DE ECHTE AGENDA VAN DE WEEK. IRDAL DOOS BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Sladszaal: Derde gewoon concert Maat schappij voor Toonkunst. 8 uur. Volkshuis: Propaganda-vergadering Leid- ache Bestuurdersbond. 8 uur* Woensdag. „Jeruël" (Middelslegrachl 3) Lichtbeel-. den-samenkomst. Halfdrie. Sladszaal: Ncd. Zendingsver. Filmavond Indiö. 8 uur. St.-Petrus-kerk: Conferentie voor niel- Kalholieken. Kwartier over 8 uur. Volkshuis: Filmavond afd. Leiden Spoor- weg-Onthoudea-s-Vereeniging. Halfacht. K a l w ij k-B innen, Gerei. Kerk Le ling vanwege de Gerei. Jongedoclitersver- eeniging. 7 uur. Dagelijks: Nutszaal: Centrale Bazaar voor Wijkar- bcid. Van 6 tot 0 November. Van 10 tot 12, .van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. Pielerskerkgrachl 9 (bovenzaal): Tentoon stelling van kunstwerken Leidsche Kunst- club „De Sphinx". Tol 21 November. Van 10 tot 1 en van 2 tot 6 uur. 's Zondags van 2 tot 4 uur. ,,Rejo-theater", Haarlcmmertraat: Van 3 tot 8 November „Polikuselika"* De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekcnlonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 November waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. B52. op de stortingsformulieren verband houdt met het gebruik van pons- en boekhoudma chines. Ten slotte betoogt de M. A. B. O., dat de adviseurs van den Minister blijkbaar nu geschiedt, in strijd is met het Werk loosheidsbesluit 1917, ook wanneer do for meel juiste vorm werd gekozen, t. w. wij ziging van de reglementen, blijft voor do gemeenten de positie volkomen dezelfde. Jmmers, indien do uitkeeringstermijncn beduidend worden beperkt, bij gebreke ovenwei van een wezenlijk© verbetering in het verschijnsel der werkloosheid zelve, zal het gevolg geen ander kunnen zijn, dan dat voor 'n grooter deel uit do kassen der gemeenten moet worden geput, hetgeen vóórdien word gevonden uit gelijke bijdra gen van do betrokkenen eenerzijds en van het Rijk en de gemeenten te aanren ander zijds. Op do onereuze gevolgen van dezen toe stand voor de financiën der gemeenten te wijzen, is het speciale doel van dit schrij ven. Wij veroorloven ons daarbij Uw Excel lentie met aandrang to verzoeken, het daarheen te leiden, dat, wanneer tegen werkloosheid verzekerde arbeiders door in korting van don uitkeeringstermijn in do reglementen der werkloozenkassen geen uitkeeTing kunnen erlangen, het Rijk do helft van de kosten, welko do gemeenten aan steun op welke wijzo dan ook aan die arbeiders moeten geven, aan de ge meenten voldoet. De arbeidsinspectie. In een vergadering van het R.-K. Vak bureau met de besturen van zijn aangeslo ten bonden, werd medegedeeld, dal van dn arbeidsinspectie wegens de bezuiniging het ontslag wordt beoogd van drie inspcclrices van den Arbeid, één adjunct-inspectricc van don Arbeid, één inspecteur van den Haven arbeid, zes technische ambtenaren bij do Arbeidsinspectie, drie controleurs van den Arbeid, één scheikundigen ingenieur, drie administratieve ambtenaren 2de klasse, drie idem 3de klasse, één schrijver, 16 lijdelijke schrijvers en één bediende. Niet vooi^ien zal worden in de vacatures van een inspecteur van den Arbeid, drio inspcclrices van den Arbeid, twee opzicbtc- ressen van den Arbeid, één technisch amb tenaar bij de Haven-arbeidsinspectie drio op non-activiteit gestelde ambtenaren komen niet meer voor herplaatsing in aanmerking, en tien vacatures zullen van de begrooting geschrapt worden. De vergadering was eenparig van oordeel, dat dit ontslag bcteekent een aanmerkelijke verzwakking van de arbeidsinspectie., waar door vooral de naleving van de Arbeidswet en de Veiligheidswet merkbaar zal worden benadeeld. De vergadering droeg het bureau- bes'uur op, stappen tc doen, waardoor voor komen wordt, dat een behoorlijke conlrólc op de naleving van de genoemde wetten in het bezuinigingsstreven len onder gaat. ♦- H. M. de Koningin heeft benoemd tot ridder lsle klasse in de Huisorde van Oranje, dr. Th. L. Hailjema, Ncd.-Herv. predikant te Apeldoorn, onlangs benoemd tot hoog- leeraar in dc Godgeleerdheid^ vanwege do Ncd.-IIerv. Kerk aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Ter gelegenheid van zijn zilveren ambls jubileum heeft ds. II. Janssen leger- en vloot- predikant in algemccncn dienst, vroeger pred. Ie Leiden, Zondagavond in Den Haag een ge dachtenisrede gehouden. De prediker Bepaalde zijn talrijk gehoor bij Ps. 71 17. Na dc predikatie sprak ouderling J. II. Klein, namens den kerkeraad, ds. Janssen toe en deed hem Ps. 20 1 toezingen. De dienst werd beslolen'mel het zingen van Ps. 72 11. De kerk was tjokvol. Onder dc aanwezi gen bevonden zich ds. P. Naula, secretaris van den raad van legerpredikanten, kolonel jhr. W. Roëll, van den generalen staf, en een vertegenwoordiger van den minister van On derwijs. Do Haagscho Raad heeft besloten gelden beschikbaar te stellen voor werk verschaffing en steun aan de tredleorvis- jchcrij. Bij Kon. besluit is d'e zilveren eere- medaillc, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan mej. Lea Waissel, onderdirectrice van het Israëlie- tisch Weeshuis te 's Gravenhage; is toege kend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan: J. Mennes, letterzetter bij do firma J. B. Wol- ters, te Groningen; mej. J. de Visser, dienst bode bij mevr. de wed. J. A. Hubert, gcb. Pluygers, te 's-Gravenhage; mej. J. Boel, dienstbode bij de douairière jhr. J. K. L. Roëll, geb. Van Heukelom, te Bussum; be noemd lot officier in de Oranje-Nassau-orae mr. A. A. Pil, te Utrecht, secretaris aan het Hoogheemraadschap Lekdijk Bovendams. Het Sociaal-anarchistisch Verbond heeft le Utrecht zijn jaarlijksche vergadering gehouden. De voorzitter van het Verbond, ds. B. de Ligt, uit Den Haag, zeide in zijn openings woord, dat wc leven in een lijd van inter nationale malaise, van inzinking. In Rusland is dc revolutie, van sprekers standpunt be schouwd, mislukt. In Duilschland zijn wri omwentelingen, doch daar zal het ook wel bij blijven. In Italië is hel fascisme opper machtig in Bulgarije zijn duizenden kame raden vermoord. Overal in de wereld viert de reactie hoogtij en is de heerschende klasse nog in staat, een terreur te ontwikkelen. Het kapitalisme kan evenwel zijn eigen zaken niet meer behoorlijk ordenen, en het proleta riaat is niet in staat, de productie over te nemen. Uit dezen chaos kan men leeren, dat de sociaal-democratie en het bolsjewisme ons niet kunnen brengen, wat wij willen. Het leert ons ook, dat we moeten strijden voor een revolutie, die van onderen zal op komen. In het Verbond werkt men daarvoor. Wij uiten ons in geschriften, hebben aanra king' met talrijke personen in het land en wij zullen nu onderzoeken, of wij een blad kunnen uitgeven. Spreker zeide verder, dat er, nu het socialisme en het bolsjewisme mislukt zijn, dient le worden voortgewerkt aan het anarchisme, dat een betere samen leving zal moeten brengen. Tot voorzitter van het congres werd de lieer Jo Meiier, uit Den Haag, benoemd. Uit dc jaarverslagen bleek, dat het Ver bond beslaat uit een landelijk comité, twee gewestelijke connlé's en 18 plaatselijke groe pen, te zamen tellende ongeveer 400 leden, benevens 15 persoonlijke leden. Dc ontvangt sten bedroegen f589, de uitgaven f683 De ontvangsten van den brochurehandel be droegen f 863, de uitgaven f 800. De bezit tingen bedroegen f 915 en de schulden i 723. Het beleid van het uitvoerend comité werd goedgekeurd. Tot loden van het uitvoerend comité wer den gekozen dc heeren H. E. Kaspers, uit Hilversum, voorzitter Jo Meijer, uit Den Haag, secretaris P. v. d. Kraats, uit Rotter dam, 2de secretaris Albert do Jong, uit Bilthovcn, penningmeester K. Wouda, uit Krommenie, bröchure-depóthouder J. W. Mind, uit Krommenie, KI. Blauw, uit Haar lem, en Joh. Smit, uit Zuidbroek. Vervolgens werden uitvoerige besprekin gen gevoerd over de vraag, ot het Verbond al dan niet een eigen orgaan zal uitgeven. De vergadering besloot ten slotte, met ingang van 1 Januari a.s. een tweemaal per weck verschijnend blad uit te geven. Zoo spoedig mogelijk zal een proefblad verschijnen. Er vyordt een garantiefonds van f 1500 gevormd om het eventueel tekort over het eerste kwartaal van 1924 te dekken. De redactie zal te Amsterdam gevestigd zijn en bestaan uit de heeren ds. B. de Ligt, Albert de Jong en H. E. Karpers. De heer Albert de Jong zal bezoldigd secretaris van de redactie worden, wiens salaris door het uitvoerend comité zal worden vastgesteld Dit comité zal een administrateur voor het blad benoemen en ook diens vaste salaris vaststellen. Het blad zal hecten „Dc Anar chist'*. Dr. Van der Mijle, te Heeze, voorzitter van den Nalionalen Bond voor Bezuiniging, heeft een Open Brief lol de Koningin gericht in verband met de kabinetscrisis. Hij. be toogt, dat een zoogedaaind parlementair ka binet geen uitkomst zal geven en dat noo- dig is „oenkabinet, gevormd uit bekwame, energieke cn doortastende mannen, dat steun wil zoeken in het gezond verstand en hel verantwoordelijkheidsgevoel van de in- dividueelc leden der Volksvertegenwoordi ging, doch dat anderzijds niet aarzelen zal om hel parlement le dwingen weer terug tc gaan in de oude banen van advisecrend lichaam, zoo onverhoopt de Volksvertegen woordiging bezwaren in den weg zou willen lcggort aan oen dergelijk extra parlementair kabinet." Naar gemela wordt, heeft de raad van toezicht op het Staatsbedrijf der Artillerie- inrichtingen den Minister van Oorlog een uitgewerkt voorstel toegezonden, strekken de om de Artillerie-inrichtingen te organi: sceren tot een naamlooze vennootschap, waarvan de aandeelen in handen van de overheid zijn Naar de meening van den raad zijn de lasten die het Staatsbedrijf drukken, te zwaar en bezit de directie le weinig vrijheid van beweging. Bij een orga nisatie in den aangegeven zm en ongeveer overeenkomende- met die, reeds ecnige jaren toegepast bij verschillende andere over heidsbedrijven in den lande, kan dc leiding plaats hebben als bij particuliere onderne mingen. Een en ander zal o. m. leiden tot vermindering van de lasten, die het bedrijf drukken, en tot rationcele beperking van de uilgaven. De Raa<l van Zaandijk was gister avond opgeroepen om tc voorzien in dc wet houdersvacatures, ontslaan door liet bedan ken als zoodanig van de hoeren S. van Hoorn (S. D. A. P.) en C. Bakker (S. D. A; P.). Builen liet Raadhuis hadden zich veel belangstellenden opgesteld, om bij de ope ning op de tribune een plaatsje le kunnen bemachtigen. Als aan do hand van de Ge meentewet de aanvang wegens onvollallig- hcid achtereenvolgens met 10 en 20 minu ten is verlaat, opende burgemeester Hellema om acht uur de vergadering. Aanwezig zijn de heeren Kleiman, Van Zanen en Oberstop (Burgerlijk Bloc). Afwezig zijn de S. D. A. P.'crs cn het lid der Arbciderskiesvereeni- ging Krom. De voorzitter deelde jnede de vergadering wegens onvoltalligheid tc moe ten verdagen. Op de publieka tribune klonk gejoel en werden opmerkingen als „zij dur ven niet" gehoord. B. en W. van Blokker, nabij Hoorn stellen den Raad vooi*. voor 1924 geen plaat selijke inkomstenbelasting te heffen, als mede de opcenten op de personeele belasting te doen vervallen. Hel vorig jaar werd totaal 17000 plaatselijke inkomstenbelasting gelie ven en bedroegen genoemde opcenten f 1519.48. Ook het eleclrisch bedrijf in deze gemeente staat er zoo gunstig voor, dat voor- gestold wordt én den stroomprijs én de licht- punlenbelasting beide le verlagen. De gewone audiënties van de Minis ters van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, van Marine, van Waterstaat en van Koloniën, zullen deze week niet plaats hebben. RECLAME. 3279 DE ALGEMEENE TOESTAND. Men heeft le Londen de nota ontvangen, waarin Poincaré de voorwaarden uiteenzet, waarop hij wil meedoen aan het zenden eener uitnoodiging aan Amerika om deel te nemen aan het onderzoek inzake de door Duilschland te betalen schadeloosstelling. Deze nota zal terstond door liet kabinet in behandeling worden genomen. Naar men verneemt, is zij gesteld op de reeds als be kend veronderstelde basi9. Men mag aan nemen, dat de Veieenigde Staten aan het onderzoek zullen medewerken mits de uit noodiging uil naam van alle Europeesche bondgenoolen overeenkomt in groote lijnen met de woorden van het voorstel, dat reeds door Engeland, België en Italië is goedge keurd. Maar voldoet de Franschc nota daar aan? De kwestie van het oogenblik schijnt nu te zijn of Poincaré toestemt in deelne ming van Fransche zijde aan een dergelijk onderzoek der mogendheden, volgens zoo danige richtsnoeren, dat het naar de mee- ning der V. S. en der andere bondgenooten voldoenden waarborg op tastbaar resultaat biedt. Mocht het niet gelukken tot overeen stemming te komen dan blijft slechts het alternatief over, dat men het denkbeeld van een onderzoek laat varen, tegelijk met de hoop op vooruitgang op deze wijze, dan wel dat cr een onderzoek wordt ingesteld met wijdere bevoegdheden voor de deskundigen en zonder Fransche deelneming. Op het oogenblik echter worden er nog steeds krachtige pogingen aangewend om le gera ken lot een overeenkomst in het kader waarvan Frankrijk met de andere bondge nooten gezamenlijk Amerika zou kunnen uitnoodigen, terwijl terzelfder tijd het werk der commissie zoo zou kunnen geschieden, dat dc kans op eenig succes blijft beslaan. De stemming te Londen is echter zeer pessimistisch. De Belgen, die zich reeds los hebhen ge maakt van Frankrijk voor wat betreft de economische conferentie, hebben hetzelfde gedaan ten aanzien der separatistische be weging in Rijnland. De separatisten verla ten de Belgische zone en gaan naar de Fransche zone, waar zij nog altijd steun vinden In dc Palts, waar dc Franschen het niet klaar konden spelen, gaan zij nu ook werken. Dr. Heinz, voorzitter van den Paltser Boe renbond en zijn parlijgenoolen hebben de openbare gebouwen te Kaiserlautern bezet. Incidenten hadden niet plaats. Deze nieuwe beweging vindt steun op het platteland. ïn het bezette gebied wordt de toestand weer ernstiger doordat lal van ondernemin gen hun personeel ontslaan, daar de onder handelingen met de Fransche commissie lot dusver vruchteloos zijn gebleven en er voorshands ook weinig kans is op een over eenkomst. Deze mislukking der besprekin gen stelt vele bedrijven buiten staat zich grondstoffen aan te schaffen en geld voor de uitbetaling van looncn te vinden. In de ondernemingen van Thyssen te Mul- heim is aangeplakt dat met ingang van JO Nov. hel gohecle personeel, tezamen een 30.000 man, gedaan krijgt. In het district Dusseldorp hebben ook vele ondernemingen hun personeel opgezegd. DUITSCHLAND. Het oog blijft gericht op Beieren en wat zich daar afspeelt. Wel heelen de berichten overdreven en verklaait de regeering, dat zij geen vrees heeft voor de gebeurtenissen, maar veilig voelt de Duilsche republiek zich niet. Met het oog op de moeilijkheden hebben de Rijksregeering en de Rijkspresident een manifest tot het Duilsche volk gericht, waar in ,o. m. wordj gezegd; „Zekere, zij het dan ook niet talrijke krin gen trachten, steunende op den noodtoe stand der bevolking, een onwelligen druk op het staatsgezag uit te oefenen en zoo mogelijk zelfs een broederstrijd le ontke tenen. De Rijksregeering is vastbesloten een der gelijk streven met de uiterste energie te be strijden. Zij zal alle daartoe noodige maat regelen nemen. Zal Duilschland over den tijd van over gang naar een waardevaste valuta, over den tijd van ernstige werkloosheid, economische moeilijkheden en ongehoordon builen- landsch politic-ken druk heenkomen, dan is een voarwaarde daartoe, dat de rijkseenheid blijft behouden, alsmede orde en veiligheid in het binnenland. Elke verlichting op hot gebied der bui- tenlandsche politiek is alhankelijk van de omstandigheid, dat de volken, die Duilsch land willen helpen, niet aan het Duilsche volk wanhopen. Zulk een vertwijfeling zou ook een ernstige uitwerking hebben op de bevolking van Rijn en Roer, die tegen ge wapende separatisten de Duilsche gedachte verdedigen. Men moet besefkn, dat eike mogelijkheid om op buitenlandsch politiek gebied iels te bereiken, definitief verdwijnt op het oogen blik, dat in plaats van de grondwettige re geering, een of andere onwettige macht Duilschland in het buitenland zal willen vertegenwoordigen De Duilsche regeering bezit de machts middelen elke Putsch met succes tegen te gaan en de grondv/el te beschermen. Rijks- weer en Schutspolizei zullen,, trouw aan den eed, haar plicht doen. «De Rijksregeering vertrouwt er vast op, dat, indien haar tegen haar wil de strijd zou worden opgedrongen, het gansche Duitsche volk vastberaden zal' opkomen voor de orde in en den plicht van het Duitsche Rijk." Beieren blijft echter mobiltsceren en tee kenend is, dat de organisatie Stahlheim een telegram aan den rijkskanselier heeft ge- rieht met het dringende verzoek, de dicta tuur van rechts te proclameeren „voor dat het te laat zal zijn 't Is ©on zwoel beladen atmosfeer, waar uit alles geboren kan worden. De afgetreden minister Sollmann heeft een rede gehouden te Berlijn, waarin hij het volgende zeide: Ik ben uit de regeering getreden omdat ik de overtuiging heb verloren dat de lei ders van de republiek nog in staat zijn het volk 'te leiden. Indien de republiek ten onder gaat, dan zullen baar leiders de moordenaars zijn. ïk walg van de voortdu rende verzoeningen met do vijanden der republiek. Als men 50.000 gewapende republikeinen naar het Zuiden van Thuringen zou zen-*' den, dan zou dit het einde beteekencn van het verraderlijke Beiersche spook. Maar dit gebeurt niet. Ook rijkspresident Ebert wordt nu van uiterst rechts aangevochten ala hoofd vau staat en men eisabt zijn heengaan. En vele socialisten willen hem uit de partij zetten voor zijn reehttche neigingen Hij gaat ook op rozen En te midden van deze politieke wan orde de economische crisisTe Berlijn tt?u de broodprijs op 140 milliard komen, het- geen leidde tot plundering van bakkers winkels. De vensterruiten van een aantal wim kola werden verbrijzeld en wat zich in do etalages bevond werd door de menigte in beslag genomen. Troepen opgeschoten jon gens drongen dë banketbakkerijen binnen, sloegen er alles kort en klein en roofden er wat eetbaar' was. Groote hoeveelheden chocolade en suikerwaren vielen in hun handoD. Op do in het Westen der stad ge logen Olivarplatz werden verschillcudie slagerswinkels geheel leeggeplunderd. Het vleesch werd onder de menigte verdeeld. Van ernstiger aard waren do incidenten, die zich in dc Grenadierstrasse en omlig gende straten afspeelden. In de Grena dierstrasse wonen bijna uitsluitend Gali- oische Joden. Hun winkeltjes werden door een groote menigte leeggeplunderd. Zelfs enkele woonhuizen werden door het ge peupel leeggeroofd. De inwoners, die mis handeld werden, liepen gillend de straat op. Joodsche voorbijgangers werden over al aangevallen en bloedig mishandeld. Men nam hon af wat zij bij zich hadden en rukto hen de kleeren van het lijf. Toen de politie eindelijk ter plaatse verscheen, werd do Grenadierstrasso ontruimd. Een paar personen werden bij deze gelegen heid gearresteerd. Terwijl de rust in de Grenadierstrasse hersteld word trok do menigte onder lei ding van enkele antisemitische propa gandisten naar de Prenzlaucrstrasse, waar tal van Joden handel in stoffen drijven. Men drong do winkels binnen en wierp de stoffen de straat op. Hier werd de buit por meter verdeeld. Ook drong men een winkel van oen Joodschen slager binnen. Deze verdedigde zich dapper met een hak mes en wondde eon der indringers levens gevaarlijk. Intusschon was een deel van de h-too- gers onder den roep „weg mot do beuis- joden 1" naar do Berlijnsehc boars ge- tvokken. Het gebouw werd omsin. ;oid zon der dat men er echter in slaagde, binnen te dringen. Do politie kon ton slotte co betoogers verdrijven. Deze relletje© zijn direct besproken op het departement van voedselvoorziening, aldus do „N. R. Ct." Men besloot onmiddellijk de noodige maatregelen te treffen ten einde een overdreven stijgen der broodprijzen tegen te houden. Alle meel voor rad en, die zich in de magazijnen der groote Berlijnsebe meelkooipliedon bevinden, werden onmid dellijk in beslag genomen en ter beschik king van do bakkers gesteld. Tevens werd besloten terstond te onderzoeken om wel ke redenen Ide bakkers beslbten hadden den broodprijs in 24 uur tijds van 25 op 140 milliard te vevhoogen. Dit onderzoek werd aan de woeker poli tie opgedragen. In het algemeen was men van meening, dat de prijs veel to hoog berekend was, maai- uit het- door do politde gehouden onder* zoek schijnt te :.jn gebleken, dat de bak kers het brood inderdaad niet goedkoo- pcr konden leveren. Do bakkers moeten het meel met geld met bestendige waarde betalen maar ontvangen voor het brood sleohts papiermark. Bovendien is de prijs van het meel 40 pCt. hooger dan voor den oorlog. Do prijs van eon brood is nu officieel op 80 milliard bepaald. ENGELAND. De rijksconferentie en de economisch© rijkscouferentie zullen haar -zittingen deze week sluiten. Heden zal Baldwin oen toe spraak houden tot de rijksconferentie, waarbij hij een overzicht zal geven van het vomchte werk en de genomen bcslissin- gen, en Woensdag en Donderdag zullen beide conferenties naar men verwacht haar verslagen voltooien. Deze belangrijke do- cumenten zullen, naar vernomen wordt, met zoo vcinig mogelijk vertraging wor den gepubliceerd. Generaal Smuts, die gisteren bij den koning in gehoor werd ontvangen, zri Vrij dag weer naar Zuid-Afrika vertrekken. Ook ecnige Canadeesohe gedelegeerden zullen deze week de terugreis aanvaarden. Smuts bezoekt ons land r.iet. Conservatieve kringen voorspellen, dat de algemeen© verkiezingen voor het Lager huis in Januari zullen plaats vinden. De liberale partij in Glasgow heeft Win ston Churchill uitgenoodigd als liberaal candidaat op te treden voor de vacaturö ontstaan door het overlijden van Bonar Law, welk aanbod Churchill in beraad heeft genomen. Aangezien Bonar Law geenszins voor een v L conservatief district zitting had is de kans op aucccs voor Churchill niet uitgesloten tenzij natuurlijk een drie hoeksverkiezing wordt geforceerd. En daarop is mogelijkheid, daar de As- quitb-liberalen dekken over een tegencan- didaat. Bonar Law's begrafenis heeft gisteren onder zeer groote belangstelling plaats gehad en in alio pleohtigheid. NOORWEGEN. Het congres der Noorsclio communisti sche partij heeft met 169 tegen 103 stem men. het ultimatum van het uitvoerend co mité der derde Internationale verworpen. Dit ultimatum behelsde den .eisch, dat het congres zich bereid zou verklaren de be sluiten van het uitvoerend comité uit tö voeren. Na do verwerping deelde Nörnle, de ver tegenwoordiger van Moskou, mede dat het uitvoerend comité de meerderheid der; Noorsche partij' van het lidmaatschap de? derdo Internationale vervallen acht. Daar- 'op verliet dc minderheid d? zaal, ten ein de een afzonderlijke partij te vormen. BULGARIJE. Do Zuid-Slavische nota, die to Sofia ig overhandigd, constateert, dat de aanslag op don Serv.isc ?n militaire attaché eei politiek karakter draagt en eisclit derhal* velo. verontschuldigingen en betuigin gen van leedwezen over het gebeurde doof do Bulgaarsehe regeering aan den Zuid- Slavisch en gezant te Sofia;'2o. een per soonlijke betuiging van deelneming aan den militairen attaohé door den minister van buitenlandsche zaken3o. eerbewijs aaü de Servische vlag, véór de legatie door, een detachement van 250 soldaten met hun vaandel; 6o. een krachtdadig onderzoek naar en voorbeeldige bestraffing van «en schuldige en diens medeplichtigen 6a de kwestie der materieele schadevergoeding aan den getroffen persoon en den Servi- sohen staat worde óoor het permanent hof in Den Haag beslist. Voor de vervul ling van de eerste drie eisohen is een ter mijn van 48 uur gesteld, ingaande op het oogenblik der overhandiging der nota. Te gelijkertijd is te:1 kennis der Bulgaarschë regeering gebracht, dat zij aansprakelijk zal worden gesteld, indien dergelijke inci denten zieli mochten herhalen. GRIEKENLAND. Het schijnt in het Oude Hellas de rich ting op to gaan van een plebisciet over de wcnschelijkheid van afschaffing van het koningschap en 'ming van een republiek. BUITENLANDSCH GEMENGD. Twee roovers, beid-n befaamde typen, die deel hadden genomen aan den aanval op het geleide van Sir Herbert Samuel in Pa-, lestina in Juni 1.1., zijn fe Beiroet bij aan wezigheid van 8000 toeschouwers opgehan gen. Eén van dc toeschouwers bezweek van opwinding. Ford. de bekende aulom-jbiclfabrikant, treft zijn maatregelen cm tegen 1 Februari van het volgende jaar de productie van zijn fabrieken op te voeren tot 16,000 auto's per dag. Het groote debiet van Ford's auto's schijnt voor een goed deel te zitten in de ge makkelijke afbetalingsvoorwaardcn. De lie den, die een Fordjc willen hebben betalen in termijnen van 5 dollar per week. De economische conlerentie. NEW-YORK 0 Nov. (Reuter). Dc Washing- tonschc correspondent der „New-York Ti mes" dccil van gezaghebbende zijde mee dat dc uiteenzetting door Jusserand van Poinca- ré's inzichten nopens het voorgestelde onder zoek der schadevergoedingen aan Hughes ge geven in een gesprek vau 2 uur, het verzet der rgecering tegen de beperking van het voorgestelde onderzoek niet heeft opgeheven. Het vooruitzicht bestaat dat de regeering het plan zal lalcn vaTcn tenzij Frankrijk toe. geelt ten gunste van dc vrijheid van actie der onderzoekingscommissie.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2