No. 19553. DINSDAG 4 DECEMBER Anno 1923 0!fr KeniRSPevinq. STADSNIEUWS. BINNENLAND. INDISCH NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland; LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIENI 80 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags f>0 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 'Ï0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Lelden per 8 maanden ƒ2.85, per week 0.13,1 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week -„0.18, Franco per post 2.S5 portokosten. Pit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is Woensdag ver krijgbaar SCHELVIRCH a f 0,16—f 0.2G, SCHOL a i O 20—f 0.30, TARBOT a 1 0.55, TONG a f 0 88 per pond; INMAAK- en VOLLE HARING a f 0.047» per stuk en ZEEUWSCHE MOSSELEN a f 0.05 p. K G. j N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. i Leiden, 4 December 1923. Geslaagd zijn voor het examen boek houden, handelsrekenen, enz., afgenomen door de Vereeniging voor Leeraren in het Boekhouden, de heeren K. F. de Haan, Chr. ,Wetselaar, K. Mokkenslorm, J. Taf fijn en H. M. van Wel, en mej. Nancy Pel, allen alhier. De heer J. W. Samberg, theol. cand. alhier, i9 beroepen tot predikant bij de Ned- Herv. Gem. te Oyen (N.-B.). De heer C J. H. de Geus, alhier, tot Sirts 'bevorderd, is bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid bij het reserve-perso neel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Hedenvoormiddag werd door B. en W. aanbesteed: lo. Het uitbreiden van de buitengewone school voor L. O. aan de Caeciliastraat en 2o. Het bouwen van een brugwachters- posthuis nabij de Schrijversbrug en van een kleedloods op het speelterrein, nabij de Hoo- gere Burgerschool voor Jongens, in twee per- ceelen, a en b. De wethouder van Fabricage, de heer Mulder was te elf uur niet aanwezig, waar na na eenig wachten wethouder Reimerin- ger lot de aanbesteding overging. Aantal inschrijvers voor perceel I 9, n.l.: 'A, Hartevell en A. de Vrind f33.000; P. L. Neuteboom f 32.100; Gebrs. Proper, Moer dijk (N.-B) f 31.738; C. van der Vliet, Den Haag f 31.500; J. 't Hart en D. Anen f 30.277 H. KorswagenNzn. f 28.250; Th. G. Barten f 27.479-, P. H. Meyers en N. J. de Later f 27.0u0 en W. F. Marselis en H. G. Heems kerk f 26.999. Voor perceel 2 waren ook 9 inschrijvin gen. n.l. van P. L. Neuteboom voor a f 2823; W P. Marselis en H. C. Heemskerk voor a f 2500, voor b f 3300; A. J. de Later en P. J. Meyers voor a f 2250, voor b f 3200; D. Anen voor a f 2525, voor b f 3247; J. J. van Biemen voor b f 3150; B. Massaar voor a f 2100, voor b f 3080; Firma Bik en Breedeveld voor a f 2150, voor b f 3050; M. Meyer en P. L. Dusoswa voor a f 2354, voor b f 3030. De laagste inschrijver voor a was dus de heer Massaar, de laagste in schrijver voor b de heeren Meyer en Du soswa. Waar de plaatsnaam niet wordt ver meld is dit Leiden. Het Vrouwencomilé der Soc.-Dem. Arbeiderspartij heeft gisteravond een groot aantal kinderen in het Volksgebouw aan de Heerengracht een aangename St.-Nicolaas- viering bereid. De kinderen werden op al lerlei versnaperingen onhaald, zongen hun liedjes, terwijl mej. Sermondt, uit Oegst- geesl hen met een mooie vertelling boeide. Bovendien kon door welwillende medewer king van de directie van de Casino-bioscoop aan de Hoogewoerd een aardige kinderfilm worden vertoond. De knapen en meisjes hadden een zeer genotvollen vvnd en het Vrouwencomité* smaakte de <-*>* filing, dat zij een zonne straaltje van geiuk hadden doen schijnen in menig kinderhart. Gistermiddag is in een tuin aan het Rapenburg de 18-jarige J. K., die op een lad der stond, van pl.ra. 10 M. hoogte gevallen door uitglijden van de ladder. Hij bekwam een hersenschudding en is naar het Diaco- nessenhuis gebracht. Een steenkolenwagen is gisteren op het Korl-Rapenburg aangereden* door een tram. Een der assen van den wagen brak. Het tramverkeer had ongeveer twintig minuten .vertraging. Gaarne vestigen wij do aandacht op een advertentie van het bestuur der afdee- ling van dc Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt, waarin zuivere honing wordt aangeboden tegen een prijs, die dit gerecht brengt onder het bereik van velen. Honing is niet alleen een delicatesse, maar in zuiveren toestand ook een bij uitstek ge zond voedsel. Onder allerlei mooie namen worden sur rogaten van honing in den handel gebracht, die óf in het geheel óf slechts weinig zui veren honing heetten. Daaraan hebben de gebruikers, uit het oogpunt van een gezond on smakelijk voedsel, niets en de bijenhou ders worden er door' in hun bedrijf bena deeld. Daarom heeft het voornemen van de vereeniging een dubbel nuttig doel. Zij dient daarmede het publiek en bevordert er de 2oo hoogst nuttige bijenteelt mee. Wij hepen, dat het publiek dit zal weten te waardeeren en het pogen van de Leidsche afdeeling steunen. In ons verslag van een, verleden week, gehouden vergadering van de afdeeling Lei den van den Algem. Nederl. Bouwvakarbei dershond werd gezegd, dat de loonen der opperlieden staan te worden verlaagd van f 36 tot f 31. Dit is onjuist. Bedoeld worden timmerlieden (en metselaars) in plaats van opperlieden. Dc heer J. Lasschuit. electrotechnicus alhier ,heeft in het perceel Noordeinde 4-1, waar vroeger de apotheek van den heer Du Croix was gevestigd, een Electro-Tech- niscli Installatiebureau geopend. Bij velen is de heer Lasschuit, dia reeds geruimen tijd het electrisch bedrijf uitoefende, al had hij dan ook geen magazijn en winkel, geen on bekende. Voor de oude klanten is het een voordeel, dat zij nu, vóór zij een bestelling doen, keuze kunnen maken. En de nieuwe klanten, die er ongetwijfeld spoedig bij zul len komen, zullen kunnen ervaren, dat de heer L. een man van kennis en van smaak is op electrisch gebied. De mooie hang-, voet- en schemerlampen, uitsluitend eigen werk, hebben iets eigens. Ook is de heer L. ruim gesorteerd in alle andere artikelen op het gebied der electriciteit, zoowel voor kracht- als voor lichtinstallaties. Zoo noe men wij hier de solide en tevens goedkoope stofzuigers, waaruit blijkt, tot welke scherp concurreerende prijzen de heer L. de door hem tentoongestelde voorwerpen en artike len verkoopt. Wie er op uitgaat om St.-Nicol aas-ge schenken le koopen, verzuime niet ook no. 41 Noordeinde met een bezoek te ver-r eeren. Kader opleiding voor de lichting 1924. De Minister van -Oorlog heeft nadere aan wijzingen en voorschriften gegeven ten aan zien van de opleiding van dienstplichtigen der lichting 1924 tot officier en onderofficier Boven en behalve de reeds tot opleiding aangegeven aantallen dienstplichtigen zul len van de lichting 1924 alsnog worden be stemd voor opleiding a. vermoedelijk 30 dienstplichtigen voor de opleiding tot officier bij de militaire ad ministratie b. 60 dienstplichtigen voor de opleiding tot onderofficier bij de militaire admini stratie. De hierbedoelde dienstplichtigen zullen worden toegewezen aan de regimenten in fanterie de aanwijzing van de hierbedoelde dienstplichtigen zal geschieden door den im specteur van de infanterie, die tevens» b<£ paalt bij welke regimenten de inlijving zal geschieden. Zij zullen worden ingelijfd als volgt Zij, die bestemd zijn voor opleiding lot of ficier bij de militaire administratie in het tijdvak 15 October 1924 zij, die bestemd zijn voor opleiding tot onderofficier bij dat dienstvak in het tijdvak 1—5 Juli 1924. De duur der eerste oefening zal bedragen voor de onder a bedoelde twaalf maanden en voor de onder b bedoelde negen maanden. Zij, die in het bezit zijn van een bewijs van voorgeoefendheid of de oefeningen van den vrij willigen landstorm volgen, mogen niet voor de opleiding voor deze functies worden bestemd. Omtrent de opleiding tot officier bij de militaire administratie zullen nog nadere aanwijzingen volgen. Voorts is» door den Minister van Oorlog bepaald, dat dienstplichtigen der lichting 1924. die sludeeren in de geneeskunde, in de pharmacie of in de veeartsenijkunde, en die niet in het bezit zijn van een bewijs van voorgeoefendheid, noch voor de officiersop leiding, zijn bestemd, moeten worden inge deeld bij de compagnieën hospitaal-soldaten met bestemming om opgeleid te worden tot onderofficier-verpleger, althans indien zij voor indeeling bij die compagnieën geschikt worden bevonden. De hierbedoelde dienst plichtigen mogen niet worden gerekend on der de aantallen in de indeelingsbeschik- king 1924 genoemd voor indeeling bij die compagnieën. Zij komen derhalve boven de daarin genoemde aantallen.. De broeder van de Koningin-Moeder, de Prins van Waldeck-Pyrmont, is gister avond te 's-Gravenhage aangekomen. Hij zal daar enkele dagen blijven, Het Ned. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Uit Nederlandsch-Indië zijn, ook weer in de laatste dagen, berichten gekomen nopens ontstemming daar to lande over de wijze van aanbieding van het huldeblijk uit Ned.- Indië (het gedenkboek) en het hulde-adres van den Volksraad, beide ter gelegenheid van het jubileum van H. M. de Koningin. De heer Van Genderen Stort zou, in plaats van gedenkboek en adres aan de Koningin aan te bieden uit naam van In dië, ze maar hebben afgegeven aan het paleis te 's-Gravenhage, en voorts werd in de berichten geklaagd, dat noch de Gou verneur-Generaal, noch de commissie van redactie, noch de Volksraad een enkel woord van ontvangst of waardeering van het ge- bodene had ontyangen. Naar aanleiding van een en ander kan, wat de eerst bedoelde grief betreft, met zekerheid worden meegedeeld, dat de Ko ningin op Dinsdagmiddag 18 September, kwart vóór 4 uur, kolenel Van Genderen Stort in audiëntie heeft ontvangen, ter aan bieding van het gedenkboek en het adre9. Verder meenen wij te weten, dat een dank betuiging, welke eenige, vertraging heeft ondervonden in -verband met de keuze van den meest waardeerenden vorm, waarin men haar wilde gieten, eerlang den Volks raad zal bereiken. De ontvangst door de Koningin van den heer Van Genderen Stort is ook in de bladen vermeld. B. en W. van 's-Gravenhage stellen den Raad aldaar voor, ook voor ambtenaren een scheidsgerecht in te stellen, in aanslui ting aan dat voor de werklieden. De hygiënische afdeeling van den Vol kenbond, daart-oe in staat gesteld door de Rockefeller foundation, heeft een studiecom missie van vertegenwoordigers van tien lan den gezonden naar Frankrijk, Nederland en Engeland, met het doel in elk dezer landen de bevolkingsstatistiek, met name de geboorte- en de sterfte-statistiek, in bijzon derheden te bestudeeren. Deze commissie heeft vier dagen in Den Haag vertoefd en vergaderd in het gebouw van het Centraal- Bureau voor de Statistiek. De leden van deze commissie waren zeer ingenomen met hetgeen zij aan het Centraal-Bureau hebben gezien en gehoord en zij hebben, behalve de bevolkingsstatistiek, ook do afdeeling voor sociaal-economische statistiek en de afdeeling Handelsstatistiek bezocht. Bij hun. bezoek aan de bureaux van den Burgerlijken Stand en het bevolkingsregister heeft de burgemeester den leden een thee aangebo den. Deze zelfde afdeeling van den Volken bond heeft ook het plan opgevat het vol gend jaar een bezoek te doen brengen aan verschillende statistische Bureaux door een aantal directeuren dezer instellingen, ten einde to bevorderen, dat door persoonlijk bezoek over en weer van eikaars ervaring wordt partij getrokken. Te 's-Gravenhage is gisteren het recon structie-congres der Algemeene R.-K. Werk geversver eeniging gehouden. Onder de aan wezigen bevonden zich de leden der Tweede Kamer Nolensr Deckers, Dresselhuys, mej. Van Dorp en verschillende figuren uit de R.-K. werkgeverswereld. Tegen twaalf uur werd het congres met den Christelijken groet geopend door den voorzitter, den heer J. P. J. Asselbergs, die opmerkte, dat de R.-K. werkgevers ge voelen, dat de tijd gekomen is om krachtig in te grijpen en doortastende maatregelen te nemen ter verbetering van den economi- schen toestand. Er is thans behoefte aan een vaste lijn, een vast program. Spr. ge waagde met leedwezen van de breuk in de eenheid der Christelijke coalitie. Spr. schets te de economische ontwikkeling na het slui ten van den wapenstilstand, die geleid heeft tot een toestand, waarbij het inflatie-gevaar ook een klein land als het onze toegrijnst. Overal heerscht malaise en een onzekerheid, die den ondernemingslust neerdrukt. Aan die onzekerheid moet een einde worden ge maakt. De R.-K. werkgevers willen den volke openlijk verkondigen, waarbp de zaak staat. De ontwikkelingskansen van het volk moeten zooveel mogelijk worden gewaar borgd. God zal Zijn zegen niet onthouden aan een volk, dat zijn bestemming vrijelijk ontplooit. Dit mag ons echter niet tot zorg loosheid brengen. Het: ,,In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdienen" moet men zich evenzeer voor oogen houden. Er zullen maatregelen dienen te worden ge nomen, die in eersten aanleg oogenschijnlijk zullen leiden tot het schaden van belangen. Thans een offer gebracht, zal echter in de toekomst een eervol bestaan verzekeren. Dat geve God. (Applaus). Hierop was het woord aan den heer Ch. Stulemeyer, te Broda, die een inleiding hield over: „Verlaging der productiekosten" waarna debat volgde Te drie uur werd het congres heropend met een mededeeling van den voorzitter, dat zich onder de aanwezigen thans ook bevond de Minister van Financiën, de heer Colijn. Het congres begroette deze mededee ling met handgeklap en applaus. Een groot aantal aanwezigen verhief zich van zijn ze tels en bracht den heer Colijn een ovatie. Hierop was het woord aan den heer H. M. J. Blomjous, lid der Eerste Kamer, tot het houden van een inleiding over: Han delspolitiek en belastingpolitiek". Ook hierop volgde gedachtenwisseling. Hierop was het woord aan dr. L. G. Kor- tenhovst tot het houden van zijn inleiding over: „Verdere maatregelen tot werkverrui- ming". Na de besprekingen hierover wees de heer De Vreeze ten slotte nog op de wenschelijk- heid, om dit congres te doen volgen door een groote actie in den lande. Daartoe zul len de leden der R.-K. Werkgeversvereni ging aan het bestuur persoonlijken en gelde- lijken steun moeten verleenen. Spr. zou wil len zien, dat de leden een bedrag van f 100.000 voor dit doel bijeenbrachten en ver klaarde namens zijn firma, een linnen- fabriek te Tilburg dat deze een bijdrage zou verleenen ten beloope van 1 der inko mende gelden, met een maximum yan f 1000. (Applaus).] De voorzitter verzekerde hierop, dat het bestuur het niet bij dit congres zal laten. Er zal een krachtige actie worden gevoerd. De gestelde conclusies konden in verband met de statuten niet op het congres in stem ming worden gebracht, doch zij zullen het bestuur bij zijn verdere actie .ot richtsnoer dienen. Het denkbeeld van den heer De Vreeze beval spr. in de warme belangstel ling van de leden aan. Na een woord van dank aan allen, die tot het welslagen er van hebben medege werkt, werd het congres met den Christe lijken groet gesloten. Naar „De Stand." verneemt, overwegen oud-leerlingen van den onlangs overleden hofprediker dr. J. H. Gerretsen het plan om op zijn graf een gedenksteen te plaatsen. Te Rijswijk is in den ouderdom van ruim 83 jarrn overleden de heer J. J. Ver- nieuwe, die verleden jaar zijn 60-jarig pries terschap heeft herdacht. Hij was geboortig uit Blankenberghe en 15 Aug. 1863 priester gewijd, in 1878 werd hij pastoor te Burger- brug (Zuid-Zijpe), daarna le en in 1891 te Leiden, waar hij tot 3 Juni 1910 heeft gearbeid. Pastoor Vernieuwe was rid der in de orde van Oranje-Nassau. Na een langdurig lijden is overleden prof. J. F. Niermeyer, hoogleeraar in de economische aardrijkskunde aan de Univer siteit te Utrecht De overledene, geboren 11 Juli 1866 te Amsterdam, was van 1890 tot 1908 leeraar in de aardrijkskunde aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam. Hij werd 23 September 1908 benoemd tot hoogleeraar te Utrecht en hield 9 December van dat jaar als zoodanig zijn intree-rede. Prof. Niermeyer is ook nog korten tijd lid van den Utrechtschen Raad geweest. De begrafenis is bepaald op Donderdag a.s. op de groote algemeene begraafplaats te Haarlem. Bij Kon. besluit is benoemd tot com mandeur der orde van Oranje-Nassau dr. II. F. R. Hubrecht. voorzitter der commissie, belast met het afnemen van het examen voor den consulairen dienst; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. W. Hermer, journalist, te Amsterdam, verbon den aan het dagblad „De Tijd'V aldaar; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan G. P J. van Oorschot, concierge en chef-druk ker bij het Nederlandsch (Haagsch) Corres pondentiebureau voor Dagbladen, ie 's-Gra- veniiage, is, met ingang van 1 Januari, aan jhr. F. E. Lope9 Suasso, te 's-Gravenhage. wegens reorganisatie van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het Departement van Waterstaat, onder dankbetuiging. In verband met de door de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan den Loon- raad nader verstrekte inlichtingen betref fende het door haar ingediende voorstel lot 10 pet. salarisvermindering van het geheele personeel, is, naar „De Msb." bericht, de Loonraad andermaal samengeroepen tegen Zaterdag a.s. Na een lezing van prof. Eerdmans, uit Leiden, te Meppel, over de beteekenis van de openbare school, is aldaar een afdee ling van de Vereeniging „Volksonderwijs" opgericht, aanvankelijk met ruim 80 leden. Eenige personen, in Mei veroordeeld wegens het feit, dat zij bij de jongste ver kiezingen voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer niet ter stembus zijn geko men, hebben dezer dageD, naar de „N.R.C." mededeelt, de volgende kennisgeving ont vangen „De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Deventer geeft kennis aan (volgt de naam van den veroordeelde), dat bij K. B. van 22 Oct. 1923 is goedgevonden, kwijt te schelden de boete van f 1, subsidair een dag hechtenis, waartoe hij (zij) bij von nis van den kantonrechter te Deventer van 28 Mei 1923 wegens overtreding van de Kies wet werd veroordeeld; blijvende het vonnis overigens in zijn geheel." De „Telegraaf" vernam-, zooals wij meldden, dat aan een 400-tal ambtenaren bij Posterijen en Telegrafie eervol ontslag is aangezegd tegen 1 Maart a.s. „Het Volk" heeft naar aanleiding van dit bericht aan den directeur van het Te legraafkantoor te Amsterdam gevraagd, of hij hieromtrent nader kon inlichten. Zijn antwoord luidde: „Van een dergelijk ontslag is mij niets bekend." De audiënties van de Ministers van Waterstaat, van Koloniën, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Marine zullen deze week niet plaats hebben. Mail-overzicht. De Preanger-redacleur van het „Soer. Hbl." schrijft Het schijnt vast te slaan, dat verschil lende officieren naar de politie zullen over gaan. Toen onlangs deze aangelegenheid door of op last van den landvoogd in behan deling werd genomen, rees daartegen van do zijde van het Binnenlandsch Bestuur ver zet men achlto den voorgenomen maat regel ongewenscht. Overleden Is prof. J. F. Niermeijer, ia Utrecht Reconstructie-congres van de Alg. R.-K. Werkgeversvereeniging. Nadere aanwijzingen en voorschriften ten aanzien der kaderopleiding voor de lichting 1924. Bczniniging Staatstoezicht Volksgezondheid. De nieuwe machtigingswet in Dnitschlanl Daling der levensmiddelenprijzen in. Dnitschland. v Dood van een zoon van Leon Dandet, Mijnramp in Engeland. In de ontdekte politie-schandalen acht dq Regeering echter voldoende aanleiding aan-, wezig, om het plan door te voeren, zoodat het er dus. inderdaad van zal komen. Nader verneem ik, dat men ook eeniga geschikte reserve-ofiicieren, die bestemd zijn om het leger te verlaten, naar de alge. meene politia wil doen overgaan. En nu de houding der politie-ambtenaren' legen dezen maatregel. Natuurlijk is deze voor hen zeer onaangenaam, doch hij, dia deze zaak van een algemeen standpunt be. oordeelt, derhalve over persoonlijke gevoe. ligheden heenziet, zal hebben te erkennen, dat de aan de Regeering bekende politie, affaires en dit is nog iels anders dan hetgeen aan het publiek bekend is in hoogere politic-kringen zooveel kwaad heb. ben blootgelegd, dat de repulalie van het korps bijzonder heeft geleden. Men is met verscheiden uit Holland ge. zonden politiemannen vrceselijk bedrogen uitgekomen dit moge voor de goeden onder hen niet aangenaam zijn, maar het feit staat vast. En evenzeer staat vast, dat bij het pu< bliek de politie een goed deel van het ver. trouwen, dat zij vroeger genoot, heeft inge. boet. Tevens dat naar veler meening de in. schuiving van menschen van zekere stan. ding en beschaving met een grooter kwan. turn eergevoel, dan waarop blijkens de jong. sto ontdekkingen een aantal leidende politie', ambtenaren konden bogen, voor het politie, korps nuttig en wenschelijk is. Men zij dus met protesten een weinig voorzichtig, zouden wij raden. Het publiek heeft over al deze dingen, on nog anderq meer, zoo eenigszins zijn eigen meening ge. yormd. De heer F., le Tandjong-Priok, reed mef zijn echtgenoole en een gast in een huur. auto over een breeden weg, toen een aulg uit tegenovergestelde richting aankwam. Hoewel de weg breed genoeg was, weigerden de beide chauffeurs voor elkaar uit te wij. ken, met het gevolg, dat de wagens hard op1 elkaar inreden, mevr. F. uit de auto wer<(. geslingerd en de heer F. zijn arm brak. De Cheribon-trein miste half October, weer eens de aansluiting te Kroja op den expres. Het „Soer. Hbl." schrijft hierover o.m. i Deze trein moest tweemaal stoppen bij gebrek aan stoom. Eenmaal midden op de baan, waar het water met emmertjes uit een riviertje moest worden aangedra. gen en eenmaal voorbij een brug, eveneens om uit de Kali water te scheppen. Zie, dit is een toestand, welken men zelfs op een buurtlijntje in Albanië niet vindt. En bij onze groote S. S., met haar milli. oenen-exploitatie, is dil prutsgedoe een bijna dagelijksch verschijnsel geworden. Het „Bat. Nbl." meldt, dat het in de he. doeling der Regeering ligt, Hadji Misbach fa interneeren, evenals andere hoofdleiders der bommen-werperij. In totaal telt het kom. plot bommenwerpers ongeveer twintig per. sonen, zoodat nog vele arrestaties te wach. ten zijn. j De onderneming „Limburg" zal de koffie*, cultuur gaan afschaffen, wegens de reus. achlige koffie-diefslallen door de bevolking. Toen de G.-G. verleden jaar oen bezoek aan die onderneming bracht, werd hem door den voorzitter der Malangsche landbouwver. eeniging reeds gezegd, dat circa veertig pro. cent van den koffie-oogst werd gestolen. Angstig moet men zich afvragen, of ook" vele andere ondernemingen niet spoedig gedwongen zullen zijn, de koflie-culluur er aan te geven. Het bericht heelt inderdaad een diepen ondergrond en werpt een schol licht op het gebrek aan politie-toezicht. 1 In het vorig Overzicht werd melding gek maakt van het oprichten van de „Radio. Associatie". Nog geen week daarna is he< Alg. Ind. DagbL de „Preanger-Bode" reeds

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1