JURQENS' .VOOR 3TAMDEM OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN ALLE 36 GENTS PER HALF POND SPORT. SINTE-CATHERINA. VARlA. F— RECLAME. 4450 PLANTA 6 Maandag oen begin met de afbraak wordt gemaakt. liet gemeentebestuur van Zoolerwoude vroeg om ndhaesicbetuiging op bezwaren te gen het aandeel in do kosten voor scholen voor middelbaar cn hoogcr onderwijs. De gemeente betaalt nu een deel van de kosten zoowc-l voor meer- als voor minder vermo genden. En juist, omdat de mindcr-vermo- genden zouden worden getroffen door dat adres, wees de Raad de adhaesiebeluiging af. Voor verschillende werken moet een geldlcening worden aangegaan van f 72000. Deze leening zal worden geplaatst tegen •P/a pet. bij den heer Bultman, waar de ge meente reeds in 't krijt staat. Nog is er noodig een leening van f 120.000 voor het drinkwaterbedrijf. Ook deze wordt op dezelfde voorwaarden bij den zelfden geldschieter geplaatst. Over het aflossen dezer som, was men liet niet zoo spoedig eens. Het ontaardde in een praatje over den prijs van het water, over wat onze nazaten zullen hebben te betalen enz. Algemeen was men 't er over eens, dat er andere aflossingsvoorwaarden moeten ko men, wat met den ingenieur, den heer Hede- rik moet besproken worden. De prijs van het water, 70 cent per kub. M. werd genoemd, vonden dc heeren nog al stijf. Maar dan werd ook flink winst gemaakt. Dit nu was naar het oordeel van den Raad niet noodig of de gemaakte winst moest dan gebruikt worden voor aflossing, en om den prijs van het water te verlagen. Aan de orde was nu herziening school geldregeling. Eerst moest evenwel worden gestemd over een voorstel van den heer v. Zonneveld In een vorige zitting hadden de stemmen gestaakt of de raad dan wel B. en W. zouden beslissen over de oninbaarheid van kwade posten betreffende schoolgeld. De heer v. Z. lichtte toe, dat hij dit niet in een verordening wilde hebben vastgelegd. Op voorstel van den heer Warnaar zal de beslissing aan B. en W. blijven. Dit college komt dan om het half jaar rapport aan den Raad uitbrengen. Het voorstel van den heer v. Z. viel, met alleen den voorsteller vóór. De geheele verordening werd alsnu met algemeene stemmen goedgekeurd en zal in gaan 1 Januari 1924. Rondvraag. De heer Speelman wilde paaltjes met Jraad, waartusschen de vaas aan den in gang van het Park staat, verwijderen. Hij yindt het nu precies een idee van een graf. De voorzitter wilde er later op terugkomen met het oog op het afbreeken van Rusthoff, omdat dan de vaas toch verplaatst moet .worden. De heer Lekkerkerker vroeg voor de Zon dagschool een lokaal van de Hervormde school te mogen gebruiken. De voorzitter was van meening dat het bestuur dezer school daarover had te be slissen. Als de te maken kosten voor ver lichting en verwarming maar niet drukken op de kosten van het onderwijs. Dc heer v. d. Geest smaakte het genoegen, dat op zijn verzoek de nachtlantaarns zul len doorbranden tot ongeveer 7 uur 's mor gens in de wintermaanden. De kosten wer den geraamd op ongeveer f 100. De heer Bisschop. vestigde de aandacht op de vuile sloot achter bakker Hoogmans. De voorz. antwoordde, dat B. en W. zich reeds met deze aangelegenheid bezig' hiel den cn reeds zoo ver waren, dat particulie ren nu begrepen, dat niet alles van ge meentewege kan worden gedaan. Hierna kwam de voorzitter met een lijstje van werken, die volgens de commissie voor de werkloosheid dienen uitgevoerd le wor den, om de menschen aan werk le helpen. De voorz. beleefde niet veel plezier van zijn werk, evenmin de commissie. Toen werd gesproken van opknappen van het z g. sportterrein, het feestterrein, kwamen de ton gen los. Vooral de heer v, Zonneveld was het er niet mee eens. Hij wilde wel de zaak ver beteren, aiaar onder voorwaarde, dat het terrein 'u.Zondngs niet voor sportveld zal worden gebruikt. Na heel veel gepraat werd op voorslel van den heer v. d. Geest bij stemming uitgemaakt, dat er met het ter rein een begin zal worden gemaakt. Tegen stemden de heeren Warnaar deze was onvoorbereid van Zonneveld en Lekker kerker. Het overtollige vuil van de vuilnisbelt kan daar dan meteen worden weggewerkt. De heer y. Rijn wilde nu nog hebben uit gemaakt, of het terrein 's Zondags zal zijn gesloten of niet. Toen hem werd verzekerd, dat er een verordening op het verhuren zal worden ge maakt, waarbij deze zaak dan toch ter sprake komt, trok hij zijn voorstel in. Nadat de voorzitter nog had medege deeld, dat de werkloozen per werkdag f 4. zullen ontvangen, sloot hij de vergadering. WARMOND. Door do Warmondscha IJsclub werd gisteravond in „De Zon" de jaarvergadering gehouden onder voorziller- schap van den heer W. Heijl. Bij de opening herdacht de voorzitter het vertrek van den heer Meerburg, waardoor een vacature in het bestuur was ontstaan. De heer v. Delft, secretaris, las de notulen. De heer Onderwater, penningmeester, gaf een overzicht van den financieelen toestand der Vereeniging. Ontvangen was f 189 55 uitgegeven 148.35 batig saldo f 141 20. Als bestuursleden werden herkozen de heeren v. Delft, Onderwater, Schouten, v. Rijn, Schuilinga, De Wit en Vreeken en gekozen de heer Alb. Oudshoorn. In de vacature- Meerburg en die, ontslaan door bedanken van den voorzitter (wegens drukke bezig heden) werden gekozen de heeren H. J. de Groot en J. L- Bakker. De secretaris deed hierna nog mededee- lingen over den hond, en kon bekendmaken, dat voor hoofdplaats van dit district thans Warmond is aangewezen, waarbij de heer v. Delft aangewezen is als districtscommis saris. Goedgekeurd werd dat een bedrag van f 5 aan insignes van de oude vereeniging zal betaald worden, en de heer v. Delft aange wezen als afgevaardigde naar den bond, en daarmede ambtshalve als besluurslid van dat lichaam. Als plaatsvervanger zal optre den de heer Onderwater. Na de mededeeling dat spoedig (Januari) een vergadering zal gehouden worden om eenige wijzigingen in het reglement aan te brengen, werd de ver gadering gesloten, waarbij de heer v. Delft nog eenige woorden van waardeering sprak tot den scheidenden voorzitteren nog een verloting onder dc leden werd gehouden. WASSENAAR. Burger 1. Stand. Geboren: Hubertus Adrianus, z. van Q. van Leeuwen en M. H. van Rijn. Cor- r.elis Gijsbertus, z. van T. van Keppel en O. A. M. Bolten. Johannes Cornelis, z. van D, Brandt en M. Remmerswaal, Overleden: Carel Anne Adriaan Wil lem Baron van Lijnden, m. van A. W. A. Gravin van Limburg Slirum, 68 j. Hen drik van den Berg, 22 j., uit Scheveningen. Naar wij vernemen zal do heer C. Flens directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, mei ingang van 1 Maart 192-1- den dienst verlalen. De bazaar, in het gebouw voor Chr. Belangen gehouden, ten bate van de electri- sche verlichting der kerk, is een succes ge worden. Op beide dagen was er een druk bezoek en een groote massa artikelen werd voor goede prijzen van de hand gedaan. ZOETERWOUDE. Do prijs der con- sumptiemelk is met een cent per liter ver laagd en gebracht- op IC cent. Gedurende de afgeloopen maand wer den door bemiddeling van den correspon dent- der arbeidsbemiddeling 2 werkloozen to werk gesteld. Op het einde der maand stonden nog ingesohreven 1 kantoorbedien de, 5 los arbeiders, 1 houtbewerker, 1 tim merman, 1 grondwerker, 2 boerenarbeiders en 1 landarbeider. Bij Kon. besluit is voor deze gemeen te goedgekeurd de afschaffing van heffing vnn opcenten op do RijksinkomstenbelaS- ting. Goedgekeurd is de heffing oener nieuwo progressieve plaatselijke inkom stenbelasting. BILJARTEN. Om het 2e klasse-kampioenschap. Voor het 2e klasse kampioenschap van den Ned. Biljartbond, dat onder leiding van de Groninger Biljartclub in Januari in de Harmonie te Groningen beslist zal worden hebben zich 15 spelers aangemeld, die voor de voorwedslrijden als volgt ingedeeld zijn: Groep I: L Kisch, G. de Schepper en F. A Thiele. Groep II: G. J. Nijland. A. Pijper, W. A. Levert, M. Waag en A. v. Frank. Groep III: dr. Oostingh, D. v. d. Woude, J. G. IJH en B. Wolthekkcr. Groep IV: K. Willig, J, W. Verloop en J. Oei. De spelers Waag, van Frank, IJff, Woll- hekker en Oei zijn slechts voorwaardelijk toegelaten. Zij moeien in de voorwedslrijden of in de wedstrijden om het 3e klasse kam pioenschap te Amsterdam een algemeen ge middelde van ten minste 6.50 maken om in de beslissing geplaatst te worden. Gespeeld wordt op groot biljart, cadre 45 c.M. 13 Alweer een beiligen-dag in Parijs I Maar een heel andere, deze, dan de slagen van Allerheiligen en Allerzielen. Sinte-Catherine is een dag van enkel vraolijkheid en jolijt. Van uiterlijke vroolijkheid len minsle. 't Is waar, dat er een beetje een zuur bijsmaakje aan zit. Want Sinte-Calherina is de schuls-palro- nes derouwevrijsters. En haar naam dag wordt dan ook een feestdag voor ouwe- VTijsters, of beter gezegd voor degenen die op 't punt slaan dat te worden;; voor de genen die dit jaar tot haar gilde zullen gaan behooren, voor de 25-jarigen. Vóór haar 25ste jaar is een ongetrouwd Fransch meisje nl. „jong meisje", de 25 gepasseerd is ze zonder pardon een ouwevrijster. De overgang van de eene slaat in de andere heeft plaats in den nacht van 24 op 25 No vember. En lol eer der Francaises moet hel gezegd worden, die overgang heeft plaats zonder tranen cn zonder geklaag. Integen deel I ze maken er een preljc van de aan slaande ouwevrijsters, de calherineltes, en dat is ook maar het beste wat ze doen kun nen in de gegeven omstandigheden. Wat zouden ze winnen met huilen of een zuur gezicht zetten I bovendien maakt verdriet nog maar oud en leelijk ookl Coiffcr Sainle Catherine, Sinte Calherina haar mutsje opzeilen is de gewone uitdruk king voor 'n ouwevrijster worden; en het blijft niet bij die uitdrukking alleen. Want op den ongeluks-dag, die tot een feest omge zet wordt, looien de calherinelles zich in werkelijkheid met zoo'n cathórina-mulsje, een lijn tullen kapje, versierd met linlen en bloemen. En zoo, arm» in arm, (rekken ze bij heele froepen de slad in, de boulevards op, zingend en schertsend en prelmakend, het doet een beetje denken aan hel plezier van lolelingen die eigenlijk ook alleen maar pret maken, omdat ze eigenlijk zoo het land hebben, „erin" geloot le zijn. En dc cathe- rinelles zijn „erin" geloot, verleden Zondag, allemaal, zonder één uilzondering-, den vol gende dag zou het uit zijn met hun jeugd, den volgenden dag zouden ze niet meer meetellen als „jonge meisjes". En daarom moest aan dezen laatsteri jeugd-dag toch ook nog eens degelijk geprofileerd worden, zoo vonden ze. 't Spreekt vanzelf, dat de meisjes zich niet onkel met elkaar amuseeren. Dal zou een beetje taai worden. Nu, ze welen wel, dat op de boulevards ze zullen vinden heele Iroèpen sludenlen en andere jongelui, die speciaal er op uil zijn gegaan om de cathe- rineltes door dezen Ircurigen avond en nacht heen te helpen, goede medelijdende zielen als ze zijnI Troep sluit zich aan bij Iroep, en gezamenlijk trekken ze verder, calheri neltes cn studenten, arm in arm, zingend dansend, schertsend. Dien avond zijn de boulevards hun speciaal eigendom, zijn de cafés hun eigendom en de dansgelegenhe den. Zoo voelen ze het. En niemand neemt daar aansloot aan. ieder is het. er eigenlijk zrifs mee eens; ieder amuseert zich méé om hel plezier van dc calherinelles en stu denten. Zelfs de agenten zijn dien dag van een ongelooflijke toegevendheid: ze draaien hun hoofd maar een beetje af, dan zien ze de baldadigheden niet van die opgewonden jonge menschen. En alleen dan treden ze- slreng op, wanneer ongewenschle indivi duen van de gelegenheid prolileeren willen, het den meisjes laslig le maken, of ruzie uitlokken met de studenten. Ze zijn werke lijk allerliefst, de Parijsche agenlen op zoo'n dag. En de calherineltes weten dat, en zijn er hun dankbaar voor. Op geen enkelen anderen dag van het jaar zijn de „flics" hun zoo sympathiek als op dezen. Zaterdag ging een van de calherineltes zóó ver in haar dankbaarheid en sympathie voor een agent te paard op de Place de TOpéra, dié 't heele verkeer daar had stop gezet om haar met haar vrienden te doen passeeren, dat ze den man omhelzen wou. Beide armen slak ze naar hem op. Helaas hij zat le hoog, ze kon hern niel bereiken. Het troepje pretmakers dat bij haar hoorde, kreeg medelijden met die vruchtcloozc lief desbetuigingen, en lilde haalde haar da hoogle in. Onder gejubel en gejoel, daar ging zei en reeds strekte ze haar armen uit.,, Toen, plotseling, begon het paard te steige ren; van sqhrik over zóóveel lawaai en ge drang om hem heen; misschien ook was het jaioersch om z'n baas en gunde dezen het buitenkansje niet; maar misschien ookwaakte het slechts voor zijns meesters waardigheid. Hoe het zij het paard steigerde, en het duurdq even, vóór de agent weer rustig en stil in z'n zadel zat, en bereikbaar was voor de smachlendc ca- therinetle. Evenwel... de agent, had hij de wenk van zijn paard begrepen? voelde hij zelf, dat een omhelzing daar midden op de groots Place de l'Opéra met zóóveel inmiddels toe gestroomde kijkers om hem heen, niet met zijn waardigheid in overeenstemming ts brengen kon zijn? in elk geval, na oen korte aarzeling, hief hij zich met een ruk overeind in zijn stijgbeugels.maakte zichi zoo wéér onbereikbaar voor de catherinet- te; tloot toen krachtig op zijn verkeers- fluitje, en gaf de wachtende auto's cn bus sen en rijtuigen het leeken verder te rijden. Toen moesten de calhcrinelle en liaan vrinden haar omhelzingspogingen wel op geven, wilden ze niet verbrijzeld worden door den aanrollcnden stroom voertuigen. Met een smachtenden blik keek dc catheri- nette nog even op naar het voorwerp van haar vergeefsche liefde, wierp hem bij gebrek aan beter een kushandje fee, dat hij met een charmante glimfach beantwoord de, en verder trokken ze de calherinet- les cn de studenten, naar nieuw avontuur, M. DE ROVAXXO. De oorsprong van den sluier. Dc sluier dient nu eens om zich tegen invloeden van het weer te beschermen, dan weer om het gelaat aan nieuwsgierige blik ken te onttrekken. Dat is echter niet altijd zijn doei geweest». Primitieve volken gebruiken den sluier voor geheel andere doeleindenhij dient bij beu in de eerste plaats er toe, het gezicht, of ander bedekt lichaamsdeel tegen tooverij cn voornamelijk tegen het booze oog te be sehermen. Daarom sluieren zich bij voorkeur jeugdige personen, vrouwen zoowel als man- men, daar deze het meest ziju blootgesteld Ran afgunstige en betooverendo blikken. In het bijzonder wordt bij vele volksstammen,- o.a. de Toearegs uit de Sahara, de mond bedekt, daar men gelöoft, dat door den mond boozo invloeden het gemakkelijkst het lichaam binnendringen. Aan den anderen kant sluieren zich som» ook personen, van wie, hetzij door hun per- soonlijke eigenschappen, hetzij door do hoo- ge plaats, die zij in de maatschappij inne men, een magische blik uitgaat-, om anderen uiet in gevaar to brengen, Zoo vertoonden zich verschillende Noord-Afrikaanache vor sten slechte gesluierd aan hun onderdanen,- daar hun rechtstreeksche aanblik doodend zou hebben gewerkt en een dergelijk ge bruik moet in de 17de cn l8do eeuw ook aan het keizerlijke hof in Japan hebbotf geheerachL

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6