No. 19501. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 4 Ootober. Derde Blad. Anno 1923. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. JDE IJSVOGEL. r 'ALPHEN. Dé „Sis. Crt" bevat de sta tuten van de N.V. Aannemersbedrijf van G. pergshoeff, alliier. Als telegrambesteller bij den telegraaf dienst alhier is tijdelijk aangesteld de heer de Bruijn. Gedurende de maand September werd bij de rijkspostspaarbank aan het postkan toor alhier ingelegd f 20.145.37 en f 22.990.58 terugbetaald. LEIDEBDORP. Onze vroegere dorpsge- 1 poot, de brigadier-titulair bij de rijksveld- .wacbt te Hoevelaken, J. de Lange, ver- jrierf verleden week te Amsterdam het politiediploma met aanteekening. ROELOFABENDSVEEN. Woensdag morgen viel de bejaarde wed. L. alhier, ter wijl zij den winkel van den beer S. wilde binnengaan, plotseling flauw. Zij zeeg juist bij den ingang van den winkel ineen en werd de woning van den heer S. binnengedragen alwaar zij later weer bij kennis kwam, Woensdagmorgen is een met kunstmest beladen schuit van den beer H. alhier in de sluis gezonken. Hat kostte heel wat moeite de zware baaltjes weer op het droge te brengen, terwijl de sluis geruimen tijd was versperd. WOUBEUGGE. Ds. JV. M. Ie Cointre heeft bedankt voor het beroep naar Beet gum (Fr.) HAARLEMMERMEER. De heer A. van iNeuzen aan den Hoofdweg alhier is be noemd tot agent van politie te Amsterdam. Het maken van een dam met duiker in den Kagertocht te Abbenes, welk werk van gemeentewege za-1 worden uitgevoerd, is gegund aan den aannemer Johan Potman aldaar. Dinsdagavond had op den Hoofdweg alhier de bestuurder van een motorrijwiel het ongeluk in botsing te komen met een passeerenden wagen en zoodanig te vallen» dat hij een arm brak. Per auto werd de man naar een dokter gebracht. Naar wij vernemen, zal ds. J. van Henten te Oldekerk (Gr.) die het beroep naar Nieuwvennep (Gereformeerde Kerk) heeft aangenomen, op Zondag 14 October a.8. des namiddags te half drie zijn intrede doen. Maandag was het 25 jaren geleden, dat mej. Christina van Zaneai te Abbenes als iboofd van de Cornelia-Sophia-naai- en breischool in functie trad. Dat deze dag v<oor haar niet onopge merkt zon voorbijgaan, was wel te denken en de vele bewijzen van achting en vriend- echap, die haar door de ouders en leerlin gen en vele andere ingezetenen op zoo'a ondubbelzinnige wijze werden geschonken, leverden duidelijk het bewijs, dat ze bij allen hoog staat aangeschreven en haar arbeid hoogelijk gewaardeerd wordt. Het in de Dr. Heijelaan staande school gebouw leverde door de met bloemen, groen en planten aangebrachte versierin gen een recht gezelligen aanblik op. In het midden van het keurig versierde lokaal prijkte het met groen en bloemen omgeven portret van wijlen den bekenden dichter en kindervriend dr. J. P. Heije, aan wiens krachtig initiatief en financieel en steun de in 1873 tot stand gekomen stichting van een fonds is te danken, dat de oprichting van genoemde school mogelijk maakte. Ook het dorp had een feestelijk aanzien gekregen, doordien uit bijna alle wonin gen de driekleur wapperde. De kinderen, met wie ze zoo aardig en hartelijk weet om te springen, hebben haar door het zingen van mooie liederen enz. een welverdiende hulde gebracht en s middags naar hartelust feestgevierd. 'e Avonds werd de jubflaresso gezeten onder een prachtig versierde en electrisoh verlichte kroon door de commissie per soonlijk gecomplimenteerd en door den voorzitter den heer Kroes, onder aanbie ding van prachtige cadeaux, hartelijk toe gesproken. De le October 1923 ia (êoor mej. Van Zanen en voor allen, die met groot© dank baarheid en waardeering gedenken de vele goede diensten door baar. gedurende zoovele jaren bewezen, tot een inderdaad onvergetelijken dag gemaakt. Dinsdagmorgen sloegen 2 paarden van den vrachtrijder .J., gespannen voor een driewieligen wagen, op den Hoofdweg alhier op hol. De voerman wist ter hoogte van den Fortweg van den wagen te sprin gen en smakte daarbij tegen den grond, doch bleek zich niet ernstig bezeerd te heb ben en kon gelukkig spoedig weer op- staan. Een der paarden, dat blijkbaar niet zoo hard kon hollen als het andere, kwam te vallen, waardoor de kar omsloeg en de andere draver, losgeraakt zijnde, gelegen heid! kreeg zich verder in dolle vaart uit de voeten te maken om bij den stal te wor den gegrepen. Behoudens eenige mate- rieele schade, liep het ongeluk nogal goed af. Maandagavond omstreeks halfzeven is het 9-jarig zoontje van den arbeider P. van der Linden aan den Sloterweg bij den Lis- serweg alhier van een hoogte van eenige meters uit een tas gevallen. Het ongeval werd door niemand opgemerkt. V, d. L. ging op het herhaaldelijk geblaf en heen en weer loop en van den hond eens in de schuur kijken en zag tot zijn grooten schrik zTn kind bewusteloos op den dorschvloer liggen, met een hooivork en een bos stroo naast zich, die waarschijnlijk tegelijk naar beneden zijn gevallen. Het knaapje is ver moedelijk voorover geslagen en met het hoofd op den cementen vloer terecht ge komen. De vader begreep direct wat er gebeurd was en droeg het jongetje, dat nog eenige teakenen van leven gaf, dade lijk in huis. Toen de onmiddellijk ontboden geneesheer arriveerde, kon deze slechts den dood constafceeren. In Idezen polder doet het mond- en iklauwzeer zich reeds op 13 boerderijen voor. De meeste gevallen werden in het zuidelijk deel van deze gemeente geconsta teerd. Bij den landbouwer K. aan den Spieringweg is bet vee weder van deze ziekte hersteld. HILLEGOM. Nu de aanbesteding van buizen, hulpstukken, afsluiters en brand- kranen voor de waterleiding heeft plaats gehad, wordt er natuurlijk gevraagd: wan neer wordt er aan het werk begonnen Ve len stellen daar levendig belaDg in met het oog op het tewerkstellen van arbeiders. De directie hoopt ongeveer begin Januari a.s. met het leggen der buizen te kunnen aanvangen, hoewel er nog heel wat moet gebeuren vóór het zoo ver is. September 1924 hoopt men water to kunnen leveren, zoowel hier als in Eisse, Sassenheim en JVarmónd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onze plaats genoot de heer E. Rous behaalde te Amster dam het polilie-diploma, ingesteld door den Alg. Ned. Pol. Bond. KATWIJK AAN ZEE. Hoewel het bad seizoen door Burg. en Weth. dezer gemeente sedert 29 September is gesloten verklaard, zijn toch alle tenten niet van het strand ver dwenen. Enkele staan er nog. Aan den afslag van haring werden de navolgende prijzen besteed: volle haring (Zuid) f 22.60f 21.95, volle haring (Zuid) kuitziek f 20.75, ijle haring f 19.10 tot f 18.95; Steurharing f 18.10 tot f 17.65; makreelha ring f 25, alles per kantje. Van de haringvisscherij kwamen te IJmuiden binnen de loggers K.W. 1 met 25 lastK.W. 101 met 23 last en K.W. 151 met 23 last pekelharing, en van de trawl- visscherij de loggers K.W. 169 met f 945 K.W. 19 met f 328 K.W. 36 met f 484 K.W. 64 met f869 K.W. 38 met f527 K.W. 97 met f 478 K.W. 66 met f 425 K.W. 23 met f487; K.W. 96 met f602, en K.W. 172 met f 596 besomming. Bij den voorzitter van het comité tot steun der nagelaten betrekkingen van de omgekomen visschers werd do vorige week nog een gift bezorgd van f 2.50. Deze Week kwamen de volgende bedragen in: Van de directie „Leidsch Dagblad" f 618.-— Door bemiddeling van ds. V. f 2.50 en f 1.- Van A ,V< te L. postw. f 5.— id. W. T. v. d.: H. te L. f 1.50. Tezamen f 630.50. Het co mité betuigt daarvoor yriéndelijk dank. LISSE. Burgerlijken Stand. Geboren: Wilhelmus Cornells, z. van J. G. van Es en C. P. Schoone. Jan Jo hannes, z. van J. Kuipers en B. v. d. Pol. Pieter Hendrik, z. van E: J. v. d. Zaal en G. Rampen. Gerrit Willem, z. van B. Ab- bink en.J. Wind. Hendrika Elisabeth, d. van C. Buts en M. Versleegh. Theodoras, z van B.- J. Asseler en J. Lagerweij. Ondertrouwd: H. Warmerdam en A. W. v. d. Barselaar. Getrouwd: W G. Coenen en C. A. Warmerdam. C. duider wijk en A H. H. Walraven. A. Kluppel en M. van Mars-, bergen. De prijs der volle melk is nu binnen veertien dagen tweemaal verhoogd, zoodat de prijs thans al 15 cent per Liter is. De alhier gehouden collecte voor het tuberculosefonds „Dr. - 1 Elkanders Lasten" heeft opgebracht f lOLulV*. Doordat een der kidsels brak sloeg al hier een drie-jarige li - 0st van den heer De L., van Katwijk, op hol. De L. wilde achter van de wagen springen, waardoor hij kwam te vallen. Hevig bloedend werd hij binnen gedragen en door dr. De Graaf verbonden. Vooral het aangezic! a een arm hadden ernstige schrammen en verwondingen op- geloopen. Het paard werd bij den heer Ver- duyn tot stilstand gebracht. Naar aanleiding van het bedanken door den heer Van Til, als lid van den Ge meenteraad, heeft het hoofdstembureau een openbare zitting gehouden. Alsnu zal no. 2 van de lijst van den Vrijheidsbond als ge kozen worden geacht, n.l. de heer IL Ph. Sobels, alhier. N00RDW1JK AAN ZEE. Van een huisje in den Jan Kroonsweg werd de dakgoot af gereden door een vrachtauto, die uithaalde voor een wagen. De heer A Vink alhier heeft het poli- tiediploma met aanteekening behaald. RIJNSBURG. De melkprijs is alhier inet 2 cent per liter verhoogd^ en wel van 13 op 15 cents. Burg. Stand. Geboren: Willem, Z. van Jan Kromhout en van Eli zabeth Zandbergen. Jacob Petrus, Z. Jan Zandbergen en van Geertruida Maria. Nijssen. O verleden: Jacob Heemskerk, Z. v. Pieter Heemskerk en Trijntje Zandbergen. Ondertrouwd: Lijsbertus de Mootij ajhier met Klazina Pluimgraaf! IJs- barnd Hendrik Swart alhier, met Mart a Hermann, alhier, WASSENAAR. De parochiekerk van de Goede Herder is deze week in het bezit gekomen van een stel fraaie kerkgewaden, door een milden ge ver geschonken. Het mond- en klauwzeer breidt zich steeds uit. Dagelijks komen er nieuwe ge vallen bij. Tot tijdelijk deurwaarder bij de plaat selijke belastingen is benoemd de heer P- de Jong alhier. Op Vrijdag 26 October a.s. zal alhier ten huize van dr. Duetz gelegenheid zijn tot kosteloozo inenting en herinenting. De heer D. G. Knijnenbrug, hoofd der school aan de Waalsdorper laan is voorne mens dezen winter een landbouwcursus te organiseeren. De melkprijs is alhier wederom met 1 cent per liter verhoogd en bedraagt thans 15 cent. Het maken van grond-, rioleerings- en bestratingswerken in de Gravenstraat, j de Van Heeckerenstraat en de van Wasse- naerstraat, benevens het vernieuwen van een deel der rioleering in de Kerkstraat is opgedragen aan de firma Schreuder en Van der Zwan te Rijswijk voor f27900. i Pluimvee Over meer eieren. Dood in den dop. Een scheikundige ge-i zocht. Ik ben een van de advocaten, die steeds pleit voor: „Beter Pluimvee en meer eieienf* En dit is dan ook het werk de levens taak van het kippetje, om zooveel eieren te leggen, dat het niet alleen zijn onderhoud terug betaalt, maar het moet een winst cijfer op de slotrekening aantoonen, anders „hambo lapa kaia", zpoaJs de Zoeloe dit uitdrukt. Maar als ik pleit voor „meer eieren", dan denk ik in de eerste plaats aan de sport-, broeders, die een groot aantal legeters aan houden aan hen, die de pluimveeteelt en -industrie als een bedrijf uitoefenen. Eerst was het slechts liefhebberij, en daar begon de studief totdat de leerling zoo ver gevor derd was, dat uitbreiding een natuurlijk ge. Volg was. Het A-B-C van de pluimveeteelt zat er diep in. En vandaag zal de knapste onder hen nog niet zeggen, dat zij er nu alles van verstaan. Neen, hoe dieper men ingaat, des te sterker het verlangen, om er nog meer van te leeren. Hoe dwaas dus, als men denkt, dat men zonder kennis van za ken bijvoorbeeld een Hoenderpark zou kun nen beginnen. Die geld heeft kan alles be ginnen, maar om het te kunnen volhouden is geheel wat anders. Een hen op eieren zet ten kan men gauw leeren, maar om die kui kens tot leghennen en fokhanen groot te maken, daarvoor is meer kennis noodig. Bij velen was het dikwijls niets anders dan een loterij.... met meer „nieten" dan prijzen. Ret is hier geen kwestie van geluk (hoewel de beste wel eens een ongeluk kan krijgen), maar van kennis. Ik ben het óók begonnen, zegt er een, maar ik heb bet gauw opgegooid die lui, die altijd zoo in de pluimveebladen schrijven, dat in pluimveehouden een bestaan zit, is allemaal lariezij vreten meer op dan zij inbrengen Enz., enz. Ja, ik weet het goed, dat eerste-klas-voe- der geld kost. Een broodbakker zeide eens tegen mij mijn hennen leggen goed, en ik geef ze nooit voerze loopen maar rond. Maar weet u, waar het geheim ligt vroeg hij. Neen, was mijn antwoord.... Omdat ze op den bakoven slapen fEn leggen zij dan geen gebakken eieren vroeg ik. Neen, was het antwoord zuivere, versche eieren, hoor Hij snapte mijn scherts niet En zoo zijn er nog heelwat luitjes, die de pluimveeteelt.... nog niet snappen; de koorts is nog niet hoog genoeg, maar ik heb goeden moed, als de crisis een goed verloop heeft Het is evenwel een koorts, die vreese- lijk aanstekelijk is. Maar hoewel ik ook gaarne de pluimveeteelt op de hoogste sport van uitbreiding zie, wil ik den (nog) onkun digen en onbedrevenen toch aanraden eerst te leeren zwemmen vóór men zich in diep water begeeft Maar nu zijn er „liefhebbers", die een an dere en ernstige moeilijkheid hebben. Deze houden slechts eenige prima dieren aan, want de ruimte is beperkt Het is dan ook niet, om er voordeel uit te maken, zij steu nen slechts de sportvan rommel willen zij niets weten, want er zit niets in. Hun eenig streven is beter pluimvee Hun klacht i& zóóveel eieren waren on bevrucht, en zooveel kuikens dood in dsn dop Ja, mijn vriend, dit zijn teleurstellingen, die zwaar wegen. Als je 21 dagen je duim vastknijpt bij de vraag Wat zal de uit komst zijn En als het dan bedroevend is, dan duurt het nog wel drie weken eer al de pijn weg is. Is dit niet zoo Niet alleen wa ren het kostbare eieren, dit kon de beurs nog dragen, maar dat het resultaat zoo te zeggen nihil was, dit was erger. Er is' al heel wat geschreven over de on vruchtbaarheid van eieren het dood in den dop en wat dies meer rij, maar het raadsel is toch niet geheel oDzelost. hoewel wij al nader bij het antwoord zijn dan 25 jaar geleden. Maar nog ieder jaar wordt er meer geld verloren aan dure eieren dan aaU winsten, die gemaakt worden door „meer eieren". Dit is zeker, als wij onze dieren forceeren, om meer eieren te leggen, dan is dit ten koste van de vruchtbaarheid een goede bevruchting. Neem het gevogelte in den natuurstaat. Hier is de eierproductie be-t perkt en, of het dier nu op den grond of in het geboomte broedt het ei, dat bevrucht is, komt uitEén goed bevrucht ei is beter dan zes, welke zwak of onbevrucht zijn. In-< dien nu onze foktoom van prima stam is, daarbij levendig en volwassen, en niet door allerlei middeltjes geforceerd zijn en de haan (die meer dan de halve toom is) in alles goed is, en men niet probeert om de natuur te verbeteren dan zal het getal eieren misschien minder rijn, maar de bevruchting zal veel beter worden en het resultaat veel gunstiger. Wanneer een ei gelegd wordt door een alleszins goede hen, waarbij een prima haan was, dan zal dit ei alles bevatten, wat noodig i9 om een gezond kuiken voort te brengen. Deze dieren leefden min of meer als in den natuurstaat het was in haar natuur om een ei voort te brengen het dier was niet met allerlei middeltjes gedokterd, d&órom een goed bevrucht ei, ddóroin dit gezonde kuiken Zooals ik hierboven reeds schreef het raadsel over zwakke bevruchting dood in den dop is nog niet opgelost. Daarom is bet noodig, om de mannen der wetenschap in te roepen, want het geldt hier een ern stige zaak. Wij moeten een beslist antwoord krijgen over deze kwesties. In elk nurnmet van de Pluimveebladen stelt men de vragen. Het antwoord luidt dan gewoonlijk mis schien is het dit, of probeert u eens zus of zoo, misschien zal het dan wel beter gaan. Enz., enz. Als nu eens een scheikundige het ei van kerngezonde, vrij uitloopende dieren zou wil len analyseeren, in de maanden April en Mei, als de dieren in- de natuur alles kufinen krijgen tot ontwikkeling van een goed ei, dan zou de chemist na onderzoek een sa menstelling van benoodigdheden kunnen aangeven, om een zeker en (zoo ernstig) ge zocht resultaat te verkrijgen. Dit zal dan al les bevatten, om de vrucht zeker te doen ontwikkelen tot een volmaakt, gezond kui ken, dat aan het einde van den 20sten dag (zonder instrumenten) de schaal zal breken. Dan is niet alleen het raadsel opgelost, maar de naam van den scheikundige zal gemaakt rijn, met een fortuin daarbij. De liefhebber zal dan in zijn stadstuinjes kuikens kunnen fokken als in de natuur, zeker zijnde, dat elk ei zal uitkomen, als hij precies, en niet nalatig is. Dan zullen de moedeloozen óók weer moed vatten en dui zenden kleine leventjes zullen dan het le venslicht zien, die onder de oude omstandig heden dood in den dop zijn. Denk eens wat uw voordeel zal zijn Alle vroegbroed kui kens te zien ontwikkeld tot leghennen, die het ciermandje zullen vullen in het najaai en den winter, zonder al die ei-forceerende middeltjes. Wij gunnen een fortuin aan den schei kundige, die het probleem oplost, terwijl zijn naam met eere in de geschiedenisrollen over pluimvee zal vermeld worden. Wie zal het zijn (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)! Copie van al of niet. geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De Zending in moeilijkheden. Reeds eenige weken geleden werd doolt middel der bladen en particuliere berichten bekend gemaakt, dat de in het Zendings bureau te Oegslgeest Samenwerkende Zea Zendingscorporaties ook dit jaar een Zen- dingsweek hebben uitgeschreven en wel de week van 11 tot 18 Nov. a.s. Ieder, die in de laatste lijden met de Zen ding medegeleefd heeft, is bekend met de talrijke vragen, de vele zorgen en de groote financieele moeilijkheden. Meer dan ooit hebben de Besturen er be hoefte aan te weten, dat in de genoemde week gansch Christelijk Nederland met s Met dien ijsvogel is het een eigenaardig geval. Deze vogel leeft hoofdzakelijk van f visch en daarom hebben alle liefhebbers f daarvan een broertje aan hem dood. Vooral de bezitters van vischvijvers gunnen hem het licht niet in de oogen en vervolgen hem op alle mogelijke wijzen. Nu is de nut- en schade-kwestie altijd zeer moeilijk, omdat zij vaak van één zijde te scherp wordt belicht. Ik kan er wel inko men, dat zoo'n vischvijver-enthusiast, wan neer hij telkens den ijsvogel weer ziet ver dwijnen en met een visch bovenkomen, denkt: „zoo'n ellendeling"; maar dan ver geet de man twee dingen. In de eerste plaats worden het meest zieke, suffe en bijna doode exemplaren gevangen, want die kunnen het slechtst wegkomen, en ten tweede is het nog nooit voorgekomen, dat die ijsvogels ergens j de visschen hebben uitgeroeid, ook al, om- dat hun aantal zoo gering is. Een beetje be- j radenheid in deze is in ieder geval beter Aan een rücksichtslose vervolging. Hier komt dan nog bij, dat de ijsvogel door zijn prachtig vederkleed beslist een sieraad is voor buitenplaats en vijver. Zelfs de meest onverschillige lauwerd wordt gelrof- fen door de opvallende kleuren van dezen Vogel. Kingfisher noemen hem de Engel- Bchen en met recht. Borst en onderzijde zijn .Giop-roodbruin; het keeltje is wit, maar het ïnooist zijn rugzijde, kop en staart. De kleuren van vogelveeren zijn in het ft gemeen van tweeërlei soort: pigmentkleu ren, afkomstig van kleurstoffen, die zich in bet weefsel van de veer zelve bevinden, en Btructuurkleuren, die hun oorsprong vinden l*-1 t n n hijzonderen bouw der veeren en ïchtbaar worden door buiging en breking van het licht langs dunne laagjes en fijne streepjes. Van die structuurkleuren is de bovenkant der ijsvogels een der sprekendste voorbeel den gewoonlijk schitterend blauw, wordt die, bij anders invallend licht, wazig-zee- groen, prachtig mooi. Het is eigenlijk iets heel ongewoons, zulk een kleurige vogel in het Ilollandsche land schap. Een analoog geval als met onze Wielewaal, waar wij het een vorige maal over hadden en ook dezen keer is één vo gel bij ons vertegenwoordigd uit een groote groep van wel tweehonderd verwanten, die allemaal in Zuidelijke streken en de tropen voorkomen. Tusschen de vogels van de tropen en die uit onze streken is een groot verschil. Ten eerste is het vogelleven bij ons au fond niet erg verborgen in de tweede plaats verrukt het ons vooral door rijn uitingen van le venslust en vroolijke onbezorgdheidhet is het ringende leven in de volle beteekeni9 van het woord. Maar, dit is het derde punt, terwijl de zang van lal van soorten opvalt en zich opdringt, is dat niet het geval met de kleur van het vederkleed. Bijna altijd is dit wel heel mooi, maar pas van dichtbij zien wij dat. En nu de tropenvogels meest leven zij verborgen in de dichte oerwouden en weelderige, altijd groene vegetatie eigenlijk zingen doet er geen één soort, het blijft bij schreeuwen, krijschen of hoogstens fluiten maar hun kleuren zijn opvallend prachtig wij behoeven maar te denken aan de kolibri's, papegaaien en paradijsvogels. Nu is de natuur wel zoo vriendelijk ge weest, ons een paar van die exotische rari teiten op zich te sturen, en die vallen dan natuurlijk dubbel op, als je ze ten minste to zien kunt krijgen, want hun schuwheid en mijden der menschen, hebben zij gemeen met hup Oostersche broeders. De verschijning van een ijsvogel in je nabijheid is altijd merkwaardig. Meestal is het zóó: je wandelt langs een helling, waar bij water is, of langs een diep ingesneden beekje, en ineens zie je een flits, maar niet als een zwaluw of een anderen snellen vo gel, maar als een voorbijschietend prachtig blauw edelgesteente, dat even door het volle licht wordt gegrepen en vastgehou den en zijn wazige diepe kleuren weer kaatst. Heel even, maar het was mooi en de moeite waard, en dezen vogel wil je eens wat nader leeren kennen. Een bestaansvoorwaarde voor hem is de nabijheid van water. Aan den oever kiest bij zicli een geschikte plaats, een overhan genden tak of een verhevenheid, die vrij uitzicht toelaat, en van daar uit begint bij nu in het water te turen en zijn beurt af te wachten. Als de prooi niet wenscht te komen, spreidt hij een engelengeduld ten toon en zit uren op eenzelfde plekje te spie den. Bijna altijd heeft een ijsvogel zoo een paar lievelingsplekjes; heb je die eenmaal ontdekt, dan kun je hem voorzichtig be loeren. Dit jaar waren wij in de nabijheid van een der oudste Geldersche kasteelen. Het was een heerlijke lentedag; wij waren in het gras gaan liggen en genoten van het buiten-zijn in de stilte en afzondering rond de zwijgende muren. Wij staarden in het water van de slotgracht en piekerden er over hoe vele, vele eeuwen terug dat alles uiterlijk ongeveer net zoo was als nu: de zware boomen, de ophaalbrug, het mach tige silhouet van het kasteel en vlakbij de schilderachtige Rijn met zijn uiterwaarden. Een grasrnuschje, dat zong, en een winter koning, die zijn liedje uitspetterde, deden de rust nog meer uitkomen, maar ineens klonken er nooge, snijdende kreten, sie-sie, voortdurend waren zij rond ons, dan weer yer weg, dan .weer van nabfi; het geluid van den ijsvogel, zingen kun je het niet noemen, dat doen die Oosterlingen immers niet. En telkens zagen wij nu ook tusschen de boomen de blauwe flits, die onrustig rond on9 cirkelde. Het was de tijd, dat er al een nest kon zijn, en ik stond op om den omtrek een j beetje te verkennen. Iloe ik ook zocht, ik vond echter niets en in arren moede ging ik ergens bij een sloot liggen, toen het ge luk mij diende, want op een tak boven het water, vlak bij mij, schoot ineens iels blauws en bruins, de ijsvogel. Zijn jacht begon, hij loerde maar in het water, den langen, spitsen, krachtigen snavel naar be neden. Onbeweeglijk zat hij zoo minuten lang, tot hij plotseling zijn hals uitrekte en zich naar voren boog, en ineens stortte hij zich zonder bedenken in het water, ver dween onder de oppervlakte, waar zijn korte vlerkjes meehielpen om hem verder te doèn schieten en even daarna kwam hij boven met een visch in den bek. Zoo gaat hij te werk en met zijn staartloos, krachtig en gedrongen lichaam, vooraan zijn wapen, den scherpen, stevigen snavel, is hij als een kleine, venijnige harpoen, die zijn slacht offers onverwachts op het lijf valt. Dien dag kon ik het nest niet vinden; daarmede was ik op een andere plaats dit jaar gelukkiger. De ijsvogel maakt het op een eigenaardige wijze. In een loodrechten wand van leem, klei of niet te los zand graaft hij een tunnel van 1 a 1.5 M. lengte; de ronde opening is ongeveer 5 c.M. in door snede en zoo loopt het tot achterin door, waar de tunnel zich verwijdt tot een klein kamertje van anderhalven d.M. in het rond. In dat veilige holletje diep fn den grond komen de 5 tol 8 witte, zeer glimmende en bijna ronde eieren te liggen. De onderlaag er voor vormen vischgra- ten, die nl. als onverteerbare deelen door den vogel worden uitgespuwd. Wanneer je een ijsvogelnest kunt vinden, is dat de mooiste gelegenheid, om, als er eenmaal jongen zijn, iets meer van de ge dragingen van den ijsvogel le kunnen be spieden. Meer dan eens heb ik zoo bij een nest gelegen en ook dit jaar vonden wij er een, in een loodrecht stukje zandhelling op een heuvel. Nieuwsgierige jongens hadden een paar dagen later de opening wijder ge maakt en net zoolang met hun handen ge graaid, tot zij bij den broedenden vogel wa ren, die op zeven blankwilte eieren zat. De ijsvogel was zóó geschrokken, dat hij zijn broedsel in den steek liet; geen wonder, want het nest was totaal verknoeid, maai geen meter er vandaan is hij opnieuw be gonnen en ditmaal is het goed gegaan. Uren heb ik op een verborgen plekje ge duldig liggen wachten op een der ouden. Nooit wipten rij ineens naar binnen, maar er was een wortel, die uit den wand stak, en dat was een geschikte observatiepost voor hen. Dan schoot er plotseling iels blauws langs de helling, en op den zacht- kens wiegenden taaien wortel zat de ijs vogel met een blinkenden natten visch in den bek. Nauwkeurig spiedde hij den omtrek af en dan schoot hij naar zijn hol en in één wip naar binnen. Het hol is lang en smal en veel te donker om iels er in te onder scheiden; maar eens, toen de zon gunstig stond, heb ik een spiegel genomen en de zonnestralen er in gekaatst. En heel achter in zag ik een paar wriemelende lichaampjes van jonge ijsvogels, die wel hoogst ontsteld over dat vreemde, onverwachte licht zullen rijn geweest. Nu, dat ik dit schrijf, kunnen het al heele pieten zijn, wanneer zij ten minste hun bedreigd leven niet gelaten heb ben in een vogelklem, listig opgesteld bij een vischvijver. Spaart de ijsvogels, ze zijn het wel waardl. K. W. L'. B,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9