In verkeerde Schoenen. No. 19549. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 29 November, Tweede Blad. Anno 1923. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. U r 3en Minister van F i n a n- ciên was het vorig jaar toegestaan, om in de winkels gedurende December tot en met 3 Januari 1923 assortimentskisten met sigaren en sigaretten voorhanden te hebben, waar van, teneinde den inhoud aan het publiek te kunnen toonen, de banderolle was door gesneden, Van elke soort assortimentskisten mocht dan echter slechts één kist of doos met verbroken banderolle voorhanden zijn. Thans is, volgens de ,,'s-Hert. Ct.", door den Minister bepaald, dat 't bovenstaande ook voor 1923 en volgende jaren kan worden toegepast, evenwel kan een en ander ge schieden vanaf 1 November van elk jaar. r In de Raadszitting van Amsterdam van gisteravond heeft wethou der Tor Haar meegedeeld .dat er nog een derde gegadigde is naar het Damterrein, en wel een tweede hotel-combinatie. f In de gemeenten Urk, llui- zen en Spakenburg zijn niet minder dan 1200 dwangbevelen in zake achterstallige belasting beleekendl Te Huizen behoorden 'He rookerij-firmanten vroeger tot de hoogst aangeslagenen. Thans belalen de meesten hunner noch belasting, noch schoolgeld. De inbraak te Kampen. ^Wij lezen in de ,.Zw. Crt." omtrent de in braak in het Agentschap van de Nederland- pche bank te Kampen: Er is op den laten avond van Zondag een auto waargenomen .staande eenigszins ver scholen builen de- stad. zonder dat op dat moment zich iemand in de nabijheid ver- loonde; later in' dien nacht zou een auto Zijn gezien onder Weesp, welke met groote snelheid wegreed zonder achterlicht, en in den vroegen Maandagmorgen moet een auto mobilist, voor zaken naar Kampen gaande, in de buurt van Harderwijk een auto zijn gepasseerd, welke ter zijde van den weg stond en waarbij twee mannen, van wie één blootshoofds zich met een en ander bezig hielden. Dit alles is achtereenvolgens ter kennis van de politie gekomen, voor wie het een richtsnoer werd bij het onderzoek. Tegelijkertijd werd echter gezocht naar den vermeenden plaatselijken handlanger, waarbij bijna onmiddellijk de aandacht viel cp den lompenkoopman B., die kort geleden een vrij langdurigen straftijd (voor heling) heeft uitgezeten. Er bestond tegen hem een bezwarende aanwijzing. Hij had namelijk Zaterdagmiddag, den dag vóór de inbraak geld gewisseld aan het correspondentschap; hij was nog geholpen hoewel hij gekomen iwas na kantoortijd (12 uur), toen de kas Feeds was gesloten. Tijd, om alles nog eens goed op te nemen, was er in overvloed ge weest. Het werd daarom noodig geoordeeld hem in te rekenen en aan een scherp ver hoor te onderwerpen. Inmiddels werd het lompenpakliuis in de Meerminnesteeg door zocht, waarbij o.a. een zak werd gevonden met ongeveer 150 gulden. Waar nu de in brekers van alle zakken zilver er niet meer dan één hebben meegenomen, inhoudende 500 gulden en een derde deel van f 500 on geveer f 150 is, mocht hierin zeer zeker een nieuwe aanwijzing gezien worden, te eer waar overigens geen aannemelijke verkla ring voor de herkomst van het geld kon .worden gegeven. De lompenkoopman is dan ook naar Zwolle vervoerd en aldaar voor- loopig opgeborgen. Het „Hbl." meldt, dat als vaststaand kan Worden aangenomen, dat de hoofddaders be hoord hebbt?n tot de hoogere school van hel gilde der inbrekers en uit een der groolere centra voor dit doel naar Kampen gekomen zijn. Niet alleen de zekere en geroutineerde tactiek, welke gevolgd is: het gebruik van gummi-handschoenen tot vermijding van vingerafdrukken en dergelijke, wijst hierop; maar ook-een reeds gevonden en ijverig ge volgd spoor. Ter plaatse uitnemend bekende personen moeten echter handlangersdiensten hebben verricht, daar eerst getracht is uit eeij nabijgelegen steeg in het achtergedeelte van het bedoelde perceel door te dringen, ~ar duidelijk wordt aangetoond door ach- -crgelaten sporen-, volledige terreinkennis is hierbij onmisbaar geweest. De daders zijn echter gestuit op bezwaren welke hen van verder doordringen op dit punt deden afzien. Toen moeten 'zij besloten hebben brutaal-, weg de voordeur aan de slraat open te bre ken. Hierbij werden posten uilgezet; een der overburen herinnert zich in den voornacht eenige keeren te hebben hooren fluiten. Het ontvreemde bedrag nadert de f 80 000 Naar h e t „Gron. Landbouw- blad" meldt, zijn vanwege de Regeering van. Letland in de laatste dagen wederom hengsten van het landbouwtuigpaardtype in ons land aangekocht, in het geheel 15 stuks, waaronder 11 in de provincie Groningen. Voor tweejarige hengsten werden prijzen van f 550 tot f 1125 betaald. Voor de oudere hengsten prijzen tot f 1500. In totaal zijn dit jaar ruim 30 hengsten voor uitvoer naar Letland in Groningen aangekocht. De leider van de paardenfokkerij in Letland verklaar de, dat de 12 stamboekmerries, die in den afgeloopen zomer uit Groningen op de inter nationale landbouwtentoonstelling te Riga waren ingezonden en die daarna aan de Regeering van Letland zijn verkocht, zonder onderscheid zeer goed in het werk voldeden. Ook over de eerste veulens, geboren uit inheemsche merries en Groninger hengsten, is men in Letland zeer tevreden, zoodat de kansen voor verderen uitvoer naar Letland gunstig zijn. De inspecteur van het zui- velwezen heelt van de betrokken autoritei ten in Noorwegen bericht ontvangen, dat de Noorsche wetgeving verlangt, dat op elke j kaas, welke wordt ingevoerd, de aanwijzing van het minimum vetgehalte in de droge stof duidelijk zichtbaar zij. Kaas met on zichtbaar gemaakte merken zal als onge merkte kaas worden beschouwd en zal bij invoer volgens de Noorsche wet met Noor sche merken worden gestempeld. Deze mededeelingen staan in verband met het feit, dat onlangs te Ghristiania een zending Nederlandsehe kaas werd ontvan gen, welke zóó sterk was geparaffineerd, dat zij aldaar als ongemerkte kaas werd be schouwd. Het zaïl derhalve zaak zijn bij het paraffineeren van kaas er acht op te geven, dat de paraffinelaag over het Rijksmerk niet te dik wordt, zoodat het merk er nog doorheen duidelijk zichtbaar blijft. Van Hel D u i t s c h e stoom- schip „Pauline Haubuss", dat 16 November uit Cuxhaven naar Rotterdam vertrokken is, is sedert dien niets meer gehoord. Men vreest, dat het op de een of andere manier is vergaan en dat de geheele bemanning, die uit veertien koppen, allen te Stettin woonachtig, bestond, is omgekomen. Negen leden van de bemanning waren gehuwd. Eenige aannemers hadden, ter gelegenheid van de aanbesteding van den bouw van een school 'met gymnastiek lokaal en onderwijzerswoning, een z.g.n opzet-contract gemaakt, waarbij de inschrij vers zich hadden verplicht, dat degene, aan wien het werk werd opgedragen, f 1500 had te betalen. Er volgde geen gunning, omdat de aannemingssom te hoog was maar de aanbesteder noodigde enkelen der contrac tanten uit om opnieuw in te schrijven naar een gewijzigd bestek (het gymnastieklokaal was o.a. weggelaten), en gunde daarna het werk aan den laagsten inschrijver. Deze werd nu voor de rechtbank te Leeuwarden gedagvaard tot betaling der opzelsom (pot geld), op grond, dat in het opzetconlract was opgenomen de bepaling, dat die som ook verschuldigd was „bij gunning bij onders- handscli accoord, ook al wordt het werk ge wijzigd". De rechtbank ontzegde niettemin de vordering, omdat het oorspronkelijk werk zóó sterk was gewijzigd, dat het niet kon aangemerkt worden als nog onder het con tract te vallen. („Leeuw. Ct.") „Je bent nog niet zoo dom als je er uit ziet". „Ja, dat is het verschil tusschen ons beiden". RECLAME. DE eOSTUUMS voor St.-Nicolaas en Zwarte Knecht zijn in alle prijzen te huur bij „ERATQ", Ouda- Singel 14, telef. 889. - Vroegtijdig bestellen zeer gewenscht. 4336 ALPHEN. Bij den gistermorgen ten overstaan van notaris R. van den Berg, in hotel „De Vergulde Wagen" alhier gehouden openbaren afslag van 5.17.60 H.A. wei- en tuinland, gelegen in den Grooten Polder, onder deze gemeente, hetwelk in bod stond op f 12.S00 en verhoogd met f 1000, aldus op f 13.800, werden deze perceelen afgemijnd door den heep A. B. Verkleij q.q., te Hazers- woude, op f 13.000. Bij de Geref. Kerk, gem. Aarlander- veen onder Alphen, -is betoepen candidaat W. S. de Vries, te Tzum (Fr.) LEIMUIDEN.De veehouder B., die met twee leege bietehwagens den^dljk van den Wassenaarschen Polder afreed, had het on geluk met karren en paard in de sloot (e- I recht te komen. Gelukkig was er spoedig i hulp bij de hand. De eigenaar kwam zelfs met den schrik vrij. Aan de kranige hulp van T. was het te danken, dat het paard niet verdronk. Slager Van Graas heeft 'n paar aardige jonge geitjes, die wel eens lós loopen. Maan dag waren ze echter nergens te vinden. Later bleek, dat ze de Purmerender veeboot op- geloopen waren en tusschen de koeien wa ren gaan liggen. Toen de boot in Purmerend kwam werd dit door het personeel gemerkt. Ze kenden de geitjes wel en bezorgden ze weer aan den eigenaar terug. Bij het afrijden van den dijk van den Wassenaarschen Polder raakte v. V. zijn trappers kwijt met het gevolg, dat hij met fiets en al over hel hek (dat veel te laag staat)- in de sloot terecht kwam. Hel was avond en er was niemand die het zag Ge lukkig kwamen de naastbijwonende men- schen op het hulpgeroep van N. 'loeloopen en hielpen, hem uit zijn netelige positie. Het begint wel tijd le worden, dat het polderbe stuur voor een betere plaatsing van de hek ken zorgt. WADDINGSVEEN. Naar we verne men zal door de afdeeling E. H. B. O. deze winter weer een cursus worden gegeven. Dr. Paul zal wedenom als docent optreden. Toen eenknecht van den landbouwer O., met een wagen geladen met haver den Brugweg wilde afrijden raakte een der strengen los. De bestuurder "wist den wa gen op den weg te houden dooh kon niet beletten dat hij tegen een lantaarn opreed waardoor deze werd beschadigd. Dat huur halen niet altijd een prettig werk is, ondervond dezer dagen een onzer medeburgers. Toen hij bij zijn schuldenaar kwam ontving hij in plaats van het begeer de geld een pak slaag. Of daar alles mee afgedaan is gelooven we niet. Tot voorzitter van het burgerlijk arm bestuur is benoemd de heer T. A. van der Het. r' Burg. Stand. Geboren: Anthonius, Z. van J. Kortlever on M. M. Droog. Johannes Petrus, Z. v. L. van der Valk en A. Wensveon. Jacob, Z. v. L. van Duivendijk en A. N. Mol. Arie, Z. v. J. Hofman en A. G. Brouwer. G e b u w d: D. E. Wijk on M. W. Blan ken. WOUBRUGGE. Dinsdag a.s. zal het een jaar zijn geleden, dat onze autobus Adwal" zijn eersten proefrit deed. B. en W. namen toen daarin plaats. Zonder hin dernissen ging het naar Hoogmade, daair werden de overige leden van den Raad op genomen en full-speed ging het den Bosch polder in naar Leiden mis bij den tol van Hoogmade kwam de hindernis. De tol werd niet geopend. Na een heftig too- neel heeft men tenslotte dien dag toob nog Leiden bereikt. Wij feliciteeren de ondernemers met de zen jaardag. Zij hebben ons dorp uit zijn isolement verlost. Zonder ongeval mochten zij de passagiers dit jaar vervoeren. De krukken (subsidie) welke men meende dat zij noodig hadden om op de been te blij ven, zullen zoo wij hopen in de toekomst niet noodig zijn. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. De raad vergaderde Dinsdag den gehee- len dag. Aanwezig alle leden. Na de opening met gebed werd met de al-, i gemeene beschouwingen over de gemeente- I begrooting voor 1921 begonnenhiervan werd een ruim gebruik gemaaktvan 107» tot 1 uur werd er over gewijd. Toen kwam de pauze. Na afloop daarvan stelde de voorzitter eerst aan de orde het voorstel tot overname van eenige slrooken gronds nabij de Bad- hoevelaan te Rijk van de directie der Am- slerdamsche Rijtuigmaalschappij. Hierbij bleek, dat een bouwer voornemens is een 40-lal woningen te slichten op het terrein van de z.g. Badhoeveboerderij, waarvan 't noodig is enkele nieuwe wegen aan te leg- I gen. De eigenares van de boerderij wil den grond daarvoor gratis afstaan en bovendien een som gelds, opdat de gemeente deze wegen behoorlijk kan verharden, rioleeren en be planten. Nadat deze zaak in besloten vergadering door den Voorzitter nader was toegelicht, werden B. en W. gemachtigd, om een rege ling in deze te treffen. Aan den kooper van hel pand op den hoek van den Kruisweg en de Vijfelsloot te Hoofd dorp werd een strookje grond aan de ge meente in eigendom toebehoorende, in erf pacht toegezegd op de gebruikelijke voor waarden. Daarna werden de algemeene beschouwin gen over de begrooting voortgezet en tegen zes uur beëindigd. De heer B. Biesheuvel zegde een voorstel toe om op de gemeente-ambtenaren nog 6 pCt., alzoo in het geheel 87» pCt. van hun pensioenstorling te verhalen hierover zal heden (Donderdag) worden beslist. Onder veel blijken van belangstelling heeft dr. J. Dijk, predikant bij de Gerefor meerde Kerk alhier, zijn 40-jarig ambtsju bileum herdacht. Zijneerwaarde sprak daar toe in het kerkgebouw een feestrede uit naar aanleiding van Det. 8 2, aan het einde waarvan een bijzonder woord van dank en waardeering werd gebracht aan de catechi santen, den kerkeraad, den burgemeester van deze gemeente en de aanwezige ambts broeder. Hierna werden hartelijke geluk- wenschen uitgesproken door ds. Groenewe- gen, uit Halfweg, namens de classis Haar lem, en ds. Diemer, uit Vijfhuizen, namens de predikanten uit de omgeving. Woensdagmiddag had in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp de aanbesteding plaats voor den bouw van een zusterhuis en magazijn (wijkgebouw) aan den Sloter- weg te Rijk voor rekening van de plaatse lijke afdeeling van het Witte Kruis. -Laagste inschrijvers waren: Voor perceel I (metselwerk) G. Roos, te Rijk, voor E 2627perceel II (timmerwerk), dezelfde voor f 2232; perceel III (lood- en zinkwerk) A. Ebbers, te Sloten, voor f 240; perceel IV (schilderwerk), H. Reekers, te Halfweg, voor f 295. KATWIJK. Onze winkels mogen van af 30 November tot en met 6 December e.k. op werkdagen des avonds tot elf uur voor het publiek geopend blijven. LISSE. De heer H. W. B. Wind, onder wijzer aan de Ned.-Herv. School alhier, is benoemd als hoofd der school te Mijnshee- renland. Door het college van gemachtigden in de Ned.-Herv. Kerk, is herkozen de heer A. Tibboel als diaken, en de heer G. v. d. Bent als ouderling. NOORDWIJK-BINNEN. Dinsdag avond werd in de grooto zaal van het Ju venaatsgebouw aan de van Limburg Sti- rumstraat alhier een tooneeluibvoering ge geven door de tooneel-vereeniging „Utilo Dulci" onderaf deeling van de R.-K. St.- Jozefsgezellenvereeniging. Opgevoerd werd de „Hoed van Italiaansch strooi', blijspel in 5 bedrijven. Kapelaan Braakman open de en sprak do hoop uit dat de aanwezi gen zich zouden amuseeren. Spr. twijfelde daaraan echter niet- want zeven jaar gele den werd hetzelfde stuk ook onder dave rend applaus opgevoerd. De heer Van Züst, regisseur van genoemde vereoniging gaf nu een verklaring omtrent het stuk, hetgeen het begrip vergemakkelijkte. Hier* na ging men tot de opvoering over. Dei stampvolle zaal gaf daarbij uiting aan dn tevredenheid door dó spelers telkens met een daverend applaus te vereeren. Voor< al in de laatste twee bedrijven werden de lachspieren zoo in beweging gebracht, daf zij waarschijnlijk nu nog niet de normale houding hebben aangenomen. Ook de pia nist de heer A. v. Wouw, yan Noordwijk-» aan-Zee heeft ons tusschen de bedrijven en in de pauze genoeglijk van zijn zeeS goed© en klankvolle muziek laten profiteer ren. Hem komt dan ook wel een woord varf lof toe, evenals den regisseur die eekeü c-en zware taak heeft gehad bij het insta deeren. Na afloop dankte kapelaan Braakmanf allen die aan het welslagen der beide avonic den (Maandagavond was hetzelfde stuk al reeds opgevoerd) hadden medegewerkt, iA het bijzonder den regisseur en den pianist die zich beide avonden belangloos bo* schikbaar hadden gesteld. NOORDWIJKERHOUT, Gemeentel aad. Voorzitter: burgemeester Van Icrsel Aanwezig: alle leden. De voorzitter opent met gebed, en doeï daarna mededeeling van verschillende in* gc-komen stukken: Bij een schrijven van de firma Van Wouw en Co., autobus-ondernemers van Noordwijk op Haarlem om subsidie stelt de voorzitter voor tc onderzoeken, of voor deze' gemeente werkelijk behoefte bestaat aan dezen dienst en hij wil het punt daarom aanhouden tot een volgende, vergadering. Een sohrijven van de christel. muziek-» vereeniging „Harpe Davids" om< een subsi-» die van f 200, wordt voor^ kennisgeving aan-» genomen. In verband met een schrijven van de; heeren H. v. d. Berg en J. v. d. Berg Kzn, „om een plaatsje" in de gemeente, zet de; voorzitter de bedoeling van dit 9chrijven beter uiteen. Adressanten kunnen nl. van, het Rijk f 3700 leenen h 4 pet. op een on-» bezwaard stuk bouwgrond nabij Schippers-? sloot, mits de gemeente voor de geleendef som aansprakelijk wil zijn De heer J. v. Parera vindt er veel vooE te zeggen, o. i. er nog steeds geen huurwo-. ningen te krijgen zijn. Do heer v. Dijk wil eenige voorwaarden stellen, b.v. publiekei aanbesteding bij aanbouw. Dam wordt be-» sloten dit punt toe. le staan. Alsnu is aan de orde: de gemeentereke ning 1922. De commissie, belast geweest met het onderzoek der gemeenterekening, dienst 1922, brengt rapport uit, waaraan wei de volgende punten ontleenen. „Kosten van verlichting en verwarming van het gemeentehuis. De commissie, vindt het raadzaam de levering van brand-» stoffen voor de verwarming van het ge-< gemeentehuis in het vervolg te doen aan besteden en wèl in do zomermaanden, en deze niet op te dragen aan verschillende leveranciers tegen zeer uiteenloopende prijzen. „Kosten van onderhoud der wegen", De commissie stond versteld van het hoogs bedrag, dat voor onderhoud der wegen is uitgegeven, nl. f 18.253,83, terwijl deze post was begroot op f 10.612. Niettegenstaande deze belangrijke uitga-* ven, is de toestand van den grooten ver-" keersweg vanaf de grens der gemeente Noordwijk tot aan de grens der gemeente Bloemendaai slecht, wat is le wijten aan het drukke verkeer der vrachtauto's. Middelen dienen beraamd le worden om' aan den betreurenswaardigen toestand een einde te maken. „Ontvangsten". De oorzaken van het vrij groote batig saldo der rekening van de gewone ontvangsten en uilgaven namelijk: f 9137,1772 zijn verschillend. Op diverse uit gaafposten is overgehouden; de ontvang sten zijn ruimer toegevloeid dan was ge-t raamd. De rekening rqoet geacht worden zuiver op le leveren een voordcelig saldo van f 10.446,477j, hetgeen ten goede komt aan den begroolingsdienst 1924. Verder sluit de rekening der buitengewone ontvangsten en uittraven met een voordee- lig saldo van f 4293,887*. Dit vindt zijn N. j hel Engelsch, door BERTA RUCK. (Nadruk verboden)). 70) En toen hij hoorde, dat de heele familie, de jonge Mevrouw G. incluis, juist vertrokken waren naar het vroolijke Parijs, om jou om den hals to vallen, dacht boe gauwer hij ook over kwam en je op de hoogte bracht van wat er gebeurd was, hoe beter. Welnu, George, hopende, dat je zoo ge zond cn zoo opgewekt mogelijk bent, zal ik maar eindigen en hopen, dat je er'niet boos om bent. Over weinige jaren zou je waarschijnlijk begrepen 'hebben, dat dit een geval geweest zou zijn van „trouwen te Hastings en er berouw van hebben te St,- Looaiard", zooals dat- grappige stukje zegt. Ik wensek je alles goeds toe, ouwe vent, en hoop te blijven Je liefheboende „Vivi". P.S. Ter wille van het verleden laat ons vergeten en vergevenen luister eens, George, indien..." „Hier is het ineens uit-. Ik moet een an der blaadje hebben, denk ik", hoorde :3c mijzelf zeggen met een klein, dof stemme tje. En ik stak mijn band uit voor de laat ste bladzijde. HOOFDSTUK XXX. Verlies en winst. Maar dat laatste blaadje kreeg ik niet. Haastig mompelde kapitein Meredith iets over „daar staat niets bijzonders in." Hij nam de rest van den brief op cn stak hem weg in zijn binnenzak. En toen kwam er iets, dat mij verbaasde; want hij wendde zioh tot Mr. Arthur Harrison en op zijn gezicht en in zijn stem, toen hij sprak, was eindelijk weer eenige uitdruk king. „En nu, Mijnheerviel hij letterlijk uit, „nu hoop ik, dat u inziet in welke verluivelde moeilijkheden u en uw vrouw ons gebraoht hebben. Ik hoop, dat u de zeer onaangename positie begrijpt, waarin deze jongedame (met een blik op mij) zich bevonden kon hebben." „Kon", dat was goed. „Kon", dat was zeer goed. De ingewikkelde onhandigheden in aanmerking genomen, die ik begaan moest, en het aandeel, dat hij daaraan ge nomen hadToch zei hij heel heftige din gen tegen den echtgenoot van Miss Vera Vayne over den „onmogclijken last" en „dingen, die als feiten werden beschouwd", waaronder Miss Whitelands geleden had. Ik zat mij diaar te verbazen, hoe hij dien ontsteld uitzienden acteur de les los, allea ter wille van mij. Ik verwonderde mij ook over den toon van kapitein Merediith. Hij was zoo erg boos. Veel te boos! Zoo boos, inderdaad, dat het niet heelemaal echt kloc?" Hij wond zichzelf op, „om nog niet eens te spreken van mijn eigen familie! Ver onderstel eens, dat uw vrouw eon mede passagier had aangetroffen, die met dat onwijze plan van haar was meegegaanl Hetgeen Miss "Whitelands natuurlijk niet deed, nooit!" Nu betrok het gericht van den anderen man. „Niet deed, nooit?" Hij keek mij aan alsof hij zeggen wou: „Hoe komt het dan, dat zij hier in de „R.itz" rit toet uw heele familie?" „Toen Miss Whitelands naar mijn moe ders huis ging", vervolgde kapitein Mere dith, „ging zij met het vaste plan de heele idiote cesohiedenis, zooals alle3 gebeurd was, te vertellen." „D deed rij dat stamelde Mr. Arthur Harrison, nog steeds met de oogen op mij gevestigd. „Heeft zij het hun ver teld?" „Ja zeker dieed ik dat", begon ik vol j vuur. „Zeker", zei kapitein Meredith opgewon den. Ik was nieuwsgierig of de echtgenoot van dat andere meisje zou zeggen: „En geloofden zij haar?" Maar hij had er geen tijd voor. Vlug en zeer Bonk verklaarde ka pitein Meredith, dat rijn vader en moeder Miss "Whitelands daarop verzocht hadden bij het te blijven als huai aangenomen doch ter. „Zooals u ziet, dat heeft zij gedaan", besloot hij. Er bij voegende: „Haar naam is niet veranderd, in het register van het hotel is rij ingeschreven onder den naam Whitelands. En ik zou wel graag willen, als het u niet schelen kan, dat aan uw vrouw to vertellen, Mr. Harrison", En toen, voordat de jonge acteur weer spre ken kon:,,Ik ben heel boos op haar." In derdaad beefde zijn stem. „Heel boos." Nu liet Mr. Harrison de theatrale ma nieren varan, die hij schijnt te kunnen af- en aandoen als een mantel, wanneer het weer miet heel mooi is. Hij stak de han den in rijn zakken, hij bloosde en viel uit met die andere stem, de Londensche en meer menschelijke stem: „Kom, kapitein, ik geloof niet, dat u eenig recht hebt dat te zijn. Mijn vrouwtje was eerlijkst eg en-_ over u. Zij daoht, dat ik heusch dood was. Wij waren van elkaar gegaan met weder- rijdsch goedvinden en wat mij betreft", hij wendde zioh tob rnij voor deze vertrou welijke mededeeling „wat mij betreft, er was geen dag voorbij gegaan, dat ik er geen spijt van had." Hij sprak opgewonden. „Ja, rij dacht, dat ik dood was. Had ik mijn naam niet veranderd in Fitzroy, ex pres om het meisje een kans te geven, omdat ik daoht", hij bloosde nog sterkei, „omdat ik dacht, dat rij genoeg van mij had en ik maar liever verdwijnen moest? Het was haar schuld dus niet, dat zij dacht vrij te zijn om weer te kunnen trouwen. Galsworthy zou dat onderwerp recht doen wedervaren! En wat die andere kwestie betreft" weder tot mij „tegenover de jongedame „Heeft zij, Miss Vaync zioh onvergeeflijk gedTagenl" viel kapitein Meredith uit. Yol vuur nam de acteur dit op: „Heele maal niets van dien aard, als u mij niet kwalijk neemt." Ik begon mij wat zenuwachtig te voelen. „Het is mijn vrouw, waarover u spreekt" voegde Mr. Harrison er berispend bij. „En dat kan ik niet uitstaan, riot u Als ik over uw vrouw gesproken had, kapitein, dan zou u dat ook niet gedoogen. U haat dat niet moeten zeggen." OZou het nog uitloop en op een twiet tusschen de beide jonge mannen? Hier, in dit hoag, sierlijk vertrek, zouden zij elkaar naar de keel vliegen I Maar ik behoefde daar niet bang voor te rijn. Kapitein Meredith antwoordde op een heel anderen, een vriendelijken toon: „Neen, dat had ik niet moeten zeggen. Het spijt miL" Dadelijk verteederd, zeide Mr. Arthur Harrison: „O, dat is heel mooi van u! Ik verzeker u, mijnheer ik wou, dat Ber nard Shaw u dat had hooren zeggen. Ik denk soms: Do manier, waarop hij zich over liet militaire vak uitlaat, kan er haast niet door, hè? Zeer edelmoedig van u. ik vermoed, dat u die andere opmerking al leen maakte, omdat u u natuurlijk een beetje overstelpt voelde." „Dat zal zoo wezen." Kapitein Mere dith keerde rich eon weinig ter zijde, be- gooi wat te trekken aan de franje van een van de zware gordijnen. „Ik begrijp, ik weet niet hoe ik mij zou. gevoelen, als ik in uw plaats was", zei do jonge acteur met echt gevoel ditmaal. Heb is duidelijk te zien, hoeveel hij houdt van die opzichtige, met hartjes besprenkelde vrouw van hem. „Ik weet het. Er is niets aan to doen, maar het is zoo." Dit zei hij heel eenvoudig. „Het is maar zco, winst is uw verlies, kapitein." „Zeker", stemde kapitein Meredith haas tig toe. „Zeker." Een pauze. Ik wist niet wat ik zeggen kon... Toen... „Een wenk en de acteur „af" merkte Mr. Arthur Harrison luchthartig op. tti.i nam den breedgeranden hoed van de pe nanttafel. „Dat is alles, wat ik er van denk. Behalve dit: eind goed, al goed zoo als de dichter zegt. En zooals mijn Vivi zegt aan het eind van haar brief." „Ja, ja, ik zal haar schrijven", viel ka pitein Meredith hem nog haastiger in do rede. „Dit is haar adres, nietwaar? Ik zafc schrijven." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5