AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. V Woenadan. Leger des Ileils Officieele vaarwclmee- ling. Middelweg 28Vergadering Vrijz.-Dera. Kring. 8 uur. Nutszaal: Voordracht voor het Genoofc- Bchap voor Zedelijke Volkspolifciek. 8 uur. StadszaalTweede Volksbijeenkomst. 8 uur. St.-Petruskerk: Derde couferentie van pater Hendrichs. Kwartier over 8 uur. Donderdag. „Amicitia": Openbare vergadering afd. Leiden Vrijz.-Dem. Bond. 6pr. do heer B. F. Kr ante over het rtoleeringsplan der Leidsche grachten. 8 uur. ElisabethshofMedisch Consultatiebu reau voor Alcoholisme. 8 uur. „Jeruël" (Groenesteeg 16) Buitengewone samenkomst. 8 uur. Leger des Heils: Welkom nieuw© offi cieren. Nutszaal: Voordrachtavond. 8 uur. „Zomerlusl"Jaarlijksche alg. ledenverg. afd. Leiden- Democratische Partij. 8 uur. S assenheim, Geref. KerkOrgel bespeling. 8 uur. Dagelijks: Leiderdorp: 20, 21 en 22 Novem ber. Bazaar voor d© restauratie van het catechiseerlokaal naast de Herv. Kerk. Do apotheek van „FIulp der Mensch- heïd", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 November tot en met Zondag 25 November waargeno men door de apotheek van den heer H. J. M. Proofc, Maarsmanesteeg 17, tel. 435. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg ca bij <le Fa. A. J. H. WIJTENBURQ, Haarl.str. 2 cu <lcs Zaterdags bij JOH. KOGERVORST, Haarl.straat 128 Fa.A. SOMERWIL Azn. Hoogewoerd24 Naar aanleiding van ge- ruchien, die in de pers de ronde doen om trent een geval van omkooping van een Raadslid te Kedichen door een candidaat voor het hooldschap der openbare schooi aldaar, meldt men aan het Iibld., dat de Inspecteer van bet Onderwijs vermoeden had, dat een benoeming, (de derde op de voordracht was benoemd) niet zuiver in haar werk was gegaan. Hij stelde daarop een onderzoek in, waarbij bleek, dat een Raadslid aan meer dan een sollicitant zijn stem bad aangeboden, en dat een der solli citanten daarop was ingegaan, en volgens zijn verklaring aan gemeld Raadslid een bedrag van honder.d gulden had ter hand gesteld. Daarop was de sollicitant inderdaad benoemd. Het schijnt dat het Raadslid tol de igno- bele transactie het initiatief heelt genomen; hij was daartoe den sollicitant in zijn woon- plaals komen opzoeken. Een andere solli citant bad geweigerd op de zaak in te gaan, doch de nu benoemde was te zwak geble ken om aan de verleiding weerstand te bie den. De zaak zal voor de 's-llertogenbossehe rechtbank worden behandeld. Ojf een der bruggen op den weg tusschen 's Hcrlogenbosch en Hedel reed een automobiel tegen de leuning. De 16-ja- rige Van Rosmalen, uit Orthen, geraakte be kneld tusschen de brugleuning en het voer tuig, waardoor hij een hersenschudding en een beenbreuk bekwam. Hij werd in het ge sticht „St.-Joannes de Deo" te 's Hertogen bosch opgenomen. Zijn toestand is zeer ern stig. Een barbier te Amersfoort zal gedurende den winter zijn vaste klan ten, voor zoover zij werkloos zijp, gratis scheren en knippen. Anndedoordene i-k roouprins verlaten pastorie te Oosterland, op 'Wie- ringen, prijkt thans het bordje „te huur" Te Empel is gisteren de boerderij, howoond door de gezinnen Van Lith en Van den Berg, geheel afgebrand. Ecnige koeien en varkens zijn in de vlam men omgekomen. In het laatst verschenen nummer van „De Boerderij" vonden wij onder de advertenties niet minder dan twaalf annonces van boerenzoons, die boe rendochters vragen voor een huwelijk. De meeste boerenzoons vragen om de toezen ding van oen portret (lie gezicht wil toch óók wel wat) nét als de sladsche menschen. Drie hunner verklaren instantelijk een ge lukkig huwelijk te begeeren. Alsof iemand ben er van zou verdenken dat ze dit niet verlangden. Ook in den boerenstand schijnt zoo iels nog wel eens als 'n mop voor te komen, want alweer drie boerenzoons zet ten met nadruk boven hun oproep van re flectanten; ernstig gemeend. En een vierde vindt dat nog niet genoeg en schrijft be halve dal het ernstig gemeend is, er nog bij dat het geen grap van 'm is. Vijf boeren zoons verklaren dat een weduwe hun op de hofstede óók welkom zal zijn. Dat vergroot natuurlijk de kans op slagen. En van één candidate wordt vereischt, dat ze „bij ge legenheid genegen zal zjjn een of Iwee koeien te melken". Altoos genegen daartoe h 'd 11 a"een maar „bij gelegen- Mien Duymaer van Twist is een bedrag van 1250 ontstolen, zoo meldt de Indische Courant te Batavia. Na de cer- «le opvoering van Banco. Haar eerste in In- dië verdiende geld, een deel van haar gage. Zij lia^ na die eersle opvoering achter de coulissen vele complimenten i« ontvangst te nemen van vereerders en achteloos had zij het geld, pas ontvangen, op een kapta- leltje gelegd. En toen zij hef. bij het verlaten van den schouwburg, in haar taschje wilde opber genwas bet verdwenen. De dader is onbekend. De gemeenschappelijke naam. Het was de wedstrijd van de visch- club. Jansen was ook van de partij en had tegen de kou „iels" meegenomen in een Ileschjc. In een edelmoedige bui riep htj z'h zoontje, dat hij had meegenomen, en zei hem met de tlesch in de hand naar Pieterse, die een eind verder zat, te gaan en hem tc vra gen of hij ook „een slokkie" luslte. Een tijd jaler werd vader Jansens oog van den dob ber gerukt door de slem van zijn zoon, die licm de leege llesch terug bracht. „Watzei pa, „is die flosch leeg I" „Ja", zei het ventje, „ze heeten daarginds allemaal Pietersen." DE ALGEMEENE TOESTAND. Stilstand voor 't oogenblik over de gc- beele linie. De zitting van den Gezanten- raad is gisteren weer niet doorgegaan, djar de Engelsche gezant nog geen instructies bad ontvangen. Zeker als gevolg van bet leit, dat de Engelsche ministers zich thans geheel geven aan de verkiezingsaetie. En in Duitsehland is, dank zij een inci dent in den Rijksdag, men zie onder Duitsch land, de kwestie ol Strescmann zal aan blijven of niet, niet tot een oplossing geko men. Maar de sociaal-democraten laten hem los, dat is reeds een kwaad teeken. OHiciecl wordt bevestigd, dat de Duit- sche regeering aan het Eransche ministerie van buiteulaudsche zaken een nota heelt doen toekomen in zake den ex-kroonprins. Deze lieelt d.d. 17 Nov. 1918 bij schrifte lijke acte onvoorwaardelijk van alle rechten op de kroon van Pruisen, evenals op die van liet rijk afstand gedaan. Deze afstand is ge daan onafhankelijk van dien van den keizer Verder deelt het communiqué mede, dat de Duitsche regeering den terugkeer van den keizer, welke overigens geenerlei ver zoek daartoe heeft gedaan, niet zal toelaten, 't Is zeker kalmeerend. In Engeland blijft men anders vrij pessi mistisch. Zoo schrijft do Parijsche corres pondent der „Manchester Guardian": „Ofschoon de zaak nu, wat de geallieer den betreft tot een kwestie van formulee ring is leruggebracht. moet men niet ver onderstellen, dat Poincaré zijn dreigement, eener afzonderlijke Fransehe actie Heeft op gegeven. Zooals ik vaak in de laatste dagen heb geleiegraleord is het uitsluitend zijn be doeling geweest om een nieuwe rechtvaar diging en een nieuw voorwendsel te vinden voor de Eransche politiek in dc Roer en in liet Rijnland. Het kan betwijfeld worden of Poincaré ten minste een militairen op- marsch naar Frankfort en de verbinding Bazel-Berlijn wenschte. Wat hij in ieder geval wenscht af le dwingen, dat is de En gelsche en, natuurlijk, ook de Duitsche er kenning van zijn Roerpolitiek cn hij meen de in den reactionairen opstand in Duitseh land een door den hemel gezonden gelegen heid gevonden te hebben om zijn wil aan de geallieerden op te dringen, die, naar hij hoopte, door de gebeurtenissen in Duitseh land in de war gebracht en ontsteld zouden zijn. Het is nog le vroeg om te zeggen, dat hij gefaald heeft. Zeggen dat hij zijn voor nemen heeft opgegeven, is op grove wijze zijn vasthoudendheid en zijn soepelheid on derschatten. Eén oogenblik is op het doek aan de Quai d'Orsay een schemerachtig beeld versche nen van een toekomstige liergroepeering van Europa, die dc politiek van Poincaré misschien voorbestemd is in het leven le roepen, als een van die lantaarnplaatjes die een onhandig operateur te vroeg in het toe stel schuift, hel beeld van een nieuw machls evenwicht met Frankrijk en dc Kleine En tente en Polen tegenover Italië en Engeland, met de schaduw van vroegere vijandige sta len en Rusland op den achtergrond. Poin caré heeft daarom onmiddellijk de remmen in werking gebracht, ofschoon hij niet ach teruit is gereden. Hij rijdt enkel wat lang zamer op het oogenblik." Uit het bezette gebied ook geen bijzonder heden. Maarschalk Petain maakt er weer eens een inspeetie-toeht en te Trier zijn de separatisten verdreven. Ziedaar alles. BELGIE. In de Kamer heeft Jaspar, de minister van buitenl. zaken de verklaring afgelegd, dat de builenlandsche politiek van België in den laatsten tijd en nooit een verande ring heeft ondergaan, zij blijft oprecht .en vastberaden als altijd en geeft blijk van on samenhangendheid nocli zwakheid. Wat men cr ook van zegge, zij blijft en zal blij ven een Belgische politiek. De minister gaf een historisch overzicht der gebeurtenissen van Aken en verklaar de daarna, dat de regeering nooit voorge schreven heeft om tegenover de separa tisten een welwillende onzijdigheid in acht le nemen. Noch de regeering, noch de Bel gische vertegenwoordiger te Aken hebben ooit de instructies van een builenlandsche regeering, noch van haar gedelegeerde op gevolgd. Zinspelend op beweerde gelukwenschen van de Duitsche regeering, zegt Jaspar, dat men zeer naïef zijn moet om niet te begrijpen, dat voor de Duiische regeering alle middelen goed zijn om le pogen ver warring le slichten onder de geallieerden en indien zij België had gelukgewenscht, zou zij eenvoudig in haar rol gebleven zijn: dit zou niets kunnen veranderen aan de ge beurtenissen of hun rechtvaardiging. Het leit is echter niet juist. Sprekend over den terugkeer van den kroonprins zeide Jaspar: 5 jaar na den oor log roepen de vertegenwoordigers der ar beiders, evenals de andere den erfgenaam des keizers en het hatelijkste zinnebeeld van hot Pruisische militarisme, dat wij hebben gekend, naar Builsrhland terug. (De socialistische uiterste linkerzijde pro- tesleerl). Jaspar herhaalt zijn woorden en zegt: Het hoofd dus van de republikein- schc Duiische regeering neemt onder zijn bescherming den keizerlijken prins en aar zelt niet om hulde te brengen aan dien oud-soldaat van den wereldoorlog, die zijn vader ontketende en die zooveel tranen en bloed deed storten, Iedereen in Duitseh land zwijgt, zegt de minister, omdat de terugkeer aan aller wensch beantwoordt, omdal bij een duidelijk symbool is van hun reiancheoprlog, omdat zij ailen doordron gen zijn van denzelfden afschuwelijken geest van geweld en roof. Gelukkig waakt de entente. Gelijk met de kwestie der ontwapening houdt de Ge- zantenraad zich met deze bezig en de gezanten zijn tot overeenstemming geko men: hun ontwerp-voorstel wordt op het oogenblik door de verschillende kabinetten overwogen. Duitsehland heeft eens te meer de aaneensluiting van het geallieerde front bewerkt. Zij hebben het gevaar gezien en zijn bereid zich hiertegen te verdedigen. Jaspar behandelde vervolgens de benoe ming van deskundigen en de Fransch- Engelseh Amerikaansche onderhandelingen, daarbij wijzende op de onophoudelijke po gingen van België om de Wesiersche en tente voor uiteenvallen te behoeden. In zake den terugkeer van den kroonprins ver klaarde hij nogmaals, dat Duitsehland daar mede met voorbedachten rade de Euro- peeschc moeilijkheden nog vergroot heeft. De controle op de ontwapening moet en zal worden gehandhaafd. Indien in. zake de schadevergoeding al niet kan worden ge transigeerd, met de veiligheid van België is dit nog minder het geval; evenmin mag deze worden opgeofferd aan verzoenings pogingen. Wat hef gebeurde te Leipzig betreft wacht dc minister nog op nadere inlichtin gen en zal eventueel strenge sancties eischen Duitsehland herkrijgt zijn vroe gere, zijn ware uiterlijk, men mag zich niet om den tuin laten leiden. In zake de zaak-Graff heeft België aan Duitsehland medegedeeld, dat het. indien de verschuldigde som den 25en niet is be taald, liet bezette gebied zichzelf zal lalen betalen. Daartoe zijn reeds bevelen gegeven en deze zullen worden uitgevoerd. Ten slotte deed de minister een beroep op de Kamer om zich eensgezind te beloonen. De rede van Jaspar is door katholieken en liberalen toegejuicht. De socialistische leider Van der Velde verklaarde dat hij Jaspar niet bp een agressieve wijze wensch te te iuterpelleeren, daar hij het volkomen eens was met de regeering dat men de ge- heele schadevergoeding moet cischen. Hij verschilde echter ten aanzien van de mid delen welke dienen te worden gebruikt ten einde dat doel le gebruiken. In zake den kroonprins verklaarde bij, dat het tijdstip voor den terugkeer een onduldbare provo catie is aan het adres van Frankrijk en België en van alle gevallenen in den oor log. Indien nieuwe sancties moeten worden getroffen zag hij liever geen uitbreiding der militaire bezetting. Hij eindigde met dc verklaring dat de Belgische socialisten te gen dc Duiische regeering zijn, welke zich steeds meer ontpopt als een regeering die de republiek verraadt omdat zij met de proletariërs van Frankrijk en Engeland zijn. (Toejuichingen op de banken der. socialis ten). DUITSCHLAND. Gisteren is onverwacht overleden, 06 jaar oud, Ilavenstein, de president van de Rijks bank, legen wien, zooals men zich zal her inneren, den laatsten tijd een krachtige op positie was, die op zijn heengaan stond, maar waaraan hij niet wilde voldoen, hoe wel zelfs van regeeringszijdc op zijn heen gaan werd aangedrongen. Hij was sedert 1908 president van de Rijksbank. De Rijksdag is gisteren bijeengekomen. De voorzitter Loebe opende inet eenige woorden, gewijd aan de nagedachtenis van Havenslein. De communist Koene drong aan op een onmiddellijke regeeringsverklaring. De sociaal-democraat Wells was het eens met dit verlangen Hij zeide, dat het kabi- net-Stresemann na de jongste wijziging als een nieuw ministerie moet worden be schouwd, zoodat de volksvertegenwoordi ging er recht op heelt hel regecringspro- gram voor zich to zien. Hij zeide verder dat Duitsehland een hangen winter tege moet gaat en als menschclijkheid geen zin ledige frase is geworden, zou de geheele wereld vervuld zijn van deernis voor liet Duitsche volk en vooral voor de Duitsche kinderen. In de eerste plaats valt de schuld hiervoor op Frankrijk, dat Duitsehland nug steeds als vijand behandelt. Een verklaring, dat men zich niet meer zal houden aan het verdrag van Versailles is geen redmiddel, want als het lot een botsing komt, geloolt niemand, dat Duitsehland daarin zal zege vieren. Sprekend over Beieren noemde hij Von Kalir, Hitler en Ludendoril landver raders die wegens hoogverraad terecht moesten staan en namens het Beiersche volk en de burgerij vroeg hij, wat de regee ring denkt te doeu tegen het willekeurige optreden van den Rijkscommissaris Von Kahr. Hij besloot met de regeering het vertrouwen zijner partij te ontzeggen. De kwestie van Rijn en Roer is een nationaal vraagstuk: onderhandelingen tusschen de industrieelen aldaar en de Franschen had den nooit mogen mislukken op de kwestie van het boeken der leveranties. Hergt, sprekende namens de Duitscli- nationalen, wee3 er op, dat de regeering van Stresemann lot dusver nog niets dan mislukkingen heeft te boeken gehad, vooral wat het vraagstuk van Rijn en Roer betreft welke koerswijziging thans is ie .verwach ten. Hierop zou Stresemann aan het woord komen, maar één man heeft dit belet, dank zij een onverkwikkelijk incident. Deze ééne man werd voor de tweede maal de „held van den dag", 't Jfais n.l, de communist Re- mele. Over dit incident meldt de „N. R. Crt." .Voorzitter Loebe verleent nu het woord aan den rijkskanselier. Deze verheft zich van zijn plaals, maar op dit oogenblik vraagt de communist Koene opnieuw bet woord ter bespreking van de agenda. President Loebe lk kan u bet woord nu niet verlecnen. De communist Remele Er is politie in de vergadering. Zijn wij hier in een parlement of in een tuchthuis President Loebe roept Remele nu achler- eenvolgens driemaal tot de orde. Geweldig tumult aan de uiterste linkerzijde. Loebe verzoekt Remele. volgens artikel 91 van het reglement van orde, de zaal te verlaten. Luid applaus bij de meerderheid. Als Remele geen gevolg aan deze uilnoodiging geeit, dreigt Loebe de zitting te zullen schorsen. Nieuwe luidruchtige interrupties bij do communisten Loebe Eerst wil ik echter nog het vol gende verklaren. Koene Gij hebt de vergadering al gesloten Loebe Dat is nog niet geschied. (Proies- ten bij de communisten vooral Koene gaat geweldig le keer.) Loebe Mijnheer Koene, als gij zoo verder gaal zal ik ook u uit de zaal laten zetten. (Applaus.) De geheele vergadering heeft ge zien, dat ik zoolang mij dit mogelijk was, heb vermeden, dit uiterste middel, waar over het presidium beschikt, gebruik fe ma ken. Men heeft mij zoowel binnen als buiten het parlement verweten, al te verdraagzaam te zijn. Maar alles heeft zijn grenzen. Ik verzoek nu den afgevaardigde Remele nog maals de zaal tc verlaten. Geroep bij de communisten Dat zou nog mooier zijn. Eerst de polilie 1 Remele blijft op zijn plaals slaan cn Loebe schorst de vergadering voor een uur. Een deel der afgevaardigden blijft in de zaal waar zij luid discuteeren. Langzaam loopt de zaal echter toch leeg. Alleen Remele blijft op zijn plaals zilten. Als Loebe om lialfzes de zitting heropent zijn de rijkskanselier en vrijwel alle leden van het kabinet aanwezig. Remele zit nog «leeds op zijn plaats. De voorzitter zegt, dat Koene alweer het woord ter bespreking van de agenda heeft gevraagd om zich erover te beklagen, dat er politieagenten in de zaal zijn. Dit is juist. Ikzelf heb deze agenten, en wel reeds en kele maanden geleden, ontboden, aangezien cr in het openbaar en op anonieme wijze be dreigingen tegen leden van de regeering cn den Rijksdag zijn geuit. De ondervinding heeft bewezen, dat het nu eenmaal niet bij bedreigingen blijft en daarom ben ik wel ge dwongen geweest, de noodige veiligheids maatregelen le treffen. Koene protesteert ertegen, dat de Rijksdag vergadert ónder de dictatuur van de politie. Men neemt geen maatregelen legen onbe kenden, die eventueel een aanslag zouden kunnen plegen, maar wel logen de commu nisten cn de vertegenwoordigers der arbei ders. Indien de president in zijn opgewon denheid een afgevaardigde uit de zaal wil laten verwijderen, bewijst dit slechts, dat hij don invloed van de politie-dictatuur onder gaat. (Groole hilariteit). Koene verzekert, dat de massa een dergelijke uitsluiting als een signaal zal beschouwen. De sociaal-democraat Diltmann betreurt dit incident. De houding van den president was echter in elk opzicht correct. De sociaal-democratie is het met diens houding geheel eens cn dit niet omdat Loebe lid van de fractie is, maar omdat hij het reglement van orde stipt eerbiedigt. Reeds Bebol was van meening, dat vertegenwoor digers der proletariërs zich overal als fat soenlijke menschen moesten gedragen. De communisten hebben dit hier niet steeds ge daan. De maatregelen van den president waren niet tegen een bepaalde partij gericht. Men weet toch, dat er destijds het plan heeft beslaan, Ratlienau in den rijksdag te vermoorden. In den rijksdag is ook eens een vergadering gehouden van een rechts-radi- cale organisatie. Een deel der aanwezigen was toen gewapend. De aigevaardigde Haase is voor den ingang van den rijksdag doodge schoten. Het is dus niet onjuist, indien be weerd wordt, dat het leven van ministers en Van afgevaardigden hier soms bedreigd wordt. De president zou zijn plicht niet heb ben gedaan, indien hij deze maatregelen niet had getroffen. Zij zijn, zooals de voo.rziller op zijn eerewoord heeft verklaard, slechts maatregelen van algemeenen aard. De gan- eche vergadering is het zeker met ons eens, dat de houding van den president dient te worden goedgekeurd. (Applaus.) Loebe zegt vervolgens, dat de afgevaardig de Remele zich nog steeds in de zaal be vindt. Hij stelt hem de vraag of hij die wil verlaten of niet. Remele schudt ontkennend met het hoofd, waarop Loebe zegt De af gevaardigde Remele weigert heen te gaan, dan sluit ik de vergadering. De eerstvolgende vergadering zal Donder dag om 1 uur plaats vinden. De beslissing van Loebe verwekte een on gelooflijke opschudding. Een dergelijk einde van het incident had werkelijk niemand verwacht. Op alle banken werd geprotesteerd togen het besluit van den anders zoo ver- standigen voorzitter. De rijkskanselier, die nog steed9 gereed stond om met zijn rede- Voering le beginnen, scheen zeer uit zijn humeur en rende Loebe achlerna, toen deze de zaal verliet. In de wandelgangen en ook in de zaal, die nog een tijdlang goed gevuld bleef, werd de kwestie druk besproken. Sommigen meen den, dat Stresemann alweer geluk had ge had. Twee dagen had hij nu weer voor zich en in twee dagen kan veel gebeuren. Maar an deren, die verder dachten, begrepen wel, dat de rijkskanselier reden had om ontstemd te zijn. Immers de tegen de regeering ge richte redevoeringen van Wels en Hergt zouden door het gansehc rijk Worden ver spreid, zonder dat de rijkskanselier in slaat was gesteld, erop te antwoorden, c ENGELAND. Niet alleen de „Daily Mail" maar ook de „Sunday Times" neemt stelling tegen Bald win, hoewel eveneens een unionistisch blad dat echter pal voor den vrijhandel staat. De voornaamste kopstukken der partijen zijn druk aan het spreekbeurlenvervullen. De strijd zal hevig ziin. In Dublin weer eens een slachtoffer van hongerstaking, n.l. Barcy, uit Cock', die is overleden na 35 dagen zich van alle voed sel le hebben onthouden. TSJECHO-SLOWAKIJE. Volgens een telegram uit Turijn aan hel „Journal" is een llaiiaansche officiersmis-, sie in Tsjecho-Slowakije het slachtoffer ge worden van een overval. Twee officieren, waaronder Giganle, do oud-burgemeesler van Fiume, zijn gewond. De officieren wa ren naar Tsjecho-Slowakije gereisd, om daar een onderzoek in le stellen naar hef lot der ach tergebleven krijgsgevangenen. BUITENLANDSCH GEMENGD. De Parijsche bladen maken melding van liet ongewone geval van een jongen nran luim twaalf jaar, die den 14en dezer 's och tends zijn ouderlijk huis verlaten heeft-, schijnbaar om naar school t© gaan, maar die den trein naar Bordeaux nam. Dit bleek nl. twee dagen later, toen de doode- liik ongerust© ouders van daar een brief van hun zoontje kregen, waarin 'de jon gen vertelde, dat hij zioh onwaardig be schouwde cm naar Parijs terug te keeren en 200 frank insloot van de 4C0, dio hij uit zijn spaarpot had meegenomen. Natuurlijk vertrok de vader terstond naar Bordeaux om het kind te zoekener was echter geen spoor van het kind te vinden. Men veron derstelt, dat do jongen aan boord van een schip heeft weten te komen, en het ruime sop gekozen heeft. Mejuffrouw Ohristabel Pankhurst, die zich indertijd als suffragette zoo duchtig weerde, heeft te New-York verklaard, dat het vrouwenkiesrecht niet heeft gebracht, wat zij verwacht had. De wereld 'S er nicu door gelouterd. Thans heeft zij al haar vertrouwen op den godsdienst gevestigd en zij heeft in spreekbeurten to New-York getracht dit vertrouwen op haar hoorders over te brengen. Dc geheimzinnige moordzaak, die in 1920 to New-York zoozeer de aandacht trok, nh de moord aldaar van den rijken renpaar den-eigenaar James ElweU, welk myste rie de justitie tevergeefs getracht had te doorgronden, komt thans weer in de Ame rikaansche bladen ter sprake, die er heelo kolommen op hun voorpagina aan wijden. Deze herleefde belangstelling staat in ver band met een nieuw-ontdekte aanwijzing in de moordzaak, die men dankt aan een Poolschen handschrift-psychiater, die be^ weert bijzondere psychisch© krachten te bezitten. Deze man heet Raphel Sbermano., Een dag of wat geleden was de commis saris van politie Richard Enright er ge tuige van, dat aan Shermann het hand schrift van bekende (doch niet genoemde) personen werd voorgelegd, en dat hij met groot succes daaruit hot karakter afleidde van de betrokken (veelal reeds lang over leden) schrijvers. Enright liet nu Shermann komen en legde hem brieven voor van den vermoor de. Onmiddellijk „las" Shermann daa-rui hoe de moord gepleegd was, en verde vertelde hij bijzonderheden, die kondett worden nagegaan, en dio klopten met de werkelijkheid. Ook vertelde Shermann dat Elwell niet tal van vrouwen in betrekking had gestaan. Een aantal brieven onder El- well's correspondentie wees dat ook uit, en deze voor het meerendeel slechts met voornaam of enkele letters onderteekend© brieven werden nu aan den psycho- v s cry p tol oog voorgelegd. Daaronder was een belangrijk briefje, geteekend door „Marjorie", welke persoon naar de po litie aanneemt Elwell op den ochtend van den moord had bezocht. Nadat Sherj rnann den brief nauwkeurig had bekeken, vroeg hij aan den commissaris van politie: „En heeft u deze vrouw nooit kunnen vin den 1" „Neen." „Dat is geen wonder", lachte Si?ermann, want een man heeft deeen brief ge schreven." En de New-Yorksehe politie is na maar weer op zoek gegaan naar een mogelijken mannelijken bezoeker van Elwell op den dag van den moord. Do New-Yorksche bladen staan naar, gezegd reeds vol Yan de zaak en voor. den heer Shermann is dit geen slechte reclame. De Raait van Gezanten. LONDEN, 21 Nov. (V. D.). De Raad van Gezanten zal naar verwacht wordt lieden de behandeling hervatten van dc me- dedeelingen, welke voorgesteld worden to zenden aan dc Duitsche regeering in ver band met de hervatting van de geallieerde militaire controles en den terugkeer van den ex-kroonprins naar Duitsehland. Lord Crew, de Britsche ambassadeur te Parijs is thans in het bezit van het stand punt van de Britsche regeering ten opzichte van dc voorgestelde ontwerpen en vernomen wordt, dat enkele kleine wijzigingen in en kele zinnen der documenten worden voor gesteld. Het schijnt zeer waarschijnlijk, dat de verzoeningsgezinde geest het mogelijk zal maken, dat een deliniüeve oplossing wordt bereikt over de bewoordingen der docu menten. Er wordt 1e Londen de nadruk op gelegd, dat ofschoon de Britsche regeering zich niet voor verdere sancties heeft uilgesproken, zooals door Frankrijk oorspronkelijk was voorgesteld, de autoriteiten hier vast beslo ten zijn, dal het werk der militaire controle zoo spoedig mogelijk moet worden hervat. De arbeiders aanvaarden den langeren arbeidstijd niet. BERLIJN, 21 Nov. (V.D.) Uit Gelsenkir-i chen wordt gemeld, dat de onderhandelin gen tusschen de mijnondememers met de georganiseerde mijnwerkers mislukt zijn door de weigering der arbeiders om den ar beidstijd van voor den oorlog te aanvaar den. De ontslagen blijven gehandhaafd, De

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2