DE PIJN! VERDRIJFT UIT DE OiSTREKEN. im- EN Tusmow. 1 'De b'egrooling Eleclricileit en Waterlei ding werd daarop goedgekeurd, alsmede de gemeenlebegrooting 1924. Dij de comptabele regeling werd medegedeeld dat mevrouw Drenlhen over I 90.60 te goed heeft van pen sioen. Over bijdragen voor schoolgelden in andere gemeente werd breedvoerig gespro ken, evenals over de werkverschaffing. B. en W. werden daarover nog al eens aange vallen. De heer Wisman zegt in een vergadering daarover te zijn aangevallen. Besloten wordt zoo noodig aan B. en W. een crediet te ver- leenen van f 500 De vergadering gaat voor de bespreking herbouw brug te Ilooginade in geheime vergadering. Ka heropening werd besloten voor het opmaken van een plan f 280 toe te slaan. Een schrijven van den heer Mr. Sor- mani, rentmeester van de heerlijkheid Hoog- niade, verzoekende dat bij hel graven in de wegen der Heerlijkheid ten behoeve van Eleclriciteit en Waterleiding, behoorlijk ver gunning wordt gevraagd, om toezicht daar op te houden. De lieer Van Leeuwen zegt dat het schan de is zooals soms de weg wordt achtergela» ten na het graven. De voorzitter deelt mede dat volgens de wet van 1918 en reeds volgens de verorde ning van 1912 ieder moet gedogen dat voor genoemde bedrijven in hun eigendom wordt gegraven. De heer Boot wijst er op dat het bij vrie zend weer groote schade kon veroorzaken als men niet onmiddellijk het werk kan doen. De voorzitter vermoedt dat het weer zoe ken is om een proces uit te lokken en zegt dat er in maanden niet gegraven is als de vorige week. Toch hebben B. en W. om een conllict te voorkómen, dadelijk het werk elopgezet. De heer Van Leeuwen oordeelt dat de voorzitter jegens genoemden rentmeester te Strak is, waarna de verordening op dat be drijf wordt vastgesteld met algemecne stem men. Bij de rondvraag, zegt de heer Wisman, dat de burgemeester in de vergadering van B .en W. beloofd heelt inlichtingen te geven omtrent een zaak die algemeen in de ge meente wordt besproken, omtrent het geval van den veldwachter Terhorst en den boek houder Stoof. De voorzitter ontkent dit gezegd te heb ben. De heer Wisman acht het een algemeen belang openbaarheid daaraan te geven of 't goede rechtsgrond heeft, wat geschied is. De voorzitter stelt zeer op prijs de wijze waarop de heer Wisman zijn vraag heeft ingekleed, en zegt hij wel inlichtingen zou willen geven opdat het oordeel in de ge meente anders zal worden, doch dat hij dit toch weigert, ten eerste omdat er toch steeds gefantaseerd wordt en ten tweede, omdat, indien de hoeren morgen tijd heb ben, zij de zaak van den veldwachter voor het Kantongerecht te Alphen zelf kunnen beluisleren. He heor Boot zegt, ja enkel het geval van Stroópen De lieer Van 't Riet, zegt: het spijt mij dal de voorzitter die inlichtingen niet meent te kunnen geven. Het was ook mijn bedoe ling u daarnaar Ie vragen. De heer Wisman vraagt nog omtrent de reis naar Den Haag die zeker wel 40 a 50 gulden heeft gekost. Was die persoon zoo staatsgevaarlijk? Ieder betreurt het dal daardoor het ver trouwen in de politie is geschokt. De stuk ken in do krant daarover kunnen sprekers goedkeuring niet wegdragen. De voorzitter antwoordt: ik heb den lieer Wisman de processen-verbaal laten lezen. U kunt ze ook ter inzage krijgen. Wat nièn u zegt laat mij koud omtrent die auto. Ik zal gaan met een vervoermiddel zoo als ik wil. De kosten komen niet voor de gemeen te, Zie hier de kwitantie door mij zelf be taald. De lieer Boot wijst nog op den persoon van den heor Stoof, weike zeide hij, nog liooit kwaad heeft gezien. Deze kan niet schuldig zijn. Spr kan de handeling van de politie niet goedkeuren. Nadat de heer Van T Riet nog gewezen heelt op het stuk gooien der Electrischo lampjes, waarvoor de ouders ook moeten zorgen, slool de voorzitter de vergadering. ZWAM MER DAM. Tot voorzitter van de plaatselijke afdeeling der Maalij. (ot Nut v. t Algemeen is gekozen dc heer dr. F. Schreu- der, zulks in de plaats van den heer J. A. Hoogendijk, die als zoodanig bedankte. De beer Hoogendijk blijlt voortaan als tweede- voorzitter aan het departement verbonden. Kerkelijk bericht. Ned. Ilerv. Kerk, v.m. 10 uur ds. de Bruin van Alplien a. d. Rijn en 's avonds half zeven ds. den Hertog van Rotterdam. Geref. Kerk v.m half tien en 's avonds lialf zeven de beer Sikkel candidaat te Oegst- gec-st. Rem. (Geref.) Gem., v.m. 10 uur ds. Ran- pold. Burgert. Stand. Geb.: Frederik Jan, zoon van Cornelis Verwoord en Matje Ver del Jacob zoon van Jacobus Hendrik Es- veldt en Cornelia Rodenburg. Overleden: Johanna Wilhelmina v. Gulik, 6 jaar (overl. tc Leiden). RECLAME. „Mijn rug heeft mij den gc-heelen dag gemarteld en ik gevoel mij tot niets geschikt." Dit wordt door duizenden gezegd die dc akelige smarten van rugpijn verduren. Laat Uw lijden niet voortduren Sloan's Liniment zal U in een oogenblik van de pijn bevrijden. Het dringt door zonder inwrijven en verdrijft onmiddellijk de smarten van Rugpijn Lcndcpija Rheumatielt Ischias Stijfheid Verstuikingen, enz. enz. Stelt het niet uit de pijn kan zich tot iels zeer ernstigs ontwikkelen tenzij U haar thans tot bedaren brengt met Sloan's. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Pr,js 1. 3764 RECLAME. ftLLEN ZIJN HET EENJf GOEDKOOP.; Ouera! Ie vcrkryqen 8708 HAARLEMMERMEER. Ds. J. Dijk, Ge- reformeert! predikant aan den Slotefweg al- hier, hoopt Zondagavond 25 November a.s. bij gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubi leum een herdenkingsrede te houden. H1LLEGOM. Kerkelijke berichten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en ham. 4.30 uur ds. van Bemmel. Gereformeerde Kerk voorm. 10 uur en na middag 5 uur ds. van llerksen. Voor het bouwfonds ten behoeve van een nieuw catechisatie- en consistorielokaal der Gereform. Kerk alhier is door iemand die onbekend wenschle te blijven, f500 ge schonken. Bij de verkooping ten overslaan Van notaris Guldenberg alhier van het woonhuis Lapinenburg met schuren, stallen, tuinen, i bouwgrond enz. aan de Leidsche straat werd slechts een perceeltje gemijnd. De overige perccclcn en combinaties werden niet ge mijnd. Niets Ï9 toegewezen, alles bleef dus onvèrkocht. KATWIJK. B u r g e r 1. Stand. Geboren: Jacobus, z. van II. Moraal en M. E. Nieboer. Arendje, d. van J. v. Duij- venbode en J. Ouwehand. Dirkje, cl. van A. Dijkhuizen en A. de Lange. Dirkje, d. van W. van der Plas en W. v. der Plas. Jannetje, d. van H. v. der Plas en B. Meij- vogel. Pieler, z. van K. v der Me ij en J. W. Geijteman. Hendrika Anna, d. van I M. R. Wijnands en K. E J J. A. Rijkers. 1 Gerrit, z. van G. Ouwehand en P. de Mol. Cornelia, d. van C. Yooijs en D. van Duijn. O v e r 1 c d e n; Klaasje den Hoilander, echlg. van W. van Duivenvoorde 75 j. Adriana Col ij n, wed. van A. J. Vucijs 80 j KATWIJK AAN ZEE. Nog onder den indruk van het vergaan van twee loggers op 30 Augustus j.l. verkeerende, was de vis- i schersbevolking gisteren weder ongerust in verband met den storm. Er werd dan ook uit Engeland de stranding van don Katwijkschen motorlogger KW 41, (van de reederij Jac. Maan) gemeld, bij Yarmouth, doch men- schenlevens waren hierbij niet tc betreuren. Aan de aannemersfirma Van der Bent en Zwanenburg is het bouwen van een land huis bij de Maaldrift onderhands opgedragen. Aan het bureau van den gemeentelijken arbeidsbemiddeling waren volgens jongste opgave ingeschreven: visschers 20; losse ar beiders 9; opperlieden 2. zeilmakers 2; grond werkers 4; letterzetter 1; kuipers 2; timmer lieden 3; schilders 1; metselaar 1; motordrij ver 1 en ncttcnboelster 1, te zamen 47 per sonen. NOORDWIJK. Bij het plaatselijk cor respondentschap waren deze week als werk zoekenden 68 personen ingeschreven. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. J. Vermeu len. Gcr. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koers. Ned. Prot .Bond voorm. halfelf, ds. J. Wui'te, Doopsgezind predikant, te Leiden. NOORDWIJK BINNEN. Kerkelijk be richt. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. van Haaf ten (dankzegging gewas), nam. 5.30 uur ds. van Haaften. Ned. Prot. Bond afd. Noordwijk voorm. 10.30 uur ds. J. Wuite, Doopsgez. pred. te Leiden. NOORDWIJK MS ZEE De heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop, benoemd burgemeester van Westkapclle, is, naar wij vernemen, van plan eerst begin Januari naar zijn standplaats tc vertrekken. Er zal dan in den Gemeenteraad een vacature ontstaan. Op de lijst der Chr. Hist, partij, waarloc hij behoort, volgt de lieer A. Balkenende, vroe ger jaren lid van den Raad, en op dezen de heer D. N. van Malssen, commies-titulair bij de posterijen. NOORDWIJKERHOUT. Kerkelijk be richt. Ned. Herv. Kerk. Zondagmorgen, tien uur, ds. Jacobs van Hooginade. De uitslag van de verkooping bij af slag, ten overstaan van notaris Wagemaker, in café v. d. Berg alhier, is als volgt: perc. I f 1850, kooper mr. De Jongh te Graven- hage; perc. II f 1750, kooper R.K. Armbe stuur te Noordwijk; perc. HI f 4600, kooper II. Buschman, alhier; perc. IV f5700, kooper C. Witters, Leiden. Een ondernemend winkelier gaat hier midden in 't dorp, wekelijks vischafslag hou den. De visch komt' per auto rechtstreeks uit IJmuiden. Wordt het dorp eerlang van gas voor zien door de gemeente Leiden, ook De Zilk zal gas krijgen, doch van Hillegom. De gemeenle-begrooting 1924 is gereed Ze is vastgesteld in inkomsten en uitgaven op f 140211,7472. SASSENHEIM. pet patronaalsgebouw zal 22 November worden ingewijd, des voor middags om 11 uur, nadat om 97a uur in .de kerk een H. Mis is gehouden. 's Avonds zal de gebeurtenis feestelijk wor den herdacht. 11 December is pastoor Thus 127a jaar hier. Door de parochianen zal hem een hulde blijk worden aangeboden, hetgeen bestaal' in de electrilicatie van het kerkgebouw. Aan de Klinkenberg werd liet 12-jarig zoontje van v. d. Hoek door een motorrijder uit Hillegom overreden. De jongen werd met gebroken been opgenomen. Nadat dr. Le Grand het been had gespalkt, is het kind per tram naar Leiden vervoerd. Tot leden van het kiescollege voor de Hervormde Kerk zijn gekozen in de vacatu res G. Verschoor en Pb. Bakker, de heeren D. Hoogstraten en Jacob Oudshoorn. Kerkelijk bericht. Ds. D. J. v. Brum- mèn, Chr. Ger. pred te Boskoop, hoopt' D.V. Maandag 19 Nov. des avonds 7 uur in de zaal Fröbelschool Kerklaan, te prediken. Burgerl. Stand. Geb. Antonius Fran- ciscus, zoon van J. v. Resteren en A. M. v. Dorp. Arnoldus Martinus, zoon van H. Janssen en G. J. Henneken. Cornelis Petrus Adrianus, zoon van A. G. v. d. Zwet en W. H. Langclaan. Overl.- A. Rotteveel, 50 j. Maria Eme- rentia, 10 j., d. van L. M. v. d. Meij en J. v. Schagen. Getr.: J. Waasdorp, 28 j., en M. A. Noor- dermeer, 23 j. VOORSCHOTEN. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk Zondag 10 uur dr. W. van Wijngaarden, em -pred.5 uur ds. Honders van Zoelerwoude. Geref. Kerk 10 uur en 5 uur ds. P. N. Kruijswijk. In de Ned. Herv. Kerk sprak ds. Klin kenberg voor het chr. comité voor winlerle- zingen over het' Joodsche vraagstuk. Er was veel belangstelling WASSENAAR Burgerl. Stand. Ge boren: Marrelje, dochter van C. Mansvelt en L. M. Mekking. Johan Gerardus, zoon van M. G. J. van der Graaf en E. M. van Daalen. Hubert Leendert, z. van II. L Borsboom cil H. Schapers. •- Franciscus Petrus, zoon van M. A van der Meulen en A C. Jansen. Cornelis Johannes, zoon van J. J. Rem merswaal on J M. A. Vermin. Ondertrouwd: W G. Ivnijnenburg en C. P. Klingen. De Raad dezer gemeente vergadert Don derdag 22 November a.s. des voormiddags te halflicn Door de politic is een jongen uit Den Haag aangehouden, verdacht van het plegen van ontucht met kinderen. RECLAME. „Simplifis"merk .Yossekop" wascht en vezit tegelijkei'ujd alle Soorten Stoffen. Verkrijgt», bij Drogisterij D. Driejer, Noord einde 24, S. A. Broerse, Haarlemmerstr. 68; J. Elsinga, Fa. J. H. Dijkhuis, Hoogstraat 5; D. M. Kruisinga Ezn., N. Rijn 33; J. H. Maas, Hoogewoerd 88. 2621 Behandeling van siergewassen. Wij hebben het eerste wintertje gehad; de waarschuwing is er geweest. De bloemplan ten builen zijn groolendeels bevroren, zelfs op beschutte plaatsen. Wat nog niet in vei ligheid is gebracht, moet met haast worden geborgen. Vóór enkele weken maakten wij .er de lezers op attent, dat de kamerplanten naar binnen moesten worden gebracht. Behalve de toen genoemde komen in vele tuinen ge wassen voor, welke gedurende den zomer worden gebruikt ter versiering, maar die in den winter allesbehalve sieraden zijn en dan ook minder geschikt voor een verblijf in huiskamer of serre. Bovendien ontbreekt liet meestal aan de rioodige ruimte in laatst genoemde vertrekken, zoodat moet worden omgezien naar een andei£ verblijfplaats. Groenblijvcnde planten als Laurieren, buxus e. d., welke meestal in kuipen worden ge kweekt, kunnen niet den winter door bui ten blijven. Grootere exemplaren van fuch sia's, geraniums (pelargoniums), hortensia's e. d. dienen voor de vorst beveiligd, maar in dc genoemde woonvertrekken kunnen deze niet worden geborgen. Op buitenplaatsen worden deze gewassen in een vorsïvrij ge houden oranjerie, in een koetshuis of in een stal ondergebracht. Zij verlangen weinig licht, en, waar zij gedurende den winter in rust verkecren, vragen zulke planten zoo goed als geen water. Een kelder is voor zulke gewassen een uitstekende bewaarplaats. Vooral, wanneer men af en toe een luchtraam kan openen om schimmelen te voorkomen. Hier slaan de planten uitstekend van November tot half Maart. De meeste kunnen dan nog niet direct buiten slaan, men kan ze in den be ginne 's nachts met een mat beschermen. Zooals wij reeds opmerkten, wordt gedu rende den winter in een kelder niet ge goten. Wij wijzen er nogmaals op, dat het er niet mag vriezen en dat er geen water in mag slaan. Een zolder is in vele opzichten minder geschikt. Niet alleen is de lucht dro ger, ook kan het er flink vriezen. Hierop dient men bedacht le zijn. Ook op zolder moet het gieten zooveel mogelijk worden nagelaten. De voorloopig binnen gebrachte begonia knollen worden van blad- en wortelrcsten ontdaan en in kistjes met droog zand gelegd, om zoo den winter over te blijven. Waar de dahlia's nog niet gerooid zijn, dient men dit te doen. De knollen worden even boven den grond afgesneden en op een vorstvrije plaats overwinterd. Een kelder is daarvoor bijzon der geschikt, mits men flink kan luchten. Is men op een zolder aangewezen, dan kan men dc knollen ook in kistjes met zand be waren om verschrompelen tfe voorkomen. Waar men deze planten door scheuren wil vermenigvuldigen, daar dient men er aan te denken, dat op elk deel van den knol een scheut of stengeldeel dient voor te komen. Is dit niet het geval, dan is de vleezige wor telknol waardeloos. Men kan met het ver deden van den wortelknol beter wachten tot in het voorjaar. Groote knollen van be gonia's kan men dan ook in stukken snijden; ook op ieder deel dient een spruit voor te komen. De gemaakte wonden worden met houtskool ingewreven en iels opgedroogd. Een bloemplant, welke in deze weken bij zonder de aandacht vraagt, is de chrysan themum. Prachtige afgesneden bloemen ziet men daarvan in de bloemenwinkels in de mooiste kleuren. Maar ook als potplant wordt dit gewas verkocht. In een koele ka mer zal men er vele dagen van kunnen ge nieten; dagelijks dient te worden gegoten. Na den bloei snijdt men de stengels af en brengt den pot in den kelder. Daar wordt lot Maart geen water meer gegeven en men ziet de plant dan vele scheutjes uit den grond vormen. Om er weer een bloeiend ge- j was van le kweeken. geeft men versche aarde, welke zeer voedzaam moet zijn, en zet de potten in het licht, in een serre bijv., en giet dagelijks. Niet alle grondscheuten worden behouden, slechts zes of acht. Eind J Mei kan de plant naar buiten en wordt met j den pol in den grond gegravep, terwijl da- i gelijks wordt gegoten en éénmaal per week verdunde koemlfet wordt gegéven. Hoewel de bloein minder groot zal worden dan in het vorige jaar, kunnen liefhebbers er op deze wijze goed bloeiende planten van kweeken De grondscheutjes, welke in het voorjaar ontstaan, zullen gemakkelijk wortel maken, wanneer men ze vlak onder een knoop, dus onder een bladsteel, afsnijdt en in vochtige, zandige aarde steekt binnenshuis. Dit doet men in kleine bloempotjes, om telkens, wanneer de pot met wortels is ge vuld, in een grooteren over le potten in voedzame aarde. Van af eind Mei kunnen zulke zelf gekweekte planten builen slaan en door een paar maal in te nijpen dwingt men de scheuten zich te verlakken. Gedu rende den zomer behandelt als boven ge noemd, zal men er in het najaar aardige geknopte planten van krijgen, welke, begin October binnengebracht, in November zul- j len bloeien. De bloemen mogen dan niet die groote afmetingen aannemen als die. welke wij in de winkels zien; zij zijn zelf gekweekt en daardoor dubbel fraai. Stam- en slruikrozen worden gedurende den winter eenigermate beschermd tegen le strenge koude. Het soms onrijpe hout kan zonder bezwaar invriezen: wij snoeien er nu niet aan, maar wachten daarmee tot het voorjaar. De meest kwetsbare plaats is de veredelplaats, dus daar, waar de boom op den onderstam is ingeplant. Bij stamrozen wordt de kroon losjes bijeen gebonden en daarna de plaats van inplanting van de j takken op het stammetje met stroo of den nentakken omwonden. Bij slruikrozen wordt ruige mest, slootruigle, blad- of turfmolm tusschen de struiken gebracht, zóó, dat de planten een paar handbreed daarin slaan. Ook hiervan worden de takken verder niet beschut J S. j V raag: Een mijner kamerplanten is geheel bedekt met witte schilverljes, zooals u op bijgaand blaadje zult zien. Wat is de i oorzaak daarvan en wat is er legen te doen? j C. H. K. te L. Antwoord: Uw plant is sterk aan- i getast door dopluis. De diertjes ziller onder 1 de witte schilfertjes. Verwijder deze met i een slomppuntig stokje en wasch de plant j met zeepsop, waaraan een beetje petroleum is toegevoegd. Goed roeren bij het wasschen De plant moet eens per week afgesponsd worden met water. Vraag: Op mijn kamerplant doen zich kleine beestjes voor, volgens mijn mecning bladluis. Waardoor kan dit onheil worden verwijderd? K. J. V. te N. Antwoord: Maak een mengsel van 2 ons groene zeep in 10 Liter water en voeg daaraan toe 1 maatje (deciliter) brandspiri tus. Roer dit goed dooreen en doop hierin de geheele plant. Doe dat een paar maal achtereen en laat de plant liggen om af te druppelen. De luis zal dan verdwijnen. Her- j haal een en ander, zoo noodig, den vol genden dag. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". Wondbehandeüng. II. Een lezeres van mijn 33s(en Brief stolde de volgende vragen: „Hoe moet ik nu toch handelen, al3 mijn jongen thuis komt met hetgeen zoo vaak voorkomt met die ver- wenschte sportkousenmode, een kapot ge vallen knie, waaromheen de noodige mod der? Met sublimaat reinigen, zooals u voor schrijft. kan ik natuurlijk niet, aangezien de apotheker mij zonder doclersrecept geen sublimaat levert. Jodiumtinctuur durven leeken niet zoo licht gebruiken, is ook meestal niet in huis, is ook erg omslachtig te gebruiken, zooah u zelf schrijft. Doe ik nu verkeerd, als ik de omgeving der wond afwasch met water? Of moet ik het gaasje droog op dc wond leggen, zoodat het er al tijd aan vast zit met ververschen of mag ik daar zalf op doen? En welke zalf? Hetzelfde jongetje kwam onlangs thuis met een gdt in het hoofd, waaruit het bloed stroomde over zijn gezicht. Ik greep, als iedere leek zou doen, een natte spons, wiesch het af, deed er een lap om en ging toen naar den apotheker. Hoe had ik nu toch moeten handelen, om niet tcgeii de medische wetten te zondigen?" Gaarne grijp ik de gelegenheid aan, om met de beantwoording dezer vragen lévens de moeilijkheden der wondbehandeüng nog wat nader onder oogen te zien. Wat is er gebeurd, als uw jongen met een kapot gevallen knie thuis komt? Dan is bij dien val de knie met voldoende kracht op den grond terecht gekomen en wel meestal daarover heen geschoven, dat de harde stee- nige deelen van den bodem de opperhuid en mogelijk ook nog diepere lagen van de huid hebben gescheurd en gekneusd. Een harde punt van een kei of straatsteen kan daarbij als een stomp mes gewerkt hebben, en waar schijnlijk zal wel iels van hetgeen op de oppervlakte van die kei zat, in de wonde zijn overgebracht. Harde korrels zand of zelfs kleine stukjes steen kunnen, terwijl de huid er overheen schoof, eveneens scheu ren veroorzaakt hebben en daarbij zelfs in het weefsel der huid ingedrongen zijn. Bo vendien heeft het ter plaatse aanwezige straatvuil naar omstandigheden in den vorm van stof dan wel van meer of minder slappe modder een grooter huidoppervlakte besmeurd. Uit de huidscheuren begint het nu te bloeden, meestal niet hevig, en zelden van langen duur. Het bloed vermengt zich met het vuil op du huid en het mengsel levert inderdaad geen aangenaam beeld op. Het is voornamelijk dit griezelig aspect, dat den lust doet ontstaan, om de gansche knie eens flink, lekker af te wasschen. En toch is dat, wat wij zien. volmaakt onschuldig. Het ge vaar schuilt in hetgeen door de gemaakte scheuren heen in het weefsel gedrongen is. Hoe groot dat gevaar is, hangt, gclieel af van toevallige omstandigheden, met name of het binnengedrongen vuil kwaadaardige lagere organismen bevatte, en in welke hoeveel heid. Zeker weet men dit nooit en. theore tisch zou men dus kunnen beweren, dat de veiligste weg altijd is om aan te nemen, dat de gevaarlijkste vijanden aanwezig zijn en dienovereenkomstig te handelen, 't Kan ge beuren, dat inderdaad aanleiding bestaat om zoo te doen Een van de meest gevreesde lagere orga nismen, die. in straatvuil en tuinaarde voor komen, is wel de tetanusbacil, waardoor de afschuwelijke ziekte slijfkramp, die dikwijls doodelijk verloopt, veroorzaakt wordt. Loop graven zijn een goede broedplaats voor de zen bacil Daarom was het een heilzame maatregel, welke kort na het uitbreken van den wereldoorlog werd toegepast, om alle soldalen reeds voordal zij in dc loopgraven kwamen, met het voorbehoedende anti-te- lanus-serum in te spuiten. Nadat die maat regel werd toegepast, kwamen nog slechts sporadisch gevallen van tetanus bij de ver wonde soldaten voor. In het gewone leven had men reeds lang opgemerkt, dat Ivlapus bij voorkeur optrad bij tuiniers en schoen- lappers, lieden dus, die door hun beroep ge makkelijk tuinaarde of 'straatvuil in een kleinere of grootere wond kunnen krijgen. Maar als wij bedenken hoe talrijke malen deze men&chen zich waarschijnlijk wel eens gedurende hun arbeid zullen verwonden en hoe zeldzaam gevallen van tetanus worden waargenomen, dan blijkt toch. dat het ge vaar voor deze besmetting in het algemeen niet groot is Dat neemt niet weg, dat bij sommige ver wondingen door den chirurg in onzen tijd niet mag worden verzuimd om tetanus-» serum in le spuiten. Maar ik geloof niet, dat iemand met vrucht de stelling zou kun nen verdedigen, dat alle jongens met g& schaafde knieën die behandeling YnoetcD ondergaan. Zeker, er zullen zich in zulk een ge--.- schaafde knie wel eens ongewenschte ele- menten in het weefsel der huid genesteld hebben. Minder gevaarlijk dan tetanus, maar toch in staat om ettering te vei wek ken, zelfs zeer dikwijls. Doch gelukkig be schikt ons lichaam over zeer doeltreffende verweermiddelen. Hoc die werken heeft ieder wel eens bij zichzelf kunnen waarne men, al drong de beteekenis misschien niet tot hem door. Men prikt zich aan een ijzer draadje, waarmee het boek wordt ingebon den; men trekt een velletje van den nagel rand, een z.g. nijtnagel, af. Dat doet even pijn en er komt een onbeteekenend dinpje bloed voor den dag. De pijn bedaart aan vankelijk; aan het bloeddrupjc wordt geen aandacht geschopken. Maar na verloop van eenige uren voelt men weer pijn, nu ge woonlijk wat kloppend, en de omgeving gaat er rood en gezwollen uitzien. Na één of anderhalven dag is alles weer in orde. Maar misschien duidt nog even een donkerbruin korstje de plaats aan, waar de prik of het huidscheurtje plaats vond. Wat wij aldus hebben zien afspelen, zouden wij den lichtsten vorm van bloedvergiftiging kunnen noemen. Er zijn enkele schadelijke bacteriën naar .binnen gedrongen, waarop het weefsel heeft gereageerd, door, zooals wij dat uitdrukken, in ontsteking te gera ken. Daarbij behooren de verschijnselen, welke wij na eenige uren waarnemen, van roodheid, warmte en zwelling. Daarbij be hoort ook, dat zich niet alleen in dat ge deelte van het lichaam bijzonder veel bloed ophoopt, maar vooral, dat de hoeveelheid witte bloedlichaampjes daar ter plaatse bui- tengeme*i toeneemt. Er vormt zich, om zoo te zeggen, een verdedigingswap uit niet anders dan witte bloedlichaampjes bestaan de, die in staat zijn om de binnengedrongen bacteriën op te eten, in elk geval onscha/ delijk te maken. In het geschetste allereenvoudigste gevai geval blijft het hierbij. Als de vijand over wonnen is, verspreidt zich de schare dei overwinnaars (de witte bloedlichaampjes) weer langzamerhand door het lichaam, de zwelling verdwijnt, de bloedstocvoer wordt weer normaal en daarmee is de zaak afge- loopen. Is do aanval echter heviger ge weest, dan zal een stukje weefsel, dat het eerste getroffen werd, allicht in den strijd zijn ten onder gegaan en dan valt er vooc

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6