t AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NSEUWS. BUITENLAND. Vrijdag. „Phébo"Broeder De Jong. Kwartier 'Oct 8 uur. nemonslrantsche Kerk: Wijdingsavond. Hal/negen. Schouwburg: Atscheidsvoorslelling Alexan der Moissi. 8 uur, Saterdag. Stadszaal (foyer): Concert van „Bobelle", 8 uur. Volkegebouw: Ilellroan èn Van leeuwen. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, ®ch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 October tot en met Zondag 4 November waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. ook van haar waardecring voor deze be ambten blijk te geven. Er was hier echter nog een andere beambte, die jaren in dienst bij de Maatschappij was, doch in verband met zijn leeftijd reeds eerder eervol ontslag was verleend, n.l. onze stadgenoot C. Berger -Ook deze kwam naar het oordeel van do Mij. van N. en H. voor een onderscheiding in aanmerking. Hedenvoormiddag werden deze mannen met hun vrouwen genoodigd in het kantoor van de halte aan het Station, waar hen in tegenwoordigheid van het bestuur der N. Z. H. T. M. door den Directeur der Maatschap pij levens voorzitter van het Departement Haarlem van de M. van N. en H., den heer M. L. Burgersdijk het getuigschrift dezer Maatschappij werd aangeboden. Dit getuig schrift behoort tot de nieuwe reeks welke haar ontslaan dankt aan de ontplooiing der Maatschappij op het gebied van den Handel. Het is ontworpen en vervaardigd door den heer C. A. Lion Cachet, te Vreeland, een onzer bekende sierkunstenaars. De heer Burgersdijk voegdo er nog een gouden draagmcdaille met inscriptie bij, op verzoek van de Tramweg-Mij. ook door eerst gonoemdo Maatschappij geslagen. Hij hield vóór het uitreiken van deze on derscheidingen een hartelijke toespraak, waarin hij deed uitkomen, hoe deze vier menschon, grijs geworden in den dienst der Tramweg-Mij. steeds hebben geloond, liefde en toewijding voor hun taak. Hadden zij die toewijding niet gevoeld, zoo zouden zij in die lange reeks van jaren zeker wel een andero betrekking hebben gevonden. Het kwam spr. voor, dat die liefde in het alge meen voor een eenmaal aanvaarde betrek king hij hel jonger geslacht niet zoo groot is als bij de oude garde. In do toekomst zul len naar hij meent, dergelijke onderschei dingen daardoor zeldzamer plaats hebben. Do hartelijke woorden van den Directeur werden door de aanwezigen, waaronder ver schillende leden van het personeel, harte lijk toegejuicht. De jubilarissen dankten met enkele woor den voor de hen toegekendo onderscheidin gen; de heer Berger mede nog voor den steun hem in moeilijke omstandigheden verleend. De heer Burgersdijk spelde de medailles den beambten zelf op de borst De nfdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Christe lijke Kantoor- en Handelsbedienden hield gisteravond een ledenvergadering in „Pre diker". Een groot aantal leden was aanwezig. Anderen haddon bericht van verhindering gezonden. Nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijze was geopend en de notu len waren voorgelezen en goedgekeurd, besprak de voorzitter de propaganda-actie, door het hoofdbestuur aan de afdeclingen voorgesteld, waarvoor meer dan de helft der aanwezige leden hun medewerking toezeg den. Intusschcn circuleerde een inleekenlijst voor het ondersteuningsfonds, waarop voor een belangrijk bedrag werd geteekend door hen, die dit fonds nog niet steunden, terwijl anderen hun bijdragen verhoogden. Bij de bestuursverkiezing werden twee be stuursleden gekozen uil de candidaten, door de vergadering op de candidatenlijst ge plaatst, zoodal het bestuur weder voltal lig is. Deze zeer geanimeerde vergadering mag een goede inzet voor de wintereampagne ge noemd worden en het bestuur vertrouwt dan ook in hel vervolg op de onverminderde medewerking van alle leden. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering met dankgebed en keerden allen te ruim tien uur zeer voldaan huiswaarts. Gisteravond werd de tweede voordracht ter bevordering der kennis van bet Katholi cisme gehouden over: „Wonderen". Aller eerst werd door den spreker verband gelegd met de eerste voordracht, waarin de stelling geponeerd was, dal Christus de waarheid Zijner Goddelijke Zending en prediking had bewezen door Zijn wonderen. In deze tweede voordracht zou worden aan getooird dat wonderen inderdaad een derge lijke bewijskracht bezitten. lste. Op de eerste plaats werd aangegeven het Katholiek wonderbcgrip. Een wonder is: een zinnelijk waarneembaar verschijnsel, dat buiten de orde der natuur om de krachten der natuur te boven gaat, en daar om alleen door een Almachtige God kan ge wrocht worden. In den breede werd deze de- linitie geëxpliceerd, terwijl tevens de verdee ling van verschillende klassen van wonderen gemaakt werd volgens verschillende wijzen waarop die versclnjnselen de krachten der natuur te boven kunnen gaan. 2de. Vervolgens werd de vraag gesteld: „Zijn wonderen mogelijk?" De mogelijkheid der wonderen werd bewezen uit de feitelijk heid, uit de afhankelijkheid der bestaande orde van een Almachtige Cod, uit hel alge meen bewustzijn der menschheid. 3de. Daarna werd gevraagd: Indien er wonderen kunnen geschieden, zijn dan die wonderen ook door ons als zoodanig te her kennen? Deze vraag over de kenbaarheid der wonderen splitst zich noodzakelijk in twee andere vragen: a. Vooreerst een historische ouaestic zijn die wonderbare verschijnselen inderdaad ge beurd Kunnen wij dit achterhalen. Ant woord moet bevestigend luiden, daar ieder raensch óf wel door eigen waarneming óf wel door betrouwbare getuigen omtrent een bepaalde gebeurtenis zekerheid kan ver krijgen. b. Vervolgens een wijsgcerige quaeslie Is dit bepaalde historisch-zekere feit inder daad een wonder Gaat liet inderdaad de natuurkrachten te boven Kunnen wij dit constateeren Ook daarop werd een beves tigend antwoord gegeven. Immers er zijn inderdaad gebeurtenissen aan te wijzen zooals die in het eerste deel zijn uiteengezet welke absoluut zeker de natuurkrachten te boven gaan. Als dus dergelijke verschijn selen plaats hebben zijn dit wonderen. Wij moeten dus bij elk individueel leit naarstig onderzoeken of een natuurlijke verklaring mogelijk is 7 is die uitgesloten, dan blijft maar één conclusie het is een wonder. 4c. Tenslotte werd de vraag gesteld kun nen wonderen de waarheid van een leer, een prediking, bewijzen De bewijswaarde werd aangetoond uit de rede, uit de handelwijze van Christus, Nicodemus en Lulher, en uit het algemeen getuigenis der menschheid. Conclusie Chrislus beriep zich voor de waarheid Zijner leer of wonderen, die Hij deed, derhalve is Zijn leer een ware Godde lijke leer. Hel besluur van de R.-K. Vereeniging van Vergunninghouders „St.-Jan", alhier, betuigt per adrës aan den Raad krachtig adhaesie aan het voorstel van de heeren Witmans en Coster en mevrouw Dielrich De Uooy, gemeenteraadsleden, tot afschaf fing van het Tapverbod in deze gemeente. Op grond dat in het verleden praclisch is gebleken, dat het Tapverbod het drankmis bruik bevorderl, en dat de goedgezinde medewerking der vergunninghouders in het verleden getoond heeft, dat ook in de toe komst op dien steun en medewerking ter voorkoming van drankmisbruik mag ver trouwd worden. Het adres is geteekend door de heeren G. Ilillenaar, voorzitter, en G. W. A. Elshof, vice-voorzitter. Gisteren heeft de marine-kustwacht de gebouwen van de Kweekschool voor Zee vaart, alhier, betrokken, welke in verband met de opheffing van de opleiding voor leer- ling-onderofficier aan deze Kweekschool zijn vrijgekomen. De overdracht van de ge bouwen geschiedde door den commandant van de Kweekschool, kapitein-ter-zee Van Buuren, aan overste Louwerse, die met het bevel over het detachement marine-kust wacht is belast. Het kader is uit Amsterdam afkomstig. De miliciens kwamen heden. Voorloopig blijft nog een gedeelte van het aan de opleiding voor leerling-onderofficier verbonden geweest zijnde kader in de Kweekschool gestationneerd. Do aandacht van belanghebbenden wordt gevesligd op de openbare kennisgeving van den Burgemeester, betreffende keuring van dienstplichtigen in December a.s., welke kennisgeving op de daarvoor bestemde plaat sen in de gemeente is aangeplakt. Onder zekere voorwaarden kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn in gelijfd, en aan gewone, zoowel als aan bui tengewone dienstplichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegen heid worden gegeven tot het ondergaan van een geneeskundig onderzoek naar bun ge schiktheid voor den dienstplicht. De heer II. J de H., calé-houder in ,,'t Moortje", aan het Noordcinde, kreeg hedenmorgen een kwarlvat bier, dat uit den kelder was gehaald, maar er in terug rolde, op een zijner voeten. De groole teen werd verbrijzeld en een andere werd bezeerd. In het Acad. Ziekenhuis werd de voet behan deld. Daarna werd de patiënt naar huis ver voerd. In de rijwielloods van Vreemdelingen verkeer is door een rechercheur uit Heem- slede een rijwiel opgespoord, dat van dief stal afkomstig i9. In Heemstede is de dief aangehouden in wiens zakken een recu zal van bewaren in genoemde loods. En de zaak was in orde. Juffrouw J. en juffrouw L. zijn buren. Dat heelt echter niet belet, dat juffrouw J. door juffr. L. een blauw oog is geslagen met behulp van een bierglas. Aangifte van mis handeling is gedaan. De „Sls.-Grt." beval de gewijzigde sta tuten van de Leidschc Schelpkalkbranderij „Trio", alhier. Hot R ij k s m u s e u m H. W. Mes dag, to VGravenhago, zal van 6 tot 27 dezer voor het publiek gesloten zijn. Eerlijkheid gestraft) Niet al tijd wordt de deugd beloond. Dit heeft het strijkje ondervonden, dat dezer dagen in een caf6-restaurant te Rotterdam musiceerde. De jeugdige violist van het muzikantentrio vond op de W. C. een portefeuille, die bij nader onderzoek 140.000 bleek te bevatten. De jongeman stelde dadelijk de weinige gasten in de zaak met zijn vondst in kennis en een Duitscher, die inderdaad zoo pas het toilet had bezocht, meldde zich aan als verliezer en aanvaardde de portefeuille weer zonder veel omslag met een enkel bedankje. Beloond werd de eerlijke vinder dus niet. maar zijn straf kwam 's avonds. Toen namelijk de di recteur hoorde, wat er was voorgevallen, werd deze woedend, dat de zaak builen hem om was geregeld en hij heeft in zijn woede het strijkje dadelijk de straat opgejaagd. („R. Nbl.»'); Brandstichting te Rotter- dam. Dinsdagavond van de vorige week ia er een hovige brand uitgebroken op den zolder van het kantoorpand Wijnstraat 139. Do zolderverdieping, waar het archief van do bankiersfirma Davidson en Spier, in liquidatie, geborgen was, brandde uit. Dio firma had indertijd het geheelo pand in gebruik, waarin toen als huisbewaarder woonde de heer Wessels. Na het vertrek van de firma Davidson en Spier huurde de heer A. F. Wessels de derde verdieping voor eigen gebruik. Hij werd toen kantoor bediende bij de firma te Schiedam. De om standigheden, waaronder de brand ontstond deden bij de politie het vermoeden rijzeD, dat er brandstichting had plaats gehad. Dcd heer J. W. Holsbergen, inspecteur, werd een onderzoek opgedragen. Het bleek, dat do brand ontstaan was op een afgesloten gedeelte van den zolder, waar de 19-jarige D. C. ,W., een zoon van den voormaligen huisbewaarder, een kantoortje had ingericht en d$t dit jongmensch zijn zich in het kan toortje bevindende goederen op de Beurs voor f 16.000 had verzekerd. Intusschen verkreeg de heer Holsbergen ook inlichtingen van den heer Spier en ver nam, dat do 27-jarige kantoorbediende A. H. E. P. S., vroeger procuratiehouder bij de firma Davidson en Spier, verdacht wordt van vervalsching van de boeken tot een bedrag van f 17.000, welk geld hij zou heb ben verduisterd. Tijdens de liquidatie van de firma vertrok hij naar Duitschland, waar hij enkele maanden verblijf hield. Toen kwam een vervalsching aan het licht, en het bleek den liquidateur, dat er f 17.000 verduisterd was. Een en ander deed den heer Holsbergen besluiten, den 10-jarigen D. C. W. te arres- teeren. Dagelijks is hij in verhoor genomen eerst na vier dagen bekende hij den brand gesticht to hebben. D. C. W. zegt, dat hij den brand gesticht heeft onder invloed, dien dc voormalige pro curatiehouder A. H. E. P. S. van de firma Davidson en Spier op hem uitoefende. Na den brand gesticht te hebben, ging W. met zijn meisje uit, ziju ouders in haar woning, oncler den zolder gelegen, waar hij den boel in brand gestoken had, achter latende. Er waren licht ontvlambare goede ren als lampions, guirlandes, enz. in een hoek opgehoopt in het kantoortje, dat hij vóór zijn vertrek afsloot. Zijn bekentenis is gevolgd door de arrestatie van den voor maligen procuratiehouder A. H. E. P. S., thans te Amsterdam op een Duitsehe Bank instelling werkzaam. Op den aangehouden voormaligen procu ratiehouder S. rust, hoewel hij alle schuld ook daaraan ontkent, nog de verdenking dat hij de man is, die alle teckeningen en bijzon derheden van den inhoud van dc brandkast van het voormalige bankierskantoor David son en Spier zou hebben verstrekt aan de inbrekersbenden, die eenigo maanden gele den de bedoeling had, een Bankinstelling daar ter stede tc plunderen, waarbij een buit van f 100.000 in uitzicht gesteld werd. Dc op den Beukclsdijk gepleegden moord op Blazer, die zich op het laatste oogenblik terugtrok, en de arrestatie van de gebroe ders Brouwer, die het plan ineenzetten, heb ben dit toen verijdeld. De kantoorbediende D. C- W. en de gewe zen procuratiehouder A. H. E P. S. worden ter beschikking van de jüetitio gesteld. Tc beginnen mei het v e rt re k van de „Nieuw-Amsterdam" van Southamp ton naar New-York op 14 December, zullen de schepen van de HollandAmerika-Lijn in den dienst op New-York de Canadeescho haven Halifax in Nova Scotia aandoen, voor het debarqueeren van passagiers. Bij de Kon. Fabriek vanRijt u i- gen en Spoorwegwagens, firma J. J. Beynes, to Haarlem, is gereed gekomen het eerste van een drietal stalen spoorwegrijluigen, door genoemde firma vervaardigd in op dracht van de directie der Ned. Spoorwegen. Deze rijtuigen zijn voorloopig bestemd voor den gewonen dienst, maar zóó ingericht, dat zij, bij electrificatie der spoorwegen, in het clcclrisch bedrijf kunnen opgenomen wor den. Voor den eersten eleclrischen proeftrein die op het proeflraject Den IlaagLeiden zal rijden, heeft dezelfde firma thans vijf stalen rijtuigen onder handen. Ook zijn bij haar be steld 18 stalen rijtuigen voor het electrisch spoorwegbedrijf in Nedcrl.-Indië, n.l. voor dc lijn WeltevredenTandjong Priok. Te Amsterdam is Woensdag een 28-jarige Duitsehe vrouw aangehouden, die in een juwelierswinkel in de Kalverstraat aldaar een ring ter waarde van ongeveer f 600 had gestolen. Een man, die den ring bij een anderen juwelier te koop aangeboden had, is ook aangehouden* De Stoomvaartmij. „Zeel a nd" heeft het „Grand Hotel des Bains" (Bad hotel) te Vlissingen aangekocht-, ten eindo dit to exploiteeren, speciaal voor de week end tikets. („Dag Brsct.") Nabij de kruithuizen t Ouder kerk heeft de politie uit den Amstel een heerenrijwiel opgehaald. Men schijnt gezien to hebben, dat dc fiets daar door een man in het water was gezet, terwijl deze zich in de richting van Kalfjeslaan te .voet ver der begaf. Dit feit wordt in verband ge bracht met de verdwijning van een veehou der uit Nederhorst-den-Berg, die Maandag j.l. zijn woning verliet, om, zooals gebrui kelijk, de veemarkt te bezoeken. Na afloop van de markt is hij nog op Bezoek geweest bij familie in den Legjneerpolder. Daar de man gezond en wèl van huis is gegaan en er ook bij zijn afgelegd bezoek niets bij zonders door de familieleden aan hem is bemerkt, tast men volkomen in het duis ter; te meer, daar hij een belangrijk be drag aan geld bij zich droeg. Als vrij zeker wordt aangenomen, dat de gevonden fiets het eigendom is van den vermiste. Niettegenstaande de politie reeds een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, is nog niet-s naders aan het licht gekomen. („Tel."). Naar de „N. A'. O." verneemt, hebben op de oproeping voor do vervulling yan een betrekking als armenbezoeker te Arnhem zich ruim driehonderd sollicitanten aangemeld. Hieronder bevinden 2ich ver schillende gewezen officieren en een inge nieur.. Het Raadslid Meulenberg, te Emmen, heeft B. en W. gevraagd sinds wanneer het bekend is, dat de wethouder van financiën als zoodanig slechts ander half uur per week werkt en of ze het ge- wenscht achten daar f 1500 per jaar voor te betalen. Vande gelegenheid, da td eb e- woners afwezig waren, hebben inbrekers gebruik gemaakt, om in de woning van den landbouwer J. Nijenhuis, le Sleenwijk, bin nen te dringen. Uit een gesloten kast werd een bedrag van ongeveer honderd gulden ge stolen. Een in het perceel aanwezig bedrag van ongeveer twee duizend gulden heeft de dief niet gevonden. Af e j. wed. E. A s s e 1 m a nd e Witte, te Hengstdijk (Zeeuwsch-Vlaanderen), is 101 jaar geworden. De krasse oude, die nog wan delingen van een uur maakt, heeft 27 klein en 14 achterkleinkinderen. Haar eenig in komen is thans f 3 ouderdomsrente. Nog iederen Zondag gaat mej. Asselman lor kerk. Het" „Nederlandsche Week- blad voor don Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen week naar En geland zijn verscheept 3.538.800 eieren. Kerkgang.... „Ik geloof, dat je vrouw alleen naar de kerk gaat, om te zien wal de andere dames aan hebben." ..Dan vergis je je sterk. We hebben ge lukkig geld genoeg, dat ze er heen kan gaan om anderen vrouwen le laten zien wat zij aan heeft. DE ALGEMEENE TOESTAND. Er zijn thans onderhandelingen gaande over de definitieve redactie van de uitnoo- digiDg die door de voornaamste regceringen der entente zal worden gericht aan de Ver- eenigdc Staten tot deelneming aan een nieuw onderzoek in zake de schadeloosstel ling. Naar bekend is, wenscht de Engelsche regeering een definitieven vooruitgang tc zien ïd deze aangelegenheid en wenscht daarom dat de bijeen te roepen conferentie 't recht zal hebben het probleem in alle op zichten te onderzoekeD. Amerika heeft den wensch geuit dat de uitnoodiging tot deel neming in naam van alle verbonden mogend heden aan Washington zou worden gericht Frankrijk evewel heeft gemeend niet tc moe ten medewerken om Amerika uit te noodi- gen tot deelneming aan een onderzoek van verdere strekking, dan door deskundigen in j naam der Commissie vaD Herstel te ver- richten. Bovendien is dit onderzoek nog verder beperkt door verschillende voorwaar den door Poincaré te berde gebracht. Ho pend echter dat zelfs met deze beperking dit onderzoek een goed resultaat zal hebbcu heeft de Britsche regeering aaD de verbon den regceringen een ontwerp-uitnoodiging doen toekomen waarvan de strekking reeds te Brussel en Rome is goedgekeurd. Uit Parijs schijnt evenwel nog te zijn aan gedrongen cp eenige redactiewijzigingen. In Amerika begint ook eenige vrees voor weinig praclisch effect tot uiting te komen, nu Frankrijk de bevoegdheid der commissie binnen nauwe grenzen beperkt cn van be voegde zijde zegt men, dat deze beperkingen niet in overeenstemming zijn met het plan voor een commissie van deskundigen, dat Hughes te berde gebracht heeft. Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat, indien Frank rijk aandrong op een formule, die een vol ledig onderzoek naar Duitschland's beta- lingsvermogen zou beletten, het succes der huidige onderhandelingen in de oogen van Washington ernstig gevaar zou loopen. Maar Poincaré schijnt vast op zijn stuk te staan, getuige de gisteren onder de tele grammen vermelde reden, die het oude, welbekende geluid deed hooren. Uit het bezette gebied geen nieuws over de actie der separatisten of over de houding der industrieelen etc. De Franschen hebben een geldtransport van 3.900 billioen in beslag genomen, dat bestemd was voor het filiaal der Rijksbank te Bühr. Het totale bedrag der door Belgen en Franschen geroofde sommen die aan do Rijksbank toebehooren is reeds meer dan 6000 billioen. DUITSCHLAND. Voorloopig schijnt in Saksen het ergste voorbij. Het nieuwe kabinet Fellisch is be- eedigd en dientengevolge is Heinze, de rijks commissaris afgetreden en zijn door rijks- president Ebert de verordeningen tot herstel der openbare orde in Saksen ingetrokken. Maar de vraag is nu nog, of het ministe rie in den Landdag een votum van vertrou wen krijgt, waaraan de twijfel des le groo- ler is geworden nu in de Saksische socialis tische partij een scheuring dreigt. Krijgt het kabinet geen votum van ver trouwen, dan is het Saksische conflict weer opeens in vollen omvang teruggekeerd. Rijkskanselier Stresemann is bedlegerig en dientengevolge is inzake de cischcn der socialisten voor hun blijven in de regeering nog geqn beslissing genomen. De kabinetsraad die zich zou bezighouden met het vraagstuk van de industrie en met die van het Rijnland, zou nu gisteravond plaats hebben in de ziekenkamer van den kanselier. Later zou dan een bespreking volgen over de houding die de sociaal-de mocratische partij t o. van hel Beiersche en Saksische conflict meent te moeien aan nemen. In politieke klingen blijft men zeer veel prijs stellen op het behoud der coalitie, zoodat zelfs niet wordt opgezien tegen ver schillende concessies. Toch is het niet waar schijnlijk, dat een beslissing dienaangaande direct valt. Men wijst er op, dat een toe geven aan de wenschen der sociaal-demo craten ten gevolge zou hebben dat de regec- ring zich in de toekomst minder gemakke lijk zou kunnen verzetten tegen eischen van anderen kant. Men zal zorgvuldig hebben na te gaan hoe ver aan de wenschen der sociaal-democraten tegemoet kan worden l gekomen- Ilet grootste gevaar schijnt ook hier even* wel vooreerst voorbij. Op 6 dezer zal de Rijksdag waarschijn* lijk weer bijeenkomen. Ten oveislaan van den Minister van Ar* beid heeft een bespreking plaats gehad tus* schen vertegenwoordigers van de arbeider^» en de werkgevers omtrent de regeling, die. zal moeten worden getroffen bij de invoe ring van loonen in waardevast geld. Ove* het algemeen is men wederzijds tot overeen* stemming gekomen, doch verschillende pun* ten van ondergeschikt belang blijven nog tg regelen. Intusschen gaan de prijzen nog altijd de; lucht in. Visch en vleesch stegen eenige milliarden, boter kost 35 milliard, aardap pelen 80 milliard de 60 K.G. Is het wonder, dat een dringend beroep, om hulp tot de buitenwereld wordt gericht?, ENGELAND. fi De Britsche regeering en de vertegen woordigers ter Rijksconferentie hebben de voorstellen van de regeering der Ver. Sta ten inzake de twaalfmijlsgrens aan een uit voerig onderzoek onderworpen. Algemeen beétond de wensch ora de Vereenigde Sta ten te helpen tot het handhaven van de eerbiediging van hun weiten. Een speciaal verdrag lusschen Groot-Brittannië en de. Ver. Staten zal concessies te dezer zake ver* vat houden. Volgens de „Daily Telegraph" zijn er. drie trekken in liet verdrag, waarvan één is, dat de Amerikaansche regeering voor den eersten keer in de geschiedenis de driemijls- grens in haar territoriale wateren erkent voor alle doeleinden, uitgezonderd het zoe ken naar sterken drank in een uitgebreider gebied. Het is waarschijnlijk, dal in het verdrag niet speciaal gewag zal worden gemaakt van de twaalfmijlsgrens en dat de toestemming van de Britsche regeering voor dezen maat regel in een anderen vorm zal plaats heb ben, als b.v. „zooveel knoopen van de kust". Als quid pro quo zou de Amerikaan sche regeering toestaan, dat Britsche sche pen onder zegel sterken drank medenemen naar de Amerikaansche havens en met deze voorraden weer uit de havens vertrekken. Vermoedelijk zal de Prins van Wales als vertegenwoordiger des Konings de hoofd persoon zijn a.s. Maandag bij de begrafenis van Bonar Law in Westminster Abbey. Het geheele diplomatieke corps zal ook aan wezig zijn. Dc vergadering van den algemecnen raad van hel vakvereenigingscongres en het be sluur van de arbeiderspartij hebben een re solutie aangenomen, waarbij zij aandringen op tegenstand tot het uiterste tegen de pro- feeliepoliliek van de regeering. Maedonald beschuldigde de Britsche poli tiek ten aanzien van den chaos in Europa van zwakheid en onzekerheid. OOSTENRIJK. De volledige samenstelling van den Bonds raad, het uitvoerend orgaan voor geheel Oostenrijk, is thans ook bekend. Onder dé 50 leden zijn 25 christclijk-socialen, 22 socia listen, twee boeren cn 1 groofc-Duitsclier. De burgerpartijen hebben aldus een meer derheid van 6 stemmen, terwijl tevoren do burgerlijken en do socialisten in den bonds raad in gelijken getale vertegenwoordigd waren. TURKIJE. I De nieuwe regeering heeft een verklaring afgelegd, waarin gezegd wordt dat de eer ste taak der regeering va-n de Turksche republiek. Verder zal zij zorg diagen voor handhaving van rust en orde en streven naar uitbreiding van do vriendschappelijke betrekkingen met do naburige staten, zoo wel met die, waarmede Turkije reeds ver dragen heeft gesloten als die, waarmede het nog geen betrekkingen heeft aangeknoopte De mobilisatie zal weldra worden opge heven. BUITEN LAN DSCH GEMENGD. Dc Fransche regeering zal 15 Novembei a.s. een eenigszins zonderlinge publieke ver- kooping houden, n.l. van het oude fort St Jean Pied de Port, op enkele kilometers ten Zuiden van Biarritz, dicht bij de Spaanschö grens gelegen. De oude vestingwallen datee ren uit den tijd van de invallen der Mooren in Spanje in de zestiende eeuw werd het fort herbouwd en het heeft uit die dagen nog kruitmagazijn en een breede kracht, waar over twee ophaalbruggen liggen, die een ty pisch voorbeeld zijn van oude militaire ar chitectuur. In Napoleon's tijd lag er steedg een zeer sterke bezetting, die geleidelijk ver minderd werd tot twee compagnieën infan terie, die in 1914 naar de grenzen werden gezonden. Na den vrede van Versailles is er geen garnizoen meer gelegd, maar elkö maand kwamen 30 soldaten uit de naasto garnizoensplaats om de ophaalbruggen een maal op en neer te laten. Dc inzet is 300.000 francs en alleen Fransche staatsburgers mo* gen bieden. De juist verschenen statistiek der Inkom stenbelasting over het jaar 1921 vertoond ook in de Vereenigde Staten een scherpe da ling in het aantal groote inkomens. Slechts 21 personen in de geheele Unie bezaten een belastbaar inkomen van meer dan een mil- lioen dollar tegen zeventig in het vorig jaar< De hoogste aanslag is er een te New-York, naar een belastbaar inkomen van ruim vijf millioen. John D. Rockefeller is aangeslagen voor slechts anderhalf millioen, een zeer. groole vermindering, die men echter toe schrijft aan het beleggen van groote kapita len in niet belastbare waarden. Henry Ford en zijn zoon zijn te zamen aangeslagen vooi; 7*-/a millioen tegen 10 millioen in 1920. Het eerste jaar der malaise heeft in zijn geheel aan den schatkist der Unie een be drag van rond twee en een kwart milliard dollar minder dan in 1920, aan Inkomsten belasting opgeleverd. De New Yorksche courantenlezers zijn weer eens verdiept in een moord-tragedie, die alle factoren bezit voor een- goeden detectieve-roman of een spannend film-1 drama. Den 7den Juni werd op een veerboot, gj« vaart tusschen Stalen-eiland en Elizabew.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2