No. 1953d. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 November. Vierde Blad. Anno 1923. BINNENLAND. UIT DE OMSTREKEN. Hr. Dresselhuys over de aanwijzing van I mi. Kooien als kabinets-formateni. Een der vertegenwoordigers van het Ne- flerlandsch Correspondentie-Bureau heelt gisteren een persgesprek gehad met mr. N. C. Dresselhuys, den voorzitter van den Vrij heidsbond, naar aanleiding van het feit, dat thans aan mr. Kooien de vorming van een kabinet is opgedragen. Hij vroeg hem in .welke richting, naar hij geloofde, de ver hulling van die opdracht zou zijn te zoeken. Jfr. Dresselhuys gaf ten antwoord, dat hij 2ich, ook in verband met zijn ziekte, tot dus- yer van het publiceeren van zijn meening bad onthouden, omdat het wenschelijk scheen, dat eerst de openbare meening over het ontstaan der crisis zich had gezet en de teerste gevoeligheid over den politieken slag. Was verdwenen, vóór het publick rustig over fle in 's lands belang meest gewenschte op lossing zijn oordeel vormt. Thans, nu zich 'door de opdracht bepaalde lijnen gaan aftee- kenen, zoo zeide hij, is de tijd zeker geko men, dat het volk zelf tot grootere belang stelling wordt gewekt in een beslissing, Welke wellicht voor langen tijd den gang Ber politiek zal beheerschen. Ongetwijfeld ware er veel voor te zeggen geweest, nu over één enkel zeer concreet Onderwerp de strijd geloopen heeft, te weten tover de al of niet noodzakelijkheid van deze vlootwet in verband met den toe- Stand van de financiën van het Rijk (niet flus over de al of niet noodzakelijkheid van landsverdediging, waarover ten minste 70 pCt. der Kamer het eens is), dat de kiezers lot uitspraak waren geroepen, vooral waar yan beide zijden werd betoogd, dat zij in hun ppvatling de groote meerderheid der kiezers pchter zich hadden, fntusschen, h"t zittende kabinet heeft dit niet aangewild of aange- flurfddo genomen beslissing moet der halve in haar consequentiën worden aan- yaard. De eerste daarvan is zeker, dat het Zittende kabinet, dat zichzelf tot inzet had gesteld, niet terugkeerteen gevolg, dat Vermoedelijk de meeste Nederlanders be halve dan misschien sommigen, om politieke redenen van lageren rang, niet sterk zullen betreuren ook dat a 11 e zittende ministers, floor zich hoofdelijk en m i. volmaakt on- jioodig en onlogisch mede te verbinden, vermoedelijk niet wederkeeren een feit, flat ten aanzien van sommigen hunner, op Wier behoud zeer velen prijs stellen, te be jammeren valt, doch dat alleen hunzelven le wijten is. Waar die verbintenis er geene Js naar het burgerlijk recht, zou de natie het hun zeker niet euvel duiden, wanneer de formateur hen kon bewegen, van die dwa ling huns weegs terug te keeren. Een vol gende consequentie is, dat aan het parlement plet opnieuw worde voorgesteld, dat voor lange jaren vooruit de marinepolitiek met geldelijke gevolgen, waarvap de beteekenis budgets(r en economisch nog niet is te over zien, wettelijk worde vastgelegd. Naast deze negatieve consequentie zou positief nog zijn le concludeeren, dat, naar het oordeel der meerderheid, het vraagstuk, der bezuiniging Dp 's Rijksuitgaven als de alles overheer- techende factor is te beschouwen. Met deze gegevens heeft de formateur bij flen opbouw van het kabinet rekening te houden verder is hij vrij, zelfs in de vraag, pf hij de nieuwe leden uitsluitend onder zijn teoalitiegenooten te zoeken heeft, nu de uiting yan den heer Ruys de Beerenbrouck, dat met de Vlootwet ook de coalitie zou verdwij- pen hoe groote zegen velen en ook ik dit ,voor onze nationale politiek ook zou reke nen nog niet voldoende schijnt te zijn uevestigd. Vooraf de opmerking, dat zeker wel mag Worden verwacht, dat mr. Kooien zichzelven piet builen het te vormen kabinet zal hou den een ministerie, dat den eigenlijken leider en samensteller van het program mist, Is bij voorbaat tot zwakte veroordeeld. Bui tendien zou het vreemd zijn, dat de Kamer voorzitter zijn onpartijdige taak als zoodanig Vervult en tevens de beschermheer moet Zijn van het door hem verwekte kabinet. Doch waar zal hij zijn mederegeerders zoeken Laat ons hopen, dat hij overtuigd Is, dat behoud van de kracht van ons parle mentaire stelsel vordert, dat zijn kabinet kan steunen op een parlementaire meerder heid. Extra-parlementaire zakenkabinetten, koninklijke kabinetten, of hoe men Regee ringen buiten den gebleken volkswil zou moge noemen, moeten een uiterste toevlucht zijn als alle parlementair overleg is uitge put zij komen zeker niet in aanmerking, zoolang de mogelijkheid van gezamenlijke Verwerkelijking van een gemeenschappe lijk groepenprogram niet is uitgesloten. Die mogelijkheid bestaat thans nog zeer zeker. Niet in de richting van een samengaan 'der groepen en enkelingen, die tegen de Vlootwet stonden die dit als logische poli tiek naar voren schuiven, spelen een spel Van bedenkelijk allooi, omdat ieder weet, dat tusschen die velen, van Wijnkoop tot mejuffrouw Van Dorp, zelfs op geen enkel punt een algemeene homogeniteit bestaat die eisch beteekent het verlangen, om de landsregeering aan grenzenlooze verwar ring prijs te geven, waarlegen de latere roem om als redder te kunnen optreden, niet mag Opwegen. Trouwens, die eisch werd evenmin gehoord, toen de uiterste groepen van rechts en links het ministerie RuysPop op de le- gerwet ten val brachten. En de Koningin heeft terecht deze politieke fase gepasseerd, toen zij mr. Kooien, een voorstemmer van de Vlootwet, tot formateur aanzocht. Waar is de noodige homogeniteit dan wel le zoeken, blijvend of tijdelijk Het allesbeheerschend punt is of men s lands toestand beschouwt als normaal of Wel aanneemt, dat de tegenwoordige toe stand als zeor bijzonder is te beschouwen. De coalitie telt nog altijd 60 leden er is een. lijdelijke oneenigheid over de defensie, i waarbij een tiental leden zich onafhanke lijk verklaarden, maar dat is een op zichzelf faïj gewoon verschijnsel bij de plannen ,!fan minister Naudin, van minister Bijle- tïteld, bij die van minister Pop placht zich hetzelfde voor te doen het is een der grond beginselen der coalitie. Zoolang er nog ge meenschappelijke andere coalitie-wenschen mochten zijn te verwezenlijken, is op dit stuk wel weer een tijdelijk accoord, dat al licht een jaar of langer is te houden, te be reiken. Ook over een bezuinigingsprogram valt zeker dan opnieuw te praten en inmid dels kunnen Zondagswet, bioscoopwet, lijk verbranding, huwelijkswetgeving e.d. prik kels zijn tot samenwerking, tot blocvor- ming tegen links. Do formateur zal ongetwijfeld mannen kunnen vinden, die de coalitiezaken op den bestaanden voet kunnen voortzetten. Parle mentair en grondwettelijk is daartegen niets te zeggen en ook al wilde men protesteeren do machtsverhouding van 60 tegen 40 zou I iedere kritiek vruchteloos maken. Deze op- los'ing vordert van den formateur slechts in ler-coalitie-diplomalie. I In geheel ander licht staat de zaak, wan- i neer men thans den economischen toestand van ons land in en buiten Europa als zeer bijzonder zorgwekkend beschouwt en ge looft, ook al neemt men aan, dat in 't alge meen iedere partijpolitiek op 's lands belang uiteindelijk is gericht, dat tijden zooals nu, evenals de oorlogstijd, vorderen, dat een en kel, concreet landsbelang zoo overwegend zij, dat politieke belangen van geringer na tuur daarvoor tijdelijk op den achtergrond moeten gesteld worden. Zoo zou men thans, en ik meen dat dit het geval is, kunnen stellen, dat de economische reconstructie een eisch is, die alle andere op zij moet slel- len, omdat nu ons economisch bestaan, het behoud van schip en lading, op het spel slaat Niet slechts de bezuiniging en daarmede de z.g.n. veiligheid van den gulden, van hoe groote waarde ook, doch het welzijn van ons reeds ernstig verzwakt geheele econo mische leven, is de gedachte, die ons moet bezielen. Toenemende werkloosheid, -achter uitgang van handel, nijverheid, scheepvaart en landbouw, verdrongen worden van onze plaats op de wereldmarkt, vermindering van binnenlandsche koopkracht, dreigende be lastingvermeerdering en terugloopend natio naal en persoonlijk inkomen, dat alles zijn de zware zorgen voor het heden, het schrik beeld der toekomst, met al hun gevolgen van sociaal verlies en geestelijke en ethische Inzinking. Is dit ook het inzicht van den formateur, dan is zijn taak veel en veel zwaarder, maar ook een met meer perspectief. Dan ware de oplossing te beproeven van een parlementair kabinet, met als werkpro gram de economische en financieels recon structie van het Rijk door samenwerking van al die politieke partijen, welke oprecht tot dien wederopbouw en die bezuiniging willen samengaan en dan met ter-zijde stelling van alle politieke vraagstukken, welke voor het hoofddoel niet behoeven te worden aangeroerd. Die gedachte kan onge twijfeld ook met het laatste Kamervotum in harmonie worden beschouwd en zij zou zon der den minsten twijfel volkomen steun vin den en sympathie bij de natie. Daartoe zou noodig zijn, dat de politieke groepen, welke wilden medewerken, vele politieke verlan gens en belangen achterstellen bij het groote nationale belang van reconstructie en eco nomisch herstel zij zouden groote offers moeten brengen, wellicht politieke winst voor komende verkiezingen in de waagschaal stellen. Dan zou op een vooraf scherp te omlijnen program, dat zich niet zou beper ken lot oppervlakkige en dus niet afdoende bezuiniging, maar inderdaad een reorgani satie der beslaande Staatsverhoudingen en der wetgeving zou moeten omvatten, sa menwerking zijn te zoeken en reconstruc tie na te streven. Waarbij ongetwijfeld ook diepe kloven tusschen beginselen en partijen zich zouden openbaren, maar waarbij toch ongetwijfeld in ons parlement een meerder heid te vinden ware, welke als basis voor zoodanig werkprogram ware te bezigen. De medewerking zou praclisch voor alle partijen openstaande niet-medewerkers konden voortgaan met eigen partijpolitiek. Een na- tionaal-parlementair kabinet behoeft nu niet onmogelijk te zijn. Indien althans niet de vaak uitgesproken grief tegen ons parlemen taire stelsel, dat iedere partij door zucht paar uitbreiding van eigen erf den gemeen- schappelijken grond verwaarloost, waarheid bevat en indien de formateur niet in staat blijkt de nationale gedachte over partij- egoïsme te doen zegevieren. Mij schijnt het zeker, dat zoodanig kabinet, eenmaal ge vormd en zijn wil den lande kenbaar ge maakt hebbend, bij mogelijke latere parle mentaire tegenwerking veilig een beroep op de kiezers zoude kunnen wagen. Of echter de tijd voor deze oplossing reeds rijp is, dan wel of wij eerst nog verdero schreden in het moeras moeten doen, zal moeten blijken. De formateur van hu heeft bij zijn zoeken een zware verantwoordelijk heid, die niemand hem zal benijden zeker is de gemakkelijkste weg niet de beste. De publiek opinie mag daarbij wel de taak op zich nemen hem steun te bieden bij zijn keuze. RIJNSBURG. Gistermiddag, om streeks 12 uur brak brand uit in een schuur van den beer Th. de M. aan de Koestraat alhier. De brandweer was spoedig t©r plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de schuur afbrandde, terwijl ook een paard In de vlammen omkwam. B. en W. waren ter plaatse van den brand aanwezig. Aan de gr oenten veiling werden gis teren in hoofdzaak uien en kool aange voerd. ïtoode kool gold f 8—9, gele kool f 9—10, savoyekool f 911, en uien f 6— 5.50. Bloemkool was nagenoeg niet aange voerd. Aan de bloemenveilingen wordt 'de aanvoer wat minder, dootrdat men thani bijna uitsluitend op chrysanten ls wezen. "Voor de goede soorten .waren de prijzen wat verbeterd. B. en W, zijn besloten een andere re geling te treffen voor hulp in geval van brand, daar de tegenwoordige regeling als geheel onvoldoende beschouwd moet wor den. Te dien einde is aan het bestuur vaa de Burgerwacht alhier verzocht een con ferentie met B. en W. te willen houden, om te trachten door gemeenschappelijk overleg tot verbetering te komen. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle L den. De voorzitter opent de verga- dering met gebed en leest vervolgens de notulen van de vorige vergadering, die ongewijzigd worden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken: a. Van B. en W. van Leiden balans en winst- en verliesre kening van den Keuringsdienst van Waren in het district .Leiden over het dienstjaar 1022. b. Schrijven van de Bank voor Ned. Ge meenten, in verband met een aan genoem de Bank gericht sohrijven van B. en W. Over conversie van 12 oude geldleeningon, dat de Bank thans niet in de gelegenheid u een aanbieding te doen. c. Schrijven van de Ver. van Ned. ge meenten over verzekering Van gemeente eigendommen tegen brandgevaar, door be middeling van die gemeente, onder aan bieding van een concept-contract. De voorz. deelt mede, dat deze taak nog in behandeling is bij B. en W. Wethouder S. Schoneveld vraagt een principieel© uitspraak van don Raad, hoe in deze te moeten handelen. De verzeke ring door bemiddeling van de Ver. geeft een belangrijke bezuiniging. Wil men daarvan profiteeren, dan moeten tijdig de loopende assuranties worden opgezegd, en dan moeten B. en W. weten, ho© de Raad staat tegenover verzekering door middel van de Ver. In principe, met alg. stemmen, verklaart zich de Raad hiervoor. Op voorstel van dr. H. G. Jonker wordt beeloten het toegezonden concept-contract te doen cirouleeren. d. Schrijven van Qed. staten in ver band met toekenning van kindertoeslag aan den gemeenteveldwachter W. v. Veen. e. B. en W. deelen den Raad mede, dat een onderzoek is ingesteld naar het draag vermogen van de bruggen in do gemeente. Dr. H. G. Jonker vraagt naar do kosten van bet deskundig onderzoek. De deskun digen kunnen nogal eens flinke rekenin gen inzenden. De heer Kralt: Een soort doktersreke ning. De voorz. kon d© kosten niet opgeven die waren niet vooruit te bepalen. Wethouder 8. Schoneveld vraagt of het medegedeelde nog aanleiding geeft om maatregelen te treffen, b.v. vaststelling maximum belasting. Gezien de cijfers, mee- ncn B. en W. dat daarmedo geen haast is, maar misschien acht dfe Raad het noo dig. Dr. H. G. Jonker was reeds voornemeüs dit bij d© rondvraag ter sprake te bren gen, wat zal geschieden. 2. De Commissie van Toezicht op het la ger onderwijs deelt mede, dat wegens p«*- riodieke aftreding van den beer J. H. v. Starkenbuig met 1 Januari a.s., door baar volgende dubbeltal is opgemaakt; J. J. H. v. Starkenburg, 2. Jao. Zandbergen Azn. De aftredende wordt met alg stemmen her kozen 3. B. en W. stellen voor aan mevr. v MeursWeersma op haar verzoek, met in gang van 1 Januari a.e. ontslag te ver- leenen als gemeente-verloskundige De heer J. Schoneveld vraagt of B. en W. ook nadere toelichting kunnen goven. Adressant© was indertijd varr uit Oegsfc- geest hier gekomen, omdat de werkkring te Oegstgeest te uitgebreid was. Gaat adressante thans rusten dan is het ver zoek begrijpelijk, maar is dit niet het geval, dan lijkt het vreemd. De voorz. antwoordt dat hiervan in. het adres niet wordt gesproken. Ter toelichting, vooral voor de nieuwe Raadsleden deelt de voorz. mede, dat adressant© indertijd werd benoemd, om uit sluitend in deze gemeente werk raam te zijn. Naar echter uit krantenberichten is gebleken, en hetgeen bij nader onderzoek juist bleek, beeft adressant© nimmer be- dankb voor baar betrekking In Oegst geest. De heer J. Sohomeveld vraagt of dit met goedkeuring was van B. en W. De voorz. beantwoordt deze vraag ont kennend j B. en W. wisten er niet van, wat wel aanleiding gaf tot ontstemming. De heer v. d. Gugten vraagt of in ver band daarmede alleen ontslag wordt ge vraagd. Gewoonlijk vraagt men toch eervol ontslag. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen aangenomen- 4. Ingekomen is een voorstel van dr. H. Q, Jonker tot wijziging van art. van hat reglement van órde, waarin omschreven, in welke volgorde- de ledlen van den Raad bij de vergaderingen plaats nemen. De voorz. stelt voor het verzoek in han den te stellen van e-eui daartoe te benoe men commissie, die verslag1 zal uitbrengen. Wethouder S. Schoneveld merkt op, dat het voorstel van dr. Jonker in vergaderUg van B. en W. reeds is beoordeeld en dat toén gemeend is, dat er niet© tegsa wis. Maa~ wanneer tot wijziging van het reg lemenfc van orde wordt overgegaan, is er nog veel meer te wijzigen. Het reglement is veel te uitgebreid en door gewoonten zijn er talrijke gebruiken aangenomen feitelijk in strijd daarmede. Spr. stedt daarom voor dat de commissie het geheele reglement zal herzien. Dr. Jonker vreest, dat dit te lang zal duren, en zag daarom voorloopig liever alleen uitvoering gegeven aan rijn ver-» zoek. Heli voorstel van B. en !W. wordt met alg. stemmen aangenomen, waarna wetboy der 8.; Bchoneveld rijn verzoek iaftrekt. Door dien voorzitter worden tot leden van de commissie aangewezen do hoeren: T. Kralt J. den Haan en J. Schoneveld, die hiermede genoegen nemen. 5. B. en W. stellen voor het bekende uit breidingsplan der gemeente vast te stellen en door te zenden aan Ged. Staten. Conform dit voorstel werd met alg. ste$J- men besloten. 6. Aan «de orde was thans vaststelling gemeenterekening 1922. Namens do com missi e vaa onderzoek trad als rapporteur op d© heer W. L. v. d. Gugten, die ver klaarde dat de comm. rich van haar taak had gekweten. De commissie kon niet tot vaststelliog adviseeren, alvorens eenige ophelderingen waren verstrekt, en een groot bezwaar te gen een der posten was weggenomen. Namens de commissie deelde de heer v. d Gugten hierna mede, dat alweer de tracht moest worden geuit, dat de uit gaven voor sommige posten de raming zoo ver overtreffen. Dit geldt in de allereerste plaats de post abonnementen bladen, tijd soh rif ten en aanschaffing boeken geraamd f 160, uit gaven f 257. Do oommissie meende, dat de abonne menten van kranten enz. stabiel genoeg waren, om een dergelijke post juist t© kun nen ramen. De voorz. antwoordt, dat de post ook inhoudt aanschaffing boeken, waaraan 'n belangrijk bedrag besteed is. Bovendien wanneer de Raad een dergelijken post verlaagd, moet deze wel overschreden wor den. De heer v. d. Gugten meent, dat idan de behandeling van de begrooting door den Raad onnoodig is. Wethouder S. Schoneveld is van oor deel, dat do zaak niet juist bekeken wordt. De vraag is maar, of d' aangeschafte boe ken en bladen, werkelijk noodig waren. Is dit het geval, dan kan tegen do over schrijding van den post niet geageerd wor den. Is dit bet geval, dan rijst vanzelf de vraag of het beter is, de Raad te vragen den post t© verhoogen, dan vervallen van zelf deze opmerkingen bij het nazien der rekening. De Voorzitter antwoordt, dat daarnaar thans gestreefd wordt. Zoodra blijkt, dat een post overschreden moet worden, zal de Raad gevraagd worden verhooging te vo- teerên. Dr. H. G. Jonker noemt de opmerking van den heer S. Schoneveld juist, en verzoekt B. en W. deze ter harte te willen nemen. De heer v. d. Gugten noemde vervolgens den post Onderhoud burgemeesterswoning. O.a. kwamen ten laste van de gemeente uit gaven van een gescheurde ruit, wat naar oordeel van do commissie ten laste van den huurder komt Naar aanleiding van deze besprekingen, besluit de voorzitter de kosten hiervan ad f 2.80 voor zijne rekening te nemen. Na een vraag over do werkloozenkas door den voorz. beantwoordt, wijst de heer v. d. Gugten op de talrijke malen voorkomende uitgaven van arbeidsloon voor de gasverlich ting. Spr. vindt die nogal hoog en vraagt of daarop geen controle is. Wethouder S. Schoneveld verwondert zich over deze vraag. Spr. is altijd voor aanbeste ding geweest en heeft vroeger al eens een voorstel in dien geest gedaan. Toen bleken echter de kosten zoo billijk, dat het voorstel niet eens in stemming is gebracht. De heer Jan Schoneveld vraagt naar het totaal der uitgaven. De heer v. d. Gugten vraagt nadere inlich tingen omtrent uilgaven voor een riool, waar van de gemeente de helft en eenige huiseige naren de andere helft betaalden. De voorz. licht toe, dat men door overleg tot deze regeling is gekomen, omdat ook de gemeente daarbij belang had. Wethouder S. Schoneveld is het met die opvalling niet eens. De zaak had zich voor zijn wethouderschap voorgedragen. De ge meente had uitwatering op een sloot, die op verzoek van eenige huiseigenaren werd ge dempt, waarna de rioleering werd aange bracht, waarop ook de gemeente uitwatering kreeg. Daaraan ontleenen de huiseigenaren nu de meening, dat de gemeente in de kosten van herstelling moet bijdragen wat absoluut on juist is. Integendeel kan de gemeente hen dwingen, voor een geregelde afwatering zorg te dragen. Thans echter, om geheel afhankelijk le staan van het riool, zal de gemeente zorg dragen voor uitwatering aan de andere zijde van den weg, in een sloot. Do heer v. d. Gugten meende voorts nog aanmerking te maken op een paar kleine posten, namelijk betreffende veevervoer van af de splitsing (gemeente Oegstgeest) en huur van touw. De voorzitter geeft een nadere toelichting. Ten slotte wordt nog een vraag gesteld, in verband met de verantwoording woning- huur onderwijzer, die de voorz. niet staande de vergadering kan beantwoorden, doch wat in een volgende vergadering zal geschieden. In verband hiermede wordt de vaststel ling van de gemeenterekening aangehouden. De lieer P. Kort verlaat de vergadering. Op voorstel van den heer v. d. Gugten wordt besloten punt 7 van de agenda, vast stelling gemeentebegrooting 1924, wegens vergevorderd avonduur, tot een volgende ver gadering aan te houden. Rondvraag. Dr. H. G. Jonker vraagt of door B. en W. reed9 is ontvangen een regeling van Prov. Staten omtrent vrachtauto's, welke vraag de voorz. toestemmend beantwoordt. Hierover ontstaat een uitgebreide gedach- tenwisseling, met als gevolg, dat B. en W. in aansluiting met die regeling met een ver ordening zullen komen, en tevens da maxi mum toelaatbare belasting van de bruggen geregeld zal worden. Dr. Jonker verzocht voorts den wethouder ran de gemeentewoningen, zijn aandacht eens aan die woningen te wijden en daarover zijn oordeel uit te spréken. Wethouder S. Schoneveld wil dat gaarne doen, maar verwacht van een rapport weinig heil. Zooals bekend is, loonen de woningen in-< derdaad ernstige afwijkingen, scheuren en verzakkingen. De vraag rijst, of het niet mogelijk is, bij zulke ernstige fouten, na zoo'n kosten, den aannemer aansprakelijk te stellen en aan den betrokken Minister kennis te geven. Dan niet alleen een onderzoek in stellen, maar ook pogingen aanwenden om herstelling door den aannemer te doen geschieden. De heer v. d. Gugten verwacht daar weL nig van; de termijn van onderhoud i$ voorbij. De heer S. Schoneveld is het daar niet mee. eens. De onderhoudstermijn heeft daarop z.i, geen betrekking. B. en W. zeggen een ander onderzoek toe\ De heer J. den Haan vraagt bscherming van de jonge, pas geplante boompjes aan den Kalwijkerweg, tegen de baldadigheid van de. jeugd, daar ze anders doodgaan. Weth. S. Schoneveld is voor rooien. Bij de pas aangelegde los- en laadplaats hebben de boomen toch geen levenskans. De heer den Haan vindt dat ook beter, maar mocht hiertoe niet worden overgegaan, dan dient toch getracht te worden, ze in het leven te houden. De heer T. Kralt vernam, dat B. en W, aan do gemeente Valkenburg hebben ge-, weigerd het gebruik van de ziekenbarak voor typhus-patiënten. Spr. vernam, dat daardoor groote ontstemming is gewekt en vraagt of voor die weigering werkelijk drin gende redenen waren. De voorz. meent van wel. Wethouder Schoneveld deelt mede, dat de barak al eens aan Katwijk is uitgeleend, en zeker zou dit ook aan Valkenburg zijn ge-» schied. Bij den afstand aan Katwijk waren echter al bezwaren geuit, en nu ook een medicus afstand had afgeraden, omdat men anders bij uitbreken eener ziekte in de ge-t meente zonder barak zou zijn, was tot de weigering besloten. De heer Kralt deelde voorts mede, van bewoners van den Valkenburgerweg klacht ten te hebben vernomen, over geheel afslui ten van dezen weg door de tram, b.v. bij rangeeren, wat soms wel 10 minuten duurde Spr. vroeg of daartegen maatregelen waren te nemen. De voorz. zegde toe, een schrijven hier-, over te zullen richten aan de Tramweg-Mij. De heer W. L. v. d. Gugten deelde mede do brand in de Koestraat te hebben bijge- woond. Naar aanleiding hiervan vroeg spr. of aan politie en gemeentewerklieden bij brand ook een bepaalde taak was aange wezen. Do voorz. antwoordde, dat uit den aard der zaak de politie uitsluitend voor politie werk, afzetten e. d. in aanmerking kwam. Wat de gemeentcwerkliedep betreft, die hadden geen aangeduid werk te verrichten, maar niettemin kon hun hulp verwacht wórden en daarom had de voörz. ook heden een hunner opgedragen de bewaking van het materieel. Wethouder S. Schoneveld deelt mede, dat de brandweer-kwestie in een vergadering van B. en W. reeds was besproken. Spuit, personeel en materieel waren ook heden spoedig genoeg aanwezig, maar het bleek, dat er geen pompers waren, wel kijkers. Dit is een toestand, die geen minuut langer mag duren en daarom was onmiddellijk besloten tot een organisatie van de brandweer, en in verband hiermede zullen besprekingen ge-, voerd worden. De heeren v. d. Gugten en J. Schoneveld meenden, dat hierbij ook wel aan de ge meentewerklieden gedacht kon worden al was het maar, om in het belang van de ge meente op het materiaal te passen. Hierna sloot de voorzitter de openbare vergadering en ging de Raad in geheime zitting ter behandeling van een verzoek van den heer M. Brusse om restitutie van Hoof- delijken Omslag. RECLAME. 3763 RECLAME. DE EINDELOOZE TAAK VAN VROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonen zich urine- stoornissen zenuwachtigheid prikkelbaar heid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ontspan ning buitenshuis. Voorkom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, waterzucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasont steking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstandige leef wijze aan en vertrouw het herstellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogistza ken A f 1.75 P€r doos,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 13