No. 19511 DINSDAG 16 OCTOBER Anno 1923 Officieels Kennisgeving, STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD prijs der advertentie ni BO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prii». Kleine AdverfentlSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags én Za'.erdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 80, I Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratis 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 prijs dezer courantt Voor Leiden per 8 maanden 78.85, per week' .ttrróntil K 0.18. i Bulten Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week" TÏjiri—0,18, Franco per post 7 8.8B H" portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. !Aan den gemeentelijken visckwinkel, .Vischmarkt 18, tel. 1225, is Woensdag ver krijgbaar Versche HARING a f 0.12, SCHEL- iVISGH a f 0.21—f 0.28 en SCHOL a 10.16 per pond. Verder doorloopend verkrijgbaar gezouten zg.n. MAATJESHARING (voor den inleg) a 6 cent, en gezouten VOLLE HARING a 5l/« cent per stuk. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. Leiden, 16 October 1923. Ravenna. Gisteravond hield mej. E. Knappert in Ju.1, Volkshuis haar lezing over Ravenna. Deze merkwaardige plaats, nu een klein provinciestadje met een bevolking van 37.000 inwoners, levende van wijnbouw, ziidewormenteelt en landbouw, was in vroe ger eeuwen in vier tijdperken de zetel van verschillende beerschers. Door haar ligging was Ravenna reeds voor de Romeinen een belangrijk strategisch punt, Keizer Augus tus maakt© van d© havenstad Classis, nu nog door een weg met Ravenna verbonden, zijn tweede vloolbasis. In de vijfde eeuw was de stad de zetel der .West-Romeinsche keizers, daarna heerschte er de Koning der Oost-Gothen, Theodorik. Tiet laatste roemrijke tijdperk was in de zesde eeuw onder Justinianus, toen de exar- chen van het Byzantynsche rijk in Ravenna hun stadsplaats hadden. Van de Romeinsche eens bloeiende havenstad is nu niets meer over dan een kale, moerassige vlakte, waar- In eenzaam en verlaten de oude basiliek van San-Apollinare in Classe^taat. In de verte ziet ir. n nog de Pineta, het oude den- i nenbosch, door Byron bezongen. Voor velen is Ravenna belangrijk om de herinnering aan den grooten banneling Dan te. ö;.e hier leefde en stierf; bier schreef hij bet grootste deel van zijn „Paradiso". Voor anderen is Ravenna de plaats, waar I 'een groot verleden voor ons opdoemt uit een Z.g.n. tijd van barbaarschheid. Hier wordt de wonderbare kunst der mozaieken nog bewaard uit dat tijdperk, welker schitte rende, glanzende kleuren ons zoo uitermate bekoren. Deze Ravennatische kunst is bui tendien merkwaardig om de voorstellingen, die groote ideeën symboliseeren en geen persoonlijkheden willen verbeelden. Dit is vooral te zien op de wanden on gewelven in het praalgraf van Galla Placidia, die kunstzinnige vorstin, dochter, zuster en moeder van Romeinsche keizers, zelf gedu rende vele jaren Augusta, regeerende kei zerin. Statig en rhythmisch schrijdt de stoet van heiligen voort op beide wanden van de San-Apollinare nuovo; een kerk, door Theodorik gesticht. Geen tafernelen uit de lijdensgeschiedenis van Christus worden hier getoond; ernst, se reniteit is de hoofdindruk, dien deze mo zaieken geven. Vooral eigenaardig is het ge bruik van symbolen in plaats van figuren; zóó in de apsis van San-Appolinare in Classe waar een groot kruis de Christusfiguur ver vangt, of in de gewelven der doopkapellen, waar tronen met een* kroon en altaren met een evangelieboek de wereldlijke en geeste- I lijke machten verbeelden. Deze kuhst in Ra venna gaat buiten menschelijke emoties om. Eerst na St. Franciscus wordt het gevoel in houding en gebaar vertolkt in de Italiaan- sche kunstwerken. Ten laatste zien wij in San-Vitale de mo zaïeken, ten tijde van Justinianus aange bracht Twee daarvan zijn merkwaardig, doordat zij den keizer met den bisschop en gevolg en keizerin Theodora met haar hof stoet voorstellen en nu bepaald portretten te zien geven. In dezelfde kerk zijn ook de bij zonder mooie wandvullingen, de M.E.'sche Opvatting van het Oude Testament als voor spel van het N. T. verbeelden, n.l. het' offer, door Abraham gebracht, dat van Abel en dat van Melchisedek. Wondermooi zijn in de San Vitale ook de marmerbekleeding der wanden en de a jour bewerkte kapiteelen, met sym- i bolische dieren en planten versierd. Moeilijk i9 het een tweede plekje grond op deze aarde te vinden, waar de kunst nog zoo tot ons spreekt van de stille, grootsche cul tuur van de vierde tot de zesde eeuw. De heer N. J. Cupédo, cand. alhier, is beroepen bij de Ned.-Herv. Gem. op Marken. Den 17den October a.s. hoopt de heer J. Remond te herdenken, dat hij voor vijf en twintig jaren als letterzetter in dienst trad bij de firma v.h. E. J. Brill, alhier. Tot directeur van de muziekvereenl- ging „Werkmans Wilskracht", alhier, is be noemd de heer Gerardus Dik, voorheen kapelmeester bij den staf van het 4de Reg. Inf., die de benoeming heeft aanvaard. Ter voorkoming van misverstand wenschen wij er, naar aanleiding van ons gericht van gisteren over het ontslag van Ambtenaren en andere personen werkzaam kan bei in aanbouw: pijnde Academisch Zie kenhuis, op te wijzen, dat dit bericht geen betrekking heeft op de tijdelijke ambtena ren die met het oog op de bezuiniging met ingang van 1 en 15 Nov. a.s. ontslagen wor den. Gisteren was het juist 40 jaar geleden, dat onze stadgenoot P. van Lienden bij do Rott. Tramweg-Mij. in dienst kwam. Bij de exploitatie dier Maatschappij van de Leid- sche Paardentram werd hij met enkele an deren, zooals de heeren Willebrand en Wel bergen, overgeplaatst naar hier. Hij bedien de paardentram zoolang deze bestond en ging toen over naar de N. Z. Holl. Tramweg- Mij. en zoo ziet het Leidsche publiek hem nog dagelijks als conducteur dienst doen. Bij het tramrèizend publiek, vooral bij dat ge deelte, dat vrij geregeld gebruik van dit ver keersmiddel maakt, is hij als derde in den bond der oude garde, door vriendelijke hulp vaardigheid wel bekend. Toen de voor de andere twee gevormde commissie, de heeren Mingelen, Planjer en Sijtsma, voor de derde maal een beroep deden op de Leidsche bur gerij, liet deze zich, ook al volgden de jubi leums elkander wel wat snel op, niet onbe tuigd. Een niet te versmaden bedrag kwam bij de commissie binnen. Intusschen offreer de ook de Directie de voor dergelijke jubi leums toegewezen enveloppe met inhoud, terwijl de collega's gezamenlijk hun ouden makker en vriend een gouden horloge met inscriptie vereerden. Verder kwamen particulieren daaraan hun blijken van waardeering toevoegen. De huis kamer was gisteren gevuld met blodtnstuk- ken en daar tusschen prijkten taarten en banket, waaronder een taart, versierd met de oude paardentram en de nieuwe electrische in suiker. Gisteravond, terwijl de commissie uit de burgerij haar gelukwenschen kwam aanbie den, bracht ook het muziekgezelschap van het Trampersoneel, onder goede leiding van I den conducteur Van Breda, den jubilaris aan zijn aan den Zijlsingel gelegen woning. 1 een serenade, waardoor uit de omgeving roayle belangstelling was. Toen de conducteurs-muzikanten binnen waren, bood de commissie uit de burgerij, bij monde van den heer Sijtsma een porte feuille met inhoud, benevens een lijst met de namen van hen, die bijdragen voor dit doel beschikbaar stelden aan Roemend de groote welwillendheid en vriendelijkheid van dezen conducteur, stelde spr. dezen tot voorbeeld aan de jongeren, en wekte hen op in dit opzicht hun voorgangers te volgen, appreciëerend, dat zij hij hun drukken dienst nog tijd en lust hebben zulk een goed muziekkorps te vormen. De jubilaris dankte mede namens zijn huisgenooten allen hartelijk voor de hulde, hem gebracht. De afdeeling Leiden van den Jongelie- den-Geheelonthoudersbond hield Zondagna middag een goed geslaagden theemiddag, in het Nutsgebouw. Er wa3 een verloting aan verbonden. De middag werd opgeluis terd door muziek en zang. De opkomst over trof de verwachting. Ongeveer te zes uur sloot de voorzitter den theemiddag, met een opwekking, allen op den propaganda-feest- avond te komen, die Zaterdag 27 October in den foyer van de Stadszaal gehouden zal worden. In de heden door de Commissie van Beheer van de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" gehouden aan besteding van de levering van aardappelen ten dienste van deze gestichten van af 1 Nov. 1923 tot 30 April M)24 waren slechts twee inschrijvingen ingekomen n.l. van N. v. d. Vlist voor a. (Eigenheimers) f 8.06 per 100 K.G.; voor b. (aardappelen voor stamp pot) f 6.48 per 100 K.G.; Th. Haan Bzn. voor a. f7.98 per 100 K.G., b. f6.73 per 100 K.G. Hedenvoormiddag te ruim elf uur brak een wiel van een met veevoeder gevulde vrachtkar van den heer Van H. juist op de trambaan tegenover de H. B. School aan den IIooge-Rijndijk. Wagen met inhoud viel op de rails en het duurde ecnigen tijd voor de baan weer vrij werd, waardoor de tram eenige vertraging ondervond. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Tegen P. en G. is proces-verbaal op gemaakt wegens knoeierijen bij de steun- verleening der werkloozen. Alhier is aangehouden Zekere K., die van zijn corps is gedeserteerd. Hij is door de militaire politie afgehaald en naar zijn corps teruggebracht. Op het perron van het Hollandsche Spoorstation in Den Haag i9 een kistje met vier ridderkruisen gestolen ten nadeele van J. V., alhier. De auto-bus-dienst „De Zwaluw" (Kooi-Station), voor korten opgericht, is reeds opgeheven* LEIDSCHE SCHOUWBURG. De Haghespelers. „De Gardeluitenant", blij spel in 3 bedrijven van Franz Molnar. 't Is zoo dom niet van Verkade, om voor stellingen te geven tegen verlaagde en dus populaire prijzen in de huidige tijdsomstan-i digheden. Zoo althans krijgt men, yolle schouwburgen en is de totaal-opbrengst heel wat grooter dan hij de gewone prijzen tegen woordig wordt verkregen. Gisteravond was de schouwburg werkelijk prachtig bezet, zelfs de loges gingen wel. Bovendien is er dit groote voordeel aan verbonden, dat het' tooneel zijn liefhebbers, die er heusch nog wel zijn, dat bleek al uit de opkomst van gisteravond vasthoudt en zoo dient Verkade teven9 de tooneelkunst in het algemeen door zijn populaire voorstel lingen. Gegeven werd Franz Molnar's ^Gardelui tenant", ook hier welbekend, al werd het, vergissen "wij ons niet, in 1919 omstreeks denzelfden tijd hier voor het laatst gespeeld, 't Is niet een van Molnar's beste werken, maar het is, mits goed gespeeld, toch wel aar dig, want getuigend van Molnar's geest en geestigheid. Nu, goed gespeeld werd het. In de eerste plaats is de tooneelspeler-gardelui- tenant een der bekende rollen van Verkade, waarmee hij steeds eer heeft ingelgd en hij was gisteravond bijzonder op dreef. Nel Stants wat heeft dezë zich spoedig ont popt tot een speelster van kwaliteiten heeft keurig tegenspel gegeven als de bedró gen-bedriegende echtgenoote, die zich ten slotte met zeldzame vrouwen-handigheid uit de nesten weet te redden. Eugene Gilhuys speelde den van geest niet ontblooteD criticus, wien niet bepaald le beau role is toegedacht, terwijl Hetty Beck het mama-type met ordinaire accenten tot zijn recht deed komen. Niet onvermeld mogen we laten Beppie de Groot In haar bescheiden kamerkatjes- rol als een bewijs te meer, dat ook kleine rollen nog wel reden tot voldoening kunnen geven aan weerszijden van het voetlicht. Men heeft zich kostelijk geamuseerd en luide uiting gegeven aan zijn dankbaarheid, eenmaal zelfs voor Verkade bij open doek. Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders. - In gobouw Heyatee, t© Amsterdam, vond de Btichtingsvergadering plaats van het Verbond van Vakorgani&atieB van Hoofd arbeiders. Na een kort© opening door den heer Bakker, voorzitter van „Mercurius", waarin hij o.m. de vertegenwoordigers van de Dudtsch© en Engelsche Vakverbon den van Hoofdarbeiders welkom heette, werden de leden der te ontbinden ^Studie commissie" benoemd tot leden van het bu reau voor deze vergadering. Ter vergade ring waren aanwezig vertegenwoordigers vanMercurius, B.A.N.S., Ver. van Scheepswerktuigkundigen, Centrale Werk- meestersbond, Bond van Technici, Alg. Ned. Opzichters- en Teekenaarebond, Ver. van Radio-Telegrafisten ter Koopvaardij, Alg. Apothekers-Assistentenibond, Alg. Ned. Bond v. Uitvoerders en Bazen in de Burgerlijke en Waterbouwkunde, terwijl de Vereeniging van Chefs In het Grafisch Bedrijf, hoewel niet aanwezig, reeds had medegedeeld tot het Verbond te zullen .toetreden. Hierna werd het besluit tot stichting van het nieuwe Verbond aangenomen, blij kende uit het met algemeene stemmen aannemen van onderstaande oprichtings resolutie De besturen van voornoemde bonden verklaren, dat een samenwerking van de vakbonden van hoofdarbeiders noodlg is op de gTonden, ontwikkeld in- het rap port der Studiecommissie en gaan daar om over tot de stichting van een Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland", welk Verbond zal function- neeren overeenkomstig het hierna aan te nemen schema, dat f-ot grondslag zal die nen voor de te ontwerpen statuten en reglementen. De besturen voornoemd verklaren hier bij voorloopig namens hun vereenigingen toe te treden onder voorbehoud van de goedkeuring der organisatorisch daartoe aangewezen en bevoegde instanties, waar van voor 1 Juli 19*24 mededeeling cal wor den gedaan aan het bestuur van het Ver-» bond De besturen verklaren zich voorts bereid de «definitieve aansluiting hunner veree nigingen te bevorderen met allen invloed, waarover zij in hun vereenigingen beschik ken, zich daarbij stellende op hefc efcand- punfc, dat hefc in het voornoemd schema voorkomend werkprogram een minimum program van aefcie is, welks verwezenlij king in het belang van de verbetering der economische positie van de hoofdarbei ders noodzakelijk wordt geaohfc. Vervolgens kwam in behandeling een schema betreffende doel, werkwijze en or ganisatie van het nieuwe Verbond, dat met enkele wijzigingen werd goedgekeurd. Hefc Verbond strifc rich ten doel: het be hartigen van Üe zedelijke ©n maatschap pelijke belangen van de hoofdarbeiders, het bijeenbrengen en in blijvende en geor ganiseerde samenwerking bijeenhouden van hun valpvereenigingen en het bevorderen van fusie tusschen die bonden jan hoofd- arbeiders, welke dezelfde beroepsgroepen van hoofdarbeiders organiseer en. Lid van het Verbond kunnen tijm rechte- persoonlijkheid bezittende! .vakorganisaties Van hoofdarbeider*, brganieatJea, wolke zijn samengesteld uit hoofdr- en handarbei ders, of met de laatsten gelyk te stellen categorieën van werknemers, kunnen van het Verbond uitsluitend deel uitmaken voot hun groep hoofdarbeiders. Over al of niet-toelating beslist de Be stuursraad, van welke beslissing beroep openstaat op de e.v, Algemeene Vergade ring. Het Verbond wordt bestuurd door het Dagelijksoh Bestuur, bestaande uit vijf personen, gekozen door de Algemeene Vergadering, terwijl voor de algemeene .leiding een Bestuursraad wordt ingesteld, waarin bonden met niet meer dan 1000 le den 1 vertegenwoordiger, bonden van 1001 t/m. 3000 Dden 2 en bonden van meer dan 3000 leden 3 vertegenwoordigers ganwij zen. De Algemeene Vergadering, waarin elke organisatie zooveel stemmen uitbrengt als zij leden telt, komt als regel om de twee jaar bijeen. In plaatsen, waar afdeelingen van aan gesloten orga.isaties gevestigd zijn, kun nen correspondentschappen worden opge richt, waarmede het Dagelijksch Bestuur een voortdurend contact onderhoudt. Hierop werd het Program van Actie vastgesteld, aan welke inleiding wij ont- leenen Door de immer voortschrijdende ontwik keling van het bedrijfswezen, ook in ons land, worden de hoofdarbeiders en bun vakorganisaties in steeds toenemende mate gedwongen tot gezamenlijk, krachtig op treden ten behoeve van hun arbeidsvoor waarden, hun salarieering, hun rechtspo sitie en de sociale- en andere wetgeving, waarbij zij belang hebben, alsmede ter verdediging en verovering van de hun toe komende plaats in het productieproces, naar en zooveel mogelijk parallel met de belangen der handarbeiders, mot be doeling, dat het productieproces gericht zdj op het algen jen welzijn. Het Vedbond vnn Vakorganisaties stelt zich daarom allereerst tot taak; a. een voortdurende en georganiseerde Samenwerking en een algemeene verster king der bestaande vakbonden van hoofd arbeiders, zoowel landelijk als bedrijfsge- wijze, te bevorderen; b. te streven naar samenwerking met de vakbonden van handarbeiders in alle geval len, waariuj de belangen der hoofdarbeï- dera direct of indirect zijn betrokken of voor een bevredigende regeling van het productieproces gewenscht is. Bij de verkiezing van B leden van het voorloofpjg bestuur werden uitgebracht 16 stemmen, waarvan op de heeren Bakker (Mercurius) 16 stemmen, Breijer (Opzich ters- en Teekenaarsbond) 10, Jeronimus (Werkmeestersbond) 12, Koggink (Bond van Technici) 7, Veenhuysen (B.A.N.S.> 4l Veenstra Scheepswerktuigkundigen) 12 en Willemsen (B.A.N.S.) 12, zoodat ge kozen werden de heeren Bakker, Breijer, Jeronimus, Veenstra en Willemsen. Laatst genoemde aanvaardde in overleg met zijn medebestuurders van den B.A.N.S., echter geen benoeming, waarna in zijn plaats word gekoee«n de heer Veenhuysen, eveneens lid van den B.A.N.S. Do functïeverdeeling had tot resultaat, dat respectievelijk werden aangewezen als voorzitter, secretaris en penningmees ter d'e heeren Veenstra, Bakker ©n Breijer. Het secretariaat zal zijn gevestigd Ber- kelschelaan 56a, Botterdam. Aan hefc einde dor vergadering werd den leden der afgetreden Studiecommissie uit de vergadering dank gebracht voor den door he geleverden arbeid. De voor zitter kl-nkte db Engelsche en Duitsche gasten voor hun aanwezigheid ook in deze vergadering, terwijl de heer Lathan na mens do Engelsche hoofdarbeidersfederatie de beste wenschen voor hot Nederlandsch Verbond van Hoofdarbeidersorganisaties overbracht. Het nieuwe vakverbond is thans samen gesteld uit 10 organisaties, welke per 1 September j.l. te zamen 20.114 leden telden. Enkele organisaties moeten omtrent hun toetreding nog een definitieve beslissing nemen. De postchèque- en giro-dienst. Volgons „De Tol." moeten de plannen van de reorganisatoren van den ontredder den postchèque- en giro-dienst in grove trekken neerkomen op hefc in-het-leven roe pen van een geheel nieuwen postchèque- en girodienst. Deze instelling zou dan vol gens het centralisatie-systeem ingericht moeten worden. De zaken van den ouden dienst zullen, aldus het blad, zoo spoedig mogelijk afge wikkeld worden, zoodat alle belanghebben den verder zoo min mogelijk schado zullen behoeven te lijden. Zoodra een rekening houder hefc bedrag van zijn tegoed ontvan gen heeft, wordt zijn rekening bij den ouden dienst geannuleerd. Indien do betrokkene dit wenschfc, kan hij daarna een rekening op den nieuwen dienst laten loopen. In ver band hiermede wordt uitdrukkelijk opge merkt, dat deze nieuwe postchèque- en giro dienst niets uitstaande heeft met den nu etopgezetten dienst, die door de centrali satie zoo Jammerlijk fiasco heeft geleden. Verder moet het in do bedoeling liggen, Verschillende ambtenaren, wier ondeskun digheid rich <Jen laatsten tijd zoo treffend BINNENLAND. Een nieuwe postchèque- en giro-dienst Tj Een wetsontwerp op in- en doorvoer van eieren. Oprichting van het Verbond van Vakorga* uisaties van Hoofdarbeiders. Aanbieding van het petitionnement tegen de Vlootwet. BUITENLAND. Stresemann's orgaan over het doen van schadeloosstellingsbepalingen door Dnitsch- land. De Commissie van Herstel zal de Bel gische voorstellen inzake de schadevergoe ding ondeizoeken. Geheime zitting der Engelsche Rijkscon« ferentie over de defensie. Heden opening der Gentsche HoogeschooL China aanvaardt thans de eischen der mogendheden inzake den treinroof. heeft gedemonstreerd, niet in hun. functie te continueeren. Hefc Verbond van Ned. Fabrikantenver- eenigingen heeft zich tot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek een algemeen vijf-cents-taricf voor binnenland- sche postwissels in te voeren, gedurende den tijd, dat do sluiting van den postchèque- en giro-dienst -oqrtduurt. Het verzoek is schriftelijk gemotiveerd. Er wordt, ten allen overvloede, op gewe zen, dat, nu door de sluiting van den post chèque- en giro-dienst bepalingen aan het Ilijk voorloopig niet meer door tusschen- komst van voormelden dienst kunnen ge schieden, alle debiteuren van het Rijk hun schulden kunnen voldoen bij do Rijksbe taalmeesters, bij de ontvangers der directe belastingen of bij de ontvangers der regis tratie en domeinen. Indien zij een rekening bij de Nederland- sche Bank hebben, kunnen zij hun betalin gen doen door middel van Giro Nederland- sche Bank. Een wetsontwerp op in- en doorvoer van eieren. Vanwege het Departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw is een wets ontwerp samengesteld, hetwelk gcoogt, bij den invoer van eieren de verplichting voor te schrijven, dat deze op duidelijke en on- uitwisehbaro wijze gemerkt zijn met den naam van het land van herkomst. Deze wet houdt verband met in Engeland in voorbe reiding zijnde maatregelen van de „Mer chandise Marks Amendment Act." Men wil voorkomen, dat in de toekomst minderwaardige buitenlandsche eieren via ons land en gemerkt als Nederlandsche eie ren in Engeland kunnen worden ingevoerd, waardoor de goede naam van hot Neder landsche ei op de Engelsche markt in ge vaar zou worden gebracht. Eenige landbouworganisaties en -bonden van houders van pluimgedierte hebben reeds hun instemming met dit ontwerp betuigde Uit het mijnbedrijf. De Algemeene Bond van Christ. Mijn werkers (do Katholieke Bond) heeft thaaa aan de contactcommissie voor do mijnin-» dustrie een brief gericht, waarin drie voor etellen gedaan worden. De Bond meent, dat in het mijnbedrijf in den laatsten tijd zeer groote winsten gemaakt zijn. De loo- nen in het mijnbedrijf zijn tot 1 Januari 1924 wol contractueel vastgelegd, doch de organisatie meent, dat in deze tijden zeker een bijslag op do loonen gegeven zou kun nen worden, zooals de mijndirecties bij het afsluiten van het contract ook in uitzicht gesteld hadden. Het vertrouwen van de arbeiders in de mijndirecties zou daardoor zeer zeker worden versterkt. De Bond her haalt daarom, het reeds vroeger gedane verzoek, om met behoud van de loonover- eenkomst do betere verhoudingen in hot mijnbedrijf in het loon te doen weerspiege len. De Bond stelt verder voor, een reserve fonds te stichten, waarin elke mijn een be drag zou storten naar het aantal gedolven kolen, bijv. 25 cents voor olke ton. Hieruit zouden dan in slechter tijden bijslagen op, loon of uitkeeringen bij langdurige werk loosheid verstrekt kunnen worden. Verder zou een deel van do extra-winst die thans gemaakt wordt, besteed kunnen worden voor bijslag op de pensioenen en om de pensioenen in de toekomst te kunnen! verhoogen. Ten slotte herinnert de Bond er aan, dat de contractperiode ten einde loopt; hij steltj aan de contractcommissie voor, do bestaan de loonovercenkomst nog voor den tijd van' een jaar vast te leggen of voor onbepaaldenf tijd te verlengen, doch dan den opzegging* termijn te brengen op drie maanden.; Uil de Textielindustrie. JAÜBh Uit Enschedé meldt men ons: T Het ls bekend, dat door een groot aantal textielondernemingen, aangesloten bij de ve£*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1