J U RG ENS' „VOO R ALLE 3TAMDEM OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN W£>H BRIEVEN UIT WEENEN. REISINDRUKKEN RECLAME. 3933 rr-y*. PLAMTA ll 19 ingetreden, waaruit de conclusie werd gelrokken, dat de werking van de invoer- belemniering op dit punt niet zóó onschul dig is als de voorsteller in zijn toelichting wil doen gelooven. Verscheidene leden gaven als hun mee ning, dat de valula-concurrentie thans niet meer van zoo groote beteekcnis is, dat be stendiging van de destijds daartegen getrol- len maatregelen gewenscht zou moeten wor den geacht. Andere leden wezen er op, dat, gelijk hij de behandeling van het oorspron kelijke wetsontwerp reeds werd gevreesd, do handel den terugslag van de getroffen maatregelen ondervindt. Ook waren er leden, die verklaarden, dat zij als tegen elk voorstel van beschermen den aard ook tegen dit voorstel hun stem zouden uitbrengen, omdat zij meenden, dat elke daad, welke protectie in zich sluit, een stap verder af brengt van de wereldvrede. Ten slotte werden inlichtingen gevraagd Omtrent de wijze, waarop de regcering van de haar bij de wet van 5 Mei 1923 verleen de bevoegdheid heeft gebruik gemaakt. De verkiezingen voor den Nationalen Raad. Op Zondag 21 October, vonden de verkie zingen voor den Nationalen Raad en te Weenen, wegens de mindere kosten, tege lijkertijd die voor den gemeenteraad plaats. Voor den dag der verkiezing en voor den dag tevoren beslaat er in Oostenrijk een al gemeen alcoholverbod, waaraan streng de hand gehouden wordt. Dit droeg er mede toe bij, dat de verkiezingen in het geheele land een ordelijk verloop hadden. Er werd druk gestemd, in vele kiesdistricten kwam 90 a 95 pCt. der kiezers op cn daar, volgens ons modern kiesrecht elk niet krankzinnig staats burger man en vrouw kiesgerechtigd is. als hij slechts het 21ste levensjaar bereikt heeft, zoo was hot aantal kiezers zeer groot en de toeloop in dc kamers, waar de stem ming plaats had, zoo aanzienlijk, dat er tel kens queue gemaakt moest worden. Het resultaat van de verkiezingen voor den Nationalen Raad bracht geen verrassing het was veeleer een succes voor de regee- riugsparlijen, waardoor, naar de algemeenc verwachting, de voortzetting en beëindiging van de sawering gewaarborgd schijnt. De vroegere Nationale Raad had 183 leden, welk aanlal evenwel, om.bezuinïgingsrede- ncn, tot 105 verminderd is. Oostenrijk dankt dus niet alleen ambtenaren, maar ook af gevaardigden af. In den vorigen Nationalen Raad hadden de chrislclijk-socialen, dat zijn de eigenlijke dragers van de saneeringsge- dachle, wier leider de Bondskanselier dr. Seipei is, 85 mandaten. Mel hen is de Groot Duitsch'e partij, ofschoon haar program in vele opzichten geheel anders is, in coalitie, omdat ook deze partij voor de saneering is. Zij had 29 mandalen, zoodat dus de burger lijke regeeriltgsparlijen over 111 mandaken beschikten, met G9 sociaal-demokraten legen over lien. In den nieuwen verkleinden Na tionalen Raad, die tegen 17 November is bijeengeroepen, zal dc verhouding der par tijen dc volgende zijn: S?5 christelijk-socia- len, en 16 Grool-Duilschers, dus een bur gerlijke en voor saneering gestemde meer derheid van 99 leden, met GO sociaal-demo kraten in de oppositie. Er heeft dus 3/5 der bevolking burgerlijk gestemd Dat is dus een groot succes, omdat de soc.-dcmokralen alles, ja werkelijk alles hadden aangewend om do meerderheid (e verkrijgen en in den verkiezingsstrijd milliarden kronen besteed hadden yopr tallooze. reusachtige Aanplak biljetten, voor uitdeeling van propaganda geschriften, verzending van vcrkiczingscir- culaires, het organiseeren van politieke kino voorstellingen en dergelijke. Tegenover de zen aanhoudenden psychologisch eclüer zeer handig geleiden en lot aan den verkie zingsdag steeds intensiever wordenden stormloop op do publieke opinie stelden de chrislelijk-socialen eigenlijk slechts kiezers vergaderingen, waarheen echter, zooals do ervaring leert, bijna uitsluitend partijgan gers, maar zefden politieke tegenstanders gaan en deze meestal niet inel liet voor nemen het standpunt cn de argumenten der tegenpartij le ieeren kennen, maar met liet plan de Vergadering door interrupties, ru moer, in het uiterste geval ook door pro jectielen in den vorm van bier- en wijn glazen, in de war te sturen. De regeerings- partijen hebben door hun kalme, zakelijke cn niet agressieve strijdwijze hun verkie zingsfonds groole sommen bespaard, maar zij hadden vermoedelijk hun succes nog kunnen vergrootcn, wanneer zij tegenover de plakkaten der tegenstanders ook hunner zijds plakkaten in groot aantal gesteld had den. Want liet moderne, in groot formaat cn in levendige kleuren gehouden aanplakbil jet, dat de een of andere bewering drastisch illustreert, dat weken, of althans dageiilang, aan eiken hoek der straat hangt en eiken Voorbijganger aanschrccuwt, is nu eenmaal een prachtig propagandamiddel. Het hamert zijn zending in de hersens van duizenden, versterkt hen die hun meening reeds geves tigd hebben, brengt do weifelenden tot een bcshiit, maakt dc Iragen wakker en ver schalkt dc onverschilligen, doordat het hun, zonder dat zij het bemerken, een meening ingiet, welke oorspronkelijk niet de hunne was. De sociaal-demokraten herhaalden op dozijnen verschillende plakkaten eigenlijk steeds twee beweringen, die weliswaar on juist waren, maar toch velen genoopt zullen hebljcn tegen de regeeringsparlijen te stern- Vooreerst beweerden zij, dat een overwin ning der chrislelijk-socialen do monarchie zou terugbrengen en werden nu niet moede de nadeden van dezen toestand in de schril ste kleuren te schilderen. Waarop deze vrees gebaseerd was, blijkt uit het volgende: In Oostenrijk is natuurlijk zooals in elke republiek een monarchistcnpartij. Deze had voor do verkiezingen ook overal candi- dalcn gesteld. Geen enkele van deze werd gekozen en in geheel Weenen met zijn twee millioen inwoners slemden 54 personen op de monarchistische candidalen. Uit dit ecne cijfer blijkt wel, hoe op het oogenblik de kansen voor een wederinvoe ring der monarchie slaan. Hierbij zij opge merkt, dat de communisten het tot een der gelijk impoheerend cijfer brachten. De tweede bewering werd nog meer gepropageerd. Zij was-dat, wat men in Weenen een „Dreh" (draai) noem!, een woord, dat men met bluf kan vertalen. Ik heb jn een mijner brieven lang geleden eens van onze huurdershe- schcrmingswet gesproken, die nog altijd be slaat en tengevolge heeft, dat de huur voor woningen, in kronen uitgedrukt, heden slechts het 4 a 500-voudige van dit uit den vóór-oorlogstijd bedraagt, terwijl alle overige prijzen met liet 12 5 15000-voudige gestegen zijn. Terwijl dus vroeger de huur in elke normale begrooting een zeer voorziene rol gespeeld had, komt die heden bijna niet in aanmerking. Anderzijds is door deze wet aan de huiseigenaars iets ontzegd, wat aan alle andere staatsburgers al lang werd toe gestaan, n.L de aanpassing van hunne in komsten, van hunne inkoopen, van hunne verkoopprijzen aan de goudpariteit. Nu zcide dr. Seipei in een van zijn eerste verkiezings- redevoeringen hij moet .er nicer dan iflO gehouden hebben dat de huurdcrsbescher- niingswet langzaam aan afgeschaft moest worden, dat evenwel het vrije opzeggings- recht den huiseigenaars niet teruggegeven kan worden, zoolang de groote woningnood aanhield, dat de huur langzamerhand de vr.e- despariteit moest naderen. Dat is zekér waar, want hel ligt wet voor dc hand, dat juist do woninghuren kunstmatig op zulk een laag niveau gehou den moeten worden, dat niemand lust heeft in bouwen, omdat het hem toch geen rente oplevert. In de politiek mag nien echier zoo dikwijls niet dé waarheid zeggen, en liet zou in dit geval van dr. Seipei, hoezeer ook zijn op rechtheid bewonderd moet worden, toch ver standiger geweest, zijn..deze gevaarlijke klip te omzeilen cn de afschaffing van de huur- ders-bescherniingswet niet in zijn program - ma op ie nemen. Want, zooals niet anders ta verwachten was, stortte de soc.-demo- kralisehe agitatie zich onmiddellijk op dezo kwestie. De gematigde woorden van den Bondskanselier werden dadelijk verdraaid en eenige dagen later was geheel Weenen, was geheel Oostenrijk met soc.-demokratische plakkaten overstroomd, waarin beweerd werd, dat een overwinning der christelijk- 6ocialen de onmiddellijke intrekking van de huurdersbeschermingswet zou brengen. Het spook van de 15000-voudige vredeshuur ver dween wekenlang niet van de straten en grijnsde in alle kleuren op de tallooze plak katen. „Wilt gij de 15000-voudige vredes huur, dan kiest christelijk-sociaal, wilt gij echter de tegenwoordige huur. dan kiest soc.-demokratisch I" Deze sententie werd op honderdvoudige wijze uitgesproken en in steeds nieuwe vormen en varianten op de plakkaten gebracht. De rijke, dikke huisheer, die de arme, magere familie van den huur- der op brutale wijze uit zijn huis drijft, om dat zij de huur niet betalen kan de kinder rijke familie, die opeengehoopt een enkel klein verlrek voor lief moet nemen, omdat voor een grootere woning het geld ontbreekt de arbeider, die onder een brug in de vrije lucht overnachtde vrouw, die met haar zuigeling den nacht op een bank in een plantsoen doorbrengt dat zijn slechts en kele van de tallooze krasse beelden, welke van af de plakkaten op de menigte moesten inwerken en zonder twijfel ook ingewerkt hebben. Want de vele vreesachtigen vooral de vrouwen die den toestand niet duidelijk overzagen, die op alle vertoogen en pogingen tot verklaring steeds weer ant woordden „misschien ligt er ook wel Wat waarheid in", zij weraen door deze plak katen verschrikt en ik ben overtuigd, dat velen slechls uit angst om hun woning soc.- demokratisch gestemd htébben, ofschoon zij 'zonder dit valsch paroot in liet geheel niet daaraan zouden gedacht hebben. Ondanks dezen van soc.-demokratische zijde met alle middelen gevoerden verkie zingsstrijd, niettegenstaande de soc.-demo- kraten zoo handelden, alsof dc verkiezingen niet de saneering van Oostenrijk betroffen, maar de huurdersbeschermingswet, ondanks alles zijn de regeeringspartijen met een meerderheid uit de verkiezingen voor den dag gekomen zijn, welke de kalme voortzet ting van de saneering garandeert. Dat geelt een gunstig getuigenis van het gezond ver sland der bevolking en van haar politieke rijpheid. Trouwens, het tvas voor een ieder, die zich door oppervlakkige parolen niet ISat beïnvloeden, niet moeilijk voor de sanee ring te stemmen en aan een ieder, die de ontzettende berichten uit Duitseliland leest, moet het duidelijk worden, wat Seipei, wat de .Volkenbond, wat mr, Zimmerman ,vpor ----- v/"; r 1 v Oostenrijk gedaan hebben en waar wij he den zouden zijn, wanneer de saneering niet ter hand was genomen en niet in prachtige ontwikkeling was. De gevolgen van.de consolideering, de uitwerkingen der voortgaande verbelerihg toonen zicli allerwege en worden juist in Weenen bijzonder duidelijk zichtbaar. Een korte wandeling door de slraten der stad zal dit een ieder, die open oogen heeft, da delijk toonen. Als men het Weenen uit den herfst 1922 len tijde vnn liet begin der sa neering, met dat van heden vergelijkt, zal men het kolossale verschil dadelijk consta- teeren. Weenen is heden weder een moderne bedrijvige groote stad en is koortsachtig aan den arbeid de sporen van bijna 10-ja- rige verwaarloozing uit te wisschen. Het stratenbeeid is dan ook reeds nu een geheel ander geworden. Den geheeien zomer heerschle een ware verfwoede en al zijn er nog werkloozen, een werklooze verver is er sedert verscheidene maanden bepaald nieL De tramwagens ea de autobussen, de brievenbussen en de lantaarnpalen, dc mas ten der booglampen, de banken en schut tingen der plantsoenen, alies werd op nieuw geverfd. Men kan door geen straat gaan, zonder aan eenige huizen ververs bij de poorten, de ramen en erkers bezig le zien en men heeft te Weenen nooit te vo ren zoovele spiksplinternieuwe zaken ge zien. Vele buizen hebben een nieuwe opsie ring gekregen, in de tuinen is het gazon verzorgd cn in de perken bloeien weer heer lijke bloemen. Een leger van arbeiders is bezig met het verbeteren der straten, deze van nieuwe plaveisel le voorzien, liet as phalt te vernieuwen, sluk geraakte rails der Iram te vervangen door nieuwe. Dat alles samengenomen heeft natuurlijk een grooten invloed op het totaalbeeld der stad, of schoon, zooals van zelf spreekt, in een en kel jaar nog leng niet alles in orde gebracht kon worden. De verlichting des avonds is weliswaar om bezuinigingsredenen nog niet als vóór den oorlog, maar zij is feeëriek, vergeleken bij de duisternis, die nog een jaar geleden des avonds in do stralen hecrschte. liet verkeer, dat in de crisisjaren zeer slap was, is ongelooflijk snel toegenomen. Vooral aan de groole kruispunten kunnen tal rijke politieagenten op zekere tijden van den dag hun taak nauwelijks vervullen om do eindelooze files van auto's zonder verkeers- storing te laten passeeren. En ook de menschen zijn veranderd; zij draven niet meer zenuwachtig en met bleeke gezichten hijgend rond, in verwaar loosde kleeding, maar zij zijn weder zooals het le Weenen vroeger de gewoonte was: kalm en beleefd, „gemoedelijk", zooals men dat bij ons noemt en kunnen zich afge zien van zeldzame uitzonderingen weer behoorlijk kleeden. Deze groote en diep ingrijpende verande ring is in een klein jaar tot sland gebracht, de oeroude cultuur'van een 9taat laat zich toch gelukkig niet zoo licht uitroeien en verlrappen. Zij is taaier en levensvatbaarder dan men geloofde en is met de beginnende verbetering der toeslanden te voorschijn ge komen. Ook de economische posilie der stad gaai' hard vooruit. In de Banken en aan de- Beurzen, in de groole handels- en zaken- huizen is het levendiger dan ooit en Wee nen is op het punt een middelpunt voor handel en verkeer lusschen Westen en Oos ten, Noorden en Zuiden te worden, een centrum dat misschien juist ten gevolge van de Balkaniseering- van groote deelen van Midden-Europa belangrijker en vnn een rij kere toekomst is dan het de hoofdstad der oude Donau-monarchie was. In elk geval blijkl weder nu, dat degenen gelijk hebben, die altijd de meening verkondigden, dat Weenen geenszins slechts als hoofdstad van een groote mogendheid recht van bestaan heelt, maar dat het van belang en onont beerlijk is, ten gevolge van zijn geografi sche ligging en ten gevolge van de eigen aardigheid zijner inwoners, die sedert* eeuwen er in geschoold zijn in cultureel en commercieel opzicht dc bemiddelaars tus- schen hel Oosten en Westen le zijn. De pessimisten, die in 1918 na den val der monarchie voorspelden, dat binnen énkele jaren in de straten van Weetien gras zou groeien, hebben zich goddank deerlijk ver- S'st. Dr. E. Vroeger, vóór den oorlog, die ons oude solide Europa verkeerde in den onzekeren chaos van thans, was het reizen met den Orient- express een luxueus genoegen, een aange name afwisseling in den dagelijkschen sleur, maar vóór alles een snelle verplaat sing van* West- naar Oost-Europa. De spoor wegdirecties hadden daarbij slechls één doel, deze verbinding in den kortst mogelijken tijd lot sland le brengen en zochten naar den meest rechten weg. En natuurlijk was die weg niet een der schoonsten hij leidde over Inag- cn hoogvlakten, meed alle mogelijke hindernissen, zoodat de trein hare snelheid zoo hoog mogelijk kon opvoeren. En thans Een verrassing een heerlijke verrassing is U bereid, reizigers met den Orient. Bij al liet slechte en beangstigende dezer lijden is toch steeds wat goeds le vin den. Van den kortst mogelijken afstand is men niet afgeweken. .Men heeft weder den kortst mogelijken weg gezocht en gevonden, maar zondeT hindernissen is die niet. En 't zijn juist deze hindernissen, die ons zooveel onverwachts bereiden. De onzekerheid in Duitseliland deed de verbinding Zuidelijk verleggen,-dwars.door Zwitserland en Tyrol, van 's morgens 7 tot 's avonds 10 uur. Zeker, da gehaaste zakenman zal het niet 7.00 aangenaam vinden, acht uur langer te moeten reizen vóór liij de plaats zijner be stemming beieikt, maaf wanneer hij niet al tc veel in zijn zaken'opgaat, ?al ook hij dankbaar m-eten zijn voor zulke schoone en groolsehe natuur als deze reis hem te ge nieten geeft. Van Basel lot Rhcinfelden rijden we langs enzen trouwer. Rijn, steeds ietwat stijgend, maar daarna gaat 't sterker omhoog, kron kelend cn kruipend door tunnels en bos- Bclrcn, dan v/cer daiend als in een monlagne- russc, passteren we over hooge bruggen Aar en Reusz en dalen dan weer naar Zurich af. Van deze mooie fr'ssche stad af i9 de reis een sprookje zooyeel verscheidens, zoo snelle afwisseling, zulke ongekende momen ten. In een vlot tarnpo het Züricher meer langs, welks gloeiei.de oevers bezaaid zijn met huizen en huisics met roode daken, hel tintend in de zon, ons de heerlijkste aanblik verschaffen van dit bekende Zwitsersche landschap. Dan buigen we af door een smal dal, stijgen steeds langzaam cn komen plots door tunnel aan liet Wallenmeer. 'n Blauw, langwerpig, smal meer, omgeven door steile, hooge kale bergen, die grijswit kleu ren in de zon, bezaaid'met plakkaten bruin cn goudgeel, brutale heerlijke herfstkleuren. Geen weg-vindt gelegenheid zich langs het water te slingeren. Stijl en recht verrijzen de hooge rotsen uit dit reeds hoog gelegen meer. Voort gaat het, voort. Het bergland wordt hooger, sneeuwtop pen vertoonen zich gletchers gluren achter bergkammen vanda&n. y.erlatener,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6