fiSo. 19551. LODSCM DAGBLAD, Zaterdag 1 December. Tweede Blad. Anno 192& J GEMENGD NIEUWS. Hoedt U feijtijds. UIT DE OMSTREKEN. Gisteren vertrok de eer- »'le groep werklieden van de Pletterij vJi. I. Entmoven en Cie, te Delft, onder lei ding van ir. F. van Vloten per s s. „Oranje [Nassau" naar Curasao voor het treffen van Voorbereidende werkzaamheden voor den fouw van 40 petrolcumtanks, die de Bataaf- Bche daar laat plaatsen. In Januari a.s. zal «Oen tweede groep werklieden van Delft naar Curasao vertrekken. Te Rotterdam is de politie van het bureau Oppert er in geslaagd een vier tal beruchte inbrekers en helers te arrestee ren. In den nacht van Zaterdag op Zondag ;was ingebroken in de kleermakerij van de firma J. K. aan de Oppert No. 64. Gestolen, .werden veertig gabardine-regenjassen, ;eenige stukken gabardine, 12 ulsters en een partij voering. Daar men vermoedde, dat de gestolen goederen per spoor naar Den Haag zouden worden gevoerd, hebben de inspec teur van het bureau Oppert, de heer E. W. 'Beekman, en de rechercheur Moree zich ver dekt opgesteld in de buur: vanshet D. P.- station. Inderdaad kwam een wagen, waarop yier mannen met de gestolen goederen. De politie slaagde er in, drie van de vier man- ben aan te houden, n.l. den 54-jarigen T. A. een Rotterdamsch heler, een Haagschen koopman en den 21-jarigen G. W. A. De Vierde verdachte ontvluchtte, doch hij werd toet een auto achterhaald. En voor hij aan zijn woning te Chartois kwam, was hij reeds gearresteerd. Het bleek te zijn de 22-jarige IA. de W. Bij een onderzoek te zijnen huize Werd nog een regenjas gevonden, afkomstig yan de inbraak aan de Oppert. Alle vier ver dachten ontkennen, iets met de inbraak uit staande te hebben en beweren de goederen yan een onbekenden koopman te hebben ge kocht. De spion" inbed. H et is een Amusante historie ,die van de plotselinge Verplaatsing van het j.l. Zondagmorgen te 'Amsterdam gehouden congres der commu nistische oppositie, vertelt „liet Volk". [Dat men zoo overhaast die „kuierlatt©" nam en het café „Sarphati" aan de Ruya- Idaelstraat ontvluchtte, vond zijn oorzaak in een acuten aanval van de in communis tische kringen hevig woedende spionnitis. Juist toen Bouwman enkele ©ogenblikken bezig was met het uitspreken van het ope ningswoord, viel het spiedend oog van een ider congressisten op een deur in het ver gaderzaaltje. Onmiddellijk flitste hem door 't hoofd, dat achter dio deux wel eens een jspion te luisteren kon staan. Met een forsohen ru^, op alles voorbe reid, opende hij do deur en wat zag hij? in een ledikant lag een man. ^Je spion ver roerde zich niet. Natuurlijk hield hij zich slapend. Vijf minuten later was dan ook de huur van bet zaaltje betaald en stond het congres voor de deur. Daar werd besloten naar het kantoor der Federatie van Transport arbeiders in de Ruvestra-at te gaan. En intiLSscben sliep in het echtelijk Blaapvertrek, dat aan hot vergaderzaaltje grenst, de caféhouder onbewust van de oon sternatie, die hij door zijn Zondagmor gendutje had veroorzaakt. Dit overhaaste vertrek geschiedde tot fctomme verbazing van des caféhouders ega. Zij wist volstrekt niet, dat zij aan zulke gevaarlijke mensohen als oppositioneel© communisten het zaaltje had afgestaan. Immers, eenigó' dagen vóór de vergade ring werd het haar voor dien Zondag te huur gevraagd, ,,Dat kan gebeuren", zei zij tot den me neer, ,,maar er mag niet gedanst worden, want daar is de vloer niet tegen bestand." De meneer stelde haar zeer overtuigend gerustwetende, dat zijn tijd om te dan sen nog niet gekomen is. Op de vraag van de caféhoudster, voor wie zij het zaaltje moest inschrijven, luid- do het antwoord: „Voer de discussie- club „Verbetering zij ons Streven." Inderdaad, dat was een sympathiek 'doel 1 En onbewust van de samenzwering, die op weinige meters van zijn hoofdeiilde broeide, legde de caféhouder zich Zaterdag nacht om drie uur te bed, hij dacht er zelfs niet aan de knip op de tusschendeur te doen. En hij snurkte 's morgens elf uur nog zoo lekker, dat hij- niet eens merkte Welk een heilloozon schrik hij der fine fleur van de Hollandsoho sectie der Moskou- scho Internationale had op het lijf ge jaagd. Te Weesp werd j.l. Dinsdag- ochtend ten postkantore, toen de postzak ge leegd werd, welke met den eersten trein van Amsterdam aldaar wordt aangebracht, het pakket aangeieekende stukken, hetwelk vol gens het bijgesloten advies, zich in den zak moest bevinden, niet aangetroffen. Het pak ket bevatte zes aangeteekende stukken, waar van twee met aangegeven geldswaarde Laatstgenoemde stukken waren respectieve lijk aangegeven voor de waarde van f 3000 en f 600. De directeur van het postkantoor te Weesp gaf niet dadelijk aan de politie kennis van het vermiste, aangezien eerst in Amsterdam geïnformeerd werd of wellicht verzuimd was het pakket aangeteekende stukken in den postzak mee te geven. Van Amsterdam uit werd echter ten stelligste verzekerd, dat het pakket aan het hoofd postkantoor in den zak was geslóten, welke voor Weesp bestemd was. Dinsdagavond werd aan de politie te Weesp kennis van 't ontbreken van het vorenbedoelde pakket ge geven, waarna het onderzoek onmiddellijk een aanvang nam. Zoowel ten postkantore te Weesp als te Amsterdam, zijn door de po litie alle ambtenaren en beambten gehoord, die eenigszins inlichtingen betreffende het Vermiste pakket konden geven. Tot op dit .oogenblik heeft het politie-onderzoek echter ïiog geen resultaten opgeleverd. De ty p husge vall en te Edam hebben tot nog toe alle een gunstig ver loop. De ziekte breidt zich echter nog iteed* uit. Deze week .werden weder drie gevallen geconstateerd, zoodat er zich thans reeds 16 hebben voorgedaan. Het voor schrift dat alle consumptiemelk moet wor den gepasteuriseerd, is nog steeds van kracht. B. enW. van Gorkum zullen 22 arbeiders gerechtelijk vervolgen, die zich als werkloozen hadden opgegeven en gel del ijken steun van de gemeente genoten, trwijl rij voor loon werkten. Ook fabrikan ten zullen rich moeten verantwoorden, die, nadat zij werklieden ontslagen hadden en vermoedelijk wisten, dat dezen steun ver leend werd, toch voor loon hebben laten werken. De sohuur v»n den land bouj wer J. Yoermans, te Lage-Zwaluwe, is gis teren geheel afgebrand. De oogst, alsmede 12 koeien en 2 paarden, zijn verloren ge gaan. Smitahuyzen, één der in de spionnage-zaak betrokken onderofficie ren, welke was gerehabiliteerd, is opnieuw voor een verhoor opgeroepen en vervolgens ter beschikking gehouden. Omtrent de redenen, welke hiertoe zou den hebben geleid, laat de justitie zich nog niet uit. De mogelijkheid bestaat echter, dat dat het hier uitsluitend nog een eenvoudig verhoor geldt, ter nadere opheldering, zoo wordt uit Maastricht gemeld. BI ij kens telegrafische m ede- deeling van den Rijkslandbouwconsulent te Brussel is het douanekantoor Arendonck tot neder order voor den invoer in België van herkauwende dieren gesloten, zulks in verband met het uitbreken van mond- en klauwzeer in de quarantaine-stallen al daar. Goederen door het bezette gebied. Blijkens van Hr. Ma. gezant te Parijs ontvangen telegrafisch beriobt, zul len krachtens besluit van de hooge oom missie te Koblenz van 1 December af goe deren uit onbezet Duitschland zondep be taling van rechten door het bezette gebied naar Nederland kunnen worden vervoerd. Yolgensmededeelingvan het H andel sinform ati ©bureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgelooipen week, eindigende 30 November in Nederland uitgesproken 124 faillissementen, tegen 79 in dezelfde week van het vorige jaar. Yan 1 Januari tot en met 30 jSTov. 1923 3861 faillissemen ten tegenover 2868 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar Waar 't belastinggeld blijft. Het is gebeurd, werkelijk gebeurd. Het gou vernement had in Batavia' een paar percee- len noodig, in het algemeen belang voor een gouvernementswerk. Het gouvernement liet de perceelen koopen van den eigenaar, een Arabier. Doch het vergat den koop te laten inschrijven. Waarop de Arabier de per ceelen, door het gouvernement betaald, nog eens verkocht. De nieuwe kooper liet den eigendomsovergang wel inschrijven. Het gou vernement moét de perceelen hebben. En heeft dus nu den landsadvocaat gelast deze perceelen te doen onteigenen ten al- gemeenen nutte. En de perceelen zullen dus nog eens betaald moeten worden uit belas tinggeld. Wat geeft nu al het bezuinigen, wanneer door slofheid het geld op deze wijze ver morst wordt („Ind. R.") Een oolijkerd. Bezoeker fcofc grijsaard: „Ho© oud bent u nu?" Grijsaard: Acht en tachtig, en ik heb nog al de tanden in mijn mond, die ik had, toen ik geboren werd." RECLAME. Kou, lochl, griep, koorts, enz. veroorzaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organende huidporiön, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak ver waarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het tijd om een nierge neesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaferzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spie ren, en zorg voor een goeden bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. FOSTER'S PILLEN geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken 4 f 1.75 per doos. 4156 HAARLEMMERMEER. Do raad van deze gemeente komt Dinsdag 4 December a.s. in openbare vergadering bijeen, ter verdere behandeling van de g-emeentebe- grooting voer 1924. HILLEGOM. Do verkooping ten over staan van Notaris Boerlage te Heemstede van huizen en bouwterrein aan de Haar lemmerstraat alhier had tot uitslag: Per ceelen 111 zeven huizen en vier bouwter reinen werden gemijnd voor f 12336 doo«r den heer O. Lelieveld voor rekening van de hoeren C. A. Ruygrok Zn. te Yoge- lenzang. Perceel 12, huize UImus f 4600, C. Joh. Bakker Jzn., en perceel 12a14, drie huizen voor f 4100 gemijnd door den heer O. Klaver te Schoten. De perceelen werden toegewezen. De heer dr. W. G. N. v. d. Sleen van Haarlem heeft een voordracht voor het Nut gehouden. Hij gaf grepen uit d© afstam De toonaangevends mevrouw B. verschijnt op een dag in een nienwe Japon. Helaas de daaropvolgende week verschijnt ze wederom in iets nieuws. mingsleer, sprak over het eerste, tweede, derde tijdperk der aaide, diluvium en al luvium, oeEen, amfïbiën, zoogdieren enz. Het was een boeiende voordracht; de op komst was veel geringer dan gewoonlijk. Kerk. berichten, Ned.-Herv. Kerk voorm. 10 uur (OoU. Fonds) en nam. 4.30 uur, ds. Yan Bommel. Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur, da. Yan Herksen. Ohr. Geref. Kerk, voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Zwiep. Woensdagnam. 7 uur de zelfde. KATWIJK. Burger 1. Stand. Geboren: Cornells, z. van C. Sneijders en K. van der Bent. Andries Hermanus, z. van A. H. van Leeuwen en W. Haasnoot. Jannetje, d. van G. van Duijn en A. de Jong. Overleden Levenloos kind van G. J Boon en M. van Beelen. Geertrui de Best, oud 61 jaar, echtg. van N. Parlevliet Sophia Ros, oud 32 jaar, d. van wijlen D. Ros en P. Zwitser. Ondertrouwd: W. Imlhorn en H. van der Plas. B. G. Mekking en A. Was«- senaar. KATWUK AAN DEN RIJN. Het is met de snijbloemen hier ongeveer afgeloo- pen. Nog een enkele kweeker heeft nog kleine partijen chrysanten aan to voeren die in aanmerking genomen de kleine aan voer geen hooge prijzen opbrengen. Witte van f 0.25—0.31 en Rose van f 0 15—0.23 p. bo3. Eenbloemige gaan tot fO.lö per stuk. Yorig jaar was de prijs bij een dergelijke aanmerkelijk hooger. De dhrysantenkwee- kerij is niet eTg winstgevend geweest. De prijzen der verschillende soorten groenten blijven nog steeda beneden bet looneDde voor de tuinders. Een uitzonde ring hierop maken alleen spruiten die nog tot f 0.30 per K.G. voor 1ste soort opbren gen. Dit heeft tot gevolg dat velen hun nog voorradige groenten niet op de vei ling brengen doch in lijdzaamheid wach ten op betere prijzen. We betwijfelen of deze verwachting bewaarheid zal worden. KATWIJK-AAN-ZEE. Aan het gem. arbeidsbureau waren als werkloos inge schreven: viaschers 29losse arbeiders 37 j opperlieden 6; zeilmakers 2; grondwerkers 13; letterzetter 1; kuipers 9; nettenboet- ster 1timmerlieden 6schilders 1met selaars 2motordrijver 1monteur 1 en mandenmaker 1, te zamen 110 personen. Gistermiddag kwam de on d er af de ling Noordwijk en Omstreken van den Alg. Ned. Politiebond in vergadering bijeen. De voorzitter de heer A. J. J. Sohnaar, inspecteur van politie te Katwijk, opende deze vergadering. Na de lezing der notu len werden als nieuwe leden voorgesteld de heeren G. Romein en J. Sohaddeo van Doorn. Bekrachtigd werd een voorstel van het bestuur, den heer Kramer, commissaris van politie van Scheveningen, uit te noo digen in een politievergadering 14 Decem ber te Leiden te houden, een politioneel onderwerp te behandelen. Geruim en tijd werd in beslag genomen met het beraad slagen over zaken van huishoudelijken aard, waarvan door het bondsbe3tuur do meening was gevraagd. Hierna werd do goed bezochte vergadering gesloten. Yan de trawlvisscherij kwamen Yrij- dag te fJmuiden aan de markt de loggers KW 47, met f 247 en 114, met f 331 besom ming en van de haringvisscherij kwam binnen de logger KW 28, met 4 last pekel haring. LISSE. Bij Ivon. be3luiit Is aan deze ge meente een voorschot tot een maximum van f 12,300, ter uitbetaling van het door een viertal landarbeiders benoodigd bedrag voor de .verkrijging yap plaatsjes NOORDWIJK. Burger 1. Stand. Geboren: Alida Johanna, d. van J. Ghr. Groenendijk en J. G. Westgeest. - Sophia Hendrika, d. van H. v. 't Wout en J. A. van Duivenbode. Frederik, z. van J. Engel en J. Noé. Gerardus Albertus, z. van L. J. Steenvoorden en W. M. Wassenaar Enta Francisca, d. van II. Otto en N. En- tius. Ondertrouwd Dirk v. d. Niet, 22 J. en Dirkje Duijndam, 20 j. Hendrik Barn- horn, 29 j. en Trijntje van Duin, 27 j. Getrouwd: G. H. Rotteveel, 28 j. te Sassenheim en E. M. van Bohemen, 23 j. Overled e n: Anna Gerardina van der Boon, 73 j., ongeh. Adriana v. Oosten, 65 j., geh. met L. F. v. d. Klugt. Bij het plaatselijk correspondentschap alhier waren in de afgeloopen week 156 per sonen als werkzoekenden ingeschreven. NOORDWIJK-BINNEN. Donderdag avond gaf de harmonie-kapel „Crescendo" oen muziek- en tooneel-uilvoering voor een stampvolle zaal in hotel „Royal". De voorzitter, de heer K. de Bes, heette de aanwezigen welkom en wenschte hen een genofvollen avond toe. Spr. moest tot zijn leedwezen mededeel en, dat de harmonie weer twee van haar beste krachten had ver loren, maar sprak tevens den wensch uit, dat het gemis dezen avond niet merkbaar mocht zijn. Spr. wees op de malaise, waar aan ook de kas onderhevig was. Dientenge volge zou een kleine attractie in de pauze plaails hebben, welke bestond uit een ver loting, welke hij in het bijzonder meende te moeten aanbevelen. Vervolgens ging men over tot uitvoering van het program en kregen wij een negen tal muzieknummers' te hooren, welke zeer correct werden uitgevoerd. Met groote aan dacht werd o.m. aangehoord „Das tanzende Berlin", waarop een daverend applaus volg de. Ook de laatste 3 nummers „Marsch populair", „We have no bananas", én „St. Cohn" oogstten veel bijval. Wij mogen dan ook niet nalaten op te merken, dat de samen stelling van het program perfect was, en de directeur, de heer G. Verhey, uit Leiden, tij dens de -instudeering een moeilijke taak heeft vervuld. Vervolgens ging men tot opvoering van twee tooneelstukjes over, n.l. „Wie ben ik blijspel in drie bedrijven, door J. Broekhof, en „Een half uur bij den Kapper", klucht in een bedrijf door V. Wij mogen niet anders zeggen, dan dat beide stukjes succes vol zijn opgevoerd en de lachspieren danig in beweging werden gebracht. De heer Ver schoor, uit Noordwijkerhout, vergastte on9 in de pauze en tot slot met de nieuwste voordrachten, die met daverend applaus door het publiek in ontvangst werden genomen. De uitvoering werd met een bal besloten. Gisteravond deed Sint-Nicolaas met z'n knecht hier zijn intrede. Na een wandeling onder veel belangstelling door het dorp, nam hij zijn intTek in de étalage van Magazijn „De Zon" in de Kerkstraat, waar hij de kin deren, wier ouders een zekere som besteed den, op cadeautjes onthaalde. Door de Dorcas-Yereeniging alhier wer den deze week weer 14 pakjes aan verschil lende gezinnen uitgereikt.- Kerke 1. bericht. Ned.-Herv. Kerk Zondagvoorm. 10 uur en nam. 5.30 uur, ds. W. W. van Haaften. Ned. Prot. Bond vcorm. 10.30 uur, de heer A. P. van de Water, cand. te Leiden. NOORDWIJK-AAN-ZEE. —Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Kerk: Zondag voorm. 10 uur, de heer E. L. de Wiltnam. 5 uur, ds. Voorsteegh. Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koers. NOORDWIJKERHOUT. Een met sneeuw, zwaar beladen spar, viel om ©n vernielde de bondspaal aan den Gö-weg. Do armen knapten af als glas en het vlieg wiel werd vernield. Gelukkig geen per- soonlhke ongelukken. Na heb eten van leverworst werd de familie P. M. onwel. Vooral de heer deal huizes had -t zwaar te verantwoorden. Een ingezetene alhier, vertrok met de Noorderzon, doch jammer genoeg, vergaf hij verschillende leveranciers te betalen. Donderdagavond was de Gemeente» woning geheel gevuld met belangstellen» den. De oud-predikant ds. Booke uifl Schoorl hield' een voordracht in rijn eigen stichting!, welke voor de gemeente van zoo veel nut is. Allen waren dankbaar hun ouden vriend en leeraar de hand te kun» ncn drukken. RLJNSBURG. Met ingang van 1 Ja- nuair a.s. wordt de Huurcommissie alhier, opgeheven. De beer E. van Kullen, onderwijzer aan de bijz. school voor G. L. O., hocdd do heer J. Plooij alhier, is met ingang van 1 Maart a.s. in gelijke betrekking benoemd te Hilversum. Door den heer W. van Be-elen Ozn, werden aan de veiling alhier gistermorgen de eerste getrokken tulpen aangevoerd. Het waren witte Due's, dio f 8.60 per 109 stuks opbrachten. Aan de groentenveiling alhier was de aanvoor gistermorgen beperkt. Rood© kool bracht ongeveer f 9.75 op, groen© kooi y f 4.60 a f 5.25 en gele kool f 9. Uien warex* teruggeloopcn tot f 4.30 a f 4.50. SASSENHEIM. Gemeenteraad, Voorzitter: de burgemeester. De Raad was voltallig. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken, goedkeuringsbesluiten, werden voor kennis-i geving aangenomen. Aan de orde was: herslemming over het voorstel van den heer Van Zonneveld be treffende het verleenen van subsidie aan de FröbelschoqJ, voor 1 jaar. De heer Speelman was van oordeel dat zulke.inrichtingen zich zelf moeten bedrui pen, waarmee de heer Warnaar het eens was. Deze wilde het voorstel Van den heer v. Z. werd aangenomen met 4 stemmen tegen, die van de heeren V. Heemstra, Krom Bader en v. d. Geest aan het bestuur der Fröbelschool schrijven, dat het verleenen van subsidie uitzondering moet blijven. Op het verzoek van de R. K. Vroedvrou wenschool te Heerlen om subsidie, werd, op voorstel van B. en W., afwijzend beschikt. Een wijziging van de begrooting 1923 werd met algemcene stemmen goedgekeurd. Op het adre9 tegen het rooien der hoornen langs do Teylingerlaan werd afwijzend be schikt, zoodat dit werk doorgaat. De woonwagens zullen weer naar een an der plaats moeten. Er was een adres van do omwoners der nieuwe standplaats, waarin bezwaren werden geopperd tegen die stand plaats. Op voorstel van den heer v. d. Geest zul len B. en W. uitkijken naar een andero plaat9 en wel aan den Menneweg op ge^ moenteterrein. Deze grond wordt op t' oogen blik verpacht, waarom het nog wel eenige moeilijkheden zal opleveren. De pachter van de beerophaling, v. d. Bosch, verzocht ontheven te worden van do pacht, omdat er geld bij moet. Eesloten werd opnieuw lot verpachten over te gaan en dan op gunstiger voorwaar-, den. V. d. Bosch kan dan ook weer inschrij- ven. De heer Speelman wilde het vuil ophalen er maar meteen bij verpachten. De heer v. Zonneveld was daar ook voor. Hiervan zal voorloopig wel niet komen. Het voorstel, om aan hel Grondbedrijf per jaar f 50 te vergoeden voor opstal openbare school, vond geen tegenkanting. Aan den huurder van Rusthoff werd de huur van de maand December kwijtgeschol den. omdat de. woning al is ontruimd en

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5