In veimttuie Sciioenen. "gemeentezaken. binnenland. ■^"illeton. No. 19507. LEIDSCH DAGBLAD, Dcnderdag 11 October. Tweede Blad. Anno 1923. Benoemingen en ontslag. - f B. en W. geven in overweging om mej. E. A. W. Broes van Dort en mej. dr. S. Hofker, respectievelijk leerares in het fcuitsch en leerares in het Nederlandsch *an de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, te benoemen tot tijdelijke leeraressen aan jïe H. B. S. met 5-jarigen cursus voor den jpursus 1923/1924. Eveneens wordt voor den tijd van één Jaar ter benoeming voorgedragen dr. T. van jtohuyzen tot leeraar in de Natuurkunde aan het Gymnasium. Door B. en W. wordt voorgesteld aan mej. jj. J. A. Longepec op haar verzoek met in gang van 16 December a.s. eervol ontslag Je verleenen uit haar betrekking van leera- yes in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de afdeeling A der Kweekschool voor Onderwijzers en onderwijzeressen alhier. (Eveneens wordt met ingang van dien datum eervol ontslag voorgesteld als leerares in den zang en stemvorming aan die inrich ting voor mej. A. S. A. Kaathoven. Eveneens wordt voorgesteld eervol ont- plag te verleenen aan den heer L. van Rooy als onderwijzer aan de School Paul Kru- gerstraat A. Overneming van grond. -£ In verband met een aan J. van Noort te verleenen vergunning voor den bouw van .woningen op hét perceel aan den Morsch- Weg alhier, wenscht deze de hem toebehoo- rende helft der vóór het bouwterrein gele gen sloot (de andere helft is eigendom van 'de gemeente), benevens de aangrenzende ptrook grond tot de rooilijn, in eigendom |tan de gemeente over te dragen. Tegen die overneming bestaat geen be swaar. Dit moet geschieden zonder eenige kosten voor de gemeente en onder voor waarde, dat de sloot over haar volle breedte top kosten van adressant overeenkomstig de jfloor hun College te geven voorschriften Worde gedempt n gerioleerd. Schuurtjes van hout. Onder overlegging van een adres van J. W- Reijneveld geven B. en W. den Raad in loverweging aan adressant vergunning te Verleenen om de te bouwen schuurtjes op fle terreinen aan de Cobetstraat Nis 45 en '<47, kad. sectie M Nis 4060 en 4061, van tout te doen maken. Eveneens wordt voorgesteld gunstig te beschikken op dergelijke verzoeken van den Staat der Nederlanden, met betrekking tot tet bouwen van twee rijwielloodsen op het ■terrein van de Morschpoort-kazeme en van G. Schaap ten opzichte van een schuur in 0en tuin aan den Hooge Morschweg. Nogmaals een verzoek om wijziging pensioenregeling. Nadat, in de raadsvergadering van 16 Juli 11928, een voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken op een verzoek van W. $e Rooy, om vrijstelling van de verplichting tot betaling van de bijdrage voor weduwen- jen weezenpensioen, was verworpen, werd Van de zijdo van B. en W. een nieuw voor viel toegezegd, teneinde deze aangelegenheid JDader te regelen. Hierbij werd reeds de twijfel uitgesproken, of een dergelijke rege ling wel, zonder in strijd te komen met de Wöttelijko voorschriften, tot stand kon ko men, welke twijfel na verder onderzoek be vestigd werd. Sedert de lol-stand-koming van de Pen sioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 jen de Weduwenwet voor de gemeente ambtenaren 1913 mist de gemeente, inge volge artikel 151 der Gemeentewet, iedere bevoegdheid tot het nemen van besluiten ten aanzien van de pensionneering harer ambtenaren of hun weduwen en weezen. Nemen de gemeentebesturen al eens be sluiten, betreffende dit onderwerp, dan is dit of een gevolg van een wettelijk voor schrift of houdt het verband met een spe ciaal voor dit doel bij de wet gegeven mach tiging. B. en W. zijn mitsdien van oordeel, dat een besluit tot wijziging van artikel 18 der Verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van ge meente-ambtenaren, aangezien dit wettelijk niet toelaatbaar is, niet kan worden geno men, zoodat een voorstel in dien zin door hun College niet kan worden aanhangig gemaakt. Mitsdien' stellen zij andermaal voor af wijzend op het verzoek van den heer De Rooy te beschikken. Woningbouw op „Tuinsiadwijk". Door B. en W. wordt aan den Raad voor gesteld gunstig te beschikken op een door de vereeniging „Tuinstadswijk" ingediend ver zoek om medewerking voor de uitvoering van een nieuw bouwplan. Zij geven den Raad in overweging: A. Aan „Tuinstadwijk", ten behoeve van de uitvoering van haar plan voor den bouw van 71 beneden- en 71 bovenwoningen te verkoopen een terrein ter oppervlakte van pl.m. 9100 M2., deel uitmakende van het kadastrale perceel der gemeente Leiden, Sectie M No. 3841, gelegen ten oosten van de Heerenslraat tegen een prijs van f 3.51 per M2; B. Aan „Tuinsiadwijk" tegen een rente van 6 pCt. 's jaays, de volgende voorschot ten te verleenen: a. een bouwvoorschot, groot f 355.000. bestemd voor den woningbouw: b. een grondvoorschot, groot f 166.850. bestemd voor den aankoop van den grond, voor den straataanleg enz. of zooveel minder als in verband met de kosten van de sub a en b genoemdo werken zal noodig blijken. Een en ander onder nadere voorwaarden. Geen verordening houdende het verbod op Zondag met melk te venten. Door de afdeeling Leiden van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders en de afdeeling Leiden van den R. IC. Bond van Transportarbeiders „St.-Bonifacius" was verzocht .dat het gemeentebestuur een ver ordening in het leven zou roepen, houden de het verbod om des Zondags op de open bare straat met melk te venten. Aangezien deze materie bij de Zondagswet is geregeld, wordt door B. en W. daarnaast geen ge meentelijke verordening oirbaar geacht, van daar dat zij voorstellen afwijzend op dit verzoek te beschikken. Subsidie Vakschool voor Meisjes. Bij de raming van de gemeentelijke sub sidie over 1923 voor de scholen, vallende onder de Nijverheidsonderwijzerswet, werd op de begrooting voor dat jaar een bedrag van f 15.607.uitgetrokken voor de Ver eeniging „Vakschool voor Meisjes voor Lei den en Omstreken". Blijkens de inmiddels door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen goedgekeurde en door het Bestuur aan B. en W. ingezonden be grooting voor 1923 zal de gemeente over dit jaar ten behoeve dier vakschool vermoe delijk een subsidie van f 18.157.moeten verleenen. Verlaging verpleeggelden der gestichten. Zooals uit de toelichting tot de ontwerp- begrooting van de gestichten voor 1924 blijkt laat de exploitatie, met ingang van 1 Jan. 1924, een verlaging van de verpleegkosten voor het Krankzinnigengesticht „Endegeest" en de afdeeling voor jeugdige idioten „Voor geeft" mot f60 'sjaars toe, waardoor dezo worden teruggebracht van f 950 tot f 900 per jaar. Aangezien ondanks deze verlaging de be grooting nog met een klein batig saldo sluit, meenen commissarissen dezer gestichten, dat zonder bezwaar daartoe kan worden overgegaan. B. en W. kunnen zich met dit advies wel vereenigen. Geen medewerking tot straataanleg Rijns» burgerwegMaredijk. De Vereeniging voor Christelijk Middel baar Onderwijs te Leiden en de Naamloozo Vennootschap Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Beperkt Bezit", te Leiden, stellen zich voor een verbindings weg te maken tusschen den Rijnsburgerweg en den Maredijk door het aanleggen of het doen aanleggen van een straat, welke paral lel zal loopen aan het z.g. kanaal de Vliet langs het Posthof, volgen9 het beslaande ge meentelijk uitbreidingsplan. De Mij. „Beperkt Bezit" is bereid de voor dit doel benoodigden grond om niet aan de Gemeente Leiden in eigendom over te dra gen, terwijl dezo Mij. desgewenscht een be langrijk deel in de te maken kosten wil dra gen tot een maximum van f20000. Adressanten meenen, waar het hier geldt een algemeen en stadsbelang en een goede verbinding van den Rijnsburgerweg naar den Maredijk ten eenenmale ontbreekt, het thans voorgestelde plan alle medewerking van de gemeente verdient, weshalve zij den Raad verzoeken, daartoe te besluiten. B. en W. merken naar aanleiding van dit verzoek op, dat niet zoozeer de gemeente als wellicht de adressanten-zelf door den ge- wenschten aanleg zouden worden gebaat, vermits de aan die straat grenzende bouw terreinen daardoor tot bouwrijpen grond zou den worden en dientengevolge aanmerkelijk in waarde zouden stijgen. Het ligt echter niet op den weg van de gemeente, om er toe mede te werken, dat deze gronden op ge- meentekosten productief worden gemaakt. Aangezien er derhalve geen aanleiding bestaat om in dezen af te wijken van den op de desbetreffende verordening steunenden regel, dat straten en wegen voor rekening van de belanghebbenden, d.z. de eigenaren van den voor straat bestemden grond, moe ten worden aangelegd, geven B. en Wover eenkomstig het advies van de Commissie van Fabricage, in overweging afwijzend op het verzoek te beschikken. Schoonhouden Gemeentegeb ouwen. De Chemische en Mechanische Stofbeslrij- dings Ondornornirv® x- a mclerdam verzoekt te wonW Delast met het sclioonu^~,._ n de gemeentescholen en/of andere gemeente- gebouwen en met het verrichten van daar mede samenhangende werkzaamheden, zoo- als het wasschen der ramen, het uitvoeren van de groote schoonmaak, het aanmaken s'an de kachels en het stofvrij maken der vloeren. Adressante acht zich in staat de be doelde werkzaamheden tegen lageren prijs uit te voeren, dan daarvoor thans wordt be taald. Het komt B. en W. mot de Commissie van Fabricage voor, dat er niet voldoende aanlei ding bestaat, om op het verzoek van boven genoemde onderneming in te gaan. Thans slaan de werkvrouwen, die de scholen reini gen en er de kachels aanmaken, onder rechtstrceksch toezicht van de hoofden der scholen, die zoodoende het schoonmaakwerk kunnen laten uitvoeren op de wijze, door ieder hunner voor zijn school het beste ge acht. De gansche schoonmaak-aangelegen- heid wordt in elke school op min of meer huiselijke, doch daarom op niet minder deugdelijke wijze door het schoolhoofd gere geld met het door hem zelf gekozen perso neel. Deze regeling heeft tot dusverre goed gewerkt en nimmer tot klachten aanleiding gegeven. Is echter een algemeene overeen komst met een instelling als adressant» aan gegaan, dan zal de methode van werken in elk schoolgebouw hoogstwaarschijnlijk de zelfde moeten zijn en zal aan speciale wen- schen van de hoofden der scholen moeilijk kunnen worden voldaan. Het schoolhoofd behoudt voorts uit den aard der zaak weinig zeggenschap over het schoonmakend perso neel, hetgeen aan de reiniging der scholen niet ten goede zal komen. B. en W. stellen derhalve den Raad voor niet op het verzoek der Amsterdamsche on derneming in te gaan. De Gehoorzaal voor Arbeidersontwikkeling. Blijkens een adres aan den Gemeenteraad heeft de Centrale Commissie voor Arbeiders ontwikkeling alhier het voornemen ook we der in den aanstaanden winter naast ont- wikkelings-, ook ontspanningsavonden voor de werklooze arbeiders en hunne gezinnen te organiseeron. Zij vraagt daartoe den steun van het Ge meentebestuur in den vorm van een subsidie ad f 500 en het kosteloos gebruik van de groote Stadsgehoorzaal gedurende ten hoog ete zes avonden. Evenals het vorig jaar zouden B. en W. willen voorstellen ook nu weder de groote zaal der Stads-Gehoorzaal gedurende ten hoogste 6 avonden kosteloos ter beschikking van de Commissie te stellen. Verder zouden zij echter niet willen gaan. i Men vergele toch niet dat de gemeente, door het kosteloos afslaan van de Stadszaal reeds een vrij belangrijk bedrag aan huur derft, dat de werkloozenzorg aan de gemeente reeds belangrijke sommen gelds kost en dat de toestand der gemeentefinanciën verre van rooskleurig is. Bij inwilliging van het verzoek om het kosteloos gebruik van de Stads-Gehoorzaal zijn B. en W. voornemens om evenals het vorige jaar aan die ingebruikgeving eenige voorwaarden te verbinden, overeenkomende met die, welke zijn opgenomen in de vorige overeenkomst. Ontspaxwingszaal voor werkloozen. Door den heer J. J. van Stralen werd een voorstel bij den Raad aanhangig gemaakt om van gemeentewege een lokaal ter be schikking te stellen, waar in den a.s. winter de werklooze arbeiders, ter verpoozing op den dag, gebruik van kunnen maken, met beschikbaarstelling van de noodige ontspan ningsmiddelen. B. en W. merken op, dat indertijd de ge meente voor dit doel een lokaal in het ge bouw Patrimonium huurde voor f 3 per dag, met inbegrip van de kosten van verwarming en verlichting, doch exclusief de kosten van toezicht, voor welk toezicht een apart per soon werd aangesteld, tegen een vergoeding van f 2.50 per dag. Gedurende de wintermaanden van 1920 en 1921 werd dit lokaal voor het beoogde doel gebruikt, doch in de maand Ferbruarl 1921 vond de eigenaresse in het wangedrag der bezoekers en in de prgerlyke^! '-f,, van het lokaal aarUe,^-,.^ terwij, dc 4cfede tot een bedrag van 175 door de gemeente werd vergoed. Jc- verband met de opgedane ervaring en het geiriiTs aan een gemeentelijk lokaal, voor het doel gesünikt, werd in latere jaren niet meer tot het beschikbaar stellen van een ontwikkelings- en ontspanningslokaal voor werkloozen overgegaan. Bovendien achtte men het veel meer gelegen op den weg der verschillende vakcentralen, om zelf voor de beschikbaarstelling van een. lokaal zorg te dragen, aangezien de vakcentralen of wel een eigen gebouw tot hare beschikking heb ben, of dit ongetwijfeld gemakkelijk voor hare geestverwanten kunnen verkrijgen, Dit neemt intusschen niet weg, dat B. en W., nu het mogelijk is, wat vroeger niet het geval was een gemeentelijk lokaal beschikbaar te stellen, den Raad in overwe ging zouden willen geven nog een keer met beschikbaarstelling van localiteit voor de werkloozen een proef te nemen. Na onderzoek toch is ons gebleken, dat de benedenverdieping van het gebouw „Gra- ven9tein" aan het Gerecht, voor het beoogde doel alleszins geschikt is. In deze beneden verdieping bevinden zich twee groote ver trekken, t.w. een lokaal groot 7X7 M., dat als conversatiezaal en een kleiner vertrek, groot X 5 M., dat als leeszaal dienst kan doen. Voor inrichtingskosten (het aanschaf fen van meubilair, kachels en eenvoudige eicclrische lampen en het in orde maken van het een en ander) wordt volgens raming een uitgave van pl.m. f 750 vereischt. Het aanmaken der kachels en het schoon houden der vertrekken kan tegen een ver goeding van pl.m. f 4.50 per week aan don concierge van het gebouw worden opgedra gen, terwijl in het noodige toezicht kan wor den voorzien door aanstelling van een apart persoon, tegen een belooning van f 15 per week. Behalve des Zondags, zouden de zalen da gelijks van 912 v.m. en van 25 n.m. opengesteld kunnen worden voor eiken werklooze, die in het bezit is van een bewijs van inschrijving ter Arbeidsbeurs. Goedkoope brandstoffen voor werkloozen. In een adres verzoekt de Leidsche Be- 6luurdersbond ,om aan werklooze hoofden van gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, vanaf 15 October 1923 tot 15 April 1924 hetzij een wekelijkschen toeslag van f 1 op hun uitkeering te verleenen, voor aanschaffing van brandstoffen, hetzij brand stoffen in natura te verstrekken. In den afgeloopen winter werden inge volge een in de Raadsvergadering van 7 De cember 1922 aangenomen voorstel van den heer Wilbrink, luidende: „Ondergeleekende stelt voor van gemeen tewege aan werklooze hoofden van gezin nen en kostwinners, die naar het oordeel van het Burgerlijk Armbestuur of Steun- commissie daarvoor in aanmerking komen, een reductie te verleenen van 50 pCt. op den prijs, waarvoor door de Gasfabriek coke9 aan particulieren wordt geleverd, en als re-, gel 1 HL. per week, tot uiterlijk 15 April 1923"; van 22 Januari tot 15 April 1923 (12 we ken) wekelijksche bons, recht gevelde op een halven H.L. cokes, door het Burgerlijk Armbestuur en de Gemeentelijke Steuncom missie aan de in hef voorstel bedoelde ca tegorieën van werkloozen verstrekt en wel door het Burgerlijk Armbestuur 7787 en door de Steuncommissie 6171 bons. De kos ten bedroegen resp. f 6206.60 en f 4938.—. d. i. in totaal f 11.143.60. B. en W. willen niet ontkennen, dat er in den winter mei het oog op de koude wel iets voor te zeggen is den daarvoor in aan merking komenden werkloozen extra-steun in den vorm van verstrekking van brand-v stoffen in natura toe te kennen. Een toe slag van f 1 op de wekelijksche uitkeering achten zij echter niet toelaatbaar. De werk- loozen-uilkeering toch wordt naar een '"as- ten norm verleend; door het geven v*n een toeslag zou geheel in strijd wor*n gehan-i deld met de van Rijkswege v-otgestelde re- geling. De extra-steun di°" Yer"a*v.e te geschie- den in .den !°.°Jinieeft plaats gehad. Aan werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, die naar het oordeel van het Burgerlijk Armbestuur of de Gemeentelijke Steuncommissie daarvoor in aanmerking komen, zou een reductie van 50 pCt. op den prijs, tegen welken door de Lichtfabrieken ag.n particulieren cokes wordt geleverd, zijn te verleenen. Aannemende, dat het aantal werklooze hoofden van gezinnen en kost winners, door beide instellingen ondersteund ongeveer gelijk zal zijn aan dat in hét eer ste kwartaal van 1923 en dat de tegenwoor dige prijs der coke9 geen verdere stijging ondergaat, zullen de kosten gedurende 21 weken (van Maandag 5 November a.s. tot Zaterdag 29 Maart 1924) ongeveer f 22.000 bedragen. Voor een extra-steun vóór No vember of in de maand April achten B. en W. geen termen aanwezig. De bier- en theebelasting. Ingediend is het reeds aangekondigde wetsontwerp, strekkende tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en thee. In de Memorio van Toelichting wordt op gemerkt, dat reeds te anderer plaatse is uit eengezet, dat de toestand der schatkist ver sterking der inkomslen noodzakelijk maakt. De keuze van middelen, om tot verster king te geraken, is echter niet groot, indien men let op de vele en vitale belangen van ons volk. die door nieuwe belastingen wor den geschaad. De Minister heeft onder die omstandigheden gemeend, onder meer ook verhooging van den bieraccijns en in ver band daarmede tevens van het invoerrecht op hier en op thee, als zijnde het minst aan bezwaren onderhevig, te moeten voorstellen. Door tegelijkertijd een hoogere belasting te vorderen, zoowel van bier als van thee, stelt de Minister zich voor te bevorderen, dat de nieuw op te leggen lasten gelijkmati ger zullen drukken over de bevolking der verschillende deelen van het land, dan het geval zou zijn, indien slechts één dier ar tikelen werd belasl. Om deze reden acht de Minister het dan ook raadzaam de verhooging van het in voerrecht op beide genoemde artikelen reeds bij dit wetsontwerp voor 1e stellen, en dus afgescheiden van het welsonlwerp tot tech nische herziening van het tarief van in voerrechten, dat hij eerlang hoopt in tel dienen. De accijns van hier beloopt thans gemid deld ruim i 0.02'l' per liter, welk bedrag bij aanneming van het ontwerp zal klimmen tot bijna 7 cent per iiier, een verhooging, die den bierprijs in koffiehuizen niet be langrijk omhoog behoeft le jagen; te min der, waar deze op het oogenblik toch reeds door de belanghebbenden met moeite op het bestaande hooge peil wordt gehouden. Toch zal, ook indien de toeneming van het bier- verbruik, die sedert 1918 geleidelijk plaats heeft, door de verhooging mocht tot staan Naar het Engelscb, door BERTA RUCK. (Nadruk verboden.) US) Of is het werkelijk niet vreemd? Is het iets, dat men had kunnen verwachten? Kiest een man altijd een vrouw in een bui van reactie tegen het type, dat hij gewoon was |fce zion in zijn eigen huis? Misschien zou dit andere meisje, dat iets ai sohecn te weten van Georges smaak, ©enig licht voor mij werpen op den gehee- |on George over het algemeen? Terwijl Philippa zich wat voorover boog, om een aschbakje, door drie jonge beestjes vastgehouden, van Kopenbagensoh aarde werk, naar zich toe te trokken, zei ze wat Eachter; ,,Ik hield zelf dol veel van hem." „O ja?" zei ik vrij dom. Maar wat moest ik er anders op zeg gen? „En toch", ging zij voort, „vond ik hem laltijd een meermiaachtige jonge man." »fWat een „Ja, een soort meerminachtig iemand", sprak zij, „ik me in tweeslachtig, de eene ïr v CGQ m*D' (,ie doorzet, en de an- Jlere helft overstroomd en meegesleept in een vloed van vooeoordeelen, zooals tegen rookende vrouwen bijv." Ik dacht, nog meer verbaasd: „En had bij dan geen vooroordeel tegen de manier, taraarop die andere vrouw rookte? Want IK zijn nojf vetüchillendo manieren om te rooken. Haar manier was zoo echt die...... van een filmactrice I Juffrouw Traeey ging voort: George en ik vochten altijd als de hond en de kat, moet u weten." „O jabegon ik. En toen leunde ik achterover in mijn stoel en begon te la chen. „U moet denken,-dat ik niets anders kan zeggen dan o ja 1" riep ik. „Ik ben niet direct zoo idioot! Maar ik weet niet wat ik er anders van zeggen zal en ik wou dolgraag weten wat u wat u van hem dacht van hem dacht en en alles, wat u van hem vertellen kunt." Ze zei even kalm als haar moeder had kunnen doen: „Natuurlijk kent u hem veel betei dan iemand anders 1" En haar toon voegde er bij: ,,Of denkt dat ten minste 1" „O neen! Dat denk ik volstrekt niet,'* beweerde ik. „Ik kende hem eigenlijk in het geheel niet goed." (Volkomen waar). Zij blies weer een ringetje rook uit en zei: ,,U meent zeker, omdat het zulk een krankzinnig kort engagement was. Ja!" Zij lccek naar haar eigen ring. „Ik geloof niet, dal de lengte of do kortheid van een engagement ©enig verschil behoeft te ma ken. Sommige menscben leert men niet beter kennen, al wa3 men jaren met hen geëngageerd." „Dat geloof ik" niet,'- zéi ik èen weinig ongeduldig. Ik had geen lust Miss Philippa Traeey te laten voortgaan mei het ver kondigen van theorieën over engagement ten, hoe belangrijk dat onderwerp ook wê- zen mag. Haar moeder en Lady Meredith mochten 'eens terugkomen van haar éigen onderhoul. En ik wou zoo graag profitée- ren van dit gelukkig Oogenblik, om iels omtrent Georg* f© \ep.t©u te komen l Het zonderlinge meisje, dat ik niet ver wacht had tegenover mij, nam mijn gezicht nauwkeurig waar. Plotseling glimlachte zij. En ze zei op een veel genaakbaarder toon: „Yeo-geef mij, als ik u iets vraag, dat uiterst onbescheiden klinkt." „Wat dan?" vroeg ik één en al nieuws gierigheid. „DiP', zei het meisje, dat George ge kend had: Hicldt u werkelijk heel veel van Bem?" „Wat zegt u?" zei ik Ik kruiste mijn voeten over elkaar, stevig op den parket vloer. Ik wist bepaald geen raad. Hoe ver langde ik weg te komen, overal elders dan hier in dit gelijkmatig verwarmde, Fransch gemeubileerd salon, tegenover die vraag van dat vreemde meisje! O, was de echte Mevrouw George Meredith maar hier in mijn schoenen, in haar eigen schoenen wil ik zeggen. Zij zou wel weten wat zij zeg gen moest. Het zou haar niets hebben kun nen schelen wat ze zei. Ik hoorde nog wat zij gezegd had, toen zij over den man, dien zij verloren had, praatte: .Jammer dat de jongen er in geloopen is. Zeker weer wat te haastig geweest aooals gewoonlijk!" Zij zou nu misschien hetzelfde gezegd hein ben. Maar ik taoest aan mijn pleegmoeder denken. Zij had mij gesmeekt mijn valsche positie aan te nemen, op het oogenblik ten minste, en ik had het haar beloofd. Ik had zelfs den trouwring van mijn moeder aan mijn linkerhand gedaan, zoodat de Tra- ceys niet behoefden op te merken aan de ontbijttafel, dat de jonge „weduwe van George" geen trouwring had. Ik kon Lady SereditK niet teleurstellen door aan haaf vrienden te vertellen, ia hun zelfs te laten vermoeden, dat ik niet veel gehouden had van dien onbekenden jongen man. En toch kon jk niet, neen kon ik niet zeggen„Natuurlijk hield ik veel van hemwaarom zou ik anders met hem ge trouwd zijn?" Dub wat moest ik antwoor den? „Ach, u behoeft niets te zeggen", 'sprak hot andere meisje, terwijl het mij heel lief aanzag. „U is mooi, u is een lief, harte lijk meisje, waar iedere man van moet houden." Ik bloosde van genoegen en verrassing. „Maar", zei ze heol bedaard, „u is nooit verliefd geweest op iemand." „Niet?" zei ik, terwijl ik verschrikt op keek en groote oogen opzette. En dan mijn droevig liefdesavontuurtje, dat van één kant kwam en nooit uitge maakt werd? En dio droomorigo Zondagen dan, verleden zomer op de rivier? En Reg gie Penmore dan? Hij had mij niet lief, dat was gebleken; maar had ik hem niet lief gehad, had ik ?s nachts niet over hem ge- eohreid? En toch verteld© dat zonderlinge meisje, dat mij dien morgen voor het eerst van haar leven ontmoet had, mij kalmpjes: „O neen. U zou, denk ik, heel verliefd kunnen worden. Maar tot nu too is het nog nooit het geval geweest." „Waarom denkt u dat?" vroeg ik ver ontwaardigd. „Ik kan het zien", zei Philippa Traeey. „Ik ken het verschil, weet u!" En op dat oogenblik zag ik een groote verandering komen op het eóhoone gelaat, dat ik eerst hardvochtig gevonden had. Het gloeide en schitterde. Toen hoorden wii den luiden, zorgloozen lach van me vrouw Traeey op de trap. En haar dochter zei haastig „Gauw, voordat zij binnenkomen. Er is nog één ding, dat ik u vragen wou." Ik dacht zeker, dat het wezen zou: „Was George erg verliefd op u?" Een leelijksr vraag dan de andere. Maar het was niet zoo. Zij boog zich tot mij over en wierp het eindje sigaret weg; toen begon Philippa: „Heeft George nooit Zij aarzelde, lachte een beetje. „Wat nooit?" vroeg ik. Toen kwam het er eindelijk uit, heel haastigde vraag, die ik in de oogen van dat meisje verwacht had sedert ik haar dien morgen gezien hadde vraag, dio zij ik weet niet hoe lang van plan was ge weest aan de vrouw van George te doen: „Heeft George nooit met u over mij ge sproken HOOFDSTUK XV. Verschijning van een ouden vriend. Er was geen tijd voor mij, om deze be- langrijke deze ontstellende vraag van Phi lippa to beantwoorden. WaDt op dat oogenblik ging de deur open en de twee moeders kwamen het sa lonnetje binnen: Mevrouw Traeey raeb haar kleine gezicht met de stevig© kin goed in de hoogte gestoken, daar zij juisb geschitterd had in het een of andere ar gument. Dat had zij waarschijnlijk wel.- Lady Meredith zag er uit of zij verbijsterd was, maar niet overtuigd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5