5 Mo. 19549. DONDERDAG 29 NOVEMBER Anno 1923 OfficleeSe Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. AGBLAD PRIJS DER AD VERTE NOTEN 80 Cts. per regel. Bi} regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertenliSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven J0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln 'Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.88, per week0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd gijn, per week' 0.13, Franco per post 2.85 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE V1SCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinke! Vischmarkt 18, tel. 1225, is Vrijdag verkrijg baar Versche HARING a f 0 16, SCHEL- VISCH a fO 18—10.27,, SCHOL a (0.22, f 0.31 en f 0.35, TARBOT a f0.58, TONG a f 0.95 per pond, en Zeeuwschc MOSSE LEN a i 0.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 29 November 1923. Rouwdienst ter nagedachtenis van dr. J. W. Gunning. Gistermiddag werd in het Zendingshui9, Onder Oegstgeest, voordat het stoffelijk over schot van wijlen dr. J. W. Gunning, in le ven Zendingsdirector, werd uitgedragen, een rouwdienst gehouden voor familieleden en vrienden van den overledene en genoodig- den, welke dienst werd geleid door prof. dr. H. M. van Nes, hooglecraar alhier, voorzitter van de Nederlandsche Zendingsschool. De lijkkist was overdekt door een wit kleed en geplaatst in de met rouwfloers be- kleede conversatiezaal. Een groot aantal kransen en bloemen waren aangebracht, tusschen groene palmen. Een groote krans, door H- M. de Koningin gezonden, lag op de kist. Het aantal aanwezigen was zeer groot. Behalve de talrijke familieleden, waren de verschillende zendingscorporaties en andere daarmede in betrekking staande Vereenigin- gen en Genootschappen vertegenwoordigd, ook waren er vele vrienden van de zending, zoowel als van den overledene persoonlijk. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op mr. G. Staal, oud-gouverneur van Suriname; prof. dr. A. M. Brouwer, oud-rector der Zen dingsschool prof. dr. J. P. Pont, van Bus- sum; baron van Boetzelaer van Dubbeldam, oud-Zendingsconsuldr. J. C. de Munnik; dr. René van Ouwenaller, voorzitter van het Ned. Bijbelgenootschap, en vele anderen op het zendingsgebied bekende personen. Nadat het orgel de melodie van Gezang 271 had gespeeld, verzocht prof. Van Nes den aanwezigen te zingen Psalm 91 vers 1 en 5, het lievelingslied van den overledene, zooals hij mededeelde. Na het uitspreken van de zegenbede las prof. Van Nes voor het eerste Hoofdstuk van den lsten Brief van Petrus, om daaruit tot uitgangspunt van zijn toespraak te kiezen; „Het gras is verdord en de bloem is afge vallen." Na namens de familie de verschillende deputaties en bijzondere personen te hebben bedankt voor hun deelneming, zooals ook de aanwezige zuster van „Höpital Wallon" voor de zorgvuldige en liefderijke verpleging van den overledene, toen hij ziek was. las hij het telegram van deelneming, door H. M. de Koningin aan de weduwe gezonden, waar uit groote waardeering sprak voor den per soon en voor het werk van dr. Gunning, waarbij H. M. in herinnering bracht, dat zij meer dan eens adviezen omtrent de zending bij hem had ingewonnen. Daarna herinnerde spr. aan de vele sla gen, die in den laatsten tijd de zending troffen. Eerst ontviel haar broeder Linden- bom en terwijl nog broeder Van der Giesen krank is, ten doode toe, kwam de mare van den dood van dr. Gunning. Hij schetste daarna dezen als de man, die do zending in breeder banen heeft geleid, en den kring van belangstelling in het werk der Zending op een wijze wist uit te breiden, zooals te voren niet is geschied. Zijn streven was steeds meer te komen tot samenwer king van alle Zendingsvereenigingen, ter wijl hij meende, dat ook de Kerk de Zen ding onder haar te volbrengen werk moest rangschikken. En daarin is hij voor het grootste deel geslaagd. Dit is zijn grootste verdienste. Met dr. Gunning is een nieuw tijdperk op het terrein der Zending geopend en het wordt ook door hem afgesloten. Na ten slotte mevrouw jle weduwe Gun ning en haar kinderen vertroost te hebben en als oen vast vertrouwen te hebben uit gesproken, dat niet de dood het laatste woord spreekt, maar het leven in Christus voor Gods kinderen is weggelegd, ging de spr. vuor in gebed, waarna de aanwezigen Ge zang 130 6 zongen. Daarop werd de ontslapene door verschei- clencn der aanwezigen herdacht. Trof. dr. J. A. Cramer, hoogleeraar te Utrecht, sprak na mens de besturen der samenwerkende Zen- dingscorporaties; ds. Joh. Rauws, Zendings director, sprak voor de directie dezer corpo raties; dr. Alb. C. Ivruyt, zendeling van Posso, met verlof, getuigde uit naam der zen delingen van samenwerkende Zendingscor poraties in warme woorden wat deze aan dr. Gunning danken. Dr. F. J. Fokkema, rec tor der NccL Zendingsschool te Oegstgeest, s_prak namens het bestuur en de leerlingen der Zendingsschool; mr. J. M. J. Schipper, Zenchngsconsul met verlof, voerde vervol gens het woord namens het Zendingsconsu- laat te Weltevreden; dr. E. René van Vuwenalier, voorzitter van het Ned. Bijbel genootschap, sprak namens dit Genootschap en namens de Commissie van Advies; dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer. getuigde uit naam der Zendingssludieraad, van de ver diensten van den overledene, terwijl de heer L. J. van Wijk, bij afwezigheid van den voorzitter van de Ned. Zendingsconferentie uit naam dezer vereenigingen die daari)ij zijn aangesloten, sprak en deed uitkomen, wat de overledene in het belang dezer con ferenties had gedaan. Daarna kwam eindelijk het woord aan de familieleden zeiven. Het eerst sprak een broeder van den overledene, prof. dr. J. H. Gunning, van Amsterdam, die in treffende I woorden enkele beminnelijke karaktertrek ken van den overledene naar voren bracht, en hem schetste als een uitnemend huisva der. Daarna schetste een zwager, ds. J. A. L. Hovy, pred. te Wijk-aan-Zee, dr. Gun ning als den theoloog, den predikant, voor wien het een verlies beteekende, dat hij van herder en leeraar eener gemeente over moest gaan tot den arbeid van de zending, al voelde hij, dat de roeping daarin tot hem gekomen, moest volgen. Eindelijk sprak de oudste zoon, dr. E. W. Gunning, uit Versoix (Zwitserland), die er aan herinnerde, wat moeder en de kinderen aan den doode verliezen en tevens allen dankte voor hun deelnemende belangstel ling. Na dat de aanwezigen nog hadden gezon gen Gezang 249 6 en prof. Van Nes met dankgebed de bijeenkomst had gesloten, werd de lijkdienst onder zacht orgelspel van de melodie „Houdt Gij mijn handen beide", uitgedragen. Hiermede was deze droeve plechtigheid, die van twee tot vijf uur had geduurd, afgeloopen. Heden is het stoffelijk overschot op de be graafplaats te Hummelo onder groote belang stelling ter aarde besteld. Dr. Knuttel over het Communisme. Gisteravond hield onze stadgenoot dr. J. I A- N. Knuttel voor het Genootschap voor Zedelijke Volkspolitiek zijn toegezegde rede I over de zedelijke grondslagen van het com munisme, zooals in de aankondiging wa9 vermeld. Ondanks het zeer ongunstige weer. was de opkomst bevredigend er waren een kleine honderd menschen opgekomen. Na een kort openingswoord van den voor zitter, prof. dr. Heering, ving de heer Knut tel zijn betoog aan met de opmerking, dat de politiek der burgerlijke partijen, die pogen het kapitalistische stelsel te schragen en te handhaven, geen zedelijken grondslag kan hebben. Het politieke einddoel is overheer- sching van het kapitalisme van de arbei dersklasse. De democratie is in vele geval len het masker, waarachter het kapitalisme zich verbergt. En als de politieke partijen met allerlei beloften tot de arbeiders komen, dan is dit door en door onzpdelijk. De communisten doen dit niet, omdat zi) weten bij de huidige constructie dezer maat schappij het proletariaat slechts weinig kun nen geven. In zooverre voeren zij dus een ze delijke politiek. Doch ook in ruimeren zin opgevat volgens de communisten een door en door zedelijke politiek, omdat haar einddoel samelvalt met het ware belang van den arbeider. Dit eind doel toch is opheffing der uitbuiting van den eenen mensch door den anderen. De pro ductie dient thans alleen om kapitaal te ver krijgen, in de communistische maatschappij zal ze dienen om voor ieder een evenredig deel te verschaffen. Vroeger kon men nog de illusie koesleren, dat ook in deze maatschappij een betere po sitie voor het proletariaat kon worden ver kregen. Thans, nu de toestanden zich heb ben toegespitst, kan ieder zien, dat de klas senstrijd predomineert en het alleen te doen is op winst voor zijn persoon en zijn klasse Door het grijpen naar de macht van het proletariaat in Rusland, nu zes jaar geleden en de handhaving aldaar van het commu nistisch regime, heeft men nu een recent voorbeeld van de vruchten van het commu nisme, al verkeert dit in ongunstige omstan digheden. In dien tijd heeft het kapitalistisch stelsel overal echter zijn onmacht geloond. Malaise en werkloosheid overal. Dit verschijnsel ia algemeen en niet toevallig. De communisten i hebben dien toestand lang voorzien. Hij 1 moest onvermijdelijk uit den wereldoorlog voortvloeien. Doch ook de wereldoorlog zc*R was een noodzakelijk verschijnsel, een uit vloeisel van het imperialisme, waarbij de kleine staten door de groote uitgespeeld wor den. Hot kapitalisme heeft voor uitbreiding markten en afzetgebieden noodig en de ver schillende groote Staten betwisten deze ge bieden elkander, omdat de wereld begrensd is Zoo moeten wereldoorlogen in den kapi- talislischen tijd worden beschouwd als in- haerent aan deze maatschappij. Zoo is alles thans vastgeloopen en de cul- luurbelangen moeten daarbij het loodje leg gen. Spr. trachtte dat aan te toonen, met wat in ons land op dit gebied plaats heeft. Voor ideale dingen strijdt men niet meer. Als hooggestemde' geesten, hun idealen toet sen aan de werkelijkheid, dan 9laan zij al licht over tot dof pessimisme. Ook de democratie heeft haar onmacht 'geloond. De parlementen zijn ontaard tot klelscolleges. De volkswil spreekt daar niet en voor zoover hij er spreekt, wordt weder door hoogere machten hem het zwijgen op gelegd. Twee machten van groote beteekenis geestelijkheid en pers, zijn ook allerminst democratisch. Zoo voert onze tijd met miskenning vaQ de democratie tot de dictatuur. Het fascisme dat in Italië de macht aan éën man heeft gegeven heeft ook Uier zijn belijders. In Duitschland voert, ondanks de sterke so ciaal-democratie, generaal Von Seeckt de militaire dictatuur. In de komende tijden zal het dus gaan tusschen de dictatuur van het kapitalisme en die van het proletariaat, zooals deze zich in Rusland heeft gevestigd. Spr. kwam nu tot de bezwaren, tegen het communisme aangevoerd. Allereerst tegen de strijdwijze. Niet bij voorkeur zullen de communisten het geweld verkiezen, al be rust elke regeling der maatschappij op ge weld. Dok de tegenwoordige. Politie en justitie zijn de geweldmiddelen, waarop het huidig maatschappelijk systeem berust. De communisten zullen, zoo noodig. hun dictatuur met geweld vestigen. Zij zullen het nu nog niet doen, omdat zij nog niet de massa achter zich hebben. Eerst moet ge vormd worden het eenheidsfront der arbei ders. Kan het zonder geweld, natuurlijk is dit beter, omdat geweld veel goeds vernie tigt. De opgeworpen stelling, dat dan alle menschen proletariërs zullen worden, werd door spr. weerlegd, al erkent hij, dat het met overdreven weelde uit zijn zal, wat hij echter uit moreel oogpunt toejuichen zal. Hoe spoediger een proletarische dictatuur wordt gevestigd, des te beter, volgens spr., omdat daardoor de klassetegenstellingen zul len worden opgeheven en de gelijkheid van allen in stoffelijk opzicht leiden zal tot ont plooiing van geestelijke en zedelijke krach ten, waardoor het individueel en maatschap pelijk geluk zal worden verhoogd. Er volgden op de klare uiteenzetting, een groot aan'al vragen en opmerkingen, die grooten twijfel omtrent het systeem van spreker verrieden en de vele bezwaren e<r tegen in het licht stelden. Achtereenvolgens voerden daarbij het woord dr. Post, van Haarlem, mevrouw Eerdman9 en de heeren Wiersma, Riedel, dr. Van Thiel, Höner. Hesseling. Wilbrink, P. J. Mulder en de voorzitter, die allen vrij uitvoerig door dr. Knuttel werden beant woord, zoodat de vergadering tot elf uur duurde. Leutsch Studenten-Corps. Gisteravond hield het Leidsch Studen ten-Corps een zeer druk bezochte vergade ring in een der zalen van sociëteit „Mincrva". Van de belangrijke agenda na men de volgende punten de voornaamste plaats in: Besloten werd het archief grondig te re- organiseeren, en een deel daarvan onder nader te treflen regeling over te brengen naar het Gemeente-Archiei. Een tot dit doel benoemde officieuze commissie werd in de rij der officieele Corpscommissies opgeno men. Ter voorbereiding van het Lustrum in 1925 werden eenige plannen daarvoor be sproken, naar aanleiding waarvan het Col legium den leden verzocht hun ideeën hier over aan het Collegium kenbaar te maken, waarna het Collegium met meer gedetail leerde voorstellen zal komen. In beginsel werd hierbij besloten dat in tegenstelling met 1920 van de lustrumvie ring in 1925 ook naar buiten zal blijken, zij het ook niet door een maskerade, waarvan wegens de groote kosten moest worden af gezien. Een langdurig debat ontstond over de wenschelijkheid eener nationale studenten organisatie, naar aanleiding van de voor stellen tot reorganisatie der N. S. O. Het resultaat van dit debat, waarin de voor- en nadoelen eener dergelijke organisatie wer den naar voren gebracht, werd het Col legium door een met groote meerderheid aangenomen motie gemachtigd, aan de organisatie hiervan deel te nemen, behou dens de nadere goedkeuring der corpsver gadering op de definitieve plannen. Nadat nog eenige wetswijzigingen door het Collegium waren voorgesteld en bij de rondvraag o. a. beraadslaagd werd over de wederinvoering van het. groenentheater, en 1 over de clubformatie sloot de praeses deze langdurige vergadering. Bij Kon. besluit is aan dr. H. Kamer- lingh Onnes, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit a'hier vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van commandeur met dester in de orde van Hersteld Polen (Polonia Restituta). Den lsten December hoopt de heer G. de Jong Ezn., den dag te. herdenken, dat hij dertig jaren aan de Chr. School voor L. en M. JU. L. O. aan het Noordeinde 38, alhier, als onderwijzer is werkzaam geweest, waar van ruim vier en twintig jaren onder den heer J. B. Meijnen. Zijn 25-jarig jubileum ging bijna onopge merkt voorbij, omdat de school toen gesloten was vanwege de Spaansche griep. Thans hebben de leerlingen het plan op gevat hun onderwijzer te huldigen. Dan zul len zij en hun ouders blijk geven van hun dankbaarheid. Immers al dien tijd heeft de heer De Jong met onverflauwden ijver en groote liefde voor de school gewerkt. Hij houdt van zijn leerlingen en deze genegen heid is wederkeerig. Met een blijheid, die I benijdenswaardig is, geeft hij nog iederen dag les en helpt bij voorkeur de zwakkeren vooruit, tot groote dankbaarheid der ouders. Tal van leerlingen hebben van zijn onder- wijs genoten en deze zijn hem nog erkente lijk voor alles, wat hij hun meegaf. Daarom zal de school Zaterdagmorgen feestvieren, terwijl 's middags gelegenheid zal bestaan, voor ouders, vrienden en oud-leerlingen den jubilaris thuis (Hugo-de-Grootstraat 2) geluk te wenschen. Dat velen daarvan gebruik zullen maken is zeker. Zoo moge deze dag een blijde en dankbare herinnering achter laten voor hem en zijn gezin. Ondanks de sneeuwjacht van gister avond werd de ouderavond van de O. L. S. Vrouwenkerksteeg A 'door een zestigtal ouders bezocht. Nadat het hoofd der school, de lieer Bosma, de openingsrede had uitgesproken, waarin hij zijn vreugde te kennen gai over deze opkomst, die blijkbaar getuigt van be langstelling in het onderwijs aan deze school, gaf de heer Kooprnans aan de meisjes van de 5e en 6e klasse een gewone gymnastiekles, waarbij gedemonstreerd werd hoe de leerlingen geoefend worden in 't onder-contróle-houden van hun lichaams bewegingen en hoe door de verschillende oefeningen gewerkt wordt aan een harmo nische lichaamsontwikkeling. Dat dé kinde ren er zelf plezier in hadden, bewees de op gewektheid en de nauwkeurigheid ,die ze tijdens deze les toonden. Een hartelijk ap plaus beloonde de kinderen en haar bekwa men onderwijzer. Daarna hield do heer Bosma een inleiding over liet onderwerp; Wat de school ze mee kan geven. Het spreekt van zelf, dat met die „ze" de kin deren werden bedoeld en eveneens, dat onder dit „wal" te verstaan was 't geestelijk goed, dat gedurende de zes of zeven school jaren langzamerhand hun eigendom moet worden. Daarbij deed de spr. uitkomen, dat hij niet in de eerste plaats het oog had op wat „geleerd" werd, maar op dat, wat de onder wijzer zijn kinderen Ln de mooiste oogen- biikken van do schooluren meegeeft voor hun gemoed. Juist dit onderdeel van het werk van den onderwijzer, dat niet op de lesrooster kan worden aangegeven, wordt in latere jaren het best herdacht, en kan er toe bijdragen, dat van de kinderen goede, karaktervolle menschen groeien. Hiervoor vroeg spr. dan ook de steun der ouders, want de school alleen schiet daarin ver te kort, moet dat wel doen, omdat de kinderen de school te spoedig moeten verlaten. Deze rede werd door de ouders met groote aandacht aange hoord. Nadat bij de rondvraag een der aan wezigen het Esperanto nog had te sprake gebracht, sloot de voorzitter deze voor velen leerzame vergadering. De gisteren zoo rijkelijk gevallen sneeuw heeft het verkeer al dadelijk heel wat hinder in den weg gelegd. Gelukkig heeft men vanwege Gemeentereiniging zoo spoedig mogelijk ingegrepen, om de straten althans ten deele van de sneeuw- of te wel modderlaag te ontdoen. Daartoe zijn 200 losse arbeiders aan het werk gezet benevens ongeveer 75 man vast personeel. Af en toe hielp de regen een handje mee. Het treinverkeer ondervond veel vertra ging. De voornaamste oorzaak is het in sneeuwen der wissels. Over dag ging het nogal en was de vertraging een 5 k 10 mi nuten, maar 's avonds werd deze grooter. De laatste trein uit Amsterdam arriveerde hier 40 min. tv laai, die uit Utrecht 45 min. De trein uit Apeldoorn sloeg het record met 2 uur vertraging. Proces-verbaal is opgemaalt tegen A. do G., schippersknecht te Haarlemmermeer, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld van het geval van het vallen van een spriet op den 17-jarigen A., uit Hillegom. en wel doordat hij de lier niet voldoende had vastgezet. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Nut en Vermaak. Nut en Vermaak" loopt naar haar 50-jarig bestaan. Volgend jaar is het zoover en naar wij vernamen, zal dit gouden feest waardig worden gevierd, zooals het behoort. Intusschen heeft de vereeniging gister avond in den Schouwburg doen zien, dat zij groeiende en bloeiende is. Bij de opvoering van „Het Gouden Kuiken", het blijspel van Dekking, vorig jarig ongeveer terzelfder tijd gegeven, vergeleken is er toch ontegenzeg gelijk vooruitgang te constateeren. Moge die weg naar hooger ook verder worden voort gezet. Vooral tegen het gouden jubileum zou het wat aardig zijn, niet waar Thans was in studie genomen het tooneel- spel van dr. van Epen „Als de kersen bloeien", hier. het laatst door de NV. Too- neelvereeniging in 't voorjaar van 1919 over het voetlicht gebracht, 't Is zwaarder en in houdsvoller dan Dekking's werk en dus wordt er heel wat meer geëischt. De struc tuur is goed, het geval aannemelijk, zij het, dat de auteur.het niet geheel gaaf nog heeft kunnen verwerken en 't is aangenaam om te zien. Wel wordt er wat veel over liefde gepraat, terwijl dit feitelijk een kwestie is van gevoel, doen en ondergaan. Over 't geheel genomen heeft Nut en Ver maak succes gehad met haar vertolking, en BINNENLAND. Ronwdienst ter nagedachtenis van dr. W. Gunning. De architect K. P. C. de Bazel is plotseling overleden. Reorganisatie van het militair onderwijs. Rede van het Tweede-Kamer-lid mr. Van Schaik. Open brief van W. EL Vliegen aan dr. Emile Terriers. Familiedrama's bij Kerkrade en (e Sleen, BUITENLAND. De kwestie der opbrengst uit de Roer- bezetting c. a. Nienwe moeilijkheden bij de oplossing der Daitsche kabinetscrisis. Een plan ran Mussolini roor de Italiaan, scbe landsrerdediging. De roorloopige regeering der separatisten in Rijnland is ontbonden en rerrangen. het speet ons, dat zelfs in goede passages, waar een lach allesbehalre op zijn plaats is. I zooals b.v. in het sprookje van de zware j zonnebloem en het teere madeliefje zoo i ongeveer de inhoud weergerend, zij het, dat deze nog wat gecompliceerd is absoluut misplaatst werd gelachen door enkelen, tot ergernis van ieder, die waarachtig voelt voor tooneel. Dit m'eenen wij niet mogen achter, houden, 't Was voor de vereeniging ook on aangenaam, te meer, waar deze zich van een goede zijde deed kennen. Speciaal lof verdienen de landbouw-consulent en Ro sette Bonpré. De eerste oijlsierdc cenigszins zijn goede creatie door een paar maal te hakkelen, de laatste heeft iets tegen in haar stem, die wat dof is. Maar zij hebben het stuk gedragen ter 'overwinning, daarbij ge- steund door een goed type van den ouden tuinman, een aannemelijken dokter en vol doende spel van den zoon, die in zijn gelaat te oud gegrimeerd was, zelfs ietwat hinder lijk oud. Van de huishoudster vermogen wij weinig goeds te zeggen 't was de groote zwakke plek in de bezetting, die nog heel wat hooger zou zijn gekomen, zoo deze rol ook beter had voldaan. Haar dictie was wel goed, maar daarmee is alles gezegd. Figuur tegen, spel dood en te langzaam. Trouwens Iets sneller tempo was in 't geheel wel wen. schelijk geweest. Men lette nog eens op opkomen en afgaan en sierlijkheid van gebaar I Niettemin, gelijk gezegd, Nut en Vermaak is op den goeden weg crescendo, dat bleek ook uit het na-stukje, de klucht van Lam berts llurrelbrinck „In naam des Konings", waar de oude costumes het goed deden en het spel aardig sloot. Vooral de jhr. Van Arkel verdient een pluim. Nog wat meer los heid kan geen kwaad, ook niet bij het zoenen. Het warm applaus zal de vereeniging ook wel overtuigd hpbben, hoezeer haar presta ties op prijs worden gesteld. 't Werd echter wel wat heel laat, kwart na twaalf. En dan de sneeuw buiten De Kabinetscrisis. Naar „De Tel." verneemt, is gistermiddag het ontwerp Staatsinrichting Ncd.-Indië (wijzigingen Regceringsreglement, enz.) in de aideelingen der Tweóde Kamer behan deld. Mede in verband met de geringe op komst der leden, waren de vergaderingen spoedig aigeloopen. Men scheen weinig optimistisch gestemd omtrent een aanstaande oplossing det kabi netscrisis. Zelfs werd het vermoeden geop perd, dat de normale parlementaire werk zaamheden dit jaar niet meer zullen wor den hervat Ook vernam het blad nog. dat men geen waarde hechtte aan het namenlijstje, door „De Tijd" opgemaakt van personen, die voor het ministerschap aangezocht heetten. Reorganisatie van bet militair onderwijs. Naar men aan het Nederl. Corr.-hureau (e 's Gravenhage mededeelt, hebben thans da plannen tot reorganisatie van het militair onderlijs een vastcren vorm aangenomen en zijn deze zelis zoo ver gevorderd, dat te voor zien is, dat met ingang van 1 October 192F belangrijke vereenvoudingen met betrekking tot de opleiding zoowel van beroeps- als van yerlofs-officieren zullen kunnen intreden. Voor wat de groote lijnen betreft, kan red3 thans worden medegedeeld, dat in be ginsel het stelsel is aanvaard van een ge combineerde opleiding van a.s. beroeps- en verlofsofficieren aan de" Kon. Mil. Academie te Breda voor wat betreft de opleiding tot aanvoerder in het terste opleidingsjaar.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1