R.H.W. Limonades AGENDA V/W PE WEEK. BUITENLAND. Woensdag. St. Petruskerk: Tweede conferentie van pa ler Hcndricbs. Kwartier over 8 our. Volksgebouw: Jan van Zutphcn over „De A.N.D.B. en zijn Gebouw". 8 uur. Donderdag. Elisabelhshof Medisch Consullalie-bu- leau voor Alcoholisme. 8 uur. Jn d'ón Vergulden Turk": Alg. verga» «tering Leitkohe IJsclub. 9 uur. Jeruêl, Groenesteeg 16: Samenkomst, te 8 Vur. „Jeruêl" (Groenesteeg 16): Openb, Evan- gelie-prediking. 8 uur, Stadszaal (kleine) Ledenverg. afd. Lel den Ned. Ver. v. Huisvrouwen 2 uur. Gezel lige bijeenkomst 3 uur. Demonstralies van 8 uur tot halfzes en van 7 tot 10 uur, Wilte-Singel 7 Buitengewone alg. ver gadering Ver. voor Chr. M. O. Halfacbt, Oegstgoest, „Rehoboth-kapel": Lo zing voor de A.-R. Kies ver. 8 uur. Dagelijks: Nutszaal: 13, 14, 15 en 16 November, van 10 tot 12, van 2 tot 6 en van 7 tot 11 uur, bazaar afd. Leiden en Omstr, Ned. Ver. tot Beseh. van Dieren en „Het Leidsche Dicren-Asyl". 14 November lezingen in de Stadszaal, 's middags en -s avonds te 8 uur. 17 November Staatverkoop. Stadszaal (foyer): 13, 14 en 15 Novem ber, van '8 avonds 6 tot 11 uur, bazaar ten bate van H.-O. voor bandels- en kantoor bedienden, handelsreizigers en -agenten. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 18 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Nov. waargenomen «loos- de apotheken van de beeren G. F. Keyst, Steenstraat 35, telef, 136 en A. J. Donk, Doczastaat 31, teJef. 1313. Losss nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Breestraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg en bij de Fa. A. 1. H. WIJTENBURG, Haarl.str. 2 en «les Zaterdags hij JOH. KOGERVORST, Haarl.siraat 128 Fa.A. SOMERWIL Azn. Hoogewoerd 24 RECLAME. ©vcral verkrijgbaar. 9230 UET OP HANDELSMERK K.il.W. beid in een dergelijk geval baast niet denkbaar is. Wanneer bij het ter goeetkeu- rink aanbieden van bet Raadsbesluit nog niet vaststaat wi« de leening over zal ne men, kan e«ai voorloopige goedkeuring worden verkregen. De Coöperatieve Centrale Railfei sen- Bank te Utrecht heeft zich thans in een adres tot den Minister v..n Binnejilandsohe Zaken en Landbouw gewend, waarin ver- zooht wordt te bevorderen, dat ook do Ged. Staten der andere provinciën een dergelijke maatregel rollen treffen, als «foor Ged. Staten van Zuid-Holland is ge nomen. Adressante, die thans zelve in ecu proces gewikkeld is over een zeer aanzien lijk bedrag, waarvan do terugbetaling door «fe betreffende gemeente wordt geweigerd, omdat reeds eer van een andere instelling op hetzelfde Raadsbesluit bedoeld bedrag zou zijn betrokken, acht de maatregel van Ged. Staten van Zuid-Holland een noodza kelijkheid om bedoelde onregelmatigheden te voorkomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bet adres van do UOö- peratievo Raitfeiseen-Baok, benevens een afsohrift van de circulaire van Ged. Sta ten van Zuid-Holland, d.tl. 2 Juni 1923, en een van do aanvullendo circulaires, uit gaande van dit oollegc, d.d. 11 Sept. 1923, aan do Ged. Staten «ter overige provinciën gezonden, met de vraag of het betreffende eollogc bereid is san het verzoek van adres- santo to voldoen, en in ontkennend geval, Om "mededeeling to doen van do beschou wingen, die geleid hebben tot afwijzing. Huldiging van majoor Dnymaer van Twist. Een commissie, bestaande uit do beeren Deckers, Krijger, Zijlstra, Graafland ev Norei, vertegenwoordiging van een groots landelijke commissie, heeft gisteren ma joor Duymaer van Twist het kwam voor don betrokkene geihcel onverwachts te zijnen huize in Den Haag gehuldigd ah oprichter cn voorzitter van den Bijzondo ren Vrijwilligeo Landstorm, op 13 Novem ber 1918 in het leven geroepen De heer Norel, van do Gewestelijke Oommissie den IJsel, woonachtig te Zut- fon, dankte den voorzitter voor al wat hij voor den Vrijwilligen Landstorm docd, ea hij verklaarde, «lat men «lezen hcrinne- lingsdag niet onopgemerkt bad willen la ten voorbijgaan. Het korps heeft naait God aan Duymaer van Twist zijn organi satie en bloei te danken, In de moeiiijko dagen van November 1918 begon de bouw onder do leuze: God in den Hemel zal bet ona doen gelukken. Het gewost de IJsel nam het initiatief,' maar dadelijk stroom den do sympathiebetuigingen uit bet heele land toe. Na den voorzitter hartelijk ge luk te hebben gewenseht, verzocht hij hom een kleine herinnering to willen aanvaar- «len. Do eerste luitenant Boulogne ont hulde daarop eon statue van gips, voor stellende de bekende figuur van den gewa- pifcden landman, ontwerp van Aug. Fa- lize. Men bad geen tijd gehad het bronzen afgietsel to maken. Aan het geschenk, is een prachtig geealligrafeerdo oorkonde toegevoegd van Grcvenstuk. Aan mevr. Duymaer van Twist weid een mand Met bloemen vereerd. Do beer Duymaer van Twist kan zich niet goed indenken, waarom idezo huldi ging geschiedde. Hij heeft onder Gods ze gen klein werk mogen doen, maar de ge westelijke korpsen hebben bet gvoote werk gedaan. De Landstorm mag niet aan den weg timmeren, maar bij behoeft ook geen schui levinkje te spolen. Zijn arbeid is veel meer binnenkamer- en preventief werk. God geve, dat hij nooit dienst zal moeten doen. Nu men echter hem een blijik van sym- pahtie heeft willen geven, aanvaardt hij het geschenk gaamo en «Janbboar, dank baar om den grooten steun, van «Ie com missies ondervonden. Het is niet alleen een blijde, maar ook een onvergetelijke dag voor hem geworden. - Bij Kon. besluit is benoemd lot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. E. Dumas, gepensionneerd kantoorchef 1ste klasse bij den P.T.T.-dienst in Ned.-Indië, lijdelijk ambtenaar ter beschikking van het hoold van dien dienst; is verleend de ecre-me- daille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, in zilver, aan J. D. van der Maden, rijksklerk 1ste klasse ter griffie van de ar rondissementsrechtbank te Breda; is be noemd lot Raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage mr. E. Jellinghaus. thans rechter in de arrondissertentsrechtbank te 's-Gravenhage; is aan mr. F. C. H. A. van Wintershoven, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Gronsveld; is aan J. H. Batenburg, op zijn verzoek, met ingang van 15 dezer, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van notaris te Oldenzaal. In overleg met het Hoofdbestuur van „De Hanze" en mede op verzoek van een aantal aandeelhouders heelt de Raad van Commissarissen der N. V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem besloten lot het uitschrij ven van een bijzondere vergadering van aandeelhouders op Donderdag 22 Novem ber a.s., te Haarlem. Op deze vergadering zullen mededeelingen worden gedaan be treffende de ingevoerde bezuinigingen en maatregelen, zoomede van het verdere be leid van Directie en Commissarissen der Bank, zooals dit sedert de jaarvergadering is gevoerd. Het ligt in de bedoeling daarbij de ruimste gelegenheid le openen lot bet stellen van vragen en bel bekomen van in lichtingen. Mocht'daarna nog voldoende lijd resten, dan zal de heer Chris Jansen een algemeene inleiding houden op den grondslag «Ier stel lingen, welke door den Centralen Raad van „De Hanze" op 17 October j.l. zijn aanvaard. Het bestuur der Ver. van DelRsche Ingenieurs lreelt zich let den Ministerraad gewend met het verzoek in stukken, uit gaande van de Regeering, aan ingenieurs, in het bezit van bet ingenieursdiploma, ver kregen aan de Technische Hoogcsehool of haar voorgangsiers: de Polytechnische School en de Kon. Academie, gebruik le maken van het voorvoegsel „lr." voor den naam. Zij schrijd hierbij, dat dit gebruik reeds in de maatschappij sedert enkele jaren burgerrecht heelt verkregen. De Ministerraad heeft besloten hieraan gevolg te geven.en mitsdien is door den Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven gericht naar de verschillende De partementen, waaml uilgenoodigd wordt het besluit van den Ministerraad op te vol gen. In de Maandag gehouden vergadering van het Comité van Neutraal Overheidsper soneel (C. N 0. P.) werd o. m. de gevoerde aclie besproken tegen de intrekking van art. •40 van het bezoldigingsbesluit cn tegen de verder door de Regeering voorgestelde ver slechteringen. Besloten werd, ondanks de Regeerings- crisis, de actie met kracht voort te zetten, opdat de nieuw tc vormen Regeering op de hoogte zou zijn met de gevoelens, die leven onder het overheidspersoneel. Het door het secretariaat ontworpen re glement werd, behoudens enkele wijzigin gen goedgekeurd. De begvooling vcor het jaar 1024 werd vastgesteld, in verband mei de bijdrage van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond (A. N. V.). Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werd lot voorzitter gekozen J. G. v. d. Jagt, voorzitter van den Cenlralen Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, tot secretaris F. C. v. Ingen Schenau, secre» taris-penningmeestcr van het A. N. V., ter wijl de Cenlrale van Vereenigingen van Personeel in 's-Rijksdienst, in de gelegen heid werd gesteld een penningmeester aan le wijzen. De overige bestuursleden zullen door de organisaties worden aangewezen. llel bestuurslid H. v. Giessel, alg. secr. van den Centr. Bond van Neder], Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, hield ver volgens een inleiding over de kwestie: ont slag, gehuwde ambtenaressen. Ten aanzien van deze inleiding, welke stenogratisch werd opgenomen, werd besloten deze aan de aangesloten organisaties loe te zenden en in een vergadering, die gehouden zal wor den in begin December, nader te doen be handelen. Het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen hield gisteren in de Zendingskapel te Amsterdam zijp Con gresdag, die zich, evenals de jubileumbijeen komst, in een zeer groote belangstelling verhgugen mocht. De voorzitter, mr. G. T. de Jongb, riep den aanwezigen het welkom toe en leidde de sprekers, die op dit Congres het woord zullen voeren, bij de vergadering in. Hierna leidde spreker in prof. dr. M. Liep- mann, hoogleeraar aan de Universiteit le Hamburg, den heer Ernile Vandervelde, oud- minister van justitie te Brussel, en miss S. Margery Fry, secrelaresse van de Howard League for Penal Reform (e Londen, bij de vergadering in. Prof. mr. J. Simon van der Aa, hooglee raar le Groningen, sprak vervolgens over: Het persoonlijk element in de slrafrecht- spraak (onderzoek over aard en vroeger le ven der beklaagden). Volgende spreker was mr. A. A. Cnopius, advocaat-generaal bij het Gerechtshot te Arnhem, llij behandelde het onderwerp: De voorwaardelijke veroordeeling in de practijk Vervolgens kreeg prof. dr. M. Liepmann, hoogleeraar aan de Universiteit te Hamburg het woord over het onderwerp: Psychologie en strafrecht (speciaal over do opleiding van rechterlijke en slrafgestichts-ambtenaren en beambten en over de nieuwe jeugdgevange nis le Hahnöfersand). Nadat alzoo de ochtendzitting gewijd was aan de onderwerpen Reclasseering cn Straf rechtspraak, werd in de middagzitting het onderwerp Reclasseering en Strafstelsel be handeld. Het eerst sprak de heer Einile Van dervelde, oud-minister van juslilie te Brus sel, over: De ontwikkeling van het Belgische gevangeniswezen in de laatste jaren. Miss S. Margery Fry. secretaresse van de Howard League tor Penal Reform te Lon den, voerde het woord over: De ontwikke ling van het Engelsehe gevangeniswezen in de laatste jaren. Ten slotte sprak mr. A. Fcntener van Vlis singen, lid van den Hoogen Raad, oud al gemeen voorzitter van het Genootschap, te 's-Gravenhage, over: Hot Genootschap in de twintigste eeuw: ontwikkeling der reclas seering. verband met strafrechtspraak en strafstelsel. De voorzitter, mr. G. T. J. de Jongli, sloot de bijeenkomst met als zijn meening uit te spreken, dat het congres zeer is geslaacd. Het heeft tweeërlei uitgewerkt: het heeft lo. de belangstelling van de professionals versterkt en 2o. het aantal belangstellenden belangrijk versterkt. Hij dankte de sprekers en bracht dank aan de heeren mr. dr. N. Muller en mr. II. G. J. Maas Gecsteranus voor de inoeile, die zij zich gegeven hebben om het congres te doen slagen. Na atloop van het congres bood de Ara- slerdamsche afdeeling van het Genootschap in „Brack's Doelenhotel'' een thee aan. „Onze Klaroen", orgaan van den Ned. Christ. Bond van Arbeiders in de Kleeding- industrie, bericht, dat het hoofdbestuur de zer organisatie na breedvoerige bespreking met 5 legen 3 stemmen besloten heeft, aan de afdeelingen voor te stellen, met ingang van 31 December a.s. de werkloozenkas op te heffen. In 1923 heeft de kas gedurende 21 weken wel .gedurende 31 weken geen uitkeering kunnen verleenen. De uitkecringsbedragen moesten tol tweemaal toe worden verlaagd, terwijl ook vroeger reeds lot allerlei beper kingen moest worden besloten. Om de kas toch nog in 1924 le doen funclionneeren, verzocht het hoofdbestuur den Minister een subsidie-percentage van 200 pet. le willen vaststellen. Van den direc teur der Werkloosheidsverzekering werd echler bericht ontvangen, dat vermoedelijk niet meer dan 125 pet. subsidie verleend zal kunnen worden. In dat geval zou de kas 4 maanden kunnen funclionneeren en 8 maan den moeten slopstaan. Bovendien gaf de di recteur in overweging, de huisarbeiders ét geheel uit te schakelen óf onder scherper controle te stellen en ook de bijdragen der leden nogmaals le verhoogen. Na ernstige overweging meende hel hoofd bestuur, dat het onder deze verhoudingen geen zin meer heelt, de werkloozenkas in stand le houden. In deze maand zal hierover met de leden vergaderd worden. De heer Van Zaane (Burgerlijk) heelt bericht gezonden, zijn benoeming als wet houder van Zaandijk le aanvaarden. De heer Bakker (S. D. A. P.) heeft echler voor zijn benoeming bedankt. Wij vernemen, dal het niel onmogelijk is, dat ds. B. J. C. Rijnders, Ned.-IIerv. pre dikant le Rotterdam,,de opvolger zal worden van den onlangs overleden Zendingsdireclor dr. M. Lindenborn. („Vad.") Morgen zal le Genève bijeenkomen de tweede aJgemeene Conferentie voor Verkeer eiL Doorvoer van den Volkenhond, als ver volg op de eerste conferentie, die in 1921 te Barcelona plaats had. De Ncderlandsche re geering zal op deze conferentie vertegen woordigd zijn door prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga. hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden, lid van de commissie voor verkeer en doorvoer, en ir. J. A. Kalff, lid van do directie der Ncderlandsche Spoor wegen le Utrecht, aan wien als plaatsver vangend vertegenwoordiger zal zijn toege voegd prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit le Utrecht. G«d. Staten van Gropingen etollen aaii do Provinciale Staten voor, het onaf- geloste gedeelte der 6 pCt. provinciale leening, groot f 2.990,000, te converseeren in oen 6 pCt.-loening, too mogelijk tegen paxikoers. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Crt." seint: De Brusselsche correspondent van de „Matin" seinde gisteren aan zijn blad, dat de Belgische regeering voornemens zou zijn slappen le doen bij d«e geallieerden, len einde een conferentie te zien bijeenroepen waar de herziening der traclalen van 1839 en vooral het regime van de monding van de Schelde zouden worden besproken. Ook zou Belgié vrijo doorvaart eischen voor zijn oorlogsvloot, zoowel in vredes- als in oor logstijd. Van ofiicieele Belgische zijde wordt echter verzekerd, dat het bericht in het Fransche blad allen grond mist. De Belgi sche regeering heeft zich den laatsten tijd met do Scheldekwcslio niet beziggehouden. In Regeeringskringen is men trouwens de meening toegedaan, dat het te-berde-bren- gen van dit vraagstuk, nu da internationale toestond ingewikkelder is dan ooit, absoluut pngewenscht zou zijn. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal .Vrijdag sa niet plaats hebben, - -v- - DE ALGEMEENE TOESTAND. Poincaré's plannen (en aanzien van een economische conferentie zijn reeds door Amerika verworpen. Het heet offeicel daar omtrent uit Washington: „Ofschoon de deur nog sleeds open is voor de medewerking der Vereenigde" Staten om een oplossing te zoeken voor 't schadevergoc- dingsprobleem, beschouw! Coolidge den jong- sten slap in die richting als definitief afge- loopen. De Vereenigde Staten zijn, naar de meening van den president, niet in staat om deel te nemen aan liet onderzoek naar het herstel, dat_ I'oinearé voorstelt', om dezelfde reden om welke zij weigerden deel le nemen aan het door Engeland geopperde onderzoek, n.l. omdat de regeering het oferbcdig en ijdel acht om een onderzoek in le stellen, waarvan de omvang beperkt is." Door de spoed, waarmee Amerika heeft ge weigerd, wordt als het ware aan Engeland de gelegenheid gegeven om ook le doen hoo- ren: dank u, ik doe niet mee, nu Amerika, wiens stem onmisbaar is, weigert. Poincaré's handelingen ten aanzien van ■zoo'n economische conferentie onder de vleu gels van de Commissie van Herstel worden: schijn-handelingen. Daaraan valt niets meer te veranderen. Schijnbaar toont Frankrijk toenadering. Op voorstel van Baiihou heelt de Commissie van Hersle) met algemeene stemmen besloten len spoedigste de Duitsche afgevaardigden te hoeren over het belaalvermogen van Duitsch- land, dat verzocht is daartoe binnen tien dagen vertegenwoordigers te zenden. Met al gemeene stemmen is vervolgens besloten de kwestie le behandelen van de benoeming eener commissie van deskundigen, welke van advies zal moeien dienen inzake de vaststel ling door de commissie, van de bedragen welke Duilschlar.d in 1924, 1925 en 1926 zal moeten betalen. Bradbury heeft eenige re serves gemaakt ten aanzien van de voorge stelde procedure. Maar 't is wederom schijn, want de groole kwestie wordt niet aangevat. En toch zal dit eens moeten geschieden. Daartoe helpt ook mee het volgende: Nadat da Duitsche regeering een bijeen komst heeft gehouden met de commissie voor do belangen van het Rijnland, heeft zij besloten een algemeene mededeeling te doen zoowel aan het Duitsche volk als daar na aan het buitenland, waarin zij verklaart, dat de bezetting van het Roergebied door Frankrijk niet slechts een oorlogsdaad is, doch dat de wijze waarop de bezetting ge schiedde en gehandhaafd wordt, in strijd is met de Haagsche conventie aangaande de gebruiken in den oorlog to lande. Op grond van dit feit zon dus een schending hebben plaats gehad van het Volkc-wrecht, die Duitschland ontslaat van alle verplichtingen uit hoofde van het verdrag van Versailles. Dezo juridische over-wegingen wenscht Dnitschland echter niet in vollen omvang te laten gelden doch het zal zich bereid verklaren neg 10 dagen lang do wcrkloos- heiduitkcering aan de arbeiders in hel be zette gebied te voldoeD. Reeds 2 millioen werkloozen zijn er daar! Na 24 dezer ech ter verkeert het Duitsche Rijk in do abso lute onmogelijkheid ietS meer te doen. Van dat oogenblik af zal, zoo moet de verkla ring der Duitseho regeering wel worden uit gelegd, do volkomen verantwoordelijkheid voor alles wat gebeurt, niet op Dnitschland doch op Frankrijk vallen. Het is de vraag welk een invloed dit alles zal hebben zoowel op den economischerr- als op den linancieclen toestand in het bezette gebied. Deze toestand was reeds ernstig, doch zal ongetwijfeld nog BteedB*ernstiger worden. De separatisten blijven zich plaatselijk nog roeren, ook in de Palts, waar de Duit sche regeeringscommissaris in een brief tot generaal de Metz gericht, er op wijst, dat de separatistische beweging door Frankrijk wordt aangewakkerd en gesteund. De nood van den Palts is, aldus de eommissaris tot den generaal, uw werk. DUITSCHLAND. In Beieren schijnt het thans toch wal te luwen. De arrestatie vafl Hitier schijnt men te München eerst te hebben verzwegen, om niet opnieuw aanleiding tot betoogingen te geven. Generaal Ludendorlf heelt in de „Mün- chener Neueste Nachrichten" een verkla ring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat hij zijn eerewoord niet heeft gegeven in dien zin, dat hij afzag van verdere deelname aan de nationalistische beweging: lnj acht deze alleen irv slaat een werkelijk herstel van Duitschland en de Duitsche volken te be werken. Derhalve zal hij er ook verder zijn krachten aan geven. Het geven van zijn ecrewoord had alleen betrekking op zijn ver blijf te Munchen en het zich onthouden van actie tegen de regeering tijdens het onder zoek. Deze verplichting heelt hij als man van eer zonder eenige bijgedachte op zich genomen. De houding van von Kahr wordt door de Duitsch-nalionalen zwaar gelaakt. In ieder geval trekken zij scherper dan ooit uit het gebeurde de conclusie, dat een nationale re geering te Berlijn noodzakelijk is. De Boiersche ministerraad heeft een re solutie aangenomen, waarin o.a. wordt ver klaard, dat in weerwil van het feit, dat ge neraal v. Seeckt opperbevelhebber wordt voor het geheele Rijk, de uitzonderingstoe stand in Beieren onveranderd blijlt beslaan en de uitvoerende macht voor Beieren in één hand blijlt. De bevolking wordt uilge noodigd in dien geest de Deiersche staals- regeering en den slaatscommissaris v. Kahr te steunen. Het conflict met het rijk blijft derhalve onverzwakt voortbestaan. Te Charloltenburg hebben nog eenige de monstralies plaats gehad voor Hitier en Lu dendorlf, waarbij het tot botsingen kwam. Economisch wordt de toestand sleeds er ger. In het onbezette gebied neemt de wer keloosheid ook sterk toe. 1-Iet aantal, dat steun ontvangt en wei'kloos is, loopt in de miliioenen. Daarnevens zijn er vele werk loozen, die geen ondersleuning genielen. De slatistiek geelt aan, dat reeds meer .dan een derde van de bevolking van Dnitsch land direct van de werkloosheid heeft ts lijden. Het aantal werkloozen zou nog veel groo- ter zijn, wanneer niet zooveel mogelijk het systeem van een verkorten arbeidsdag was ingevoerd. En de regeering kan ztrn weinig doen. Be wijs. dat te Berlijn de broodprijs al weer is opgelocpen lo! 170 milliard voor een witte- brood, 140 milliard voor een roggebrood. De verordening van de rijksregeering van 27 October op grond van de machtigingswet welke de verbruiksbelasüng voor suiker, zout en lucifers verhoogt en de speelkaarten belasting in goudwaarde vaststelt, Ireedt 16 November in werking. Van dan af zal de rentemark gelden en de bankhiljctlenpers gestopt worden. De staatsfinanciën zullen beheerd worden naar den grondslag van de overgangsbegrooting, welke voor i'l' maand is vastgesteld. De soc.-dem. Rijksdaglraclie heeft ge-, vraagd direct den Riiksóag bijeen, le roepen, maar hoewel meer dan 1/3 van den Rijks dag bijeenkomen vraagt, zoodat feitelijk aan het verzoek moet worden voldaan, schijnt Slresemann thans daartoe niet te willen overgaan. In het ministerie van arbeid heeft een be spreking plaats gehad in zake de staking der boekdrukkers. Van de zijde der werkgevers werd aangevoerd dat zij zich volkomen heb ben gehouden aan de bepalingen der arbi trale uitspraak in het conflict. Deze uit spraak wordt echter van den kant der druk kers,niet als voldoende beschouwd, zoodat zij er zich verder niet door gebonden ach- ,len, en verdere wenschen koesleren. Naar verluidt dreigt het conlliel nog erger tc wor den aangezien ook de elec'.riciens bereid zouden zijn. lot een sympathiestaking, die dan hel. geheele leven in de hoofdstad zou ontwrichten. FRANKRIJK. Ilcl Fransche parlement heeft zijn werk zaamheden hervat. Poincaré stelde voor allereerst over te gaan tot den geregelden parlementairen arbeid en slechts één dag per weck aan interpellaties te wijden, n.l. den Vrijdag. Poincaré stelde zich Ier be schikking der Kamer om Vrijdag a.s. de in terpellaties over de builenlandsche politiek te hespreken. De Kamer stemde hierin toe. Vervolgens verwierp de Kamer met 379 tegen 166 stemmen een voorstel van Hcr- riot, ten opzichte waarvan Poincaré de ver- Irouwensquaeslie had gesteld, om heden den eisch tol hel weder in dienst nemen der ontslagen spoorweglieden te bespreken. Zij verwierp met 390 tegen 173 stemmen een ander voorslel-Herriot, om heden de wel op do amnestie tc behandelen. Het voorstel van rit voorzillers der secties om van morgen at de wet op de suppletoirc begroolingen te behandcl-n. werd aangeno men. ENGELAND Gisiercn is het Lagerhuis, gul ijk reeds bekend, weer bijeengekomen. Door alle partijleiders is een treffende hulde gebracht aan de nagedachtenis van Bonar Law. Baldwin deelde het onrustige en elkaar met partijleuzen uitdagende Lagerhuis daarop mede,'dat Vrijdag het parlement wordt ontbonden. De eerste minister zeide dat hij tot be-, paalde conclusies is gekomen aangaande het vraagstuk der werkeloosheid en hij is zoo overtuigd van de juistheid dier con clusies dat hij hel niel op zich wil nemen langer in zijn tegenwoordige positie te blij ven en te pogen het land door den a.s, winter heen le helpen, lenzij hij ontslagen wordt van de bcloitc, verleden jaar door Bonar Law afgelegd, nl. dat er geen prin- cipicelc verandering zou komen in de fis cale wetgeving des lands. Het lijkt hem dat het als eerlijk man zijn plicht is zijn inzichten aar. het land mede (o deelen en af te wachten hoe het oordeel zal luiden. Het is echter noodzakelijk dat de alge meene verkiezing die derhalve onvermijde lijk is geworden, op zulk een oogenblik plaats grijpt dal, als het land mocht be sluiten hem te ontslaan van de door Bonar Law afgelegde belofte, en als het hem op nieuw een opdracht zou geven, hij de ge legenheid itooel hebben de maatregelen die hij noodig acht, op le nemen in de begroo ting voor hel a.s. jaar. Een algemeene verkiezing heeft echler steeds een ont- wrichlenden invloed, en daarom meent hij dat het zijn laak ir het parlement ten spoe digste te ontbinden. Automatisch volgt uil deze mededeeling van den premier omtrent de ontbinding op a.s. Vrijdag dat de algemeene verkiezin gen zullen plaats hebben op 6 Decem ber a.s. Ramsay Mac Donald, de leider der L'a- bourparty, maakte van het eerste geschikte oogenblik gebruik om een motie van wan trouwen in de regeering in te dienen en te vragen een dag vast te stellen voor de be spreking. De molie van de arbeiderspartij beschul digt de regeering van nalatigheid in de be handeling van den nood der werkloozen, betreurt dat de regeering er niet in geslaagd is om een nationale politiek te voeren tot herstel van den invloed van Engeland in het buitenland en tot herstel van den vrede in den handel; zij veroordeelt het besluit om miliioenen menschen in nood te laten om een verkiezingsstrijd te beginnen over, een geheim stelsel van tarieven en Rijks- voorkeurrechten, door de kapitalisten in eigen belang opgezet, dat de kosten van het levensonderhoud zal verhoogen en leiden lot de vorming van anti-sociale trust- combinaties. Asqulth veroardeekle do regeering o ru il at. zij overijld te werk gaat bij het houden dezer verkiezingen. Hij zeide dat de heeloi zakenwereld de regeering veroordeelt, dié oen diepe, noodlottige verstoring van het sociale en handelsleven van de natie ver oorzaakt. Om een bespi-eking barer maat regelen te vermijden, dwingt zij de kiezer» tot een voorbarig besluit zonder voorberei ding. Lloyd George heeft het woord nietl gevoerd. Austen Chamberlain heeft Baldb win'e besluit warns ondersteund. Baldwin ontkende in zijn antwoord, ad ïïet land zo$ weinig voorfteneLd is 'alg ae

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2