Gelirs. SUSAN - Haarl.slraat 39 41. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Hotte zijn laalslen weerstand, zijn lichaam begint in dezelfde golvende beweging te geraken als dat van alle omstanders en van jif dat oogenblik maakt hij met zijn geheele Wezen deel uit van deze Arabische men- öchenmassa. Wij ook willen van den top afdalen en ons begeven tusschen die van opwinding trillende, maar uiterlijk kalme menigte. Br 2ijn twee heel verschillende soorten van kringen. Die van de sekte der Hamalcha, Wier groote vereenigingsd-ag het heden is, pn verderop de dansende groepen, een vijf tiental, of misschien meer. De bescheiden- He van deze laatste is nog omringd door eenige honderden toeschouwers. De vertoo- ning der Hamatcha Ireeft er niet minder dan IVijf .of zes duizend en neemt dan ook de grootste en b>9le plaats in. De danskringen ontslaan, groeien aan en Herven' uit. Do duur van hun beslaan, ,d. w. z. van hun succes, hangt af Yan den .leider, van de danseressen en van den en- ihusiaslcn toestand der muzikanten. De mu zikanten, dat is Jan en Alleman. Wan neer hij een danskring wil vormen, klopt ,Jde dansmeester met een stok op een meta len voorwerp, gewoonlijk een groote scha- .peoschaar. Dit teeken wordt weldra beant- woord door een twee, vijf, dan tien, daarna twintig, dertig tamboerijnen; ieder, die wil, mag deel uitmaken van het orkest en in den kring plaats nemen. Gewoonlijk komen er maar twee of drie fluiten. De muzikanten zitten, schouder aan schouder, met de elle bogen tegen hun zijden gedrukt, de Jam- Jboerijnen in de linkerhand en met de rech ter- hun instrument bespelende. Allen ma ken die golvende beweging van links naar rechts, die zich mededeelt aan de rijen van toeschouwers, die zich achter hen verdrin gen. Bovendien is hun hoofd in een voort durende groetbeweging. Deze beide bewe gingen houden geen oogenblik op, evenmin als de muziek. Soms maken de muzikan ten een danspas, nu eens met den rechter-, 'dan weer met den linkervoet. De dansers uit de bergen zingen gewoonlijk niet. Wan neer de muzikanten hun toppunt van en- thusiasme bereikt hebben, treedt één hun- nér in een soort extase naar voren, zwaait zijn tamboerijn boven zijn hoofd zonder op te houden met spelen en groet herhaalde malen de danseressen, die naast het orkest zitten. Maar verder gaat dé opwinding niet. De dans wordt in eiken kring geregeld door denzelfden dansmeester, die ook de muzikanten bijeenriep. Eerst danst hij langen tijd alleen, een soort van cavalier- seul soms zingt hij er bij. De voeten zijn in voortdurende, snelle beweging; tempo en rhythme wisselen steeds af, terwijl trillin gen en schokken van schouders en boven lijf bij deze proeve van danskunst eveneens een voorname rol spelen. Hij slaat al dan send op zijn -groote schapenschaar en maakt grappen met de omstanders. Dan kiest hij een danseres. Er zitten er twee of drie bij het orkest. De menigte kan ze niet zien. Het zijn danseressen van be roep, die thuis behooren in Fès. De geko zene kómt naast hem slaan. Beiden dansen eenige kleine, heel kleine energieke.pasjes, eerst vooruit, dan achteruit, zonder verder een enkele beweging te maken, ongeveer zooals de figuur der „visites" in onze qua drilles, toen Argenlijnsche en Yankee steps en sprongen nog niet de sierlijk'* ^ransche dansen verdreven hadden. Opeens zret men de schouders, het bovenlijf en de borsten 'snel on hevig trillen. Dan trekt de leider fcich terug en de danseres gaat alleen voort, 'ontbloot haaT gelaat en gebruikt haar- teluier als een wimpel, waarmede zij de 'muzikanten beurtelings toewuift, hetgeen alleen ten doel heeft hun opwinding nog meer aan te wakkeren. Dan springen zij 'op, zwaaien de tamboerijnen boven hun hoofden en spelen hartstochtelijker dan ooit. De leider zoekt nu een tweede danseres en trekt zich nogmaals terug. Beide vrou wen dansen samen, zijde aan zijde, steeds dezelfde figuren, dan laat de eerstgekozene 'de tweede alleen. Vervolgens danst de lei der weer een cavaleur seul en dat gaat steeds zoo door, zonder merkbare vermoeie nis. De dansers rusten beurtelings, maar de 'muzikanten 1 Die houden niet op, voordat de groep ontbonden wordt bij gebrek aan toe schouwers. Want het komt voor, dat in een nabu- rigen kring beter gedanst wordt, of dat de leider daar zijn medewerkers meer weet mee te sleepen. Maar die wedijver gaat niet gepaard met afgunst. Dikwijls gebeurt het, dat twee kleinere kringen zich zeer vrede lievend tot een groote groep vereenigen. Geen oneenigheden, geen geschreeuw, geen andere opwinding dan die van de dans kunst. En de talrijke orkesten vervullen de lucht met een oorverdoovend geraas, dat men In den geheelen omtrek hoort. Dc groep der Hamatcha is verreweg de talrijkste van het geheele feest. De eerste kring bestaat wel uit driehonderd mannen schouder aan schouder. Zij hebben 'en eigen orkest, dat de liederen en wijzen van hun sekte speelt en zingt. De orkestmeester, een leerlooiersknecht, ontmoette ik eenige dagen later in een looierij van de Medina, een monster van leelijkheid, maar gespierd als een athleet. Hii heèft een hooge. stem, een uitstekend muzikaal geheugen en kent alle rhylhmen, wat in Marokko zooveel zeg gen wil als hij is een volleerd musicus, want in de Arabische muziek speelt het rhythme een veel belangrijker rol dan de noten. Vier of vijf rhythmen worden hoofd zakelijk gebruikt. De orkestmeester zet alle liederen in, zingt alle coupletten, waarvan' j Pet refrein door de menigte herhaald wordt. Hij draagt op zijn linkerschouder een tam- boeriin van aardewerk, versierd met linten en gouden franje. Telkens als hij tot een ander rhythme overgaat, geeft hij dit aan op zijn instrument. Het orkest bestaat uit ver scheiden dergelijke tamboerijnen, een tien^ tal klarinetten en castagnetten. Bovendien is er een dansmeester en een groote, indrukwekkende grijsaard, die zich zelf naar verkiezing in een toestand van extase kan brengen, en die de mystieke aan voerder van de bijeenkomst schijnt te ziin. /.onder twijfel i9 hij het, die alle bewegingen regelt, want op een teeken van hem wijzigt lie orkestmeester ,de rhythmen en de wijzen en geeft dc leider van den dans de passen aan, die de omstanders moeten herhalen. Hij is in donkere kleuren gekleed, met rood afgezet. Als de voorstelling begint, gaat hij" recht op slaan, onbeweeglijk, met gesloten oogen. Onmiddellijk nemen binnen den kring de zangers-muzikanten hun plaats in de tam boerijnen in dé eerste rij, aan weerszijden van den orkestmeester, de fluiten op de tweede rij. De muziek begint. liet tempo wordt steeds sneller en meesleepender, bijna als krijgsmuziek. Dan treedt de leider van den dans midden in den kring, die aanvan kelijk slechts uit een dertigtal personen be stond, maar nu opeens vertienvoudigd is. Schouder aan schouder, zonder eenige lus- schenruimte, voeren oud en jong met vuur en ijver de passen uil, die de leider aangeeft De opwinding van de dansers groeit met die van den zang en de begeleiding. Wanneer zij verflauwt, opent de mystieke aanvoerder de oogen en maakt met de eene hand een korte gebiedende beweging. Terstond worden mu ziek en dans iq een versneld tempo en met vernieuwde kracht voortgezet. De grijsaard sluit weer de oogen, keert opnieuw terug tot zijl* volstrekte bewegingloosheid en schijnt in een toestand van biddende extase te ver vallen. Weer een teeken van den grijsaard, ge volgd door nieuwe geestdrift. Dat duurt zoo een halfuur, of langer. Niemand geeft eenig teeken van vermoeienis. De menigte ver dringt zich steeds meer achter de dansers en begint in een golvende beweging te ko nten. Het hoogtepunt van de opwinding is bereikt, als alle mannen van den kring, in plaats van danspassen, schouder aan schou der, met aaneengesloten voeten op de plaat9 zelf luchtsprongen maken, waarmede zij dikwijls een hoogte van zestig en vijf en zeventig centimeter bereiken. De bodem dreunt bij iedere gezamenlijke sprong en zal niemand verwonderen, dat er 's avonds op die plek geen grassprietje meer te be kennen valt. De bloote voeten van de deel nemers aan deze vertooning schijnen onge voelig te zijn voor de hardheid van den stc-enachligen bodem. Op dat oogenblik plaatst dc mystieke aan- der zich midden in den kring, met open oogen. Men brengt hem ijzeren bijlen, waar van de steel in den grond geplant wordt, zoo dat ieder ze goed kan zien. Gezang en dans worden in tusschen voortgezet. Uit den kring der dansers treden drie of vier mannen naar voren, die over hun witte tuniek een soort, van jasje dragen en een gordel geheel ver sierd met schelpen en veelkleurige kralen. Zij werpen zich in hun volle lengte voorover op den grond voor de voeten van den grijs aard, die zich over hen heen buigt, zijn han den op hun rug legt en gebeden prevelt. Daarna -richten zij zich weder op, gereed voor hun bloederige vertooningen. Elk hun ner neemt drie of vier van de bijlen. Zij heffen ze met beide handen op, met den scherpen kant naar aich toegewend. Deze toebereidselen maken zij al zingende en dan sende. Zoodra zij de bijlen goed vast hébben, maken zij een sprong, beide voeten aaneen* geslofèn, het hoofd Voorovergebogen. De vier bijlen raken hun kaalgeschoren schedel en uit vier sneden begint het bloed overvloedig te stroomen. Verscheiden malen herhalen zij dit kunstje. De aandachtige menigte geeft uiterlijk teeken van belangstelling door kre ten of handgeklap. Zij blijven even kalm en rustig, maar muziek, gezang en dans worden geen oogenblik onderbroken. Wanneer de gcloovigen in hun extase zich den schedel voldoende gekerfd hébben, gaan zij op den grond liggen en de mystieke leider wascht hun wonden met azijn of zout water. Een dezer Mamalcha stond bij den aan vang van de plechtigheid voor mij te dan sen, zoodat ik gelegenheid had op mijn ge mak zijn kleeding en zijn hoofd te bekijken. Bovenop zijn schedel, die kaal geschoren was, zooals bij iederen Marokkaan, had hij verscheiden lange, evenwijdige litteekens, regelmatig gegroepeerd. Nooit wórden de slapen, die veel gevoeliger zijn, getroffen. En de bijlslagen worden met zooveel behen digheid toegebracht, dat alleen de huid ge raakt wordt. Bovendien ligt er op die plek van het hoofd geen enk el ader groot ge noeg om een ernstige bloeding te kunnen veroorzaken. De handigheid, waarmede zij te werk gaan is half professionneel, half mystiek. Die dansers, die zangers, die mu zikanten zijn handwerkslieden, arbeiders, landbouwers, beambten, allen behoorend tot het volk of de middenklasse, brave lieden, even kalm als de gewoonste Fransche bur- j ger den dag na een feest. Men moet niet uit het oog verliezen, dat hier alleen sprake is van godsdienstige uitingen van een bepaalde sekte, die niets uit te staan hebben met den Koran. Moha- med heeft nooit iemand voorgeschreven zichzelf zoo te kastijden. Evenals bij vele godsdienstige orden, ook in andere landen, ligt er aan deze vertooningen yan dc sekte der Hamalcha eenvoudig ten grondslag de onjuiste verklaring van een weinig belang- ryk feit uit het leven van een heilige. Be doelde Maraboutbad een puntigen steen achter zijn hoofd opgehangen. Als nu de slaap hem overmande, viel zijn hoofd tegen den steen, en de schok herinnerde hem er aan, dat hij 4zijn gebeden moest voortzetten. 's Morgens was er een schaap geofferd onder den koepel van het heiligengraf en 's middags tusschen drie en vier uur wordt een stier onder luide kreten, gezang en schoten uit oude karabijnen naar het graf geleid, om er volgens de godsdienstige voor schriften gedood te worden. Het brengt ge luk aan als men mét zijn bloed wordt gespat. Het feest duurt voort tot na zonsonder gang, maar van af vier uur begint de me nigte reeds den berg af te dalen, langs de smalle paden, die op de grootere wegen uit- loopen. Het is niet altijd veilig buiten de muren van de stad, als de avond gevallen is. De niet-bevriende stammen zijn verme tel en bemachtigen gaarne een paard of'een muildier, zelfs ten koste van een paar moorden. Gedurende den nacht verliest het feest geheel zijn godsdienstig-landelijk karakter en ontaardt helaas dikwijls in losbandig heid. Terwijl de groote menigte ijverig deel neemt aan die godsdienstige gebruiken en landelijke genoegens, wordt in groote tenten versierd met kostbare tapijten en kussens dc rol van gastheer vervuld door een caid, die aan de FranscJie en inheemschc nola belen een overvloedigen Arabischen maal tijd aanbiedt, met als laatste gerecht de ge bruikelijke couss-couss en tot besluit geu rige thee met kruizemunt en verrukkelijke inlandsch gebak. Daarna volgt een ballet van dansers uit de bergen met him orkest van tamboerijnen en fluiten. Drie jongelieden dansen. De een stelt voor een jonge vrouw, de ander een jongen man, die haar het hof maakt. Zij ontwijkt hem; hij vervolgt haar, zij geeft zich gewonnen. .SprongeD, trillingen, voet- gestamp, kniebuigingen alles met een onbeweeglijk gelaat, waarop geen aandoe ning te lezen staat. De derde jongeling heeft een kleine trom in de hand, dio hij bewerkt met een korten, dikken stok. Hij danst ook, maar maakt ingewikkelde spron gen, die de anderen nooit uitvoeren. Hij vertegenwoordigt het oude koor en ie teveüs orkestmeester. De vooretelling wordt ver der nog opgeluisterd, met regelmatige tus- schenpoozen, door het afschieten van oude geweren. Tot besluit wordt den generaal- commandant van Fès een Arabisch bloem stuk aangeboden, een kunstwerk opgebouwd uit honderden bloemkelkjes zonder steel. Buigingen gebruikelijke plichtplegin gen vertrek. Bergafwaarts is de stemming opgewekter dan 's morgens gedurende den vermoeienden tocht bergopwaarts. Do poorten van Fès in de buurt van Bab Ghi6sa, en in de olijf gaarden hebben Arabische families hun ten ten opgeslagen, waar zij thee drinken met zoetigheden. Onwillekeurig doen al die nieuwsgierigen, in rijen en groepjes langs de bermen en tegen de hellingen gezeten, ons denken aan de terugkomst van Long- champs. Maar hier ziet men, zeer demo cratisch, Marokkanen van alle rangen en standen dooreen, evenals boven op den berg rondom het heiligengraf, terwijl aan de wed rennen van Longchamps alleen de aristo cratie deelneemt. Het besluit van het feest is een onver getelijke terugtocht met uitzicht op het voorjaarslandschap bestraald door de onder gaande zon, het verrukkelijkste panorama, dat men zich denken kan. Gelukkig ont moet men geen auto's of rijtuigen, alleen paarden en muildieren met hun amarante en roode zadels, en ezeltjes onze sym pathieke, dierbare, Marokkaansche ezeltjes. Zijn onze Europeesclie bedevaartten stich- telijker dan deze Moussem 1 En onze volks-» feesten Kunnen die de vergelijking door staan RECLAME. Vaparisatenrs en Luxe flacons Enu-de-Colognc in kristal en gewoon glas. Zie Etalages bij 4614 ALPHEN. Gemeenteraad. (Vergadering van Maandagavond.)' Voorzitter is burgemeester dr. II. J, Lö- vink, secretaris de heer K. Salverda. Aanwezig alle raadsleden. Na opening door den voorzitter met ge bed, wordt besloten de notulen in een vol gende vergadering te behandelen. Alvorens tot stemming over te gaan over het voorstel van den heer van Dijk om geen opcenten meer te heffen op de hoofdsom der personeele belasting, zegt de voorzitter, dat, indien het voorstel van den heer van Dijk mocht worden aangenomen, B. en W. ge noodzaakt zullen zijn liet vermenigvuldi- gingscijfer van 1.2 te brengen op 1.4. Het voorstel wordt nu in stemming gebracht en met 116 stemmen verworpen, voor de hee- ren De Wolff, Rijlaarsdam, Van Dijk, Van der Linde, Gesman en Koren. Alsnu wordt de begrooting in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 352.371. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om credi&t te verleenen voor den aan leg van een straat aansluitende aan de Raad huisstraat en de Doncordiastraat zegt de heer den Ouden: Het' stelsel z.g. eigen beheer heeft zijn ontstaan te danken aan de zeer abnormale toestanden in het bouwbedrijf. Nu de maatschappelijke toestanden in het bouwbedrijf weder normaal kunnen ge noemd worden, waardoor de solide aanne mers elk risico als voor den oorlog kunnen aanvaarden; vermeen ik dus daardoor dat elke rede voor werken in ejgen beheer i9 vervallen. De meening, die hier en daar nog mocht bestaan, dat uitvoeren van werken in eigen beheer geldelijk voordeel zal brengén, of dat bouwen vlugger ^al verloopen dan wel daar door solider werk zou worden verkregen dan door aanbesteding, is reeds dadelijk bij het ontstaan van het stelsel door allen, die practisch in het bedrijf stonden, verworpen. De ondervinding met het stelsel opgedaan, heeft volkomen Zekerheid gegeven en er kan worden gezegd, dat het nu nog slechts zijn verdedigers vindt onder idealisten, die dit stelsel door dik en dun verdedigen én wil len handhaven als een begin van doorvoe ring van socialisatie. Ik behoef u enkel uit ,,de Aannemer" eenige mededeelingen te doen op het bekende rapport van Nijmegen, adres van de Kamer van Koophandel, enz. Ook de regeering is op dit stelsel terugge komen en hééft dit afgeschaft' voor woning bouwverenigingen, rijksgebouwendienst en rijkswaterstaat. Het gemeentebelang kan nooit meer, be houdens hooge uitzondering, worden ge diend dan door openbare aanbesteding met levering van de benoodigdc materialen; dan krijgt men met menschen te doen, die tot allo onderdeelen belang hebben bij het werk, terwijl men dan ook de moraliteit van den betrokken ambtenaar in gevaar brengt; RECLAME. spreker stelt daarom voor ook dit werk in zijn geheel aan te besleden. Wethouder van Leeuwen zegt ter beant woording van den heer den Ouden dat, ge zien het resultaat van het in eigen beheer uitvoeren van de straat achter de Bloem- hofstiaal, B. enW. ook nu weder hebben gedacht goed te doen, mede met het oog op de werklooeheid, het werk op dezelfde wijze te doen uitvoeren. De heer Gesman is het met den heer den Ouden eens, terwijl de heer de Wolff hier recht tegenover staat. Nadat verschillende heeren nog hierover hun meening hebben geuit, wordt het voor stel van den heer den Ouden in stemming gebracht en verworpen met 134 stemmen, voor de heeren Gesman, den Ouden, D. van Leeuwen en Herngrecn. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter de vergadering. Naar wij vernemen heeft gisteravond een tot op heden nog onbekend gebleven persoon ecu jong meisje van haar hoofdhaar beroofd. LEIMUIDEN. In het café „dc Keijzer" gaf de heer Van Akkeren Zaterdagavond een voorstelling met zijn reizende bioscoop. Het programma was heel aardig. De zaal was tamelijk goed bezet. OUDEWETERING. Dc heeren G. Boot en J. N. Los hebben hun benoeming resp. als ouderling en diaken aangenomen. De heer J. Hulsbos Bzn. die tot ouderling gekozen is in de vacature Pronk heeft even- zoo zijn benoeming aanvaard. WADDINGSVEEN. Bij de stemming in de Ger. Kerk is benoemd tot ouderling de heer Van den Berg en tot diaken dc heer J. Voskuilen. Donderdagavond 7 uur zal in <le Ncd.- Herv. Kerk optreden ds. Bieshaar, uit 's-Gravenhage. Zondagmorgen zal in de. Ger. Kerk halftien leesddenst zijn en 's avonds halfzes zal ds. Wielenga voorgaan. HAARLEMMERMEER. Met ingang van 1 Jan. a.s. zal de heer G. Slootweg, die meer dan 28 jaren chef is geweest van de veld wachters in deze gemeente, met pensioen gaan. Als zijn opvolger i9 benoemd de heer Harm Jelsma, thans inspecteur van politie te Bokkum- In. een daartoe Vrijdag gehouden ver gadering is besloten tot oprichting te Hoofd dorp van een oud-gereformeerde gemeente; Ds. Franken, die in het gebouw van de coö peratieve veilingsvereeniging, de bijeenkom sten zal leiden, blijft in Amsterdam wonen. HILLEGOM. Burg. Stand. Getrouwd: O. Walraven en J. de Jong. Bevallen.- O. van der WielBroek- bof Z. H. J. van der Laan—Van der Berg D. J. M. SlingerlandVan Lierop D. O. A. van der VlietCorbee D. M. A. TrosselBrouwer Z. W. van Trigt —Brouwer D. S. WijnbergDe Boer Z. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Bij de Ge reformeerde Kerk zijn tot leden van den Kerkeraad gekozen tot ouderling de heeren W. SchoneVeld, P. Slingerland en C. Vooijs tot diaken de heeren G. Korpershoek, P. Noort en J. van der Perk. KATWIJK AAN ZEE. Van de trawl- visseherij kwamen Maandag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW 36 met f 467, KW 74 met f407, KW 144 met f451, KW 107 met f 448, en KW 115 met f 424 besom ming, en van de haringvisscherij kwam bin nen de logger KW 153 met 4 last pekelha ring. .<-» LISSE. De afd. Lisse van Bloembollen cultuur hield in „Dé Witte Zwaan" een le denvergadering. Een zestal punten Vulde dc agenda. De voorzitter, ^de heer M. Yeldhuyzen van Zanten, opende de vergadering, waarna de secretaris de notulen las van dc vorige ge houden vergadering, welke werden vastge steld. Van Rijnland was een ingekomen schrijven, waarin was te. kennen gegeven, dat zooveel mogelijk gevolg zal worden ge geven aan het verzoek tot verlaging van den waterstand. Van het hoofdbestuur was be richt ingekomen betreffende meer kamer tjes of tafeltjes in het Beursgebouw, en zoo veel als de ruimte dit toelaat, zal tegemoet gekomen worden aan het veTzoek. Daarne vens werd te kennen gegeven, dat dit eigen lijk meer een huishoudelijke aangelegènheid was. Uitbreiding van het aantal kamertjes is, gezien de ruimte, niet meer mogelijk. Bij de besprekingen bleek, dat er kamer tjes te kort zijn, en nu was het opgevallen, dat een firma meer kamertjes in gebruik had. Het was den leden niet recht duidelijk op welke manier het recht werd toegekend. Aan de orde was behandeling van den beschrijvingsbrief van de 147ste algemeene vergadering te Haarlem. De eerste vijf punten gingen onbesproken onder den hamer door. Bij punt 6 vraagt het hoofdbestuur mach tiging van de alg. verg. om uit de middelen der vereeniging met een bedrag van f 10 000 in to teekenen op het waarborgfonds voor de tentoonstelling 1025. De heer Van Til, lid der finaneieele "commissie, licht een en an der toe, waarna over dit punt werd heenge stapt. Vervolgens vraagt het hoofdbestuur opdracht van de alg. vergadering tot het vormen van een fonds ter bestrijding van dc kosten, verbonden aan de behartiging van den uitvoer van bloembollen naar het buL tenland, en de propaganda voor den afzet van dit product in den ruimsten zin. Van de bestuurstafel wordt dit voorstel zeer toege juicht. Dc heer Van Til vraagt op welke ma- Pier de fondsen gevraagd worden, b.v. naar den norm van buitenlandschen verkoop of per geteelde oppervlakte. De voorzitter vindt de laatste manier dc juiste. De heer Ver duyn zegt, dat het Zuiverste het billijkste; zal zijn bij den afzet, daar de een meer van' de productie trekt dan de ander. De voor-* zitter bestrijdt dit, daar de controle alleen doenlijk is te velde. Besloten werd aan do afgevaardigden een mandaat mede te geven, een percentage te heffen over de beleelde op* pond akte. Dc heer Volkersz bespreekt de wensche- lijkheid tot specificeering der artikelen, wat ook de goedkeuring kon wegdragen. De afd. Oegstgeest had een voorstel om billijker regeling der forensenbelasting in 'i bloembollenbednjf lc verkrijgen. Dit voorstel had ook de goedkeuring der vergadering. De begrooting word na tcnige toelichting pok gepasseerd.' Wat betreft de wenschehjkheid van het vormen van een groep van tulpenkweekers. De voorzitter zegt, als zijn persoonlijke mee ning, dat dit niet behoort tot de competentie, van het hoofdbestuur. De lieer Verduyn vindt dit niet juist, want de afd. „De Nar cis" is ook ondergebracht onder de aig. ver eeniging. Ook de heer Van Til gaat niet ac-. coord met de nu?ening van den voorzitter. Spr. ziet hier een beslist vakbelang in, als de tulpenkweckers zich onderling vereenigen Dc heer Volkersz spreekt als zijn meening uit, dat het vormen van een tulpengroep moet worden aangemoedigd. In verband hiermede wijst spr. op de ervaringen van andere groepen. De heer Van Til wijst op; de weinige belangstelling der afdeelingcn en zegt, dat deze belangstelling veel grdbter zal zijn, wanneer de leden in verschillendq groepen worden verdeeld. Na nog eenige be* spreking was de voorzitter overtuigd en wenschde omtrent dit punt bij hc-t hoofdbe* stuur niet te ageeren. Niemand der aanwezigen had iots voor d«| rondvraag der alg. vergadering. Aan de orde was Bespreking collectieve, inzending voorjaarstentoonstelling 1925, en benoeming cener commissie van uitvoering, De voorzitter dóet medcdeeling van de droeve ervaring voor die tentoonstelling. Als de ver.* gadering zich nu niet beter uitspreekt, dan moeten wij als afd. berichten, aan de ten* toonslelling niet mede te werken. De heen J Onderwater alleen heeft zich bereid ver* klaard zitting te nemen in deze commissie^ waarvoor hem dank werd gezegd. De voorzitter deed de mededeeling. dat hij zich absoluut niet wil benoemd zien in die commissie, en als de vergadering zicH hierover anders uitspreekt, dan wenscht spr. den voorzittershamer der afd. neer to; leggen. De heer Verduyn vraagt of de kas der afd. als waarborg kan worden geacht voor het fonds wat bijgedragen zal wordeni door de leden, voor den aankoop van het kwantum bollen, voorgeschreven voor dei afd. Lisse. De heer Van Til zegt, dat ver* schil lende exporteurs niet erg sympathiek' staan tegenover de tentoonstelling. Maar nul deze tentoonstelling met groote meerderheid is aangenomen, nu rust op ons de plicht, deze plannen te steunen, daar dit zeer in het belang zal zijn van ons vak. Een langdurige bespreking had plaats over. de waarborgstelling der afdeelingskas. Del heer Verduyn doet het voorstel om b.v. niet verder te gaan dan tot f800. Verschillend^ sprekers gaven als hun meening te kenne* dat er niets op tegen is, om een gedeelte var* de kas le stellen voor het algemeen belan(7< Het bestuur der afd. stelt voor, om 2/5 van; den kostenden prijs door de afd. Lisse bij te; doen dragen, en vanuit de kas f 500 ale waarborg te stellen. De afd. Hillegom kan dan ook voor 2/5 en de afd. Bennebroeh voor 1/6 van den kostenden prijs zorg dra-i gen. In stemming wordt gebracht I 800 vani dc kas beschikbaar te stellen, hetwelk met meerderheid van stemmen werdaange* nomen. Nu rest nog voor de tentoonstelling de benoeming van commissieleden. De hee* ren Th. v. d. Vlugt en A. Verduyn. Jr. ver* klaarden zich bereid in deze commissie zit* ting" te nemen. Pant 6 gaf bestuursverkiezing. De perlo* dick aftredende waren niet dadelijk herkies baar. Met algemeene stemmen werd de hee* J. W. A. Lefeber gekozen als 2de voorzitter, terwijl als 1ste secretaris werd benoemd de. heer H. de Graaf. De voorzitter brengt dank aan den 2deü voorzitter, en vooral aan den secretaris, voor het vele werk, wat deze heeft gedaan voor de afdeehng. Bij de rondvraag vraagt de heer De Wil of het geen aanbeveling verdient, in hel Vierkant, in de perken, bloembollen ta plan ten cn in die aanplant dient toch ook èenigei leiding te zitten. Uit de besprekingen bleek, dat het seizoen le ver gevorderd was voo* den aanplant voor het volgend jaar. Beslo ten werd voor het volgend seizoen diverse blqcmbollen ter beschikking te stellen voor het dagelijksch bestuur der gemeente. De heer Van Til wenscht een dankbelui* ging te zenden aan Rijnland, voor de acti viteit, aan den dag gelegd voor de verlaging van den waterstand. De heer Segers zegt, dat, wil de tentoonstel ling slagen, er zooveel mogelijk reclame dient gemaakt te worden. Dit geldt voorul voor het buitenland. De afgevaardigden zul len hij het hoofdbestuur een verzoek doen om sluitzegeis le vervaardigen, en gra'is verstrekken aan de exporteurs. De heer G. v. d. Veld vraagt slappen te doen om het telephoonkanloor alhier deS Zondag9 tusschen 1 en 2 uur opengesteld tq krijgen, daar het een onhoudbare toestand is. In stemming gebracht werd het voorste

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6