f o. 19537. DONDERDAG 15 NOVEMBER Anno 1923 te r Offieieeie Kennisgeving. STADSNIEUWS. tiet voornaamste nieuws van heden. ,jr^v LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prijs. Kleine AdvcrtentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven Vlo Cts. porto to betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. I GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. fAaa den gemeentelijken visc-hwiükel, .Vischmarkb 18 tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH i\ f 0.24—f 0.30, 6CH0L u f 0.20-0.35, TARBOT f 0.15, ffONG f 0.90 per pond, INMAAK- en VOLLE HARING a f 0.04% per stuk, en ZEEUWSCHE MOSSELEN f 0.05 p. K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 November 1923. Zakelijke bedrijfsbelasting. 1 In de Mededeelingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te tuiden schrijft de lieer K.(nibbe) Opnieuw zal in den Raad van Leiden en yan Noordwijkerhout beraadslaagd worden over de mogelijke ophelling van de zake- lijke bedrijfsbelasting. Gezien de wijze, .waarop tegen deze belasting wordt geageerd, >3 het niet te gewaagd, om te voorspellen, dat, hoelang deze belasting ook nog mogo bestaan, deze steeds een voorwerp van Strijd zal zijn. Nadere verklaring daarvan is gemakkelijk te vinden in het bijzonder karakter dezer belasling, welke haar van de andere onder- -scheidt. Belasting betalen is weliswaar een .van de meest onpleizierige plichten, welke ons als burgers van Slaat en Gemeente op gelegd zijn, maar in 't algemeen gesproken en afgezien nu van den zwaren druk, men betaalt zonder op afschaffing der belasling Jian te dringen. Bij sommige belastingen is echter do 'duik zeer onregelmatig, zoo b.v. bij de veel- bcslrcden Forensenbelasling, maar lioe legen deze belasting ook geopponeerd wordt, men dringt niet aan op afschaffing, maar wet jof. wegneming der onbillijkheden. Waaraan is het nu te danken, dat bij de Zakelijke Bedrijfsbelasting het verzet tegen db wet zelf gaat en men met wegneming ,van gebreken geen genoegen neemt Ook daar heeft men toepassingen, welke zeer onbillijk zijn. Men kan daartoe wijzen op bet feit, dat de ééne onderneming een bedrag moet betalen, dat in de duizenden loopt, ter wijl een soortgelijke industrie in een aan grenzende gemeente daarvan vrijgesteld is. Zoo ook, dat men voor geschoolden, onge- oefenden, en zelfs leerlingen, jongens en meisjes, evenveel moet betalen dat een groot bedrijf met weinig arbeiders niets, of ollhan3 een betrekkelijk klein bedrijf, maar ,,waar veel arbeiders in dienst zijn, zeer veel moet opbrengen, enz. Deze bezwaren moeten zeer zeker niet onderschat worden, maar, zooals gezegd, toch verklaren ze niet geheel de groote op positie, welke in steeds sterker mate legen jdeze belasting is ontstaan. Daar is maar één afdoende reden voor, welke gelegen is in het feit, dat deze belas ting in haar wezen, in principe, onrecht vaardig is. Zonder redelijke mohveering worden een nantal burgers belast, terwijl anderen vrij zijn. Men wil wel belasting betalen, en ai valt het zwaar, men wil zelfs veel belalen, maar legen een belasling, die zonder deug delijke reden van den één geheven wordt, terwijl de ander er van vrijblijft, moet bet vcrzc-t wel steeds toenemen. Dit is nu op een voor ieder duidelijke Wijze liet geval bij de Zakelijke Bedrijfsbe lasting. Het groote argument, hetwelk bij haro aanneming opgeld deed, n.m.„ dat de be drijven zooveel aan de gemeenten kosten, vanwog het groot aantal arbeiders, moet men daarom eens nader bezien. Deze zoogenaamde rechtsgrond zette do zaak daarbij wel eigenaardig op haar kop inplaats dat men met vreugde constateerde, dal er ten behoeve van de. steeds meer en meer toenemende bevolking van Nederland, geregeld nieuwe bedrijven kwamen, of reeds bestaande uitgebreid werden, waarin velen een beslaan konden vinden, achtte men dit een reden, om de bedrijven speciaal verant woordelijk te stelten voor de aanwezigheid van arheidcrs, en besloot nien een willekeu rig aantal dier ondernemingen wegéns het feit, dat ze arbeiders in staat gesteld hadden aldaar hun brood te verdienen, extra te be lasten. De bedrijven, die maar weinig arbei ders in dienst hadden, werden zelfs geheet ot grootendeels vrijgesteld, terwijl de bedrij ven, die aan velen werk en brood verschat- ton, vol belast werden. Met minstens even veel recht zou men kunnen beweren, dat, gezien dc buitengewoon nulligc functie, welke de bedrijven in hel economische leven vervullen, deze op een jaarlijksche uitkee- ring naar gelang van het aantal arbeiders, aanspraak zouden kunnen maken. Toen men inzag, dat deze rechtvaardi gingsgrond onhoudbaar was, ging men zoe ken of er geen andere redenen waren, welke aan deze belasting een schijn van recht zouden kunnen geven, wantmen wilde de jaarlijksche opbrengst niet gaarne missen. Wilde men deze belasting handhaven, dan moest er, dat gevoelt een ieder, een PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week .V.iïïïïSïïi ÜfO.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.3Ö 4" portokosten. heel bijzondere reden zijn, welke veroor looft een bepaald aantal personen met vrij latirég van alte anderen een belasling op te leggen. Men heelt toen gezocht en de een heeft dit en de ander weer dat gevonden. Zoo heeft men b.v. gesproken van liet feit, dat het moderne auto-verkeer bijzondere voor ziening van wegen en bruggen noodzakelijk maakt, en dat de bedrijven daarvoor hun geld op moeten brengen, maar men vergat, dat b.c. een belasting naar het-aantal auto's daar in allen gevalle beter geschikt voor zijn, dan een belasling naar liet aantal ar beiders, en dat er zeer vele bedrijven zijn, welke groote sommen op moeien brengen, zonder ook maar één auto te bezitten, ter wijl vele ondernemers, welke wel een auto hebben, geen Zakelijke Bedrijfsbelasting be taalden. Ook de kosten voor de reiniging, hel Marktwezen, de Politie, do Arbeidsbeurs, ot de Brandweer zijn genoemd als rechtvaar digingsgronden voor de Zakelijke Bedrijfsbe lasting, alsof deze niet deels rechtstreeks op de betrokkenen reeds worden verhaald, en deels ten algemeenen nutte zijn, zoodat het billijk is, dat deze uilgaven uit de algemeeno kas betaald worden. Ook zijn de uilgaven der gemeente voor werkloozen wel aange grepen ter rechtvaardiging van de Zakelijke Bedrijfsbelasting nu wordt er over gespro ken, in hoeverre wettelijke regelen ter be strijding der werkloosheid noodig zijn, maar voor bestrijding der werkloosheid zullen maalregelen getroffen moeten worden, welko daarvoor passen, en moet men nu niet allo middelen aangrijpen, welke maar geld in brengen, voorat niet "indien er, zooals liier, feitelijk een premie op ontslag gesteld wordt, en de werkgever, welke nog zoolang mogelijk zijn personeel 't meeste bijdraagt ter bestrij ding der werkloosheid, hei meeste moet be talen. Al deze verschillende redeneeringen be wijzen echter één ding, n.l. dat er geen re delijk motief is te vinden om te rechtvaardi gen, dat de Zakelijke Bedrijfsbelasting ge heven wordt. De eenige reden waarom ze al niet eerder is afgeschaft, is enkel en alleen, dat men beweert, het geld niet te kunnen missen. Dat wil zoggen, men ziet er tegen op, om dc ojibrengst dezer betasting op alten gelij kelijk to verhalen, maar wet durft nien den tast, welke allen gezamenlijk zouden moe ten dragen, op te leggen aan enkelen. Indien men bevreesd is, dat van allen le veel ge vraagd zou worden, dan is dat met de en kelen toch zeker liet geval. Op tal van plaatsen heeft men dan ook, ondanks de mindere inkomsten, aan dezen eisch van rechtvaardigheid reeds gevolg ge geven, zoo b.v. le Apeldoorn, Borne, Gro ningen, Goot, Hengelo, Hilvarenbeek, Hil versum, Oldenzaal, Tegeten, Tiet, Purmc- rend, Zuidbroek en ook in 's-Gravenhage zal deze bekisting afgeschaft worden. Een grooto reeks plaatsen heeft bovendien deze belas ting nooit ingevoerd. Waar deze gemeenten alle afgezien hebben van de inkomsten de zer belasting, en alle andere plaatsen daar toe vroeg of laat ook toe zullen moeten ko men, mag de wensch geuit worden, dat ook Leiden, Leiderdorp en Noordwijkerhout niet tot de allerlaatslen mogen beliooren, maar gevolg zullen geven aan den reclitmaligen aandrang, om den belastingdruk'zoo recht vaardig mogelijk over alle burgers le ver- deeleh. De historische Buddha in de Japansche kunst. In dc reeks der lezingen over Buddhisli- selic kunst heeft gisternamiddag prof. dr. M. W. de Visser, hoogleeraar alhier, een voordracht gehouden over bovenstaand on derwerp. De figuur van den historisc.hen Buddtia, Cakyamuni, aldus ving prof. De Visser aan, treedt in Japan meer dan in eenig ander land, waar hel Noordelijk Buddhisme zich heeft gevestigd, op den achtergrond tegen over die van den hemelsclien Buddha Aml- tablia, wiens afstraling op aarde hij was volgens de aanhangers der Noordelijke Kerk. Vinden wij hem in beelden en schilderijen nog veel vereerd" in Tibet, Mongolië en China in Japan zijn Amida (d.i. Amitabha) en de BodhisaUwas Kwannon en Jizo in den loop der eeuwen steeds meer op den voorgrond getreden tegenover den stichter der leer. Toch zijn ook in Japan nog vele tempels aan hem als hoofdfiguur gewijd, hetzij alleen, hetzij omringd door discipelen of BodhisaU was. Deze laatsten, de Bodhisatlwas, zijn wezens, die den hoogslen trap beneden het Buddhaschap hebben bereikt, doch die zich meestal door hun oorspronkelijke gelofte hc-bben verbonden, niet eerder liet Buddha schap te zullen erlangen, vóór zij alle we zens der schepping tot het hoogste heil heb ben opgevoerd. De historische Buddha, in Japan Sliaka genoemd, wordt op vier verscliillende wijzen voorgesteld als pasgeborene, als asceet, als mediteerend ot predikend Buddha, en als 't Nirwana ingegane, d.i. gestorven, heilige De eerste figuur, een klein houten beeldje van een slaand kind, dat met de eene hand ten hemel en met de andere naar de aarde wijst, wordt op den verjaardig van den Buddha (den achtsten dag der vierde maand) in de tempels met „zoete thee" overgoten (als zinnebeeldig bad), doch speelt geen rol tn de Japansche kunst. Des te meer is dit het geval met de figuur van den „uit het ge bergte tredenden Slia&a", die na zes jaren van uiterst strenge iscese lot het inzicht was gekomen, dat dit niet de weg was ter bereiking van de Hoogste Wijsheid. In beeld en schilderij zien wij hem voorgesteld, nog geheel vermagerd en alleen met een lijkwade t<-n dcele bedekt- Het allermeest echter zien wij hem als mediteerend of predikend Buddha, nadat hij onder den Bodhiboom do Volmaakte Wijsheid had bereikt. Ten slotte zijn er prachtige schilderijen, die ons de ko lossale liggende figuur, van den gestorven Iluddha doen zien, omringd door de gcheele treurende schepping, terwijl zijn. moeder uit den hemel neerdeelt om hem te beweenen. Zoo zien we den Buddha trapsgewijze rijzen tot steeds grooler en statiger wezen als kind reeds vol besef van zijn hooge roe ping als grootste van hemel en aarde en ver losser uit het lijden van geboorte, ouderdom en dood als asceet nog vol smartelijk beset van het lijden der wereld als Buddha vol heerlijkheid en lichtglans bij hel prediken der leer ter verlossing der lévende wezens en als het Nirwana ingegane heilige do grootste en verhevenste van alle schepselen van hemel en aarde. Do lichtbeelden, die deze lezing begeleid den, gaven voornamelijk den predikenden ot metideerenden Buddha weer, doch ook enkele schilderijen van den uit het gebergte terug keerenden asceet en van den gestorven Buddha. Er zijn twee groepen van drie fi guren, waarvan dc mediteerende of predi kende historische Buddha de middenfiguur vormt, n.l. die, waarin hij als prediker is neergezeten tusschcn zijn beide voornaamste discipelen Ananda en Maliakapyapa, en den meer doctrinairen Buddha van het Noor delijk Buddhisme, in meditatie tronend lus- schen zijn beide begeleidende BodhisaUwas Manjucri en Samantabhadra. Deze laatste groep is in Japan verreweg overheerschend. Manjucri, gezeten op een leeuw, is do per sonificatie van gedachte, kennis en medi tatie als zoodanig draagt hij zoowel het zwaard der kennis als een hoek. Saman tabhadra, rijdend op een olifant, rppresen- 1 (eert de Unlverseele Wijsheid hij draagt een opengerolden heiligen tekst als zinne beeld daarvan. In het algemeen stellen de trawanten van een hootdtiguur de eigen schappen van deze figuur zelve voor, zoo- dat wij hen kunnen beschouwen als zinne beelden van des Buddha's kennis en univer- I seele wijsheid. i Op de schilderijen van dc myslieke Tan- trische School zien wij den goudkleurigcn Buddha, in een rood gewaad gehuld en met I twee ronde, rijk versierde gouden glorie- schijnen achter lichaam en hoofd, predi kend gezeten op een boogen lotustroon, niet minder rijk van ornamenten voorzien. Zoo was de eenvoud van den prediker ge worden tot de glorie van den in lichtglans slralenden Buddha, aldus besloot spr. zijn met aandacht gevolgd beloog. Chr. Nat. Werkmansbond. In de Ooslerkerk hield gisloravond de af- deeling Leiden van den Chr. Nat. Werk mansbond haar openbare jaarvergadering, welke slechts matig was bezocht. Allereerst werd gemeenschappelijk ge zongen het eerste vers van den 89sten Psalm, waarna prot. H. M. van Nes in ge bed voorging en las een gedeelte van het Hoogepriesterlijk Gebed (Joh. 17). Vervolgens sprak hij op verzoek van het bestuur een inleidend woord, waarhij prof. Van Nes opmerkte, dat hij den spreker van dezen avond, dr. O. Norel, uit Amsterdam, eigenlijk niel behoefde in le leiden, daar deze hier reeds twee malen het woord heeft gevoerd in verband met liet ook nu door I hem te behandelen onderwerp. Wat hij aangaande de aanleiding van de behande ling van dit onderwerp: „Inwendige Zen ding", had mede te doelen, kwam in hoofd zaak neer op het volgende. De plaatselijke afdeehng van den Chr. Nat. Werkmans bond contribueert aan „Inwendige Zen ding", waarvan ook hier een comité be staal, waarin zitting hebben ambtsdragers uit verschillende Kerken. Nu deed zich bij het verzoek om die contributie te betalen de vraag voor :Wat beteekent eigenlijk die inwendige Zending en waarom betalen wij er contributie voor? Wat heeti onze Bond eigenlijk daarmede te maken? Het ant woord op de eerste vraag kan kort luiden: Zij bedoelt het Evangelie te brengen op ieder levensterrein en ieder levensterrein te doordringen met den geest van Christus. En wat deze Bond er nu mede uit te staan heeft, zal dr. Norel, directeur der Inwen dige Zending, vertellen; hier, in de kerk, en niet, zooals aanvankelijk het voornemen was, in het Verenigingsgebouw, waar dan ook vragen hadden gesteld kunnen worden. Het bestuur had er de voorkeur aan gege ven dit onderwerp le hooren uiteen zetten in de jaarvergadering van den Bond. Prof. Van Nes wilde hieraan nog wel even toevoegen, dat dr. Norel vroeger pre dikant wa3 bij de Ned.-Herv. Gem., laatste lijk te Vlissingen, maar zijn ambt heeft neergelegd om met volle kracht zich te kunnen wijden aan den arbeid der Inwen dige Zending. Na daarop een tweeledige collecte, voor de kosten van den avond en voor de In wendige Zending, te hebben aanbevolen, ging dr. Norel over tot de behandeling van zijn onderwerp. Hij noemde het een merkwaardig ver schijnsel, dat het verzoek om over deze zaak te spreken tot hem kwam van een af- deeling van den Chr. Nat Werkmansbond, waar ook juist uit „Patrimonium", den anderen Chr. Werkmansbond, de aandacht daarop was gericht en zijn hoofdbestuur er zich mede onledig houdt. Wat kunnen wij als Werkmansbond, wat als „Patrimo nium", wat kan de arbcidcrswereld voor do Inwendige Zending doen? zoo wordt ge vraagd, en inderdaad liggen zij niet ver van elkaar af, gezien de sociale vragen. De Inwendige Zending toch hecil een oog gekregen voor allerlei armoede en yoor den rijkdom. En dezen rijkdom, den rijkdom van Christus, wil zij indragen in die armoede. Zóó wordt' dan, zij het door velerlei en vaak zeer groote moeilijkheden heen, de vreugde geboren, 't Is eeh werk met het woord: Evan gelisatie; maar niet enkel gericht op den nood van de ziel, doch ook op dien van het lichaam, ook werk dus niet do daad: zorg voor zieken; voor ongelukkigenvoor hen, die in de gevangenis leven; voor de verwaar loosde jeugd; voor hen, die in zedelijk ge vaar zijn. Zoo komt men dus in aanraking met allerlei sociale vraagstukken, als bijv., om slechts iels te noemen, met den woning nood. Ter bereiking van haar doel heeft de In wendige Zending een Centraal Bureau, geeft zij een tijdschrift uit, draagt zij dc liefde voor en de kennis met haar werk de Ge meente in en worden er conferenties, enz. gehouden. De.Inwendige Zending is zeer zeker naast de Kerk-noodig, omdat doge niet alles kan doen, niet allen kan bereiken. De draagster van het werk der Inwendige Zending moet de Gemeente wezen. Spreker hoopte, dat uil hetgeen iiij mede gedeeld had, gebleken was, dat de Chr. Werkmansbonden wel degelijk met dit werk te maken hebben. Sterker: Werkmansbond cn „Patrimonium" kunnen er dc schouders onder zeilen, zoo wat bijv. betreft het jeugd werk en het Krankenbezoek. Trot. Van Nes sprak, nadat dr. Norel was vertrokken, een toepasselijk slotwoord, waar in hij o.a. wees op het treurige verschijnsel, dat zoo velen in onzen tijd hun geluk niet meer vinden in hun werk, niet meer getrouw zijn, ook niet in het kleine; waarin hij de atdccling, welker aanwezig vaandel haar op richtingsdatum aanwijst, feliciteerde met haar twintigjarig bestaan en ook voor de toe komst alles goeds wenschle; en woorden van dank sprak tot de soliste mej. Zandvoort en liet gemengd koor „Halleluja"', onderatdee- ling van dc plaatselijke Bondsafdeeling, on der leiding van mej. Tilly Leening, die de aanwezigen op eenige liederen hadden ver gast. Met dankgebed en het zingen van Gezang 237 vers l werd de samenkomst gestoten. Dierenbescherming. Gistermiddag voor kinderen, gisteravond voor groolen, althans in over-groole meerder heid, heeft de heer Portielje, directeur van •Arlis, in de groote Stadszaal een lezing ge houden over: Omgang mét dieren in Arlis, in het wild cn in onze omgeving. Gistermid dag was hel voor de schoolkinderen uit Lei den, Leiderdorp en Oegslgeest, in zoo grooten getale aanwezig, dat de lezing tweemaal werd gegeven en gisteravond was de zaal wederom uitstekend bezel. Moge liet succes evenredig zijn aan de getoonde belangstel ling! Dan zal het het dier in 't algemeen ten goede komen en daarom is het toch te doen, niet waar? Gisteravond werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter, prot. André de la Porte, die er op wees, hoe de mensch van ouds zich hoeft bezig gehouden met liet dier dat veel menschelijks heeft. De dieren hebben ook verstand en gevoel, maar ze missen de spraak. De menschen wilden dat niet gcloo- ven, zie de vele oude sagen en fabels met sprekende dieren. Dit gemis aan spraakver mogen is ook een van de redenen, waarom wij de dieren soms zoo slecht begrijpen. Toch heeft dat gemis waarschijnlijk ook ccn goede zijde want kreeg het dier dc spraak, dan kon zijn eerste uiting wet eens zijn een klacht tegen de mensch en haar behandeling. Veel ter verbetering wordt er al gedaan, maar er moet nog meer geschieden en hij prees in dit verband om lid te worden der vereeniging. Het woord was daarop aan den heer Por tielje, die hoopt zijn gehoor iets nader te kun nen brengen lot het wezen van het dier, liet iets le kunnen laten aanvoelen van de die- renpsyche. We meencn den interesanten spreker de verzekering te kunnen geven, dat hij daarin volkomon is geslaagd en het zeer warme applaus zal hem ook wel hebben overtuigd. Spreker zeidc, dat alle gangbare begrip pen over het dier veelal onjuist zijn. Het dier, hoezeer onderscheiden van de mensch, is er toch geheel mee verbonden. Naast in stinct en reflexen, zooals die ook bij onze kinderen zijn waar te nemen, bezit het dipr ook een zekere verstandelijke aanleg. De mensch is psychisch zoowel als physisch met het dier verbonden, wat zoo moet worden ingezien, dat bij de dieren aanwezig is, wat zich niet ontwikkelt in tegenstelling met den mensch Het dier kan niet komen boven in stinct en reflexen uit. Een logisch begrip ontbreekt. Het dier is het ons verwante, maar het verwante andere, dat op andere wijze 6oms 't zelfde bereikt. Aan de hand van een serie fraaie filmpla- len, in Arlis genomen én ook daarbuiten, ging spr. nader hierop in cn zijn warme genegen heid voor het dier afgezien van een vroe ger bedorven oude panter heeft hij alle die BINNENLAND. Ministerieele beschikking inzake den ara beidstijd in broodbakkerijen. Regeling omtrent het verleenen van pas* visa aan vreemde werklieden. Tegen 1 Febrnari a.s. wordt een aantal tijdelijke bnrgerwerklieden in de kazernen ontslagen. BUITENLAND. Geruchten over Fransche sancties in ver bond met het toelaten van den terugkeer van den Dnitschen es-kroonprins door Dnitsch- tand. Smnts blijft ageeren voor ean economische conferentie. De naderende Engelsche verkiezingen. Ook de democraten verlaten het Dnitschf kabinet. ren in Arlis handtam gemaakt, zelfs een nijl paard mag hij in de bek kricbelenl kwam daarbij overtuigend naar voren. Een vonkje, daarvan gloeide o. i. na onder liet publiek. We kunnen hem niet volgen, willen nog slechts even zijn raad overbrengen, nimmer bruusk op le treden, geduld en toegevendheid le paren aan zekere intuitie bij den omgang met dieren, een omgang, die zoo zeer dé moeite loont. We mecnen dat de dag van gisteren een mooie dag is geweest voor de vrienden van een goede behandeling van het dier. Met ingang van 1 Januari is aan dr. S. G. de Vries, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als bibliothecaris en beheer-i der van het prentenkabinet aan de Rijks universiteit alhier, mot dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewezen langdurige diensten. Onze stadgenoot R. Paulides, behaalde, gisteren lc 's-Gravenhage het diploma pri vaat-docent in het boekhouden. Hedenavond zal de heer ChuichirQ Gomyo, uit Japan, hier ter stede ia het ge- houw van de Nedcrlandsche Christen-Stu- denlcn-Verecniging, atdecling Leiden, op het Rapenburg spreken over den Wereldvrede en de studenten organisaties, ten einde lang zamerhand den invloed van den Volkeren bond langs dezen weg le vergrooten. Ge noemde lieer heeft reeds in 17 landen pro paganda gemaakt voor zijn ideeën, had o.a. met president Harding conferenties, waarbij deze zeer veel belang bleek le stellen in den opzet ter bevordering van den wereldvrede, In Japan teruggekeerd, zal hij in een boek zijn bevindingen, op zijn wereldreis opge daan, vereenigen, De Oudercommissie van de Opleidings school B aan den Maresingel hield, onder leiding von het hoofd der school, den heer W. van der Laan, een Ouderavond, die vrij goed bezocht was. Na een kort woord van welkom door den voorzitter cn na lezing en goedkeuring van de notulen, kwam punt 3 aan dc orde: „Ver kiezing van twee leden van de Oudercora- missie". Gekozen werden mevr. M. Dee— Daalmcyer en I. van der Mark. Hierna volg de het oiint: „Een Fransche cursus?" De voorzitter zette in 't kort het vóór en legen uiteen. Ook uil de'vergadering gingen stemmen vóór en tegen een dergclijken cur sus oj>. Bij meerderheid van stemmen werd der Commissie opgedragen een onderzoek in le sleden in hoever het oprichten van een FrunscEcn cursus mogelijk is. Nu volgde een pauze, waarin den ouderg gelegenheid werd gegeven zich om inlich tingen over hun kinderen lot de onderwij zers en onderwijzeressen le wenden, waar van oen druk gebruik werd gemaakt, 't Is dan colt moer dan ccn gebruikmaken van een gemeenplaats, als wij zeggen, dat deze „pauze" in ccn „bestaande behoefte voor- ziel". Hi'-rna volgde de lezing van den heer J. Koelma over: „Wij en onze kinderen". Hij besprak in den brecde de zorg, die de ouders hebben voor hun kinderen, beginnend al in de eerste levensjaren, een zorg, die zich ver groot, als de kinderen in de leerplichtige ja ren zijn gekomen. Van een goede opvoeding zoo zeidc de spreker ten slotte, trekken zoo wel de ouders als de kinderen de profijlen. Een applaus beloonde den spreker voor zijn gehouden causerie. Na een korte behandeling van het punt: „Het a.s. St.-Nicolaasfeest" sloot de voorz. dezen ongetwijfeld geslaagden avond. Nader deelt men ons mede, dat de Toorop-tenloonslelling in het Museum „De Lakenhal'die zooal3 uit hel bericht van gisteren wel is gebleken zeer belangrijk be- looft te worden Zaterdag niet te één, maar tc twee uur zal worden geopend. Het bestuur van de Leidsche Pluimvee- Vereeniging is voornemens op 1, 2 en 3 Fe bruari a.s. in de Stadszaal een jubileum tentoonstelling le houden ter herdenking van haar vijftien-jarig beslaan,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1