No. 19545. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 November. Tweede Blad. Anno 1923. Om enthousiasme en nog wat GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. J door 'AMY VORSTMAN—TEN HAVE. Hebt ge onder uw kennissen niet van die i,oeh-wat-heb-je-daar-nu-aan"-types Ja, natuurlijk hebt ge die. Denkt maar Sens na. Hoe vaak hooren we het niet om jms heen, die vervelende, akelige, nSre .vraag die vraag, die van te voren al over al de fut en de aardigheid uitneemt Het gaat er mee als met het verhaal van de twee vrienden, die ieder een schotel ker- gen uit dezelfde mand zouden eten. „Ik eet eerst de leelijke er uit", zei de Een, „dan houd ik de mooien over". Hij zocht naar slechte en at ook slechte. lot de laatste toe, want er was er maar Steeds weer een, die iets minder mooi was Ban de rest. „Ik eet de mooiste het eerst op, sprak de .andere, en bleef naar de beste zoeken lot de laatste toeen hij at mooie kersen lot.ze op waren. „Niet veel bijzonders.'n massa slechte d'r bij, hoor I" zei de eerste, toen hij klaar pas. „Ze zijn lang met kwaad 1" sprak num- pier twee na afloop Er steekt veel meer wijsheid in dit kleine .Verhaaltje, dan gij zoo oppervlakkig denken Zoudt Het zijn niet de dingen, die verande ren. Wij zijn het, die veranderen. Waarom zijn we verrukt van een boek, een schilderij, een schoon vergezicht of van een pas verworven meubel en vinden er bij den eersten den besten ernstigen tegenspoed ppeens „niets meer aan Het boek is nog even interessant.het uitzicht nog even mooimaar onze gees tesgesteldheid is plotseling totaal veranderd. Jteg niet, dat dit niet waar is want het is wel waar. Het is even waar, als dat er geen ruggegraat van zelfbeheersching is, die ons Stand dcet houden tegen de vinnige, sloo- Sende, kleine aan lallen, die dagelijks, zon- er dat wij ons er van bewust zijn, op onze persoonlijkheid gedaan worden. Het resul taat is da mismoedige vraag, de slappe, Hire futlooze verzuchting „Och, wat heb je er aan 7", die lamlendige uiting van ge makzucht, waarmee zoo onnoemelijk veel kwaad wordt gesticht. Ge gaat winkelen met een vriendin. Ge ïljt enthusiast en vol plannen. Ge wilt drie Straten om-loopen, om.laten we-zeggen pen b'jzonder voordeelig stofje te gaan zien. De vriendin is van het merk „och-wat- heb-je-er-aan". Gij laat uw voornemen va ren en koopt wat anders. Het is toevallig marktdag. Ge stelt voor even langs de markt te loopen och, zoo maar voor de aardig heid, en er tinte't iets yan kinderlijke, hoog gespannen verwachting in u, om ongeweten koopjesom grappige vondstenom «et prikkelende van het onvermoede gen aardig plantje voor de tafel.een lap wat mooie bloemen. „Och, wat heb je er aanGe bekort uw wandeling en laat de markt links lig gen. Ge zijt reeds dagen lang slil-verrukt van een warm als zon-doorgloeid faiënce- polje, dat ergens in een étalage op u te wach ten staat. Het is u een blij festijn het nu te gaan koopen. „Och, wat heb je er aan. Ge gaat binnen en koopt het tóch Het is u of het een beetje minder mooi is dan gisteren, ge voelt u enthusiasme nuch ter bekoelen en ge begint uzelf af te vragen: „wat heb ik er eigenlijk aan Tien tegen één, dat ge ontevreden thuiskomt. Of het er nu zoo veel toe doet, dat ge die markt niel gezien hebt en dat ge iets anders gekocht hebt als ge eerst van plan waart.vraagt ge Neen, dit zal u geen kwaad doen maar dat uw opgewekt enthusiasme gedoofd Werd, maakte, dat gij onvoldaan van uw wandeling thuiskwaamt. Pas op, dat ge straks geen reden hebt on voldaan te zijn over uw wandeling door dit leven. Enthusiasme is een eigenschap, die niet thuishoort in onze lage-landen-bij-de-zee. Wij zijn nuchter, berekend, weinig spontaan en zwaar-van-geest als de klei van onzen vaderlandschen bodem. Wij zijn als volk, wat men zou kunnen noemen „traag van appreciatie". Uitbundigheid is aanstellerig. Warm en thusiasme voor de kleine dagelijksche din gen des leveue is mal. Heerlijk, echt fijn Hollandsch woord I Alles is mal I En hoe vindt ge het om zoo'n uitbundige malle in uw midden te hebben 7 Eerst verwondert ge uo even tjes maar.dat duurt nooit lang.dan glimlacht ge superieurtoegevend „Die is nu eenmaal niet wijzer I"dan raakt ge er aan gewend en jjoestert u zonder het te weten aan de warmte der ware le vensblijheid. en als dan de enthusiaste ziel plotseling uit" uw midden weggenomen wordt zie, dan schreit ge bittere tranen over het gemis van de zonnige uitstraling, die u ongemerkt tot een levensbehoefte ge worden is, en ge zegt „Ja.die had zoo iets over zichik-en-weet-niet-wat. Gij hebt u gewarmd aan een brandende toorts, waarvan het gemis u eerst het licht deed beseffen Wees een brandende toorts in uw omge ving I Zeg nu alsjeblieft niet nog even gauw „Och, wat heb ik er aan 7" Laten we dat nooit moer zeggen enlaten we dan da delijk vandaag beginnen met het na te laten I Het eenige nog nietuitge- geven zegel van de serie jubileumzegels (2, 5, 71/», 10, 20, 26, 33 en 60 ct. en f 1, f 2.60 en f6), dat,van 7Vcent, zal reeds in den loop van de volgende week aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. „Zes kleine nikkertjes" In een onzer garnizoenen zond een reserve- kapitein, commandant van een kader-land stormklasse, belast met de vooroefeningen bij den yrijwilligen landstorm, .een voorstel bij den inspecteur'van den Landstorm in, om over te gaan tot het benoemen van een commissie voor het examineeren van zes candidaten ter verkrijging van het bewijs van voorgeoefendheid. Aldus geschiedde en zelfs werd van een der andere garnizoenen een officier tijdelijk gedetacheerd in de plaats, waar het examen zou worden afgenomen, aan welke detachee ring vergoeding van reis- en verblijfkosten (voor de schatkist) verbonden waren. Eén adspirant trok zich voor den aanvang van het examen terug. Twee adspiranten verschenen op den eersten examendag niet, zoodat het examen werd aangevangen mei drie candidaten. Reeds spoedig bleek een hunner geen kans van slagen te hebben, zoodat deze uitviel. Bleven over twee adspi ranten. Een dezer had nog nimmer met een mitrailleur geschoten, wellicht zoo'n wa pen nog nimmer gezien viel dus ook uit. Den volgenden dag was een Zaterdag zou het examen worden voortgezet met den overgeblevene. Toen bleek dat deze van den Israêlitieschen godsdienst was en dus niet kon verschijnen. De commissie besloot toen in verband met de voor het Rijk aan dat examen verbonden kosten het verdere examen te.staken. („Avp.") Gistermorgen ong e v e e r vij f uur is te Amersfoort een losse locomotief, voor Amsterdam bestemd, op een dood spoor gereden ten gevolge van verkeerden wissel- stand. Het stoolblok werd geheel vernield en daarna reed de machine nog het wach tershuisje in elkaar. Er kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. AandeOudeslraatteK a m pe n is het dubbele pianomagazijn met orgelhan- del der firma A. van de Wal en Co. door een feilen brand in korten tijd tot een ruïne ge maakt. Een dozijn piano's kon nog worden gered, maar al de overige, waaronder een vleugel, en vele orgels zijn verbrand of on herstelbaar geschadigd Het perceel is boven geheel uitgebrand en beneden een volslagen chaos. Ook de bewoners van de linker bovenverdieping hebben alles verloren- De brand is door nog niet opgehelderde oorzaak ontstaan in een bovengelegen magazijn van materialen. Alles was verzekerd, maar be trekkelijk laag. Met ingang van M aan dag is het vervoeren van herkauwende dieren en varkens, naar de noordelijke provinciën Overijsel en Gelderland, ten oosten van IJs- sel en Rijn en ten zuiden van de Waal en de zuidelijke provinciën, naar het overige ge deelte des Rijks, verboden. Op plaatskaar ten, o.a. o p plaats- kaarten buurtverkeer der Ned. Spoorwegen, wordt op de achterzijde door verschillende firma's reclame gemaakt. De eerste reclame lazen wij op een plaatskaart UtrechtLei den; de aanbeveling voor een zeker bron water. Gedurende de eerste 10 m a a n- den van dit jaar zijn 23.438.628 K.G. bloem bollen uitgevoerd voor een waarde van f25.017.973, tegen 22.711.213 K.G. voor f21.501.771 over de eerste 10 maanden van het vorige jaar. Alleen over October 1.1. be droegen de cijfers 1.617.624 K.G. voor f 1.789.516, tegen 1.606.928 K.G. voor f 1.563,330 in October 1922. Faillissementen in Neder- land. Volgens mcdedeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 Nov., in Ne derland uitgesproken 109 faillissementen, tegen 86 faillissementen in ditzelfde week van het vorige jaar Van 1 Januari tot en met 23 Nov. 1923 3760 faillissementen, tegen over 2789 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het dreigend gevaar. Va der", vertelde Piet, meester heeft op school gezegd, dat er een nieuw woorden- boek is uitgekomen met 1 5000 nieuwe woorden." „Lieve hemel, jongen 1" susre vader gauw„vertel dat toch vooral niet aan je moeder." ALPHEN. Vergadering var den Raad op Donderdag 29 November des namid dags 2 uur. Agenda: 1. Voorstel van do Commis sie voor het ontwerpen van strafverorde ningen tot wijziging van de Algemeene Po litieverordening. 2. Voorstel van B. en W. om te beslui ten met ingang van l December a.s. we der in werking tp stellen de steunregeling -opgenomen in het gemeenteblad No. 3 van 1923 met wijziging van artikel 2 dier re geling. 3. Adres van het Bestuur der R.-K. Ver- eeniging „Moederschapszorg" te Heerlen, om voor zijn kweekschool voor vioedvrou wen over 1924 en volgende jaren een sub sidie van f25 uit de gemeentekas te mo gen ontvangen, met voorstel van B en W. 4. Schrijven van den heer C. W. C. Th. Visser oud-burgemeester dezer gemeente, waarbij hij mededeeling doet van zijn voor nemen om aan de gemeente aan te bieden een gedenksteen ter herinnering aan de stichting van de nieuwe gemeent? Alpheu aan den Rijn, met voorstel van B. en W. 5. Verzoek van de Kerkvoogdij der Ned.* Herv. Gemeente van Oudshoorn en den Gnephoek om gebruik te mogen maken van^ de rij wiel bergplaats bij de openbare school aan den udshoornsoheweg, met voorstel van B. en W. 6. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaarstellen van een crediet van f 100 om meer gelegenheid te maken voor de toetreding van licht in de door L. F. Scheepers van de gemeente gehuurde werk plaats. 7t Voorstel van B. en W. om te besluiten tot overname In eigendom en beheer van gedeelten openbaren weg van verschillen de eigenaren. 8. Voorstel van B. en W. om aan het Be stuur van het Departement Alphen aan den Rijn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over 1921 weder te verhuren de lokalen der O. L. School, Schoolstraat voor zijn ambaob tsteekenschooi 9. Voorstel van B. on SV. om geen ad- haesie te betuigen aan bet verzoek van den Raad der gemeente Waddingsveen om verhoogmg* van schoolgelden voor het Gym nasium teGouda én om intrekking van het vierde lid van art. 8 quater oer Hoo- geronderwijswet en het vijfde lid van art. 36 der Middelbaaronderwijswet. 10. Voorstel tan B. en W. tot het nemen van maatregelen om de bewoners van den Groeneweg r an gas te voorzien. 11. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot het aangaan van een gsJdleening ad f 40000 ten behoeve van de Water on Lichtbedrijven. 12. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van gelden voor de verbou wing van de bijzondere sohoo4 aai-de Ju- lianastraat (Julianaschool) en uitbreiding van do bijzondere schóól aan do Toren straat. 13. Voorstel van B. en W. om t» beslui ten tot opheffing van twee openb'ire scho len en tot stiohtiDg van een nieuwe open bare school met ingang van 1 September 1924. 14. Voorstel van B. en W. om ae open bare lagere school aan de Raadhuisstraat ei. de daarbij behoorende woning in ge bruik to geven aan de Vereeniging voor Chr. Lager Landbouwonderwijs. 15. Vaststelling van een besluit tot wij ziging van de gemeeoitebegrooting, dienst 1-23. 16. Hir.o'-njing van ambtenaren van dsa Burgerlijken Stand. 17. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor L. en M.U.L.0 aan den Oudshoornscheweg. Voorgedragen worden: 1. G. Meijer, tijdelijk onderwijzer aan de openbare school voor L. en M. O L.O. aan den Oudshoornscheweg 2. L. Oosterveen, onderwijzer te Vorden3. J. W. van Overbagen, onderwijzer te Mijns- heerenland. 18. Goedkeuring van de rekening vaa het Algemeen Armbestuur, dienst 1922. 19. Voorloopige vaststelling van*, a. de rekeningen over 1922 van de Water- en LiohtbedrijveD b. do rekeningen over 1922 van het Grondbedrijf; c. dc gemeentere- kening dienst 1922. 20. Vaststelling van de gemeentebegroo- ting dienst 1924. Van 16 lot 22 November 1923 hebben zich in deze gemeente gevestigd G Hooge- veen, Emmalaan 80, zonder beroep uil Wou brugge W. van Galen. Bruggcslraat 8, win kelier in comestibles, uit Nijkerk J. A. Cras Martha-Stichting. zonder beroep, uit Vlaar- dingen; kinderen van De Kleijn, Martha- Stichting, uit Amsterdam kinderen van Cle mens, Martha-Stichting, uit Hoogeveen C. F. Boulkan, Martha-Slichling, uit Rotter dam J. C. Aardoom, Martha-Stichting, uit Rotterdam H. Steen, Pr. Hendrikstraat 146, winkelierster, uit Ocgstgeest A. van 't Wout, Raadhuisstraat 70, schipper, uit Kou dekerk M. H. van Kampen, van Mander- slootstraal 33, horlogemaker, uit Leiden M Krebs, Julianastraat 67. dienstbode, uit Maagdenburg J. W van der Bijl, Oranje straat 4-5, broodbakkersknecht, uit Fijnaart. In ditzelfde tijdsverloop vertrokken uit deze gemeente E. van den Boom, huishoud ster, naar Nieuwer-Amstel M. J. Lieverse, zonder beroep, naar Woubrugge E. Th. M. de Grauw, zonder beroep, naar Krommenie H van Nugt, huishoudster, naar Baren- drecht Th. M. Meijer, zonder beroep, naar Amsterdam, Ruisdaelstraat 62 B. de Vries, broodbakkersknecht, naar Bcrkel en Roden rijs. Tot bestuursleden der pas opgerichte Neutrale Middenstandsvcreeniging zijn ge kozen de heeren J. W. van Kregten, voorzit ter D. Raaphorst, 2de voorzitter G. J. van der Kolk, secretaris M. van den Hoek Sr 2de secretaris D. van Dien, penningmeester J. Oltens, 2de penningmeester en tot com missarissen de heeren L. van Dien, S. Gorree en W. den Hertog. De bouw van de pastorie ten behoeve van de Martha-Stichting alhier, is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer W. van der Bijl, alhier. Kerke 1. bericht. Ned.-Herv. Kerk, Julianastraat Zondag, voormiddags hall tien uur en namiddags halfzeven uur, ds. Veldhoen. Geref. Kerk, Raadhuisstraatvoormiddags tien uur en namiddags zes uur, ds. Nauta. Burger 1. Stand. Beval len: A. Oudenes geb. Harskamp, z. H. M. van der Bijl geb. Evenblij, z. A. C. v. d. Burgh geb. Hogendoorn, z. F. Groenen dijk geb. Bijl, d. M. J. Kleijn geb. Beuk, z. Overleden: G. J. van Geen. j m. 10 maanden. Gehuwd: N. J. van Vliet. jm. 24 j. en T. Vink, jd. 19 j. BODEGRAVE^ De Bodengravensche ijsclirb „Werkverschaffing" heeft in haar laatst gehouden vergadering den heer L. F. Kruijt, die wegens vertrek uit de ge meente als bestuurslid bedankte, met al gemeen e stemmen tot eerelid benoemd. De heer Kruijt heeft zeer veel voor „Werk verschaffing" gedaan. De alhier gehouden bazaar ten bate van de bewaarschool is uitstekend ge slaagd. Deze nuttige instelling is hierdoor voorloopig uit haar finanoieele zorgen. Ds. H. A Leenmans, alhier, is in de vacature-J. Benes beroepen bij de Ned.-IIerv. Gem. te Delft HAZPRSWOUDE. Donderdagavond vergaderde in het locaal achter d© Geref. Kerk de Anti-Revolutionnaire Kieevereeni- ging „Nederland en Oranje", welke ver gadering floed wae bezocht. Nadat de vooorzitter, de heer D de Bruyn IJzn., het samenzijn, nadat gezongen was van Psalm 75 vers 4 en 6, had geopend met gebed, sprak deze een kort openings woord, en heette ale aanwezigen hartelijk welkom. De heer P. Goedcndorp van Rot terdam behandelde daarna bet onderwerp: „Nu politiek wegwijs'^ (de crisis) waarbij spr. stilstond bij de geschiedenis van de Vlootwet, den inhoud van de Vlootwet en de gevolgen van de Vlootwet, om ten slotte bij de vraag stil te staan: „Wat nul" Na een uiteenzetting dezer pufiten. volgde eenige bespreking. Overgaande tot bestuursverkiezing wer den gekozen de heeren B. Offringa en IJ. de Bruijn. Nadat de voorzitter een woord van dank voor de trouwe opkomst had gesproken, sloot de heer B. Offringa de vergadering met gebed. Op Dinsdag 27 Nov. a.s. des voorm. t? 10 uur zal een openbare gemeenteraads vergadering plaats hebben. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen 6tukken. 2. Behandeling en vaststelling Gemeentebe- grooting voor 1924. 3. Alsvoren vaD de be- grootlng van het Waterleidingbedrijf voor 1924. 4. Wijziging van do verordening op de invordering en van het tarief van hef fing van de Inkomstenbelasting 5. Be handeling reclames schoolgeld. 6. Onders- hand8cbe verpachting van den tol op den Gemeeneweg. 7. Ondershandsche verhuring van het voormalig tolhuis. 8. Uitloting 14 aandeelen van f 500 van de geldleening, thans nog groot f 39.600. 9. Af- en over schrijving begrooting voor 1923. Kerk. bericht. Ned.-Herv. Kerk, halftien, ds. Eringa, van Woerden, halfzeven ds. Luuriug. Geref. Kerk, halftien (ri. A.) en half zeven (H. A. en dankzegging) de. O. Ba- vinck van Rotterdam. LEIMUIDEN. Zondagavond a.s. om halfzeven hoopt ds. D. Rignalda zijn intrede te doen bij de Gereformeerde Gemeente. RIJNZATERWOUDE. De Nutsavond was weer zooals altijd goed bezocht. Ditmaal trad geen spreker op. De avond werd gevuld met voordrachten van de leden, afgewisseld door de muziek van de Oudeweleringsche Mandoline-club. WOUBRUGGE. In het najaar sterven ender deze gemeente vele runderen aan de z.g. kopziokte. De oorza-ak ligt mede aan de methode van bemesting. Met bet oog daarop heeft het bestuur van do afd. Kaas producenten, uitgenoodigd den heer Kooij, landbouwlecraaT te Alphen, welke daarom trent a.s. Woensdag bier een lezing zal houden. Kerk. bericht. Ned. Herv. Kerk voorm. halftien de heer Van der Veen van Ter-Aar 's avonds halfzeven dr. Israels van Koudekerk. Geref. Kerk, voorm. halftien en 's avonds halfzeven, prceklezen. Burg. Stand. Geboren: Jo hannes, Z. v. J. van Iperen en G. de Jong. Gijsbertus Johannes Anthonius, Z. v. H. E. J. Bank en J. G. Verbij. Wilhel- mina, D. v. A. H. van Dorp en N. Ket. ZWAMMERDAM. Door den kerkcraad der Geref. Kerk alhier werd tot predikant beroepen dc eerw. heer W. S. de Vries, can- didaat te Tzum. De uilslag van de gehouden stemming voor 3 leden van het kiescollege der Ned.- Herv. Kerk is, dat de aftredende leden, do heeren P. Hoogfenboom, G. Hoosbeek en W. Rijlaarsdam werden herkozen, terwijl als notabelen zijn herkozen de heeren C. Bos man, C. Goebel en J. 'Splinter. Van het aan tal stemgerechtigde lidmaten nam slechts gemiddeld 1/6 gedeelte aan deze verkiezin gen deel. Kerk el. bericht Ned.-Herv. Kerk v.m. 10 uur, ds. De Bruin, van Alphen a/d. Rijn en n.m. 2 uur, ds. Honders, van Zoeterwoude. Geref. Kerk v.m. halftien (Bediening van het H. Avondmaal) en 's avonds halfzeven (II. Avondmaal en Dangzegging), ds. Van der Munnik, em.-pred. Ie 's-Gravenhage. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. De Raad van deze gemeente vergaderde Vrijdagmorgen to 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Een tweetal odressen van dc Kamer van Koophandel te Haarlem wer den voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de» Kweekschool voor vroedvrou wen te Heerlen zal bij de begrooting voor 1924 worden gehandeld. Aan de Midden- standsvereeniging te Haarlemmermeer werd op haar verzoek voor het te geven nijverheidsonderwijs nog een lokaal van school 5 te Nieuwvennop in gebruik afge staan. Nu ten aanzien van enkele adressen be treffende artikel 13 der lager-onderwijswèt een beslissing is gevallen, werder B. en W. gemachtigd de reeds ingekomen adres sen overeenkomstig de Koninklijke beslis sing af te werken. Als antwoord op een circulaire van Ged. Staten, betreffende de positie van den ge meente-ontvanger, werd besloten te be richten, dat de Raad van oordeel is, dat ii deze voorloopig geen wijziging behoort te worden aangebracht. Gunstig beschikt werd op het verzoek van mej. M. Olaij, onderwijzeres aan de openbare lagere school No. 10, om te wor den overgeplaatst naar de openbare lagere school No. 9 te Zwanenburg. Tot onderwijzeres nan school No. 3 te Vijfhuizen (vacature mej. Hos), werd be noemd mej. iP. G. Bergman te Wannen- huizen. Voor het geven van vervolgonderwijs aan eenige openbare lagere scholen in deze gemeente werden benoemd de heeren RECLAME. 4107 W. G. F. Sant te Nieuwvonnep d heeren A Kroes en H. D. van der ikor te Ab- benes en de heeron S. Veldman en 8. Mastbergeu te Hoofddorp. Tot leden vaji de plaatselijke commissie van toeaioht op het lager onderwijs in deze gemeente, in de vacaturen ontstaan door het bedanken van den heer A H. v, d. Lint en mevr. RoodenburgSchoonder- beek, werden benoemd de beer A. de Nijs, onderwijzer aan de openbare lagere school No. 4 te Hoofddorp en mevr. N. van Reeuwijk—Immink. Tot leden van do commissie van advies voor werkloosheidsverzekering, arbeidsbe middeling en ter bestrijding van de werk loosheid, werden benoemd in de vacaturen ontstaan door het bedanken van de heeren K. Kistemaker, H. van Sohooten en P. Troost, reep de heeren T. Hazekamp, F. W. Blom en O. J. Elsnout. Hierop werd vastgesteld oen verordening voor het correspondentschap der arbeids bemiddeling en den dienst dor workloos- heidsverzekering. De bedoeling van deze verordening is om ten aanzien van de ar- beidsbemiddeling cn werkloosheidsverzeke ring een regeling te verkrijgen, waarbij het mogelijk ig van Rijkswege een gedeel te der kosten vergoed te krijgen. Goedgekeurd werd om tegemoet te ko men aan enkele bezwaren, die Ged. Stalen hadden gemaakt ten aanzien vao de in structies voor geneeskundigen en vroed vrouwen, met de armenpraktijk belast. Een uitvoerige discussie werd gehouden naar aanleiding van het door deu burge meester tot H. M. de Koningin gericht verzoek om buiten de gemeente te mogoo wonen. Tenslotte werd met algem. stemmen besloten aan Ged. Staten als het gevoe len van den Raad mede te deelen twt de Raad hoewel moet worden toegegeven dat de middenstandswoning waarin ae burgemeester thans met zijn gezm verblijft voor den tegenwoordigen functionaris alè ambtswoning wel wat te klein is en voor hem op den duur ongeschikt voor een nch- t;ge vervulling van zijn ambt nochtans van oordeel is dat de burgemeester bin nen de gemeente Haarlemmermeer moet blijven wonen. Gunstig werd beschikt op een tweetal adressen tot uitbreiding van de electii- sche straatverlichting aan den Aalameer- derdijk voorbij de spoorbrug en langs den Venneperweg te Nieuw vennep tot aan de St. Josephschool. Naar aanleiding van een adres van eeni ge bewoners van de Conoourslaan te Hoofd dorp om door het aanbrengen van een on- dergrondschc rioleering of anderszins ver betering te brengen in de afwatering van genoemde laan, werd besloten to be rich-» ten, dat voorloopig van gemeentewege geen verbetering kan worden aangebracht en de bewoners daarin zelf zullen moeten voorzien. De vergadering werd hierop ge sloten. HILLEGOM. Pfarrer Houbalsohek uit Bruck a. Mur komt hier spreken op Vrijdag 30 November. Het onderwerp is „Protestan tisme in Stiermarken. Het gesprokene zal in hel' Hollandsch worden vertolkt. De licht beelden en vooral het goede doel, het belang van dc arme Oostenrijksche kinderen zal me nigeen bewegen naar den spreker te gaan luisteren. Dit is het laatste wat men hier voor de Oostenrijksche kinderen zal doen. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. J. W. G. Goedhart van Leiden en nam. halfvijf uur de heer Baas. Gereformeerde Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. K. Winkelman van Maas tricht. Ghr. Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Zwiep. Woensdagnam. 7 uur dezelfde. De stemming voor notabelen der Ned. Herv. Kerk had tot uilslag: de heeren L. v. Til Pzn. aftredend, 77 stemmen herkozen. J. M. Philippo aftredend, 73 st. herkozen, FI. Keur 29, J. W. van Biezen 28, FI. Huyssoon 7, P. J. Telkamp 5, C. Carlier 2, en verschil lende heeren 1 stém. Herslemming tusschen de heeren H. Keur en J. W. van Biezen. KATWIJK. Burg. Staid. Ge boren: Hilko, Z. van H. Bos en Wilh. Schaap. Dirk, Z. v. Joh. Parlcvliet en Tr. van Duijn. Buizerd, Z. v. C. P. Mey- vogel on A. van Velzen. Arris, Z. v. G. Zwanenburg en H. van der Boon. - Jo hannes, Z. v. L. Parlevliet cn D. van der Wiel. Cornelis, Z. v. J. van Btelen en S van Duijvenbode. Neeltje, D v. VV. I. van der Plas en L. van Duijn. Dirkje, D v. D. Hus en A. Vlieland. Arris Flo- ris, Z. v. L. Zwanenburg en G. Ravens- bergen. Overleden: Daniel Zuijderduijn, 27 j wed.-n. van M. C. Erades. Levenl. kind van B. J. van Schie en W. Tijssen Wilhelmina Vlieland 4 m., D. v. A. Vlieland eu J. G. Siebert. Ondertrouwd: J, H. Schaart n (J. Dubbelaar. P. van Egmond en J. Voar. KATWIJK AAN ZEE. Van dc trawlvis- scherij kwam Vrijdag te IJmuiden aan df markt de logger KW 137 met f 281 besom ming.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5