SPORT. RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. J ling, die bier ter plaatse is ingevoerd, ont vangen nog niet rechthebbenden, dubbel uit- getrokkenen en ongeorg. gehuwde en onge huwde kostwinners f 10 per week, vermeer derd met f 1.05 per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 10 perso nen, en kostgangers f 7 per week. Uitgetrok ken, wel georganiseerde gehuwde en on gehuwde kostwinners ontvangen f 11 per week, vermeerderd met f 1.20 per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 10 personen, en kostgangers f 8 p. week. Waaruit blijkt, dat er reeds verschil bestaat tussehen de uilkeering aan georganiseerden en -ongeorganiseerden. Dit verschil willen adressanten zoodanig vergrooten, opdat de ongeorganiseerden nolens volens zich wel bij de een of andere organisatie zullen moe ten aansluiten. Aftrek van 1/3 maakt de uitkeering zoo gering, dat het ten eenenmale onmogelijk wordt er van te bestaan. De be dragen zouden resp. worden f,7.50, f 0.80 en f5.30. Mag 'de gemeente bevorderen, dat alle werklieden gedwongen worden zich bij een organisatie aan te sluiten Organisaties die niet alleen als onderling hulpbetoon werken, maar ook strijden tegen de werk gevers, dèsnoods zelfs met werkstaking B. en W. stellen vcor afwijzend op dit verzoek te beschikken. De heer G. Egging Sr brengt dank aan B. en W. voor dit praeadvies. De heer J. Braggaar motiveert zijn slem voor dit praeadvies. Hij kan de gevraagde maatregel niet goed vinden, alhoewel hij voorstander is van organisatie. De heer M. G. Mechelse noemt het ge vraagde een paardenmiddel hij kan zich' met het praeadvies vereenigen. Met alge- meene stemmen wordt daarop op het ver zoek afwijzend beschikt Punt 4. Aanvang werkeloozensteun. B, en W. stellen voor de steunregeling met 1 No vember a.s. te doen aanvangen. De heer J. Braggaar heeft het genoegen gedaan, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen en dus de mogelijkheid bestaat voor hen, die geen werk kunnen vinden toch iets te ontvangen hij vraagt echter of het niot mogelijk zou zijn deze datum iets te ver vroegen, daar er enkele zijn, die reeds vroe ger uitgetrokken zijn. De Voorzitter antwoordt, dat er vroeger pooit aan gedacht is, maar door de buiten gewone omstandigheden deze steunregeling in het leven is geroepen. Vroeger waren er toch ook wel die 's winters geen weik had den, en waarbij dan gerekend werd, dat deze menschen, in de dqgen dat zij werkten, wel iets overhielden voor 's winters. Hij is de meening toegedaan, dat er op het oogenblik nog werk genoeg onderhanden is, waar nog wel menschen een plaatsje kunnen vinden, en indien de steunregeling open was geble ven, enkele personen waren blijven trek en deze hebben nu toch óók geleefd. Er zijn meerdere plaatsen, o.a. Zeist, waar 1 No vember de steunregeling pas aanvangt. De heer C. Eggink is ook niét voor ver vroeging. De heer M. G. Mechelse zegt, dat steun -demoralise erend werkt. Vele zijn werkschuw Hij vraagt een scherpe conlróle, opdat 't niet mogelijk zal zijn dat een gezinshoofd steun ontvangt, waar de kinderen veel geld thuis brengen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Punt 5. Verzoek van het R, K. Schoolbe stuur om gelden voor verbouwing wordt toegestaan. Punt 6. Voorstel tot verlenging overeen komst veekeuring met loeiden. De heer E. Eggink Sr. doet de mcdedeeling aan den raad, dat hij nog steeds hetzelfde standpunt inneemt als het vorige jaar, hij heeft er be hoefte aan te protesleereu. Wij hebben hier steeds een goede keuring gehad en nu wordt het gecentraliseerd en ziet men dat het wat langer duurt en duurder is. Hij maakt er een voorstel van niet met het voorstel van B. en W. mee te gaan, daar hij 't niet goed vindt het hoofd maar te bui gen. Spr. maakt melding van een geval waarbij een rund door hemelvuur getrof fen na 24 uur nog niet was opgeruimd. Eerst moest er melding van gemaakt, dan komen de heeren per auto kijken en dan komt daarna nog eens pas de beslissing. De heer Mens heeft er met veel aan toe te voegen, ook hij heeft zich geergerd aan die laatste clausule in den brief, waarbij de dwangmaatregel nog eens naar voren moet worden gebracht. Wij waren het verleden jaar roerend eens. Hoe greoter de drang wordt Yan de buitengemeenten, hoe eerder wij er af zijn, de heeren in Den Haag moe ien dit dan maar eens bemerken. De heer J. Braggaar is ook .legen aanslui ting bij Leiden. In het bqlang der volksge zondheid is een goede keuring eisch, maar die was aanwezig. Iiij is bang, dat er van verlaging der keurloonen niet veel terecht zal komen, wanneer men 5 jaar aan liet contract vast zit. Hij wil zich niet laten be handelen als marionetten, en is het volko men met den heer C. Eggink Sr eens. Be heer Duynisveld sluit zich hierbij aan, maar heeft vernomen, dat er tegenwoordig zoo weinig noodslachtingrn voorkomen. Hij vraagt naar gegevens. De Voorzitter gelooft, dat de heer Eggink zich vergist. De keurmeester komt twee maal per dag, vroeger duurde dit langer. Bezwaren van belanghebbenden zijn over de dienst niet binnengekomen. De behan deling wordt zeer coulant genoemd. Booze gedachten vormen moeten wij niet. In het Kon Besl. is ten gunste van Voorscholen bepaald, dat hij contract met Leiden zelf kan maken. Doen wij dit niet, nu dan wordt er een gemaakt door Ged. Staten. Wij zijn nu niet zoo erg vrij ons af te scheiden al9 andere gemeenten wanneer de dienst een jaar heeft gewerkt en er blijkt, dat er winst is ge maakt, zullen de keurloonen worden ver laagd. Hij ontraadt de leden het voorstel af te stemmen, daar hiermede niets wordt be reikt. De heer Eggink ziet nu ook in, dat hij er zich bij neer moet leggen en trekt zijn voorstel in, hetgeen den heer J. A, Mens spijt; deze is voor protest. Nadat nog meer dere heeren inlichtingen hebben gekregen wordt besloten de overeenkomst met 5 jaar te verlengen, maar onder de bepaling dat ter plaatse waar noodig, zal worden be kend gemaakt, dat deze verlenging onder «Jflemeen protest is geschied. Een suppl. koh. Hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 30. Ten slotte een punt, niet op de agenda vermeld. De stukken en teekeningen van de verbTeeding van de Rijsw. Straatweg zijn ontvangen, waarop alles staat wat voor ver breeding noodig zal zijn. Aan notaris C. J. A. Boom te Voorschoten, wordt machtiging verleend zich met de eigenaren van de be- noodigde gronden in verbinding te stellen, waarna de eventueele onteigening kan vol gen. Wat noodig is, zal door de Prov. Wa terstaat worden afgebakend. Wederom zijn op een tweetal plaatsen mond- en kfauwzeer-gevallen geconstateerd, namelijk nu onder de veestapels van II. de Gier en Grundeken (Wassenaar), waarvan het vee onder deze gemeente in een wei land aan de Papelaan loopt. Enkele personen in deze gemeente heb ben het plan opgevat een particulieren be wakingsdienst in het leven te roepen, zulks in verband met den naderenden winter en de maatschappelijke en economische toe standen. WARMOND. Onder voorzitterschap van dr. J. J. Woldendorp, werd in de zaal van hotel „De Stad Rome" een vergadering gehouden, om zoo mogelijk tot stichting van een fonds tot verpleging in de Rijkszieken huizen, voor de Protestante ingezetenen, van Warmond, over te gaan. Uit de presentielijst blijkt dat 26 perso nen aanwezig zijn. Op verzoek vau den Voorzitter^ wordt door den heer Bergman mededeeling gedaan dat naar aanleiding van de laatst verzonden circulaire, ongeveer 60 gezinnen, bestaande uit 129 volwassenen (boven de 14 jaar) en 65 kinderen, zich bereid hadden verklaard tot toetreding lot dit fonds, op de in voor noemde circulaire vermelde voorwaarden, terwijl aan donaties, een bedrag van f25 was toegezegd. De Voorzitter is van meening dat er nog wel meerdere donaties zullen komen, maar toch acht spreker het aantal opgegeven deelnemers, in verband met de z.i. te lage contributies, (5 ct. per volwassene per week) te klein om het groole risico aan een zoo danig fonds verbonden te dekken. De op richting zou dan ook alleen mogelijk zijn, wanneer bij een eventueel te kort een hoof- delijken omslag over 'alle deelnemers gehe ven werd. De heer Langelaar wijst er op dat het risico nog belangrijk vermeerderd wordt door dat 65 kinderen (juist de helft van het aantal deelnemers) van betaling van contri butie vrijgesteld zullen zijn, terwijl hij van meening blijft, dat een hoofd, omslag van geen of weinig waarde is, wanneer niet vooraf door de deelnemers een zeker bedrag wordt gestort, waaruit dan een eventueel te kort kan worden aangezuiverd en zoo noo dig jaarlijks door de deelnemers moet wor den aangevuld, terwijl bij uittreding, onder nader te bepalen voorwaarden, dit bedrag zal worden gerestitueerd. Op een basis, als nu is voorgesteld, moet hij de oprichting van dit fonds ten zeerste afraden. De lieer J. G. J. Dekker is ook geen voor stander van een hoofdelijken omslag, zonder dat hiervoor een waarborgsom gesteld wordt. Hij vreest dat bij een eventueel te kort dit op de porlemonnaie van 60 pet. der deelne mers zou neerkomen. Beter acht hij het zoo mogelijk te contributies te verhoogen. De heer R. K. van Breda vindt de contri buties voor een fonds als dit ook veel te laag en stelt voor deze te verdubbelen en voor de kinderen eveneens contributie te heffen. Hij is van rneening dat voor een doel als dit, dit voor niemand een bezwaar be hoeft te zijn. De heer D. P. Ramp zegt dat hij op de vo rige vergadering reeds een dergelijk voor stel gedaan heeft. Hij had toen voorgesteld een contributie te heffen van 8 ct. per vol wassene en 3 ct. voor ieder kind. De Voorzitter had gaarne gezien, dat het voorstel van den heer Ramp toen aangeno men was, men had dan alle risico door hei-verzekering bij een solide verzekerings maatschappij kunnen onderbrengen. Er wa ren echter uit de vergadering zooveel bezwa ren tegen dit voorstel opgekomen, dat het voorloopig Comité hiervan heeft moeten af zien en noodgedwongen de voorwaarden heeft gesteld als in de circulaire vermeld. De heer G. Ramp drukt zijn verwondering uit, dat door het Comité geen stappen ge daan zijn om bij Sassenheim aan le sluiten, daar hiervoor z. i. toch tijd genoeg was ge weest. De heer Langelaar antwoordt hierop, dat aansluiting bij Sassenheim op de vorige ver gadering in den breede besproken was. Een parig was echter toen te kennen gegeven dat de aanwezigen het wenschelijker acht ten dat Warmond zelfstandig een fonds stichtte, naar aanleiding waarvan besloten werd de meer genoemde circulaire rond te zenden. De heer Van Breda, die niet op.de vorige vergaderingen aanwezig ken zijn, voelt ook veèl meer voor een Warmondsch fonds, hij betreurt het echter, dat in een dorp met 2500 inwoners niet eendrachtelijk wordt samengewerkt om een dergelijk fonds op te richten en vraagt of het alsnog niet mogelijk zou zijn met de reeds bestaande R. K. Ver- eeniging een geheel te vormen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat vóór de oprichting der hierbedoelde R.-K. Ver- eeniging reeds getracht was, ora gezamen lijk tot stichting van een verplegingsfonds te komen. Op verschillende bezwaren is dit echter afgestuit. De heer Bergman vindt dat er veel bezwa^ ren -geopperd worden. Men moet de zaak aanpakken anders komt er niets tot stand. Hij ziet de zaak niet zoo pessimistisch in. Wanneer het fonds is opgericht zullen zich nog vele personen aansluiten. Ook verwacht spreker veel van persoonlijke propaganda. Voor aansluiting bij Sassenheim voelt hij ook niet veel, bovendien wordt dit door Sassen heim niet aangemoedigd. Hij is er dan ook voor te hesluiten hier een Vereeniging op te richten cn verzoekt dén Voorzitter een voor stel lot oprichting in stemming te brengen. Dit voorstel a. v .geformuleerd: „Tot op richting van een fonds tot verpleging in zie kenhuizen over te gaan, op voorwaarden ver vat in de laatst toegezonden circulaires, met bijvoeging van de clausule, dat bij een even tual tekort een hoofdelijke omslag zal ge heven worden over alle deelnemers" wordt aangenomen met 25 stemmen voor en 1 te gen. De voorzitter zegt, dat nu, nu de oprich ting tot stand gekomen is, de werkzaamheden van het voorloopig'Comité zijn geëindigd en dat nu overgegaan moest worden tot verkie zing van een voorloopig bestuur, hetwelk zit ting zal nemen, tol dal een nieuwe verkie zing kan plaats hebben volgens de te maken Statuten en Huishoudelijk Reglement. Door de vergadering wordt besloten dat het Be stuur zal beslaan uit minstens 5 leden en dat de verkiezing zal plaats hebben bij gewone meerderheid van stemmen. De heer Bergmann meent dat het aanbe veling verdient, dat uit den aard van haar werkkring, Zr. Tempelaar in het bestuur ge kozen wordt. Uit de gehouden stemming blijkt dat ge kozen zijn: J. Bergman met 23 stemmen; dr. J. J. Woldendorp met 21 stemmen; Zr. Tem- pclaar met 20 stemmen; J. Langelaar met 16 stemmen; W. Oomsen met 14 stemmen. Op de vraag van den voorzitter of deUieer Langelaar bereid is zijne benoeming te aan vaarden. antwoordt deze, dal' hij door tegen de oprichting te stemmen, gemeend had niet voor een eventueele verkiezing in aanmer king le zullen komen. Het spijt hem dan ook, dat hij toch voor. een bestuursfunctie geko zen is, daar hij. om de vele bezwaren, die hij tegen de oprichting heeft, zijn benoeming niet kan aannemen. De voorzitter heeft ook bezwaar legen de oprichting, welke redenen hij in de vorige vergaderingen heeft opgesomd. Ditmaal heeft hij gezwegen. Hij is dus ook genoodzaakt voor een functie in het bestuur te bedanken. De heeren Bergman en Oomsen nemen hunne beno.eming aan, terwijl aan Zr. Tempelaar, die niet aanwezig is, mededeeling gedaan zal worden van hare benoenfing. Op aandringen van de vergadering ver klaren de heeren dr. Woldendorp en Lange laar zich bereid nog voorloopig in het be stuur zitting te zullen nemen, waarna de functies a. v. verdeeld worden: Dr. J. J. Woldendorp, voorzitter; J. Langelaar, secre taris; J. Bergman, penningmeester. Ten spoedigste zal nu door het bestuur worden overgegaan lot het samenstellen van de concept statuten en huishoudelijk regle ment, welke in de eerstvolgende ledenverga dering ter goedkeuring zullen worden over gelegd. Door den heer Van Breda wordt aan gedrongen dat 2 leden uit de vergadering het bestuur behulpzaam zullen zijn bij de samenstelling. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt verworpen met 1 stem voor en 26 stemmen tegen. De heer Langelaar dringt uit een juridisch oogpunt er op aan dat de Koninklijke Goed keuring zal worden aangevraagd. Hoewel dit tegenwoordig f 50 kost, wordt hiertoe be sloten. De heer Seckveld biedt zich aan de cntrée-gelden kosteloos te innen welk aan bod dankbaar wordt aanvaard. Voor hel innen der contributies zal het bestuur de noodige maatregelen treffen. Voorstellen worden nog gedaan de ter mijn van toetreding legen f 1 enlrée le ver lengen resp. tot 15 October en 1 November. Beide voorstellen in stemming gebracht wordt de termijn gesteld op 15 October e.k. Nadat besloten is, de rechten van de loe- gelredenen, als omschreven in de statuten en Huishoudelijk reglement, te laten ingaan op denzelfden datum, wordt de vergadering gesloten. ZOETERWOUDE. Verleden week werd de groentenventer van den A. alhier wederean door een boerenwagen aangere den, Gelukkig bekwam hij zelf geen letsel, doch zijn kar met groenten en fruit kwam in de vaart terecht. Behulpzame handen hielpen een en ander opvisschen, zoodat het oudje, dat in tranen losbarstte, weder om zijn koopwaar terugkreeg. De voer man is onbekend. Zoodra hij bemerkte wat er was voorgevallen legde hij do zweep nog eens extra over het paard en ver dween in draf. Niet erg loffelijk. Met ingang van gisteren is de melk prijs (consumptiemelk) wederom -met eco cent per liter verhoogd en gebracht op 14 cent. Gisteren was het 25 jaar geleden dat onze nachtwacht, de heer Kees Berg als zoodanig in dienst der gemeente trad. Te vens heeft de heer Berg besloten om met ingang van denzelfden dag het bijltje er bij neer te leggen en van zijn pensioen te gaan genieten. Burgemeester en Wethou ders meenden dezen dag niet ongemerkt te mogen laten passeeren en zoodoende zag Kees het College van B. en W. ten zijnent. dat hem bij monde van den burgemeester namens de gemeente, een enveloppe met inhoud overhandigde onder liet uitspre ken van zeer waardeerende woorden voor den jubilaris. Ook de ambtenaren bleven niet onbetuigd en kwamen gezamenlijk den heer Berg fcleciteeren, terwijl de heer Van der Stel, als oudste ambtenaar eenige woorden tot hem sprak en een cadeau, bestaande uit een moeien leuningstoel, na mens allen aanbood. Ook van de zijde van het publiek mooht Berg veel belangr stelling ondervinden. Wij gunnen hem van harte de verdiende rust onder het genot van een pensioen. Bij het begin dezer maand stonden nog ingeschreven bij de arbeidsbemidde ling 7 werkloozen, nl. 1 kantoon-bediende, 1 timmerman en 5 los-arbeiders. Geduren de de vorige maand werd een los arbeider door het correspondentschap geplaatst. VOETBAL. Denemarken wint van Noorwegen. Zondag is le Kopenhagen de internatio nale wedstrijd DenemarkenNoorwegen ge speeld. De Denen wonnen met 2-1. Rust Ó-l In de eerste helft waren de Noren veel beter dan hun tegenstanders en na de rust .was de verhouding juist omgekeerd. Het eerste doelpunt werd door de Denen* ge maakt op een afstand van ongeveer 11 M. van hel doel. Over het algemeen waren de Noren sneller. Zij hadden minstens een ge lijk spel verdiend. Twee Zweden fungeerden als grensrechter. Er werd zeer fair gespeeld. Scheidsrechter Mutters leidde den wed strijd. De reserve-competities in het Oosten. Het bestuur van den N. V. B. heeft aan de Oostelijke le klasse clubs een schrijven gezonden, waarbij dezen clubs op het hart wordt gedrukt wel te bedenken, dat zij de volle verantwoordelijkheid hebben te dra gen van het besluit, om haar reserve-elftal len uit de competitie van den N. V. B. terug te trekken, en dat zij de consequenties van dit besluit ten volle hebben te aanvaarden. In verband met deze waarschuwing deel de een der vertegenwoordigers uit het Oos ten mede, dat de Oostelijke le klassers zich de gevolgen van hun besluit ten volle be wust zijn en er vermoedelijk niet op zullen terugkomen, zoolang het N. V. B.-besluur weigert de bezwaren der belanghebbende clubs legen de indeeling d?r reserve-afdee- lingen in bet Oosten in een conferentie te bespreken. De competitie-indeeting. Dc Haagsche vereeniging Vios is voor af- deeling II overgeplaatst van 3e klasse B naar 3c klasse A. De promotie-regeling voor de 3e klasse is als volgt vastgesteld: De kampioenen van A en B. C en D., E en F spelen een geheele competitie om één plaat9 in de 2e klasse. HOCKEY. Dames Hockey-Bond. Zaterdagmiddag had te Den Haag de jaar vergadering van den Dames Hockey-Bond plaats. Bij de bestuursverkiezing werd van 't oude bestuur in plaats van mevr. Yan de Wall Bake, die zich niet meer beschikbaar stelde, gekozen mej. Van der Hoeven, al9 vertegenwoordigster der Oostelijke vereeni- gingen. Dè overige bestuursleden werden herkozen, zoodat het bestuur voor het sei zoen 1923-'24 als volgt is samengesteld: mej. E. Sc helle ma, president, mej. G. Crena de Jongh, secr.-penn., en de dames Brakema Van Aken, Otten, Van der Hoeven, comm. Verder werd besloten behalve de jaarlijk- sche ontmoeting Oost-West, ook een propa- ganda-toer naar het Oosten te ondernemen. Een dames-studenten XI heeft hetzelfde voornemen. De dames-hoekeydag zal in No vember gehouden worden. Wat de competitie betreft, werd besloten ditmaal bet aantal wedstrijden in iedere groep te verminderen. Daartoe werden in gedeeld in de Noordelijke le en 2e klasse, 4 elftallen, in de Zuidelijke le klasse 4 of 5 elftallen. De definitieve vaststelling volgt later. Het aantal speelsters van B. D. H. C. I, dat niet voor B. D. H. C. II mag uit komen, werd op 8 bepaald. Ten slotte werd mei een kleine wijziging het herziene reglement aangenomen, zooals ^het door het bestuur was ontworpen en in 'het vorig seizoen aan de leden ter beoordee ling toegezonden. BOKSEN. Curpentier wint van Beckett. Gisteravond beeft te Londen in Olympia Palace de wedstrijd BeckettCarpentier plaats gehad. Er waren ongeveer 15.000 toeschouwers, die een gezamenlijk bedrag van bijna f 600.000 hebben betaald. De be slissing is zeer spoedig gevallen, ja, zelfs overtrof zij nog die van den vorigen kamp. Men zal zich herinneren, dat Beckett toen na 76 seconden den knock-out ontving. Thans naruim 15 seconden. Carpentier begon dadelijk met een link- schen sloot en sloeg, met een rechtschen zwaai Beckett voor vijf tellen neer. Toen Beckett trillende overeind kwam, vloog Carpentier op hem in en trof hem beurte lings met rechlsche en linksche stooten met geweldige kracht op zijn kin, waardoor hij weer neerzonk en de Franschman boven op hem viel. Beckett trachtte op te staan, doch slaagde daarin niet. Voordat hij was uitge leid wierpen zijn secondanten echter reeds de handdoek in den ring. Zoo kwam het einde al heel sensationeel. De menigte kon zich nauwelijks begrijpen, dat het gevecht afgeloopen was. Carpentier werd van alle kanten gelukgewenscht. Beckett keerde met een hoogst verbouwe reerd gezicht naar zijn kleedkamer terug. GERECHTSHOF TE 'S-HERTOGENBOSCH. De moordaanslag le Valkenswaard. Het gerechtshof te 's-Hcrtogenbosch heeft behandeld de zaak tegen den 29-jarigen fa brikant J. J. H. M. K uit Eindhoven, thans gedetineerd, beschuldigd van poging tot moord op den bioscoophouder M. D. De advocaat-generaal eisebte een gevan genisstraf voor den tijd van twaalf jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor het Kantongerecht werden 52 zaken behandeld, waarvan 43 bestemd voor open bare zitting. Het eerst werd opgeroepen A. 1. V., tapper te Leiden, wegens overtreding der Drankwet, n.l. het verkoopen en leveren van sterken drank lot een hoeveelheid van anderhalven deciliter, niet voor gebruik ter plaatse be stemd, terwijl hij niet minder dan 10 Liter mag verkoopen voor het niet ter plaatse te gebruiken. Beklaagde was niet verschenen, doch als diens gemachtigde trad op mr. Averbeck al- bier. De Kantonrechter had liever gehad, dat beklaagde zelf was verschenen. Voor drank- overlredingen is dit zeer wenschelijk. Het eerst werd gehoord Fr. v. d. Nat, die op den bewusien avond, zooals hij onder eede verklaarde, na een bittertje te hebben ge kocht en ter plaatse gebruikt, een fleschje met anderhalven deciliter jenever had be steld, wat hij bedoelde mee te nemen. Later, loon de ooUtie binnen kwam, heeft de tap per gezegd, dat hij het in het café moest op drinken. De polilie-amblenaren Van der Veen en Hom bevestigden het proces-verbaal. Zij verheugden zich er in, dat zij V. eens konden snappen. Zij verklaarden, dat zij heb ben gezien, dat Van der N. het fleschje in den zak had gestoken. Eerst, toen beklaagde; zag, dat er politie binnenkwam, heeft hij ge zegd, dat het in het café moest worden leeg gedronken. De ambtnaar achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte f 10 subs. 10 dagen hech tenis. De gemachtigde pleitte vrijspraak. Hij trachtte aan te toonen, dat zijn cliënt inder daad van meening was, dat de drank in bet lokaal zou worden gebruikt, wat' meermalen geschiedt, omdat het goedkooper is. Hij wildo verder de zaak uitgesteld zien om nog een getuige te hooren, waarvoor de Kantonrech ter echter niets voelde. .Hierna kwam aan de orde de zaak tegen J. W. N. S. en L. G. N. S., fabrikanten van ingemaakte groenten, te 'Leiden, gedagvaard wegens overtreding der Arbeidswet. Uit het proces-verbaal bleek, dat, hoewel de fabrikanten overwerk-vergunning hadden zij nog aan eenige werklieden meer werk lieten verrichten, n.l. voor 's morgens 7 uur, wat niet toegelaten wordt. Nadat als getuige was gehoord een der werklieden, n.l. N. Bennink, eischte da Ambtenaar 10 geldboeten van 13, subs. 3 dagen voor elke boete. De verdediger betoogde, dat hier noodzaak in het geding was, aangezien de te conser- veeren groenten anders zouden bederven. A. W. V., koopman te 's-Gravenhage, slond terecht wegens het rijden met een motorrijtuig (auto) aan den Warmonderweg, zonder een signaal te hebben gegeven bij het voorbijrijden van een dwarsweg, waar door een wielrijder was aangereden. Als eerste getuige werd gehoord de aange- redene, een scholier, Van den Ouweelen, die verklaarde een civiele vordering van 119.50 te hebben gesteld wegens beschadi ging van zijn rijwiel, Beklaagde zeide wel getoeterd le hebben, Hij kent den weg en weet, dat daar oppas sen de boodschap is. Maar de fietsrijder reed met een woeste vaart. Aan dezen ligt do schuld. Mevrouw Van Heusden, uit Leiden, die op dien Zondag er wandelde, had het geval aangezien en verklaarde onder eede, dat be, klaagde geen signaal heeft gegeven. Zij vond het voorts een schandaal, dat een in zittende dame, die zich in het geheel niet om den aangeredene bekommerde, heel be langstellend informeerde of de auto ook be schadigd was. Jac. van Vliet, die met Van den Ouwee len fien fietstochtje maakte, verklaarde ook, dat de autobestuurder niet had getoeterd en dat zijn vriend niet hard had gereden. Een jongmensch, dat het geval ook had aangezien, Van Egmond genaamd, pakte, ook hard uit tegen beklaagde en het gezel schap. Getoeterd was er niet, doch wel hard gereden. De inzittenderi wilden liun naam niet opgeven, waaruit, volgens hem, wel bleek, dat zij niet onpartijdig waren. Als getuigen i décharge werden nu nog gehoord twee der inzittenden, in de eerste plaats de heer Lutgen, die beklaagde geheel wilde schoonwasschen. Mej, Carpentier Alting, een dapae uit Don Haag, bevestigde deze verklaringen. Er was wel getoeterd. Zij zou nog tegen V. gezegd hebben: „God, wat toeter je veel". De Ambtenaar achtte door de getuigen het ten laste gelegde wel bewezen en vroeg 1 10 subs. 10 dagen, waarmede beklaagde, geen genoegen kon nemen. Tegen J. v. D., bakker te Leiden, die niet was verschenen, werden wegens overtre ding van de wet op den nachtarbeid voor bakkers, elf geldboeten van 1 5 gevraagd, subs. 5 dagen voor elke boete. Tegen J. J. H., te Leiden, werden wegens overtreding der Arbeidswet twee geldboeten van 16, sobs. 6 dagen, voor elke boete ge vraagd. Ook deze beklaagde was niet ver schenen. W. F. van S., bedrijfsleider bij de firma Tieleman en Dros, te Leiden, stond voon eenzelfde feit terecht. Beklaagde zeide, dat er een vergissing in het spel was. Hij meende, dat de verkregen vergunning tot overwerk nog van krachl was. De Ambtenaar eischte 10 geldboeten van 15, subs. 5 dagen voor elke boete. Dat was beklaagde te veel. Hoeveel hadf u dan gedacht? vroeg de Kantonrechter. Ilc dacht geheel vrij te komen, zeide beklaagde, Dat kon niet, zeide de Kantonrechter. Tegen K. R., slager te Leiden, werd we gens eenzellde overtreding 12, subs. 2 da gen gevraagd, en tegen A. v. d. L., brood- verkooper te Leiden, wegens voor tien uuit 's morgens brood verkoopen, 11 subs. 1 dag. Uitspraak in al deze zaken over tweel weken. C. K., te B. Het algemeen secretariaat van den Ned. Vegelariërsbond is gevestigd Columbusstraat 284, Den Haag. Abonné te L. Over dc opleiding voor onderwijzer kan de directeur van de Kweek school aan de Oude Vest alhier u bet best inlichten. N. de V., te L. Wij vreezen, dat hef hebben van platvoeten een benoeming tot stadswerkman in den weg zal slaan, voor al, omdat er thans zooveel liefhebbers zijn, U moet het nu maar eens afwachten. Om van de platvoeten af te komen, zal moeilijk gaan. Hel gebrek kan wel voor een groot deel worden verholpen deor een bijzonder; soort schoeisel. Abonné Z., te K. Een vlag wasscherv is altijd een precair werk. Men weet nooit precies of de kleuren zoo vast zijn, dat zij bij het wasschen niet min of meer dooreen- loopen. Kunt u baan voor baan wasschen, dan is dit bezwaar opgeheven. Het best lijkt ons een lauw sopje vani Marseille-zcep. i Abonné te L. U is niet verplicht doos te betalen. _=-xal

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 7