No. 19540. MAANDAG 19 NOVEMBER Anno 1923 Officieele Kennisoevmqen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws^ van heden. KUNST EN LETTEREN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ■Zaterdags 60 Cta., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven llO Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 C»*? Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. rAan den gemeentelijken visckwinkel, (Fischmarkt 18 tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar 6CHELVISCH a f 0.20-0.33, 60H0L f 0.21 per pond, INMAAK- ©n V.OLLE HARING f 0.04% per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. CLelden, 19 November 1923. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT] Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week /0.1S, Builen Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week .•..rrr. 0,18,' Franco per post 2.86 portokosten. LIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. Burgemeester e>n Wethouders van Leiden LreDgen ter algemeene kennis, dat door hen op 15 November 1923 op de lijst van instel lingen van weldadigheid, bedoeld in art. 8 der Armenwet, is ingeschreven de Marga rita van Cortonastichting te Leiden, welke instelling door hen is gerangschikt onder de instellingen bedoeld in artikel 2 sub c 'der Armenwet. N. C. DE GIJSET.AAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 November 1833. iVoor d> „Alliance francaise" sprak de lie" - E. Boulan, lector aan de Universiteit (te Groningen, over Dumas Perè. Uit de 28 deelen van de „Mémoires" bracht spreker aardige trekjes van den Schrijver naar voren, die een beeld gaven ivan den goedigen optimist met zijn enorm geheugen; van den voorvechter der roman tische school, die al vóór Hugo den strijd tegen de klassiekeD aandurfde, en die, als alle jonge kunstenaars, een harden dobber Jieeft gehad om het nieuwe ingang te doen yinden. In den loop van den avond begon Alexan dre Dumas Père, de vader van de Tróis Mousquelaires", dien men nu spms vergeet ite noemen en die toch eigenlijk een van fle hooldgeneraals in den literaren strijd tusschen klassieken en' romantieken is gc- iweest, voor het publiek te leven. Alen zag hem ,voor het eerst te Parijs' met zijn drie aanbevelingsbrieven voor gene raals, die hem niet veel hielpen, in zijn machinaal werk als „copiste" met zijn ge dachten ver weg van de vervelende brieven, die hij had te schrijven; en la- Ier, na veel moeilijkheden en teleurstellin gen, die toch geen baas werden over zijn loptimisme, „ontdekt" door Nodier, die zijn Er&ma de „Comédie francaise" waardig ivond. Lang is Dumas vergeten geweest, aldus Spreker, maar men zal tot hem lerugkeeren, Imen zal zich weer gaan verdiepen in de „Trois Mousquqetaires", die meer waarheid bevatten en van meer historische kennis getuigen dan men langen tijd gedacht hééft, iwanl zooals Jules Lemaltre zei: „Ilya Irois mille ans, Dumas s'appelait -Homéros", En spreker eindigde met te vertellen hoe !de goede Dumas Père een arme actrice, die pp een snikheelen dag bij hem kwam, een Lfjet van 500 fr in de hand duwde met de (woorden„Hoe hebt ge kunnen loopen in die zon zonder parasol?" Ga er gauw oen Jcoopen en al3 '1 regent, denk er dan aan ieen parapluie voor me le koopen." Dumas Père was dichter, tooneelscbrij- %er, historicus en, las! nol leasteen fijnvoelend mensch. Mannenkoor „Kunst en Vriendschap" Zaterdagavond hield het mannenkoor „Kunst en Vriendschap" in „De Graanbeurs' .Zijn eerste jaarfeest met welwillende mede werking van het Léidsch strijkensemble „Euterpe". De zaai was geheel mot belangstellenden gevuld en er heerschte den ganschen avond den aangename stemming Nadat „Euterpe" zijn bekenden opgewek- ien Maroch had gespeeld, waarvoor het dankbaar applaus oogslle, opende de voor zitter, de heer L. van Gils, de bijeenkomst met een toespraak, waarin hij er aan herin nerde ,dat een eerste uitvoering, door de Pers slecht beoordeeld is geworden. Spr. er kende, dat het koor toen nog niet veel pres teerde, Het is nadien onder leiding gekomen ,van een musicus van beroep. De hoer A. K. A. Burgdorffer, eenmaal dirigent, heelt de mannen tot studie geprikkeld. Spr. hoopt, dat vanavond zal blijken, dat het koor (linke (vorderingen heeft gemaakt. De directeur 'beeft voorgesteld in April 1624 deel te ne men aan oen internationaal concours van mannenkoren, te Rotterdam, en daarvoor '.oefent zich het koor reeds thans. De animo zit er nu goed in. Spr,. hoopt, dat er nu nog meer leden zullen teetreden. Ieder goed zanger is welkom. De Vereeniging is neu traal, in dien zin, dat het koor voor iedere (corporatie, die zijn medewerking vraagt, >ich gaarne disponibel etelt, Aangezien er .(onder de leden kunnen zijn, voor wie het vanwege de werkloosheid financieel be- j Zwaar zou kunnen opleveren deel te nemen J »?ni J'e'ccmcours> is een concoursfonds ge- jjFticht. Daarvoor zou dezen avond een col lecte worden gehouden, welke door den voorzitter werd aanbevolen. Ook donateurs en donatrices zijn zeer welkom. Wanneer er onder do aanwozigen zijn, die zich daar voor willen opgeven, beslaat daartoe aan de bestuurstafel gelegenheid, zei spr. Met den wensch, dat de talrijke aanwezi gen een genotvollen avond zouden smaken, opende de voorzitter do bijeenkomst. Hierna verscheen het vrij slerke mannen koor op het tooneel en zette den avond in met Janmaat" van Richard Hol, dat, zeer zuiver en goed in de maal gezongen, een bijzonder goeden indruk maakte, welke nog werd versterkt door het gevoelvolle „Zondag op het Meer" van G. A, Heinze. Beide nummers werden luide toegejuicht, maar het koor verwees een deel van het ap plaus naar den dirigent. Daarop kwam „Euterpe" aan do beurt, dat de aanwezigen vergastte op: „Nur wer die Sehnsucht kennt", van S. Trons Cateur, en „Geschichte aus dem Wiener Wald", van Joh. Strauss, waarmede het zijn ouden roem handhaafde en veel toejuichingen ontving. Voor afwisseling werden door enkele le den van „Kunst en Vriendschap" daarop een paar komische voordrachten gegeven, die de lachspieren in beweging brachten. Wij zullen de volgende licn nummer3, die in geregelde volgorde nog werden "ge geven, hier niet memoreeren, doch kunnen al vast zeggen, dat zij, evenals de genoemde drie, dezelfde aangename afwisseling ver toonden. Er was geen enkel nummer bij, dat niet in den smaak viel en niet warm toegejuicht werd. Het was echter vrij laat, toen alles gegeven was en toen moest nog het bal volgen. Hierbij Irad als leider op de heer Cr. de Graaf, die zich als een knap balletmcesler deed kennen en als zoodanig ook door de dansende paartjes zeer werd gewaardeerd. Het is een goede avond voor „Kunst en Vriendschap" geweest, welker populariteit met deze uitvoering in Leiden veel grooter zal geworden zijn. Concert in het Volkshuls. Was de aantrekkelijkheid der Zondag- voorslelling op andere plaatsen zéé groot, dat er ditmaal heel wat plaatsen in het Volkshuis onbezet waren Hoe het zij. wio van de trouwe bezoekers ditmaal afwezig j waren, hebben veel gemist, want ook dit tweede concert mag onder de goede uitvoe ringen medcgeteld worden. De dames Tkoden van Velzen en Van Regteren van Altena, zijn oude, goede be kenden voor 't Volkshuis-publiek de vio- lisle, mej. Voüte, trad voor de eerste maal voor ons op en, behoeven wij het nog te zeg gen, die kennismaking doet naar meer ver langen. Reeds bij het eerste nummer, hel trio van piano, zang en viool, trof de mooie toon van haar instrument en haar goed ver zorgd spel. (Hoe goed paarde zich de sonore klank der alt, met het reine geluid van het I instrument) en ook in de volgende nummers kwamen haar goede qualiteiten volkomen tot hun recht. Een goed verzorgde techniek, maar geen bravourespel, dat trof ons ook in de laatste nummers, waarvan zelfs de keuze van Wiemawski, „Romance sans paroles" bewees, dat het de violiste allerminst om virtuositeit te doen is. Hetzelfde kan van de pianiste, mej. G. Thoden van Velzen, ge tuigd worden. Ook haar keuze van stukken bewees, welk een goede pianiste zij is ook zónder bravoure, maar echt muzikaal wer den de kleine stukken van Schubert en Schumann voorgedragen. Dat do begeleiding der zangnummers bij haar in goede handen was, spreekt van zelf. Ook de beide zangeressen, de dames J. C. Thoden van Velzen en Van Regteren van Allepa, vonden een dankbaar gehoor. Zooals reeds hoven gezegd is, trof het warme, so nore geluid der alt reeds in de Italiaanscho Aria, maar beiden oogstten den groolslen tij- val na de voordracht van de eenvoudig^ al lerliefste duetten, waarin haar stemmen zoo wondor-wet samen klonken, 't Laatste num mer „De Krekel en de Mier", van mej. If. V. Tusschenbroek, zoo geestig voorgedragen, 1 moest na daverend applaus, op verlangen van het opgetogen publiek herhaald worden. In de viool-sonate van Tarlini bleek mej. Van Regleren van Aliens, ook een goede pianiste te zijn. Wij hopen de vier Amsterdamsche dames een volgend jaar weer op ons podium te mo gen zien. Door mevrouw W. van IlallieVan Embden is aan het College van B. en W. kennis gegeven, dat zij voornemens is in de eerstvolgende zitting van den Gemeente raad de volgende vraag te stellen: Zijn B, en W. geneigd geneigd regelend op le Ireden in zake het verkeer'met auto bussen, voor zoover dit niet reeds In veror deningen is vastgelegd? Indien deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord, kunnen o. a. voor die rege ling in aanmerking komen: keuring van het materiaal, geschiktheid van den bestuurder, te volgen route, stop- en standplaatsen, ta rieven. Het soc.-dem. Raadslid, de heer Dub'; beldeman, heeft zich overwerkt en zal in de eerstvolgende maanden do vergaderingen van den Raad niet kunnen bijwonen, De algemeene Kerkeraad der Ned.- Herv. Gem. alhier heeft besloten tol het doen houden van een reeks lezingen tegen de propaganda, wfcike van, R.-K, zijde wordt gemaakt. Een cofcmissie ter voorbereiding dier lezingen is reeds benoemd. Do Leid3che Pluimvee-Vereeniging mocht reeds nu vjm H. M. de Koningin oen zilveren medaille ontvangen voor haar a.s. Jubileum-tentoonslclling, op 1, 2 en 3 Fe bruari 1924 alhier te houden. Heden is, in verband met de werk zaamheden ten behoeve van den aanleg van de Iramverbinding DeiT HaagLeiden, via VoorburgVoorschoten de Hoogewoerds- brug, voor het tramverkeer gesloten. Er wordt een schutting gezet langs een ge deelte der rails daar Ier plaalse, waardoor ook het Stc-enschuur voor het voertuig- en personenverkeer zal gesloten zijn. Het verkeer voor rijtuigen cn voetgangers langs de Ifoogewoerdsbrug blijft voorloopig inlact. De kelder, loopende van af de woning der firma Fles, zal nu worden gedempt en de rails zullen worden verlegd, waarover tij delijk de tram dan zal loopen. De reizigers moeten nu geregeld aan het eind van de Breeslraal en de Hoogcwoerd overstappen, wal nogal eenige vertraging geeft. Alhier zijn eenige minderjarigen aan gehouden en naar de ouderlijke woning te ruggebracht. Uit de woning aan den Rijnsburgerweg van den heer v, T. G. is een fiels ontvreemd door opcnsluiting. De 18-jarige If. T., die vermist werd, Is teruggekeerd in de ouderlijke woning. Bij nader onderzoek is gebleken, dat Z. zich niet heeft schuldig gemaakt aan ver duistering van een paard, gelijk gemeld. 't Is een civiele kwestie. Wanneer het naar het eind van No vember loopt, plegeu de neringdoenden reeds met hun SI-Nicolaas-uilstallingen voor den dag te komen. Ook dit jaar is dat het geval en als men' eens de winkelstraten door wandelt, ziet men, dat er nu vooral veel werk van wordt gemaakt. Het schijnt wel, dat de alom geconstateerde slapte in zaken onze winkeliers juist meer actief maakt met betrekking tot hun reclame. De firma Vroom en Dreesraan spand echter ook weer met haar St.-Nicolaas- reclame de kroon. Zij hoeft ouder gewoonte de Goede Sint met zijn zwarten knecht in volle staatsie uit Spanje naar haar maga zijnen doen komen, om daar de kinderen, die er voor in aanmerking komen in de ge legenheid te stellen uit zijn hand aardige geschenken te ontvangen. St.-Nicolaas kwam met zijn gevolg per scheepsgelegenheid van uit de richting Lei derdorp den Rijn af de stad binnen varen met muziek aan boord, door honderden kleinen en groolen reeds bij het binnenko men verwelkomd, die de boot op haar tocht langs de Haven en de Oude-Vest volgden tot aan de Beestenmarkt, waar de grijze waardige Bisschop in een staatsiekoets, met vier bepluimde paarden bespannen, over stapte en door straten en langs grachten reed, om eindelijk voor de magazijnen der firma aan de Vischniarkt uit te stappen en den zetel in te nemen op de eerste verdie ping van het magazijn. Stapels mooie pren tenboeken en manden met speelgoed om ringden den Sint en daaruit reikte de zwar te knecht hem de eerste gaven aan, welke hij met een vriendelijk woord aan de „zoete" kinderljes overhandigde. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgqpomen van 1117 November 233 vol wassen personen, 20 kinderen, lolaal 259. Congres van Tramwegpersoneel, Iq „De Kroon" te Amsterdam is gister middag het vijfde congres, belegd door de Ned. Ver. van spoor- en tramwegpersoneel, gehouden. De leiding berustte bij den heer G. Joustra, die mededeelde, dat op het con gres 42 afdeelingen van het tramwegperso neel uit albe deelen van het land vertegen woordigd waren. De agenda vermeldde -een viertal inlei dingen. Allereerst sprak de heer L. W. Peterse over:- „De positie van het intercommunale en communale tramwegpersoneel en do hou ding der Regeering." Op voorstel van spr. vereenigdo het con gres zich na eenig debat unaniem met de volgende motie: Het Tramcongrea, enz., gelet op de offi cieele toezeggingen van de Regeering, dat de arbeidsvoorwaarden van het Tramperso neel zouden worden vastgesteld zooals deze door de Regeering billijk geacht worden, en dat do ongunstige fioancieele toestand van Tramwegen geen maatstaf zou zijn; kennis genomen hebbende van de beslissing van den Minister van Waterstaat tot vast stelling van een Reglement Dienstvoorwaar- den bij de Nederlandsche Tramweg Maat schappij-; overwegende, dat de Minister van Waterstaat volgons de meening van het con gres ook gehouden is aan de beloften van zijn ambtsvoorgangers; constateert met ver ontwaardiging, dat de beslissing van Wa terstaat in lijnrechten 6trijd is met de bij herhaling gegeven beloften en toezeggingen, waarop het Tramwegpersoneel meende staat te mogen maken, omdat deze onvoorwaar delijk werden afgelegd; en doet een beroep op het parlement en op de publieke opinie, om te voorkomen, dat door do houding van de Regeering het Tramwegpersoneel in zijn Belangen ernstig en duurzaam gcachaad wordt. De heer H. J. van Braambeek hield ver volgens een inleiding over: ,,De tramwegen, de exploitatio en de ontwikkeling van het autobusverkeer". Hierna hield de heer P. Wijland een inlei ding over: ,,De eenmanswagens in het tram bedrijf en ons standpunt daartegen". Ten slotte deed do heer W. van Delft nog eenige mededeelingen over: ,,De bctee- konis van ons Werkloozenfonds voor het tramwegpersoneel". H. M. de Koningin heeft een bijdrage geschonken aan het Sanatorium voor wei nig vermogende Nederlandsche longlijders te Davos. De Koningin heeft aan de Fox Film Corporation verlof verleend, om een film van haarzelf en van het Nederlandsche Hof op te nemen. Het is de eerste maal, dat een regeerend Vorst een dergelijk verlof aan een Amcrikaansche Maatschappij heeft gegeven. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, G. Broekhul zen, predikant bij de Gereformeerde Kerk le Aduard. De Nederlandsche^ Reisverceniging heeft te Utrecht een buitengewone algemeeno ledenvergadering gehouden. De voorzitter, mr. M. J. van der Flier, uit Pen Haag, herdacht in zijn openingsrede de 21 slachtoffers van de ramp te Sainl-Sauveur en wijdde in het bijzonder woorden aan do nagedachtenis van den secretaris, den heer D Klerk, wiens energie en organiseerend talent, alsmede zijn opgewekt karakter, noode zullen worden gemist. Do ramp heeft, zeide spr. verder, zeer do aandacht getrok ken, doch wij, die tot dusverre onder de dui zenden reizigers niet een enkel slachtoffer telden, mogen ons door deze ramp niet laten ontmoedigen. Ons ledental is dit jaar ^per toegenomen. In het afgeloopen jaar zijn vier vereenigingsreizen gehouden, te zamen met een 1200 reizigers. 1 11 In de plaats van wijlen den heer D. Klerk en ter vervanging van den heer W. van Rossum du Chattel, die bedankt had, wer den vervolgens als bestuursleden gekozen de heeren G. de Jonge, te Dordrecht, en J. J. van Egmond, te Goor. Met groole meerderheid van stemmen werd besloten niet over le,gaan lot contri- bulieverhooging. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen maatregelen te nemen tot verzekering van vergoeding van het financieel nadoel, dat leiders van en deelnemers aan de reizen, benevens hun gezinsleden, kan treffen, ten gevolge van een eventueel ongeluk, op een reis overkomen. Het hoofdbestuur deelde mede, reeds maatregelen in die richting overwogen te hebben. In de algemeene ledenvergadering van de Vereeniging lot het houden van Jaar beurzen in Nederland is het jaarverslag uit gebracht en ,de balans, winst- en verliesre kening goedgekeurd. Aangezien dr. J. P. Fockema Andreae den wensch te ken nen had gegeven, om, in verband met Verschillende ambtsbezigheden, als voorzit ter der Vereeniging af te treden, werd als zoodanig gekozen dr. J. G. Koningsberger. Op voorstel van het bestuur zal aan dr. Fockema Andreae het eere-voorzitterschap Worden aangeboden. Tot nieuwe leden van het algemeen bestuur werden benoemd de heeren dr. D. P. Hoyer, te Rotterdam Ed. G Schürmann, te Rotterdam dr. P. W. J. H. Gort van der Linden, tc 's-Gravenhage dr. L. Cr. Kortenhorst, tc Amsterdam, en ir. IJ. P Maas Geesleranus, le Utrecht. In een op dienzelfden dag gehouden bestuursver gadering werd laatstgenoemde tevens be noemd tot lid van den Raad van Beheer.. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer in zake Hoofdstuk X der Staalsbegrooting achtten verscheidene leden het beleid van den Minister in het afgeloo- pen jaar t.a.v. de doorvoering en de toepas sing van de arbeidswetgeving weinig krach tig. Voor verschillende categorieën van ar beiders zouden afzonderlijkfTregelingen wor den vastgesteld, doch daarvan is niets go- komen. Ook de handhaving van de Arbeids wet laat veel te wenschen over. Sommige leden klaagden er over, dat do Minister veel te ruim gebruik maakt van zijn bevoegdheid lot het verleenen van overvrerkvergunnin- gen. Andere leden betoogden daarentegen, dat de Minister bij het nemen van beslissin gen op aanvragen om overwerkvergunning nog niet voldoènde doordrongen schijnt te zijn van de heerschende malaise. Volgens hen zou een tijdelijke regeling moeten wor den getroffen, waarbij de arbeidstijd tot 52 k 53 uur per week werd uitgebreid met do mogelijkheid van overwerkvergunningen. Door vele leden werd afschaffing van den Hoogen Raad van Arbeid bepleit, daar deze instelling tot een dispuleerend college i3 ge worden. Het nut van die discussies achten deze leden hoogst twijfelachtig. BINNENLAND. Motie van het congres ven tramwegper soneel. De commissie nit de samenwerkende p» troonsorganisatie in de bouwbedrijven ta Amsterdam besloot van nf 1 Maart na. tot invoering van de 46-nren-werkweek of 8'/s- nnr-dag. Overleden is in Den Haag de pnd-Hof. prediker dr. J. H. Gerretsen. BUITENLAND. Poincaré handhaaft in twee redevoerin gen zijn standpunt Vermoedelijk zal heden de Gezantenraad een beslnit nemen inzake de militaire con trole in Dnitschland en den terugkeer van den es-kroonprins. De verkiezingscampagne in Engeland. I Rede van Stresemann en een votum van vertronwen der D. V. P. De plannen tot het houden van een' Nederlandsche week in Italië in het voor jaar van 1924 nemen vasleren vorm aan. De secretaris van de Italiaansche commissie, do. heer Van Leer, en het Eerste-Kamer-lid, dr, E. B. F. F. baron Willert van Hoogland, die een onderzoek ter plaalse hebben ingesteld, ondervonden de meest mogelijke medewer king en welwillendheid, o.m. van den heer Mussolini, die zich bereid verklaarde zilting te nemen in een in Italië le vormen eere comité. Het voornemen bestaat op do Jaar beurs le Milaan een koloniale tentoonstel ling le houden, waaraan de vgreeniging Ko ninklijk Koloniaal Instituut haar medewer king zal verleenen, terwijl in llomo een ten- toonstelling zal gehouden worden van oude Nederlandsche schilderijen in ILaliaansch bezit. Verder Zullen films worden verloond on lezingen worden gehouden. Mot het Al gemeen Ncderlandsch Verbond en de Ne- therlnnd American Foundation zal worden samengewerkt, om bet 300-jarig bestaan van Nieuw-York op feestelijke wijze le doen her denken. „Het Seinlicht" meldt, dat de directie; van de spoorwegen thans in beginsel be sloten heeft, de bureaux van den ingenieur van hot seinwezen, van den ingenieur van weg en werken te Zutphen en van do In spectie van het vervoer te Apeldoorn naar Hengelo (O.) te verplaatsen. Als voorloopigq datum is daarvoor 1 Mei 1924 aangenomen, Volgens de gegevens van het Maand schrift van het Centraal-Bureau voor de Statistiek betreffende het bouwbedrijf in den lande bedroeg de netto-vermeerdering van den woningvoorraad in Augustus 3659 (zijnde het verschil tusschen 3886 voltoóidq' en 227 onbewoonbaar verklaarde, gesloopte; en aan haar beslemming onttrokken wo ningen). De cijfers waren voor.; Augustus '22 ond. 3822 (8982 en 110) September 4016 (4178 en 162) October 4592 (4788 en 196)November 4968 (5144 en 176) De cember 2986 (8174 en 188) Januari '28 2383 (2545 en 162) Februari 1944 (2269 en 325) Maart 3289 (3457 en 168) April 8148 (3641 en 193) Mei 4073 (4322 en 249) Juni 4101 (4326 en 225)Juli 3465 (3660 en 195). De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal a.s. Donderdag niet plaats hebben. 1 Toorop-tentoonstelling in „De Lakenhal". Over de opening van deze tentoonstelling Zaterdagmiddag, nog het volgende: De heer Overvoorde zetde gaarne gebruik te maken van de gelegenheid, hem hier door den voorzitter geboden, om ook een enkel woord te zeggen bij deze voor ons museum en voor Leiden zoo heugelijke gebeurtenis, de opening der tentoonstelling van een zoo belangrijk gedeelte van het werk van onzen geliefden meester, „Onzen" meester, want ook wij Lcidenaars meenen een bescheiden aandeel gohad le hebben in het leven van Toorop. die hier enkele jongensjaren ver blijf hield en op rijperen leeftijd aan de duingrens van Leiden te Katwijk aan Zee werkte. Ook Toorop voelt zich nog steeds tot Leiden aangetrokken, waar een zijner eerslp groote tentoonstellingen gehouden werd in het oude gedeelte van deze zplfde Lakenhal. Aan zijn belangstelling voor onze slad danken wij voor een niet onbelangrijk deel het feit, dat wij hier 62 schilderijen en kunstwerken konden bijeen brengen, uit verschillende tijden, doch meest allen van groote beleekenis voor de kennis van het werk van den meesier. Gedurende een drie tal weken zullen wij daaraan gastvrijheid mogen verleenen en zullen wij van nabif deze machtige figuur in de schilderswereld

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1