In verkeerde Schoenen. No, 19504. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 8 October. Tweede Blad. Anno 1923. GEMEENTEZAKEN. '7 Daarbij komen echter nog andere uitga ven, zooals kosten voor vergaderingen met do brandweerlieden, druk- en schrijfwerk, enz. tot een bedrag van f 1100. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. Genieentebegrooting 1924. V, Voor salarissen van den commandant en flen onder-commandant der Brandweer Jfordt resp. f2100 en f 1000 uitgetrokken en voor de bezoldiging van de andere vast aan gestelde personen, in het geheel 12, is uit getrokken f 14011, waar nog een paar kleine bedragen bijkomen voor overuren en bij ge vallen van ziekte en van het toezicht houden buiten den diensttijd der brandwachts, tot pen totaal bedrag van f 850. ,- Maar daarmede zijn we er nog niet. Voor hel beproeven der spuiten, waarbij natuur- liik de vrijwillige brandweer te pas komt, Wordt ook nog ruim f 400 noodig geacht, terwijl voor kosten, voortvloeiende uit brand blusschen, afzetten van het terrein, enz, er nog f 1500 op de begroeting gebracht wordt Wanneer wij deze begroeting ook eens ver gelijken met die van een dozijn jaren terug, dan zien we dat ook de brandweer vrij wat meer kost dan vroeger. pEr is bij de opvolgende commandanten '.feeds een streven geweest naar een beroeps brandweer, de aanschaffing van een auto spuit heeft er toe geleid, dat wij er reeds een twaalftal menschen in vasten dienst heb ben. Wij gaan dus al aardig den weg op naar een vast korps. Voor liet gewone onderhoud .ran brandbluschmiddelen is nu f 6285 ge- Siamd tegen f 7070 voor 1923 en voor bui tengewone werkzaamheden, vernieuwing van slangen en derg. is f 1065 uitgetrokken S De openbare verlichting en het onderhoud van lantaarns zal in 1924 volgens deze be- grooling moeten kosten f 121.100. Voor 1923 was deze post geraamd op f 132.500, en in 1622 heeft zij niet minder dan f 136.500 gekost. B. en W. schijnen op deze post dus pog al te willen bezuinigen. Het gebruik van duinwater bij politie en brandweer zal moeten kosten f 4120, en de telefoon f 2700. Eindelijk is voor pensionneering en ver zekering van ambtenaren en beambten in dezen dienst uitgetrokken een bedrag van 77.984, waarvan, zooals wij bij de behande ling der inkomsten aan pensioenstorting een belangrijk bedrag terugkomt. De uilgaven in het hoofdstuk „Volk s- gezondheid" ondergebracht, werden geraamd op f 77.138 tegen f 46.789 in 1923. Dit hoofdstuk dreigt dus vrij wat meer te gullen kosten. Bij de ontvangsten komt hier jn totaal een bedrag voor van f 9200, zoodat de gemeente zelf aan de volksgezondheid pog altijd per jaar een kleine zeventig mille Uitgeeft. Opmerkelijk dat wij voor vaccinaties en lijkschouwing ditmaal slechts f 425 vinden uitgetrokken, tegen f 1400 het vorig jaar. Hoe dit opeens zoo minder kon zijn, hebben wij niet kunnen vinden. De toelichting zwijgt erover. 4 De kosten ter voorkoming van besmette- ,ijke ziekten zijn, evenals een vorig jaar, weder op f 2500 geraamd, de geneeskundige dienst op f 9635 de kosten van den Eersten Hulpdienst, tot oprichting waarvan in Oc tober 1921 werd besloten, zal bedragen f4631, volgens de begrooting. In 1923 werd f3806 daarvoor geraamd. Een nieuwe post is: „Maatschap- pel ij k e hulp bij Ziekte", waartoe, zooals men zich zal herinneren, op 27 Aug. van dit jaar werd besloten daarvoor is f2800 uitgetrokken. Tegenstanders meenden dat het bij dit bedrag niet zal blijven. Een hoogst nuttige uitgave lijkt het ons wel Als de ziekte de woning van een nooddruftig gezin binnen komt, en er ontbreekt op dit moment alles, dan moet wel eens onmiddel lijk ingegrepen worden, voordat nog kerke lijke of particuliere armenzorg aanwezig is. En dit schijnt hiermede bedoeld te worden. De bestrijding van de tuberculose, waar voor Leiden reeds in de bres sprong toen men er in vele gemeenten nog niet aan dacht, zal, als de raming uitkomt in 1924, f 10.782 worden besteed, of ongeveer f 1000 meer dan in 1923. In 1922 werd uitgegeven f 6200. Daarna is opgericht het Herstellings oord De Leidsche Buitenschool te Katwijk- aan-Zee en in de kosten voor verpleging van on- en minvermogenden draagt de gemeente f2 per week bij. Er wordt gerekend op ge middeld 8 kinderen. Tot dusverre werd aan de Z.-Holl. Propa- ganda-commissie der Ned. Onderwijzers Pro- pagandaclub voor drankbestrijding een sub sidie van f 50 verleend. Deze post is nu pro memorie uitgetrokken, omdat nog geen aan-, vrage is ingekomen. De subsidie aan de vereeniging „Zuigelin genzorg" is weder op het oude bedrag van f 5600 uilgetrokken. De post „Kosten van gemeentelijke Volks- baden" komt nog slechts enkele jaren op de begrooting voor en toont elk jaar neiging tot uitzetting. De kosten van het Gemeentelijk Volksbad in de Van-der-Werff-slraat bedragen f 13.972 met inbegrip van die voor de verstrekking van schoolboden, welke hiervan niet te scheiden zijn. Gerekend op het verstrekken van 60.000 schoolbaden, waarvoor wordt aangenomen de prijs van f 0.10 per bad, gelijk die van „De Eendracht" wordt vergoed, dan i3 dit een bedrag van f 6000. Verder wordt aan inkomsten voor het nemen van baden f 7000 geraamd, zoodat er feitelijk maar een klein bedrag voor de volksbadefi bij te passen valt, daargelaten de kosten van het gebouw, het onderhoud, enz. In het tekort in de ex ploitatie van het badhuis van de woning bouwvereniging „De Eendracht" draagt de gemeente, ingevolge besluit van 28 Januari 1923, hoogstens f 7450 bij. Dit maximum wordt voor 1924 uitgetrokken. Voor gemeen telijke Zweminrichtingen wordt uitgetrok ken f 5196. Er komt f 1200 voor terug, overschietende op de exploitatie van de in richting aan het Rijn-Schiekanaal, gevoerd door de Leidsche Zwemclub. Voor de nog op te richten Zweminrichting bewesten „De Zijl" is een post pro memorie op de begrooting gebracht. Over de exploita tie is nog geen besluit genomen. Het hoofd „Volkshuisvesting" vangt aan met: Kosten ter zake van de Huurcommissiewet. waarvoor is uilgetrok ken f 9620. Of Leiden ook tot de gemeenten behoort, waarvan de Minister opheffing der Huurcommissie wenscht, weten wij niet. In dit geval zou deze post kunnen vervallen. Gaan wij de posten rente, aflossingen en annuïteiten aan het Rijk verschuldigd ter zake leeningen of voorschotten in het be lang van de verbetering der volkshuisves ting, welke bedragen door de respectieve lijke bouwvereenigingen groolendeels wor den gerestitueerd, voorbij, dan vinden we nog de „Kosten" van de bouwpolitie tot een totaal bedrag van f 19,900, in hoofdzaak salarissen. Het salaris van den directeur be draagt f 5000, die van de overige vijf amb tenaren varieeren van f 3400 tot f 2200. Het totaal der uitgaven wordt geraamd op f 831.645, de ontvangsten op f 728.376, zoodat er nog een nadeelig saldo te boeken valt van f 103,269. Dit groote bedrag wordt verklaard- uit het feit, dat de gemeente in het belang der volkshuisvesting door het verleenen van bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing der voorschotten aan de woningbouw heeft be vorderd Wij vinden daarvoor een bedrag van f 200.841 uitgetrokken. RECLAME. 1779 Het vergaan van de S c h. 60. De drie overlevenden van den ondergang van de Sch. 60, Gornelis Bal, Willem Pronk en Dirk Visser, zijn Zaterdag te Schevenin- gen aangekomen, en teruggekeerd bij hun families, waarvan er twee dankbaar zün. dat hun zoon en man gespaard gebleven zijn, maar diep bedroefd, nu vader en broe der door de golven zijn verzwolgen. De reeder, de heer H. Bloem, had zich. zoodra hij het ongeluk vernomen had, naar Hoek-van-Holland begeven, om de overle venden van de bemanning te verwelkomen. Zij kwamen aan met de Harwich-boot en zij deden hem het volgende verhaal Wij lagen Donderdagmorgen 40 mijlen ten N.-W. van IJmuiden. De wind was straf N.-N.-O., de zee was hoog, gevaarlijke bre kers kwamen telkens aanrollen. Wij had den het vhschen gestaakt, het schip lag met klein zeil bij voor stormweer, de mannen waren bezig het laatste beetje visch te sor- teeren. Plotseling werd de logger getroffen door een stortzee. De schipper waarschuwde zijn mannen nog, maar het water sloeg met zoo'n vaart over het dek, dat vier man over boord sloegen. Eén van hen, Willem Pronk, kon zich direct aan het schip vastklampen en was spoedig gered. Van Arie Bal is niets meer gezien. De schipper en de stuurman hadden touwen en tuigage gegrepen, die buiten boord hii^ên, doch pogingen om hen aan boord te halen, mislukten. Een volgende stortzee sleurde ze -mee. De 14-jarige Dirk Visser zag zijn vader voor zijn oogen ver drinken. Maar in zulke oogenblikken leeft de zee man in een roes dan voelt hij niets en heeft geen tranen er bleef nog één ding het schip was in nood. Het eigen leven stond ook nog op het spel. De overlevenden vlogen naar de pompen en probeerden met emmers het water uit het schip te hoozen. Maar dóór de stortzee waren ook de luiken weggerukt, ballast en vischluig sloegen door elkaar, en er was geen houden meer aan. Twee Katwijker loggers, waarvan de num mers onbekend gebleven z$n, bleven in de buurt, maar konden door dè ho6ge zee geen hulp verleenen. Om 8 uur was net ongeluk gebeurd en gelukkig naderde kort daarop de Engelsche stoomtreiler „Lord Allenby", die het schip praaide en de drie overgebleven leden van de bemanning aan boord nam en liefderijk verzorgde. Een Engelsch matroos ging nog aan boord van den zinkenden logger, omdat Bello, de hond van den schipper, daar nog wa3. Maar toen het dier den vreemde aan boord zag j komen, vloog hij op hem af en beet hem in j de hand. Het dier liet zich niet vangen, I bleef aan boord van den logger van zijn i baas. De „Lord Allenby" bleef nog om den logger kruisen, totdat het tegen den avond vaststond, dat er aan de Sch. 60 niets meer te redden viel. Later is de logger gezonken en Bello zonk mee. Vrijdagmorgen kwam de „Lord Allenby" te Lowestoft aan. Aan den wal stonden de Nederlandsche consul Thain en de oud- Scheveninger A. Vroolijk met vele inwoners van Lowestoft de geredden op te wachten In het Zeemanshuis werden zij onderge bracht en Vrijdagavond gingen zij aan boord van de Harwichboot, die ze weer naar het vaderland bracht. Burgemeester Palijn is bij getroffen fami lies op bezoek gegaan, om hen zijn deelne- l ming met hun verschrikkelijk verlies te be tuigen. De schipper Visser had 7 kinderen en Pronk, de stuurman, 4. Beiden waren gelukkig bij Zeerisico tegen ongevallen ver zekerd, zoodat de weduwen niet geheel on verzorgd achterblijven. Visser was zelf, met den heer Bloem, ree- der. Hij had altijd veel zegen gehad op zijn reizen en was bekend om zijn nobel karak ter en zijn onaantastbaar geloofsvertrouwen. Heel Scheveningen voelt moe met deze verschrikkelijke ramp. Vrijdagavond laat zijn in de Nieuwe-Gouwo een motorboot van den heer Goudriaan en een motorboot van de firma Van der Schuyt met elkaar in aanvaring geweest. De booten stootten met volle kracht op elkaar in, en zijn, met de voor stevens in elkaar, gevlucht naar de Oude- Gouwe, die voor het bergen van balken wordt gebruikt. De eene motorboot, bela den met grind, zonk het eorst; de vrouw en drie kinderen, die mede aan boord wa ren, werden gered. Spoedig daarna zonk ook het andere schip, dat met een lading planten van Boskoop op 'weg was naar Rotterdam. De lading planton, bestemd voor Amerika, kon gedeeltelijk pog worden overgebracht op een andere yrachtboot. Te Zandvoort is uit zee g e- haald een dame, die zich? in overspannen toestand in het water begeven had. Hoe wel onmiddellijk hulp ter plaatse was, mócht men er niet in slagen de levensgees ten op te wekken, hoewel drie doktoren daarbij hulp verleenden. In verband met de geringe uitkomsten van het botbedrijf en meer nog door de geringe koopkracht van dat deel van het publiek, waaronder het Zuidearzee- product geplaatst werd in de goede jaren, hebben, zoo wordt uit Huizen gemeld, reeds eenige bedrijfseigenaren besloten in Octo ber hun vaartuigen op te leggen. De ma laise in het geheele Zuiderzeebedrijf en de nevenvakken wordt steeds erger. Rookerij- en, in 1918 nog getaxeerd op f 25000, gaan nu onder den hamer voor f 5000. Volendam is den afge loo- pe<n zomer door 29900 vreemdelingen bezocht In Twente blijkt het jacht veld schraal van wild voorzien. Fazanten, kornhoenders en patrijzen zijn zeldzaam; in sommige gemeenten zijn tamelijk veel hazen, in andere zeer weinig. Grof wild wordt hier en daar gezien. Konijnen zijn er veel. De NéderlandscRë grens- plaatscn krijgen thans weer druk bezoek van Duitsche grensbewoners, die er hun levensbehoeften en andere benoodigdheden gaan koopen. Hun betaalmiddel is Neder- landsch papieren geld, dat in Duitschland in enorme hoeveelheden aanwezig is. Slapte. De Hollandsehe Wol we verij en Ververij te Hengelo heeft tijdelijk overwerk-vergunning gekregen tot een ma ximum van 53 uren per week. De loonen, die hier nog niet verlaagd waren, zijn nu met 10 verminderd, maar de weckloonen blijven dezelfde, daar de vermindering wordt goedgemaakt door den langeren werktijd. Te Oldenzaal zijn wegens groote slapte in het bedrijf de ongehuwde arbeiders der Kon. Oidenzaalsche Stoomweverij (voorh J. H. Molkenboer Jr.) ontslagen. Op de sajetfabriek „Frisia" te Yeencn- daal werd do laatste 4 maanden slechts drie dagen per week gewerkt. Aan de ar beiders werd tweederden van het loon be taald. De directie heeft thans aan de ar beiders voorgesteld, 48 uur te werken met 10 loonsverlaging. Een bespreking met de hoofdbesturen der arbeiders heeft plaats gehad; daarna hebben de arbeiders beslo ten, het voorstel te aanvaarden, waarbij verzocht is, de verlaging in twee termijnen te doen geschieden. De directie van den landbouw der Rijks werkinrichtingen te Veenhuizeu heeft aan de vele tewerkgestelde arbeiders aange zegd, dat hun arbeid als geëindigd moet worden beschouwd. Wegens bezuiniging zullen de verdere werkzaamheden aan ge detineerden worden opgedragen; de fa brieksarbeid wordt tijdelijk stopgezet. De betrokken arbeiders, van wie sommi gen reeds een jaar en langer bij de werk inrichtingen werkzaam zijn, hebben zich tot den Minister van Justitie gewend, met verzoek, de stopzetting in elk geval uit te stellen tot 15 November, opdat zij nog kun nen trachten werk te vinden in het parti culier bedrijf. De arbeiders zijn afkomstig uit verschillende gemeenten van Oostelijk- Friesland en Westelijk-Dirente. Het personeel van Albert's drukkerijen te Siitard is in slaking gegaan wegens 'fc onregelmatig uitbetalen der loo nen. HetLegerdesHeils, deb e k e n- de organisatie, gesticht door William Booth, en reeds gedurende meer dan zes en deriig jaar ook in ons land werkzaam, bericht ons, dat de stichting haar jaarlijksche Nationale Aanvrage houdt van 13 tot 27 Oct. a.s. De arbeid van het Leger is genoeg bekend, om de organisatie den steun te verzekeren van allen, wie het welzijn hunner naasten ter harte gaat. Het Leger ondervindt ook den terugslag van den legenwoordigen tijd. Het is thans moeilijker om de noodige middelen te vinden dan het in jaren was. Daartegen over staat dan nog, dat, in dezen tijd van malaise, zooals vanzelf spreekt, veel van 't Leger geöischt wordt. Het doet dan ook een dringend beroep op allen, die kunnen helpen. Wolgens mededeelingvan 't Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 October, in Nederland uitgesproken 128 faillissementen, tegen 81 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 5 October 1923: 3138 faillissementen, tegenover 2340 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Misverstaan. Op een partij' kwam een van de gasten zeer laat. ,Ik kom alleen maar om mijn vrouw te halen", verontschuldigde hij zich tegenovec de gastvrouw. ,,0 wat jammer", zei de vriendelijke gastvrouw, ,,dat u niet eer gekomen zijt'\ BOSKOOP. De ambtenaren en werk-» lieden in dienst dezer gemeente hebben, volgens het ,,Vad.", allen toegestemd onj voor 1924 een vrijwillige bijdrage te geven van pCt. van hun pensioengrondslag, tot dekking van het tekort op de begrooting. HAZERSWOUDE. Zaterdag werd een zekere S. van hier naar het Huis van Be waring te Den Haag overgebracht, dio nog 2 maanden gevangenisstraf te goed had, hem in f919 opgelegd door de Rechtbank te 's-Gi'avenhage, wegens diefstal van een kleed, gepleegd to Den Haag. S. had zich gedurende dien tijd van 5 jaar hier en daar opgehouden, b.v. in 't buitenland. Hij werd echter te Hazerswoude ontdekt, met het hierboven vermelde gevolg. TER AAR. Burgerl. Stand. Ge borenJan, z. v. Adr. Vis en A. van der Haven; Jozina Cornelia, d. v. Joh. Kroon en W. Janson; Theodorus Martinus, z. v. J. Jansen en M. Huigsloot; Cornelia Jo hanna, d. v. J. L. Bouwmeester en J. van der Ham; Petrus Cornclis, z. v. L. van Veen en J. M. van Nicrop. Overleden: C. van der Bijl, 89 j. Le venloos aangegeven zoon van J. Marskamp en A. Eilander. GehuwdP. Slof 24 j. en M. Nieuweu- huijzen, 21 jr. ZWAMMERDAM. Nog altijd zijn er plannen aanhangig omtrent do electrifica- tie dezer gemeente. Ten einde een over zicht te verkrijgen van het aantal inwo ners die electri8ch licht bcgecren, gaat thans een lijst tor teekening rond, waarop reeds vele handteekeningen worden ge plaatst. De onderteekenaren dezer lijst ver klaren zich voorstanders van electrificatio der geheele gemeente, zoowel Dorp als Overtocht. Door het college van B. en W. is als plaatsvervangend burgemeester aangewezen de wethouder C. van Muiswinkel Mzn. en als diens plaatsvervanger de wethouder J. A. Hoogendijk. Dat niet altijd dc noodige voorzichtig heid wordt betracht bij het gebruik van vuurwapenen, ondervond ook de landbouwer O. alhier. Met paard en wagen in het land zijnde, vlogen tot 2 maal toe de korrels hagel uit een jachtgeweer zoo dicht langs hem heen, dat de wagen en zelfs het tuig van het paard werd geraakt. Gelukkig liep alles nog zonder ongelukken af, hoewel de onoplettendheid der beide heere>n, die in de nabijheid bezig waren patrijzen te schie ten, onzen landbouwer heel wat ongerief en schade had kunnen berokkenen. Een knecht van de firma van M. al hier reed Vrijdagmiddag met paard en wa gen eenige woonwagens achterop en wilde deze passeeren juist daar, waar het huis van den heer W. een gevaarlijken hoek in do Dorpstr. vormt. Daardoor cn tevens doordat hij rechts achterop reed, was vol gens ooggetuigen een aanrijding onvermij delijk. Een hit van een der woonwagens kwam daarbij met een poot onder 'den meelwagen, waardoor het dier een bloe dende verwonding opliep. Do heer v. M. heeft door een billijke schadevergoeding aan den eigenaar van den hit uit te beta- len, de roekeloosheid van zijn knecht ge boet. Naar het Engelsch, door EERTA RUCK. (Nadruk verboden.) 25) Zij dachten overigens natuurlijk allen, dat ik met een officier was getrouwd. Wer kelijk, als het .zoo voortgaat, zal ik het zelve ook bcginflen te geloavenl Werkelijk, .lat denk ik. Met al dat gepraat over George en over schoondochters en over Bclle-mère cn do rest zou het mij niet ver bazen, als ik mij ibegon af te vragen: „Als dfe Merediths eens gelijk hadden cn ik on- gelijk? Als ik waarlijk mijn memorie eens was kwijt geraakt door den schok? Als ik eens getrouwd geweest was met George. ?gak voordat hij voor het laatst heenging? Dat is natuurlijk nonsens. Maar het zou vrij wat gemakkelijker voor mij zijn, als a s ik gelooven kon, dat bet do waarheid was. Ik voelde mij vreeselijk weinig op mijn gemak Gij de onuitgesproken critiek van de Traeeys, toen zij zaten dn Madame Jean- nes kamer. Naar den schijn keken zij naar do modevertoomng in dat atelier van een tak van andu.st.ne, die wordt beoefend met het geheele hoofd en hart en den artistie- waar een Franijaise over be- «ctukt (hetgeen heel wat zegt). Maar op Alt .wgenblik veronderstelde ik, dat zij «Hf drie, de drukke moeder en do stil zwijgende dochters, veel meer belang stel- 1Q miiZij namen Lady Merediths schoondochtertje eens goed op; bet kleine ding met haar bruine haar, haar blauwe oogen, het bakvischje (jal ik was stellig niet moer dan een bakvischje in haar oogen); het meisje, dat met kapitein George Meredith getrouwd was. Daar de Traeeys oude vrienden rijn van Georges moeder, denk ik, dat zij George zelf heel goed kenden. In alle geval moe ten zij George gezien hebben! Letterlijk iedereen, die ik tegenwoordig ontmoet, heeft George gezien, behalve ik, zijn vrouw 1 To midden van deze overdenking kwam de eigen speciale verkoopster van Lady Meredith naar ons toe. Het was een glim lachende jonge vrouw met een donkeihlau- wen rok en een groen-satijnen blouse. Zij had juist afscheid genomen van een Ame- rikaansche klant, met een gezicb^ dat scheen te kennen te geven: die dierbare was haar eenige vriendin. Nu begroette zij Lady Meredith op een wijze, die ieder een zou hebben overtuigd, dat het eenige genoegen ter wereld van deze verkoopster was haar te dienen en haar alleen. Bonjour, Camille'" zei Lady Meredith, haar glimlach beantwoordende. „Ik heb mijn dochtertje voor u meegebracht om të kleeden." Verrukte gebaren van Camille. Een stortvloed van Fransche complimentjes. ,,Die dochtersMijn rand aan ieder© moe der is: „Zorg, dat je zoons krijgt 1" viel mevrouw Tracey haar in de rede met een grappigen blik op mij naar haar eigen mooie, stilzwijgende Philippa. „Maak, dat jë zoons krijgt! Als die trouwen, bestaat de lïeelo uitzet, die je voor ben moet in pakken, uit een pak kleeren, teen paar pyjama's cn een ^eiligheidssphpern\e» l Niets van die oneindige massa ondergoed en rokken en japonnen en hoeden voor drie en zeventig verschillende gelegenhe den I" „Maar, Ebhel! Dat is het halve pleizier", protesteerde Lady Meredith bedeesd. ^Zij is wat bang voor Ethel"; dat kan ik wel zien). „Nu, CamilleZij wendde zich tot de verkoopster, met wie zij veeJ meer op haar gemak is. „Nu zullen wij eens leen allerliefst uitzetje bestellen voor... Made moiselle." Dat laatste woord kwam er heel onduidelijk uit, merkte ik op. Nu volgde een conversatie in het Fransch zóó snel en vloeiend van beide rijden, dat ik slechts weinig kon opvangen van het geen er gezegd werd. Den algemeeneii loop van het gesprek kon ik echter wel volgen. Het scheen, dat Lady Meredith ieder jeugdig model in Jeannes atelier voor mij wou laten namaken. Daar zat ik in mijn eenvoudig blauw kostuumpje, dat ik te Londen zoo nieuw en netjes gevon den had. Hier in dezen modetempel voel de ik mij als een provinciale Asschepoet- ster, over wier hoofd dë too verstaf van haar peetmoeder moest gaan, die haat zou veranderen in een echte Prinses. Ik luisterde met ingehouden adem naar deze half begrepen bestellingen, die Lady Meredith deed aan Mademoiselle Camillo in haar vloeiend, aardig Fransch, bijge= staan door vele gebaren. Kon het mogelijk rijn, dat al dezo kleederen voor inij ge maakt moesten worden? Het costume tail leur, dat voor iederen dag bestemd is „voor het gemak", zondet een zweem van het nuttigheidsbeginsel, dat bijna Onaf scheidelijk verbonden is aan het Engelsche tailor-made Het tailleur habillé. dat alle Engelschen als haar beste japon beschou wen cn dat ik altijd als overdreven prach tig en pretentieus had genoemd. Dio na middagjapon, die iedere vrouw zou doen verlangen te verblijven „in een land, waar het altijd avond was!" Die avondkostumes, zoo heel anders als alle avondjaponnen, die ik ooit gezien had, evenals een orchidé anders is als alle an- dero bloemen 1 Voor de keuze van die avondjaponnen was Lady Meredith wat moeilijk. Zij schud de haar lieve hoofd. Ik hoerde haar tot Camille zeggen, dat zij nog geen model had laten zien, dat fijn genoeg, onschuldig ge noeg, jeugidig genoeg was voor... Hier wees zij met haar slanke hand naar mij. En nu sprak ik ook een woordje mee. Ik had hier iets op te zeggen. „Belle-mère 1" begon ik cn ik kreeg een vuurrood© kleur, toen ik zag, dat de twee dames Tracey, do lange vlecht en de andere, die haar eigen uitzet moest uitkiezen, haar ooren spitsten bij het woord, dat ik gesproken had. Zoo, noemde Georges vrouw ae moe der van George zóó! Mijn zelfbewustzijn het zwijgen opleggende, terwijl de oogen van het heele gezelschap, van mevrouw Tracey of tot Camille toe, op mij geves tigd waren, zei ik„Als het u niet veel schelen kan, dan wou ik liever niet een petjto robe van wit met hemelsblauwe) plekjes hebben, of u moest er erg op ge^ steld zijn!" „Lieve kindIk ben 'er alleen op gesteld, dat je precies draagt wat je graag wilt cn wat je goed staat", riep Lady Meredith, terwijl zij mij een geruststellend tikje op mijn arm gaf. „Maar wou je die witte be paald niet hebben? Waarom niot?" „Omdat ik er zoo extra-onschuldig en jongemeisjesachtig mee zou uitzien, zooals u zei. En zoo zie ik er al uit! En en ik vind dat zoo ellendig!" verklaarde ik, la chende om do dwaasheid van mijn eigen bekentenis. „Zuster Phyllis vertelde mij al, dat ik iets Madonna-achtigs had en al zulke dingenhet verveelt mij zoo. Ik schijn er zoo oneindig veel zoeter en jonger uit te zien dan ik mij werkelijk voel of ben „Ach, lieve, en wat zou je cr voor geven er zoo uit te zien, als wij vijftien jaar ver der zijn?" Deze opmerking, met nadruk uitgesproken, kwam uit den mond van do deftige mevrouw Tracey. „En toch gelocf ik, dat ik begrijp, wat je meent," voegde zij er bij met haar vluchtigen, si uwen blik op mij. „Waarom neem je datzelfde model niet voor haar in vleeschkleur, Megan? Het zou buitengewoon lief zijn cn niet zoo onschuldig-eenvouding." „Beelderig, Madame", klonk de uit spraak van Camille, en zij bracht uit do aohter-regionen van de kast bouquetjes mco en bloemblad-patroontjes van vlccschkleu- rig-rose, oranje, schelp-roso, hydrangea... Zij hield ze één voor één op tegen mijn hals... Ik merkte op, dat één ding van mij geen verbazing wekte bij Mevrouw Tracey en haar dochters. Namelijk, dat Georges jonge weduwe zich gereed maakto zich to dossen in alle kleuren van den regenboog 1 Dit beschouwden zij, schijnt het. als heel natuurlijk. Misschien hadden zij in 'één ding over eenkomst met dat onvergetelijke meisje, dat inderdaad met George getrouwd was geweestmisschien „hielden rij ook niet Van rouwen." (Wordt vervolgd). 1

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5