No. 19506. WOENSDAG 10 OCTOBER Anno 1923 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. /kouder»3 7er,d onder eeleido van de wet- P-'Sers en 3! en Reitneringer en San- oen secretaris, hei Stadhuis be- Het voornaamste nieuws van hedeiu PRIJS DER ADVER7ENTON: 30 Cts per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week Z0 13. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week" 0.13, Franco per post 2135 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHV«lKOOP. Aan den gemeentelijken visthwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is Donderdag ver krijgbaar SCHELV1SCH a i 0.11—10.19, SCIIAlt a f 0.12, SCHOL a f 0.14, 10.18, 10 27 en 10.36, KABELJAUW a 10.40, ZUIDERZEEBOT a 10.45 en TARBOT a 10.60 per pond Verder doorloopend verkrijgbaar gezouten z g.n. MAATJESHARING (voor den inleg) a 5 cent en gezouten volle HARING a 5*/» cent per stuk. AUG. L. RE1MERINGER, Weth. loco Burgemeester'. Leiden, 10 October 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis,'flat de beslis sing op het verzoek van N. van Rijnswou, om vergunning tot uitbreiding van de brood bakkerij in het perceel Heerenstraat No. 85, is verdaagd. AUG. L. RE1MERINGER, Wetb. loco Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 October 1923. Ontvangst van den Raad van de Union des Associations ponr la Sociétó des Nations. Hedenvoormiddag brachten de leden van bovengenoemden Raad ter gelegenheid van het Congres, in Den Haag gehouden, een bezoek aan onze gemeente en werden zij ontvangen door het bestuur van de afdee- ling Leiden van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede. Het allereerst werd een bezoek gebracht aan hel Stadhuis, waar de dames cn heeren van dezen Raad door den waarn. burge meester, den heer Aug. L. Reimeringer, in de Fransche taal werden verwelkomd. Door afwezigheid -van onzen burgemees ter aldus ving de wethouder aan valt mijnde eer te beurt u vanwegè het gemeente bestuur het welkom toe te roepen. Wij ver heugen ons, dat u lusschen uw drukke werk zaamheden in de gelegenheid hebt gevon den onze stad te bezoeken, die beroemd is geworden door het langdurig beleg door de Spanjaarden en het ontzet op 3 October 1574 de stad, door haar schilderachtige ligging aan de oevers van den Rijn, bekend, ver maard door haar beroemde Universiteit, merkwaardig door lal van bezienswaardig heden, zooals het oude Stadhuis, Den Burcht en andere gebouwen, benevens haar breede grachten en lommerrijke singels, i! Alles wat karakteristiek Hollandsch is vindt u in onze stad bijeen. Wij hopen zeide spr. dat, als gij weer in uw land zijt teruggekeerd, na te hebben gewerkt aan het herstel van de ver broken volkerengemeenschap en aan de j broederschap der menschheid, van Holland zult hebben meegenomen de aangenaamste herinneringen, en dat gij dan ook nog aan Leiden zult willen denken. In die hoop aldus besloot spr. heet k u hier namens het gemeentebestuur hqx- lelijk welkom". Na den heer Reimeringer trad als plaalsver r vangend voorzitter van de Leidsche afd. der V. V. V. prof. Colcnbrandcr naar voren, om r mede de gasten welkom te heeten in deze stad, die drie-en-een-halve eeuw geleden als kampioen van de persoonlijke vrijheid en daarvoor geleden heeft. Hier is de fakkel der beschaving mede het eerst ontstoken en van hier uit is de l moderne gedachte in de wereld verspreid. p00r onze Universiteit is Leiden geworden het geestelijk centrum van Holland. Zijn wij er daarom trotsch op u h i e r te cmtvan- I -gen, wij zijn er evenzeer trotsch op U hier te mogen begroeten. Spr. schelste vervolgens de schoone taak, die de Union zich voorstelt te verrichten en I die gericht is op het herstel van Europa, dat zoo zwaar heeft geleden. Wij hebben met u I gebeden, zeide spr. en wij hebben in u ge- Joofd en wij vertrouwen, naar het herstel 7a.n. dc volkerengemeenschap resultaat zal hebben, en in u begroeten wij de herauten, l Ir herstel aankondigen, (applaus). Namens de gasten antwoordde de Belgi- I sclie Senator La Fontaine, die hartelijk I dankte voor de vriendelijke ontvangst, waar- I" mede ook deze stad de Kollandsche traditie I Loog houdt. En dan herinnerde hij er aan, I hoe in 1914 Holland de Belgische vluchte- hogen een schuilplaats aanbood, zooals het HelWan }}et do verjaagde pilgrira-va- Pers deed. Holland is sleeds de draagster t^nWa aVan nobele menschelijke gevoelens tfand ,nl\TCrallSche «edachle js van Hol fel-ren ?pr,Blelt er prijs OP te ver- fWnL-han t ïnïaarne de handen van >ere"eri?en Zal vaslhouden en Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Universiteit, waar het gezelschap in de Senaatskamer door het bestuur van den Se naat werd ontvangen cn door den reclor- magnificus, prof. rar. H. Krabbe, werd toe gesproken. Spreker heette namens de Senaat de dff- mes en de heeren van harte welkom in het Leidsch Atheen, dat, naar de traditie van eeuwen, beoogt wijsheid te brengen in de hoofden en de harten van de jonge gene ralies. Dat is het doel der Universiteit, en het onderwijs, dat er gegeven wordt, heeft een andere beteekenis dan enkel voor benade ring der wijsheid noodig is. Na dit nader te hebben betoogd, merkte spr. op, dat, als hij goed ziet, de moeilijkheden voor de recon structie van Europa niet liggen in gebrek can kennis van de belangen, die juist daar bij zich doen gelden, maar in de appreciatie en waardeering van hun waarde voor de ge meenschap der menschheid En het is deze appreciatie, deze rechtswaardeering, welke vóór alles aan het individu en de volken moet worden bijgebracht, waar toe zij moe ten worden opgevoed. Deze opvoeding hebt gij ten deele ter hand genomen en wij kun nen niets anders dan u van harte loewen- 6chen, dat hoog idealistisch werk niet al leen-de groote verdediging zal geven, waar op het aanspraak kan maken, maar dat ook ver buiten uwen kring invloed moge hebben. Hoofdzaak is daarbij moedig te zijn, moe dig vast te houden aan de wijsheid, dat de krachten van ons moreel leven op den duur sterker zullen zijn dan welke andere mach ten ook. Wanneer de volken dat in het oog hou den, zullen zij zich veel leed moeten ge troosten, aldus besloot spr., maar de uitein delijke heerschappij valt toe niet aan de op voortbrenging van macht georganiseerde volken, doch aan hen, die zich staande weten le houden in de wijsheid van alle tijden, welke gegrond is op zedelijk rechts besef der volken. (Applaus). Hierop werd allereerst geanlwoord door den beroemden Parijschen hoogleéraar prof. Aulart, die zich zeer gelukkig voelde bij de woorden, door prof. Krabbe gesproken, en dankte voor de hartelijke ontvangst in de oude mooie zaal in de Leidsche universiteit, de grondlegster der vrije wetenschappen in EuTopa en sleeds door verschillende ban den met de Universiteit te Parijs bleef ver bonden. Spr. knoopte daar verschillende be schouwingen aan vast en bedankte ten slotte uit naam van de aanwezigen voor de hartelijke ontvangst. (Applaus). Hierna sprak nog de afgevaardigde- voor Griekenland, de heer Andrades, uit Athene. Deze zeide zich gedrongen te gevoelen zijn hartelijke gevoelens jegens de Leidsche Uni versiteit te uiten. Hij deed uitkomen, dat de Leidsche Universiteit in Griekenland geen onbekende is en herinnerde er in dit ver band aan, dat reeds omstreeks 1750 een leerling der Leidsche Universiteit, de predi kant Kuhn, leeraar van Koralo was. Ver der deelde hij mede, dat een der hoogleera ren van de Universiteit te Athene van 1868 1910 een leerling was van Cobet en dat de rector der Atheensche Universiteit Sahel- laropnilos het. werk van prof. Hesseling over Byzantijnsche beschaving in het Griekseh heeft vertaald. Na deze mede toegejuichte rede werden den aanwezigen ververschingen aangebo den en daarna werd de Universiteit be zichtigd. Het laatste bezoek gold de kantoren en werkplaatsen van A. W. Sijthoff's Uitge vers-Maatschappij, aan de Doezastraat, wel ker directie zich bijzonder voor dit bezoek had geïnteresseerd. Daar werden zij door den directeur, den heer A. W. Frenlzen, verwelkomd, en ver volgens rondgeleid. Een der afgevaardigden uit Hongarije bedankte hier en deed daarbij uitkomen, dal de Hongaarschc letterkunde veel aan die van Holland te danken heeft. Na afscheid te hebben genomen, vertrok het gezelschap, dat uit ruim 40 heeren cn dames bestond, met auto's naar 's-Gra- venhage. Voor de Marekcrk. Velen in onze slad zullen het al wel weten, want het is reeds meermalen ver meld, dat er plannen beslaan om het in wendige van de Marekerk te restaureeren en dat zich daarvoor een comité heeft ge vormd, hetwelk bereids gaven heeft ont vangen ca zich aanbevolen houdt voor nog meer giften, bijv. aan liet adres van den penningmeester De-Wet-slraal 8 (Morsch- weg), Want om hot doel te bereiken zal veel geld noodig zijn. Dit comité nu doet op allerlei wijze erg zijn best en had legen gisteravond een bij zondere samenkomst belegd in de Hoog- landsclie Kerk. Het vond de predikanten der Ned.-Herv. Gem. alhier J. Riemens en Joh< W .Groot Enzerink bereid daarin als spre kers op te treden en de Chr. zangvereeni-* ging „Ex Animo" om eenige liederen te zingen. De belangstelling in deze bijeenkomst was, in aanmerking genomen de velo samenkomsten in deze week, voorzeker niet gering, maar had loch nog grooter kunnen zijn, hetwelk dan aan de opbrengst, ook der. gehouden collecte, ten goede ware geko men, - De eerste spreker van den avond, dr. Riemens, die na het gemeenschappelijk singen van de verzen 1, 3 en 4 van den 10Osten Psalm, in gebed voorging en las Haggaï 1:3 tot 9, riep allen een harlelijk welkom toe in dit kerkgebouw, welks schoonheid moest wakker roepen de geest drift voor een andere kerk, nl. voor de Marekerk. Spreker had het genoemde ge deelte uit Gods Woord voorgelezen, wijl dat de tekst was van een der feestredenaars bij de inwijding der Marekerk, en ook, omdat er iels van den geest van den profeet Hag gaï is gevaren in sommige broeders dezer Gemeente. Wij hebben te klagen over vele^ verdeelingen en scheuringen in ons Pro-v testantisme, rnaar nu mogen wij spreken van zegen, daar er meer eendracht en aan eensluiting komt voor het werk, waartoe ons de Heer heeft geroepen. .De Marekerk is een en ander waard. Zij was de eerste- eigenlijke Proteslantsche kerk le Leiden. Spreker bracht, ook namens het comité, dank aan de vele firma's, die, door te ad- verleeren in het programma, financieel hulp hadden verleend, en aan de reeds genoemde zangvereeniging voor de welwillendheid en den spoed, door haar in dezen betoond. Daarna ging hij over tot de behandeling van de geschiedenis der Marekerk, aan welke medcdeclingen, aandachtig en met genoegen aangehoord, wij hel volgende ont- leencn. Van Juni tol December 1635 heerschle hier de pest. Niet minder dan 13.580 per sonen vielen er aan ten slachtoffer. Vele huizen kwamen daardoor leeg. Na deze groote bezoeking kwam echter een genadige zegen. Zeer velen van elders, uit Duilsch- land (waar de dertigjarige oorlog woedde) en ook uit België en Vlaanderenland, stroom den herwaarts en gingen er nering drijven en handwerk uitoefenen. Er waren nu wel dra nauwelijks huizen genoeg en de Pielers- en de Hooglandsche kerk werden te klein voor die groote Proteslantsche bevolking. De- overheid wilde daarom overgaan tot het doen bouwen van een nieuwe kerk en de groote bouwmeester Jacob van Campen werd 23 Augustus 1639 uitgenoodigd de plannen van den Leidschen architect Arend Adriaansz. van 'sGravesande te beoordee- len en advies hierover uit te brengen aan Vroedschap en Magistraat. Onder de niet ongunstig luidende adviezen behoorde ook dit, dat de kerk hoog zou liggen met het oog op een mogelijke overwulving van de Mare. Vier duizend masten werden voor den bouw ingeheid. Op 27 Sept. 1639 werd de eerste steen gelegd door het vierjarig zoontje Cornclis van den eerstc-burgemees- ler mr. Willem Paedts. In 1649 was de bouw gereed. De hoogte der Koepelkerk was 150 voét of 50 M De klok, in Den Haag ge goten, weegt 11.280 pond. 't Uurwerk in den toren Tieeft nooit bijzonder voldaan. Aan vankelijk waren er twee preekstoelen, om een proeve te nemen waar de beste plaats voor den definitieven preekstoel zou wezen. Er hadden twee inwijdingen van de kerk plaats. Op 13 October 1649 door ds. Johan nes Dermoulius, die tot tekst koos Psalm 84 9 lot 12, en op den volgenden morgen door prof. Abrahamus Heydanus, met den vermelden tekst uit Haggaï. Toen ging men in grooten stoet van de Breestraat naar de kerk. Vóór deze predikatie werd de 24ste, er na de 100ste Psalm gezongen. Er werden direct twee kinderen gedoopt. Toen de kerk tweehonderd jaar oud was hield ds. Fangman een gedachtenisrede en was de kerk voor 't eerst door gas verlicht. Er is voor dc kerk een tijd van verval gekomen. De klok heeft geruimen tijd niet geluid: Maar sedert eenigen tijd luidt zij weer en ds. Riemens kon toen een klokke- preek houden. Er komt verbetering. Men ziet. dat er wat in deze kerk gedaan moet worden. Er is een begin. De voortzetting moet volgen. Deze wil het comité door de restauratie en de Gemeente helpe het. Het is haar plicht, hetgeen ds. Riemens nader in 't licht stelde. Ds. Groot Enzerink had op zich willen nemen een slotwoord van stichlelijken of geestelijken inhoud te spreken. En hij deed dit naar aanleiding van den 24sten Psalm, ook door het koor gezongen. Hel gaat er hier om iels te doen voor een onzer bedehui zen, waar eeuwen lang lallooze geslachten God hebben gediend met lofzang en met ge bed. Deze Psalm nu spreekt ook van Gods Huis; van wie er wonen en er mogen bin nengaan. Deze Psalm bestaat uit twee hete rogene be9tanddeelen. Hij is een lied, ge zongen door verschillende tempelkoren, zangen en tegenzangen. Het gaat hier, en hieröp wilde spreker vooral den nadruk leg gen, over de ontzaglijke beteekenis van het wonen Gods op Sion. De slotgedachte van den spreker, na de verklaring van dezen toepasselijken Psalm, was: God moet steeds grooter plaats maken in ons huis, in ons hart, in onzen arbeid. Voor Hem moeten wij dus bedehuizen bou wen, steeds meer, steeds beter.' Deze tweede spreker eindige met dank gebed en verzocht allen te zingen Gezang 90. Het sterke koor van „Ex Animo" had ter afwisseling van het gesprokene a capella van af de extra-verlichte gaanderij onder het orgel zes schoone liederen gezongen op jeen wijze, waarover men tevreden kon zijn. Tandheelkundige Polikliniek. Door de alhier gevestigde tandartsen wend reeds langen tijd de behoefte gevoeld om aan personen, die om fmaijcieele redenen in de particuliere praktijk niet of moeilijk hulp kunnen zoeken, de gelegenheid to geven om tegen verlaagd tarief zich zoo noodig hulp te versohaffen door daartoe bevoegde tand heelkundigen.. Hoè dikwijls gebeurt het jüet, dat cr menschen zijn, die, omdat zij niet kunnen geholpen worden in het Academisch Ziekenhuis ot daartegen bezwaar hebben, terecht komen bij z g. tandtechnikers, die geen bevoegdheid, bij de wet geregeld, be zitten. Daaraan is hel toe te schrijven, dat het bedrijf van tandlechniker zoo bloeit, wat, volgens de opvatting der tandartsen, niet alleen een oneerlijke concurrentie schept tegenover de wettelijke bevoegden, maar tevens uit het oogpunt van de volksgezond heid zeer af te keuren is. Daarom hebben zeven van de acht alhier gevestigde landartsen, aangesloten bij de Maatschappij lot Bevordering der Tandheel kunde, een tandheelkundige polikliniek op gericht, welke gevestigd is in perceel 35, van de Sleenslraat, waarin tevens de apo theek van den heer Reysl is gevestigd. Met de meeste Ziekenfondsen, zooals „Hulp der Menschheid" en hel Algemeen Ziekenfonds „Boerhaave", het Spoorfonds, en enkele kleinere Fondsen is een overeen komst aangegaan, waardoor hun verzeker den niet langer gedwongen zijn van de hulp van onbevoegden gebruik te maken. De tarieven zijn ook voor particulieren, die er voor in aanmerking komen, zeer bil lijk gesteld. Eiken morgen van 8 tol 10 uur houdt een der artsen er zitting. Wij werden uitgenoo digd om de nieuwe polikliniek le bezich tigen en verklaren gaarne, dat de inrichting geheel voldoet aan de eisehen, door de mo derne tandheelkunde aan de polikliniek ge steld; Beneden vindt men een behoorlijk inge richte wachtkamer, terwijl de eigenlijke polikliniek is gevestigd op de eerste verdie ping, waar men een viertal localiteiten vindt, zóó ingericht, dat men in betrekkelijk korten tijd een groot aantal menschen doel matig kan helpen De beste instrumenten en toestellen zijn er in ruimen voorraad en groote verschei denheid bijeen. Hoewel wij wel begrijpen, dat wij hier niet te doen hebben met een philanlhro- pische inrichting, hebben wij toch de over tuiging gekregen, dat Leiden met deze poli kliniek oen inrichting rijker is geworden, welke ook uit gezondheidsoogpunt zeer toe le juichen is. Met de Vereeniging tot Bevordering der Bonwknnst naar het Mansolenm van het Httis van Oranje te Delft. Daartöë welwillend in de gelegenheid ge steld, zooals dé secretaris van „Bouwkunst" de heer Fred. A. Wempe, ons mededeelde, brachten een aantal leden een bezoek aan de nog steeds in gang zijnde restauratie werken aan het Koor der Nieuwe Kerk te Delft. Ter plaatse ontvangen door den heer Fhil. J. W. G. Bolt, chef de bureau bij den architect, belast met de restauratie, den heer Herm. van der Kloot Moyburg, werden de heeren al aanstonds binnengeleid in het grijze bedehuis, waar de heer Bolt, staande ter plaatse, waar zich vroeger het fraaie renaissance-koorhek bevond, een historisch overzicht gaf van den bouw der kerk, die, in den jare 1381 begonnen, in 1474 geheel geëindigd was. In die 100-jarige periode hebben verschil lende bouwmeesters aan de voltooiing hun krachten ten beste gegeven en zich won derwel aangepast tot verkrijging van een schoon geheel. Het gebouw, dat nogal eens ernstig door brand geteisterd werd, was wel danig in verval geraakt, en het was dan ook hoog tijd, dat voornamelijk het Koor, daar, waar zich de graven bevinden van de telgen van het Huis van Oranje, grondig werd gerestaureerd. Zoo is er dan allereerst te zien, hoe er gezorgd is voor een meer passenden toegang tot voornoemde grafge welven en, waar men vroeger door het lich ten van een izeFk langs een sober trapje toe gang kreeg, wordt er thans een ingang ge maakt vlak voor het praalgraf van Prins Willem I, die meer voor het doel passend zal zijn. De restauratie van het koor is voor een groot gedeelte gereed en geeft U aanschou wen, wat de deskundige leiding van den architect in dezen tot sland bracht. De oude kal klaag is geheel verwijderd; de kolom-kapiteelen en basementen zóóveel mogelijk met oude natuursteen vernieuwd en in den oorspronkelijken toestand her^ steld. De ramen in het schip zijn van fraaie glas-in-lood-ramen voorzien, en een feit is het, dat het zonnetje, spelend door dit kathe drale glas, op de kleurrijke wanden van die oude metselsteen een schitterend effect te voorschijn brengt. De steenhouwers, die er nog in aantal zitten te arbeider, hebben zichtbaar geen gemakkelijk werk, om die keiharde Belgische leedesleen den gewensch ten vorm te geven, vooral niet waar legen hun zin de behakking moet geschieden met de ouderwetse he frijnslag, die aan de ver schillende orneeringen een veel levendiger aanzien geven dan men bereikt met de meer machinale behakking van heden. De benoodigde oude baksteen wordt van verschillende in afbraak zijnde oude gebou wen betrokken, om zooveel mogelijk den ouden toestand nabij te blijven. Het resul taat is dan ook schitterend. Het zou hier te- ver voeren alles te memoreeren wat de heer Bolt alzoo nog mededeelde omtrent de res tauratie van de kap en ten tlotte ook van de buitengevels, doch het dieat wel de ver gelding. dat de financieels feweslie hierin BINNENLAND Bezoek van de leden van den Raad va» tie „Union des Associations pour la Sociétó des Nations" aan Leiden. Prof. Treub is gekozen tot voorzitter van de Unie van Volkenbondsvereenigingen. De Regeering zou plannen koesteren tot beperking van het L. O. tot een vierjarige school. Een wetsontwerp tot wijziging van de fo rensenbelasting is-in voorbereiding. De R.-K. Volkspartij en de Vlootwet. BUITENLAND. Poincarê weigert besprekingen met dé Dnitsche regeering over herstel van normale toestanden in het Roergebied. Hij zal dat zelf opknappen in overleg met groepen en plaatselijke vertegenwoordigers. Frankrijk schijnt thans na te streven een systeem van vreedzame penetratie in het Roergebied. De „machtigingswet" in eerste en tweede lezing door den Dnitschen Rijksdag aange nomen. Beieren verklaart zich in geen geval aan de wet te zullen onderwerpen. Eisehen der Dnitsche indnstrieelen aan de Dnitsche regeering. De Engelsche Rijksconferentie. een groote rol speelt. Een paar ton zijn er reeds verwerkt en een dusdanig sommetje zal er nog wel bijkomen, om hel doel te be reiken, dat men zich voorstelt Toen werden ten slotte de gordijnen ge opend, die het groote schip afscheiden van het koor, en dan ziet men eerst wat een meer dan armoedig beeld zich vertoont in deze- ruimte met een hangplafond afgedekt in tegenstelling met het thans reeds zoo fraaie koor, en ziet men ook wat een pracht perspectief zich hier opent voor den be gaafden glasschilder. Als dan straks nog de bekroningen zijn aangebracht boven het Triforium en de geldmiddelen liet toelaten, om ook de ramen in den kooromgang van gekleurd glas-in- lood le voorzien, dan zal een ongekend fraai effect verzekerd wezen, het mauso leum van Oranje waardig. Aan het einde van den omgang was het de voorzitter, de heer J. A. Verhoog, die den heer^ Bolt als vertegenwoordiger van den architect, harlelijk dank zegde voor het vriendelijk geleide cn de nauwkeurige toe lichting, door hem verstrekt. Zang- en piano-avond. To Pryce. N E. Biljardt Gisteravond is in den foyer van de Stads- zaal een zang- en piano-avond gegeven door To Pryce en E. Biljardt, twee tot hiertoe in onze Etad onbekende namen op muzikaal gebied. De zaal was dan ook maar maligje9 bezet. „De kat eerst uit den boom kijken", een geliefde en typeerende gewoonte van den Hollander, is hier ook weer in toepassing gebrachtdaardoor was de zaal niet gevuld. Hoeveel beter was het nu weer geweest, dit concert in de kleine zaal te houden, waar de artislen in inliemen kring hun kunst hadden kunnen geven cn wa?r zij ten min ste waren gevrijwaard voor het lawaaiige stadsrumoer. Wat betreft den pianist E. Biljardt, hij had zeker de opkomst van een talrijk pu bliek verdiend. Deze pianist, die in zijn land Indië een goede reputatie geniet, in ons land onder Gerhart optrad, deed zich kennen als een 'ernstig en toegewijd beoefe naar van de kunst. Wat het meest opviel in zijn spel, is zijn muzikale, gevoelige aanslag waardoor iedere toon zoowel een Jorte als en piano onder zijn handen trilt lot in zijn diepste wezen. E. Biljardt haalt uit zijn in strument wat er uit te halen is heel jam mer, dat nu juist hij zijn concert moest ge- vtn op zoo'n slechten vleugel. Het programma was door Biljardt goed gekozen Brahms, twee van zijn intermezzi en de bekende Raapsodie op 79 No. 2, Pré lude van Rachm*minow. In alle stukken sprak zijn beschaafd door en door muzikaal spel, terwijl in een transcriptie van Tausig van Bach's orgel Taccata und Tri ge in d. moll ook Biljardt's technische talenten spra ken. To Pryce, de zangeres, was niet zoo geluk kig in haar programma. De liederen van Jensen bijv. zijn nu toch wel wat *iit den tijd. Zij opende met een aria van bear-, latti, die meer in haar slem lag d&n de lich tere liederen van Grieg, die He, evenals in Treibhaus en Traume van Wagner, en Ori the River van Mussorgsky, niet die zware zeggingskracht vereischen, waarmede Td Pryce ze voordroeg. De zangeres beschikt

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1