record. In Alhambra te Den Haag heeft de heer M Verheijen, zwaargewicht, het Neder landsch record rechtstandig drukken in ehiitstand, dat met 05 K.G. stond op naam van A. van Oord, te Arasterdam, vorbeterd op 96 K.G. J. Verheijen (midden B) pro beerde bet record eveneens rechtstandig in al uitstand van Bronsveld (Amsterdam) van SO K G. te verbeteren. Hij drukte wel 91 K.G., maar d& jury keurde hem wegens stijl af. Ook J. Zalm had pech. In de klasse mid. den A, rechtstandig kwam hij in sluitstand tot 881A (record W. Dol, Amsterdam 871 K.G.), maar bij werd eveneens afgekeurd. De voorzitter van den Nederiandschcn Krachteportbond, de heer W .J. Linden, controleerde. Wereldrecord. M. Martin heeft te St. Etienne het we reldrecord tweehandig trekken vederge wicht verbeterd met 1.5 K.G on gebraoht op S6.5 K.G. WATERSPORT. r Onze zeilers. a k Volgens „Ons Element" hebben de hee ren Van Niftrik en Bernard te Haarlem, alsmede de heer Carp en zijn bemanning, de heeren Guepin en Wernink zich opge geven voor de Vllle Olympiade te Parijs. Roeiwedstrijden in 1924. Naar wij vernemen zal door de resp. ver- eenigingen aan den Nederlandschen Roei- bond verzocht worden de data der wedstrij den als volgt vast te stellen: 23, 24 25 Mei Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereeniging 7 Juni Jubileumwedetrijden ,,Njord" 14, 15 Juni wedstrijden van „De Am- stel". SCHAKEN. Competitiewedstrijden in Zuid-Holland. Do afgelocpen competities hebben het volgende resultaat gehad 2e klasse. Tot. aantal punten voor: part. wedstr. Leidseli Schaakgenootschap 27VS 7 Disc. Disci mus II 29 6 N Rolt. Sohaakver. II 24VS 5 Rott. S. G. en H.B.S.-VeT. 23 5 Delft-sche Schaakclub 22V5 4 Res. Schaakclub I 233 3e klasse. Haagsche Arb.Scba-akolub 29VS B Res. Schaakclub II 20V6 6 Arb. Schaakclub R'dam 21V& 4 Palamedes en Leid. Volks- soli aakclub 20 2 Ncd. Gymn. en H.B.S.-Bond 8Vfi 0 (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De Mare behouden I Het gevaar, dat do Mare bedreigde, is vooiioopig weer afgewend, en de bekende stadgenooten, die voor het behoud geijverd hebben, kunnen tevreden zijn. Maar het gevallen besluit, hoe gemotiveerd ook brengt een grooto teleurstelling voor velen, die tegenslagen het minst kunnen lijden. Do demping van de Mare zou een f 35.000 loon aan thans werkloozen hebben meegebracht J Zou het niet op den weg liggen van de ge goede stadgenooten, die voor do Mare ge porteerd zijn, hun vreugde uiting te geveu door de werkloozen schadeloos te stellen 1 Zou het zoo overdreven zijn die f 35.000 bij een te brengen voor werkverschaffing, in den vorm van een werk van algemeen nut 1 Bijvoorbeeld als volgt: Voor de tweede maal is door mij bij den Raad aanhangig gemaakt een plan, om eindelijk eens te ko men tot aanleg van een wandelbosch bij Leiden. Ik vrees echter, dat het alweer zal heetengeen geld! Wanneer nu deze f35.000 werden aangeboden, zou de Raad stellig eer der te bewegén zijn om de f 96.000 die voor de Mare waren uitgetrokken, te besteden voor grondaankoop en dan het eerste jaar de f 35.000 te laten verwerken. Door deze werkverschaffing zou een f 15.000 aan onder steuning uitgespaard worden, waarvoor men plantmatcriaal kon aanschaffen. Zonder noe menswaard meerdere uitgaaf dan men be reid was aan het dichtgooien van de Mare te besteden, zou' zoodoende do grondslag worden gelegd voor een kostelijk boschbezit Dankend voor de plaatsruimte, J. A N. KNUTTEL Lichamelijke Opvoeding. Daar door het niet dempen van de Mare en het Lévèndaal' de toestand voorloopig zoo zal blijven als hij is, dringt noodzakelijk do bestrijding der werkloosheid met productie- vcn arbeid weer meer op den voorgrond. Het vroeger intreden van den winter dan gewoonlijk, zal misschien nog meerder men- schen werkloos maken en ik. meende goed te dóen de aandacht van het gemeente-bestuur eens- te vestigen op den aanleg van speel- en sportterreinen. Niet alleen uit'een oogpunt van werkver schaffing maar iedereen zal nu wel zoo langzamerhand doordrongen zijn van het grootc nut dier velden. Zien wij wat in Lel- - den tot nu toe is gedaan om in de behoefte te voorzién, dan blijkt wel, dat het bedroe vend weinig is ja, geen enkel terrein is tot nu toe speciaal hiervoor aangelegd. Hét' dure en door zijn vorm nog zeer on- practische sportterrein aan den IIooge-Rijn- dijk moest op Rijks voorschrift aangelegd worden voor dc H. B. S., terwijl het terrein aan den Zoeterwoudsche-Singel is opge hoogd voor de Lustrumfeesten. Gelukkig kunnen hiervan ten minste de korfbalver- eenigingen gebruik maken, terwijl de jeugd, dank zij het initiatief van mevrouw Van Itallie, gebruik kan maken van het terrein bij de Wilhelminabrug en, naar ik meen, van het H. B. S.-veld. Wij zien evenwel, dat die terreinen alle vlak bij elkaar liggen in de uitgebreide wij ken buiten Heeren- en Maresingel bijv. geen enkel terrein'. Behalve het Kooipark (hulde aan prof. v. d. Pot), dat toch zeker niet al9 speelterrein alleen is bedoeld, al kunnen er heel wat kinderen spelen. Er zullen weinig steden zijn, waar zoo weinig is gedaan als in Leiden ter bevorde ring der L. O, - Zoo ^zien wij, dat Amsterdam in 1898 5000 Ms voor speelterrein bescliikbaar had doch twintig jaar later 1918 een stijging wist te boeken met 5000 M'. De laatste jaren is men steeds doorgegaan gronden voor speelterreinen in ordo te ma ken, zoodat de totale oppervlakte momenteel 47250 M2. bedraagt. Sportterreinen achllef het gemeentebestuur van Amsterdam al even noodzakelijk. In 1903 bedroeg de oppervlakte 0 75 H A, thans 52 H.A. mede dank zij den energieken gemeentelijken Inspecteur der L. O. den heer H. N. v. Leeuwen terwijl nog in aanleg zijn een drietal velden met een oppervlakte van 33.000, £5.000 en 10.000 Ma. Op het groole sportterrein op het Olym- piaplein is thans een ellipsvormige sintel- loopbaan aangelegd van 400 M. lang en 9 M. breed. Amsterdam ziet dan ook wel in, dat men den kinderen en de rijpere jeugd do ge* Iegeiiheid moet geven om zich utt te leven anders dan door verbodsbepalingen betref* fende het spelen in de straten en op de plei nen, en dat men door deze gelegenheid fe scheppen, de straatschenderij eer beteugel?, dan door politie-verordeningcn en processen* verbaal. Ook Dtn Haag heeft op voorstel van wet* houder Drooglever Fortuijn besloten tot aan* leg van het Zuiderpark, waarom nu het daarin komende sportpark is aanbesteed. Dr. J. II. O. Preijs, uit Den Haag, is pa9 toegelaten als privaat-docent aan onze Uni versiteit om onderwijs le geven in de weten schap der L. O. Laat Leiden thans daadwer* kelijk toonen, het nut van de L. O. te begrij pen door den aanleg van speel- en sportier* reinen. I M. P. BAKKER. Leidens, 3 Dec. 1923. RECLAME. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op do lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt ver stopping. Het gehecle gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pil len f 0.65in apotheken en drogistzaken. 4588 „De Lakenhal". De kunsthandelaar M. Wolff le Amster dam heeft aan het Stedelijk Museum „Do Lakenhal" te Leiden welwillend in bruik leen afgestaan een schilderij van A. van Beereslraatcn, voorstellende het kasteel „Oud Poelgeest" te Koudekerk (Z.H.), om streeks liet midden der 17e eeuw, volgens het onderschrift door den schilder, „naar t leven ghedaen." Het schilderij laat hot kasteel zien, zoo als het zich vertoonde na de restauratie in 1606 door Gerrit van Poelgeest, die het toen voor een groot deel vernieuwde. De vergelijking van liet schilderij met da teekening door A. de Haen van 1730 op 1>£ archie! te Leiden aanwezig, geeft een treft fend beeld van de langzame, maar zekere vernietiging van een der schoone kasteelen, waaraan de omgeving van Leiden vroeger zoo rijk was. 'Él Op de teekening van De Haen zijn de mu ren van het voorplein en de voorpoort met de sierlijke torens verdwenen, evenzoo het grootste dee! van den zijvleugel van het hoofdgebouw. Op het einde van de Lagewaardsehen weg te Koudekerk staat (misschien nu al niet meer) een zeer bouwvallig torentje, de plgats aanwijzend, waar eens het machtige Groot- Poelgeest is verrezen. Jan Toorop en zijn werken. Dc uitgestelde lezing met lichtbeelden van den heer Otto van Tussenbroek over Jan Toorop en zijn werken zal nu plaats hebben aanstaanden Vrijdag des avonds 8 uur in de tentoonstellingszaal van het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal". 1 j Virginie Loveling. t 1 De beroemde Vlaamsche schrijfster Virgi nie Loveling is te Gent overleden op 87-jari- gen leeftijd. Haar boeken vonden vooral op. het einde van de vorige eeuw grooten op gang. Bekende romans van haar hand zijn 0. m. Het hoofd van het Huis, Een dure Eed, Het- land der verbeelding, enz. Zij was 17, Mei 1836 te Nevele geboren en een tante van Cyriel Buysse. Begrafenis K. P. C. de Bazel. Onder groole belangstelling is gisteren op. Westerveld het stoffelijk overschot van den heer De Bazel verascht. Gesproken werd door prof. dr Jan Velh namens minister De Visser, den burge meester van Hilversum, den heer De Bordes, Amsterdam's wethouder Ter Haar, dr. Van Gelder namens het Haagsch Gemeentebe stuur, dr. Berlage, Jan de Meijer, mr. j an Royen, mej. Ada Waller, mevr. Bos—Vfij- man, prof. v. d. Pluym, den heer P. Cochius, den 'heer Roorda, den heer Floris Vos, dr. G. A. van der Bcrgh van Eysinga, den heer Dc Bruyn, en door den heer F. M. Wibaut Gedankt werd door den zwager van den overledene, den heer Oorschot. TIJDSCHRIFTEN. Ook het geïllustreerde Magazine Aztr» heeft eén Kerstnummer uitgegeven. Aan inhoud en uitvoering is zorg besteed. Een fleurig aandoend omslag in kleurendruk en tal van oorspronkelijke teekeningen, o.a. van Spier, Heskes, Moerkerk, e.a. Van Job 'Steijnen vonden wij een kerstverhaal: De, Bankroetier, van Hélène Swarth Kerstgave, van Jeanne Reyneke van Stuwe een novelle Liefde's hoogste daad, van Rent de Clercq Hoe grillig ook, van Fritz Francken Hoe de arme kinderen een St. Nicolaas kregen, van' Marie Schmitz Het leven sterker dan de dood van Joannes Reddingius gedichten, van G. H. Priem Het Kerstkind, van mr. G, P. van Rossem Bianca Capello en haar nood lot, verder een niéuw verhaal "van Oppen- Jtieim Het huis op de vlakte van Salisbury*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 7