In verkeerde Schoenen. Tweede Blad. Anno 1923, No. 19528. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 5 November. BINNENLAND. FEUILLETON. Burgerlijke Stand v. Leiden. 533e Nijverheidsonderwijs. Té Den Haag is' een protest-vergadering gehouden van den Nederlandschen Bond jvan Leeraren en Leeraressen bij het nijver heidsonderwijs, onder leiding van den heer C. Menke. De vergadering was zeer druk bezocht. Onder de aanwezigen waren o.m. de heeren Groote Haar en Cool, inspecteurs bij het nijverheidsonderwijs, en verschillen de afgevaardigden van verwante organisa ties. De voorzitter zette uiteen, dat een belang rijk moment is aangebroken zal het nijver heidsonderwijs de met moeite veroverde plaats kunnen handhaven Wat in den aanvang door het Departement van Onder wijs is opgebouwd, wordt den laatsten tijd jvecr afgebroken. Da voorzitter gaf daarna de leiding over Ban den heer Kruse, onder-voorzitter, en leidde het onderwerp in De gevolgen van de „Technische herziening" en de financi- Eele voornemens der Regeering voor het nij verheidsonderwijs, zoowel voor meisjes als jongens. Na een korte pauze kwam in bespreking 'de protestmotie tegen de z.g. „technische herziening", vroeger reeds bekend gemaakt Aan die bespreking namen deel afgevaar digden van de afdeelingen Rotterdam, Alk maar, Amsterdam en Groningen. De onder-voorzitter, de heer Kruse, be toogde, dat deze technische verknoeiing is bewerkstelligd door de krachtpatsers, die het onderwijs haten. Hun onoordeelkundig optreden treft het arbeiderskind het felst. Spr. wekte de bondsleden op tot krachligen arbeid met alle betrokken organisaties. Heeft de Minister van Onderwijs de woorden Vergeten, door hem op het derde congres ge sproken Is dit knoeiwerk de vervulling der belofte van groote zorg Het heil des vader lands wordt bezien door den bril van het kapitaal. De bezuiniging is bovendien geheel averechtsch, wat ons blijkt uit de vermeerde ring van het aantal lesuren, de vacantiere- geling, enz. Spr. eindigde met een krachtige opwekking tot bestrijding der reactie. De motie van het Hoofdbestuur, waarin fenkele opmerkingen werden verwerkt, werd piet algemeene stemmen aangenomen. In bespreking kwam daarna de tweede piotie De Nederlandsche Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs, in protest-vergadering bijeen op Zaterdag 3 November 1923 te 's-Gravenhage met ont steltenis kennis genomen hebbende van een voornemen om art. 40 van het Bezoldigings besluit voor Rijksambtenaren in te trekken en het vermoedelijke voornemen van het in dien geest wijzigen van art 43 van het K. B. van 4 Juni 1923, benevens het verlagen van de salarissen opmerkende, dat de sa larissen aan het onderwijzend personeel aan nijverheidsscholen reeds in 1921 in verband met de aan dit personeel te stellen en ge stelde eischen, als veel te laag moeten wor den beschouwd, waarvan de oorzaak was 't ontbreken van een wettelijke regeling vóór en de niet verplichte subsidie van de over heid aan het nijverheidsonderwijs dat bij de noodig zijnde verbetering van de salaris sen der ambtenaren, de verhooging van het alaris van bovenbedoeld personeel steeds het Patst aan de orde kwam, zoodat, toen de e^^ste leiddraad voor de salarieering ver st..-en, deze niet meer in overeenstemming was met de behoeften van dien tijd en ge volgd werd door een nieuwen leiddraad dat sindsdien is verschenen het K. B. van 11 Juli 1921, tot uitvoering van art. 16 en art. 28, vierde lid, der Nijverheidsonderwijswet, waarin de salarissen van het personeel der tjveiheidsscholen zijn geregeld, welke re geling in verband met de tijdsomstandighe den en de noodzakelijkheid van bezuiniging lager was dan de vóór dien geldende leidraad doch welke verlaging werd gecompenseerd door een premievrij pensioen, nadrukkelijk vastgelegd in art. 34 van bovenbedoeld K. B. dat daarna ondanks het bestaan van genoemd art. 34, eerste lid van het K. B. van 11 Juli 1321, Staatsblad 1921 toch werd doorgegaan tot afhouding van een bijdrage van bedoeld personeel vanaf 1 Januari 1923 ten bedrage van 3 pCL over den geheelen pensioengrondslag en van 51/a pCt over ae pensioengrondslag tot een maximum van f3000, wat een salarisvermindering betee- kende van 87» pCt. of bijna 87a pCt.dat deze salarisvermindering weer werd gevolgd door een op den 4den Juni 1923 verschenen K. B. met terugwerkende kracht van 1 Ja nuari 1923 af, hetwelk al weder bracht een aanzienlijke vermindering van salaris voor een gedeelte van dit personeel en een uit breiding van het aantal lesuren aan de la gere nijverheidsscholen van 30 tot 35 voor de leeraren in de theoretische- en teeken vakken, van 35 tot 387a voor de leeraren in de practische vakken, van 26 tot 29 voor de leeraressen bij het nijverheids voor meisjes, de mijnbouw en de zeevaart van 24 tot 30 en voor de avondscholen van 8 tot 12Va. welke bepaling practisch beteekent een sa larisvermindering van resp. 167a, 10, 12, 25 en 56 pCt dat deze laatste vermindering nog bezwarender wordt door de ongemoti veerde en op geen enkelen moreelen rechts grond berustende bepaling, die niemand kon voorzien, dat het te veel genoten salaris over de eerste 6 maanden van 1923, moet worden teruggestort in de laatste helft van dit jaar. Dat beteekent dus over dat halfjaar een dubbele vermindering dat bedoeld per soneel bijna zeker gedurende 10 jaren naast de reeds genoemde bijdrage voor de pensi oenen, een aanzienlijk bedrag zal moeten storten voor den inkoop der pensioengerech tigde jaren dat een nieuwe salarisvermin dering van re9p. 10 of 20 pCt. van het al reeds in hun salaris zoo sterk getroffen per soneel zal leiden tot zulk een algeheele ver laging van inkomsten, dat het zijn financi- eelen ondergang tegemoet gaat protesteert ten sterkste le. tegen een voornemen om artikel 43 van het besluit van 4 Juni 1923, St.bl. No. 250, te wijzigen 2e. tegen een voornemen om de salarissen van hel personeel der nijverheidsscholen nog eens weer te verminderen 3e. tegen het den laatsten tijd niet meer reekening houden met de belangen van het nijverheidsonderwijs besluit deze motie ter kennis te brengen van de betrokken autoriteiten en te publicee- ren. Ook deze motie werd met algemeene stem men aangenomen. Met een kort slotwoord, waarin spr. spe ciaal de inspecteurs dankte, sloot de voor zitter de vergadering. De actie van het spoorwegpersoneel. In de schouwburgzaal van Carré is gi# teren het door de Nederlandsche Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel ge organiseerd demonstratief congres gehou den, belegd als protest tegen de voor het spoorwegpersoneel aangekondigde loonsver laging van 10 De groote zaal was geheel met spoorwegpersoneel gevuld. Op het po dium stonden banieren van afdeelingen van de Ned. Ver. De yoorz., de heer Joustxa, stelde in zijn openingswoord vast, dat, wat dp opkomst betreft, het congres welgeslaagd was, waar uit het betuur van de Ned. Ver. kan op- maken dat het in de komende tijden den j steun der leden zal hebben. Van den aan- vankelijken opzet van dit congres moest worden afgeweken, daar het A.O.O.P. er niet aan deelneemt. Namens het A.C.O.P. zal dienaangaande hier een verklaring wor den afgelegd. Do heer F. van Meurs, tijdelijk voorzitter van het A.C.O.P. kreeg tot dit doel het woord. Hij bracht in herinnering het weg vagen van het „christelijk-fascistisch Ka,bi- net-Colini", door de verwerping van de Vlootwet; de Regeering, welke de salaris verlaging voor het geheele overheidsperso neel voorstelde, bestaat dus niet meer. Van daar, dat er thans het A.C.O.P. geen con- crete voorstellen voor oogen staan, waar- tegen geprotesteerd moet worden. De spoor wegdirectie is evenwel voornemens voor het spoorwegpersoneel toch de 10 verlaging door te voeren: het overheidspersoneel zal desnoods het voorbeeld van de Ned. Ver., dat thans gegeven wordt, ter harte nemen 1 De heer P. Moltmaker hield daarna een rede. Daarna kreeg de heer Stenhuis het woord. In zijn antwoord bracht de voorzitter den heer Van der Walle, den secretaris van het N.V.V. dank voor diens aandeel in de orga nisatie van de acties der laatste maanden. Voorts wekte spr. op om nog dit jaar het aantal leden van het N.V.V, weer boven de 200.000 te brengen. Op het Amstelveld stelde zicK na afloop van het congres de stoet der demonstranten, eenig© duizenden personen, waaronder ook vele vrouwen, op. In den stoet liepen vijf muziekkorpsen mede; vele banieren werden meegedragen. Uit wel tweehonderd plaatseD des lands waren de betoogers naar Amster dam gekomen. Men trok naar het Beurs plein, waar de kop van den stoet om twee uur aankwam; alle betoogers waren er een kwartier later bijeen. Do banieren werden op de stoeptreden van de beurs opgesteld. De heer Moltmaker sprak de demonstran ten toe, hij deelde inede dat o.a. een tele gram van den >Gentr. Transportarbeiders- bond ontvangen was als bewijs van instem ming met de actie der Ned. Ver. Spr. noem de den dag van heden geslaagd, een goeden, dag, en hij wekte ten slotte allen nogmaals op nu aan het werk te gaan om de afdee lingen uit te breiden, hoofd- en handarbei ders in één organisatie samen te bréngen. Indische verlof gangers. In een vergadering van de Vereeniging van Indische Verlofgangers is ter sprake, gekomen de vraag of de verlofgangers al dan niet belastingplichtig zijn in ons land. De voorzitter, de heer Van Geuns, wees er op, dat te dezen aanzien steeds weer ver schillen van meening bestaan. De heer Sohulte verklaarde overtuigd te zijn, dat de verlofgangers wél belasting schuldig zijn. Bij een bezoek aan het De partement van Financiën is deze meening bevestigd geworden. Verschillende gevallen werden naar vo ren gebracht. De voorzitter noemde het een onbillijkheid, dat studeerende zoons, die van hun vader oen toelage ontvangen, van deze toelage belasting moeten betalen, terwijl de vader voor zijn gehéele salaris (waarvan de toelage wordt afgenomen) reed3 belasting heeft betaald Vervolgens wees de voorzitter op de geldende schoolgeld regeling. Wanneer de vrouw en - de kinderen van een Indisch ambtenaar in Nederland wonen en de kin deren daar naar school gaan, wordt het schoolgeld eenvouding berekend naar het salaris van den man in Indië. Spr. stelde voor een actie to voeren, dat hierin wijzi ging worde gebracht, nl. dat hot school geld berekend worde naar het inkomen van de vrouw d.w.z. naar hetgeen men redelij kerwijze mag veronderstellen, dat deze met de kinderen noodig heeft, en dus niet ook over het gedeelte, dat de man in Indië poodig heeft. Een der aanwezigen wees er op, dat men van een dergelijke actie wciniig succes kam verwachten. Men wil toch voor Indische ambtenaren een gunstige uitzondering ^oor bet schoolgeld, terwijl aan den anderen kant de in Nederland zijnde vrouwen vrij gesteld zijn van Rijksbelasting. Besloten werd in ieder geval met het voeren van een actae to beginnen. Nog werden enkele opmerkingen ge maakt over de wachtgeldregeling en de vraag of alleen in Indië dan ook wel in ons land duurtebijslag op bet wachtgeld wordt gegeven. De kwestie zal nader wor den onderzocht, terwijl het bestuur daarna, wanneer mocht blijken, dat men bij verblijf in Nederland geen duurtebijslag krijgt, hierover actie zal voeren. Na rondvraag, waarbij nog besloten word, dat bet bestuur zal schrijven aan de Regeering over de kwestie, dat amhtena- ren der PvT.T., die reeds vele dienstjaren hebben, op wachtgeld worden gesteld ca daarentegen nog jonge ambtenaren, dio nog niets hebben gepresteerd, uitgezonden worden, is de vergadering gesloten. Wijlen mevrouw Rose-Molewater heeft, naar de ,,N. R. Ct." mededeelt, aan het Kinderziekenhuis in Den Haag flGO.OOO ge legateerd. Gisteren herdacht dr. F. van Gheel Gildemeester den dag, dat hij vóór veertig jaren bevestigd werd als predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage. Uit den kerkeraad en uit de verschillende instellin gen op kerkelijk en maatschappelijk gebied, in welke dr. Van Gheel Gildemeester met zooveel toewijding in die 40 jaren werkzaam Was, had zich een commissie gevormd, ten einde de vele vrienden van den jubilaris in de gelegenheid te stellen gezamenlijk van hun belangstelling in dankbaarhoid blijk te geven. Gisteravond sprak de jubilaris in do Groote Kerk een gedachtenisrede uit en van middag en vanavond houdt hij te zijnen huizo receptie. De commissie tot huldiging heeft zich Za terdagochtend ten huize van den jubilaris aan de Toussaintkade verzameld, ten einde het door do gemeentenaren bijeen gebrachte geschenk aan te bieden. Ongeveer veertig dames en heeren, onder wie vele predikan ten, waren in het ruime salon, waar een groot aantal bloemstukken p/^jkte, aanwe zig, waar zij door den heer en mevrouw Van Gheel Gildemeester, die voor deze ge legenheid omringd waren door alle negen kinderen, op hartelijke wijze werden ver welkomd. Dc-voorzitter van het comité, de heer J. R. Snoeck Henkemans sprak den jubilaris toe. Als bewijs van hulde en vriendschap en uit dankbaarheid voor al het verrichte werk bood spr. namens de gemeente den jubilaris een geschenk onder couvert aan, vergezeld van een prachtig gecalligrafeerd album, waarin de namen van de vele honderden, die aan het geschenk hebben bijgedragen, benevens drie mooie teekeningen van den heer Van Leeuwen, voorstellende het koor in de Groote Kerk, waar de jubilaris be vestigd werd, en de beide kerken, welke hij gesticht heeft; de Regen tfessekerk en de Wilhelminakerk. Dr. Van Gheel Gildemeester zeide buiten gewoon dankbaar te zijn voor dit bewijs van vertrouwen en waardeering. Hr. Ms. gezant te Rio-de-Janeiro, mr. T. B. Pleyte, die met verlof te 's-Graven hage vertoeft, heeft, naar men verneemt, een vrij ernstige operatie ondergaan, welke geslaagd is. De toestand van mr. Pleyte is bevredigend. B. en W. van 's-Gravenhage stellen den Raad voor f 250.000 voor werkverschaf fing beschikbaar te stellen. Op initiatief van de Vereeniging Ne derland in den Vreemde zal op Zondag 10 dezer te 's-Gavenhage de oprichtingsverga dering plaats hebben van de Nederlandsch- Oostenrijksche Vereeniging. Deze Vereeni ging zal zich ten doel stellen de betrekkin gen lusschcn Nederland en Oostenrijk te be vorderen, zoowel op het gebied van handel en nijverheid als op dat van wetenschap en kunst Het O. L. Vrouwegasthuis te Amster- dam vierde zijn 25-jarig jubileum. Nadat gisterochtend een Heilige Mis was opgedragen, kwamen vele belangstellenden te elf uur in de refter van het gasthuis bij een in een feestvergaderiüg, waar door ver schillende sprekers het woord werd gevoerd Onder de bezoekers was o.a. Mgr. Gallier, ÉisscKop van Haarlem. De heer J. N. Hendrix, voorzitter van het bestuur, hield een feestrede. Van de vele souvenirs, die bij deze gele genheid werden gegeven, zij vermeld een nieuw altaar voor de kapél, door het be stuur aan de Eerw. Moeder en Zusters aan geboden. Vervolgens werd meegedeeld, dat de Paus het gouden eerekruis ,,Pro ecclesia et ponti- fice" had uitgereikt aan de Eerw. Moeder Alfonsina, en aan de heeren C. Smets, hoofd machinist, en L. W. Mulder, en had be noemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den chirurg dr. A. Aidtmans, tot commandeur in de Pius-orde dr. N. P. van Spanje, geneesheer-directeur. Het huldeblijk van de Katholieke Amster- damsche ingezetenen bestond uit een bedrag van f 14.000 voor de meubileering van het nieuwe Anna-paviljoen. Ds. G. Posthumus Meyjes, te Zandvoort heeft om gezondheidsredenen tegen 1 De cember a.s. emeriai# aangevraagd. Uit Hippolitushoef wordt gemeldZoo wel de ex-kroonprins als zijn adjudant, ma joor Müldner von Müllheira, lijden aan in fluenza. Wijlen mevr. RoseMolewater heeft aan de vereeniging „Tesselschade" gelega teerd £50.000, waarvan voor de fondskas Naar hel Engelsch, door BERTA RUCK, (Nadruk verboden)). 49) „O?" zei hij. ,,Ik kan mij niet begrijpen dat zij dat gezegd heeft... toch..." En toen voegde hij er snel bij: „Ik begrijp niet, dat ze u dat te kennen gegeven heeft, Juf frouw Whitelands. Maar... de juiste weor- tden..." ,,Ja, het spijt mij, ik herinner mij de juiste wcfördcn niet meer..." Daar kwam de kellner weer met iets aan. Ik had zóó het land, dat ik niet weet .wat wij toen gegeten hebben. Het volgen de, wat- kapitein Meredith zei, werd met een zachter, vertrouwelijker stem uitge sproken, bijna emeekend inderdaad, terwijl hij zieh een weinig voorover boog over het tafeltje, naar mij toe. „Luister eens. U is zelf ook ben jong bieisje", zei hij, „en als ik het zoo zeg gen mag, vlag van begrip. Ik wou...". Hij aarzelde. „Wat wou u?" „Ik wou, dat ik u kon overhalen mij të roggen wat uw indruk was van mijn vrouw.'- Dit verbaasde mij. Ik gooide mijn glas haast om, oooals hij den vorigen avond !aan het diner had gedaan. r „Een indruk van uw vrouw? Mijn ïn- L Pruk?" herhaalde ik^ maar hij schudde haastig met het hoofd. Neen, hij had ze ken niet gemeend mij uit tè liooren wat ik van haar daeht. Tot verklaring ging hij voort: „Ik wou weten hoe uw indruk was van de wijze, waarop mijn vrouw over mij dacht en hoe zij het opnam, dat ik gestorven was voor dat zij mij had weergezien. Hier onderdrukte ik een zucht van ver lichting, dat hij dit niet te weten kon ko men. Het zou te wreed geweest zijn hem in te wijden in iets van den waren aard van het tooneel in den spoortreinwaggon. Hij ging voort: „Ja, Juffrouw White lands, ik mag u wel zeggen, dat ik mijn vrouw niet veel gezien of gekend heb voor dat wij trouwen, omdat u dat al van haar- zelve weet. Zij heeft u verteld, dat bet een overhaaste geschiedenis geweest is, niet waar? Ik denk, dat ze zei hoe het haar overvallen was, dat zij taij genomen had in een oogenblikkelijke opwelling, nietwaar? Juist omdat", hij lachte een weinig, maar zijn oogen waren nog vragend, „omdat zij op dat oogenblik niets anders te doen had en omdat zij een goedhartig soort meisje was, en..." Er was in zijn achteloosheid op het oogen blik iets vreeselijks voor mij, iets akelig aandoenlijks. Dat hij 'de zoon van menschen als de Merediths zou. we ten, dat hij uit goed hartigheid genomen was door een echt op zichtig Londensch type met ben luide, schreeuwerige stem? Denk eens aan, dat hij een vreemd meisje moet uitvragen naar bijzonderheden, die hij noodig had bm zich te herinneren, dat zijn vrouw een goedhar tig en echt vrouwelijk schepsel was met al haar buitensporigheden... want dit was ver moedelijk de beweegredenen van al zijn vragen. O, dit was niet het gedeelte van het verhaal, dat mij betrof, het weinig aan trekkelijke onderzoek naar Miss Vera Vay- ne. Maar op dat óagenblik begon ik een gevoel te krijgen of ik er zelf belang bij had en voor hem 1 Arme jongen Ik keek hem rechtuit aan in zijn aan dachtig gezicht. En ik sprak bepaald met vuur. „Kapitein MeredithZij uw vrouw heeft dat in bet geheel niet gezegd. Zij *ei volstrekt niet, dat zij met u getrouwd was, omdat zij niets anders te doen had. Uw... uw vrouw sprak heel... heel..." „Welnu, hoe?" vroeg hij met zijn bogen gevestigd op de mijne, alsof hij daarin alles - wou lezen, dat zij ooit Ivan zijn vrouw gezien hadden. „Hoe sprak zij van mij V' m 1 „Met genegenheid", zei ik wanhopig, mijn oogen afwendend. Zij vielen op een leeg koffiekopje, 'dat voor mij stond. Ik stond op. Ik zei, met een ingeving om weg te loo- pen: „Willen wij nu eens gaan kijken of er een telegram gekomen is?" Wij liepen de hal door. Het telegram was er niet. Wij gingen zitten in de kolossale tal van het Grand-Hotel" met de enorme toon banken voor „renseignement3", len de warme lucht kwam bns door de roosters in den vloer te gemoet Een menigte men schen kwamen en gingen door de groote glazen tusscbendeiiren, die zoo oneindig vlugger werken dan op ons eigen rustig én kalm eiland'daar hoorde men het obli gate van het hoog-klinkend Fransch: „allo, allo", aan de telefoon bij ons ge sprek. Maar ons gesprek moest worden voortgezet, naar het scheen. Kapitein- Me- redibh waa niet van plan mij de rest van mijn kruisverhoor te schenken. „U zegt, dat zij met genegenheid van mij sprak", begon hij, toen wij naast el kaar zaten op een zacht-leeren bank. „Wat meent u daarmee." „Ja, wat meent men daarmee?" „Een massa verschillende dingen'*, zei bij kortaf, „nu, in dit geval bijv..." „Allol Allol" klonk het aan de telefoon. „Insistez, Mademoiselle; in-sis-tez doncl" „Met genegenheid", hield kapitein Me redith aan, „nu in dit geval van mijn vrouw, wat beteekend© dat?" „Dat zij... vriendelijk over u praatte, natuurlijk", zei ik, mijn oogen met aan dacht gevestigd op benige kolossale photo- graphieën van de Riviera, van de zee te Biarritz. Wat zou ik daar graag wezen 1 Wat zou ik graag overal wezen, liever dan hier, In de engte gedreven. „Hoe zooi, vriendelijk?" ging 'de inqui siteur voort. Ik denk, dat hij begTeep wat hij op het oogenblik voor mij scheen te zijn. Een blosje steeg flauwtjee naar zijn wang door 'de heldere, bleóko, matte huidkleur, die een inboorling van Wales, wanneer hij zwart haar heeft, eigen is, toen hij voortging: „Ik ben bang, dat ik u niet met rust kan laten, Juffrouw White lands, voordat u mij een paar dingen ver teld hebt, kh'o mijn vrouw gezegd heeft- m u den indruk gaven, dat zij „vriendelijk" Waren en „hartelijk". Daarom wendde ik mij ïoi hem én uitte haastig en ondoordacht een van de weinigë „dingen", die het Visioen had «uitgespit zelf f 25.000 en voor het Zegers-Veeckent- fonds (het opleidingsfonds) ook f25.000. („Vad.")' 1 De hoofddirecteur der Rijkswerkinrich-» ting le Veenhuizen, de heer J. A. Gerth van Wijk, emeritus-predikant, heeft tegen 1 Fe^ braari 1924 eervol ontslag aangevraagd en stelt zich weder beroepbaar in de Ned.-IIerv, Kerk. De centrale oommissie voor de statia- tiek heeft haar jaarlijksohe vergadering gehouden, onder leiding van haar voorzit ter prof. dr. C. A. Verrijn Stuart. Bespre kingen werden gevoerd over do vervu ling van een vacature, over ©en advies inzake bezuiging op de uitgaven van het Cenr* traal-Bureau en over de statistiek der Rijksinkomsten. Te Zwolle is overleden de heer F. de Herder, vrijz.dem., lid van de Prov. Sto ten van Ovcrijsel, voorzitter van de Ned. Aannemersbond. Zijn. opvolger in de Staten is de heer J. M. Neven, te Kampen. De Minister van Binnenlandsohe Za ken en Landbouw heeft door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin do aandacht van de gemeentebesturen geves tigd op het doel en streven van de Kon. Nederlandsche Brandweervereenighig, die in elke provincie een provincialen brand- weorbond wil vormen. Volgens de ontwor- pen nieuwe, bepalingen zal in het hoofdbe stuur der Kon. Nederlandscho Brandweer vereniging een vertegenwoordiger van de Regeering cn in het bestuur van de provin ciale bonden een vertegenwoordiger van het gewestelijk bestuur zitting hebben. De Minister heeft toezegging gedaan, om, nadat de voorgenomen reorganisatie haar beslag zal hebben gekregen, ©en Regec- ringsvertegenwoordiger aan te wijzen, die in het hoofdbestuur zal zitting nemen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot grif fier van de arrondissementsrechtbank te Gro ningen, mr. P. van der Eist, oud-rechter in do ontbonden arrondissementsrechtbank te Zierikzeebij het kantongerecht te Apel doorn mr. H. Ferguson, advocaat en pro cureur te Apeldoorn, waarnemend griffier bij bovengenoemd kantongerecht; tot sub stituut-griffier bij de arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhagemr. A. van de Kop pel, thans commies bij het Departement van Justitie, en mr. F. M. Pleyte, waarnemend griffier bij de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage; is aan mr. F. van Leer, op zijn verzoek, met ingang van 10 November J923, ©ervol ontslag verleend uit zijn be trekking van kantonrechter-plaatsvervanger tn het kanton Amsterdam, onder dankbe tuiging; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden) de op zij0 verzoek eervol ontslagen kolonel T. Rqtger8 van het dienstvak der militaire ad ministratie; tot ridder in de orde van Oranje Nassau, met do zwaarden, eerste-luitenant jhr, J. P. do Savornin Lohman, oud-ordon nans-officier van de Koningin; verleend de ©eremedaille der orde van Oranje-Nassau in brons, aan F. W. van der Ven, barbier bij het regiment jagers. Do gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal Donderdag a.s. niet plaats hebben. ONDERTROUWD: A. Verhoeven, jm. 31 j. en H. A. Peters, jd. 27 j. J. O. G. Verhoeven, jm. 23 j. en L. S. v. Benten, jd. 19 j. H. Janssen, jm. 23 j. en J. H. Oostveen, jd. 21 j. A. E. Overdevest, 27 j. en H. v. d. Kleij, jd. 32 j. J. W. Weers, jm. 25 j. en O. M. Th. v. d. Spek, jd. 29 j. K. M. v. d. Wijngaard, jm. 24 j. en M.- Laven, jd. 24 j. W. J. Kramp, jm. 32 j.i en J. Limburg, jd. 27 j. H. S. Keuls, jm. 32 j en W. G. G. C. M. Westerman, jd. 24 j. J. F. Duin, jm. 22 j. en J. M. Hoegen, jd. 24 j. A. J. v. d. Weijden, jm. 26 j. en C. E. Zwart, jd. 23 j. L. Dubbelaar, jm. 28 j. en M. Wijling, jd. 25 j. M. O. A. J. Pieters, jm. 22 j. en O. de Kruiff, 23 j. H. B-randt, jm. 21 j. cn M. J. de la Rie, jd. 22 j.W. H. Taffijn, jm. 38 j. eu A. H. Kriek, jd. 27 j. N. v. Roijen, jm. 23 j. en W- M. Zirkzee, jd. 20 j. ken, de opmerking, waarmee ze mij het medaillonportret had overhandigd, dat nog in dé la van mijn toilettafel lag in het Ritz-Hotel Het was ©en opmerking, di© zeker het hart van iedere vrouw, die ver laten was door haar echtgenoot, zou heb ben verheugd ,,Uw vrouw zei... ze zei, dat u een knap uiterlijk had, dat kon zij niet tegenspre ken Ik was niet voorbereid op de wijze, waar op de jonge man dit Compliment zou op vatten. „Ach, geklets 1" zei hij kortaf en... ja, vertoornd. De donkerder blos op zijn wang was nu eem bewijs van echte ergernis, dat zag ik voordat hij zijn hoof cl afwendde, en ongeduldig met zijn vingers op de leeren zitting van zijn stoel begon te trommelen. Ik herinnerde mij iets, dat een ander jong meisje mij eens gezegd heeft; een meisje, dat massa's mannen gekend had van heel verschillend type. „Een man moet dol op een vrouw zijn voordat hij toestaat over zijn uiterlijk te praten", had rij gezegd. „Tot dat oogen blik toe valt hij tegen haar uit bij iedere toespeling op zijn uiterlijk voorkomen. Waaronf, dat weet Ik niet. Hij schijnt zich te verbeelden, indien zij hem knap van uiterlijk noemt, dat zij denkt, dat hij ijdel is... of verwijfd (alsof dnt iet-s te maken heeft met een knap uiterlijk). Hij cal haar Toestaan de kracht van zijn armen te voe-» len, haar eelfs laten voelen hoe harde spieren hij heeft, inaar rij mag niet zeg gen hoe welgevormd die zijn. Dat is da hooert van 'dwaze babjr, 0e inan (Wordt vervolgd)^

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5