DINSDAG NOVEMBER Anno 1923! Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Offieieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuwy van heden. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIESi 80 Cts. per regel. Bi) regelabonneraent belangrijk legeren prils. Kleine Adverlenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags Hl Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van B0. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven ilO Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Ots. IL._ s Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redaotle 1507. Pbstehèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 p GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is Woensdag ver krijgbaar VERSCHE HARING a f 0.14, SCHELVISCH a f 0.21—1 0.32, SCHOL a 1 0.16 10.36 en f 0.47, KABELJAUW a I 0.42, GRIET a f 0.48 en TARBOT a f 0.62 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 6 November 1923. [i „De Kleine Stem", Het kinderzangkoor „De Kleine Slem" heeft gisteravond weer gezongen in de groote $tadszaal. Voordat de kinderstemmen zich lieten hoo- Ten, sprak de voorzitter, de heer G. Jansen, jer zijn blijdschap over uit, dat, niettegen staande de treurige tijdsomstandigheden, met haar werkloosheid voor velen, de belangstel ling voor deze zanguitvoering nog zoo groot ;was. Gelukkig, want tegen stroppen is de kas yan dit koor niet bestand. Integendeel, 't is juist om een voordeeltje te doen, opdat zoo yeel kinderen als maar mogelijk zij, 's zo mers eens naar buiten kunnen. En daarom is het altijd zoo wenschelijk, dat de ouders dc kinderen krachtig steunen in hun pogen, om programma's te verkoopen voor de uitvoering welke den donateurs wordt aangeboden en die levens de gelegenheid biedt allen, die er gich voor interesseeren, te doen hooren wat 4e kinderen geleerd hebben van den direc teur, den lieer L. W. Beuraer, die belangloos het zangondcrricht geeft, 't Was een waag, jom nu deze uitvoering te organisceren, maar dank zij de aanwezigheid van velen kon men tevreden zijn. Even legde spr. er nog den na druk op, dat er een propaganda-commissie is In 't leven geroepen om dit zangkoor te steu nen. Later in den avond huldigde dezelfde spre ker den reeds genoemden heer Beumer voor diens belangloos en uitstekend werk als ,di; reci'pur, terwijl dezen tegelijkertijd werd aan geboden een inktkoker en een bricvenslah- jlaard, waarvoor de heer Beumer dank zei. Om ons meteen tot het gesprokene op de gen avond te bepalen: tegen het einde der uitvoering beval de heer G. J. Groenouwe, yoorzitter der reeds vermelde propaganda- commissie, nog eens krachtig het kinderzang- koor in den steun van hen, die het steunen kunnen, aan; vooral ook in verband met het daarmede verwante zomcruitgangelje van bleekneusjes uit de Leidsche arbeidersbevol king. Dat bij velen hiervoor toch een warm hart kloppe! Dat er niet gebedeld behoeve te worden, maar dat er tot stand kome een flink fonds, waaruit de onkosten kunnen worden bestreden 1 Dat er gerekend kunne worden op volledige medewerking, tot ver sterking van dit koor, van zeer velen, en het niet blijve bij een bewondering en een huldi ging; hoe goed dan ook op zichzelf cn hoe verdiend dan ook, op een uitvoeringavond. Spr. gaf het middel aan om direct gevolg te geven aan zijn dringend verzoek, door n.l., naam en adres in le vullen op dé daarvoor bestemde, af te scheuren strook in het tekst boekje. En nu de zang der kinderen, ingedeeld in -drie klassen, A, B en C, van acht tot tien, van tien tot veèrtien en van veertien lot achttien jaar; klasse G alleen meisjes. Wij vinden het altijd aangenaam, als wij naar waarheid goedkeuren, ja i rijzen kun nen. En dit is hier het geval. Er is weer heel goed door allen, kleiner en grooler, of wil men liever jonger en ouder, gezongen. Be schaafd en zuiver en duidelijk. Wel eens is er een foutje gemaakt, dat spreekt vanzelf; maar het gebeurde heusch niet dikwijls. En voor de keuze der nummers hebben wij niets jan lof. Koor C was het eerst aan de beurt met *Gij, vriend'lijke zonne"', van Hendr. van Tussenbroek; .Lentezang" van R. Schu mann, en „M irgenzang" van Fr. Abt. En Al waren de alten kleiner in aantal dan de sopranen, zij hielden zich heel flink. Toen koor A met heel aardige, echt kinderlijke liedjes van Anna Wins en Geerlr. Vlade- Tacken. Hoe lief klonk bijv. „Het liefste plekje". En later „Een Lentedag", van J. Worp. Alle klassen werkten hierin mede en 't was een genot de zangeressen en de zangers te hooren en ook een genot le zien hoe allen, zelfs de kleinsten, er bij en er in waren. Directeur, ge verstaat de kunst 1 Uw opge wektheid en uw liefde voor de zangkunst ideelt zich aan de kinderen mee. Met het „Schommelliedje" van Cath. van Rennes, werd geëindigd. Of eigenlijk met een krachtig applaus van een tevreden, ja verrukt publiek, dat al telkens zich de han den warm had geklapt; ook na het spel van het trio, gevormd door de heeren P. Rinck, violist; H. Bik, pianist, en J. Bik, cellist, uilen Leidenaars, die welwillend ten ge- hoore brachten „Herzwunden", van Wullf- rath; ;,Ases' Tod", van Grieg, waarin vooral de violist' uitWonk, en „Chanson les Adieux", yan Tosti, en die bedankt werden door den leider van den avond met enkele woorden en met een handdruk. Vergeten wij ten slotte niet den knappen begeleider van den kinderzang, den heer J. P. Soetekauw, van Rotterdam, en zeggen wij hem dank voor de richtige vervulling zijner uitgebreide taak. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 dezer: a. op zijn aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan kapitein H. van der Zee, van het 4de regiment infan terie, ter zake van ongeschiktheid voor de waarneming van den militairen dienst uit hoofde van lichaamsgebreken; b. aan kapi tein H. van der Zee, voornoemd, de titulaire rang verleend van majoor, Voor hét examen vrije- en orde-oefe ningen zijn in Den Haag geslaagd de heer A, J. Kooien en mej. G. W. Beekenkamp, alhier. Geslaagd zijn voor het verpleegsters diploma mej. E. Garner en O. Bartallotti Rijnders, alhier. Zooals bekend is, viert 12 November a.9. het Ned. Genootschap tot Zedelijke Ver- belering der Gevangenen zijn eeuwfeest. Ook alhier heeft' zich een Comité tot Huldiging samengesteld, bestaande uit: jhr. mr. dr. N. C. de Gijsclaar, eere-voorzitter; ds. Joh. W. Groot Enzerink, voorzitter; dr. J. R. F. Rassers, wnd. voorzitter; P. C. G. A. Wijk- mans, secretaris-penningmeester; mr. A. J. Blok, hooglceraar; mr. P. E. Briët, secreta ris van den Voogdijraad; dr. P. Tb. L. Kan, hoogleeraar; A. J. Oostdam, voorzitter der R.K. Reclasseering, lid van den Gemeente raad; A. L. Reimeringer, wethouder; J. F, X. Sanders, wethouder; A. I. Witmans Mzn., lid van den Gemeenteraad; dr. G. J. Heering, hoogleeraar; Eduard IJdo, industrieel, en G. van Breda Kolff, directeur van het Rijksop voedingsgesticht. Het doel van het Comité is gelden in te zamelen en die voor rcclasseeringsdoelejnden aan het hoofdbestuur aan te bieden. De in zameling zal geschieden gedurende Novem ber. Door B. en W -is heden ten Raadhuize aanbesteed I. Het verbeteren van den Hooge-Rijndijk (slootdemping cn riolcering). IL Het vernieuwen van den ijzeren bo venbouw van de Leiderdorpsche brug, te 'Leiderdorp eii 1 III. Het vernieuwen van den 'onderbouw vary 'genoemden brug. Vocir I warbn ingekomen 8 inschrijvingen n.l. van: J. J. Straathof f 13.833; Gebrs. J. P. en II. C. Kraaijenveld, Haarlem f 11.997; A. J. de Later en J. P. Meyer f 11.925; J. C. van Evert f 11.890; W. F. Marsclis en H. P. Heemskerk f 11.490; H. Steentjes en II. Bakx, Haarlem f10.676 en J. Warnaar f 8909 De inschrijvingen voor II waren van: N. van Kooien, IJzcrconstructiefabrielc, Rot terdam f 17 900; Ned. Fabriek „Werkspoor" Amsterdam f 17.870; N. V. Machinefabriek v.h. Monhemius en Haentjes f 17.100; Firma B. Neervoort, Den Haag f 16.250; Firma P. en F. Bouduin, Dordrecht f 15.300; Constr. Werkpl. „Dc Ncd. Staalindustrie", Rotter dam f 14.900; N. V. Hóll. Con9lr. Werkpl. f 14.540; Centrale Werkpl. van C. van Berge. Overschie f 14500; N. V. v.h. P. v. d Horst, Utrecht, f 14.330; N. V. Gebrs. Klinkenberg. Dordrecht, f 14 300; F. Kloos en Zn., werkplaatsen Kinderdijk, Alblasser- dam f 13.900. Voor het Hide werk was ingeschreven door: W. L. Eerkens, Amsterdam f 28.700, J. Coere, Sliedreclil f 25 495; Firma W. v. Splunder, Ridderkerk, f 24.826; W. F. Ver- brugge, Gouda, f 24.800, P. van Wijngaar den. Dordrecht, f 24.642; A. Verhage. Made. f 24 259, Firma Rutgers, Schiedam f23.608 J P. Straathof f "23.330; L. van Luiing, Woubrugge, f 22.608; N. V. Aannemers- Maatschappij v.h. Zanen en Versloep. Gouda f 21.200, N. J. de Later en P. Meyers f 20.100; L. F. Kruyt, Bodegraven f 18965; J. Warnaar f 18.000 en Firma C. Casteleyn, Dordrecht, f 16.850. Waar dc woonplaats niet werd vermeld is dit Leiden. Ecnige inschrijvingen waren ingekomen na de sluiting van den termijn. Waar een bepaling in het bestek luidt, dat - het werk aan een Leidenaar kan worden ge gund, mits zijn inschrijving niet meer dan 5 pet. is boven die van den laagslen niet- Lc-idschen inschrijver, is er, naar wij verne men. kans, dat liet werk gegund wordt aan de HolL Conslrucliewerkplaatsen, alhier. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden werd het volgend schrijven verzonden aan den Mi nister van Waterstaat, te 's Gravenhage. ,,ln aansluiting aan het schrijven van de Kamer van Koophandel te Groningen, Uwe Excellentie dd. 26 October j.i. toegezonden, onder andere inhoudende het verzoek om 5 pet. rente te vergoeden aan hen, die niet kunnen beschikken over hun saldo op de Giro, veroorlooft onze Kamer zich Uw Excel lentie er iricde in kennis te stellen, dat zij gaarne adhaesie aan dit schrijven betuigt. .Echter meent zij, dat, waar over het alge meen door de betrokken personen een rente van 6 pet. moet worden betaald, ook de Postchèque- en Girodienst 6 pet, rente zal moeten vergoedend Men verzoekt ons te willen mededee- len, dat door bijzondere omstandigheden de schietwedstrijden van de Leidsche Burger wacht niet 8, 9 en 10 November, maar op 8 en 10 November a.s. zullen gehouden wor den. Het „Rejo-theater" heeft' tijdelijk zijn deuren opengezet, n.l. tot en met Donderdag 8 November. Ten voordeele van hongerlij denden in Duitschland als er tenminste voordeel uit voortvloeit* want tot dusverre was het bezoek nog verre van druk wordt daar een filmvoorstelling gegeven, uitgaan de van het Comité voor den Opbouw van Sovjet-Rusland. Behalve het hoofdnummer, een Russische kunstfilm in 6 'bedrijven naar de novelle van Leo Tolstoi, boeiend en goed gespeeld, dat een blik geeft in Russische toestanden, „Polikuschka", waarom deze voorstelling eigenlijk wordt gegeven, gaat er nog een groot bij-programma, waarin Rus land ook de grootste rol speelt. In de maand October word hef Stede lijk Museum „De Lakenhal" bezocht door 1513 personen, waarvan 637 tegen betaling. In de Stedelijke Werkinrichting zijn op genomen in het tijdvak van Zondag 28 Oct tot en met Zaterdag 3 Nov. 224 volwassenen en 30 kinderen, totaal 254 personen. Iemand, die een hondje kocht, ver moedt echter, dat het beestje wel eens weg- geloopen kan zijn. Het is een bruin-geel beestje, teef, met eekhoornstaart Inlichtin gen ten politiebureele, waar teven9 inlich tingen zijn te verkrijgen over een handwa gen met als inhoud eenige metalen voor werpen, onbeheerd gevonden. De heer J. Rijnbende Nzn., wiens „Kappershuis" in Leiden en omstreken zoo wel op het gebied van het heeren- als dames- kappen een uitnemenden naam heeft, heeft j aan zijn zaak nog weder een belangrijke uit breiding gegeven. De moderne methode van dameskappen, door mevrouw R. toegepast, deed de cliöntèle zoodanig toenemen dat uit breiding noodzakelijk werd. Zoo werd op de eerste verdieping het gebouw nog een lokaal voor tweede dames-kapsalon ingericht, dat, geheel in overeenstemming gebracht met het geheel, ook weder een goeden indruk maakt. De heer R. heeft aan de zaak ook nog nagel- behandeling verbonden, waarin mevrouw R. een speciale vaardigheid verworven heeft. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Princesse-Tooneel. Dicky, blijspel in 4 bedrijven. Ruys heeft het voorbeeld van Verkade ge volgd en gisteravond een voorstelling gege ven legen populaire prijzen, 't Resultaat wa9 echter niet hetzelfde, want do schouwburg was slechts matig bezet. Waar dat nu weer van kwam. Dicky is een heel eenvoudig blijspel letje, dat het deed dank zij een goede vertolking, en in dc eerste plaats van Nico de Jong, wat hebben we hem in lang niet gezien! als Richard Murray, de plotseling door zijn verloofde lot beroemd detective gebombar deerde advocaat zonder praclijk, die van de eene malligheid in de andere rolt, maar ten slotte uit alle nesten gered wordt, waarin hij zich geheel heeft vastgewerkt door een edele vrouw. Welk een heerlijk blijspel-type gaf hij te genieten. Juliette Roos speelde de redster kranig. Het heele gegeven speelt zich af ten huize van lord Wilford, een soort Sherlock Holmes in den dop, die niets zoo geniet als griezelige detective-verhalen en daarmee kasten vult, alles geordend etc. door zijn secretaresse Melly Tailor, goed gegeven door Minny ten Hove, die het lumineuse idee uitvindt om haar verloofde uit te geven voor detective. Lord Wilford was bij Cees Laseur in goede handen en de overige familie paste zich wol aan, zonder uit den toon te vallen. Willy Ruy9 en Bob Clcrx willen we nóg noemen voor hun typen van bedienden. Zooals gezegd, 't is een ironisch niemen dalletje van heel cenvoudigen aard cn er is hartelijk om gelachen, zoodat het doel werd bereikt. PRU8 DEZER GOURANÏi .Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, por week' ......Vim.. If,0.18, Bullen Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week Tj...". „0.18, Franco per post 'f 2.85 4^ portokosten. i De Pcstchèque- en Giro-dienst Een Open Brief van de M. A. B. O. Een Open Brief is door de M. A. B. O. aan den Minister van Waterstaat gericht, naar aanleiding van hetgeen in de Nota van den Minister inzake den Postchèque- en Giro dienst werd medegedeeld over de voorberei ding der reorganisatie, en meer speciaal over de door de M. A. B. O. te dien aanzien ver strekte adviezen. Uit het zeer uitvoerige document kunnen wij slechts de voornaamste passages aan- Blippen. De M. A. B. O. bestrijdt de mededee- ling, dat de bron van de huidige moeilijk heden zou hebben gelegen in het feit, dat aan haar advies is gevraagd, in zooverre, dat dit advies gebaseerd zou zijn geweest op bediening der machines door geschoold personeel, dat werk zonder fouten zou leve ren. Van deze laatste veronderstelling is de M. A. B. O. niet uitgegaan. Zij heeft juist met het oog op de fouten, die nu eenmaal door ieder werker worden gemaakt, een af doende interne contröle ontworpen, die ech ter niet in toepassing is gebracht. De Minister schrijft, dat de huidige moei lijkheden niet zouden zijn ingetreden, indien men de buitenlandsche systemen had ge volgd, en daarbij den overgang tot de centra lisatie tot in de kleinste bijzonderheden zorg vuldig had voorbereid. De M. A. B. O. merkt hiertegenover op, dat het aan deze zorgvul dige voorbereiding juist heeft ontbroken, en dat hierdoor de invoering van elk buiten- landsch systeem eveneens een mislukking zou zijn geworden. Ten onrechte, aldus de Open Brief, wordt de indruk gevestigd, alsof de M. A. B. O. een theoretisch mooi sluitend plan zou hebben ontworpen, dat echter met de practijk geen rekening hield. Zij heeft integendeel gedu rende vele maanden vrijwel dag aan dag met alle overredingskracht, waarover zij beschik te, getracht, de directie van den Postchèque- en Giro-dienst van de noodzakelijkheid le overtuigen, om bijv. voldoende ambtenaren te oefenen, voldoende leiders te kweeken, en de machines goed te laten onderhouden, zoo als dit vooraf was overeengekomen. Ten be wijze publiceert de M. A. B. O. in haar Open Brief haar correspondentie met de directie van den Giro-dienst, waarin minutieuze, maar niet gevolgde aanwijzingen zijn ge geven omtrent het aaqtal geoefende ambte naren, de wijze van oefening, etc. In een brief van 4 Juli schrijft de M. A. B. O., dat de wijze van onderhoud der machines absoluut onvoldoende is, en na eonigen tijd stellig zal moeten lijden tot een mislukking van de geheele werkwijze eu dat het onder houd- en reparatie-werk bij den daartoe be noemden functionaris niet in goede han den is. Wij halen er deze zinsnede uit aan „Deze heer is dus blijkbaar niet slechts niet in staat geweest, gedurende zes maan den werken met de machines, die gevolgd zijn op eenige maanden deugdelijke instruc- j lie, zijn kennis van de machines uit te brei- den, doch is zelfs- onmachtig gebleken, hel i voornaamste tc onthouden van wal hij aan- vankelijk er van geweten heeft. Het behoeft I geen betoog, dat èn deze onkunde, èn hel misschien als gevolg daarvan ontbreken van alle leiding voor de mcnteuis, tot de meest j noodlottige toestanden moet 'leiden". Reeds anderhalf jaar vóór 'te centralisatie had de M. A. B. O. volledige vooroefening een eisch genoemd, waaraan moest worden I voldaan. Maanden vooraf had zij gewaar- I Echuwd, blijkens bovengonoemden brief, toch j werd de onbekwame werktuigkundige ge handhaafd. Op dringend verzoek van den directeur, om t;hem,.door de moeilijkheden, heen te helpen, zijn eenige werktuigkundigen, en eenige monteurs $er M. A. B. O. van het oogenblik der centralisatie af behulpzaam geweest bij de verzorging der machines. Het is dan ook een onwaarheid, dat stagnatie dezer machines slechts in de geringste mate een oorzaak der ontreddering zou zijn ge- i weest. Zeer misleidend noemt de M. A. B. O. de mededeeling, dat er wel personeel aanwezig 1 was voor het opsporen van fouten maar dat men het aantal van die fouten bij den opzet heeft onderschat. Vrijwel onmiddellijk na de centralisatie heeft het bestuur van de Post giro het besluit genomen, vrijwel de geheele interne controle over boord te gooien, niet tegenstaande een verzet der M. A. B. O., „dat van meer dan gewone heftigheid niet is vrij tc pleiten". Dit blijkt o.:w uit een brief van 15 September, waarin de M. A. B. O. den di recteur verwijt, een werkplan le volgen, dat, naar de mecning der M. A. B. O-, volstrekt fout is. Zij somt in dezen brief een aantal gevallen op, waarin in strijd met haar ad viezen is gehandeld, zoowel wal de techni sche inrichting betreft, alsook wat aangaat de onyoldoende oefening. Het aantal voor te oefeneft ambtenaren was door haar schrifte lijk gefixeerd op 500, waaronder 20 leiders. Ondanks haar herhaald aandringen was echter na verloop van maanden nog slechts een uiterst klein gedeelte van dit aantal ambtenaren in oefening. De M. A. B. O. her innert er aan, dat zij, toen de directeur den datum van overgang vaststelde, mondeling en schriftelijk met don mecsten klem heeft gewezen op de onvoldoendheid der voorbe reiding, het gebrek aan geoefend personeel, etc. „Toen wij u gewezen hebben op de groote verantwoording, die u op u laadt, door dit ons advies niet op te volgen, hebt u ons ge antwoord, die verantwoording maar op u te zullen nemen. Ambtenaren en leiders zijn door u in zeer onvoldoenden getale beschik baar gesteld, nieltegenstaande wij u dage lijks gewezen hebben op de ernstige gevol gen, die daaruit zouden voortvloeien. Voor zoover het de leiders betreft, mogen wij er u op wijzen, dat op het oogenblik der cen tralisatie slechts twee beschikbaar waren, waarvan één voldoende voorbereid. Wij wil len voorts nog eens memoreeren, dal on danks den krachtigen strijd, dien wij tegen dit plan hebben gevoerd, door u voorloopig ons deugdelijk conlróle-stelsel is opgeofferd. Nadat hoofdzakelijk door bovenstaande oor zaken het bedrijf in moeilijkheden was ge raakt, hebben wij een plan ontvouwd, waar van wij te uwen genoegen konden aantoo- nen, dat onvoorziene omstandigheden voor behouden, zonder eenigen twijfel op 10 Sep tember alle ingekomen biljetten tot en met 8 September op afrekeningen voor rekening houders zouden zijn verwerkt. Dit plan is niet uitgevoerd, ondanks al onze betoogen". De M. A. B. O. schrijft voorts, dat de mede deeling van den Minitter onjuist is, volgens hetwelk het niet vermelden van den naam yan de rekeninghouders naast de nummers BINNENLAND. Er heeft zich te Leiden een comité ge* vormd naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van het Ned. Genootschap tot Zede* lijke Verbetering der Gevangenen, Stukadoorsstaking 40 man aan dg gemeentewoningen achter den Heerensingel te Leiden. De Postchèqne- en Girodienst. Open Brief van de MJLB.O. Bij de arbeidsinspectie worden verschillen* de ambtenaren wegens bezuiniging ontsla* gen. Brief van de Ver. van Ned. Gemeenten aan den Minister van Arbeid inzake de weik* loosheid. Voorstel tot reorganisatie van het Staats* bedrijf der Artillerie-inrichtingen. j Be geallieerden en de ex-kroonprins. BUITENLAND. Nog altijd besprekingen met Parijs over de mogelijkheid eener economische confe rentie. De ongerustheid over de plannen van Peieren duurt voort. Een manifest der Duitsche regeering tot het Dnitsche volk. Maatregelen ter verlaging van den brood prijs in Dnitschland, nadat te Berlijn rel letjes hadden plaats gehad. De eischen van Znid-Slavië aan Bulgarije. adviezen hebben gegeven, zonder deskundig jle zijn op het gebied van het toegepaste ad- nynlsttatief systeem in het algemeen, en zpnder zich voldoende op de hoogte te heb ban gesteld van de bijzonderheden van hel tc beoor'deelen object De M. A. B. O. be toogt, dat de nieuwe leiding, die aan het hoofd van den Giro-dienst is gesteld, geheel ondeskundig is, dat zij zich ook niet op de hoogte heeft gesteld dat de dienst, indien dit wel geschied ware, stellig op andere wijze geredderd had kunnen worden, en dat dit ook niet zonder invloed zou zijn gebleven op de adviezen voor de inrichting van den Giro-dienst in de toekomst. De werkloosheid en de gemeenten. De Vereeniging van Nederlandscho Ge meenten heelt zich naar het „Weekbl. v. Gemeentebelangen" meldt, met den vol-» genden brief tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gewend: In de nota betreffende den toestand van lands financiën tot de Staatsbegrootiig 1924 wordt onder meer gewezen op de E.g. steunregelingen voor werkloazon on daarbij als de meening der Regeering uitgesproken, dat het onjudst is de oogen te sluiten voor de harde waarheid, dat men hier niet met een kwaad van tijdelijken aard te doen heeft. De Regeering daarom van ning, dat niet langer mag worden aAgewe-» ken van den weg, dien de Armenwet wijs§ ter voorziening in de nooden van hen, dio geen middelen van bestaan hebben. Deze wet, aldus gaat de nota voort, draagt de hierbodoelde voorziening subsidiair op aan de gemeenten. Intusschen wordt steun uit 's Rijks kas in uitzicht gesteld, wannoesj gemeenten als gevolg van die voorzieniig Li financleele moeilijkheden moohten ko^ men. Gerulmcn tijd geleden, aanstonds nadat de Regeering op het stuk van de werkloon zenzorg de gedachte, welke in bovenga noemd staatsstuk met zooveel woorden wordt uitjesproken, bereids in practijk1 had gebracht, do gedachl" nl., dat de fi nanciën van het Rijk als «egel slechts zijn te betrekken bij de kosten van de eigen lijke wcrkloozenveraekering, maar dat oaa do gemeenten de eorg blijvo voor hetgeen naast die verzekering aan steun voor werk- loozen valt to doen, hebben wij uiting ge geven aan ernstig© beduchtheid voor zulk een systeem van leniging van oen zoo nar tionalpn nood. Schoon do feiten later maar al te zeer de gerechtvaardigdheid van onze vroed hebben aangetoond, willen wij thans in ckk zen brief niet nader op dit punt ingaan. Hetgeen wij nu beoogen onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen, is de verergering, welke zich In dezen toestand voor do gemeenten dreigt to voltrekken, ten gevolge van het fedt, dat de Regeering in geval van tjekenning van een hooger eubsidie dan 100 pCt over de geheele linta aanmerkelijke beperkingen van de regï** mentaire uitkeeringstermijnen in d© werfc- loozenkansen bevordert. Daargelaten, dat deze handelwijze, In den vorm waarin rif

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1