No. 19539. LËIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 November. Twebde Blad. Anno 1923. VIT DE PERS. BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. H— Kooien kabinetsformateur. Het R.-K.. Kamerlid van Yuuren schrijft •£y.er de opdracht aan mr. Koelen tot for matie van een kabinet in Het Noorden een. artikel, waaraan we het volgende ont- jeenen.' ,,Hij zelf zou in verband met zijn verle den als minister aan vier departementen op zijn plaats zijn; aan Financiën, aan JBinnenlandsche Zaken en Onderwijs, wan neer deze weer tot één worden, aan Justi tie en Arbeid. Men behoeft intusechen niet j&r aan te twijfelen, dat in de omstandighe den van het oogenblik, hij voor zich Finan ciën zal nemen en daarmede zijn Kabinet cal stempelen tot een Kabinet van finan-1 ioieel en economisch herstel en met het oog (daarop zijn medewerkers zal kiezen. Welke opdaaoht H. M. de Koningin den heer Kooien heeft gegeven, weet ik niet, maar juist daarom mag ik er vrijelijk naar raden M. i. kan deze geen andere zijn dan de vorming van een Kabinet ad hoe, een ministerie met een beperkte taak: bet herstel van 't financieel evenwicht en d9 voorziening in de verdediging van Indië. Zijn Kabinet zal vermoedelijk zijn geen parlementair Kabinet, steunende op een meerderheid, maar we>l een recbtsch of rechts getint Kabinet, rekenende op den weiwillenden steun der drie rechtsche par tijen, zonder dat deze onderling verbonden rijn. Hij zal daartoe allicht zijn medewer kers zoeken onder de leden der drie recht- Bche groepen in en bulten de Kair er, maar niet onmogelijk voot een deel ook ter lin kerzijde. Zijn program zal dus zóó zijn sa aien te Stellen, dat hij in redelijkheid, op grond van den inhoud van dat program, mag rekenen bij de uitvoering geen tegen werking te ondervinden van de rechter zijde en tevens zóó, dat ste-un van een deel 'der linkerzijde niet is uitgesloten. Het zal desondanks niet te verwonderen zijn, als hij zijn taak niet aanvaardt, dan na zloh vooraf de grootst mogelijke zeker heid te hebben verschaft, dat hij voor rijn program op de volle medewerking van rijn jeigen partij zal kunnen rekenen. 11 ver band met hetgeen pas gebeurd is ©n met de vele nuanceeringen van de katholieke fractie natuurlijk gevolg van het feit, dat de partij het geheele katholieke volK omvat alsmede met zijn politieke kleur is dit het meest noodig en ligt dit het meest voor de hand. Men zal dus min of meer krijgen een Kabinet, steunende op een minderheid in de Kamer de Katholieke partij, maar door zijn samenstelling en pro gram gerechtigd op de medewerking van de beide andere christelijke partijen en van een deel d?r linkerzijde te rekenen," Huwelijkswetgeving. Het „Maandblad van de Nederlandsche iVeTeeniging van Staatsburgeressen" bevat jeen rapport betreffende de huwelijkswetge ving van een commissie van genoemde Ver eeniging, bestaande uit mr. B. Bakker Nort (pres.) E. v. d. Hoeven (seer.) dr. Alelta H. Jacobs dr. J. de Haanv. Maars- seveen mr. Hans Hillesum, en mr, U. de «VoogtTamminga van Eysinga. De commissie dringt ~an op.de volgende wijziging en uitbreiding van de hoedanig heden en voorwaarden, die vereischt worden om een huwelijk-te kunnen aangaan 1. Een jonge man en een jonge vrouw, die den vollen ouderdom van achttien jaren niet hebben bereikt, mogen geen huwelijk aan gaan. De Koningin kan echter om gewich tige redenen dit verbod door het verleenen van dispensatie opheffen. 2. Alle personen, die met elkaar een huwelijk willen aan gaan, moeten daarvoor aangifte doen bij den ambtenaar van den burgerlijken stand der woonplaats van een der partijen, en aan dezen ambtenaar een bewijs overleggen, dat zij met het oog op het huwelijk door een medicus zijn onderzocht, en dat de andere partij met die resultaten van dit medisch onderzoek in kennis is gesteld. Voorts bepleit de commissie de volgende wijziging en uitbreiding van de gronden Voor echtscheiding 1. Met overspel wordt gelijkgesteld een andere onzedelijke hande ling, die, wat den ernst van het feit betreft, daarmede overeenstemt, in zooverre de an dere echtgenoot niet daarin heeft toege^ etemd. (Bijv. homo-sexucele samenleving). 2. Kwaadwillige verlating, die ten minste drie jaar heeft geduurd. 3. Veroordeeling we gens een misdrijf tot vrijheidsstraf van twee jaar of meer. Daarmee wordt gelijkgesteld herhaalde veroordeelingen tot korter straf fen binnen een bepaalden termijn, te zamen ten minste twee jaren durend. 4. Opzettelijke handelingen van den eenen echtgenoot, Waardoor of gevaar is ontstaan voor het le ven of de gezondheid van den anderen echt genoot, of waardoor het huwelijk zoodanig is verstoord, dat voortzetting van de samen leving redelijkerwijze niet gevorderd kan worden. 5. Het huwelijk kan ontbonden worden Met onderling goedvinden, indien het huwelijk ten minste drie jaren heeft ge duurd, terwijl tusschen het verzoek tot echt- icheiding en inwilliging ten min|te een jaar moet verloopen zijn. 8. Wanneer een der echtgenooten is verdwenen gedurende drie jaren, zonder iets van zich te laten hooren. 7. Krankzinnigheid van een der echtgenoo- ten, die reeds gedurende drie jaren tijdens het huwelijk heeft geduurd, terwijl er geen redelijke kans op genezing bestaat. 8. Érn stige venerische ziekte van een der echtge- boolen, die, deze ziekte kennend, den an dere heeft blootgesteld aan het gevaar voor besmetting. 9. Na scheiding van tafel en bed, die ten minste drie jaren heeft geduurd, Dp vordering van beide of een der echtge- Hooten. Deze voorstellen zijn van een toelichting Peorzien. Bezuiniging bij de uitvoering van de Leerplichtwet In de overtuiging, dat het, zonder een goede uitvoering van de Leerplichtwet te schaden, mogelijk ware, voor de gemeente en het Rijk een beduidende vereenvoudi ging en daarmede bezuiniging aan te bren gen. in de uit die wet en haar uitvoerings voorschriften voortvloeiende administratie, heeft, naar het „Weekbl. v. Gemeentebe langen" meldt, de directie van de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten gedu rende enkele maanden besprekingen gehou den met eenige deskundigen, zoowel uit de praktijk der gemeente-administratie als uit die van onderwijs en schooltoezicht. Deze besprekingen zijn kortelings geëin digd en hebben de directie geleid tot de sa menstelling van een min of meer uitvoerig rapport, hetwelk inderdaad ten aanzien van de administratie, zoowel van het ab solute als van het relatieve schoolverzuim, aanmerkelijke besparingsmogelijkheden aan de hand doet, welke deels zonder, deels al leen na wetswijziging te verwezenlijken zijn. Op het punt slaande dit rapport toe te zenden aan den Minister van Onderwijs, bereikt de directie het bericht, dat deze Mi nister een commissie ad hoe heeft inge steld, aan welke wordt opgedragen aan Z.Exc. advies uit te brengen omtrent de wijze, waarop een vereenvoudiging van de uitvoering der Leerplichtwet zou zijn uit te werken, zulks op nader aangeduide grond slagen. In deze commissie is o. m. genoodigd de heer C. v. d. Berg, secretaris der directie van de Vereeniging v. Ned. Gem. Ondanks dit laatste feit heeft de directie van genoemde Vereeniging gemeend, onder vermelding van bovengenoemde omstandig heden, den Minister met haar rapport in kennis te moeien stellen. Zij vleit zich met de verwachting, dat uit een en ander in derdaad een vereenvoudiging, tevens een bezuiniging, bepaaldelijk ook voor de ge meenten, zal voortkomen. Het vertrek van den ex-kroonprins. De ex-keizer heeft inzake het vertrek naar Duitschland van zijn zoon het volgende ge publiceerd: De keizer is op 10 November 's middags door een op 8 November geschreven brief van den kroonprins van zijn voorgenomen, of bij ontvangst van den brief reeds aange vangen reis naar Duitschland in kennis ge steld. Het tijdstip van zijn vertrek vernam de keizer uit de Nederlandsche avondbladen van 10 November. De slap van den kroon prins is een gevolg geweest van zijn eigen, vrijwillig besluit en is zonder voorkennis van of overleg met den keizer gedaan. De kroon prins had Z. M. ook niet van te voren van de in den brief genoemde voorbereidende be sprekingen met de Duitsche Rijksregeering in kennis gesteld. In verband met het vertrek van den ex- kroonprins en hetgeen de buitenlandsche pers over den ex-keizer gezegd heeft, maakt deze het volgend? wereldkundig, hetgeen ook naar de Amerikaansche bladen getelegra feerd is: Associated Press-telegram van 12 Nov. en het artikel in de „Brusselsche Gazette" absoluut fictie. Geen draadloos station hier, geen verbinding met Nauen, geen cijfertele grammen ontvangen, terugkeer van Kroon prins voorbereid en uitgevoerd zonder mijn kennis. Hollandsche regeering door hem in gelicht over verlof tot terugkeer toegestaan door Duitsche regeering, maakte geen be zwaar. Ik ontving afscheidsbrief van den kroonprins gedateerd 8 Nov. '23, nadat hij de grens gepasseerd had. Geen koerier met pas sen kwam hier aan. Zuiver fantasie door „Agence telegrafique beige". Dr. Kan luncht als gewoonlijk eens per maand met mij en gaf mij het eerste gedetailleerde verslag over onderhandelingen voor het vertrek van den kroonprins naar Duitschland, tusschen hem, Hollandsche en Duitsche regeeringen. Ik ben geheel onbekend met eenige bewe ging, die ten doel heeft de monarchie te her stellen op den 4den December. Was ik van te voren geraadpleegd, zou ik bezwaar heb ben gemaakt tegen het vertrek van den kroon prins op dit oogenblik, nu Duitschland zoo door binnenlandsche beroeringen verdeeld is. Toestand in Doorn onveranderd in beslisten vrede en vertrouwende hoop. Torinoff interview absolute leugen en fan tasie. Zulk een persoon was nooit in Doorn. De ex-kroonprins had ter meubileering van zijn woning, de pastorie op Wieringen, huis raad ter leen ontvangen van Huize Doorn. Dezer dagen nu zijn de bezittingen van den ex-kroonprins op het Zuiderzee-eiland ingeladen in een vrachtschuit naar Amsterdam. Het wa9 de bedoeling de meube len, en wat verder aan den ex-kroonprins toebehoort, in onze stad in verhuiswagens over te laden ter expeditie naar Oels. De kroonprins zou aan zijn secretaris, den heer Berg, opdracht hebben gegeven alles uit de pastorie naar Oels te zenden, dus ook de meubelen, welke de ex-keizer had ter leen gegeven. Van dit plan had men ïn huize Doorn ken nis. gekregen en de ex-keizer, om le voorko men, dat zijn meubelen naar Silezië zouden gaan, heeft een notaris uit Doorn verzocht hier ter stede op de meubelen beslag te leg gen. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de nota ris heden deze opdracht vervuld. De meubelen van den ex-keizer zullen dus in elk geval voorloopig, niet naar Oels wor den vervoerd. („Hbld.") H. M. de Koningin is gistermiddag reeds te 4 u. 5 m. per Staatsspoor van Den Haag naar Het Loo teruggekeerd. De heer D. A. P. N. Kooien, wien do opdracht tot kabinetsformatie gegeven is, werd 21 Januari 1871 geboren. Hij be zocht het stedelijk gymnasium te Utrecht en studeerde aam de universiteit hl daar, waar hij in 1894 promoveerde tot doctor im de rechten en in, de staatswetenschappen. Gedurende 18941903 was de heer Koo ien advocaat en procureur, van 1897 tot 1905 schoolopziener en van 1900—1911 lid van den Utrechtsohen raad. Hij had ook vele jaren ritting in den Centralen Raad van Beroep voor de Ongevallenverzeke ring, van welk college hij sedert 1919 vïce- voorzitter is. Mr. Koolen's Kamerlidmaatschap da teert van 1905, toen hij voor het district Grave zitting nam. Zijn eerste benoeming tot voorzitter geschiedde in 1920. Vele jaren is de heer Kooien voorzitter geweest vam den Alg. Bond van» R.-K. Kies- vereenigingen. Hij is commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Rijksmiddelen hebben in October ruim 11*/* millioen gulden minder opge bracht dan verleden jaar in dezelfde maand die door een buitensporig hooge opbrengst uitmuntte. Intussclien vörtoonen de ont vangsten ook tegenpver September jl. een nadeelig verschil, nl. van bijna 3 ton. Sedert 1 Januari zijn de gewone inkomsten der schatkist ongeveer 25'/* millioen gulden bij verleden jaar achter gebleven, niettegen staande de tabaksaccijns dit jaar vijf maan den meer opbrengst gaf dan toen. Bij de buitengewone bronnen van inkomsten was het nadeelige verschil ruim 36 millioen gulden. Aan den heer P. J. B. Lampe, onder directeur van de stenografische inrichting van de beide Kamers der Staten-Genera-al, is op diens veraoek, met ingang vnn 1 Januari 1924, d-oor de gemengde commis sie voor de stenografie uit de beide Kamera eervol ontslag verleend onder dankbetui Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau S. Fon tein, te Harlingenis aan mr. R. H. A. M. Romme, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-pre sident van het gerechtshof te Amsterdam, met ingang van den. dag, waarop hij zijn werkzaamheden als lid van den Raad van State zal aanvaarden; is aan J. A Gerth van Wijk Jr., op rijn vorzoek, met ing&ug van 1 Februari 1924, eervol ontslag ver leend uit rijn betrekking van hoofddirecteur der Rijkswerkinrichtingen Yeenhuizen. De Centrale Raad van Vakbonden in het Grafisch en Boekbedrijf heeft, mede namens een aantal onderteekenaars, een adres gezonden aa-n. den Minister van Wa terstaat, waarin hij den Minister verzoekt een verlaging van het po6ttarief ter hand te nemen, opdat daardoor niet alleen ver laging van de onkostenr.ekening, welke m allerlei vorm aan verschillende onderne mingen in ons land het bestaan moeilijk maakt, bereikt worde, doch bovendien de werkgelegenheid in de grafische indus trieën wordt verruimd en een opleving van den handel worde bevorderd. Stbl. No. 486 bevat een Kon. besluit van 20 October j.l., tot ongegrond verkla ring van de beroepen, ingesteld door aan boord van hun vaartuig wonende schippers, tegen de uitspraak van Ged. Staten der betrokken provinciën inzake den aanslag in de plaatselijke inkomstenbelasting der gemeente, alwaar zij in het bevolkingsre gister zijn ingeschreven. Bij dc ongegrond- verklaring is uitgegaan van do volgende overwegingen: dat bet niet blijkt, dat appellanten, die met hun schepen geregeld do Nederland- soho waterwegen bevaren, geacht zouden moeten worden woonplaats t© hebben bui ten het^ rijk dat er mitsdien onder al do gemeenten binnen het Rijk, waar zij, hoe zelden ook of voor boe kort, verblijven, een gemeente moet zijn aan te wijzen, die te beschouwen is als gemeente van hoofdver blijf in den ein van artikel 214a der Ge meentewet; dat nu bij een beschouwing van de banden die bestaan tusschen ap pellanten en de gemeente, alwaar rij rijn ingeschreven in het bevolkingsregister, ge bleken ia, dat die banden hechter zijn, dan die tusschen appellanten en eenige andere gemeenten dat mitsdien de gemeente, waar ieder der appellanten is ingeschreven in het bevolkingsregister voor ieder hunne* onderscheidenlijk als gemeente van hoofd verblijf moet worden beschouwd, zoodat de aanslagen terecht overeenkomstig het aangehaalde wetsartikel zijn opgelegd. Het nieuwe Reglement voor het We duwen- en Weezenfonds der Europeesche officieren van hetNederlandsch-Indisohe leger treedt 1 December in werking. Ter voorziening in een der twee vaca tures hebben de hoofdbesturen der Sa menwerkende Zendingscorporalies tot Zen- dingsdirector benoemd ds. B. J. C. Rijn- ders, Ned.-Herv. pred. te Rotterdam. In de gistermiddag gehouden zitting van het centraal-stembureau le Arnhem, is tot lid der Provinciale Staten van Gel derland (vac. mevrouw J. MarcusWij- land, te Apeldoorn, v.-d.) benoemd de heer J J. Wegener, te Twello, gem. Voorst. ALPHEN. Gistermorgen had in hotel Rutten de aanbesteding plaats van het bouwen van een rijwielherstelplaats met winkel en bovenwoning aan de Prins Hen drikstraat en Burgemeester Zaalbergstraat Do uitslag is als volgt: Metsel- en timmer werken: A. Heering, Den Haag f 13196, O. Oosterom, Warmond f 11300, P. van der Hoest Scheveningen f 10500, J. Vonk, al hier f 9841, A. Yoordouw, Zwammerdam, f 9790, Gebrs. Kwakkenbos, Nieuwkoop, f 9439, O. Slingerland, alhier f 9395. A, Ivan Leeuwen, Nieuwkoop f 9300, K. End© Co. Waddingsveen f 9150, A. van. Dam, aL hier f 85S0, K. de Jong, alhier f 7995. Lood- en zinkwerkenA. Blonk f 722, Th. Oosterom f 760, J. Verhoeff f 800, J. J. Bonte f 835, allen hier gevestigd. Glas-, sohildor- en behangerswerkenJ. M. Wijsman, alhier f 1490, D. Schild, Utreolit f 1399. P. H. Tan Keeken, ahiier f 1345, W. van Diest, alhier f 1328, H. Na- ber, alhier f 1178, Gebrs. Kempen, Uit- Roorn f 1138, P. Pauw, Nieuwerbrug f 1059, Gebrs. Verhoeff, alhier f 948, J. Geertman alhier f 930. Alhier is opgericht èen neutraal Har moniecorps onder den naam „Muriekver- eeniging Cresendo". Tot directeur is be noemd de heer Hupkens uit Leiden- Tot kerkvoogd der Ned.-Herv. Ge meente te Oudshoorn is benoemd de heer O. Pannevis in de plaats van den hoer G. v. D. Boom, die rich niet herkiesbaar stelde. Wegens diefstal van doazen cigarek ten uit verschillende winkels, zijn een vijf tal jongens geverbaliseerd. Kerk. berioht. Ned.-Herv. Kerk Julianastraat, Zondagnamiddag half zeven uur ds. Veldhoen. •-Geref. Kerk Raadhuisstraat, voormid- da.gs tien uur en namiddags zes uur ds.. Schouten. Burg. Stand. Bevallen? G. S. Creveld geb. Raske Z. A. M. Zwij- nenburg geb. Müllcr D. K. Bruné geb. Vergunst Q. M. Bos geb. Angenent Z. M. P. Schuurman geb. Paling Z. Overleden: W. M. de Bruijne jd. 63 jaar. HAZERSWOUDE. Door het Zuster- Comilé der Geref. Gemeente werden in het afgeloopen boekjaar aan behoeftige zieken en zwakken 110 porties versterkend voedsel, 150 eieren en 500 liter melk verstrekt. Het Comité bestaat uit 48 leden. Tot bestuurs leden werden gekozen mej. T. Siappendel, mej. De Bruijn, mej. Oudshoorn, mevr. Of- fringa en mej. Hortensius. Bij de gehouden verkiezing van ge machtigden in het kiescollege der Ned.- Herv. Kerk werden van de 584 stemgerech tigden 353 stemmen uitgebracht. Herkozen zijn de heeren S. Huisman, T. J. de Kort, C. Francken, G. Lindenburg en K. Ravens- berg. Gekozen werden J. D. de Kort, C. Koster, A. van Mullem en H. Verheul. Tot puderlingen der Geref. Gemeente zijn gekozen, de heeren P. J. Boogaards en A. Maaskant, en tot diaken de heer C. van Aalst Jaczn. Op uitnoodiging van de Chr. Jongel.- Ver. „Eere zij God" hield ds. J. de Bruin, Van Rotterdam, in het locaal „Salvatori" een lezing met als onderwerp „Gods Hei lige Wet". Spreker bepaalde zijn talrijk en aandachtig gehoor bij de Wetgeving, Wets- vervulling en Wetsbetrachting. Een auto uit een naburige gemeente kwam bij het aanzetten zoodanig met een nieuw gebouwd huis in botsing, dat de voor gevel het moest ontgelden, en een stuk van den muur werd ingedrukt. Mej. J. de B., alhier, werd door een jeugdig wielrijder aangereden, waardoor een harer beenen werd gekneusd, zoodal heel kundige hulp moest worden ingeroepen. Op 1 Dec. a.s. zal op het Dorp van 81/» tot 91/» uur in de Ziekenbarak, door dr. Doorenbos, alhier, gelegenheid worden ge geven voor kostelooze inenting en her-inen ting. -*•- K e r k e 1. bericht. Ned.-Herv. Kerk halftien en halfzeven, ds. Luuring. Donderdagavond 7 uur, aan den Rijndijk, Bijbellezing (dezelfde.) Geref. Kerk halftien en 2 uur, ds. lias- pers, van Heemstede. LEIMUIDEN. De raad dezer gemeente heeft besloten niet in te gaan op het verzoek van Ged. Staten om alsnog terug te komen op het besluit inzake den vleeschkcurings- dienst genomen. OUDEWETERING. Op het viertal voor predikant bij de Rem. Geref. Gem. te Lochem komt voor ds. J. H. Groenewegen, alhier. ROELOFARENDSVEEN. Donderdag avond had in do St. Pancratiuszaal een algc- meene ledenvergadering plaats van de R.K. coöp. tuindersvereeniging „Eendracht maakt Macht", welke vergadering slechts malig was bezocht. Het gure buiige weer zal hier wel de grootste oorzaak van geweest zijn. We gens ongesteldheid van den voorzitter, den heer J. van der Meer Nz. was de leiding bij den. 2den voorzitter, den heer G. van der Meer Pz. Deze opent na een woord van wel kom aan den geest, adviseur, bestuur en le den de vergadering met den cbristelijken groet en geeft vervolgens bet woord aan den secretaris tot het lezen der notulen der vo rige vergadering; welke na een kleine op merking worden goedgekeurd en vastgesteld. Hierna werd door den directeur den heer N. Wagenaar een voorloopig verslag uitgebracht van den toestand der veiling over de zomer- campagne 1923, waaruit bleek, dat ondanks den grilligen zomer van koude, hitte en storm het afgeloopen seizoen toch zeer gunstige resultaten voor de vereeniging heeft opgele verd, daar de totale omzet aan producten be droeg f 853.244 en de voorloopige balans een zoodanig winstcijfer 'aangaf, dat vermoede lijk 4 pet. aan de leden zal worden geresti tueerd. Zooals licht is te begrijpen werd deze mededeeling door de vergadering met applau3 begroet. Gekomen aan punt 4 deelt de voor zitter mede, dat naar aanleiding van de actie van eenige ïnzouters omtrent de augurken op kunstmest geteeld, de vereeniging dezen zomer bij wijze van proef een zestal vaten augurken, uitsluitend op kunstmest geteeld, heeft iD gemaakt en daarnaast ook augurken op stalmest geteeld, welke alle in dezelfde soort vaten zijn gegaan en ook dezelfde be handeling hebben ondergaan, om zoodoende later te conslateeren, of werkelijk de augur ken van de kunstmest tegen het inmaken minder goed bestand zijn. Ook deelt de voor zitter nog mede, dat vanaf 22 Mei j.l. het Va pet. registratie-recht is vervallen, wat voorzeker voor de veilingen een niet onbe duidende verlichting mag worden genoemd. Bij de rondvraag wordt nog do opmerking gemaakt, dat door niet-leden wordt gebruik gemaakt van de zakken der vereeniging, wat toch zeer zeker niet te pas komt en wat nog niet zoozeer een financieele schade is, dan wel een groote ergernis voor iedereen, hek welk ook het bestuur volmondig toegeeft Het bestuur doet de toezegging, hoewel het uiterst moeilijk zal gaan, dit euvel zooveel mogelijk te beletten. Daar hierna de rond-, vraag niets belangrijks meer opleverde wordt deze geanimeerde vergadering door den voorzitter onder een woord van dank aan de leden .voor de opkomst met den Chr. Groet gesloten. Betreffende het ongeval alhier op het station kan worden medegedeeld, dat het on geval geheel te wijten is aan den scholier zelf, die, toen den trein binnenkwam te vroeg op den treeplank is gesprongen met het be-» kende gevolg. WOUBltUGGE. Kerk. bericht. Ned.-Herv. Kerk voovm. 9V£ uur, ds. Veldhoen vaoi Alphen, H. Avondmaal; 's avonds uur, de heor Van der Veen, van Ter-Aar. Geref. Kerk, voonn. halftien en 's avonds halfzeven ds. W. M. le Cointre. Burg. Stand. Geboren? Hendrika, D. v. G. van Tol en W. van der Laan. Geertje, D. van h. Bokhorst en E. Goudriaan. Teuntje, D. v. W. Veens-» wijk en A. Hoogendoorn. Overleden: W. Bloan wedr. van E, van Houten 67 j. Gehuwd: G. J. Verbij jm. 33 j. en J* M. van Tol jd. 30 j. G. J. Heenk jm. 30 j. en M. van Griethuizen jd. 26 j. Door het bestuur van het Groene Kruis is het bouwen van een magerijn ge-» gund aan de heeren J. Kroon en J. Mooró. Gemeenteraad. (Slot.) De. heer Yan 't Riet wil de beschuldiging niet acepteeren dat de commissie eenzijdig is geweest. B. en W. waren eenzijdig daar zij op alles wilden bezuinigen en niet op de salarissen. De voorzitter zet zijn standpunt nogmaals uiteen, en blijft er bij dat de ambtenaren geen geld hebben weggelegd tijdens de mo bilisatie omdat zij dit niet konden doen ter-» wijl tal van boeren hypotheken hebben ai* gelost. De heer Van Dam zegt: de ambtenaren hebben als zij ouder zijn pensioen en wij die 16 uren daags maken? Hij steunt ook het voorstel van de commissie en wil dat voor de lagere beambten de traclementen worden herzien. Die mogen geen schade lijden. De heer Van 't Riet legt nog eens den na druk op het inkomen van de arbeiders thans en de landbouwers gedurende de laatste jaren. De heer Wisman betreurt de discussie en verzoekt deze maar te sluiten. Nadat de heeren Lieverse en Boot nog het woord had den gevoerd bracht de voorzitter het voor stel van de commissie in stemming, dat met vijf tegen twee stemmen werd aangenomen* De beide wethouders stemden tegen. De heer Lieverse stelde voor weder voor de ingezetenen tolgeld voor voertuigen- Op de brug te laten betalen en deze niet vrij te stellen. Het was voor de vele ingezetenen die geen gebruik daarvan maakten een on billijkheid. De heer Boot is het daarmede niet eens; ook de heeren Van Dam en Van 't Riet voe ren daarover bet woord. Laatstgenoemde oordeelt dat die er van profiteert ook moet betalen. De voorzitter vindt het voorstel Lieverse billijk om te laten betalf-n wat men geniet* De heer Boot vindt dat niet consequent: de brug wel en het leiding-water niet. De heer Van 't Riet zou ieder, die dé brug passeert, een toelage willen geven, voor de inspanning om er tegen op te klim men. (hilariteit). Nadat de heeren Boot en De Vette nog 'f woord daarover hebben gevoerd, stelt de heer Lieverse voor dit punt tot een volgen de vergadering aan te houden. De voorzitter stelt voor de f50 toelagé aan den Rijksveldwachter te schrappen nu de andere ambtenaren 10 pet van hun IraC' tement moeten missen. De heer Van Dam zou liever den ge meente-veldwachter te Hoogmade laten ver* vallen en de Rijks veldwachter daar sta-* tioneeren zooals vroeger. Dat zou op de ge- meentcbegrooting een grooten post verlich ten. Pe voorzitter zegt dat het punt bij een vacature besproken kan worden. De heer Boot wijst op den vroegen voordeeligen toe stand met de nachtwakers. De heer IJP verse zou daar niet voor zijn. De heer Wisman bespreekt den dienst van den Rijks veldwacht, die door den ma joor wordt geregeld. De heer Van 't Riet zou f 30 toelage willen geven. Niet alles ontne men. De heer Van 't Riet wijst op verschillen de gevallen dat het percentage der rijkspoli tie de gemeente ten goede kwam, hetgeen de voorzitter niet wil ontkennen doch deze zegt dat de gemeente thans zelf voldoende politie heeft en er niet zoo'n gebrek aan een rijks veldwachter is als toen deze te Hoog made woonde. De heer Wisman oordeelt dat de toelage toch op do helft moest blijven. Aldus be sloten. De voorzitter schorst de vergadering drie kwartier. Na heropening zegt de heer Van 't Riet dat de discussie des morgens niet in den goeden toon was en betuigt zijn leedwezen daarover. Ook de voorzitter sprak in dien zelfden geest. Beide erkenden te heftig te zijn geweest. Omtrent het loon van den keurmeester zal in andere gemeenten geïnformeerd wor-« den. De Heer Van *t Riet stelt voor de kosten van de waterleiding te laten betalen naaï het gebruik. Nu kan iemand die een kwartjg in de week betaalt 10 maal meer water gé bruiken omdat hij geen meter heeft en an« deren die een meter hebben gebruiken nidj zooveel en betalen f40 a f60 en meer pet jaar* De voorzitter zegt dal dé waterleiding meer progressief Is geregel L Da nggc Eö4, is tegen verandering pp dainuni

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5