No. 19508. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 October. Derde Blad. Anno 1923. GEMENGD NIEUWS. Chr. Korfbal Bond SPORT. INGEZONDEN. LAND- EN TUINBOUW. INDISCH NIEUWS. t DeplotselingevloedvangiB- lernacht heeft aan een echtpaar 'e Oud- Beierland een angstigen nacht bezorgd. Om gezondheidsredenen voor de vrouw, woon den zij iu een lighal in een boomgaard aan de noordzijde van het dorp. Toen de man '«nachts wakker werd, ontdekte hij, dat het rivierwater den boomgaard had overstroomd en hun lighal was binnengedrongen, waarin het reeds tot den onderkant der bedden ge- Btegen was. Onmiddellijk begon hij hulp te roepen, wat de aandacht trok van een po- UHe-agent, die bij zijn pogingen, om de in nood verkeerenden te bereiken, tot den hale in het water geraakte, doch er niet in mocht dagen hulp ie bieden. Intusschen waren ook anderen ontwaakt en met vereende krachten trok men een boot over den kant, waarmede men den overstroomden boomgaard invoer. Aldus mocht het gelukken, het echtpaar uit de inmiddels gevaarlijk overhellende lighal le bevrijden. C.Tel. J De burgemeester van Ben- nebroek waarschuwt de automobiel- en jmolorberijders van den straatweg Leiden— -Haarlem, legen het le snel passeeren, en dit nog vaak zonder signaal, van den zeer ge vaarlijken viersprong in Bennebroek. Er staan bordjes aangevende maximum snelheid, er hangen borden „Verzoeke be leefd langzaam te rijden", met de vriende lijke bejegening „Dank u", als men dat Idoet; er staan waarschuwingsborden „Ge vaarlijke kruising" en toch storen zich vele bloembollenkweekers en andere hier niet (tan. .Wanneer na deze bekendmaking geen verandering geconstateerd wordt, moet men ér op rekenen, dat de ook door den burge- j&eester zelf overigens zeer gehate maxi- ïnum-snelheidsoverlredingen zullen gecon stateerd en vervolgd worden. Na afloop van de veiling in Üe villa van generaal Yan Heutsz, te Bus- eum, -wiens inboedel in publieken verkoop Was gebracht wegens vertrek naar het buitenland, schijnt zich iemand te hebben laten insluiten, die den inhoud van de zil verkast heeft gestolen. Ontvreemd werden iQ.m. gouden armbanden, ringen, zilveren toiletgarnituur, schaaltje, sigarettenkoker, ketting, enz., tot een waarde van ongeveer f 1000. ok wordt een aktetasch vermist, ftfaarin vermoedelijk de buit is meegeno- Ket viland Marken is Ün het aïgeloopen zomerseizoen door ongeveer $.000 vreemdelingen bezocht. Van 22 November tot 5 Dece in ter zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt een tentoonstelling voor volksvoe ding worden gehouden, bij welke gelegenheid het Nederlandsche zeevisscherijbedrijf op Uitgebreide schaal de propaganda voor het vischverbruik zal voeren, daarbij gesteund door buiten het bedrijf staande personen, die het volksbelang van deze zaak inzien. Een comité voor vischpropaganda heeft in 'dezen de leiding; het bestaat uit prof. dr. C. C. van Leersum, directeur van het instituut Voor volksvoeding mej. A. Wolff, directrice 'der tweede openbare huishoudschool te Am sterdam J. M. Bottemanne, hoofdinspec teur der visscherijen dr. A. van der Laan, hoofd der gemeente vleesch- en vischvoor- ziening te Amsterdam, zoomede de heeren L. J. van Gelderen, W. Richter Uitdenbo- gaardt, J. H. Wameke en C. C. Roos, als vertegenwoordigers van de reedersvereeni- feing voor de Nederlandsche haringvissche- rij, die het geheele visscherijbedrijf omvat te Vlaardingen, Scheveningen, Katwijk, Maassluis en Noordwijk de heeren M. de Vries en F. P. Vermeulen, voor de Vereenl- ging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden. en d9 heer P. van der Zwan Bzn., voor de verceniging „Handelsbelang" te Scheveningen. Gisteren brandde de groote lakstokerij der firma Kool, t© Medemblik, ni$. Alles was verzekerd. Met groote moei te heeft men de belendende gebouwen we ten te behouden. De jubileum zegels van 20 en van 50 cents zullen nog deze week aan ide kantoren der posterijen worden toege zonden. HetNederl. Weekblad voorden Handel in Kruidenierswaren meldt, dat' in de afgeloopen week 3,428,400 eieren naar Engeland zijn verscheept. Volgens het verschenen gemeenteverslag over 1922 bedroeg de be volking van de gemeente Utrecht op 31 De cember 1922 14G.441 personen (70.323 man nen en 76,118 vrouwen), tegen 143,880 per sonen (69,376 mannen en 74,504 vrouwen) pp 81 December 1921. Gistermorgen i 5 ds.. Koop- Snons, predikant te Jta-amsdonksveer, dood gevonden op den weg naar Drimmelen. De heer Koop mans was den avond te vo ren op bezoek geweest en is op weg naar het (station, Ixipendo tegen den sterken wind, door een hartverlamming getroffen én. overleden. Toen men hem gistermorgen in de vroegte vond, had hij een lantaarn tje en een paraplu in d"e hand. C,Dgbl. v. N. B.") D e heer A. J. v. d. !Wij k, te Born e, jchrijft' ons: Van allerlei verbodsbepalingen, ben ik in eet algemeen geen voorstander, maar het ver- t)oa aan personen, om zich door een auto of ander voertuig te laten meeslepen, heeft mijn Volle sympathie. Een treffend ongeluk, dat de weiwchelijkheid van een dergelijke bepa ling wjI zeer duidelijk bewees, gebeurde deze geek even buiten de kom der gemeente Borne. De heer A. G. reed een zware vracht auto achterop, klampte zich hieraan vast, in jveerwil vaD dc .waarschuwing, die de chauf-. four tot hem richtte. Plotseling raakte de heer O. het stuur kwijt, kwam te vallen, zoodat een der achterwielen hem dwars over de borst ging. Naar het ziekenhuis te Hengelo vervoerd, overleed hij zeer kort na de op name. Een zeer treffend geval en een tref fende waarschuwing aan allen, om zich aan een dergelijk gevaarlijk spelletje niet te wa-. gen. („De Kamp."), Een boer Snoest gisteren te Hoogeveen als marktgeld f0.47*£ offeien. Och, zei hij tegen den gaarder, pak er maar een big voor uit 1 En zoo geschiedde. V. red Jantje was heel stout geweest en daarom zonder pudding naar bed gestuurd. Maar laat in den avond, toen zijn broertjes en zusjes al lang sliepen, kroop een klein, wit figuurtje de trappen af, en liep naar de huiskamer, waar zijn ouders zaten. „Mammie", zei een bedroefd stemmetje, ,,je hebt gezegd, dat ik nooit moest gaan slapen vóór ik vrede gesloten had met al mijn vijanden. En nu ben ik naar beneden gekomen, om jou en pappie te vergeven, dat jullie zoo hard voor me geweest zijn vanavond." RECLAME. Zaterdag 13 Oct 3J uur Nieuwe Vaart Kampioenswedstrijd Pemix I Excelsior I (Delit) 7867a VOETBAL. NederlandZwitserland. Nog steeds is er geen overeenstemming verkregen lusschen de Zwitsersche en de Nederlandsche bonden over den datum waarop de wedstrijd NederlandZwitser land gespeeld zal moeten worden. De Ne derlandsche Voetbalbond heeft er bij herha ling op aangedrongen den wedstrijd in No vember vastgesteld te krijgen. De Zwitsers geven de voorkeur aan uitstel tot een later datum. Nader vernemen wij uit Amsterdam, al dus de „N. R. Ct.", dat de wedstrijd waar schijnlijk einde November, begin December, zal worden gehouden. WIELRENNEN. Hoeskops wordt Franschman. De Parijsche correèpondent van „De Tel." meldt d.d. 11 October: Moeskops bevestigde mij beden, dat hij reeds sedert lang stappen gedaan heeft, ten einde zijn naturalisatie als Franschman te verkrijgen. Wanneer Moeskops van natio naliteit verandert is, krijgt Frankrijk weer groote kans beslag te leggen op den titel van wereldkampioen voor professionals kor ten afstand, den Grand Prix, enz, TOERISME. A. N. W. B. De uitslag der gehouden verkiezingen voor leden van het algemeen bestuur van den A. N. W. B. is, dat gekozen zijn: in Noord-Holland, afd. I: jhr. Jan Feith, J. L. Dudok van Heel, mr. H. J. J. Post, H. J. v. d. Aa, Th. C. P. M. Kolfschoten, P. G, L. Hendrix, Otto Horn, Henri Polak; in Zuid-Holland, afd. Ill: mr. H. A. H. Canler Cremers, A. C. Cosier, A. D. Ver meulen, A. J. den Hollander, B. J. F. Varen- horst, J. H. van Koolbergen, E. H. Kruyff Lzn., mr, kWA .C. van Dam. (Kampioen). ZWEMMEN. Ame Borg. De fameuze Zweedsche zwemmer Arne Borg, die zich aan desertie schuldig heeft gemaakt, heeft zich in Barcelona gevestigd als zwemmeester en trainer. Hij is daardoor professional geworden. Nu zal hij in 1924 le Parij3 niet mee kunnen doen aan de Olympische Spelen. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Comité voor Jeugdhnlp. De Leidsche afdeeling van den Ned. Vrou wenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, heeft een werk opgevat, dat reeds te lang ongedaan was gebleven, n.l. het helpen van meisjes, die daaraan behoef- hf'bben. Om dat werk geregeld te kunnen doen, zijn uit de leden van den Bond eeni- gen aangewezen als Comité voor Jeugdhnlp op te treden. Het Comité stelt zich voor, in de eerste plaats hulp te verleenen aan meis jes, die, heitzij door eigen schuld, hetzij door omslandigheden builen hun toedoen, met de politie in aanraking gekomen zijn al wor den ook anderen, zoo noodig, geholpen. Waar dat noodig blijkt, hoopt het Comité den meisjes een tijdelijk onderkomen te ver schaffen in daartoe geschikte gezinnen, en haar dan verder te helpen. Aan vreemdelin gen wordt hulp niet geweigerd toch is het werk in de eerste plaats bedoeld voor meis jes uit deze stad. Men beschouwe het Co mité dus niet als een gratis-verhuurkantoor voor Duilsche meisjes 1 Dat niet alleen maatschappelijke hulp en zedelijke verbetering wordt beoogd, maar dat bovenal getracht zal worden, den meis jes den weg te wijzen tot Christus, spreekt wel vanzelf bij een Comité, uitgaande van bovengenoemden Bond. Of het gewenscht en mogelijk zal zijn een eigen Tehuis in te richten voor haar, die de hulp van het Comité inroepen, zal Ialer wel blijken voorloopig bepaalt het Comité zich tot het plaatsen in geschikte gezinnen. Voor opgaaf yan adressen van gezinnen, die de meisjes legen billijke vergoeding tijdelijk willen huisvesten, houdt het Comité zich aanbevolen. Ook geldelijke hulp is noodig, daar meergemelde Bond niet over voldoende middelen beschikt, om te voorzien in de kos ten van eventueele huisvesting van meisjes. Zal het werk onder de hulp en leiding be hoevende jeugd voortgang hebben en tot goede resultaten leiden, dan is krachtige hulp noodig en met het oog op den aard en de noodzakelijkheid van het werk, durft het Comité dien steun met vrijmoedigheid in roepen,- opdat ook op deze wijze het zwakke .gesterkt, het kranke geheeld, het afgedwaal de teruggebracht, het verlorene gezochl kan worden. Het Comité bestaat uit onderstaande da mes, die allen gaarne bijdragen voor dit doel in ontvangst nemen, en bereid zijn, nadere inlichtingen te geven. Mej. H. Eigeman, pres., Zoeterw. Singel 87 mevr. Van Nes, Vreeuwijkslraatmevr. Schokking. P.-K. Koorstceg 15 mevr. IJdo, penn.m., Hoogl. Kerkgracht 4a mevr. Vros, Hoogl. Kerkgracht 20 mej. Hofman, De- Wet-straat 22 mevr. De Stoppelaar, Rijns- burgerweg 87 mevr. Van Eldijk, He,eren- gracht 2 mevr. Boeschoten, secr., Cobet- straat 12. Bezuiniging! Hardleerschl Mijnheer de Redacteur. In Uw Blad van gisteravond komt o.m. voor een voorstel van B. en W., om weder een proef te nemen met het inrichten en be- schikbaarslellen van een Ontspanningszaal voor werkloozen. M. de R. Ik en gewis ook velen met mij, zullen bij het lezen van dit voorstel zich iets hebben afgevraagd, dat allicht beter is hier niet openlijk neer te schrijven, doch wat ieder goed inwoner zal hebben gekriegeld. B. en W. zijn maar weder direct bereid de inrich tingskosten, pl.m. f750, plus de bediening, zekerlijk nog een dito-uilgaaf, voor rekening der gemeenschap te voteeren, ondanks het College even te voren zelf zegl, dat het instel len van een Onlspanningszaal voor werkloo zen h. i veel meer gelegen is op den weg der vak-centralen. En waar aanvragers partij toch zelf een Volksgebouw ter beschikking hebben, is het dan niet ongehoord, dat voor hun werkloozen weder de geheele gemeen schap zal hebben te offeren? Waarom wordt in dat Volks gebouw niet een lokaal inge richt voor die werkloozen? Het antwoord is niet ver weg; men let op de opgedane erva ringen van 2 jaar in het gebouw „Patrimo nium". M. de R. Ik ben absoluut geen vijand van hulpverleening aan werkloozen, doch dan maatregelen ten bate van allen, en niet als in casu weder slechts voor een klein gedeelte. En als straks de Chr. en R.-K. Vakvereeni- gingleiders komen aankloppen bij de Ge meente om ook voor hun werkloozen een lo- catiteit beschikbaar te stellen ,wat dan Ik meende dan ook een protest te moeten doen hoorea en hoop van harte, dal deR a a d het voorstel van B. en W. niet zal acceptee ren. En ook overwogen zal worden, dat bui ten de onbillijkheid ook nog de bezuiniging beteekenis heeft. Sp. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De postzegeldiefsfallen. Dezo rechtbank deed uitspraak in do zaken betreffende den diefstal van post zegels uit zakken misdruk, die naar de pa pierfabriek der firma Van Gelder, te Wor- mervoer, gezonden waren. De 70-jarige snipperlczer J. E., te Wor- merveer, werd veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve heehtenis (de eisch waa een jaar met aft-rek)de koopman H. B-, te Haar lem, werd wegens heling veroordeeld tot drie maanden, ook met aitrek van het voorarrest. (De eisch was een jaar met af trek der preventieve hechtenis). De werk man F. N., te Wormêrveer, werd wegens heling, overeenkomstig den eisch, tot een maand voorwaardelijk-» gevangenisstraf veroordeelden J. M. G. wegens heling ook tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf (de eisoh tegen hem was vier maanden met aftrek geweest). Ten slotte werd J. L. F. D. M., te Haarlem, wegesns heling, tot vier maanden voor waardelijk veroordeel (de eisch tegen dezen beklaagdo luidde indertijd twee maanden). Bloembollen voor wildbeplantin.g In ons vorig artikel deden -wij uitkomen, dat bloembollen, welke in potten of op glazen met water in bloei zijn getrokken, voor deze kweekmanier niet weer in aan merking komen, dus een volgend jaa/r daar voor niet meer geschikt zijn. Men behoeft zulke bollen evenwel niet weg te gooien. Men houdt ze matig vochtig op een koele, vorstvrije plaats tot zij buiten tusschen en onder heesters kunnen worden uitgeplant.- Daar zullen zij in volgende jaren nog wel enkele bloemen voortbrengen. Heel iets anders is het met Tulpen jen hyacinten, welke op bloembedden bloeien. Na den bloei worden de bloemstelen ver wijderd en laat men de bollen zoolang staan tot het bladgewas geel wordt, ten teeken, dat do rust intreedt. Meestal wordt het dan tijd om de perken met zomergewassen te bezetten, zoodat de bollen Xnoeten rui men. Men neemt ze dan op en kuilt ze «er gens in de schaduw, om alles geheel te laten afrijpen, en in den zomer worden de bollen van de verdroogde bladeren en wor tels ontdaan en droog opgeborgen om ze in het najaar weer te planten. Bij tulpen zal men Opmerken, Üat ïneerder§ bollen bij- bollen hebben gemaakt* meer of minder dik. Deze bijbollen worden in den moes tuin afzonderlijk voortgekweekt of wel men plant ze tusschen de anderë bollen op het bed. Gewoonlijk brengen zij geen bloemen voort; daarvoor moeten zij een bepaalde dikte hebben. De tulpen „vermoeien", zoo als de vakterm luidt, en om hetzelfde aan tal bloeiers te behouden, dient ons partijtje af en toe aangevuld te worden met bloei- bare (verhandelbare) bollen. Ook de hya cinten ondergaan datzelfde lot, zoodat de bloei er niet beter op wordt en wij af en toe dienen aan te vullen. Jonge hyacinten- bollen bereiken eerst na vijf zes jaar den bloeibaren leeftijd; bij tulpen is dat meestal in twee of drie jaar het geval. Behalve voor den bloei binnenshuis en buiten op bloemperken en in bordes is ér nog een groep van bolgewassen, welke zich leent voor uitplanting in losse groepjes un der en tusschen heesters en opgaand hout, langs randen van boomgroepen, enz. Bedoelde bollensoorten voelen zich 't bes te thuis op zulke plaatsen, waar men ze aan hun lot overlaat. Al heel vroeg, soms in Januari, tusschen sneeuw en hagel, laten zij de teere bloempjes zien, en, in groepen bijeen geplant, maken zij zoo vroeg in den winter een mooi effect. Na den bloei sterft later het bladgewas af en gedurende den zomer en den herfst is er niets van te zien. Maar al heel vroeg komen zij weer, telken jare met een grooter aantal bloemen, ech ter verwilderd en natuurlijk. Vooral in En geland doet men veel aan deze „wildgarde- ning" en menig stadbewoner wordt door de kleurige groepen eerstelingen verlokt tot een flinke wandeling in do omliggende plantsoenen en bosschen. Bij het aanplan ten van deze soorten wordt elke lijn en elke regelmaat vermeden. De bollen staan er echt als daarheen geworpen. Voor een dergelijke aanplant komen vooral in aan merking Winter Aconiet (Eranthis Hyema- lis). Men plant de bolletjes nu tusschen en voor heestergroepen. Men zet ze pl.m. 6 8 c.M. diep en bedekt de aarde met een dun laagje mos of blad. Eenmaal vast- geworteld, kunnen de bollen do strengste koude verdragen. Reeds in Januari komen de gele bloempjes voor den dag, welke een hoogte bereiken van 10 h 15 c.M. Even geschikt is de Sneouwroem, (Chionodoxa). Hiervan bestaat een groot- bloemige blauwe met wit oog; verder een met lichtblauwe en met hemelsblauwe bloe men. 't Is een interessant voorjaarsgewasje dat tegelijk of iets later bloeit dan het vorige, 't Wordt, in bloei staande, niet hoo- ger dan de winteraconiet. Ook deze bolle tjes behoeven geen bijzondere behandeling, zij zijn volkomen winterhard. Zeer gewild zijn de druifje s-h y a- c i n t e n. (Muscari botryoïdes). De bloem pjes zijn kogelrond en doen, aan de bloem- steeltjes in trosjes gezeten, aan kleine blauwe druifjes denken. Ook treft men ze aan in wit, azuurblauw en paars. Deze gewassen worden pl.m. 15 c.M. hoog. Niet in d© laatste plaats noemen wij de bekende sneeuwklokjes of akk er- mannetjes. Reeds in Januari of be gin Februari bengelen de bloempjes reeds aan de teere steeltjes en doen onwillekeurig den voorbijganger even stilstaan. Want al bloeit dit aardige ge wasje te midden van do sneeuw, het is een onmiskenbaar voor teeken van het naderende voorjaar. Sneeuw klokjes zullen steeds ongemoeid op de plaats groeiend, zich geregeld vermeerde ren en vormen op die manier de meeste en mooiste bloemen. Helderder van kleur is de krokus. Ook hiervan dienen de bollen nu te worden ge plant, ongeveer 8 h 10 c.M. onder den grond of even onder de graszode. Voor uitplanting heeft men ze in kleuren als wit, gestreept, licht- en donkerblauw en goud geel. De opvallend heldere kleuren spreken al van verre cn maken een mooi effect ia het gras. De bolletjes zijn volkomen winter hard. Ook de Scilla campanulata of Meibloeiende Scilla is een lief bloemge- wasje. Eenmaal geplant, zullen zij zich ge makkelijk vermeerderen en jaarlijks meer bloem vormen. Voor aanplant in het wild tusschen heesters en langs boschranden is dit gewasje bijzonder gewild. Zij worden aangeboden in kleuren als rose, grootbloe- mig lichtblauw, zuiver wit, enz. Tot slot wijzen wij op de bekende n a r- cissen. Ook dit gewas vraagt geen bij zondere eischen, is uitstekend tegen den winter bestand. Zij worden in mengsels aangeboden en verschaffen voor wildaan- planting veel genot. De bloemen, zeer uit eenloopend in kleur cn vorm, zijn met de stevige stelen meestal zeer geschikt nu in vaasjes water te plaatsen. Allo genoemde bollen verschaffen den liefhebber een onvermengd genot, onder één voorwaarde! Men dient ze n.l. aan te schaffen van een vertrouwd adres. Het aan tal hiervan is groot, maar er wordt ook nog jaarlijks veel rommel aan den man ge bracht, waarvan de kooper niets dan te leurstellingen beleeft. J. S. Vragen op tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto Tuinbouw. Vraag: Ik heb een Clivia, welke in twee jaa/r geen bloem gaf. Kan die ook te oud zijn 1 Ik heb haar al 12 13 jaar. D. J. B. te L. Antwoord: Dit is niet waarschijnlijk. 7t Zal vermoedelijk aan de behandeling lig gen. Clivia's bloeien in het voorjaar en die nen na den bloei verpot te worden. De pot mag niet te groot zijn. Grondmengscl bijv. tuinaarde, oude mest en turfmolm, goed vermengd. In den zomer kunnen de planten buiten staan met den pot in den grond. Bij droog weer dient dagelijks gegoten te worden. In het najaar binnen brengen in een luchtig, licht en koel vertrek. Bij open winter de planten in een ongestookte ka mer houden. Matig vochtig houden. Zoodra de bloem zichtbaar wordt, meer water ge ven en eens per week dunnen koemest. Houdt de plant nu matig vochtig en koeL In het voorjaar zal verpot moeten worden. Vraag i Mijn knolbegonia'a, welke ik in pot kweek, worden te grootj Hoe kan ik hierbij handelend 3D. J. B. f e li- [Antwoord: Snijdt de bollen in 'fc voorjaar in stukken, houdt op elk deel een stengel- voet. Besmeer de wonden met houtskool, en laat ze flink drogen. Dus den knol ver deden voor het uitloopen. U kunt dan toch wel zien waar zich een stengel zal ontwik kelen. j. s. Mail-overzicht. De maiibiaden brengen niet slechts kö- lommen, maar zelfs bladen vol berichten over de Jubileumfeesten in alle deelen en hoeken van den archipel, parades, aubades, feestvoorslellingen, optochten, historische, en gekostumeerde bals, wedstrijden, enz., enz. Uit alles blijkt, dat de Jubileumfeesten daarginds met even groote geestdrift en op gewektheid zijn gevierd als hier te lande. Ook de inlanders, Cbineezen en Arabieren namen met groole hartelijkheid deel in de, nationale herdenking en uitten bij verschil lende plechtigheden hun dankbaarheid voor het zegenrijk bestuur van onze koningin, De eenige, maar zeer ernstige wanklank in de feestweken, is het werpen van bom men naar do feestvierders te Semarang. Op 31 Aug. werden twee bommen geworpen op het terrein van den stadstuin: elf gewon den. Den volgenden avond opnieuw een bom, waardoor twee stadstuinbezoekers ge wond werden. Bij deze laatste gelegenheid werd een veertiental inlanders, dat door de politie nabij de plaats, waar de bom gewor pen was, gearresteerd was, door eenige ver ontwaardigde Europeanen afgerost. Een derde aanslag werd nog gepleegd op het erf van den resident, zonder andere uitwerking, dan dat eenig pleister van den muur viel. De verwondingen zijn niet gevaarlijk; het zijn meestal z. g. kanaalwonden tot 7 a 8 c.M. lengte, veroorzaakt door glas scherven. De daders zijn nog steeds onbekend. De Semarangsche politie heeft f 2000 beloo ning uitgeloofd voor aanwijzingen ter zake. Als een klein staaltje er van hoe men in Indiê het Regeeringsjubileum herdacht heeft de volgende aanhaling uit een brief van den Batavia-correspondent van „De Loc."; „We zijn af een week ongeveer aan het feestvieren nu ik dit schrijf en de groote dagen zijn er nog niet eens." „Do Loc." schrijft, dat er in de legerma- gazijnen een groot overschot is aan overtol lige voorraden, dat geheel buiten de schuld van de leger-autoriteiten is ontslaan, o.a, door onvoorziene wijziging in Regeerings- plannen. Echter zou ook de regisiratie van de voorraden te wenschen overlaten. Zoo kwam het voor, dat een militaire dienst be stellingen deed bij een particuliere firma, terwijl vlak daarna het artikel in groole hoeveelheid in de pakhuizen van dienzelf den dienst aanwezig was. Ook zou gebeurd zijn, dat een militaire dienst een artikel be stelde, terwijl het gevangenis-wezen bif dienzelfden dienst uit de pakhuizen dat ar tikel verkreeg. Deze in vage en algemeene termen ver vatte beschuldigingen van het blad zullen vooral bij hen, die uit ervaring weten met welk een vaak overdreven nauwgezethied speciaal de militaire voorraden in.Indiê be- heerd en verantwoord worden, weinig ge loof vinden. Hel Instituut-Pasteur, dat eenigen tijd ge leden van Weltevreden naar Bandoeng ii overgebracht, is 2 September definitief in gebruik genomen na volledige voltooiing. Te Bandoeng had onlangs bij een artil lerie-theorie een ernstig ongeluk plaats, doordat een kanon, dat men ongeladen meende, plotseling afging. De onder-luite nant Boogaardt werd daarbij gedood. Het onderzoek ter zake heeft nu aangetoond, dat er schuld bestaat. Een onderofficier zal strafrechterlijk vervolgd worden. Medio September zouden op de slotver gadering van den z.g. kleinen verzoenings- raad (die de personeel-kwesties onderzocht, met de spoorweg-staking samenhangend) de algemeene lijnen van bet aan de Regee ring uit te brengen rapport worden vastge steld. De uitgebreide enquête van den ver- zocningsraad leverde de conclusie op, dat vele stakers door kudde-geest aan den eenen kant en vrees aan den anderen kant mee gedaan hebben. Het onderzoek toonde de onbevoegdheid aan van eenige leiders bij de beoordeeling van de algemeene zaak. De definitieve uit spraak blijft vooralsnog geheim. Het Hooggerechtshof heeft een klacht ontvangen over de handelingen van mr. L., le Djokja, als advocaat in een echtschei dingsprocedure. Het Hooggerechtshof stelde deze klacht in handen van den Raad van Justitie te Batavia. Er hebben reeds eenige verhooren plaats gehad. Een Europeaan te Palembang heeft een mislukte poging gedaan, om in een hotel brand te slichten. Hij dreigde de hotelgas ten te vermoorden. De man werd in hechte nis genomen en men zal hem naar Batavia opzenden, De gevallenen van het Indische Lrger zijn opnieuw op plechtige wijze te Weltevreden gehuldigd door een groot aantal officieren en verdere militairen, welke tegenwoordig waren bij het leggen van kransen, een bij het Michiels-monument, een bij het Atjch- monument. Generaal Kruisheer hield bij beide plechtigheden toespraken. CORRESPONDENTIE. Do admini stratie van ons Blad verzoekt correspond denten hun beriehten-nota's over het derd# kwartaal van dit jaar vóór 15 October a.a» bi» haar in te zenden.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9