Rheumatlek No. 19506. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 10 October. Derde Blad. Anno 1923, GEMENGD NIEUWS. SCHETSEN UIT MAROKKO. Huishouden en TechnieK. VARIA. h w Bij de administratie der gë^ Eeentebelastingen in Den Haag is men se dert eenigen tijd tot vreemde ontdekkin gen gekomen. Nu en dan werden er door 'den gemeente-ontvanger steekproeven ge nomen in de oninbaar opgegeven belasting- bosten, waarbij bleek, dat op sommige dieT posten wel kwitanties waren afgege ven, echter zonder dat deze verantwoord .tvar'en Een der belastingambtenaren stel de buiten medeweten der betrokken belas tingdeurwaarders een onderzoek in en toen twam het uit, dat tal van gevallen ten on rechte als niet-invorderbaar waren opge geven. Enkele deurwaarders waren eeni gen tijd geleden reeds ontslagen, naar aan leiding van gepleegde fraude. Ook dezer 'dagen heeft weer een deurwaarder, een 'ambtenaar, dio reeds 25 jaar in functie fraS, hiervoor ontslag gekregen. Het Uity-theater (later Thei= ter Alberto Frèdes) in Den Haag is bij open bare verkooping verkocht voor de som van I 1.000.000 en wel, via een tusscbenpersoon, 'aan den heer B. Wilton, te Voorburg. Het is met dit theater een groote lijdensge schiedenis geweest. Het begon reeds met den bouw, onder leiding van mr. H. Blau- pot ten Cate, toen het vooral de leveran ciers waren, die tot de gedupeerden be koorden. Nadien trok mr. Blaupot tón 'Cate zich terug en reeds toen zou een déconfiture onvermijdelijk zijn geweest, ware niet op het laatste oogenblik éèn Bankinstelling daar ter stede tusschen- Seide gekomen, die voor een behoorlijke hypotheek zorgde. Aanvankelijk liepen er fcelfs geruchten, dat de betrokken Bankin- Jstelling zou worden meegesleept in een jêventueele déconfiture, doch deze werd voorkomen, toen de heer B. Wilton door het deponeeren van een belangrijk bedrag houder eoner hypothecaire vordering werd Irrbusschsn vereenigden de schuldeischers rich en ten gevolge van hun gezamenlijke 'detie kwam het theater onder den hamer. J Ongetwijfeld hebben zij beseft, dat, waar het theater slechts een fictieve waarde Ifeeft, en een abnormaal lage verkoopprijs •de hypothcaire vorderingen in gevaar zou brengen, een aankoop van de zijde van iden hecT V'.lton wel niet kon uitblijven. Gisteravond, o ms treeks half- 'tien, bemerkte iemand, die gewerict had bij de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Inkoopvereeniging, gevestigd aan de Nieu we Looiersstraat 2933, te Amsterdam, 3at op de tweede verdieping een lichtje zichtbaar was alsof er een kaars brandde. Even later werd het vlammetje wat groo- 'ter, zoodat de werkman de brand-veer Waarschuwde. In dat groote gebouw is gelijkvloers het magazijn der Inkoopvereeniging. Op de eerste verdieping zijn de kantoren gevestigd, ten deele in gebruik bij de In koopvereeniging en ten deele bij de admi nistratie der Koninklijke Tapijtfabrieken van W. Stevens Zonen, te Rotterdam. Op de tweede en de derde verdieping bevinden zich de opslagplaatsen dor firma Stevens. Daar zijn tal van rollen cocosmat- tcn opgestapelder liggen zeer vele vloer- kleeden benevens een groot voorraad eo- cosmatten. Uit die enorme hoeveelheid fcteeg een dikke rook op, doch de brand weer kon in den eersten tijd niet veel meer doen "dan de magazijnen onder water zet ten. Het perceel i3 buitengewoon diep, en gerst toen eenige brandweerlieden, van rookmaskers voorzien, verder waren door gedrongen, zagen zij halverwege hier en 'daar vlammen opstijgen. Een dikke rock bemoeilijkte het blusschingswerk op de magazijnen. Eenige vloeren, twee en drie boog, zijn doorgebrand en ook de aohter- zijde van het magazijn heeft belangrijke brandschade. Te half zes gisteravond heeft het perso neel der tapijtmagazijnen die verlaten; te zes uur gingen de geëmployeerden der In koopvereeniging weg. Yan beide personee- len heeft toen niemand eenig spoor van brand waargenomen.' Te één uur na middernacht werd het blusschingswcrk nog met kracht voort- 'gezet Voor de betrekking van bphaler van asch cm vuilnis te Hoogeveen, waaraan f 1000 wedde verbonden is, hebben I zich 135 sollicitanten aangemeld en voor brugwachter 37. Te Zevenbergen is tegen den Heer S. hoofdcommies ter secretarie al daar, een aanklacht ingedfiend, wegen3 Valschheid in geschrifte, gepleegd in een huwelijksakte. De heer S. is bovendien voor een weck geschorst, wegens het slor dig behandelen der registers en akten. De Koninklijke Luchtvaart- ïnaatsohappij heeft het voornemen, tus- fichen Hamburg en Kopenhagen een eigen Iudhtverbinding, in directe aansluiting op dc verbinding Londen—Amsterdam—Ham burg, in to riohten. Een zeer aanzienlijke tijdsbesparing zou hierdoor verkregen wor den. Omtrent "den verongelukt en baggermolen „La Nonnandie", verneemt D. het volgende: Deze baggermolen is not eigendom, van de firma Akkerman en aT* Haaren, to Antwerpen, en werd niet gesleept door sleepbooten doch voer op e gen kracht, want zou deze baggermolen gesleept zijn geworden, dan waren er hoog stens drie of vier personen aan bootd go- 00V I*", bek aantal personen, dat zich aan boord bevond, kan men opmaken, dat e „La Kormandie" op eigen kracht voer. Vermoedelijk hebben de menschen, die op dezen baggermolen waren, te Kaën of te Antwerpen gemonsterd. Of de verongeluk te menschen werkelijk Nederlanders zijn, konden wij niet bevestigd krijgen. Omtrent Eet ongeluk van de „Norinan= die-' In het Kanaal verneemt „De Tel." nader hot volgende: De gewone bemanning van de bagger machine moest uit 15 personen bestaan, maar aangezien de boot juist haar werk zaamheden in het Kanaal had beëindigd en terugging met bestemming naar Havre, gelooft men, dat verscheidene vrouwen en matrozen en ook kinderen aan boord wa ren gekomen om met hen thuis te varen. Het aantal slachtoffers zal daardoor mis schien de veertig overschrijden. Men Is van meening, dat de zware bag germolen bij ruw weer ter hoogte van Vil- liers vergaan is. Op tien baggermolen bevonden zich o.a. O. M. Boere, met vrouw en tweo kinderen uit Slicdieoht. Nog andere personen uit Giessendam of Hardingsveld moeten op de baggermolen werkzaam geweest zijn, doch de namen zijn nog niet bekend. Om een vlag. De gezant en gevolmachtigd minister van Nederland te Tokio had voor de ambassade een nieuwe Nederlandsche vlag noodig, schrijft „De Loc." Hij verzocht daarom deze vlag van Indié uit te zenden, spoedshalve, en dit is dan ook geschied. Doch het bestellen en le veren van een vlag is minder eenvoudig, binnen ambtelijk kader, dan het den leek mag schijnen. Want daartoe moest een schrijven gericht worden tot den Gouver neur-Generaal. In dit schrijven frordt ver zocht of de Gouverneur-Generaal toestem ming wil verleenen, dat deze vlag, door oor log geleverd, bij oorlog wordt afgeschreven. Indien dit niet wordt goedgekeurd, wordt een schrijven gericht via den algemeenen secretaris naar het Departement van Kolo niën te Den Haag en in dit schrijven wordt regularisatie van de vlag verzocht. Dit wil zeggen, dat het Departement van Koloniën in Den Haag een brief richt tot het Departe ment van Buitenlandsche Zaken in Den Haag met vermelding van het feit, dat het Departement van Oorlog in Indië een vlag leverde aan het gezantschap in Japan, tegen een bepaalden prijs en dat dus verzocht wordt overschrijving daarvan te doen plaats hebben op het Departement van Buitenland sche Zaken in Nederland, benevens afreke ning. Aldus geschiedde en de vlag wappert fier van de ambassade in Tokio. Maar aan gezien gansch deze uitvoerige corresponden tie is gevoerd om een vlag en de prijs daar van 15 gulden totaal bedroeg, zou het voort aan wellicht wenschelijk zijn in Japan zelf onderzoek te doen of wellicht rood-, wit- en blauw-doek verkrijgbaar is, ten einde ter plaatse een vlag te vervaardigen. Te lijvig een bundel van bescheiden wordt anders, zooals ditmaal, in het leven geroepen over den aankoop, de levering en administratie van een vaderlandsche driekleur. Eerste Hagenaar: „W c e t j e 't al van dien maatregel voor alle Rijksamb tenaren?" Tweede Hagenaar „Welke, meen je Er zijn zooveel maatregelen". Eerste „Dat ze van December af alle maal moeten leeren zwemmen en 't met Nieuwjaar moeten kennen Tweede „Waarvoor is dat Eerste „Om na Nieuwjaar 't hoofd bo ven water te kunnen houden". BUITENLANDSCH GEMENGD. Fridljof Nansen is op zijn reis door Duitschland, toen hij 's avonds wegens een aulodefect bij Bilterfeld moest stoppen, be stolen. In den koffer, die ontvreemd werd, zat ook een gouden horloge met ketting, dat voor Nansen groote waarde had als herin neringsstuk. De „Evening Standard" verneemt uit New-York, dat drie gewapende roovers de hall van het bekende Ritz-Carlton-IIötel, een der grootste hotelpaleizen van New-York binnenvielen, het aanwezige personeel de lift in dreven en daarop de uitstalkast open den. Zij stalen voor 120.000 gulden aan ju- weelen en wisten met den buit te ontkomen. Tusschen Sirsawa en Saharsampur in Britsch-Indië zijn twee treinen op elkaar gereden. Men vermoedt, dat er twaalf doo- den en zeven en twintig gewonden zijn. In New-York heeft zich een dezer da gen een Japanner van het leven beroofd, door uit de 15e étage van een z.g. Wol kenkrabber to springen. De man had zelf moord gepleegd, omdat hij had vernomen, dat bij do aardbeving te TVokio rijn vrouw en kinderen waren omgekomen. Een dag na dit treurig voorval kwam een telegram uit Japan, houdende bericht: Fa milie gezond, hartelijk gegroet. Dit telegram was door vertraging te Iaat aangekomen. RECLAME. BHjft niet lijden Sloan's Liniment zal Uw pijn onmiddel lijk tot bedaren brengen, zonder inwrijven. Houdt het in gereed heid voor Rheumatischc pijnen, Yet.toikingen, Kneuzingen, Neuralgie en alle zenuwpijnen. rljjrbnar bij alle Apotheker» en i Drogisten. Prijs f L 2113 Door Dr. Martial. VI. Het einde van de Ramadan en de Hedia. Dien dag den laatslen yan de Rama dan was ik in Rabat. Even vóór zonsondergang verliet ik de verrukkelijke medersa (universitaire koran school) der Oudala's, toen mijn aandacht getrokken werd door de menschenmenigte, die zich aan de kust verzamelde op het Ara bische kerkhof, waarvan de Oceaan de laastgelegen graven bespoelt Allen tuurden met gespannen aandacht, onafgebroken naar het uitspansel. Het leek wel of zij met hun blikken den vlammend rooden avondhemel wilden doorboren, die langzamerhand zacht- rose en blauw getint werd en eindelijk in Vaag blauw-grijs overging. Zij raadpleegden den hemel met-buitengewone inspanning, want ieder wilde de eerste zijn, om het fijne maansikkeltje te ontdekken, dat aanvanke lijk alleen zichtbaar is voor Arabische oogen of door een sl'errenkijker. De damp, die bo ven de zee hangt, maakt het dubbel moeilik het dunne zilveren draadje te onderschei den. Aanvankelijk zocht ik tevergeefs het fijne, blanke sikkeltje, maar de Arabieren rondom mij wezen het elkander reeds onder vreugde kreten. Vanuit de heilige stad, uit Fès, kreeg de Sultan telefonisch bericht, dat de maan daar verschenen was.. Onmiddellijk weer klonk een krachtig salvo van de kustbatterij. Het was alsof de gansche stad een zucht van verlichting slaakte. Van de terrassen weerklonken de you-you-kreton der vrou wen. De vastentijd was voorbij en gedu rende de eerstvolgende dagen zou men eten, zooveel men maar kon. De dag na het einde van de Ramadan is het feest van den Sultan, de Hedia, d.w.z. de hulde van de Arabische stammen aan hun vorst Na de ontvangst der Europeanen ten pa- leize dat heel modern is en de ontvangst, helaas, nog moderner komt de plechtig heid van de Hedia. Voor het keizerlijk paleis te Rabat ligt een uitgestrekt veld, begrensd door de hut ten van een stam, door de kazerne van de Zwarte Garde en de moskee van den Sultan. In deze onafzienbare ruimte zou een tal- looze menigte zich vrij kunnen bewegen. Een weg loopt er door van het Oosten naar het Westen. Naar dit veld begeeft zich zijn Keizerlijke Majesteit met zijn ruiterwacht, eenige hoogwaardigheidbekleeders, zijn ge- heele hofhouding en zijn orkest. De weg wordt afgezet door de infanterie van de Zwarte Garde negers in vermiljoen roode tuniek en dito pofbroek, met smette loos witte uitmonstering, benevens witten tulhand en slobkousen Fransche muziek en Fransche officieren. De Zwarte Garde te paard, in dezelfde roode unitorm één eskadron draagt een witten tulband met rooden band, het andere eskadron een witten tunband met zwarten band omringen cn volgen den Sultan. Voor hem uit marcheert een zeer eigenaardig fanfarekorps ongeveer dertig of veertig Ma- rokkaansche muzikanten, allen gekleed vol gens hun eigen opvatting in de bontste kleu ren en voorzien van de meest uileenloopen de Europeesche muziekinstrumenten, hoofd zakelijk koper. Op het oogenblik, dat zijn Keizerlijke Majesteit het paleis verlaat, weerklinkt een cacofonie. die een eerbiedige glimlach toovert om de lippen der Europee sche toeschouwers. Deze muzikanten zijn I virtuozen en acrobaten in hun vak. Elk speelt wat hem in den zin komt en op zijn eigen manier, zonder zich in het minst te bekommeren om zijn buurman. En ieder speelt en blaasts zoo hard hij maar kan Het is duidelijk, dat er een bijzondere opleiding in de toonkunst noodig is, om van zoo'n Afrikaansche muziekuitvoering iets te be- grijj en. Een eindje achter deze luidruchtige groep nadert de Sultan. De teugels van zijn paard raakt hij nauwelijks aan, want het wordt aan weerskanten geleid door een dienaar. Voorop gaat een ceremoniemeester, gevolgd door den drager van dc groene parasol met gouden knop, teeken van de hoogste macht. Naast den Sultan lóópt een dienaar, die met een langen witten doek voortdurend de vlie gen verjaagt. De stoet is midden op het terrein aange komen. De ruiterij blijft op den achtergrond evenals de muziek, die eindelijk zwijgt. Tegenover den Sultan, achter op het veld zijn de afgevaardigden der verschillende slammcn opgesteld, van vijftien lot dertig voor eiken stam. In twee rijen staan voor hen de mannen en de lastdieren (ezels, muildieren ol kameelen), die de geschenken dragon; en de dieren zelf, die aangeboden worden, paarden bijvoorbeeld. De ceremoniemeester treedt dan op de vertegenwoordigers der stammen toe, en laat hen nader komen, elke groep op haar beurt. Op eenige passen afstands van hun vorst staan zij stil, buigen zich driemaal diep ter aarde, Allah smeekend hem te schenken; kracht, rijkdom en geluk. De Sultan luistert zonder eenig teeken van belangstelling te geven. Hij zit onbe weeglijk in den zadel en kijkt op zijn onder- danen neer. Na die zegenwenschcn zendt hij eiken stam weg door een bijna onmerk bare beweging met den duim van zijn rech terhand, die op zijn borst rust. Dan komt de volgende stam en weer een volgende en weer één, totdat alle geschenken aangebo den zijn, die daarna in het paleis verdwij nen. Na de voorstelling van de laalste groep keert de Sultan terug zooals hij gekomen is en laat het veld vrij voor de fantasia's. Dat is het oogenblik, waarop de menigle met ongeduld heeft gewacht. Hier in Rabat, op dezen zonnigen Juni dag. is de hitte gelukkig getemperd door de nabijheid van den Oceaan. Een bonte men- schenmassa, waartusschen men duidelijk als roode stippen de uniformen der Zwarte Garde onderscheidt, wacht geduldig op het veelbelovende schouwspel. Achter de me nigte woeste proefritten der fantasia's, ge- warrel van vroolijke kleuren, geweerscho ten en kopermuziek. De Sultan, geheel in 'f Wit, op een mooi zwart paard steekt scherp af tegen dien bonten achtergrond. Zijn gebruind gelaat heeft een goedig-ernstige uitdrukking en uit zijn geheele optreden spreekt de man van beschaving en geboorte, hoewel ik Arabie ren ken, die op het eerste gezicht meer het uiterlijk hebben van den Grand-Seigneur. Papier. Papyrus, thans de naam van een beroemd en verwend renpaard, is een plant, waar van de Egyptenaren reeds in zeer oude tij den schrijfmateriaal wisten te vervaardi gen. En al is da kunst om dit artikel te ma ken heel wat verbeterd en gebruikt men daarvoor thans geheel andere grondstoffen, ons papier draagt in zijn naam nog altijd een herinnering aan het Egyptische Papy rus mee. Van de tegenwoordige grondstof fen zal menigeen in de eerste plaats lompen noemen en op kwaliteit lettende, is dat ook inderdaad zeer terecht, maar sinds lang is de hoeveelheid lompen en ander textiel- afval niet meer toereikend voor de enorm toegenomen vraag naar papier. Zoo worden nu slechts bijzondere papiersoorten nog van lompen gemaakt, waaraan om een of andere reden speciale eischen van degelijkheid en duurzaamheid worden gesteld zooals voor bankbiljetten en documenten. Maar vooral voor groote papierverbruikers als couran ten-drukkers moest naar een goedkoopere bron worden omgezien en heeft men die gevonden in de naaldboomen. De gevelde stammen worden daartoe in stukken van bepaalde lengte gezaagd en na van de bast te zijn ontdaan, zoodanig tegen een ronddraaiende slijnsteen gedrukt, dat de as daarvan evenwijdig loopt met den draad van het hout. Er worden dan door den steen lange houtvezels afgeschuurd, die door opgespoten water worden meege voerd. Van dit laatste weer bevrijd met be hulp van persen, komt deze houtslijp als platen in den handel en kunnen deze in de papierfabriek opnieuw met water tot een brei worden gemaakt ter vervaardiging van krantenpapier. Dit bevat dus, zooals men ziet, zuiver hout en is daarom niet duur zaam.-Het kleurt zich spoedig geel door in vloed van het licht en wordt bros. Doch voor kranten, die meestal slechts een paar dagen behoeven dienst te doen, gaat het best. Voor schrijfpapier of goed drukpapier laat men het hout eerst een behandeling ondergaan, bestaande uit koken met loog onder verhoogden druk, waarbij stoffen, die .onbestendigheid en hardheid veroorzaakten, i worden opgelost en de zuivere vezel van i cellulose overblijft. Vandaar dan ook, dat dit product den naam draagt van houlcel- lulose. Ditzelfde proces kan ook worden toe- I gepast op andere grondstotten dan hout, bijv. stroo en èspartogras. Dit laatste gewas, dat vooral veel in Noord-Afrika groeit, le- vert een^tilstekcnden papiervezel. Men kent waarschijnlijk wel die boeken, die zoo bij zonder licht aanvoelen, terwijl toch de grootte en-dikte een liooger gewicht zouden doen verwachten. Zulk papier is meestal gemaakt van esparto-cellulose. Wij hebben nu al gezien hoe men aan de grondstof, de vezels, komt; maar hoe ontstaat daaruit het papier? Daartoe brengt men deze vezelmassa door malen met wa ter in een uiterst fijn verdeelden toestand, zoodat ten slotte een brei verkregen wordt. Volgens de oud-Hollandsche methode werd met koperen zeven iets van deze pa- pierhrei opgeschept en terwijl het water er uit liep, zorgde men er voor de zeef in schuddende beweging te houden en wel in verschillende richtingen, opdat de vezels, nadat het water was weggeloopen, ook in allerlei richtingen door elkaar zouden lig gen en daardoor beter aan elkaar hechten. Zoo kreeg men dan een dunne laag van samenhangende vezeltjes en leverde deze na droging het nog wet bekende, ofschoon thans machinaal gemaakte, oud-Hollandsche pa pier. Bij de papiermachines is de zeef gewor den lot een band zonder eind, waarop aan de eene zijde regelmatig de papierbrei vloeit naar de andere zijde het nog kletsnatte pa- piervel wordt overgenomen door een doek, terwijl de zeef met behulp van rollen naar het beginpunt terugkeert. Het natte papier wordt verder gevoerd en door zuiging en persing van het overige water bevrijd. Ten slolte passeert het nog eenige door sloom verhitte walsen, waarna het geheel droog is en kan worden opgerold, want hier ontstaat één lange papierbaan, terwijl bij de boven genoemde oud-Hollandsche schepmelhode enkele vellen papier konden worden verkre gen. Papier is dus opgebouwd uit vezeltjes, die kris-kras door elkaar liggen; maar dan zul len er altijd ruimten over zijn gebleven. Daarom voegt men van te voren aan de pa pierbrei z.g. vulstoffen toe, waarvan de voornaamste porseleinaarde en gips zijn. Deze vullen dus de porién en geven het pa pier tevens een witter aanzien. Dit laalste kan men nog verbeteren door blauwsel hij de vezelpap te doen. Toch blijven er ook bij aanwezigheid van vulsloifen nog heole kleine openingen in het papier over en die maken het ongeschikt voor schrijfpapier. Deze laatste kunnen worden gevuld met lijm. Een anekdote meldt het verhaal van een jongen in een papierfabriek, die de fout had begaan een partij papier niet te lijmen. De patroon, daarover in woede ontstoken, gaf den nalatige een flinken draai om zijn ooren, met het gevolg, dat een van inkt nog natte pen van diezelfde ooren vloog op het papier in kweslie en ziet: in een oogwenk ontstond daarop een groote zwarte cirkel, die al grooter en grooler werd, en de patroon sloeg eerst verbaasd, dan met belangstelling dit verschijnsel gade, en men beweert, dat zoo het vloeipapier is uilgevonden. Dit is dus ongelijmd papier. Perkamentpapier wordt uit gewoon ongé- liimd en ongevuld papier verkregen, waa neer het met groote snelheid getn&kea wordt door sterk zwavelzuur en daarna on middellijk goed uitgewasschen. Karton fs gemaakt door verschillende la gen dun en vrij ordinair papier met behulp van waterglas op elkaar te plakken, waarbij een flinke pers moet worden gebruikt. Ten slolte iets over het ontstaan van een in den laatslen lijd zeer bekend geworden papierproduct, n.l. het Vulkan Fiber. Men gaat daarbij uit van filtreerpapier en drenkt dit in een oplossing van zinkchloride in water. De cellulose van het papier neemt dan water op en ondergaat daarbij een toe standsverandering, die maakt, dat het pa pier na uitwasschen en drogen een meen hoornachtig karakter heeft en een zeer ge schikte grondstof vormt voor de fabricags van koffers, isoleermateriaal en dergelijke zaken. De slangenplaag. In Brazilië worden jaarlijks meer dan 18.000 personen door slangen gebeten, en niet minder dan 4000 menschen bezwijken daaraan. Het serum van Calmette, bereid door middel van het gif van naja tripu-< dians, blijkt in Brazilië niet doeltreffend te; zijn, omdat daar geheel andere slangen voorkomen. Daarom wordt sedert eenigen tijd gebruik gemaakt van een serum, door middel van het gif van inheemsche slangen bereid. Met doelmatige vallen worden deze gevangen en zoo snel mogelijk naar het serologisch instituut te Butantan vervoerd. Voor het vangen worden premiën uitge^ loofd en er worden meer dan 1000 slangen per maand ingeleverd. De dieren worden dan vastgehouden met een ijzeren vork, die over den hal» in de aardo wordt gestoken, waarop men ze laat bijten in een horloge glas. Hierin wordt dan het gif opgevangen, waarmede gedurende een half jaar paarden worden geïmmuniseerd, die dan een genees* serum kunnen leveren. C,Ned. Tijdschr. v. Geneesk."X Echte en kunstmatige parels. Reeds geruimen tijd geleden berichtten wij, dat de Japanner, dr. K. Mikimoto er in geslaagd was op kunstige wijze parels te verwokken, die van de op natuurlijke wijze ontstane nauwelijks te onderscliei- een methode van dr. Fred E. Wright, me dewerker aan het geophysische laborato rium va het Carnegie- Instituut te Was hington, met behulp waarvan men do kunst matige parels herkennen kan. Zooals men weet, onstaat de parel in het lichaam van den pareloester door elijmaf- scheiding rondom kleino stofdeeltjes, dio door de schelp in het lichaam dringen. Reeds jaren heeft men getracht, do parel- productie op te voeren door kleine steen tjes of stukjes glas in het lichaam van den oester te brengen; maar do aldus verkre gen parels waren onregelmatig van vorm en van geringere waarde, j Deze methode heeft dr. ALikimoto als volgt gewijzigd. Eerst wordt een oester ruit de schelp gehaald. Dan wordt een dun laagje van den buitensten schaal-afschei- denden mantel gesneden, waarin een kor reltje parelmoer of een minderwaardige parel als in een zakje gewikkeld wordt. Hot geheel wordt in het lichaam van eeu. anderen oester gebracht, die, na behande ling van de wond, naar haar oorspronke lijke woonplaats wordt terug gebracht. Na verloop van enkele jaren wordt dan een parel verkregen, die op het oog niet van de natuurlijke te onderschei Jon is. Do methode van dr. Wright berust op het feit, dat de kern en de buitenste laag op verschillende wijze licht doorlaten en terugkaatsen. Een eenvoudige methode is naar hij zegt, met den rug naar de zon te gaan staan (of een andore sterke lichtbron) en de parel zóó te houden, dat het licht er op valt. Als men de parel aan een draad laat draaien, ziet men bij kunstmatige parels in sommige standen den karakteris tieken glans van het parelmoer binnen in den parel te voorschijn komen. Een andere methode bestaat daarin, dat men in een metalen plaat een klein gaatje boort, de parel er op legt en een lichtbron er onder plaatst Bij kunstmatige parels is dan de schaduw van de kern duidelijk te zien. Als de kern niet uit parelmoer, maar uit een echte parel bestaat, kan men dit con- statceren als er een gat in geboord is, om de parel aan een snoer te rijgen. Met behulp van een klein spiegeltje en een microscoop kan men dan het onder scheid tusschen do echte en do kunstma tige buitenlaag binnen in dc holte duide lijk zien. Het spiegeltje wordt gemaakt door het uiteinde van een gouden draad in een Bunsenschen gas-brander te houden, totdat het goud bogint te smelten en aan bet einde uitzakt. Het vormt dan een klei ne v.rbreeding, die met den draad in do par el uithol ling gebraoht wordt, en die uit stekend het licht terugkaatst. MARKTBERICHTEN. ALPHEN, 9 Oct. N.Y. Tuinbouwveiling Spinazie f 810, heerenboonen f 2333, snijbocmen f 2036, 6pruitkool I f 916, uien f2—3.60 per 100 K.G. Peen f4.60— f 620, kroten f 2.60—3.4Ó, andijvie f 1.70— 2.50 per 100 bos. Bloemkool I f 9.7018, II f 6.10—8, 6avoyekool f 5—8, roodekool f 6—8, meloenen f 17—23 per 100 stuks. BODEGRAVEN, 9 Oct. Kaasmarkt. Aan' voer 392 partijen, waaronder 327 Rijktf» merk, 17821 stuks, wegende 124747 K.G< Prijs Goudsche kaae le Boort f 57—60, 2ë soort f 53—55, met Rijksmork f 54—61, zwaré tot f 65. Handel matig. VOORSCHOTEN, 9 October, Vrije veiling kippeneieren f 11.20f 12.20 per 10Ó; kip* pen f 1.46f 1.76 per stuk; konijnen f 1.7flj a f 2 per stuk; knolrapen 6 et per stuk. A

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9