DONDERDAG 18 OCTOBER Anno 1928 EERSTE BLAD. f Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws] van heden. "73 -fto. f9513. LEIDS prijs der ad verte ntieni 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en katerdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. f Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden f 2.85, per week0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.13, Franco per post 2.85 -f portokosten. £llt nummer bestaat uit TWEE Bladen f gemeentelijke vischverkoop. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel IVUchmarkt 18, tel. 1225, is Vrijdag verkrijg baar SCHELViSCH a f 0.18—f 0.25, SCHOL It 10.23—f 0.42, en KABELJAUW a f0.42 per pond, en ZEEUWSGHE MOSSELEN a 10.05 per K.G. N. O. DE QIJSET.AAR, Burgemeester, f Leiden, 18 October 1928, Propaganda-avond van den Bond v. Technici Gisteravond had in café-restaurant „Den Burcht" een propaganda-vergadering plaats, uitgeschreven door de afd. Leiden van den Bond van Technici, welke vergadering zeer teslaagd genoemd mag worden. De opkomst per leden was goed. Tevens waren aanwezig fle bondsvoorzitter, de heer Koggink, uit Am sterdam, en het bondsbestuurslid de beer panders, uit Rotterdam, de Bondsambtenaar jpn eenige niet-leden van den Bond; totaal 'pngeveer vijftig. Te kwart over achten opende de heer Nie- boer, afdeelings-voorzitter, de vergadering. Hij sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst en riep inzonderheid den Bondsbe- ptuursleden, benevens den niet-leden een hartelijk welkom toe. Daarna gaf hij bet woord aan den heer (Van der Molen, Bondsambtenaar van den B. y, T., die een propaganda-rede hield over het pnderwerp: „Waarom eenheid in het corps technici?"' In het kort doorliep spreker eerst het ont staan der verschillende organisaties, als ge volg van een zekeren steun, welken de hand arbeiders zochten door gemeenschappelijk hun maatschappelijke belangen ten opzichte van hun werkgevers behartigd te zien,, om daarna stil te staan bij het organiseeren van meer intellectueele arbèiders. Waren dfe handarbeiders direct al veel meer georgani seerd in één groote organisatie, met de meer Intellectueele arbeiders stond dit geheel an ders. Spreker noemde eenige punten, waarmede hij aantoonde de treurige verdeeldheid on- der de organisaties der technici. O.a. dat er j ook^nfê"geschied rlr.nl» rln iraroolii 11 nn^n L-nr.nl 1-lran onrno vonl UUh" 1UCl feCÜCHieU. statuten van den B. v. T. had verduidelijkt, waaruit spreker memoreerde, dat het zeer zeker de Bond van Technici moest zijn waarbij alle technici zich hadden aan te sluiten, besloot spreker deze hiermede zijnj zeer aandachtig gevolgde rede. Hierna bestond nog gelegenheid vragen te stellen, waarvan door een der aanwezigen gebruik werd gemaakt en die door den heer Van der Molen tot tevredenheid werden be antwoord. Daarna dankte de heer Nieboer namens de afdeelingsbestuur de aanwezige Bondsbestuursleden, leden en niet-leden, benevens voor de belangstelling van de zijde der Pers en sprak den wensch uit, dat alle niet-leden aanwezigen zich zouden doen in schrijven als lid van den B. v. T., waaraan enkelen dan ook werkelijk gehoor gaven. Daarna sloot de Voorzitter deze geani meerde propaganda-avond. Prof. G. Koolemans Beynen heeft gis teravond den cursus, welke, evenals vorige jaren, ook dezen winter vanwege de Ver- eeniging Instituut voor Tropische Genees kunde RotterdamLeiden wordt gehouden voor medische studenten en andere belang stellenden, in de collegezaal van het ge reed zijnde Instituut voor Tropische Genees kunde alhier geopend met een voordracht, waarbij hij de vraag besprak: Wat zijn tro pische ziektenen waarom zijn zij tropisch? Bij de opening der R.-K. Universiteit te Nijmegen heeft de rector-magnificus der Leidsche Universiteit, mr. H. Krabbe, den aartsbisschop en het bestuur en de profes soren der R.-K. Universiteit toegesproken namens de Nederlandsche openbare univer siteiten en Hoogescholen. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen zijn in Den Haag geslaagd de dames P. C .W. Krijnen, E. Meeuwis, D. O. de Snoo en M. J. Hermans, allen alhier. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 November a.s., de surnumerair der dir. bel., invoerr. en accijnzen Th. J. F. Zeij tijdelijk benoemd tot adjunct-inspecteur dier midde len alhier, derde afdeeling. Heden herdacht onze stadgenoot, P. Wilschut den dag, waarop hij 25 jaar gele den in dienst kwam in de smederij van den heer A. E. van der Voet, aan den Morsch- weg alhier, waar hij al dien tijd werkzaam bleef, tot wederzijdsche bevrediging en vol doening. Het lag dus voor de hand dal de dag van 18 October voor den jubilares niet dat noemde en daarom een plaatsje zoekt in de groote groep van volkéren, waarvan Enge^ land met haar machtige vloot de kern vormt, en die zich richt tegen een dergelijke groep, waartoe Frankrijk behoort. De thans door ons ministerie voorgestelde vloot heeft niet ten doel Indië te verdedigen. Ieder weet dat het voor ons onmogelijk is om een land, dat acht en vijftig maal zoo groot is als Neder land, te beschermen.. Deze vloot beoogt slechts te zijn een vleugel van het groote slagfront dat' daar zal worden gevormd. De toestand van nu gelijkt volkomen op dien van voor 1914. Het kapitalisme voert tot den nieuwen oorlog. Het eenige verschil is dat destijds de ontzettende meerwaarde de oorzaak was, terwijl thans de verwoestende ellende er toe leidt'. De oude connecties met Duitschland leveren geen voordeel meer op. Daarom gaat het Nederlandsche kapitalisme zich oriënteeren naar andere zijde. En daar om ook moet deze vloot er komen, ten koste van alles." Sprekers eindigden beide hun rede "met hiertegen ten scherpste te protesteeren. De commissaris van politie alhier, ver zoekt den twee dames, die Dinsdagmiddag te"omstreeks twaalf uur getuigen waren van het plegen van onzedelijke handelingen door een man in het Van-der-Werff-park, zich ten spoedigste bekend te maken aan het bureau van politie, afdeeling recherche. De firma H. J. Bik, in piano's, orgels enz., aan het Noordeinde hoek Rapenburg, zorgt steed9 met zijn reclame up to date te zijn. Wij mochten daarop reeds eerder de aandacht vestigen. Thans exposeert hij een „doorgesneden" piano, uit de Slüllgarler Pianofabriek, waar van de firma in Leiden en Omstreken de vertegenwoordiger is. Deze doorsnede geeft een volledigen kijk op het samengesteld me chaniek van een piano. Men kan het instru ment nu in al zijn onderdeelen leeren ken nen. Het is meteen een aanbeveling voor 't merk, want alle onderdeelen ervan blijken zeer solide en zijn fiin afgewerkt. De sinds jaren her algemeen geroemde banketbakkerszaak van den heer G. Appelo, Iloogcwoerd 4547, ging, nu drie jaar ge leden, in andere handen -over. De nieuwe eigenaar, een in Holland geboren Rus, deed wel zijn best doch vermocht, vermoedelijk door onbekendheid met de Ilollandsche toe» standen, niet de zaak op dezelfde hoogte te houden en zocht daarom iemand die haar wilde overnemen. Hij vond daartoe bereid den heer IT. van Tongeren, banketbakker en onopgemerkt zou voorbijgaan. En dat is dan J kok, die behalve een bloeiende banketbak- door de verschillende kopstukken, soms veel ,en veel werk wordt verricht, en veel geld moet worden uitgegeven, om ten slotte tot de ontdekking te komen, dat al hun werken sléchts voor enkele leden is geweest. Beter staat het met de administratieve menschen, die zich meer in geheel vereenigd hebben dan de technici. Nadat spreker nog een en ander aangaande de treurige verdeeldheid onder de technici met enkele feilen duidelijk had gemaakt, memoreerde hij in korte trek ken de verschillende punten van actie, waar voor gestreden moest worden, wat slechts alleen dan kon gebeuren, wanneer alle tech nici zich, vrij van politiek en godsdienst, zich gemeenschappelijk verbonden, zooals Jnedezeggingschap in de bedrijfsleiding, rechtspositie, wettelijk erkende staatsdiplo- ma'3 enz. Juist in tijden van hooge conjunc tuur bloeiden de organisaties, doch nu de .tijd van reactie, zooals spr. het noemen wilde, hoogtij viert, blijkt helaas, het orga- nisatiegevoei sterk te verslappenjuist thans, nu de arbeiders hun organisatie het hardst noodig hebben. Juist dezen tijd maakt' het noodzakelijk zich zoo eendrachtig mogelijk te doen vereenigen, ten einde de belangen het beste voor de technici te kunnen doen laten behartigen. Hierna hield spreker eenigen tijd pauze, öm daarna in stevige, korte lijnen naar vo ren te brengen, waarom het nu zaak was zich als technicus aan te sluiten bij den B. v. T. Allereerst, volgens spreker, omdat de B. v. T. is een organisatie met neutralen grondslag, vrij van politieke en godsdien stige problemen. Ten tweede, omdat de B. v. T. alleen de economische problemen voor zijn leden behartigt, wat spreker verduide lijkte door een vergelijk te maken met de Vlootwet en art. 40. Het gaat niet aan de or ganisatie achter de politiek en omgekeerd de politiek achter de organisatie te plaatsen en als gevolg hiervan pen vakorganisatie in politieke aangelegenheden te laten meespre ken zooals dit met de Vlootwèt het geval is, alhoewel ieder lid zelfstandig zonder eenig bezwaar al of niet het volkpetitionnement heeft kunnen teekenen, terwijl daar direct tegenover staat art. 40, welks vraagstuk Voor de betrokken ambtenaren een zuiver economisch is. en waar tegen stelling dient genomen te worden, al is hier in dit geval de Staat de werkgever. Daarna bleef spreker eenigen tijd stil staan bij hetgeen de B. v. T. gedurende zijn bestaan voor zijn leden heeft gedaan, zooals het bevorderen van het M. T. onderwijs, ge memoreerd uit een in 1908 door den B. v. T. gehouden congres, het georganiseerd over leg, waar o.a, de afd. Leiden, Amersfoort en Ifle Prov. Groningen reeds zijn aangesloten, ifcnz., enz. Nadat spreker nog gloedvol de stelling had verdedigd „eenheid in organisatie voor Aiie lechniefc" npg eenige art» yan de Hedenvoormiddag, tusschen elf en twaalf uur,- werd de jubilares met zijn gezin per rij- j tuig van huis gehaald en in de woning van zijn patroon hartelijk door de familie en de j overige leden van het personeel ontvangen. De heer Van der Voet wenschte hem namens allen geluk met dit jubileum, prees de goede kwaliteiten van W. en sprak met waardee ring over de wijze, waarop hij steeds de za ken van zijn patroon heeft behartigd alsof het zijn eigen zaken ware. Uil erkentelijk heid daarvoor bood hij den heer W. een enveloppe met inhoud aan. De kinderen van den heer Van der Voet voegden daaraan nog een kistje sigaren, een taart en bloemen toe, terwijl den jubilares door het overige perso- neel een lamp werd aangeboden. I De heer W. bedankte in hartelijke be- i woordingen voor de waardeerende wijze, 1 waarop hij was toegesproken en voor de ge schenken, door hem ontvangen. Men bleef vervolgens nog eenigen tijd ge zellig bijeen en de jubilares had verder den dag geheel vrij. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen 1 een drietal ambtenaren van het kantoor der Rijks Directe belastingen alhier, afdee ling Kadaster den dienst verlaten. De heeren J. J. Blom en H. J. Molema, beiden landmeter, met het oog op den pensioen gerechtigden leeftijd en de heer W. A. van Maaren, boekhouder, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Voor de openbare vergadering van het „Agitatie-comité tegen de Vlootwet", gister avond in de Graanbeurs gehouden, was o.m. als spreker aangekondigd de uit lndië ver bannen communistische volksleider Semaoen En het was er dus vol Semaoen, de Indische bannelingI Niet waar, dat trekt. Die aankondiging doet het ten volle. Het publiek was zelfs een oogen blikje enthousiast' en zong den Javaan, toen hij het spreekgestoelte had bestegen, staande de Internationale toe. Overigens beantwoordde diens rede waar schijnlijk niet aan de verwachtingen. Se maoen, bruin tenger kereltje, vertelde in slecht Hollandsch en met zwakke onduide lijke stem, van de onderdrukking van het In dische millioenenvolk door hel Nederland sche kapitalisme, 't Was een verhaaltje, géén rede, geheel in verteltrant gehouden en vrij van de serie bekende scheldwoorden. Hoe ge heel in tegenstelling waren daarmede de redevoeringen van de twee andere woord voerders, namelijk Th. Dissel en L. de Vis ser, die een fel protest uitten tegen de opko mende reactie en daarbij op verbazingwek kende wijze jongleerden met termen als: uit buiters, misdadigers, gespuis enz. enz. Hun beloog kwam in groote trekken daarop neer, „dat Nederland de Indiën wil behouden als „uitbuitmgsobject", gelijk de heer De Visser kerij aan de Haven ook een Lunchroom aan de Breeslraat met succes exploiteert. De heer Van Tongeren stelt zich voor om de traditie die de zaak van Appelo tot een der fijnste zaken van de stad stempelde, weder hoog te houden. Hij wenscht de banketbakkerij en 't chocoladehuis, waaraan een moderne lunchroom is verbonden, geheel te sturen in de richting, die door de firma Appelo met zooveel succes is gevolgd. De winkel en de lunchroom zijn geheel naar de eischen, die men aan een luxe in richting van dezen aard mag stellen, ge restaureerd. Morgenmiddag wordt de zaak heropend. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Eon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel. De Sabijnsche Maagden roof, klucht van Franz en Paul von Schöntan. Gelijk bekend is ook de Koninklijke niet ontkomen aan de malaise, die om verschil lende redenen de diverse tooneelgezelschap- pen drukt, waarop we hier overigens niet zullen ingaan. Integendeel zelfs, het gezel schap Royaards heeft daarvan ook den vol len druk le doorstaan. Wij zien daarin dan ook de reden, dat, evenals vrijwel alle an- dere gezelschappen kwamen met oude be kenden, ook door het Nederlandsch voor het eerste optreden in dit seizoen in onzen Schouwburg, werd gekozen een oude beken de, de klucht hierboven vermeld een klucht die een overdonderend succes heeft gehad en dat nog heeft en steeds hebben zal bij een bezetting *als gisteravond het geval was. Hoe wel wij toch eenige malen dit eenigszins grove Duitsche werk zagen, hebben de ver tolkers het klaar gespeeld, ons nogmaals te amuseeren, alsof we al de dwaze situaties en verwikkelingen niet wisten. Dus alle hulde I Willen we enkelen uitpikken uit de over de geheele linie vrijwel in volslagen klucht- toon en met snel tempo spelenden, dan wil len we noemen Hubert la Roche als den theater-directeur vol levendige sappigheid, hem zoo bij uitstek eigen, Elias van Praag als de professor, misdadiger door het schrij ven van zijn Romeinsche tragedie in zijn studententijd, Oscar Tourniaire als de schoonzoon, Anna Sablairolles als de strenge professorsvrouw maar laten we ophou den, anders schrijven we het volledig pro gramma na van deze kluchtige klucht, in kluchttrant vertolkt. Het succes was groot, want er is meer malen gebruld van den lach. Alleen het aantal genietenden was maar heel matigjes. De bezoekers waren te tellen. Wanneer de prijzen eens wat verlaagd waren a u Het overgangsbesluit 1922. De Vereeniging van Ned. Werkgevers heeft naar aanleiding van een mededeeling van den Minister van Arbeid, Handel eü Nijverheid, dat hij niet het voornemen heeft door middel van het Overgangsbe sluit de mogelijkheid te laten bestaan, den werktijd voor de stevkerijen, de steenbak kerijen en misschien ook voor de kalkzand steenfabrieken op de tegenwoordige wijze te verlengen, (inmiddels is aan steenbakke rijen en kalkzandsteenfabrieken een over- werkvergunning, resp. van 1 April 1924 30 September 1924 en van 24 October 1923 tot 30 September 1924 verleend) dezen Mi nister een brief geschreven, «waarin zij te gen dit voornemen waarschuwt. De tijden zijn er niet naar, aldus de brief, dat de overheid den werktijd zou mogen bekorten. Integendeel, de malaise, welke het bedrijfs leven teistert en waarvan ook de Staats financiën de nadeelige gevolgen ondervin den, heeft een zoodanigen omvang* aange nomen, dat het noodzakelijk is, dat de overheid alle beletselen voor een langeren werkdag, waar die nog mogelijk is, weg- neme. Het bestuur meent ten deze nog wel te mogen herinneren aan het adres der Vereeniging aan de Tweede Kamer van 1 Mei 1922. Reeds toen achtten de leiders der grootste industrieele ondernemingen van Nederland de economische omstandigheden van dien aard, dat naar hun oordeel voor een overgangstijdperk van bijv. drie jaren voor alle bedrijven afwijking van de bepa lingen omtrent den werktijd behoorde te worden toegestaan en wel voor arbeiders van zestien jaar of ouder tot een maximum van 56 uur per week. Sedert 1 Mei 1922 zijn de toestanden voor onze nijverheid en voor ons land aanzien lijk verslechterd. Wat dan ook voor het tijdperk van den lsten Mei 1922 gold, geldt thans in nog sterker mate. En evenmin als toen werd het bestuur thans geleid door gevoelens van verkeerde reactie. Het ie uitsluitend de harde noodzaak, welke het bestuur de meening doet voorstaan, dat de mogelijkheid tot langer werken ook zonder bijzondere voorafgaande ovorheidsvergun- ning nu niet langer der industrie moet wor den onthouden. Hierin wordt door over- werkvergunningen niet op dezelfde wijze voorzien als door het overgangsbesluit. Immers, al treft de door den Minister bedoelde intrekking van het overgangsbe sluit slechts het welzijn van een paar be drijven, de toegenomen onzekerheid, of men op meer duurzame werktijd verlenging zal kunnen rekenen, of kunnen blijven re kenen, drukt op vrijwel het geheele Ne derlandse!^© bedrijfsleven. Wanneer in de huidige tijden de bedrijfsleiders al hun krachten inspannen om hun zaak op gang te houden, om voor hun producten nieuwe afzetgebieden te winnen, om hun producten zoo goedkoop mogelijk van de hand te zet ten, meenen zij daarbij op steun te mogen rekenen van de Regeering en wel speciaal van den Minister van Nijverheid. Het bestuur dringt er dan ook bij den Minister op aan, dat hij aan zijn bovenver meld voornemen geen gevolg geve, maar dat hij -integendeel zijn medewerking ver leen©, om het mogelijk te maken, desge- wenscht tot tijdelijke verlenging van den arbeidsduur over de geheele linie te komen. Die verlenging zou dan moeten zijn in den geest van het adres van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers van den lsten Mei 1922. Uit de textielindustrie. In een Dinsdagavond te Enschedé ge houden ledenvergadering van de Federatie van Textielarbeiders is meegedeeld, dat het bestuur van ,,De Eendracht" het voor stel heeft gedaan, dat te Enschedé een staking zou worden geproclameerd. De besturen van ,,St.-Lambertus" en „Unitfis" konden zich met dit voorstel ver eenigen. Het federatiebestuur verklaarde I evenwel, voor de doorvoering en gevolgen van zulk een staking geen verantwoorde lijkheid te willen dragen. De vergadering keurde met algemeene stemmen de dogr het federatiebestuur aan genomen houding goed. Dinsdag zijn te 'e-Gravenhage, onder leiding van het dagelijksch bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel en het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel (A.C.O P.) opnieuw in vergadering bijeen gekomen ter ver dere bespreking van het beleggen van een groot vertegenwoordigend congres, het welk gericht zal zijn tegen de plannen der Regeerïng inzake salarisverlaging, enz. Dit congree zal worden bijeen geroepen te Amsterdam. Het congres zal worden gevolgd door een straatbetooging. Naar de „N.R.Ct." verneemt, zal de voordracht voor gemeente-seoretaris te Rot terdam bestnan uit mr. M. W. Schelt erna Jrf| administrateur ter provinciale griffie van Noord-Holland en mr. M. Schmeding, administrateur ter gemeente-secretarie daar ter stede. De Zulnlgheidsvereeniging (vereeni ging tot bevordering van vermindering tan belasting) te Rotterdam heeft Dins- BINNENLAND. De Ver. van Ned. Werkgevers en het over gangsbesluit 1922. Een nienw model-bankbiljet van veertig gulden. BUITENLAND. Toenemende spanning in Duitschland door den loop van zaken in Beieren en Sak- sen. De Duitsche zaakgelastigden te Brnssel en Parijs stellen zich nogmaals in verbinding met de regeeringen, Nieuwe Zwitsersche nota aan Frankrijk, De Engelsche rijksconferentie. dag aan de Ged. Staten van Zuid-Holland verzocht, het besluit van den Gemeente raad aldaar in zake het doorbraakplan niet goed te keuree of hun goedkeuring te onthouden aan een besluit tot het doen van de daarvoor benootiigdo uitgaven. Te Rotterdam is cLo najaarsvergade ring van de Ned Zendingsvereeniging ge houden. Zij werd ingeleid door een gebeds ure, waarin ds. B. J. O. Rijnders, te Rot terdam, voorging. Do voorzitter, v s. H. J. de Zwart, open de de gewone vergadering met gebed en het lezen van Hebr. 12. Hij herinnerde er aan, dat da Ned. Zendingsvereeniging crit jaar haar 65-j'arig bestaan herdenkt. Hij sprak verder ter nagedachtenis van ds. M. Lindenborn, die zoo onverwachts aan zijn arbeid werd onttrokken. Enkele mededeelingon werden gedaan omtrent de inkomsten en het dreigend te kort. Er moet nog voor de samenwerkende corporaties veel inkomen om zonder tekort sluiten. Een bijzondere collecte wordt georganiseerd. Gewezen wordt op de week van Gebed, toewijding en offer, welke /ral worden gehouden van 11 tot 18 November De afdeelingen maken zich op om dezo actie kr-achtig to steunen. Tot lid van het hoofdbestuur werden herbenoemd ds. W. Coenraad, te Beek ds. H. P. Porbgena, te Voorschoten J. A. Hoekendijk, te Heemstede H. Mostert te Rotterdamds. O. D. van Noppen, te Zwolle, en ds. B. J. O. Rijnders, te Rot terdam, en is gekozen de heer G. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname, te 's-Gra- venhage. In de middagvergadering deed ds Rauws mededeelingen omtrent het zendingswerk op West-Java en Z.O. Celebes. De heer Van Benthem, zendeling te Ban doeng, sprak over den „nood der zende lingen." Mr. J. M. J. Schep<per, Zendingsconsul met verlof, eprak daarna, en vervolgen» zendeling Hen, ds. Van Noppen en de heer van Weezen. Na een paar opmerkingen over den Iin ternationalen Zendingsraad werd de ver gadering gesloten. De Amerikaansche vice-admiraal PK. Andrews, wien9 vlag de thans in de haven van Rotterdam toevende kruiser „Pitts burgh" voert, de commandant van dien krui ser John V. Klemans en zijn officieren wa ren gisteravondten stadhuize aldaar de gasten van het gemeentebestuur. Een in de bloemistenwereld zeer be kend man, de heer Corn. M. Knopper, te Utrecht, is gisteravond, 66 jaar oud, over- leden. Gistermorgen heeft de voorzitter, de heer Ed. G. Sehürmann, uit Rotterdam, In de groote zaal van de Bociëteit „Concor dia", te Breda, de algemeene vergadering geopend van den Middenstandsbond, Ne- derlandschen Bond van vereenigingen van den handeldr ij venden en van den indu- strieelen middenstand, dio, als gebruike lijk, aan het congres voorafgaat De heer P. van der Linden, voorzitter van de Algem. Middenstandsvereoniging .voor Breda ©n Omstreken, heette bestuur en afgevaardigen hartelijk welkom. De voorzitter hield daarna oen openings rede, die tot tifel **oeg- Terug naar het Rijk der mogelij A ,.en De heer Ingenool deed voorlezing van een aantal brieven, behelzende berichten van verhindering van de Ministers Binnenlandsche Zaken en van Handel en van een aantal andere personen. Aan de orde was o.a. het jaarverslag 1922'23 van den secretaris, den heer A. A. Collenteur te Rotterdam. Uit de vergadering werd de vTaag fcteld, hoe het etaat met do huldiging van

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1