(CHIEF WHIP BANK™» BODEMCULTUUR No. 19527. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 3 November, Tweede Blad. Anno 1923. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. SPAARFONDS VOOR BODEMCULTUUR UIT DE OMSTREKEN. ■öwpjr- Uil het bouwbedrijf. Bij den Bouwarbeidersbond is zoo meldt „Het Volk' een brief ingekomen yan de patroonsbonden, waarin deze de yoorwaarden meedeelèn, waarop zij bereid £ijn het contract te verlengen. Deze voorwaarden behelzen in de eerste plaats een loonsverlaging, wisselend van 8 tot 15 cents per uur. De werktijd, thans maximaal 81/» u. per dag, wil men gelijken tred doen houden met de door den wetgever te geven concessies. Verder Zou de vergoe ding bij „onwerkbaar wéér" en voor ver zuim op Christelijke feestdagen komen te yervallen, waarvoor men echter bereid was een bijslag van 2 cents per uur op het loon te geven. Bovendien wenscht men een be paling in het contract opgenomen te zien, waardoor het naleven van de contractueele bepalingen door de werkgevers niet ver plicht zijn in die plaatsen, waar werkne mers bij een of anderen patroon onder het loon zouden werken. Het bestuur van den Bouwarbeidersbond heeft dezen brief beantwoord met een aan tal tegenvoorstellen. Aan de werkgevers is medegedeeld, dat men den arbeidstijd weer op 8 uur per dag wil stellen. Het loon moet blijven op hetzelfde peil. Bij vorstverzuim dient een vergoeding te worden gegeven. In het contract wil een men regeling van een vacantie voor de bouwarbeiders opnemen. Daarbij wenscht de arbeidersorganisatie op elk werk, waar meer dan tien arbeiders werken een officieelen vertrouwensman aan te stellen, die eventueele klachten, enz. met den werkgever en desnoods met de organi satie bespreken zal. Ten slotte dient, volgens het bestuur, een gemengde commissie in de groote plaatsen te worden gevormd, die moet zorgen voor de naleving van het coatract en die geschillen moet oplossen. De Christelijke en R.-K. Bonden hebben tevens dit blijkens „De Rotterdammer" aangedrongen op de vorming van een fonds voor bijslag op het loon voor verzor gers van groote gezinnen. Hulp aan Duitschland. Het hoofdbestuur van „Het Nederlandsche Roode K-ruis" ontvangt' uit tallooze oorden in Duitschland de meest dringende verzoe ken om steun, zoo vel van Duitsch *rs als van Nederlanders Reizigers, die uit Duitschland komen, schilderen de toestanden als hopeloos. Men vraagt zich af in welk deel van hel groote Duitsche Rijk de nood wel het hoogst gestegen is. Al mag aangenomen worden, dat de el lende, die in het Roer- en Rijngebied gele den wordt, momenceel wel de grootste zal zijn, het oyerige Duitschland mag daardoor niet vergeten worden. Het gebrek aan melk is nijpend, genees- en verbandmiddelen ontbreken op vele plaat sen. De eerste voedingsmiddelen kunnen niet -meer worden aangeschaft. De bevolking van een land, eens zoo wel varend, ligt ter neder en roept om hulp. Waar de Nederlandsche bevolking zoo ruim offerde ter bestrijding van den Russi- scben hongersnood, zat men, waar het onze oostelijke naburen geldt, niet achter willen blijven. Hulp is snel noodig. Dagplijks neemt de nood grootere afmetingen aan. Wij verwijzen slechts naar de talrijke berichten in de Pers. Versnippering over talrijke coraité's moet vermeden worden; zendt daarom uw gave aan het hoofdbestuur van „Het Nederland sche Roode Kruis" Prinsessegr. 27, 's Gra- venhage, onder aanduiding; „Duitschland", of aan dagbladen, die zich welwillend be reid verklaren giffen in ontvangst te nemen en aan ons op te zenden. Deze oproep werdt ondersteund door de volgende personen; dr. C. J. K. van Aalst, mr. J. C. A. Everwijn, A. Gips, W. H. Hudig, D. A. J. Kessler, dr. A. G. Kröller, mr. K. P. van der Mandele, J. Mees P.Rzn., mr. Aug. Philips, D. Ruijs, mr. dr. J. P. van Tienho ven, mr. G. Vissering, W. Westerman, gene- raal-maioor jhr. E. J. M. Willert. De proefneming-van de Middenstands- bank in Den Haag en den girodienst waarbij, zooals men weet, de Middenstands- bank contröle cn eenigen financieelen waarborg voor het saldo van haar cliënten bij den girodienst overneemt blijkt in de practijk zoo goed, dat thans zeer spoedig deze maatregel tot allö instellingen van de MiddensLindsbank 90 in getal over bet geheele land zal worden uitgebreid. Naar wij vernemen heeft de eindvergade- ring voor de regeling Maandag a.s. plaats. Zij, die over de Middenstandsbank over him saldo beschikken, worden, naar men ons verzekerde, binnen 8 tot 4 dagen geholpen. C.VacL,") Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan H. Wesselink, let terzetter aan het dagblad „De Tijd", te Am sterdam; J. H. Keizer, koetsier bij de familie Scholten, te Enschedé; mej. D. Korteland, meid-huishoudster bij mej. H. Ph. van Wageninge, te Papendrecht; mej. S. Kooiker, dienstbode bij de familie Blau- pot ten Gate, te 's-Gravenhage; S. Schaap, werkzaam bij de firma I. de Jongh en Co., t® Rotterdam; W. van Hardeveld, huis knecht bij de familie Royaards, te Utrecht; mej. PM. van Opijnen, dienstbode bij mevr. C. M. Boreel van Hogelanden, geb. jonk- vrouwe van Weede, te Waterland, gem. Vel sen; E. Zijlstra, voorheen incasseerder aan de afdeeling expeditie van de Naaml. Venn. Algemeen Handelsblad, te Amster- ri?' F- A. Schoonebeek, timmerman-win kelknecht bij den heer L. H. van Mierlo. te s-uravenhage. Gisteren is in een vergadering van den Raad de nieuwe burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay Fortman, geïnstalleerd. De waarnemende burgemees ter. dr. Th. Stoop (s.d.) heeft hem daarbij toegesproken. De burgemeester antwoordde en daarop sprak de heer J. A. Bergmeyer (s.-d.) als oudste Raadslid. De Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel heeft een commissie benoemd tot onderzoek der nieuwe Kon. besluiten inzake de subsidieering der bijzondere kweekscho len en het aan die scholen ai te leggen eind examen en tot regeling der examens voor onderwijzer en hoofdonderwijzer, bestaande uit de heeren H. J. Emous, te Amsterdam; D. W. Reinders, te Zwolle; J. Strikwerda, te Dokkum, en J. C. Wirtz C.zn., te Oegstgecst. De Schoolraad heeft benoemd tot le den der commissie voor de paedagogiek: dr. K. Dijk, te 's-Gravenhage; B. Ebling, te Amsterdam; dr. Joh. de Groot, te 's-Graven hage; A. Jonkman, te Amsterdam; dr. S. O. Los, te 's-Gravenhage; ds. J. L. Pierson, te Groningen, en H. J. van Wijlen, te Rotter dam; tot leden der commissie voor de be slechting van gewone geschillen: J. v. An- del J.zn., te Rijswijk; mr. P. E. Barbas, te Haarlem; prof. dr. F. W. Grosheide te Am sterdam; H. v. Heuven, te Utrecht; ds. G. J. v. Paassen, te Zutphen en jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, te Doorn; tot leden der commissie voor de geschillen van ker kdijken aard ds. A. de Geus, te De Lemmer ds. J. J. Impeta, te Katwijk-aan-Zee; dr. A. Troelstra, te 's-Gravenhage; H. M. Tromp, te Sneek; Kalsbeek, te Woerden; Nieuwen- huizen, te Zegwaard, en prof. dr. A. Noordt- zij, te Driebergen. Het comité van actie inzake het fail lissement van de Vereeniging van belang hebbenden bij de Zuiderzeevisscherij heeft op haar adres, uitdrukkende de wensche- lijkheid van een nieuw onderzoek, van den Minister het volgende antwoord ontvangen; Naar de in uw adres behandelde aange legenheid is, op verzoek van den toenmali- gen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, een onderzoek ingesteld door de commissie van advies voor crisisaangele genheden. Deze commissie heeft destijds als haar meening te kennen gegeven, dat haar geen enkele redelijke grond gebleken was, waarop de Staat naar billijkheid ver plicht zou zijn een schadeloosstelling voor de verliezen, geleden bij de garnalen- en haringcampagne, uit te keeren. Ik kan mij met deze conclusie vereenigen en ben der halve niet bereid aan het in uw adres uit gedrukte verzoek te voldoen. Belanghebbenden zullen zich tot nu tot de Staten-Generaal wenden. In haar vergadering van 30 October j.l. I bracht de Centrale Commissie van Georgani- I seerd Overleg voor Rijksambtenaren advies I uit over: schrapping van het ambt van schrij ver op jaarloon-huisbewaarder bij de N.-I. Bestuursacademie; titelwijziging van opzich ter in opzichter-motorisl; wijziging in de classificatie van het ontvangkantoor Alkmaar buitengemeenten; schrapping en titelwijzi gingen van ambten bij den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten; opneming en rangschikking van het ambt van hoofd der veterinaire afdeeling aan het Cenlraal-Labo- ratorium voor de Volksgezondheid; mede telling van diensttijd als onderwijzer en hoofdonderwijzer bij de gevangenissen voor de berekening van de jaarwedde als onder wijzer bij het' L. O.; wijziging reisbesluit; interpretatie regeling vergoeding verplaat singskosten; titelwijziging commies en hoofd commies P. T. T.; verklaring art 8, tweede lid der Pensioenwet (lossen dienst) voor per soneel volkstelling; de bestellers bij de P. T, T. met beperkten dienst'; opneming en rang schikking in het Bezoldigingsbesluit van den directeur en het overig personeel aan de ge reorganiseerde Rijksnormaalschool voor Teekenonderwijzers te Amsterdam en over de wijziging en aanvulling der wachtgeldre geling voor burgerlijke Rijksambtenaren. Voorts kwam ter sprake de nadere rang- schikking van het ambt van adjunct-com mies der directe belastingen, alsmede een tweetal rapporten der subcommissies voor de afvloeiing van ambtenaren en voor het nazien der reglementen der bijzondere com missies voor Georganiseerd Overleg. Het Persbureau Yaz Dias meldt, dat de ex-kroonprins gister namiddag te vier uur in zijn woning op Wieringen aanwe zig was. Alle berichten omtrent een ver- tiek naar Duitschland zijn onjuist. Het V. D.-bureau heeft zich om inlich tingen gewend tot den burgemeester van Wieringen, den heer Kolff. Deze deelde mede dat de ex-kroonprins er niet aan denkt onder de huidige omstandigheden naar Duitschland terug te keeren. Wel zou hij den wensch te kennen heb ben gegeven Bet eiland Wieringen te ver laten en zich elders te vestigen. Hij zou m de omgeving van Harderwijk een kleine buitenplaats willen koopen. 4 In den ouderdom van 84 jaar ia te Leeuwarden overleden mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, oud-commissaris der Koningin in Friesland, oud-lid der Tweede Kamer. De overledene werd in 1839 te Drachten geboren. In 1863 promoveerde hij aan de Leidsche universiteit lot doctor in de rechten op proefschrift: „Over het strafbe- ding bij verbintenissen naar het Nederl. bur gerlijk regt". In 1878 werd hij Commissaris der Koningin in Friesland. De overledene was commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Op den leeftijd van 64 jaar is te Ven- ray overleden mr. A. J. M. Vos de Wael, oud- wethouder en oud-loco-burgemeester van Zwolle. Het bestuur der Vereeniging van Be heerders van Landgoederen en Landelijke Bezittingen heeft een adres verzonden aan de Ministers van Financiën en van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, met verzoek kwijtschelding te verleenen van de rechten, verschuldigd ter zake van het inzage-nemen en extract-verkrijgen van de kadastrale ge gevens, noodig ter verkrijging van de schade loosstelling, bedoeld in art. 71 der Jachtwet 1923 voor de dan opgeheven heerlijke en an dere zakelijke jachtrechten, alsmede tot bet vestigen van de in art, 74 der wet bedoelde jachlrente. Voorts heeft bedoeld bestuur den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw verzocht, om, nu in de Jachtwet 1923 is ver zuimd de eendenkooikringen uit te zonderen van de verplichting tot betaling eener scha deloosstelling voor de opheffing van heer lijke en andere jachtrechten, de aandacht der in te stellen jachlcommissie op deze omissie te vestigen en haar instructie te verschaffen, om, in het bijzonder bier, de waarde van het opgeheven jachlreclit op haar reëele waarde d.w.z. op nul te schatten, zoomede om de grootte dezer eendenkooikringen, waarvan de grenzen meestal midden door kadastrale per- ceelen heen loopen, doof middel van des kundige opneming te doen bepalen. De Haagsche Karper van Koophandel heeft het initiatief genomen tot een ver laging van het inschrijfgeld voor het Han delsregister. De Alg. Vereeniging van Leeraren bij het. M. O. heeft met 701 van de 827 stem men vertrouwen in het beleid van het hoofd bestuur uitgesproken. UIT NED. OOST-INDIE. De poenale sanctie in den Volksraad. WELTEVREDEN, 2 Nov. (Aneta). Bij de behandeling van de poenale sanctie in den Volksraad heeft de heer Stokvis een motie ingediend, waarin wordt gezegd, dat de re geling der arbeidsverhoudingen in de groote bedrijven algemeene herziening behoeft en waarbij de Regeering wordt uitgenoodigd: lo. benoeming van een voorbereidingscom missie van veelzijdiger samenstelling; 2o. met ingang van 1 Januari 1925 den duur der immigraliecontracten terug te brengen tot een jaar; 3o. terzelfderlijd aan te vangen met geleidelijke afschaffing van de reêngage- menlsconfracten, zoodat de afschaffing in vier jaar voltooid zal zijn. Voorts heeft de heer Engelenburg een mo tie ingediend, aandringend op uitbreiding van de arbeidsinspectie, waarborgend voor koming van misstanden en nakoming van de contraclantrechten. Do iiaude-Van Rossen. WELTEVREDEN, 2 Nov. (Anela). In de Memorie van Antwoord op de Algemeene Be schouwingen van den Volksraad zegt de Re geering, dat zij streeft naar herstel van het budgetair evenwicht ter veiligstelling van den Indischen gulden, naar samenvoeging van administratie Ier besparing van uitga ven. Zij onderzoekt do mogelijkheid van sa menvoeging van opium- en couane-diensten en oordeelt, wat de hapering in sommige op zichten ten aanzien van de financieele con trole betreft in verband met voorgekomen fraudes, dat een betere verzekering van de veiligheid der landsgelden mogelijk is door beperking van het aantal kashouders en door een meer geregelde kassencontrole. De fraude van Van Rossen werd veroor zaakt, doordat de hoofdcommissaris trakte ment voor het Inlandsche personeel aan vroeg door middel van numeriek ingerichte staten, voorzien van het residentsvisum, bij de comptabiliteitsafdeeling van het Binncn- landsch Bestuur, welke geen verdenking van verduistering koesterde, wijl in de laat ste jaren mime terugstortingen werden ge daan. Gistermorgen heef t m e n o p de spoorlijn van Z.H.E.S.M. bij Voorburg het lijk gevonden van een 17-jarigen Duitschen jongen, die bij de familie K. in huis was. In de Rotterdamseh e h a v e n waren op 1 November opgelegd 28 Neder landsche zeeschepen met een gezamenlijken inhoud van 152.307 ton. Op 10 November zal het hon derd jaar geloden zijn, dat do statuten d.?r „Nederlandsche Stoombootmaatschap pij te Rotterdam", thans geheeten „Maat schappij voor Schoeps- en Werktuigbouw „Fyenoord", to Rotterdam, bij Koninklijk besluit werden goedgekeurd. De politie te Zeisthee f t D o n- derdag zekeren H. gearresteerd, werkzaam als winkelchef bij de firma v. d. B., aldaar, die gedurende verscheidene jaren geld aan de zaak had weten te onttrekken, in totaal ten bedrage van eenige duizenden guldens Dit was mogelijk, doordat de man, die on langs zijn 25-jarig jubileum had gevierd, een onbegrensd vertrouwen genoot. Gisteren is een Rijks-r e c h e r- cheur, die te Groningen woonachtig is, te Assen ernstig mishandeld. Hij bevond zich voor zaken in 'n café, waar hij herkend werd De bezoekers hadden een veete tegen hem, omdat hij in een belangrijke moordzaak het onderzoek had geleid. Nadat hij zoo verstan dig was geweest, het café te verlaten, werd hij in de hoofdlaan van het Asser bosch door een aantal personen achtervolgd en aange vallen. Hij trachtte zich te verdedigen met zijn revolver, die echter ketste. De revolver werd hem afhandig gemaakt, waarna hem een ernstige wond aan het oog werd toege bracht. Do gemeentepolitie te Assen is de daders op het spoor en zij heeft reeds eenige personen aangehouden en ook de revolver in beslag genomen. Den invoer uit Nederland in Frankrijk van huiden, wol, haar, horens, enz., van runderen, schapen, geiten en var kens is weer toegestaan. N a a r „D e M 8 b." verneemt, sal wederom oen groot aantal jonge ambtena ren, werkzaam bij do Nederlandsche Spoor wegen, op wachtgeld worden gesteld. Op de stations van de N e d e r- Iandsche spoorwegen worden geen papieren marken meer in betaling aangenomen. Volgens mededeeli n g v a n het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 November in Nederland uitgesproken 105 faillissemen ten, legen 89 in dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Nov. 1923, 3487 faillissementen tegenover 2624 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. „Nu m e i s j e", zei mevrouw, b 1 ïj dat zij een geschikte dienstmaagd had kuh- nen huren. „Nora, mevlouw". „Nu, Nora, we zullen het samen wel vin den, dat merk ik wel. En ik ben heelemaal niet veeleischend". „Dat dacht ik al", sprak „de nieuwe", toen ik maar even meneer gezien had". RECLAME. VIRGINIA CIGARETTES ülHjd de eerfik in kwaliteit.* Grdath London 3189 ALPHEN. Kerkelijke Berich ten. Ned. Herv. Kerk, Julianaslraat, Zon- dagvoorm. halftien en nm. halfzeven, ds. N, G. Veldhoen. Geref. Kerk, Raadhuisstraat, v.m. tien uur en nam. zes.uur, ds. Schouten. Burgerlijke Stand. Beval len: N. v. Keeken geb. Kuijper z. W. Verduijn geb. Samson Z. J. Baart geb. De Kleer d. E. Bos geb. v. Zwieten z, L. v. d. Vliet geb. Kalshoven z. Overleden: P. Reijers jm. 1 dg. (overl. te Leiden). G. Dongelmans jm. 15 j. (overl. te Leiden). A. Duiker jd. 1 mnd. N. Borst wed. van H. Kosto 77 j. (overl. te Leiden). Gehuwd: F. Rot jm. 23 j. en S. A. Mid delkoop jd. 21 j. E. D. Burgérs jm. 27 j. en N. Dillo jd. 28 j. De heer C. Donker Jr. alhier slaagde voor het diploma voor werktuigbouwkunde. De heer P. Zuidam alhier is benoemd lot directeur der gymnusUekvereüli. „Her cules" te Bodegraven. Vanwege den Vleeschkeuringsdienst werden in de maanden Juli, Augustus en September jl. gekeurd 437 dieren t. w. 106 runderen, 275 varkens, 30 kalveren, 20 schapen, 3 paarden en 3 geiten, waarvan 7 runderen, 5 varkens, 5 kalveren, 3 scha pen, 2 paarden en 3 geiten werden afge keurd. Van runderen werd bovendien nog afge keurd 69 K G. vet, 45 stel longen, 37 K.G. vleesch, 29 slel darmen, 25 levers, 14 uiers, 7 nieren, 4 milten, 3 harten, 2 koppen en 2 tongen. In totaal werd bij verschillende slagerijen en winkels beslag gelegd op 70 K.G. gerookt spek en 45 K.G. worst. Drie processen-verbaal werden wegens overtreding van deze wet opgemaakt. ALKEMADE. Burger 1. Stand. Geboren: ITendricus Cornelis, Z. van Th. W. Straathof en van M. M. Waasdorp. Martinus Theodoras Z. van C. J. Wessel- man en A. B. Hoogenboom. Hendrikus Johannes, Z. van Th. v. d. Meer ën E. van 't Hart. Johanna Antonia, D. van G. J. van Amsterdam en C. Koot. Adrianus Johannes, Z. van Th. van der Meer en J. M. C. Rietbroek. In den loop der afgeloopen maand zijn Ier secretarie aangegeven: huisslacktingen: 4 varkens en 1 koe; bedrijfsslachtingen: 10 varkens, 10 koeien, 1 varken beneden 50 K. G., 1 geit; noodslachtingen: 2 varkens beneden 50 K.G., 2 varkens, 3 koeien en 1 paard. Ingevoerd uit gemeenten buiten den Centralen Keuringsdienst van Leiden werd 460'/» K.G. vleesch. Na aftrek van de teragdetaalde keurloonen wegens afkeuring is ontvangen een bedrag van f 180.75. Door de gemeente- en rijkspolitie zijn ln de afgeloopen maand opgemaakt 27 pro cessen-verbaal. Gevestigd: J .C. Verlinde van Leimui- den; E. va nKlaveren van Amsterdam; M. C. Hoogland van Haarlemmermeer; A. M. Schrama van Amsterdam; H. A. Berkhout van Lisse; K. H. Veenstra van Den Haag; C. Hoogkamer van Haarlemmermeer; J. Meyer van Voorhout. Vertrokken: J. Bokhorst naar Haarlem mermeer; G. F. Beukering naar Pijnakker; C. de Jong en gezin naar Leiden; H. van Lieshout naar Ginneken; Wed. L. Kerk vliet en gezin naar Warmond; J. Noppen naar Sassenheim; J. M. van Veen naar Haarlem; J. A. van der Meer naar Zoeter- woude; L. A. Verhaar naar Katwijk; W. V. Leeuwen naar Leiden; J. H. Obdam naar Lisse; M. Broekhof naar Noordwijkerhout; P. Versluys naar Vianen; H. J. Berlijn naar Oegstgeest. HAZERSWOUDE. Donderdagavond heeft de heer A. N. van Exter alhier zijn nieuw verbouwde zaak geopend, waaraan tevens is verbonden een lunchroom of wil men liever: een melksalon, die wij tot dus verre op ons dorp misten. Het loont inderdaad de moeite om in het naar den eisch des tijds ingericht winkel gebouw, dat zoowel uil- als inwendig den ontwerper eer aandoet, een kijkje te nemen. Het breed en sierlijk opgetrokken gebouw met zijn modernen voorgevel, moge voor den j eigenaar een genot zijn, het dorp is er teveni door verfraaid. Doordat de boomen, die voor het gebouw stonden zijn uitgerooid, heeft men op het nieuwe pand aanstonds een ruimen blik, en trekt het groote winkelraam' direct de aandacht. Daarachter treft men aan een prachtige etalagekast met haaf bronsmetalen stangen, en waarin allerlei soorten van gebak, suikerwerken en koekjes, bonbons, chocoladewerken en wat dies meer zij, het publiek uitnoodigend tot binnentre den en tot koopen. _Wij wenscben den ondernemer met zijn nieuw gebouw van harte geluk, en twijfelen er niet aan of hij zal niets onbeproefd laten, om zijn ouden roem te blijven handhaven. Ook den verschillenden uitvoerders van het werk mag een woord van lof niet worden onthouden. Ook zij hebben zonder onder scheid eer van hun werk. De zoetemelk ls wederom met 1 cent verhoogd cn alzoo van 16 op 17 cent de liter gebracht. Voorwaar geen erg prettig bericht voor de huismoeders. Kerkelijk bericht. Ned. rierv. Kerk, halftien (doopsbediening), ds. Voorsleegh van Katwijk aan Zee, en halfze ven, ds. Luuring. Geref. Kerk, halftien en 6 uur, Leeskerk. LEIDERDORP. In de vorige maand zijn ingevolge de vee- en vleeschkeurings- wet aangegeven 14 runderen en 15 varkens als bedrijf-, en 2 varkens als huisslachting. Aangegeven zijn 2 noodslachtingen. Aan keurloon is ontvangen f 179. Burger 1. Stand. Getrouwd: H. van der Vegte en G. de Jong. WOUBRUGGE. K e r k e 1 ij k be richt. Ned. Iferv. Kerk, voorm. halftien en 's avonds halfzeven, ds. Bax van Hoofd dorp, doopsbediening. Geref. Kerk, voorm. halflien en 's avond» halfzeven, d3. Le Cointre. ZWAMMERDAM. In plaats van (1 heeren J. A. Hoogendijk en dr. F. Schreu der, die aan de beurt van aftreding zijnde niet herkiesbaar waren, zijn als bestuurs leden van de afdeeling van „Hel Groene Kruis" alhier, gekozen de heeren ds. F. W, Rappold en Ph. J. Ninaber van Eijben. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur, ds. Luuring van Hazerswoude (bediening van den H. Doop) en 's avonds halfzeven, ds. De Bruin van Alphen a. d. Rijn. Geref. Kerk, voorm. halftien, preeklezen en n.m .2 uur, ds. Wientjes van Oudshoorn, Burgerlijke Stand. Gebo ren; Calharina Anna, d. van Dirk Gijs- bertus Hoogeveen en Anna Elisabeth Rede- geld. Getrouwd: Hendrik Hoogendoorn 23 j. en Helena Hendrika Zijderlaan 19 j. RECLAME. Bezuldenhout 18 Den Haag TELEF. B 2041 De DIRECTIE maakt bekend, dat vanaf 5 tot en met 7 November de inschrijving wordt opengesteld op: 85 Aandeelsu Bank voor Bodem- cultuur van f 1000. 340 Aandeelen Spaarfonds voor Bodemcultuur van f250.- Koers van uitgilt# 105 pCt. zegel- kosten Inbegrepen. TOELICHTING s Doel van deze uitgifte is de uit breiding van de exploitatie der reeds in bezit zijnde gronden, bouw van kleine boerenwoningen volgens ons model, aanleg van enkele harde wegen, alles in Nederland gelegen. De aandeelen van het Spaarfonds voor Bodemcultuur gaven de laatste jaren 7^ pCt. Dividend. NB. De Directie is bereid in schrijvers ran minstens 10.000 gld. persoonlijk te begeleiden naar de bezittingen en exploitaties. Jaarverslagen en foto's, ten kantore der Bank ter inzage alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. 3227 Prospect! en Inschryviugsbiljetten ook verkrijgbaar ten Kantoore van LEIDEN - STATIONSWEG 43 HAARLEMMERMEER. De timmor man C. te Hoofddorp, had Donderdag het ongeluk met z'n hand in aanraking te ko men met een cirkelzaag, waardoor de duim nagenoeg geheel werd afgesneden. Genees kundige hulp werd ingeroepen. HILLEGOM. Het departement van het Nut heeft een jaarvergadering gehou den, waarin verschillende verslagen en re keningen werden overgelegd. Het aantal leden is gestegen tot 136, de bibliotheek leende 4-1-18 boeken uit, aan volwassenen en aan jonge lezers. In het afgeloopen jaair weïd een postwissel van f 120 ontvan ger tot dekking van het tekort. De reike- ning sloot nu met een nadeelig saldo van f 33.08. De periodiek altredende commissar- rissen van de Nutsspaarbank, de heeren J Wiedemeyer Jr., O. de Wreede, W. D. Oudolf en L. van der Linde, werden her kozen, eveneens hot periodiek aftredend bestuurslid de heer notaris Goldeniberg. In een vacature wegens bedanken dooc den heer Bijl van Duivenbóde werd tot b•-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5