tart NA JAREN LIJDEN RHEUMATIEK GENEZEN. 'AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. Brengt de pijn tot bedaren! TELEGRAMMEN. 9/ WoemdaB. Academiegebouw (klein-audilorium): Le zing aid Leiden en Omstreken Genootschap IfederlandEngeland. 8 uur. „Jeruël"; .(Jliddelstegracht 3): Bijeen komst. 8 uur. Sladszaallijldchrand-avond. Ualtacht. LW o e r d e n: Markt voor runderen. Donderdag. Academiegebouw Kloksteeg 23 Eerste voordracht Ier bev. van de kennis van het Katholicisme. 8 uur. „Jcruël" (Groenesteeg 16) Evangeli®- prediking. 8 uur. Nutggebouw: Vergadering Ver. tot Bev. der Bouwkunst. 8 uur. „Pliebe" Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond. Halfdrie. Schouwburg Populaire wetensch. voor dracht. 8 uur. Volkshuis Cursus kinderverzorging. Kwartier over 8 uur. Oudewetering, bij H. P. Klein: Bak- kcrsverg. aid. Alkcmade. 7 uur. Den Haag. „De Kroon", Spui; Bui- tengew. alg. vergadering van aandeelh. N.V, Melkinrichting „De Landbouw". 11 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 October tot en met Zondag 28 October waargenomen door do apotheek van den heer O. B. Duys- ter, Nieuwe-Rijn 18, tel. 623. In verband met de bezuiniging waren Voor de jaarstatistiek van den omvang der .vakbeweging en die van de werkstakingen en uitsluitingen op de begrooling geen gel den meer uitgetrokken. Het bureau heeft nu getracht, de uitgave van deze publicaties te doen plaats hebben zonder dat dit voor het Rijk kosten medebrengt. Deze pogingen zijn volkomen geslaagd. Het aantal abonné's, dat zich aanmeldde, bleek ruim voldoende. De statistieken blijven dus verschijnen. Bij do oorlogsbegrooting voor 1924 is er op gerekend, dat van het wapen der cavalerie op wachtgeld zullen zijn10 ad judanten-onderofficier, 4 opperwtachtimees- ters, 47 wachtmeesters en fouriers, 3 staf- trompetters (adj.-onderofficier), 33 trom petters en 9 hoefsmeden. RECLAME. Een ander merkwaardig geval van de bij zonder goede uitwerking van De Wilt's pil len voor Rheumatick wordt ons verleid door Mevrouw M. Vermy, Nassauhaven W. Z. a. Feyenoord, die schrijft „Gedurende een aantal jaren doorstond ik het ergste door de rheumatiek, echter deden de De Witt's pillen de pijnen ophou den cn brachten deze mij herstel van ge zondheid en krachten". Dezelfde goede resultaten worden dage lijks door het gebruik van De Witt's pillen Verkregen. Het bette middel ter wereld tegen Henp- jicht, Rheumatiek, Rugpijn en alle. andere Nier- en Blaaskwalen. De Will's pillen zijn h 2.per en 3.per 'It doos verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten en bij de Agenten, Kerkstraat 225, Amsterdam. 2724 Allc-en echt In deze Hollandsche verpak king met rood bedrukt en Hollandsche ge bruiksaanwijzing. WEIGERT alle BUIÏEN- JtANDSCHE verlegen pillen. f* P? Hl T 9 S behandeling wordt u toe- gezonden schrijft aan öe agenten van E. C. De Witt Cie, 225, Kerkstraat, Amsterdam. DE ALGEMEENE TOESTAND. In hel groote politieke strijdperk heerschl nog altijd rust. Toch schijnt er wel iels gaande te zijn achter de coulissen; leest men onder de telegrammen de rede van Smuts le Londen gehouden, dan is men geneigd aan te nemen, dat er plannen in voorbereiding zijn om den vrede van Versailles nog eens over le doen. Smuts kan, nu de Engclsche rijkscon- lerenlie bijeen is, daarvan weten 1 Merkwaar dig in zijn redo daarnevens is, dat de Zuid- Afrikaansche premier aan een felle philip- pica tegenover Frankrijk zelfs noemt hij het verdrag van Versailles door Frankrijk ge maakt tot een vodje papier door de bezetting van het Roergebied Ayrbindt, dat de nieuwe conferentie ook door zou gaan, wan neer een mogendheid daaraan niet zou wil len deelnemen. Dit slaat beslist op Frankrijk. M. a. w. wordt gewerkt voor een nieuwe vre desconferentie waartegen Frankrijk zich ver zet, maar waaraan men Amerika met al den invloed, waarover dit land beschikt, wil doen deelnemen. Zou er dan toch nog kans zijn op een over winning van het nuchtere verstand? 'tWordt tijd meer dan tijd, want 't gaat in Duilsch- land steeds slechter. De bacil der verdeeld heid grijpt al verder om zich heen en econo misch schijnt de chaos moeilijk meer af- wendbaar te zijn. En in het bezette gebied, de telegrammen hebben het gisteren aange geven, kunnen bezitters en industrie het niet eens worden, zoodat sluiting der mijnen en fabrieken met' alle gevolgen daarvan met toenemende snelheid yoortduurt. Dat belooft een honger-chaos te worden in 't hartje van Europa! De Commissie van Herstel heeft door be middeling van de „Kriegslastenkommission'- mededeeling gekregen van een te wachten nota, die ongetwijfeld heden zal worden over handigd. Men verwacht, d&t de nota een ver zoek lol vermindering van de Duitsche schuld zal bevatten. Frankrijk schijnt evenwel niet aan behan deling daarvan voorloopig le denken. Zijn vernietigingsstandpunt dus handhavende. De beweging der Rijnlandsche separatis ten neemt grooter omvang aan, daar Malthes en Dorten thans ook officieel meedoen, men zie de telegrammen, doch succes durven wij de beweging niet meer voorspellen, ook al zijn meerdere plaatsen z.g. in hun handen. Waar echter tegenover staat dal zij elders de macht alweer verloren. De poltiieke partyen in het Rijnland hebben gemeenschappelijk een oproep gericht tot de bevolking om ver trouwen te blijven stellen in de politieke par tijen en hun leiders en zich te verzetten te gen het gewapende optreden der separatis ten. Gaan we de berichten na, dan blijkt: Te Mainz is tot tweemaal toe getracht de repu bliek Rijnland uit te roepen, maar dit is afge stuit op het verzet der arbeiders, door de vak verenigingen opgeroepen. Er is geschoten, waarbij eenige dooden en gewonden vielen. Alle winkels zijn gesloten. De Franschen werken de politie zooveel mogelijk tegen. Te Koblentz en Trier is de toestand niet duidelijk Het schijnt, dat de separatisten daar ten slotte toch de openbare gebouwen hebben bezet. In Wiesbaden is de Rijnland-republiek uitgeroepen, maar is door de vakverenigin gen de algemeene staking afgekondigd. Ook de staat van beleg is ingevoerd met een ver keersverbod van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Wederom, belemmering der po litie door de Franschen. Te Bonn zijn de separatisten met water stralen uit de brandkranen teruggedreven. Te Erkeling zijn de vlaggen der separa tisten neergehaald. Te Crefeld weigert de burgemeester onderwerping. Rheydt is ook weer van de separatisten verlost. Bij de ge vechten zijn verschillende personen gedood, waaronder de separatistische burgemeester van München-Gladbach. In Dueren is de toestand onveranderd. De openbare gebou wen zijn nog in handen der separatisten, die de bevolking met revolvers van de straten verjaagden. Uit München-Gladbach zijn de separatis ten door de politie weggejaagd en te Aken? Daarover schrijft de „Hbld," correspondent onder meer: Het fiasco van het separatistisch avon tuur alhier is volkomen. Helaas is het niet bij een comedie gebleven, maar is het een groote, ruwe ea bloedige tragedie geworden. Om half acht Maandagavond waren de arbeiders in beweging gekomen, zij waren van alle kanten in „Hundertschaflen" met knuppels en stokken opgerukt naar het cen trum. De separatisten, die het plein voor het regeeringsgebouw bezet hielden, hadden eerst met los kruit, daarna met scherp ge schoten uit pistolen. De politie schoot toen terug cn bij een stormaanval om de orde te herstellen, waren de separatisten van de straat af in het regeeringsgebouw terugge trokken. Een politieagent kreeg toen een schol in den linkerbovenarm. De politie te voet en te paard hadden daarna de orde her steld en de stralen schoongeveegd. Toen waren dus nog bezet het regeeringsgebouw, de Rijksbank, het gebouw van den landraad en het raadhuis. Dinsdagmorgen 10 uur begonnen volgens de politic de separatisten bun pogingen om de bevolking te terroriseeren. Zij schoten uit snel door de menigte rijdende auto's met pistolen en uit de post van het werfbureau in de Ursulinenstrasse, die zij aan beide kan ten met meubels uit een meubclmagazijn barricadeerden. De menigte, ofschoon onge wapend, drong op en veroverde ten slotte het werfbureau, waarbij enkele separatisten ge grepen en gruwelijk afgemaakt werden meest dood geknuppeld met stoelpootcn en vuisten. In de gchcele stad begon een jacht op se paratisten. In hun woningen werd inge broken, alles werd kort en kleiA geslagen, meubels uit de ramen gesmeten, lïoevelen er daarbij vermoord zijn is nog niet bekend en vele zwaargewonden liggen nog in hospita len cn huizen. v In de Annastrassc werd de vrouw van den separatist ITeynen, die voor de Belgen in Vaals „douanière" speelde, uit haar woning gesleept en zwaar gewond aan haar haren over den grond gesleurd. De drukkerij van den zoon van Müleneisen werd totaal ver nield en bij Müleneisen zelf o.a. een piano uit de tweede étage geworpen. Hedenavond duurde deze jacht op separatisten nog voort, niettegenstaande do charges der Belgische gendarmen, die er thans overal meedoogen- loos op losslaan, maar die thans staan tegen over een bevolking, welke door de toegela ten en gesteunde actie der ser> ratisten in een soort „massa furie" ontbrand is. Deckers heeft zich zelfs overgegeven en wordt gevangen gehouden. Summa summarum: de hcelo beweging dreigt een volslagen fiasco te worden, waar van Franschen en Belgen zich reeds los be ginnen le maken. En dat zegt allesI DUITSCHLAND. Het conflict met Beieren loopt van kwaad tot erger. Generaal von Lossow beeft van het draadl^ozo station in Neurenberg het volgendo draadlooze telegram tot de rijks- weer in Berlijn, Bpandau, Btettin, Hanno ver, Breslau, Dresden en Frankfort a. d. Oder gericht: ,;De Beierscbe regeering denkt er niet aan, het rijk den oorlog te verklaren. Nie mand overtreft ons Beieren in rijkBtrouw. "Wat wij willen is, dot aan do Beierscbe regeering en den Beierschen staats^ommis- saris-generaal door de onder marxistischen invloed staande Berlijnsche regeering niets wordt opgedrongen, dat Beieren, do baard van Duitsche en nationale geaindbeid, on schadelijk moet maken. Wij zijn zooals van zelf apreekt verplicht, ons in dit conflict aan de zijde der Beierscbe regeering en van den Beierachea ptoatsoomiBiBsaris-ge- neraal te plaatsen, die met ons het be dreigde „Deutschtum'' willen beschermen". Is het wonder, dat hierover heel wat te doen is'l Hoe de „Vorwarts" uitpakt, zal men begrijpen. Maar zelfs de Duitsche Volkspartij is dit toch te gortig geworden en in een manifest zet zij uiteen, dat van een marxistische regeering te Berlijn geen sprake is on kan zijn, waar immers maar dlie ministers van de twaalf socialisten zijn. Met dit al wordt het dezen socialists sohen ministers Btcedn moeilijker gemaakt in de regeering te blijven 1 Da divisiebcvelhebbers der Rijkswcer hebben er bij den Rijksweerminister op aangedrongen, maatregelen te nemen om te voorkomen, dat er in het vervolg nog dergelijke radiogrammen worden verspreid als generaal v. Lossow heeft rondgezon den. Minister Gessier heeft dit toegezegd. In Beieren zelf eijn vele vakvereenigings- leiders gearresteerd. Thuringen daarente gen heeft de grenswacht tegen Beieren versterkt, daar den laatsten tijd aanzien lijke Beiersche militaire afdeelingen en benden van Hitler in do nabijheid der Thu- ringsche gTens zijn gesignaleerd. In Saksen is de rijksweer met slaande trom Dresden binnengerukt. De intocht had zonder incidenten plaats. In Firna hadden botsingen plaats vaD den- zelfden aard als in Meissen. De radicale arbeiders in Saksen moeten zeer opgewonden zijn. Het gevaar voor botsingen tusschen troepen en communis ten schijnt vooral in het Voigtland buiten gewoon groot. Men vreest te Dresden dat (Ie communisten in dit gebied tot een al gemeene werkstaking zullen overgaan. Het geringste incident kan verschrikkelijke ge volgen hebben. Hoe verbitterd de stemming is, blijkt wel uit het feit, dat op een te Leipzig gehouden vergadering der sociaal democratische gemachtigden met onge veer 100 stemmen tegen 30 een motie werd aangenomen welke de uitsluiting van rijks- president Ebert uit de sociaal-democrati sche partij verlangt. De Rijksraad zal heden om 4 uur bijeen komen om te confereeren over de toestan den in Beieren en Saksen. Behalve do landsregeering zijn ook de burgemeesters der vrije steden en vertegenwoordiger» van enkele zeer groote organisaties uitgenoo- digd. Beieren wil do coalitie uit elkaar heb ben en een werkelijk nationale rijksregee- ring, gebaseerd op de burgerlijke partijen. En te midden van den strijd om de Duit sche eenheid, komen de vele moeilijkheden van economisch en aard. Berlijn b v. heeft broodgebrek, zoodat de broodkaarten daar weer rijn ingevoerd. Do nieuwe minister van voedselvoorzie ning heeft in een manifest o.m. bet vol gende verklaard: „Voor do eerste maal is een landbouwer uit de practijk tot rijksminister benoemd. Ik ben overtuigd, dat Duitschland nieb kan worden gered door politicko uiteen zettingen. Mijn taak bestaat in bet ver schaffen van levensmiddelen aan de uitgc- hongerdo bevolking, voor zoover dit mo gelijk is. Dat ik als landbouwer uit de practijk geen maatregelen zal nemen, dio do produefcio verlammen en den aanvoer verhinderen kunnen, spreekt van zelf. Duitschland zal in economisch en natio naal opzicht Blechts worden versterkt, als do rijkseenheid behouden blijft en geen ,,hongerchao8" ontstaat. Het sucoes Eau des te grooter zijn, wanneer alk landbou wers hun steun verleenen." Ten slotte doet v. Kanitz een dringend beroep op de landbouwers om levensmid delen te zenden naar de steden. Do hongeropstootjes duren hier en daar nog voort als in hel Brunswijkscbe kolen bekken. To Hamburg hebben do communis ten de relletjes geheel georganiseerd. Het kwam daar tot hevige straatgevechten, waarbij dooden en gewonden vielen. Alle weelde-inrichtingen en do bars zijn geslo ten op last van den Senaat. Wegens mis lukking der besprekingen over de looucn hebben daar do havenarbeiders bet werk neergelegd, waarbij zich de bootwerkers aansloten. Alleen dei sleepbooten, dio zeeschepen naar zee of naar do haven moeeten sleepen en de voerbooten bleven aan het werk De uitvoerende macht heeft de staking van den arbeid in levensbelangrijke bedrij ven echter verboden en er zware straffen op gestold Verder is bevolen dat alle ra men. die aan de straat uitkomen, gesloten moeten zijnop openstaande Tarnen zal geschoten worden. De toegang tot de zee haven is versperd en wordt streng be waakt. Er zijn herhaaldelijk plunderingen voorgekomev Ook in een groot, aantal mijnen in Op- per-Silezië is het werk neergelegd. Zoo grijpt de ontbinding al yerder om zich heen in Duitschland en wordt een stuiten steeds twijfelachtiger ENGELAND. De economische Rijksconferentie heeft na de quaestie der rijksverbindingen ver der te hebben besproken, de beraadslagin gen geopend over de rijksverdediging. Do volgende resolutie werd namens de Britsche regeering ingediend en met algemeene stemmen aangenomen: ,,Mefc het oog op het vitale belang voor het Britsche Rijk het overzeesche goederenvervoer te besoher men tegen alle vormen van differentie van de zijde van vreemde mogendheden, hetzij openlijk of bedekt, verklaren de vertegen woordigers van de regeering van het Rijk, le. dat zij geen onderscheid zullen maken tusschen de vlaggen der schepen, welke hun havens benutten, en dat zij niet voor nemens zijn van dit gebruik af te wijken ten opzichte van de landen, welke de sche pen onder Britsche vlag op voet van ge lijkheid met hun eigen nationale vlag bë- handelen2e. dat in geval van gevaar, het welk in de toekomst ae overzeesche scheep vaart van het rijk mocht treffen door de poging van een buitenlandsche mogendheid om ten .opzichte yan de Britsche vlag een onderscheid te maken, de regceringen van het rijk gemeenschappelijk overleg zullen plegen over de beste middelen om deu toestand het hoofd tc bieden." Bij het sluiten der vergadering ontving de conferentie een deputatie der Rijkspera vereeniging, welke haar standpunt kenbaar maakte inzake de verbetering van de mid delen tot het verspreiden van nieuwsbe richten in het rijk. GRIEKENLAND. v Officieel blijft men geruststellende berich ten uitgeven over de situatie, ontstaan door den opstand van eenige garnizoenen, vooral in den Peloponesus. De regeering verzekert zelfs, dat binnen 24 uur de orde zal zijn hersteld. Alle oppositiebladen zijn voorloo pig geschorst. De vloot is de regeering trouw, evenals de garnizoenen van Salonika en Lharissa. POLEN. Ter bestrijding van de hooge kosten van het levensonderhoud heeft de regeering den spoorwegen gelast reducties toe te staan voor het vervoer van levensmiddelen en steenkolen, vooral naar de centra der nijver heid. Naar aanleiding van de ontploffing in het kruitmagazijn te Warschau heeft men zoo wel te Warschau als te Lemburg en in an dere plaatsen vele communisten gearres teerd. Bij huiszoekingen zijn sterk compro- mitteerende correspondenties gevonden, als mede groote hoeveelheden brochures, propa gandabladen en vuurwapens. RUSLAND. Er is besloteD, dat de begrootingen van alle volkscommissariaten voor het volgend dienstjaar met 40 zullen worden ver minderd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het Engelsche stoomschip Westmoreland dat uit Boston kwam met een bemanning van 80 officieren en matrozen, heeft draad loos geseind, dat het in nood verkeerde in een orkaan bij Delaware. Het seinde, dat de zeeën over het schip heensloegen en dat de booten waren weggeslagen en vroeg hulp. Daarna zweeg de draadlooze telegraaf. Men vreest, dat alle opvarenden zijn omgekomen. Te Belgrado heeft het huwelijk plaats gehad van prins Paul van Servië met prin ses Olga van Griekenland. In den nacht van Zondag op Maandag zijn twee kostbare gobelin» gestolen uit het kasteel van Versailles. Een der dieven is blijkbaar tegen den gevel opgeklommen met behulp van den bliksemafleider, dio geplaatst is op den hoek van het balcon der Apollozaal, die aan do Mercuriuszaal grenst, waar zich de be geerde gobelins bevonden. Met behulp va.n zeep en een diamant heeft hij een gat ge maakt in de ruit der zaal, zijn hand daar doorheen gestoken en aldus het raam ge opend. Er hangen in deze zaal drie gobe lins, waarvan do dief er twee meenam; de een stelt Lodewijk XIV voor bij het beleg van Douai, de andere de intocht van den Zonnekoning in Duinkerken. Ze konden ge makkelijk worden losgemaakt, waarop do dief ze blijkbaar heeft opgerold en met een touw vastgemaakt en vervolgens door het raam heeft geworpen, waar ze door mede plichtigen werden opgevangen. Het ging verdor gemakkelijk ze over den muur to werpen, die op sommige plaatsen nog geen manshoogte heeft en daarna moet de buit met een auto in veiligheid zijn gebracht. RECLAME. Gemakkelijk en zeker met Sloan's Liniment alleen maar besmeren inwrijven onnoodig en de pijn verdwijnt. Uit muntend voor alle spier- en senuw-pijnen. Probeert het I Verkrijgbaar bij alle Apotheker* en Drogisten. Prij» 1, 2728 Rede van Smntf. LONDEN, 23 Oct (Reuter.) Smuts die aan een maaltijd van de Scuth African Lunching Club in het Savoy-hotel het woord heeft ge voerd, heeft een uitvoerig en krachtig plei dooi gehouden voor een ernstige poging der mogendheden om Europa voor ondergang te behoeden. Smuts noemde het Britsche ge- meenebest de eenige stevige en blijvendo structuur in de wereld, waarvan de funda menten niet kraken. De oorzaak ligt in het feit, dat het empire niet op macht berust. De oplossing voor Europa's moeilijkheden moet worden gevonden. Alleen een vlugge, vastberaden actie is in staat een ramp te verhoeden. Zmd-Afrika staat buiten het strijdperk, maar is met de strijders innig verbonden. Behalve Nederland, dat velen in Zuid-Afrika zeer dierbaar is, zijn Frankrijk en Engeland moederlanden der Zuid-Af ri- kaansche bevolking. Spreker schilderde uitvoerig den ontzet- tenden toestand in geheel Duitschland en Europa en verklaarde dat zulk een toestand nimmer bedoeld is, door de onderteekenaars yan het Verdrag van Versailles. Hij drong vervolgens met grooten nadruk erop aan, dat er een groote conferentie moet worden bijeengeroepen van de mogendheden welke belang hebben bij de herstelkwestie. De regeeringen dier mogendheden moeten daarbij rechtstreeks zijn vertegenwoordigd, daar de zaak te ernstig en te dringend is, om haar oyer te laten aan de Commissie van Herstel of zelfs aan den Volkenbond; Spreker wist, dat er onderhandelingen gaande zijn over zulk een conferentie De afwezigheid van een of andere mogendheid zou de anderen niet mogen weerhoudqs de zaak zoo goed mogelijk tot oplossing ie bren gen. De aanwezigheid van Amerika is nood zakelijk, daar Europa Amerika vertrouwt en naar Amerika uitziet voor de verlossing. Smuts vertrouwt, dat Amerika op 't juiste oogenhlik zal handelen, daar Coolidge reeds het initiatief tot een conferentie nam. De stand der herstelkwestie maakt thans een oplossing mogelijk, maar spoed is een gebiedende noodzakelijkheid, daar anders de geheele herstelkwestie door veel ernstiger kwesties zou worden aangeslokt. Overgaande tot de bespreking der Roer* bezetting, verklaarde Smuts, dat de schade^ vergoeding onmogelijk is, zoolang de Roerbe-. zetting duurt. Spreker schetste de ellende, door de bezetting teweeg gebracht en her innerde aan Engeland's plechtige uitspraak, dat de bezetting onwettig is, waaraan niet kan worden getwijfeld. De zaak is dus, dat er een nieuw vodje papier is ontstaan. Het Verdrag van Versailles is het tweede voor-, beeld sedert 1914 van een groote regeling, welke moedwillig is verbroken. Na het gevaar van Duitschland's ineen storting voor Europa te hebben geschilderd en de onafzienbare Tampen, die daaruit voortvloeien kunnen, sprak Smut9 de hoop uit, dat het Britsche rijk ingeval Duitschland al9 laatste uitweg een beroep op het mede lijden der overwinnaars zou doen, dit land zou steunen. Smuts wijdde vervolgens eenige woorden aan de inlergeallieerde schulden in verband met de bewapening en urlte de meening, dat tegenover de edelmoedigheid van Engeland en Amerika, het Europeesch vasteland geen gelegenheid mocht krijgen, zich tot de tanden te wapenen. Smuts berioot zijn rede met een woord aan Frankrijk, en zeide, hevig gekant te zijn tegen dc politiek der Fransche regee ring. Hij gevoelt diepe sympathie voor het Fransche volk en herinnerde aan Frankrijk's rol als groote leider der vrijheid in Europa, om tenslotte een beroep te doen op dit land deze rol te hervatten. Rondom de Rijnland-republiek. KOBLENZ, 23 Oct. (Belg. Tel. Ag.) Het bestuuir der separatistische partij heeft eeu directorium gekozen, dat van volledige vol machten voorzien is. Twee zijner leden zijn Matthes voor Noord-Rijnland, en Dorten voor Zuid-Rijnland. Drie gedelegeerden van dit directoriuiB hebben zich hedenochtend bij den hoogen commissaris Tirard vervoegd en hem een verklaring overhandigd, waarin wordt ge zegd, dat de separatistische partij zich ver plicht achtte zich van het gezag meester, te maken en de Rijnlandrepubliek uit tö. roepen in do bezette gebieden wegens den, algemeenen. nood waarvoor de Rijnlanders niet verantwoordelijk zijn. Zij voegden er aan toe besloten te zijn de bepalingen van het verdrag van Versailles in acht te ne men en zich te voegen naar de besluiten der bezetfcing&autoriteiten. Tirard antwoord de dat nu de separatistische beweging in enkele steden in het bezette gebied een feitelijk bewind vormt, het hooge commis sariaat de Rijnlanders verantwoordelijk acht voor de openbare orde in deze steden tegenover de bezettin^sautoriteiten. Een- zelfdo stap is bij de Britsche hooge com missarissen gedaan. BRUSSEL, 24 Oct. (Belg. Tel. Ag.) Een telegram aan de Libre Belgique" meldt, dat do separatistische beweging zich in dei Fransche zone uitbreidt. In den namiddag is Coblenz in handen der separatisten ge vallen. De politie stelde zich te* beschik king van den Franschen hoogen commis saris Tirard. KEULEN, 24 Oct. (V.D.) Na Trier, Bonn !Wiesbaden en Duren is thans ook Duisburg en een aantal kleinere steden door de Se paratisten bezet. De Separatisten bepalen zich tot het bezetten van de openbare ge bouwen, op welke zij do Rijnlandsche vlag hijschen. Behalve in Aken verwacht meu ook in andere plaatsen ernstige onlusten. In verschillende steden is de algemeene staking door de vakvereenigiugen afgekon digd. AKEN, 24 Oct. (V.D.) Do toestand ia Aken was hedenmorgen nog niet gewij zigd. De heer Deckers en zijn aanhangers bezetten nog steeds het gebouw van den regeeringspresident. (In tegenstelling met wat reeds gemeld werd). In de stad is de toestand betrekkelijk rustig. Daar de Belgische autoriteiten de Schupo verboden hebben in te grijpen en samenscholingen niet worden geduld, kun nen de Separatisten niet uit hun laatste! schuilplaats verdreven worden. De werkzaamheden op het post- en. tele graafkantoor zijn weer hervat. Het „Journal" meldt uit Aken, dat daar bij de onlusten een tiental personen werd gedood. Het aantal gewonden is zeer groot. Uit het bezette gebied. DUSSELDORF, 23 Oct. (Belg. Tel. Ag.) Minister Le Trocquer is hier aangekomen om ter plaatse de verschillende problemen te be8tudeeren, welke zich naar aanleiding van het staken van het lijdelijk verzet voor doen, alsmede om do actie van de interge- ailieerde controlemissie van de mijnen en fabrieken, alsmede die der Rijnlandsche! 8poorwegregie met elkaar in overeenstem ming te brengen, ten einde de volledig hervatting van den arbeid te bespoedigen.. De toestand te ®amburg. HAMBURG, 24 Oct. (V. D.) Gisteravond zijn te Hamburg zes torpedojagers aangeko* men, die onmiddellijk troepen aan land zet^ ten ter assistentie van de politie en rijk* weer. 's Avonds te acht uur braken nieuwe, onlusten in de stad uit, De staat van beleg is afgekondigd. Het is niet toegestaan zien na ell uur 's avonds en voor vijf uur '8 mor gens op straat te bevinden. i De patrouilles hebben instructies gekre gen, op ieder, die zich in den verboden tijg op straat bevindt te schieten. De communie ten verzamelen zich in de voorsteden, wa&J! zij aangevallen .worden door de schupfii^

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2