No. 19526, LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 November. Derde Blad. Anno 1922 VIT DE PERS. UIT ONZE STAATSMACHINE. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Dé Kabinetscrisis. De (r.k.) „Residentiebode" schrijft J De A.-R. Pers heeft zich, naar men weet, [Uitgesloofd om te betoogen, dat een groot (deel der katholieke fractie de leiding van ffroelstra heeft gevolgd en daarom Dh. fTroelstra met de kabinetsformatie moet wor sen belast. Deze atgumentatie van anti-revolutionaire fcijde mag zeker verwondering wekken, om- 'dat het juist de Antirevolutionairen zijn ge- iweest, die tweemaal achtereen met de hulp fler sociaal-democraten het rechtsch kabi- net-Ruys de Beerenbrouck bij een militair yoorstel ontrouw zijn geworden. Allereerst de verwerping de Marine-be grooting van den anti-revolutionairen minis ter Bijleveld op 5 Mei 1920. Ook toen werd er door soc.-dem. en libe- talen een felle campagne tegen deze marine- flrganisatie en dezen Marine-minister ge voerd, waarbij, evenals nu, door den heer Dresselhuys zelfs mededeelingen uit de de partementale keuken werden misbruikt om jden bewindsman te treffen. Het waren toen niet enkele leden van de 'anti-revolutionaire Kamerfractie, maar dé leider der fractie zelf, mr. Rutgers, die mede namens vele politieke vrienden ver klaarde, den minister in zijn vlootpolitiek niet te kunnen volgen, en daardoor de So ciaal-democraten aan een overwinning hielp. Hetzelfde speelde zich af op 28 Juli 1921, bij do Ieger-reorganisatie van minister Pop. Ook toen stond het geheele kabinet ach ter den militairen minister, en alleen de katholieke fractie bleef der regeering trouw, maar zoowel een gedeelte der christelijk- historische als anti-revolutionaire Kamer leden gingen met de Sociaal-democraten mede en brachten het geheele kabinet-Ruys ten val. Ook op 28 Juli 1921 had de „Standaard" kunnen schrijven, zooals ze nu deed: „Op een der gewichtigste punten van Staatsbe leid de zorg voor de veiligheid van het land is er in de drie rechtsche groepen jgeen meerderheid meer." Het blad laat nu op deze zinsnede volgen i,De leiding is overgegaan naar de linker zijde, versterkt met de 10 R.-K. dissiden ten, en aan deze aaneengesloten oppositie behoort 's lands bestuur te worden overge dragen." Waarom is dit nu wel het geval en niét in 1921 Dh. Van Schaik stond heel dicht bij de regeering, veel dichter dan Dhn Rutgers en Scholcking in 1921, terwijl tusschen Dh. Van Schaik en Dh. Troelstra een niet te (overbruggen klove is. Zoowel in 1920 als '21 hebben de Katho lieken belangrijke concessies gedaan om de rechtsche samenwerking voort te zetten ook 'op militair gebied en wij zien niet in, waar om zulks thans onmogelijk zou zijn. SEier en daar uit de Staatsbegrooting 1924. Hl. (Nadruk verboden). Hoofdstuk VIII (Oorlog) is een omvang- rijk stuk, dat voor een burgermensch meer bezwaar oplevert dan de andere Hoofd stukken. Over het geheel blijkt, dat de neiging tot bezuiniging voorzit. Waar die niet tot uiting kwam, bleek de onmogelijkheid in .verband met vroeger geoefenden drang tot bezuiniging, die tot achterstand leidde. Het eindcijfer der begrooting voor Oor log, geschat op f63.129.739, is daardoor maar f 7154 lager dan voor 1923. Er staan echter in de begrooting vrij wat memorie- posten, waarvan enkele vrij zeker in 1924 in een bepaald cijfer zullen worden veran derd. Ook zijn. enkele ondeccdeelen van de reorganisatie nog maar als voorloopig aan te merken. Er wordt geen geld gevraagd voor oefe- ningskampenen minder dan vroeger voor materieel. Maar voor artillerie-materieel wordt rond 8 ton en voor de liichtvaartaf- deeling 4,4 ton meer aangevraagd en bin nen korten tijd zullen er nieuw geschut en andere voorzieningen noodig zijn. Door de samenvoeging van de Kon. Mil. Academie en den Hoofdcursus en door de geleidelijke opheffing van de Cadetten school zijn minder leerkrachten noodig. In 1924 zullen geen groote manoeuvres plaats hebben; door inkrimping van het officierenkorps wordt bezuiniging verkre gen, maar voor wachtgelden en pensioenen is meer noodig. Vootr den garnizoensdienst zullen geen burgergeneeskundigen gebruikt worden. Op verschillende posten is nu eens ver hooging noodig, dan weer verlaging moge lijk in verband met stijging en daling van de prijzen der artikelen. Voor permanentmaking van voorzienin gen voor het voor gewoon verkeer -inrich ten van spoorwegbruggen zal f 206.400 noo dig zijn, verdeeld over 8 jaren: voor 1924 wordt f 18.400 uitgetrokken. Bij alle bezuiniging op personeel doét het wat vreemd aan, dat f 5000 wordt uit getrokken voor een nieuwen leeraar aan de Hoogere Krijgsschool en f 4000 voor een secretaris-scheikundige bij de commissie yoor chemische strijdmiddelen. Hoofdstuk IX (Waterstaat) heeft een zeer hoog eindcijfer, na aftrek van eenige ten goede komende bijdragen f 119.166.951, dat is f31.622.183 meer dan voor 1923 was toegestaan. Dat maakt in dezen tijd van hooggeroemde bezuiniging een eigenaardi- gen indruk; maar in die hoogere raming is begrepen o.a. 22 millioen voor dekking van verlies op de exploitatie van Nederl. Spoorwegen en derving van dividend; 5 milL voor den algemeenen dienst; 1.5 mill, yoor renteloos voorschot voor tramwegen; 1,25 mill, ten behoeve van het Staatsmijn- bedrijf en evenveel als verliespost op P.T. T.en 1 millioen voor den aanleg van een spoorlijntje in Limburg. Men dient hierbij op te merken, dat het Staatsmijnbedrijf ben winstgevend bedrijf is, waarin bijna 50 toillioéh wordt ontvangen tegenover bijna r46 millioen uitgaven en afschrijvingen, zoo dat er 4 millioen overblijft. De begrooting voor Waterstaat bestaat uit een ontzaglijk groot aantal betrekkelijk kleine uigaven voor wegen, bruggen, vaar ten, enz.; slechts sporadisch worden hooge eischen gesteld. Dit laatste geldt bijv. voor de Maaskanalisatie en het Maas-Waal-ka- naal (6.45 millioen); de haven van Delfzijl 528.000 gulden); het Noordzeekanaal (f 1.248.000); de nieuwe sluis te IJmuiden f3.160.000). Er had nog kunnen gewaagd worden van gelden voor het Twente-Rijn- kanaal, waarvoor het tracé gereed is, maar de uitvoering wacht op de zekerheid van de zijde van belanghebbenden voor een bijdrage van 6% millioen. Wat de wegen en bruggen aapgaat, waar onder er vele voor herstel in aanmerking komen, is er in de oorlogs- en crisisjaren een achterstand ontstaan in het onderhoud, en die moet ingehaald worden. En nu kan men zich wegens den financieelen nood al leen tot het allernoodzakelijkste bepalen, maar daar staat weer tegenover, dat door het drukkere verkeer en de zwaardere vachten de wegen veel meer dan vroeger te lijden hebben en dat het daarom gera den is de klinkerbestrating op zeer drukke wegen door keien te vervangen. Er zijn uit den aard der zaak ook arti kelen in do begrooting, die, zoo oppervlak kig beschouwd, wat spotten met de zuinig heid, en andere, die tot vragen aanleiding konden geven. Haast natuurlijk is het, dat ook aan dit Departement evenals aan andere rang- en. dus traktementsverhoogingen voorkomen, die ten deele op vastgestelde data, bijv. 1 Nov. 1924, zullen noodig zijn. Er zijn een ingenieur van den Rijkswa terstaat en 3 technische ambtenaren, die in 1923 als keuringscommissie voor straat klinkers hebben dienst gedaan en dat in 1924 weer zullen doen; waarbij opgemerkt dient te worden, dat de Minister liefst dat materiaal in zeer groote partijen aanbe steed van dezelfde soort. Deze 4 heercn hebben voor dat werk niets gehad in 1923 en daarom wordt nu f 9000 aangevraagd, om ze voor 1924 te betalen en voor 1923 schadeloos te stellendo ingenieurs f 1500 per jaar en de andere heeren f 1000 per jaar. Het lijkt ons nogal goed betaald voor personen, die waarschijnlijk ook op andere wijze met die klinkers in betrek king staan. Natuurlijk geniet de heer Bongaerts, Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswa terstaat, als lid der Tweede Kamer wacht geld; hij krijgt f 3250. De heer Krijger, technisch ambtenaar bij den Waterstaat, zou f 2250 als wachtgeld moeten hebben, nu hij lid der Tweede Kamer is; maar daar hij tevens Directeur van „De Nederlander" is, heeft hij van zijn wachtgeld afgezien, althans van het ontvangén van dat geld. Een commies der P. en T. is bij den radiodienst geplaatst en krijgt, omdat hij wat meer studie daarvan gemaakt heeft, f 600 boven zijn reglementair traktement. Merkwaardig komt ons een som van f 17.000 voor ten behoeve van de ketelver nieuwing op het Inspectievaartuig „P. C. Caland". In 1921 was al f 30.000 toegestaan voor die ketelvernieuwing en andere werk zaamheden samen. Daarvan is geen ge bruik gemaakt; de ketelveroieuwing was dus zeker niet erg noodig, nu zij drie (3) jaar kon worden uitgesteld. Maar verder rijst de vraag wat zoo'n Inspectievaartuig zelf wel zal kosten, als de ketel al op f 17.000 komt; het zijn toch maar kleine vaartuigen. Over de begrooting voor Posterijen, Te legrafie en Telefonie spreken wij later. Hoofdstuk X (Arbeid, Handel en Nijver heid) heeft een eindcijfer van f 73.076.598 tegen f 67.883.927 in 1923, dat is dus on danks de bezuiniging ruim 5 millioen meer. Na zijn er inderdaad bezuinigingen aan gebracht, maar daartegenover staan ook weer hoogere ramingen, waarvan enkele op de wet steunen, maar andere van twijfel- achtigen aard zijn. Wij noemen eerst eenige verlagingen. De versla-gen van den centralen dienst der Arbeidsinspectie en verder drukwerk worden van f 13.500 tot f 9000 teruggebracht Het subsidie voor cursussen in zake „Eer ste Hulp" was vroeger f40.500; het werd in 1923 teruggebracht tot f 10.000. Toen gaf de R.V.B. er f 10.000 bij, maar nu de Mi nister niet zeker ia van deze bijdrage, vraagt hij f 20.000 aan. De plaatsvervangende Voorzitters van de Raden van Arbeid krijgen geen vergoeding meer tenzij zij dienst doen, (uitsparing f6175). Het Bureau voor Handelsinrichtingen, wordt van f 2500 op f 500 teruggebracht; Vreemdelingenverkeer krijgt f 10.000 min der; de Vereeniging voor tentoonstellinga- belangen f 1000 minder; het subsidie voor het Ned. Instituut voor Valksvoeding wordt ingetrokken; de Commissie voor den Zuid- Afrikaanschen handel krijgt f 5800 minder de studietoelagen voor studenten voor het ijkwezen vervallen; de reis- en verblijfkos ten en vacantiegelden van Voorzitter en leden van den Gezondheidsraad dalen, f 15.000 en f 6000 (in 1922 werd uitgegeven f2503.11). Voor personeel in tijdelijken dienst bij den Gezondheidsraad en voor schrijfloon was in 1922 niets noodig, in 192& f 3600, mi wordt f 1000 uitgetrokken. Aan het Ned. Kankerinstituut was vroeger f 24.000 toegedacht voor een gebouw, maar die bouw wordt uitgesteld en nu wordt de f 24.000 ingetrokken. Het subsidie voor het Limburgscho Groene Kruis valt van f 7500 op f 2500 wegens „ervaring der laat ste jaren", (welke ervaring?) Nu enkele verhoogingen e. d. g. Voor bijdragen aan de gemeenten ten behoeve van de exploitatie van met Rijks- voorschot gebouwde woningen wordt 4 mil lioen. aangevraagd tegen 1^6 mill, in 1923. Voor bevordering van woningbouw wordt 1 mill, meer uitgetrokken. Arbeidsbemid deling vraagt f 15.000 meer. De bijdragen aan gemeenten om het werk zoekenden werkloozen gemakkelijk te ma ken om buiten de woonplaats arbeid të zoeken, worden yan f 10.000 op f 100.000 gebracht. De inspecteur yöor 'den stuwadoorswet. heeft verleden jaar bij vergissing f 200 tö weinig gekregen en krijgt nu in 1924 twee maal f 200 er bij. Er is in 1924 een rubbertentoonstelling te Brussel, daar m6et noodzakelijk een ambtenaar heen f 200 en f 400 voor .een be scheiden inzending). Bij het instituut voor zuivering van af valwater komt een ingenieursplaats van f 3300 vrij. Er wordt f 100 bij gevraagd, om met die f 3400 een nieuw aan te stellen bacterioloog te bekostigen.- Nu is er een bacterioloog bij het Rijksbureau voor Drink watervoorziening met een traktement van f 5200. Zou die niet voor beide kunnen die nen De Directeur van die afvalwaterzui vering krijgt als zoodanig f 1500 maar heeft al f 7400 als scheikündige bij de Arbeids inspectie. Nog enkele opgaven "en opmerkingen I Natuurlijk is ei* een nieuwe post aange bracht voor de uitvoering der Arbeidsge- schillenwet f 40.000). De f 20.000 voor de Kamers van Arbeid zijn natuurlijk verval len met de Kamér zelf. De kosten van den Verzekeringsraad be dragen f 113.940 en het geheele bedrag van do Arbeidsverzekering met inbegrip van de wettelijke bijdragen voor het Invalidi- teits- en Ouderdomsfonds is f 39.781.355, waarbij waarschijnlijk nog 12 mill, komt tot dekking van tekorten op de Vrijw. Ouder domsverzekering. De heer Fruytier, hoofd-insp. van den Arbéid, krijgt als lid der Kamer f 3550 wachtgeld, in 1923 f 295 minder. Het instituut voor brandstoffen-economie kost f 40.475; de Octrooiraad en het Bu reau voor den Industrieelen Eigendom f 534.300; voor rookvrij-stoken wordt geen subsidie meer gegevén. Zoo noodig zal aan de noodlijdende werk- loozdnkassen in 1924 meer dan 100 sub sidie worden gegeven. Voor het gewone wordt 3 mill., voor het meerdere 1,3 mill, uitgetrokken. Doordat enkele Raden van Arbeid het secretariaat aan een ambtenaar opdroegen is bijna f 11.000 bespaard. Wanneer doen allen het? Hoofdstuk XI (Koloniën) is vrij eenvou dig en heeft een eindcijfer van f 6.208.745, d.i, f 200.922 minder dan voor 1923. In dit hoofdstuk zijn begrepen de kosten van het departement en de bijdragen voor Suri name en Curagao. Tot de vermindering draagt het departement f 74.274 bijde mi litaire uitgaven voor Suriname en Curagao f54.900 eu f67.045; aan subsidie wordt f 177.054 noodig geacht, wat Curagao aan gaat, maar dat voor Suriname is met f 58.033 verhoogd. Met zekere vTeugde kan men lezen, dat do verblijfkosten van den Gouverneur van_ Curagao met f 139 vermin derd kunnen worden. Hoofdstuk XII (Onvoorziene Uitgaven) is wel het allereenvoudigste. Er is aan toe gevoegd een lijst van uitgaven, die uit de toegestane f50.000 zijn gedaan. Verklaring van het telkens weerkeerende „Vergoeding van voor 's Lands dienst gedane betalin gen'' ontbreekt. Over de Wet op de Middelen zullen wij niet spreken, al geven vele posten wel een beeld in cijfers van de malaise. ALPHEN. Bij de ten overstaan van no taris R. v. d. Berg alhier in hotel de „Ver- gulde Wagen" gehouden veiling van de bouwmanswoning „Lena's Hoeve" met ver schillende perceelen weiland gelegen in den Vrouwegeestpolder te Woubrugge, welke in bod stond op £34.550 werd deze afgemijnd op f 500 door den heer H. Paul te Zeven hoven. De perceelen werden echter niet toegewezen. In een gisteravond daartoe gehouden vergadering in het gebouw „Concordia' werd besloten tot oprichting van een gym nastiekclub. Een 20-tal personen traden reeds als lid toe. Het bestuur dat werd ge kozen bestaat uit de heeren A. C. Mijs, M. de Pijper, B. v. Wijk, L. Mijs en W. M. Jongenburger. HAZERSWOUDE. Het 40-jarig bestaan van de Chr. Jong. Vereeniging „Eere zij God" is Woensdagavond op recht feestelijke wijze herdacht. Nadat vooraf door ds. Luuring in de Ned. Herv. Kerk de feestrede was gehouden, en dit gedenkwaardig feit naar aanleiding van Ps. 111 2 met de gemeente had herdacht, werd de feestviering in „Salvatori" te ongeveer 8 uur voortgezet. Een groot aantal genoodig- den en begunstigers vulde dit gebouw, dat een recht feestelijk aanzien had verkregen. Aan den wand en op de tafels stonden prachtige bloemstukken, allen geschenken van oud-voorzitters en vrienden van de jubi- leerende Vereeniging. Nadat de voorzitter, de heer D. Matze, het samenzijn met gebed en een kort welkomst woord had geopend, werd aangevangen met het afwerken van het rijk voorziene pro gramma. We zouden te veel plaatsruimte moeten vergen, indien we van elk punt ook maar iets zouden willen zeggen. De secretaris, de heer W. Dekker, gaf in breede trekken, en in een keurig bewerkt verslag de lotgevallen weer van af haar op richting tot nu loe, en gewaagde daarin van genoten zegeningen en weldaden, maar ook van vele teleurstellingen en roepstemmen die tot haar kwamen. Nochtans beluisterden wij daarin een danktoon, die aangenaam aan deed. „Eere zij God", klein begonnen met slechts een 6-tal leden, is thans een bloeien de vereeniging van 40 leden geworden. Afgevaardigden van verschillende ver- eenigingen uit den omtrek en uit eigen ge meente brachten hun gelukwenschen over. De burgemeester dezer gemeente woonde eveneens een gedeelte van de feestviering bij, en sprak de vereeniging hartelijk en op zeer waardeerende wijze toe. Door een drietal oud-voorzitters werd hel woord gevoerd die allen blijken gaven van liefde voor de vereeniging, welke zij des tijds presideerden, terwijl van eenige oud- voorzitters, schriftelijke gelukwenschen wa ren ingekomen. De. Cfcï. zangv_ete_eniging JZang ea Vriend schap voerde op verdienstelijke wijze eenige zangnummers uit, terwijl de Chr. meisjes- vereeniging „Lydia" optrad als dienende Martha's en voor den inwendigen mensch zorgde. Het feest ïs uitnemend geslaagd en de jongelingsvereeniging mag met voldoening op dezen feestavond terugzien, die door den heer Jac. van Beek Szn, met dankgebed werd gesloten. ROELOFARENDSVEEN. ^isdagavond had onder groote belangstelling van het pu bliek de openbare verloting plaats van de aan de laatstleden gehouden tentoonstelling van het Wit-Gele-Kruis verbonden loterij De belangstelling van Roelofarendsveen en omgeving wae zoo groot, dat zelfs geen staanplaats in de Pancratiuszaal meer over was. De voorzitter, de heer De Koning, open de de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen. Spreker memoreerde in het kort het behaalde succes op de gehouden tentoonstelling, de prachtige inzendingen op gebied van bloemen en bloembollen, tuinbouw, dameshandwerken en huisvlijt en bracht een woord van war men dank aan degenen, die hebben medege werkt tot het welslagen van deze tentoon stelling. Ook bracht spr. dank aan de milde gevers en geefsters der aan de tentoonstel ling geschonken prijzen. Spr. wenschte alle aanwezigen een gezelligen avond en sprak tot slot de hoop uit, dat het batig saldo uit deze onderneming voortgevloeid, veel zal mogen bijdragen tot steun aan de lijdende menschheid. Hierna werden door het Zangkoor onder de bekwame leiding van den directeur, den heer v. d. Meer, eenige keurige zangnummers ten gehoore gegeven, welke zeer in den smaak van het publiek vielen, getuige het langdurig applaus. Ook het gemengde zangkoor liet terdege van zich hooren en oogstte veel bijval. Ver volgens gaf de muziekvereeniging „Liefde voor Harmonie" eenige nummers, welke in één woord keurig werden uitgevoerd Opmer kelijk zijn de snelle vorderingen, die dezo vereeniging den laatsten tijd maakt. De heer Wagenaar met zijn vereeniging mocht dan ook herhaaldelijk een luid applaus ontvan gen. Hierna had de trekking plaats, welke een zeer geanimeerd verloop had. De prijzen, welke ten bate van de vereeniging bleven, werden daarna bij opbod in de zaal verkocht Dit gaf een buitengewone attractie, daar er veel animo voor was. De opbrengst was dan ook bevredigend. Een woord van dank aan de heeren van de muziekvereeniging en aan de dames en heeren van het zangkoor, die belangeloos hun hulp hebben verleend ter opluistering van dezen avond, is hier zeker wel op zijn plaats. De collecte ten bate van het Roode- Kruis, gehouden op Zondag 1.1., heeft alhier opgebracht de som van f 74.37 WOUBRUGGE. Het zeer gevaarlijke werk, den roodkoperen bal van den toren te halen, is nu geschied. De heer E. van Luiing ging ditmaal naar boven. Had meu practisch bedacht het zware steigerhout met een zweofkabel naar boven te brengen, nu bedacht men slim om een touw over het kruis te krijgen, waardoor men steun kreeg om den ladder tegen den zeer steilen toren te plaatson. Een vlieger werd opgelaten, het touw tegen en over het kruis gebracht, toen liet men den vlieger schoot gaan aan de tegenovergestelde zijde, een dikker touw daaraan bevestigd en gereed was de zaak. De ladder behoefde niet enkel op de haak, die afgeroest kon zijn, te hangen. De bol zelf was niet door den bliksem beschadigd, wel de banden die er om beves tigd waren met moeren. De bol in 1653 door Arij Joostenz te Lei den vervaardigd, woog toen 31 pond. Nu weder gewogen zijnde, was dit maar 30 pond. Een pond dus door roest als anders zins lichter geworden Kerkelijk bericht. Nederl. Protestantenboni Zondag 4 Nov. 's avonds 7 uur: ds. J. Deetman van Ondshoorn. ZWAMMERDAM. Kerke 1. bericht. Remonstrantsch Geref. Gem.Zondagmor gen te tien uur, ds. Rappold. HAARLEMMERMEER. Op Donderdag 8 November a.s. zal ten Raadhuize te Hoofd dorp een vergadering worden gehouden van de commissie van advies voor werkloos heidsverzekering, arbeidsbemiddeling en ter bestrijding van de werkloosheid, waarin o.m. ter sprake zal worden gebracht het nemen van maatregelen tot bestrijding van de werk loosheid in den komenden winter. Op de Donderdag te Hoofddorp gehou den veemarkt waren aangevoerd 10 werk paarden, prijs f 100f 350 3 hitten, prijs f 80f 120 10 koeien, prijs f 300f 450 en 1 kalf, prijs f 60. Handel matig. De in deze gemeente gehouden verkoop van de Roode-Kruis-vlaggetjes, waarvoor een groot aantal jongedames zich welwillend be schikbaar stelde, heeft in totaal opgebracht de torn van f371.151/», zijnde fl.33V» min der dan in 1922. Burger 1. Stand. Geboren: Alida, d. van J. G. Bax en G. Guldemeesler. Pieter, z. van C. Bax en A. R. Knibbe. Jasper, z. van M. J. van de Velde en J. Eek- hoff. Hermanu9, z. van A. Herfst en W. Koetsier. Jacoba, d. van G. den Rooijen en A. de Lange. Neeltje, d. van A. de Vor mer en W. van den Ochtend. Christianus Petrus, z. van P. J. C. Dijkman en A. Struijf. Pietronella Adriana, d. van L. van Wijk en P. A. Biesheuvel. Daniël, z. van J. Meijer en M. de Leede. Willem, z. van G. van der Stelt en T. van Dragt. Catharina Maria, d. van F. F. Meegdes en A van Waard Cornelia, d. van H. van den Ban en A. yiug. Cornells, z. van C. Visser en M. Molenaar. Ondertrouwd: A. van Zanten, 24 j. en D. W, Jansen, 22 j. C. Hogerwerf* 22 j. en W. A. Jansen, 18 j. G. Markus, 22 jv en T. M. Leenhouts, 18 j. B. van Leeuwen 23 j. en M. W. van der Weele, 21 j. JA Klinkenberg, 24 j. en J. C. Landwer Johan* 30 jaar. G e h u w d J. W. F. van Daalen, 26 j. en s' M. Goedhart, 24 j. J. Wiggemansen,", 24 j. en J. C. van Steenis, 23 j. J. C. van der Stad, 21 j. en A. van de Koppel, 22 j. P. Laan, wedr. 55 j. en J. M. Bertens, 40 j. Overleden: Anno Rozevink, 32 J.f gehuwd met Immetje Sijfema. Covert, 4 mnd., z. van T. Miedema en L. Bakker. Arie, 4 j., v. van H. G. Wesselius en H. J Visser. Alexander van der Kolk, 71 j., wes duwnaar van S. Verhoeven. Naar wij vernemen is de officieele open ning van de aan den Kruisweg te Hoofddorp; gebouwde nieuwe openbare lagere en ulo-» school nader bepaald op Woensdag 14 No-» yember a.s. In de plaats van den heer P. van Dig, gelen, werd tot hoofd van de bijzondere school aan den Slolerweg te Nieuw-Vennep alhier benoemd de heer A. Uittc^brock. uit Epe. Zijn installatie had gisteren plaats. HILLEGOM. JV oensdag/.vond is een pro- pagandavergadering voor de Maria-vereeni- ging gehouden. De belangstelling was matig. Een inleidend woord werd gesproken door den weleerw. heer J. Wortel, kapelaan van St. Jozeph. Mevr. HuivenaarVan Beek van Amsterdam, lid van het hoofdbestuur,; trad als spreekster op en zei, dat het met de afd. Hillegom niet goed gaat, omdat er de stuwkracht aan ontbreekt. Wat er zooal tegen de drankbestrijding wordt aangevoerd, weerlegt spr. Het gaat er alleen om de drankgewoonten uit to' roeien. De gevangenissen, de ziekenhuizent de sanatoria, de idiotengestichten en de in richtingen voor gevallen meisjes verkondigen schreiend de verwoesting van het alcoho lisme. De strijd, vooral legen 't drankkapi taal is zwaar, doch men wint. In 't bijzonder wijst zij op het groot aantal drankzuchtige vrouwen, waarvan zij treurige, frappante staaltjes aanhaalt. Alle aanwezige dames lieten zich inschrijf ven, voor zooverre zij nog geen leden dei* Maria-vereeniging waren. Hierna verkreeg pastoor van Leeuwen het woord. Deze zei, reeds jaren „Blauw Soldaat" te zijn. De tijd ontbrak hem tot heden om te Hillegom veel voor do drank-1 bestrijding te doen. Maar de toestand is hier zoo, dat niet aldus kan blijven. Zoo lang men eiken Zondagavond hier beschon- kenen langs den weg ziet, is drankbestrij ding plicht, LISSE. Op de nieuw opgemaakte lijst van stemgerechtigden voor de verkiezing van leden van kerkeraad en kiescollege der Ned.: Herv. Gemeente alhier, kamen thans voor de namen van 486 vrouwelijke en 283 man nelijke lidmaten. Bij do Woensdagavond gehouden ver kiezing van een drietal gemachtigden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werden uitgebracht 84 stemmen. Aftredend waren de heeren J. L. Veldhuijzen van Zan ten, Joh. van Dijk en C. Maaskant. De uitslag was dat beide eerstgenoemden werden herkozen, terwijl als derde persoon de heer G. J. Wansink de volstrekte meer derheid behaalde. Dinsdagavond gaf de muziek- en too- neelvereeniging „Muento" alhier haar 14e uitvoering in hotel de Witte Zwaan. De uit voeringen van Muento blijken meer en meer een groote aantrekkelijkheid te hebben en de stampvalle zaal was daarvoor wel het beste bewijs. Alles wordt dsn ook in het werk gesteld om de uitvoeringen te doen slagen en de samenstelling van het program ma biedt steeds een prettige afwisseling. Do afdeeling muziek deed zich weder van haar beste zijde kennen en dank zij de energieke leiding van den beer van Cittert zijn groot© vorderingen gemaakt. De uitgevoerde num. mers werden dan ook met grooten bijval beloond. De afdeeling toonee* kwam met een aardig gespeelde een-acter, dio af en toe groot* lachlust opwekte. De clou van het program ma was hot Tirolerr muziek- zang- en dans ensemble, dat in de aardige Tiroolsche klee derdracht optrad. De uitvoering van dit levendige en kleurrijke nummer schonk al gemeen voldoening en liet heeft dan ook aan warm applaus niet ontbroken. Door do leden werd den heer va-n Cittert een keurigo dirigeerstok aangeboden als stoffelijk be wijs van waardeering voor zijn uitstekend© leiding. Een geanimeerd bal besloot deze uitvoering. Muento kan weder op een in allo opzichten geslaagde uitvoering terugzien. N00RDW1JK BINNEN. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Wilhelmina school ia benoemd mevr. Kroeskamp van Noordwijk- aan-Zee. De heer Job. van Sprang is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een Christelijke school te Ter Aa bij Nieuw ersluis. NOORD WIJK-A AN ZEE. In de ÏIerv« Kerk sprak gisteravond ór. J. Vermeulen op uitnoodiging der Chr. Jengel. Vereen. „Volg Mij". Zijneerw. sprak naar aanleiding van Richteien 6 vers 25 en 2G achtereenvolgens over de heilige eisch bt G!dcy>n, de heilige eisch tot de Hervormers, de heilige eisch tot ons. NOORDWIJKERHO 'TT. Aan de timmer fabriek „DoeJma" is Let personeel ingo- krompen. Verschillende personen kregen reeds ontslag. Tot pastoor in de parochie (St. Victor) is benoemd de heer G. Waterreus van Noord Scharwoude. Aan de R. K. jongensschool „St. Jo zef" wordt nog een -'iereb mannel. leer kracht aangesteld, een onderwijzen met hoofdacte. Tot gemeente-deurwaarder is benoemd de heer Th. Vergeer (chef-veldwachter). Kerkelijk bericht. Ned. Herv* Kerk. Zondagmorgen te tien uur: ds. P» Hofstede, Voorbereiding H. AvondmaaL

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9