No. 19520. VRIJDAG 26 OCTOBER Anno 1923. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Officieete Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. Bag-eljjks Concert, LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIENl 80 Cts. per re eel, Bij regelabonnement belangrijk lageren prij«. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRU8 DEZER COURANT» Voor Lelden per 8 maanden 2.85, per week 0.18, Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week ..„j, 0.18, Franco per post 2.86 portokosten. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel yischmarkt 18/ tel. 1225 is Zaterdag en yoor zoover voorradig ook Zaterdagavond verkrijgbaar SCHOL a f 0.21, f 0.80 en f 0.48, KABELJAUW a f 0.40, ZU1DER- fcEEBOT a f 0.46 per pond. N. O. DE GIJ SELA A R, Burgem. Leiden, 26 October 1923. Felix Timmermans voor het Dietsch Studenten-V eib ond. Voor eenigen tijd werd hier gevormd een iComité tot oprichting van een alueeiing Leiden van bet Dietsch Studenten-Verbond, .waarin, behalve een aantal studenten, ook als eere-leden zitting hadden de rector- magnificus prof. mr, H. Krabbe en andere hcogleeraren, terwijl de president-curator, jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar, het eere voorzitterschap had aanvaard. Dit comité had gisteravond den heer Fe lix Timmermans uilgenoodigd, die zou spre ken over zijn jongste werk. „De Pastoor uit den Bloeyenden Wijnguerdt des Heeren". De bijeenkomst was uitgeschreven in het klein-audïLorium van het Universiteitsge bouw, maar de opkomst van dames en hee ren studenten was zóó groot, dat de zaal lang niet allen kon bevatten en men ver- buisde naar het groot-auditorium, dat ook h-ast nog vol liep. Ook waren tegenwoordig de president- curator jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, de ructor-magniiicus prof. mr. H. Krabbe, prof. dr. J. W. Muller, de praeses coliegii en an dere leden van het Collegium. De vergadering werd geopend met een Welkomstwoord van den voorzitter van het Pietsch Studenten-Verbond, den heer L. yan Soest, uit Delft, die zich verheugde pver de groote belangstelling en zijn blijd schap er over uitsprak, dat de president- curator zijn medewerking voor de oprich ting van een Leidsche afdeeling wilde ver- leenen, alsmede de rector-magnificus en prof. Muller, wien hij ook voor- hun tegen woordigheid dankte. Ook den praeses van bit Leidsch Studentencorps dankte hij voor db/is steun. Vervolgens zette hij het doel, door het Dietsch Studenten-Verbond nage streefd, uitvoerig uiteen. Het wil bevorde ren de samenwerking van alle Hollandsch 'sprekende volken, zoowel de Vlamingen, Ms de Zuid-Afrikaners. Daarvoor houdt het (Verbond voeling met andere vereenigingen, zoowel hier als elders, waaronder ook het Algemeen Nederlandsch Verbond. Bestond ,?r aanvankelijk tusschen deze twee eenige wrimng, spr. kan meedeelen, dat de vol ledige samenwerking thans is verkregen. Het streven is alleen cp cultureele be langen gericht, het Verbond houdt zich bui ten alle politiek. Zijn doel tracht hnt te be- reikon door he-t houden van Groot-N ederl. Studenten-Congressen, waarop cultureele 'Vraagstukken kunnen worden behandeld, het houden van lezingen, enz. Thans zijn reeds afdeelingen opgericht in Delft, Amsterdam, Utrecht, Groningen. Gent I en Leuven en spr. twijfelt er niet aan of er zal ook in Leiden weldra een afdeeling worden gevestigd, opdat, zooals voorheen Leiden weder het middelpunt worden kan van de Groot-Nederlandsche beweging. Daarna verkreeg jhr. De'Gijselaar het woord, die zeide, dat hij gaarne op deze propaganda-vergadering iets wilde zeggen, al hield hij in het algemeen niet van pro paganda. Waar wij tegenwoordig veelal in internationalisme opgaan, acht hij het goed, dat de oude banden, die Nederlandsch voe- j lende menschen bijeenhoudt, worden ver- j sterkt, De taal is daartoe een machtig middel en spreker zal het toejuichen, dat ook deze Vereeniging er toe zal medewer ken, dat alle Nederlandsch sprekende ^men schen, hetzij zij in Holland, in België, in Zuid-Afrika of Amerika wonen, hun ver wantschap meer en meer voelen. Deze woorden werden warm toegejuicht Hierna vertelde de heer Timmermans in boeiend en geestig Vlaamsch. waarmede hij de aanwezigen herhaaldelijk vermaakte,, een en ander naar aanleiding van zijn jong ste bovengenoemd literair werk. Eerst schetste hij de stad Lier en haar omgeving, zooals in zijn boek beschre ven liggende op de grens van het dorre Kempenland, waar de grond schraal is, de menschen hard moeten werken en. zeer, zeer geloovig zijn. Aan den anderen kant van Lier is Zuid- Brabant, doorsneden door de Nethe. Daar is de grond vruchtbaar, vettig geb'jk een zalf. De vruchten zijn er dik en sappig. Deze weelderigheid weerspiegelt zich in de menschen, zij zijn uitbundig, wellustig, zin nelijk Deze geest komt ook uit in huizen en kerken: den bouwtrant; in de Kempen zijn kerken en huizen sober, in Zuid-Bra bant zijn zij geweldig versierd. 1 Lier is een geloovig, schoon stadje, reeds van de vroegste üjden af. Zoo heeft daar volgens de legende in de 7de eeuw de hei lige Gommarus geleefd en gewoond, die, om van zijn vrouw een echte helleveeg een redelijk mensch te maken, meermalen een pelgrimstocht naar Home ondernam. Deze heilige heeft de bijzondere vereering van de inwoners van Lier, die hem niet al leen aanroepen voor het heelen van li chaamsgebreken, maar ook voor huiselijke zaken. Lier is, naar verluidt, ontstaan door een kapel, die het volk trok, en waar in de na bij gelegen herbergen veel muzikanten kwa men, die de luit of lier bespeelden, waar van de naam Lier zou zijn algeleid. Indien er iemand uit lang vervlogen eeuwen in Lier zou terugkomen, zou hij zeggen: alles is hier veranderd, de huizen en de kleederdracht; de menschen zijn ech ter dezelfde gebleven. Op elke tien huizen is er een herberg, elke straat heeft een Lieve-Vrouwebeeld. Tienmaal per jaar i9 er een processie en daarbij tevens een drie- daagsche kermis. Alles heeft daar een gods- dienstigen grondslag. Zoo gaan b.v. op den dag van St.-Grispijn de patroon der schoenmakers alle schoenmakers 's mor gens mishooren. Daarop volgt dan een feest diner dat soms tot 's nachts duurt De pastoor uit het boek woont in Heijst op den Berg in een prachtige pastorie; hij leeft daar blij, is vol zorgen en heeft nog iets anders dan den wijnkelder die in de streek elke pastoor heeft: den wijnkelder van zijn gemoed. Hij heeft zijn broeder uit Lier verzocht met zijn nichtje de hoogmis bij te wonen en. daarna eens lekker te smullen. Als de pastoor verneemt, dat zijn nichtje aan 't vrijen is met een ongeloovige zinkt hem de moed in de schoenen en zal hij - trachten het meisje van de Jongen af te brengen. Zij blijft echter den ongeloovigen jonge- ling trouw, zich inbeeldend, dat hij door I haar bidden geloovig zal worden. I De pastoor van zijn kant tracht den jon gen te bekeeren, doch deze gevoelt zich na met den pastoor gesproken te hebben, armer dan hij gekomen is. Nu worden beiden gescheiden. De liefde zal bij het meisje wel vervagen als zij hem niet meer ziet, denkt de pastoor, en zij doet alsof dit inderdaad zoo is. Later als de ongeloovige jongeling aan i het sterfbed van het meisje staat, ziet hij het licht van het geloof gloren. De pastoor, die daar ook is, voelt hoe hij met al zijn geleerdheid en mystiek niet is opgewassen tegen haar zelfverloochening en haar geloof Np. de pauze las spreker eenige fragmen ten uit dit boek voor. Gedurende de pauze werd zeer druk ge- teekend op een lijst, waardoor men zich verbond voor het lidmaatschap der Leidsche afdeeling, waarvoor men zich ook kan aan melden bij den heer Verhoef, Plantsoen, alhier. De Leidsche Maatschappij van Weldadig heid ter voorkoming van Armoede. Aan het jaarverslag van deze Maat schappij, loopende van 1 Augustus 1922 tot ultimo Juli 1923, uitgebracht in de heden- raiddag in het Nutsgebouw, onder voorzit terschap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk, gehouden algemeenê vergadering, is het volgende ontleend. Bijzonderheden deden zich bij de uit- keeringen niet voor; meest allen waren er kentelijk en tevreden en loofden de Maat schappij en haar medewerkers, aan wie zij dankbaar hun vertrouwen schonken. In den loop vanhet jaar had een groote verandering in het bestuur plaats. Prof. dr. L. Knappert, sedert 1 November 1918 voor zitter, heeft wegens drukke werkzaamheden voor het voorzitterschap bedankt, terwijl ook mej. M. P. G. van Geer, sedert October 1917 secretaresse, om dezelfde reden ontslag nam als hoofdbestuurslid. Dr. J. W. Lely, sedert October 1916 penningmeester, heeft om gezondheidsredenen deze functie neer gelegd. Hun allen werd een woord van hulde gebracht voor het vele en goede werk, door hen zoovele jaren in het belang der Maat schappij en van hun ondersteunden ver richt. Mr. P. A. Pijnacker Hordijk en mej. D. Coeborgh verklaarden zich bereid de opengevallen plaatsen in te nemen; de eer ste ais voorzitter, de tweede als penning meesteres. Mevrouw prof. dr. S. G. de Vries- De Vries trad in de plaats van mevrouw prof. dr. KristensenHeldring in hel hoofd bestuur De tweede secretaris, de heei D. Koumans, zal voorloopig het secretariaat vervullen. De Maatschappij leed een groot verlies door het overlijden van den heer J. F. Schna- bel. sedert 33 jaar eerst al3 bode, later al9 informateur in dienst der Maatschappij. Daar de informaties betreffende onder- steuningsaanvragen in den laatsten tijd meestal plaats hadden door middel van den Armenraad, het lichaam, daartoe bestemd en georganiseerd, is besloten het informatiebu reau der Maatschappij op te heffen, Wat de financiën betreft, wordt in de eer ste plaats vermeld, dat de Maatschappij een zeer gewaardeerde gift heeft ontvangen van haar Beschermvrouw H. M. de Koningin- Moeder. Op financieel gebied valt verder een groote gebeurtenis te vermelden, n.l. de erfenis van mevrouw BlokKuiper. Mevrouw J. F. Blok- Kuiper heeft bij haar overlijden de Maat schappij, na aftrek van eenige legaten, tot haar algemeene erfgename benoemd, welke erfenis echter is belast met levenslang vruchtgebruik ten voordeele van prof. dr. P. J. Blok. Deze erflating komt voor de Maatschappij op een gelukkig oogenblik. Door de tijdsom standigheden wordt het aantal der nieuwe armen steeds grooter. Daar staat tegenover het 1 ianken van vele leden, terwijl slechts weinig nieuwe le den toetreden. Er waren dit jaar 86 gewone ondersteun den, het vorige jaar 106. De ondersteuningen waren echter iets hooger, zoodat dit jaar werd uitgekeerd f 3555.06, tegen f 3232,67 een jaar te voren. Aan stille armen werd f 4O0 afge dragen het vorige jaar f 150. Hierbij is niet gerekend het uitgegevene aan schoolgeld en leermiddelen. De onkosten bedroegen dit jaar f 1007.886, d. i. bijna f 200 minder dan het vorige jaar. Er werden om bijzondere redenen dit jaar 9 ondersteunden afgevoerd. Veefonds Leiden. In een der zalj^n van het café-restaurant „Zomerzorg" wyrd hedenvoormiddag de jaarlijksche vergadering van het Veefonds Lëiden en Omstreken gehouden. De tamelijk goed bezochte vergadering werd te ruim eli Uur met een kort welkomst woord door den voorzitter, den heer S. van der Stoel, uit Wassenaar, geopend, waarna de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den beer C. Bakker, werden gele zen en onveranderd vastgesteld. De penningmeester, de heer P. F. Verkley, bracht daarna het financieele vetslag uit; waaruit o. a. bleek, dat waren verzekerd 1887 runderen met een totaal bedrag van f 6640. Er waren weder vijf nieuwe leden toegetreden. De ontvangsten hebben in to taal bedragen f 7744,15, waaronder, be halve bovengenoemde f 6540, f 919,57 aan opbrengst, van vleesch en vet en f 226,09 aan bijgeschreven rente. De totale uitgaven bedroegen f 7426,05, zoodat het batig saldo der rekening heeft bedragen f 319,10. Waar echter de vorige rekening met een klein nadeelig saldo sloot, is de vooruitgang van het Fonds in cijfers uitgedrukt, dit dienstjaar f487,36 geweest. Het bezit van het Fonds bedroeg op 1 October 1923 f 6050,81. De rekening werd onder dankzegging van den penning m eester goedgekeurd en de heer Verkley gedéchargeerd. Uit de vergadering werd de opmerking ge maakt, dat het resultaat dit jaar schitterend mag genoemd worden. De Voorzitter merkte op, dat dit resultaat werd bereikt, ondanks het feit, dat de pre mie van f4 tot 18 per rund was terugge bracht. Uit dit resultaat Wijkt, dat het Leid sche Veefonds nog recht van bestaan heeft en zich weet te handhaven niettegenstaande de concurrentie van verschillende Maat schappijen groot is. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren G. Bakker» Oeg9tgeestG. de Jong en P. F. Verkley, beiden te Hazerswoude. Hierna werd dei vergadering na rondvraag gesloten. De toestand van ds. Joh, WA Groot Enzerink is vooruitgaande. De heer G. Wesselius, alhier, is te 's-Gravenhage gesiaagd voor het voorloopig machinisten-diploma. De hoofd- eo verdere officieren, die onder leiding van den commandant der 1ste divisie hebben deelgenomen aan een kader oefening in Gelderland, zijn «naar hier terug gekeerd. Voor de opleidingsschool voor U.L.O., i Langebrug, B., hoofd do heer Verhagen, is Woensdagavond een ouderavond gehouden. Het onderwijzend personeel was voltallig tegenwoordig, terwijl de belangstelling van de zijde der oudere slechts matig was. -Nog steeds geven de ouders blijk niet in te zien, dat zulke ouderavonden nuttig zijn voor de opvoedipg van het kind. Eerslens krijgen de ouders door de onderwerpen, welke daar be- handeld worden, en de discu9siën, die uit die behandeling voortvloeien, dikwijls een heel anderen kijk op verschillende vraag stukken, de opvoeding betreffende, en twee- dens in zoo'n ouderavond een prachtgelegen- heid om met de onderwijzers of onderwijze ressen van de kinderen kennis te maken en verschillende zaken, het schoolbezoek betreffende, te bespreken; zaken, die op zichzelf vaak een extra-gang naar het schoolgebouw niet waard schijnen en daar door op den achtergrond blijven. De heer Verhagen opende als voorzitter deze vierde bijeenkomst met een woord van welkom, zeggende zich te verheugen over het aantal nieuwe gezichten, hetwelk hij voor zich zag, en te betreuren zoovele andere van de vorige bijeenkomsten te missen. Hij verleende daarop den heer Duyverman, on derwijzer aan deze school, het woord voor het door hem te behandelen onderwerp: „Hoe kunnen wij onze kinderen buiten school bezighouden?" In een goed verzorgde rede, door voorbeelden in natura toegelicht, somde hij verschillende nuttige en aange name bezigheden voor hoofd en hand op, passende voor alle opvolgende leeftijden. Een aantal vragen, hem na afloop gesteld en tot volle tevredenheid der vragers door hem beantwoord, bewezen, dat het naar vo ren gebrachte met aandacht gevolgd was en deden hopen, dat menige nuttige wenk ter harte jenomea zal worden, De wegblijvers hebben veel gemist Het woord van dank van den voorzitter was dan ook wel verdiend. Vervolgens werd verslag uitgebracht over de uitvoering van een besluit, genomen op een der vorige bijeenkomsten in zake het oprichten van een cursu9 in de Fransche taal. Deze cursus, welke gecombineerd m^t de school Langebrug A wordt gehouden, wordt door twaalf leerlingen van de 6de klasse bezocht en telt in totaal 33 deelne mers. Zooals de zaak zich thans laat aan zien, heeft deze cursus voldoende levensvat baarheid en zal in het volgend najaar ver moedelijk door een tweeden van de nieuw gevormde 6de klasse gevolgd worden. Ter tafel was een schrijven van de ouder commissie van school Langebrug A met het verzoek om financieelen steun voor het ge val een door deze commissie te houden in zameling ten behoeve van de aanschaffing van een projectielantaarn niet voldoende re sultaat opleverde. Na vele besprekingen, waarbij de ondergrond was, dat men het niet aangenaam vondt als bijwagen gebruikt te worden, werd het voorstel van den voorzit ter aangenomen om der commissie van school A volledige medewerking aan te bie den. Daartoe zal der commissie een lijst ver schaft worden van die ouders van school B, I welke geen kinderen op. school A hebben, om haar in staat te stellen ook bij dezen met de inteekenlijslen aan te kloppen. Na rondvraag, welke niets bijzonders op leverde, sloot de voorzitter deze geanimeerde bijeenkomst In het Academiegebouw Kloksteeg 23, alhier, werd gisteravond de eerste van acht voordrachten ter bevordering van de kennis van het Katholicisme gehouden door prof. J. P. Verhaar, van het groot-seminarie te Warmond, over: Redelijke grondslagen vau het Katholicisme. Nadat de spr. het doel van dezen cursu9 in het algemeen had aangegeven (voorlich ting omtrent het Katholicisme), gaf hij een uiteenzetting van het speciale doel van deze eerste inleidende voordracht, n.l. om aan to toonen, dat het Katholicisme niet' een blind, onredelijk volgen is van gedecreteerde leer stellingen, maar een levensbeschouwing, welke rust op redelijke grondslagen. lste De eerste, meest fundamenteelo grondslag van iederen godsdienst, is het bfc- staan van een opperwezen, een God, waar van wij allen in ons bestaan en voortbestaan afhankelijk zijn. Dat er buiten deze wereld een perspon li jke, oneindig volmaakte en al- wijze God moét bestaan, werd in het kort door het theologisch en ethnologisch bewijs aangetoond en door merkwaardige getuige nissen bevestigd. 2de. Uit de afhankelijkheidsverhouding van den mensch ten opzichte van God (con sequentie van het Godsbestaan) volgt logisch de noodzakelijkheid van Gods-dienst, m.a.w. iedere mensch is verplicht om God te dienen Dit werd verder nog bekrachtigd door het be wijs, dat zonder godsdienst de moraliteit iedere vaste basis mist, en door het overeen stemmend getuigenis der volkeren. Vervolgens werd de eenheid van gods dienst aangetoond. Er kan slechts één gods dienst waar zijn, omdat de waarheid nood zakelijk één moet zijn; het tegenovergestelde is vlotweg in strijd met zuiver Godsbegrip en onze afhankelijkheidsverhouding tot God. Zouden meerdere godsdiensten waar kunnen zijn, dan zouden ook twee contraductoire be weringen waar kunnen zijn, hetgeen in strijd is met het gezonde verstand. Conclusie uit de noodzakelijkheid en een heid van godsdienst 19 dus: Iedere mensch i9 verplicht den éénen waren godsdienst te zoe ken en te accepteeren. ode. Welke is dus die ééne ware gods dienst? Dat is de godsdienst, dien God zelf heeft aangewezen, heeft geopenbaard. Bewe zen werd, dat God inderdaad een godsdienst geopenbaard heeft, voorai door Christus, die op aarde gezonden werd om deze goddelijke leer aan de menschen te prediken. 4de. Rest dus de vraag: Waar vind ik die door God geopenbaarde en door Christus ge predikte leer? Aangetoond werd, dat deze geopenbaarde godsdienst, alleen gevonden kon worden in de Katholieke Kerk, omdat zij alléén op stijgt tot het Apostolische tijd vak, en omdat ook zij alléén het door Christus aangewezen kenmerk der onverdeelde een heid draagt. Dit alles werd bevestigd door Protestanlsche getuigenissen uit de laatste jaren. Dit is de vierde grondslag van het Katholicisme. Voor den Katholiek geldt dus deze con clusie: Ik ben Katholiek, omdat volgen9 mijn overtuiging <welko berust op rede-argumen ten) het Katholicisme alléén de ééne ware godsdienst zijn kan. De spreker deelde nog mede dat hij gaarne bereid is, om schriftelijk of mondeling even tueele moeilijkheden te beantwoorden. In het Nutsgebouw kwamen een veer tigtal jonge menschen bijeen, saamgeroepen op initiatief van den beer Eeltjes, om te ge raken tot de oprichting van een jeugdgroep voor dierenbescherming De heer Eeltjes leid de de besprekingen. Door zijn bemoeiingen voor den straatverkoop voor Dierenbescher ming met vele jeugdige stadgenooten in aan raking gekomen, was-bij hem het plan ge rijpt om nader blijvend verband te brengen tusschen hen, die blijk gaven voor dieren- gescherming te voelen en te willen werken. Vandaar deze bijeenkomst. Er zal gewerkt worden, zoo zeide spreker, on wie zich aansluit, diens wel te weten, dat BINNENLAND Bepalingen omtrent den arbeidstijd In steenbakkerijen. Besprekingen over de arbeidsvoorwaarden in het havenbedrijf. Ged. Staten geven den gemeentebesturen in overweging voor openbaar vervolgonder- wijs localiteit beschikbaar te stellen. Te Zaandijk ls de zakelijke bedrijlsbelas* ting opgeheven. Er zal een commissie benoemd worden betreffende het dienstbaar maken van het natuurwetenschappelijk onderzoek aan het algemeen landsbelang. BUITENLAND. De documenten gepubliceerd over een ge- dachten wisseling tusschen Engeland en Ame rika over een economische conferentie. De rede van Baldwin op het unionistisch congres te Plymouth. Rede v$n Rijkskanselier Stresemann to Hagen. De conflicten en toestanden in Dnitschland Krupp en de andere directeuren voor een week in vrijheid gesteld. RECLAME. Café-Rest „IN DEN VERGULDEN TURK" van 8 tot 11 nnr. 2832 het doel is daadwerkelijke dierenbescherming ook door de Hoofdvereeniging in haar werk te helpen, waar maar mogelijk. Dat er voort durend gelegenheid zal zijn hieraan te ver binden eigen ontwikkeling en ontspanning, is een goede bijkomstige omstandigheid, maar het werk blijft de hoofdzaak Alle aanwezi gen gingen hiermede accoord, zoodat de jeugd groep werd opgericht Ieder zal in eigen kring propaganda voor de groep maken. Namens het afdeelingsbestuur sprak de heer Van Poelgeest er zijn voldoening over uit, dat de heer Eeltjes deze zaak had aan gepakt en dat reeds meerdere leden der groepj blijk van enthusiasme en weralusi iiauuen gegeven. Hij heeft goede verwachting van dezen nieuwen steun voor het veelomvatten de werk, dat er voor de Vereeniging te doen valt. Hij legde een uitgebreid werkplan voor van alles, wat de groep zal kunnen doen. Ook in dit werkplan gaat eigen ontwikke ling en vermeerdering van belangstelling voor de natuur met al wat leeft hand in hand met het bevorderen der idieele en stof-, felijke belangen der Vereeniging. Op een vol gende bijeenkomst zal dit werkprogram na der wordenbesproken, alsook wat de groep reeds dadelijk zal kunnen doen om de Na jaarsactie van 13 tot 17 November te steunen. Wie zich wil aansluiten, kan zich om in lichtingen vervoegen bij den leider der groep den heer W. D. Eeltjes, Vree wijkstraat 17. In den Schouwburg alhier heeft do heer F. G Geerling, lid van de „Société Astronomique de France'', gisteravond een lezing gehouden met lichtbeelden, waar voor een talrijk publiek was opgekomen. De heer Gecrlings heeft in den loop der jaren ook hier ter stedp een goede reputatie verkregen, welke gisteravond ten volle ls gehandhaafd. Het uitvoerige programma is wel zoo ongeveer bekend. Spreker ont sluiert, mede door zijn bekende aardige lichtbeelden, de geheimen van langvervlo- gen eeuwen, slaat even stil hij de geschie denis der voorwereldlijke dieren en onder neemt dan de reis door Je hemelruimte, voor zoover althans bekend. Deze reis ge heel te beschrijven zou ons te ver voeren. Genoeg zij te constateeren, dat de voor dracht zeer interessant was en aller aan dacht vroeg, vooral ook door de wijze, waarop de heer Geerling de voor een leek begrijpelijke verschijnselen behandelde en aan de hand van 125 lichtbeelden verdui delijkte. De aanwezigen hebben een uitstekende les in astronomie gehad. De reeks Volksbijeenkomsfen 1923'24 in de groote Stadszaal vangt a.s. Woensdag avond aan met muziek en zang. De algemeene vergadering van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde zal in 1924 alhier gehouden worden. De afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Bond van Arbeiderspers) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbedrijf hield gisteravond een goedbezochte ledenvergade ring in het VolksRebouw, waar door de districtsbestuurder Van der Blij het woord werd gevoerd. Door de vergadering werd ge-« protesteert tegen de yerslechterlng van de

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1