AOEMDA m DE WEEK. Wat iedere Vrouw behoort te weten Gesprongen Winterhanden Maandag. „Zomer7org": Uitvoering (en bale der Ver. tot Verb, van het lot der Blinden". 8 uur. Dinsdag. „Jcruël" (Groenesleeg 10): Knapenver- feeuigiug. Halfacht. Morsohweg 59: Evangelisatie-samenkomst. 8 uur. Sladszaal Holt. Concerldir. dr. G. de Koos. Mengelberg-concert. Kwartier voor acht uur. Do apotheek van „Hulp der Mensch- brid". Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenlonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 December tot en met Zondag 9 December waargeno men door de apotheken der heeren G. fi. Blanken, IToogewoerd 171, tel. 502; en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 607. RECLAME. DE t OSTIU MS voor St.-Nicolaas en Zwarte Knecht zijn in alle prijzen te huur bij „ERATO", Onde- Singel 14, teiel. 889. - Vroegtijdig bestellen zeer gewenscht. 4555 kade 44. Zulke verkoop-tcnloonstellingen hadden kort geleden ook te Amsterdam, Utrecht en Rotterdam plaats vanwege do Nederlandsehe Centrale voor Vacantiekinde- ren uit Duitschland, welke al zooveel goeds gedaan heelt voor de hongerlijdende jeugd van alle gezindten, Duitsche zoowel als Ne derlandsehe. Allerlei kunst- en kunstnijverheidsvoor- werpen door noodlijdende Duitschers ver vaardigd, zijn uitgestald en worden ver kocht voorwerpen, vervaardigd door per sonen uil den stervenden Duitschen mid denstand, dat gedeelte der Duitsche bevol king, hetwelk op het oogenblik het meest lijdt. Geestig is het speelgoed uit het Ertsge bergte, Thüringen en Beieren. Het fraaie koperwerk, alles handgedreven, evenals de sieraden, is arbeid van den bekenden Ham- burgschen kunstenaar Kahlbrandt. Een groep lakwerk is het voortbrengsel van Rus sische families, die nu zonder inkomen in Berlijn leven. Vermeldenswaardig is verder de verza meling Bosenlhal-porselein, Markische Kunst, Keramik, etsen, frame handwerken, kant en weefsels Het geheel is een verzameling smaak volle kunstvoorwerpen, van ander gehalte als gewoonlijk op bazaars wordt aangetrot- I fen. Trouwens, het Leidsche publiek kent deze aardige artikelen reeds van vroeger en weet, dat ieder hier iets van zijn gading vinden kan, ook tegen matige prijzen. Ook zijn er een verloting en een tombola, ver- verschingen en muziek ter opluistering. Do bazaar is van twee tot vijf uur en van zeven tot tien uur geopend. Voor een goed bezette Schouwburg hcett gisteravond Het Nederi. Tooneel hier nog eens met succes opgevoerd het welbe kende Duitsche blijspel „Groole Stads lucht". liet doet ons genoegen te kunnen me- dedeelen, dat men het mankement aan het zuidelijk spoor der tram langs den Ifoogc- Rijndijk, nabij den Zoelerwoudschc Singel, heeft kunnen verhelpen, zoodat reeds 's Za terdagsmiddags weer van het dubbel spoor gebruik kon worden gemaakt. Deze nieuwe oorzaak van vertraging is dus voorloopig weder weggenomen. Wij maken er attent op, dat in de ad vertentie van „Jeruiil" over „een boterham' in ons Blad van Zaterdag, als adres abusie velijk staat Middelweg dit moet zijn Mid- delstegrachl 3. Zondagmiddag, ongeveer kwart voor éón, geraakte, ten gevolge van een koude ex plosie, aan den Rijnsburgerweg vóór de wo ning van den eigenaar, den heer H. J. E., een auto in brand. De inzittenden, de heer en mevr. E., waren juist uitgestapt toen uit het voertuig plotseling de vlam sloeg. Het was een brand van belang, zoodat de brand weer, waarhij de commandant en den onder- commandant met de aulospuit ter plaatse kwamen. De autospuit werd ook nog ge bruikt. De auto is vrijwel geheel verbrand. Zij was verzekerd. Hedenmorgen geraakte de machinist F., werkzaam aan de Gastabriek alhier, met zijn rechterhand bekneld tusschen een ket ting van een hijschtoestel met bat gevolg dat vier vingers geheel en de duim gedeeltelijk werd afgeknepen. Proces verbaal is opgemaakt tegen J. II P., wegens openbare dronkenschap en wegens wederspannigheid en tegen W. T., die P. hielp in zijn verzet. Ingekomen is voor „Scliooikindervoe- ding en Schoolkinderkleeding" fl.50, zijnde de opbrengst van het zilverpapier etc., door de leerlingen verzameld op de school Lan- gebrugtevens f 7.35 inhoud busje Vreem delingenverkeer. In de Stedelijke Werkinrichting alhier zijn in de week van 25 November tot en met Zaterdag 1 December opgenomen 223 volwassen personen en li kinderen totaal 237 personen. Uit het bakkersbedrijf. Naar aanleiding van den brief van de Ned. ereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf aan de arbeidersorganisaties, waarin zij mededeelen, dat hun Vereeniging In de gehouden algemeene ledenvergadering besloten heeft geen nj^jjorp lamj^iiike ar beidsregeling voor het bakkershedrijt te slui ten, hebben de vertegenwoordigers van de hoofdbesturen van da Christ., de R.-K. en de neutrale bonden van arbeiders in het bak kersbedrijf Zaterdag een Vergadering gehou den, waarin de daaruit voortvloeiende ge volgen zijn besproken. Tevens is aan de Nederi. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkershedrijt een brief gezonden, waarin de samenwerkende vereeriigingen zeggen met eenige verbazing van deze beslissing kennis genomen hebben, omdat 't hoofd bestuur van de werkgeversvereniging 5 No vember medegedeeld had, wel de overeen komst te zullen opzeggen, maar bereid te zijn en prijs te stellen op het afsluiten van een nieuwe arbeidsregeling en hij brief van 13 November de werknemersbesluren uit- noodigde tot een bespreking om te beraad slagen of de mogelijkheid en bereidwillig heid aanwezig is om tusschen betrokken partijen een nieuwe overeenkomst af (e sluiten, terwijl daarenboven, in de confe rentie die gevolg was van deze uitnoodiging op 20 November het hootdbestuur mededeel de de tegenwoordige arbeidsregeling te heb ben opgezegd om te komen tot een betere regeling. Ge bezuiniging. Naar „De Tel." verneemt, is aan een 400- lal ambtenaren bij Posterijen en Telegrafie, hehoorende tot de oudsten in leeftijd, met minstens 30 voor pensioen geldende dienst jaren, eervol ontslag aangezegd tegen 1 Maart a s. met recht op wachtgeld of pen- i siocn. De betrokkenen zouden allen belmo ren tot do lagere en middelbare personeel - groepen. De Koningin-Moeder hoeft Zaterdag avond, vergezeld van de Prinses von Erbach Schönherg, het eerste gedeelte van het Mengelberg-concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag bijgewoond. De chef van het Militaire Huis van de Koningin en de grootmeester van het IIui3 van de Koningin maken bekend, dat de col leges, de civiele- en militaire autoriteiten, vereenigingen, corporaties en particulieren uit alle deelen des lands, uitgezonderd do provincie Noord-Holland, die hun opwach ting wenschen te maken of die wenschen voorgesteld te worden aan de Koningin, worden uitgenoodigd zich daartoe 20 dezer schriftelijk te wenden, wat de civielen be treft tot R. F. C. baron Benlinck, d. d. groot- meesier, wat de militairen aangaat, tot den adjudant van dienst van do Koningin, bei den ten paleize Noordeinde, 's-Gravenhage. Dames uit alle deeleu des land3, uitgezon- deid de provincie Noord-IIolland, die wen- schen haar opwachting te maken bij, of die wenschen voorgesteld te worden aan de Koningin, wordt verzocht zich daartoe voor 20 dezer schriftelijk to wenden tot de doms du palais van de Koningin, mevrouw Van Tets van Goudriaan, geb. bsse. Schimmel- penninck v. d. Oye, Lange Voorhout 29, 's-Gravenhage. Hel is de bedoeling van de Koningin allen, die zich voor deze audiënties aanmelden, bij verschillende gelegenheden te 's-Grav •- hage te ontvangen. Omstrent de audiënties voor dames en hoeren uit Amsterdam en de provincie Noord-Holland, zal te zijner tijd bij 'n even tueel bezoek van de Koningin aa de hoofd stad des Rijks bericht worden gegeven. Inzake liet door mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, te Haarlem, bij de recht bank te 's-Gravenhage aanhangig gemaakte proces tegen den postehèque- en girodienst, heeft de procureur van den gedaagde (den Slaat der Nederlanden), mr. A. F. Telders, een conclusie van antwoord genomen. Hieraan is ontleend, dat eischer een te goed van ten minste f 17,500 zou hebben. Mr. Telders zegt, dat de sluiting van den dienst gewettigd was, en dat dit door den Minister van Waterslaat op behoorlijke wijze aan het publiek is meegedeeld. Aan gezien eischer zelf in zijn dagvaarding te kennen geelt, dat er onzekerheid bestaat over het bedrag van zijn tegoed, en de Staat niet geldelijk aansprakelijk is voor vertra gingen in den dienst en storingen in het be drijf. concludeert mr. Telders lot niet-onlvan- kelijkverklaring en ontzegging van de vor dering cum expensis. De staatscommissie-pacht, samenge steld uit prof. mr P. A. Diepenhorst, voor zitter; dr. L N. Deckers, L. II. Mansholt, prof. mr. E. M Meyers, mr. Ch. M. J. Wit- lox, leden, en mr. J. W. Goedbloed, secre taris, ingesteld bij Kon. besluit van 12 Maart 1919, heeft op 28 November haar rapport deel II aan de Kjningin aangeboden, met verzoek om machtiging lot publicatie. De commissie heeft hierm-de haar werkzaam heden beëindigd. In Januari en Juli 1920 publiceerde zij deel I en deel Ia van haar rapport In deel II worden behandeld de wij zigingen in hel Burgerlijk Wetboek en daar mede verhand houdende wetten aan te brengen. Op het beroep van de handwerkonder- wijzcressen te Vierdingen legen het Raads besluit, waarbij aan deze onderwijzeressen eervol ontslag is verleend, hebben Ged. Sta ten afwijzend beschikt. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw jhr. mr. J. J. Goclcinga, oud-president van hel gerechtshof te Arnhem is benoemd tol president van het gerechtshof te Arnhem ihr. mr. W. E. Th. M. van der Does de Wil- lebois, thans raadsheer in gemeld gerechts hof. Zaterdag vierde te Amsterdam de heer J. W. Helmer, redacteur van „De Tijd" zijn gouden feest als journalist, terwijl de hee ren It. C. Verweyck en H. L. Baardé,onder, scheidenlijk directeur-redacteur en redac teur buitenland van „De Standaard", den dag herdachten, dat zij veertig jaar geleden aan dat blad begonnen. Allen werden op waardige wijze met woord en daad gehul digd. De commissie van vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties in het meubel bedrijf heeft aan de betrokken werknemers bonden meegedeeld, dat die organisaties het collectieve contract na 8 Maart 1924 niet wenschen te bestendigen. De Leidsche pa- troonsvereeniging heeft eenzelfde mededec- ling gedaan. In het Concerlhuis is te Groningen Zaterdag een door een groot aantal genoo- digden bijgewoonde plechtige samenkomst gehouden ter officieele opening van de nieuwe middelbaar technische school en de nieuwe ambachtsschool te Groningen. Het locomotiefpeisoneel, georganiseerd in den Ned. R.-IC. Bor.d van spoor- en tram wegpersoneel „St.-Raphaël", heelt in eën vergadering te Utrecht de volgende motie aangenomen: De vergadering, enz., kennis genomen hebbende van de nieuwe voorschriften om trent de beremming van de goederentrei nen; gelet op de omstandigheid, dat de ge nomen proeven zijn verricht bij helder weer op de vrije haan en met locomotieven, wel ker remkrachl geheel te voren in orde was gemaakt; van oordeel, dat de met die proe ven verkregen resultaten niet onder alle omstandigheden bereikt kunnen worden, acht daarom met deze nieuwe heremmings- voorschriflen de veiligheid van het verkeer en van het personeel niet voldoende verze kerd, en voelt zich verplicht, deze ernstige aangelegenheid onder de aandacht van de betrokken autoriteiten te brengen. De gewone audiënties van de Minis- Iers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. UIT MED. OOST-INDIE. Benoeming hoofdcommissaris. Weltevreden, 2 December (Aneta). Benoemd tot hoofdcommissaris van politie, hoofd van de politieschool ta Buitenzorg, de kapitein der infanterie op non-activiteit G. Minderman. RECLAME. Dc voor (le verrichting der levensfuncties onontbeerlijke zuurstof uit de buitenlucht wordt' voor hel grootste gedeelte geabsorbeerd door middel van de huid. Voor dit doel bezit de menschelijkc opperhuid millioenen poriën, die ongehinderd haar werk moeten kunnen verrichtenzijn ze evenwel door stof of anderszins verstopt, dan kan de zoo hoog noodige inademing niet plaats hebben en een vale gelaatskleur, puistjes of andere huidaandoeningen zijn vaak het gevolg. Deze eenvoudige uiteenzetting verklaart het overwegende belang bij het voortdurend vrij en werkzaam houden van de poriën, zoowel'voor den algemeenen gezondheidsloc- stand, als voor de schoonheid der huid. Voor het volkomen zuiver houden van de huid- poriën, en voor de bevordering harer func ties, is het gebruik van een absoluut zuivere zeep beslist noodzakelijk. Aan dezen eisch voldoet de Recal-zeep, want zij is bereid uit vetten van even goede qualiteit als de voor de spijsbereiding gebruikte vetsoorlen. De Recal-zeep geeft een overvloedig en room achtig schuim, dat tot diep in de poriën doordringt en deze geheel opent, en maakt het mogelijk dat de huid al die functies ver richt, die voor het behoud der schoonheid onmisbaar zijn. De zekerste wijze van beoor deeling der mate van zuiverheid eener zeep bestaaf hierin, dat men haar even met de punt van de tong aanraakt. Brandt of steekt ze dan, dan komt dit, doordat ze een over maat van alkalische zouten bevat, tenge- volge waarvan de huid ruw en droog wordt en een gezonde gelaatskleur vroeg of laat geheel verloren gaat. Recal-zeep is de aller zuiverste en de allerbeste toiletzeep. Iedereen met oen gevoelige huid, die gemakkelijk wordt geirriteerd, kan er onmogelijk buiten. Boven dien is zij bijzonder zuinig in het gebruik, daar men er tweemaal zoolang aan heeft als aan gewone toiletzeep. Prijs 35 cents. 4530 en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. 4545 DE ALGEMEENE TOESTAND. Aanvankelijk heeft men alles gedaan, wat er maar gedaan worden kan om de jongste eenstemmige beslissing van de Com- missie van Herstel ta bejubelen als een groote gebeurtenis, die den weg zou banen tot volledig herstel der entente etc. Maar bij nader inzien, durll men dal al niet ineer volhouden 't Is immers ook al te doorzich tig, dat er niets geschiedt dan een uit den weg gaan der moeilijkheden. Ook Bradbury het Engelsche lid der commissie, heelt dat open en bloot gezegd, waar hij o. a. op merkte: }j „Wij bepaalde ons er toe, om de ernstige hinderpalen van het oogenblik liever uit den weg te gaan dan er over heen te gaan. Wij wenschen dadelijk tot een overeenkomst le komen die misschien het voorspel is van een definitieve entente. De toestand in Duitschland is bijzonder ernstig. Het drin gendst hetgeen te doen staal, is de-Duitsche begrooting in evenwicht te brengen en de mark te stabiliseeren. Zoodra de taak van de nieuwe commissies vervuld zal zijn, zal het vraagstuk der bestudeermg van het Duitsche betaalvermogen weder zelf aan de orde komen." 't Is eenigszins vriendelijk uitgedrukt, maar het komt er toch op neer: bereikt is er nog niets. En dat dit zoo i3, bewijst al het volgende: De Amerikaansche regeering heeft aan James Logan, den Amerikaanschen toehoor der in de Commissie van Herstel medege deeld dat zij nog steeds niet officieel wenscht deel te nemen aan het beperkte onderzoek zooals dit aangegaan is in het plan voor de twee commissies, .waar men het eens over geworden is, ofschoon zij er in toestemmen kan niet officieel vertegenwoordigd te zijn. Zooals wij voorzagen, doet Amerika du3 niet mee. Men wijst er in Engelsche zaken- kringen zeer terecht op, dal' het doel der beide commissies, die zullen worden inge steld, precies dat i9 wat Hughes destijds als overbodig en onbruikbaar kenschetste. In de tweede plaats gelooft men thans.reeds le kunnen zeggen dat een onderzoek naar de sommen die Duitschland naar het buiten land heeft gestuurd, niets zal opleveren. Bel gië en Frankrijk zouden voor zulk een onder zoek natuurlijk toestemming verleenen doch noch Engeland noch Amerika, kan zonder voorafgaande wijziging der wetgeving, zijn banken gelasten tot een dergelijk onderzoek over le gaan en zelfs dan is het dc vraag of de banken bereid zouden zijn de rekeningen hunner cliënten over te leggen terwijl van de neutralen, die geen zitting krijgen in de com missie van onderzoek, natuurlijk medewer king in het geheel niet is te verwachten. Inmiddels gaat' Frankrijk voort om in het Roergebied concessies in het vooruitzicht le stellen. De Kransche en Belgische regeerin gen hebben thans definitief besloten, de sterkte van haar militaire bezettingstroepen in het Roergebied te verminderen. Verder zal de terugkeer worden toegestaan aan een aantal Duitschers, die uit het Roergebied waren uitgewezen. Ook hebben de hooge commissarissen voor het bezette gebied besloten, dat handelswa ren, die uit het onbezette Duitschland in het bezette gebied worden ingevoerd, niet lan ger aan douanerechten of andere restricties onderworpen zullen zijn. En voorts heeft' de Duitsche spoorwegdi rectie een overeenkomst gesloten met de Fransch-Belgische regie, onder voorbehoud van goedkeuring door de Duitsche regeering, strekkende lot hervatting van het spoorweg verkeer tusschen de bezette gebieden en on bezet Duitschland, welke dienst'sedert' Jan. j.l. is onderbroken. Duitschland zal alle in Januari j.l. aan het Roergebied onttrokken locomotieven en an der spoorwegmateriaal reslitueeren. Geruchten over de vorming van een Rijn land-staal houden aan, maar zekerheid ont breekt nog ten eenen male. DUITSCHLAND. Zoowel de Duilsch-nationalcn als de socia listen zijn het met zich zelf niet eens over de houding, die zij als het kabinet-Marx voor den Rijksdag komt, zullen aannemen. Daar de sociaal democraten geen belang hebben bij onmiddellijke verkiezingen en evenmin hun machtspositie in Pruisen wil len verspelen, is men geneigd aan te nemen, dat zij zoodanig zullen manoeuvreeren, dat het kabinet-Marx tenminste niet in dc min derheid komt. Men ziet hieruit hoe „stevig" het nieuwe ministerie staat en het is dan ook geen won der, dat de Duitsche pers weinig hoopvol is gestemd. Volgens de „Lokal Anzeigcr" kan men van het nieuwe kabinet moeilijk zeggen hoo kort het zal bestaan. Het lijkt op het kabi- net-Strcsemann zooals het cene ei op het andere. Het tot stand komen van het kabi net is slechts een poging om den niet le sluiten loop der tijden tegen le houden. Het is een schandaal en een groot nadeel voor het volk geweest dat Duitschland weer een week zonder regeering was. Deze oplossing is geen oplossing maar veeleer een ontwij king van de beslissing. De feiten zullen dit bewijzen, Tengevolge van de crisis, schrijft de „Deutsche Allgemeine Zcilung" zijn veel belangrijke beslissingen moeten worden uit gesteld en is veel politiek en economisch kapitaal verloren gegaan. De financieelo toestand is dreigender geworden en wat heeft men thans bereikt Waarschijnlijk niets. De „Vorwiirts" rekent uit, dat het kabi net-Marx het laatste kabinet zal zijn, dat zich aan den tegenwoordigen rijksdag zal voorstellen. Indien het in conflict komt met het parlement, zal het parlement worden ontbonden, maar ook zonder conflict is het waarschijnlijk, dat nieuwe verkiezingen nog voor Juni a.s. zullen plaats vinden. De vraag is conflictverkiezingen voor April of normale verkiezingen tusschen April en Juni. Normale verkiezingen kunnen beter worden voorbereid. Ingeval van con flictverkiezingen stelt men de regcering in staat met de hulp van art. 48 van de grond- wet te regeeren. Het sociaal-democratische blad vreest dat gezien de samenstelling van het nieuwe ka binet het conflict moeilijk zal zijn te ver mijden. Een van de eerste daden van het nieuwe ministerie zal zijn om een nieuwe machti gingswet in te dienen, daar de audtre im mers vanzelf verviel door het uitreden der sociaal-democraten uit de regcering. Mocht de Rijksdag er niet aan willen, dan zou ont- j binding volgen. Men ziet. daarop draait alles en zoover zal 't wel komen ook, want de minister van bir.flenl. zaken zal een verordening voorbe reiden en aan het kabinet ter goedkeuring voorleggen, volgens welke de arbeidstijd voor beambten en arbeidere let tien uur daags verhoogd wordt. Daartegen is een storm van verzet natuur- lijk te wachten Krachtig verzet openbaart zich ook reeds tegen het voordragen van dr. Helfferinck, j den Duitsch-nationalen leider als opvolger van von Havenstein als directeur der Rijks bank. 't Kraakt aan alle zijden. ITALIË. Do It-aliaaasch© Kamer heeft zich bozig gehouden met het handelsverdrag met Rus land. Mussolini betoogde, dat men zidh niet had to bemoeien met do interna aangele genheden van Rusland, doch zich alleen hahoorde af te vragen of eon dergelijk ver drag al dan niet voorde»?] voor Italië op levert. In elk geval gaf hij er verreweg do voorkeur aan bij voorkomeiide gelegen heden. te onderhandelen met eon diplo maat, dan met eon lid van een handcis- missie, van wien men nooit weet of hij spreekt als koopman, dan wel als politi cus en in hoeverre zijn woord zijn regee ring bindt. Op dezen grond zag hij geen RECLAME. beletsel in een erkenning der sovjet-regee- ving, niet alleen feitelijk, d-och reohtens. Vooral als dit er too kan leiden, dat de handel met Rusland weer opleeft en Italië weer de beschikking krijgt over tal van grondstoffen, die het vroeger uit Rusland placht te betrekken. Mussolini aeide neg, dat op het oogen blik alle landen op directe of indirecte wijze er op uit zijn hun economisch© betrek kingen met Rusland te versterken. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat de fascists sche regeering geen er/'.el bezwaar heeft' tegen een erkenning do jure van de Russia sche eovjet-Republiek. Zij acht die erken* ning nuttig, omdat de economische be* trekking van Italië met Rusland en dien tengevolge ook de expansie van Italië er door bevorderd zullen worden. Door da sovjet-regeering rechtens te erkennen, zal Italië de mogendheid zijn, die Rusland we der binnenleidt in hot diplomatisch en eco nomisch verkeer. D. arom moet de Russi* sche regeering hiervoor aan Italië ook een passende tegenprestatie bieden, te weten een gunstig handelsverdrag en concessies voor grondstoffen, waaraan Italic groote hoefte heeft. Do Kamer heeft tenslotte het handels verdrag goedgekeurd. Tsjitsjerin heeft een koerier naar Rome gezonden teneinde aan bet Vaticaan de voorwaarden voor tc leggen, waaronder de sovjet-regeering da vervolging tegen da katholieken in Rusiand wil stop zetten. Die voorwaarden omvatten do erkenning de jure van sovjet-Rusland door het Va ticaan. VEREENIGDE STATEN. Hughes heeft bij een beschouwing over de Monroe-leer o.a. nog gezegd: Amerika, ofschoon overwinnaar, zocht geen gebied of schadevergoedingen. Het wensohte Frankrijk welvarend en veilig te zien, met geheelde wonden en zijn recht vaardige eischen bevredigd. Amerika wcnsolj te ook Duitschland vereenigd en welvarend te zien, bezield door een wil tot vrede ei] vergoeding verschaffend, zooveel het in zijn vermogen was, daarbij passende beloonin- gen oogstend voor zijn (Efuitschlands) ar» beid en bekwaamheid. Hughes wenschte dat de vuren van den haat geblusoht zouden worden. Amerika verzotte zich nog tegen bondgenootschap pen en het weigerde zien van te voren te verbinden ten aanzien van de aanwending van zijn macht. Het behield zich het recht voor te hande-iem zooals zijn plichtsbesef het zou voorschrijven. Hughes vroeg opnieuw een billijke en ge-» lijkwaardige gelegenheid voor den Ameri kaanschen ondernemincp^FSt in de man daatgebieden. Aan het slot van zijn rede kondigde Hughos aan, dat Amerika spoedig onder handelingen zou beginnen voor vordragon op de basis van meest begunstigde natie met de Zuid-Amerikaansche naties. In zijn jaarlijksch rapport aan het con* gres waarschuwt Weeks, do minister van oorlog, ernstig tegen de minste besnoeiing van de bogrooting van oorlog. Hij* zegt, dat het leger niet alleen niet aan de le-* venubelangtn beantwoordt, ra;^ar dat het, ten gevolge van het oprakel der oorloga- voorraden, spoedig noodig zal zijn de nar tionalo defensie op te voeren opdat zij aan do vereischten sou beantwoorden. Weeka herhaalt zijn vroogeren raad om do maxi* mumgrens van het geregelde leger zoo gauw mogelijk te verfcoogen van de 125.000 man van heden, tot 15O.CO0, daar dit het minimum is dat voor do nationale verde* diging noodig is. Amerika, zegt Weeks, i« zoo onvoorbereid ale alleen nog Duitsch-» land is en hij verzoekt steun voor zijn po* litiok, die de Amerikanen in staat zal stel len hun oogmerken tc verdedigen, zonder van hun vreedzame traditie af te wijken. JAPAN. Do minister van marine heeft meego' doe ld, dat het departement van marine -*• evenals andero departementen verplicht! was geweest, de begrooting te verlagen, zulks met het oog op dc gelden diie nocdig zijn voor het herstel van de schade en do - verliezen, door do aurdocving aangericht. Do marinebegrootingen die voor 1923 en 1924 onderscheidenlijk »278 en 27a millioen jen bedroegen, zijn verlaagd met resp. 39 cn 41 millioen jen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ten gevolge van stortregens in het ge^ bied van Bergamo is do dijk van het sneer Gl-eno, dat als reservoir -diende voor do hydro-olectriseho centrale, bezweken. Dien tengevolge is de Dezzo buiten haar oevers -getreden, waarbij tal von- huizen cn lande rijen werden overstroomd en velen verdron ken. Verschillend© fabrieken, eleetrische centrales en spoorbruggen zijn vernield. Het aantal slaohtoffers bedraagt meer dan 309. Meer dan 4 millioen kubieke wat-er stortte zioh over den omtrek uit. De dor pen Mazzunno en D?zzo zijn geheel ver woest. Een viertal bruggen over do Piava zijn weggeslagen. Een. 600 personen worden ver* mist. De hoofdkrater van den Vesuvius is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plotse ling weer in werking getreden. Een stroom! lava is over den rand naar omlaag geloot pen. De directeur van het observatorium, die Zaterdagmiddag Jen krater heeft on* derzocht, schatte de dikte va<n den lava* stroom op dertig vo?t. In den nacht van Zaterdag op Zondag was eer. roode gloed, die uit den krater opsteeg, mijlen ver in het rond zichtbaar. De top van den krater ia gehuld in eea dikken nevel.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2