In verkeerde Schoeien. No. 19500. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 October. Tweede Blad. Anno 1923 GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON. BINNENLAND. Daartegenover slond de meening van ande ren, die de samenkomst ia de Nieuwe Kerk welgeslaagd achten op grond hiervan, dat de Koningin met het volk als geheel samen kwam. Naarmate men verschillende ver wachtingen van deze samenkomst heeft ge koesterd, liep het oordeel uiteen. Bij Kon besluit is, met ingang van 1 dezer aan den heer *S. Wijn, Rijksbouw meester voor de jusliliegebouwen, te 's Gra- venhage, in verband met het hem medege deelde voornemen, om de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, zooda nig te veranderen, dat zijn werkzaamheden overbodig zullen worden, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de diensten, den lande bewezen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 dezer, benoemd tot lijdelijk bezuinigings-in- specleur bij het Departement' van Financiën, mr. H. F. de. Boer, oud-wethouder der ge meente Deventer. Bij Koff besluit is, met ingang van 1 dezer lo. aan vice-admiraal W. J. G. Umb- grove, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van levenslang pen sioen en onder dankbetuiging, 2o. bevorderd tot schout-bij>nacht kapitein ter zee J. H. O. graaf van den Bosch, en lot kapitein-luite nant ter zee 1ste klasse J. de Graaff. Bij Kon. besluit is dr. J. G. de Man, te ferseke, benoemd lot officier in de orde van Oranje-Nassau-, is A. E. R. Colleüe, hoofd ingenieur-directeur dec leLegrafic, te_ 's Gra- venhage, benoemd lot commandeur in de orde van Oranje-Nassau; is benoemd tolrid der in de orde van Oranje-Nassau, M. J. van Bcvercn, oud-wethouder der gemeente Veere; is de zilveren eere-medaillc, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan A. Klopperl, 1ste voorman ter zetterij Alge- meene Landsdrukkerij, te 's Gravenhage; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, J. J. F. van Zeyl, redacteur van het R.-K. anderdaagsch verschijnend blad voor Zeeuwsch-Vlaanderen „Zelandia" te Huist; is de bronzen eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan G. Weygertze, in dienst bij de familie D. A. van'der Kaay, te Rossum; is P. J. Fehmers, directeur van de Inrichting voor doofstom men-onderwijs te Rotterdam,- benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; is toe gekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan G. Jeursen, magazijnchef in dienst der heeren Spanjaard, fabrikanten le Borne;.is toege kend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille: in zilver aan: G van Genderen en P. van den Berg, respectievelijk baas in de koperslagerij en hulpopzic.hter bij de fabricage, op de suikerfabriek ..Hollandia" te Gorinchem, en aan mej. C. de Korte, huis houdster bij den heer J. B. Hollen, te Middel bands, in brons aan: J. L. van Hees, kleer maker-thuiswerker, te Amsterdam. Naar „De Tel." verneemt, heeft de Christ.-Ilist'. Kamerfractie aan de andere po litieke fracties mededeeling gedaan, dal zij zich heeft gewend tot den Minister van Fi nanciën, met het verzoek om met ingang van 1 Januari a.s. en gedurende het jaar 1924, op de schadeloosstelling van de Christ.-Hislori- sche Kamerleden bij de gebruikelijke betaal baarstelling bij het einde Van iedere maand, 10 pet. te doen inhouden, zulks in verband met den toestand van 's lands financiën. Het Bureau voor de*R.-K. Vakorgani satie heeft aan de Regeering verzocht: lo. de uitgetrokken werklooze arbeiders niet volgens de Armenwet te doen behande len; 2o. de steunregelingen van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw over te brengen naar het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Het nader antwoord van den Minister van Oorlog, en antwoord van den Minister van Waterstaat op de vragen van het lid van de Eerste Kamer den heer Haazevoet, betreffende het verkrijgen door de gemeente Amsterdam van een vlieghaven, ter voldoe ning aan de eischen van hel internationaal luchtverkeer zijn gegeven. Deze vragen luidden: 1. Is het den Minis ter bekend, dat te Amsterdam van particu liere zijde pogingen worden aangewend, om, ter voldoening a^n de eischen van het in-* ternationaal luchtvaarlverkeer, een nieuw* vlieghaven aan te leggen, niet ver gelegen van de vlieghaven „Schiphol"? 2. Zijn deze pogingen hel gevolg van be-» leinmerende mililaire bepalingen, ten ge-* volge waarvan „Schiphol" zich niet ont-» wikkelen kan lot een zoodanige vlieghaven, als voor de hoofdstad noodzakelijk is en ten gevolge waarvan Amsterdam, zijnde een der belangrijkste centra voor handel, nijverheid en internationaal lucht vaarlverkeer, feitetijk van een behoorlijke vlieghaven verstoken is?, 3. Zijn er door of vanwege het gemeente bestuur van Amsterdam reeds slappen bij de regeering gedaan om ..Sahiphol" tot Am- sterdamsche vlieghaven to reorganiseeren?, 4. Acht de Regeering hot, voorat uit een oogpunt van bezuiniging, niet in hooge male gewenscht, dat er overleg worde gepleegd met hel gemeentebestuur van Amsterdam, ten einde „Schiphol" ia eigendom of zoo dit laatste niet met de belangen des lands strookt althans in onderhoud en exploila-f tie aan deze gemeente af le slaan, waardoor op de meest economis'he wijze aan deze be hoefte van Amsterdam wordt voldaan eü het Rijk een belangrijke bi sparing geniet? De antwoorden luiden ids volgt: Vragen 1 en 2. Het is aan ondergeteeken- den niet bekend, da! te Amsterdam van par ticuliere zijde pogingen worden aangewend als in vraag 1 bedoeld, zoodat ook niet kan worden nagegaan, van welke bepalingen deze pogingen mogelijk het gevolg zouden kunnen zijn. Het militaire luchtvaartterrein Schiphol is voor het burgerlijk luchtverkeer openge steld en daaraan zijn door geen belemme rende bepalingen moeitijkhedtn in den weg gelegd. Vragen 3 en 4. Deze vragen worden in hoofdzaak bevestigend beantwoord. Er be slaat nl. hij den eersten ondergeteekendo alleszins geneigdheid, om het vliegveld Schiphol aan de gemeente Amsterdam in' medegebruik le geven; van een afstaan in eigendom of in uitsluitend gebruik zal ech ter geen sprake kunnen z'jn, omdat ook do militaire belangen gewaarborgd moetefc blijven. Tu3schen liet departement van oor log en de gemeente Amsterdam heeft le" dezer zake overleg plaats; dp eerste onder- geleekende verwacht, dal het medegebruik aldus kan worden geregeld, dat de belangen van Amsterdam in verband met de belangen van het burgerlijk luchtverkeer ten voltö zullen kunnen worden behartigd. De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal Don-» derdag a.s. niet plaats hebben. Op vragen van hel lid van de Tweede. Kamer, den heer Van Brïiambeek, betref fende samenwerking lusschen de Neder-, landsche spoorwegen en hel Staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en de Iele-, fonie, heeft de Minister van Waterstaat ge-t antwoord: De vertegenwoordigers van de Nedorland- sche spoorwegen en van hel Staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie, die opdracht hadden, na te gaan, wclko maatregelen in onderling overleg zouden kunnen worden ontworpen, om de exploit taliekoslen van beide bedrijven of althans van één van beide te verminderen, hebben hun advies uitgebracht. Omtrent de mogelijkheid van toepassing van de verschillende punten van het advies is thans hel oordcel gevraagd van do direc tie van de Nederlandsche spoorwegen. t Zoodra nopens een en ander een beslis sing is genomen, zullen nadere mededoen lingen aan de Kamer worden gedaan. In de collegezaal van het organischn chemisch laboratorium te Utrecht heeft gis termiddag de feestelijke huldiging plaats ge-> had van prof. dr. C. Eykman naar aanlein ding van diens 25-jarig jubileum als hoog-, leeraar aan de Ulrechlsche Universiteit, Een groot aantal leerlingen, oud-leerlingen en vereerders van den hoogleeraar hadden zich daar verzameld, zoomede tal van hoog-» leeraren van de Universiteit en van de Vee-, artsenijkundige Iloogeschool, het college en curatoren der Utrechlsche Universiteit, af gevaardigden van verschillende studenten-» corpsen en andere belangstellenden. Er werden toespraken gehouden en ge« schenken aangeboden. De gemeente-begrootiiig over 1924. II. r Een bijzonder belangrijk hoofdstuk is dat ,wat ons wordt voorgelegd onder het hoofd: .Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen." Een overeenkomstig hoofdstuk vinden we niet in de vorige begrootingen. De inkomsten .van het onderwijs, in hoofdzaak schoolgel den, waren tot nog toe vermeld onder het hoofd: „Ontvangsten uit diensten door de •gemeente bewezen". De nieuwe Onderwijs wet heeft trouwens ook het bijzonder lager onderwijs tot een zaak van de gemeente ge maakt, waardoor de taak der gemeente met betrekking tot het onderwijs veel omvang rijker is geworden. Dit vindt men in deze begrooting weerspiegeld. Het bedrag aan schoolgelden voor het openbaar onderwijs is nu geraamd op f 4G000 tegen f60000 op de begrooting van het vo rig jaar. B. en W. teekenen hierbij aan, dat uil de thans bekende gegevens mag worden afg(Jeid, dat de opbrengst van de nieuwe re geling ongeveer gelijk zal zijn aan die van de oude heffing. De schatting voor 1923 schijnt dus te hoog te zijn geweest. De post vergoeding van het Rijk. krach tens art. 56 der Lager Onderwijswet wordt geraamd op f 458,826 en betreft het salaris van het onderwijzend personeel, dat thans wat aangaat de verplichte onderwijzers door bet Rijk wordt betaald. Eindelijk komen daarbij de pensioenbijdragen van deze onder wijzers ad f42,500 in totaal bedraagt dit gedeelte f 547.326. Het schoolgeld van alle bijzondere scho len voor lager onderwijs wordt' thans ook door het gemeentebestuur geïnd en daarvoor wordt nu f52000 uitgetrokken, d. i. dus nog f 6000 meer dan het bedrag dat voor de open bare scholen werd geraamd. Men kon hier uit echter nog niet concludeeren dat het aan tal kinderen op deze laatste scholen grooter is, omdat het schoolgeld naar evenredigheid .van het inkomen wordt geheven. Tot het bij zonder lager onderwijs behoort trouwens ook de school der Leidsche Schoolvereeniging aan het Noordeinde, die ook een neutraal karakter draagt. In verband met de inkrim ping van het vervolg-ondenvïjs wordt voor bet openbaar vervolgonderwijs, wat betreft de inkomsten slechts f 980 geraamd in hoofd zaak de pensioenbijdragen van het personeel, yroeger daarbij werkzaam. De overeenkomstige post voor het bijzon der onderwijs is pro memorie uitgetrokken. De opbrengst van het openbaar uitgebreid lager onderwijs wordt geraamd op f 12000. Evenals bij liet gewoon lager onderwijs mag ook hier worden aangenomen dat de op brengst van de nieuwe regeling ongeveer ge lijk zal zijn aan die van de oude heffing. De overeenkomstige post bij het bijzonder on derwijs is geraamd op f 11450. Het openbaar buitengewoon lager onder wijs (school van zwakzinnigen) geeft een klein bedrag aan schoolgeld slechts i 350 De vergoeding van het Rijk, ingevolge art- 70 der L. O. Wet 1920 bedraagt f 21368, on geveer overeenkomende met hel verleden jaar geraamde bedrag. Zooals men weet ver goedt het 'Rijk de salarissen van het ver plicht personeel, berekend naar de jaarwed den van het personeel der gewone lagere scholen, vermeerderd met f 300, alsmede een bijdrage in de kosten van lokalen. Bijzonder buitengewoon lager onderwijs .wordt in deze gemeente niet gegeven. Het openbaar voorbereidend onderwijs geeft als ontvangsten een raming aan van f 3160, zijnde f 1560 aan schoolgeld en f 1600 yerhaal aan pensioen-bijdragen. Ter zake het bijzonder voorbereidend la ger onderwijs werden geen ontvangsten Ver wacht. Eindelijk valt onder de afd. Lager Onder wijs ook nog de Kweekschool. Het totaal der 'ontvangsten wordt geraamd op f 43543, na der verdeeld in: schoolgelden f2725; bij drage van het Rijk ten behoeve van den cur sus tot opleiding van hoofdonderwijzer(es) f 1525bijdrage van het Rijk voor de bezol diging van het onderwijzend personeel tege moetkoming in de kosten om te voorzien in 'de behoefte aan schoollokalen ad f 50 per kweekeling f 2350 en een tegemoetkoming in 'de kosten der leermiddelen ad f 30 per leer- Naar bet Engelsch, door BERT A RUCK. (Nadruk verboden.) 21) ,,0, hoe gauwer hoe beter, hoe gauwer hoe beter", zei Georges moeder mét een vuur, dat zeker bestemd was om mij plei- eier te doen. ,,Nu je zooveel beter bent, [Rose en je ziet er werkelijk vandaag veel beter uitl" Zij Btreelde mijn wang bij deze woorden; „dan donk ik, dat wij .overmorgen wel naar Londen konden gaan. Overmorgen, zei ik, Richard?" zich tot haar man wendende. ,,0 best, bestl" knikte Sir Richard. „En zoodra wij onze passen hebben", ging Lady Meredith voort, „kunnen wij het Kanaal oversteken en goed en wel in. 'Pa/ijs zijn, voordat wij Hier hield zij plotseling op, Toen ging zij voort: „Voordat wij den persoon spreken, dien wij in Parijs gaan opzoeken. Je je moet weten, lieve Rose, ik ga eigenlijk om een f— familielid in Parijs op te zoeken." •>0 ja?" antwoordde ik. „Ja, het is een tante van mij", verklaar de Georges moeder met een stem, die mij altijd doet denken aan een helder kabbo- lend beekje. En toon, met het gezicht ge- v end oaar haar man, wiens zonnescbijn- tl ZVS' herhaalde zij ter wille van hem: „lk heb juiet aan Rose verteld, dat de ling f 1410 en f 2833 voor uitgekeerde beur zen tezamen f 36693. Met betrekking tot de Christelijke Kweek school worden geen ontvangsten geraamd. De afdeeling „Middelbaar Onderwijs" wijst in de eerste plaats een bedrag van f24233 aan voor schoolgelden, gesplitst in f 17288 voor de H.B.S. voor jongens en f 6945 voor de H.B.S. voor Meisjes. Verleden jaar was de raming iels lager voor de Jongensschool en ruim f 3000 hoo- ger voor de H.B.S. voor Meisjes. De subsidie van het Rijk en de kosten der gemeente H.B.S. bedraagt f 19000, over de beide scholen verdeeld als f 13000 en f 6000. Ten slotte kunnen deze scholen nog reke nen op een bijdrage van andere gemeenten, waaruit leerlingen zijn toegelaten resp. van f 15500 en f 6000 voorzeker geen kleinigheid. Eindelijk komen hier nog de pensioenbij dragen bij van het personeel aan deze scho len werkzaam tot een totaal bedrag van f 7500. De totale ontvangsten worden geraamd op f 72.233. De raming was verleden jaar f 63000. Ook voor de schoolgelden van leerlingen aan het Gymnasium wordt een hooger be drag geraamd dan verloden jaar, f20565 te genover f 18000 in 1923. Maar vooral de subsidie van het Rijk voor deze instelling is veel hooger geraamd. Voor het jaar 1923 werd gerekend op f 8000, nu op f 30.000. Dit groote verschil wordt hierdoor verklaard dat de rijksbijdragen voor gymnasia in 1922 óp- nieuw geregeld. In afwijking van het vroeger bestaande stelsel, waarbij 5000 in de zuivere uitgaven (uitgezonderd de kosten van het gebouw) werd genoten wordt thans, evenals bij.hel M. O. een bedrag per klasse uitbe taald. Aangezien bij ons de instelling bloeiend is profiteert Leiden van deze nieuwe rege,- ling. Van andere gemeenten, waaruit leerlingen de inrichting bezoeken, wordt f 5400 ver wacht. Verleden jaar had men deze bijdrage iels hooger n.l. op f 6000 geraamd. Aan pensioenbijdragen zullen ,de aan het gymnasium verbonden leeraren naar ra ming f 3980 moeten bijdragen. Zoo krijgen we voor dezen tak van onder wijs een totaal bedrag aan inkomslen van f 59945 tegen slechts f 32000 geraamd voor 1923. Laat ons hopen dat de raming ditmaal niet te hoog is geweest. De posten op deze begrooling onder het hoofd Nijverheids onderwijs zijn alle nog voor memorie uitgetrokken, omdat de ge meente geen nijverheidsscholen in den zin der wet in stand houdt. Onder het' hoofd: „Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen" vinden we ook geboekt wat er ontvangen wordt voor het Stedelijk Mu seum De Lakenhal. De opbrengst der enlree's wordt geraamd op f 1500; ontvangen werd in 1922 f 1456 en verder nog een post van f 500 aan subsidies van het Rijk, bij Kon. besluit van 25 April aan de gemeente toegekend. Het negende hoofdstuk, waarin de ont vangsten voor ondersteuning aan behoefti- gen en werkloozen worden uitgetrokken, geeft weinig belangwekkends. De posten betref fende de ondersleuning aan werkloozen wor den pro memorie uitgetrokken, de verwachte bijdragen van het Rijk in de steunverleening aan uitgetrokken werkloozen, waarvoor in 1923 f 10000 werd geraamd (in 1922 werd f 5800 ontvangen), zoowel als de bijdrage van het Rijk in de kosten van werkverschaffing aan werkloozen. Pensioengerechtigde ambtenaren zijn er in dezen tak van dienst nog niet. De post: subsidiën van het Rijk en de Provincie in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen worden ditmaal ge raamd op f83903 ongeveer gelijk aan het bedrag van het vorig jaar evenals de bijdra gen van particulieren die thans geraamd zijn op f 13500. Aan pensioenbijdragen is geraamd slechts f 1785. Eindelijk is nog een bedrag van f 3090 uit getrokken voor bijdragen van particulieren voor het verstrekken van orthopaedische ap paraten enz. Voor het hoofdstuk X Landbouw worden 'geen ontvangsten geraamd en voor het vol gende, betreffende „Handel en Nijverheid" slechts f 4181, waarvan f 3831 als bijdragen van het Rijk en andere gemeenten in de kosten van de districts-arbeidsbeurs en van voornaamste reden, waarom wij juist nu naar Parijs gaan, is, om een tante pp te zoeken." „Wat? Een tante? O Hemel ja", zei Sir Richard op vreemden, bijna verschrikten toom. „Om een tante op te zooken, Judstt'' En toen was het mijn beurt weder om verbaasd te zijn. Want ik zag Sir Richard zijn derde kop je thee neerzetten. Hij zette het ineens neer, haastig, stuk cake op 'het schoteltje en al; hij plofte het neer in het miïdden van een groeten porseleinen schotel, dio rechts van hem op een eikenhouten tafeltje stond. En toen plofte hij neer op den arm van. den stool, waarop zijn vrouw naast mij zathij deed zijn mond open en barstte uit in een luiden, jeugdigen lach „pahl ha.' hal" plotseling, onverwacht en heel luid. „DickT!" riep zijn vrouw. En zonder te waarschuwen stemde zij in tnet de vroolijkheid' van haar man. Zij lachte, haar slanke figuurtje schudde; zij lachte als een giebelend' schoolmeisje ge daan zou hebben, mot haar gezicht tegen de Tuwe mouw van haar man. Eindelijk hield zij op, om adem te scheppen, denk ik. Zij hief het hoofd op. „Ach Rose! denk niot, dak ik zenuw achtig ben", kwam er met moeite uit. Na tuurlijk had ik dat juist wèl gedacht! Maar wie kon haar daar een verwijt van maken? Na de spanning en heb verdriet, dat Georges moeder pas ondervonden had, was het wonder, dat Georges moeder min of meer zenuwachtig was? Zij haalde een zakdoek uit haar zak, om de tranen van opgewonden vrooïijkheid, de intercommunale arbeidsbemiddeling en f 350 aan pensioenbijdragen. Het volgende hoofdstuk betreffende de be lasting laat ons hoogere cijfers zien. Daar over in een volgend artikel. Wijziging en aanvulling Wetboek van Strafrecht. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van hel Wetboek van Strafrecht met betrekking tot de ^uitlokking. Ten aanzien van de uitlokking van straf bare feiten is de jurisprudentie over de des betreffende bepalingen van ons Wetboek van Strafrecht .gevestigd in dezen zin, dat, afgescheiden van bijzondere strafbepalin gen, voor de strafbaarheid wordt vereischt, dat aan de zijde van hem, op wien zich de uitlokking heeft gericht, een strafbaar feit derhalve voor zooveel misdrijven betreft, al thans een strafbare poging moet zijn^ge- volgd. Heeft dus iemand tegenover een ander giften of beloften gedaan of misbruik van ge zag, geweld, bedreiging of misleiding aange wend, doch weigert deze of komt hij niet lot een begin van uitvoering, dan wel treedt hij van de uitvoering alsnog vrijwillig te rug, zoo gaat de aamzetter straffeloos uit. Dat zulks met het oogmerk een ander tot een strafbaar feit te bewegen, echter een j handeling is, welke, afgescheiden van het bereikte gevolg, althans ten aanzien van misdrijven, door de strafwet verdient te worden getroffen, schijnt weinig betoog te behoeven. Het komt den Minister voor, dat de voor ziening in dezen door de opneming van een bijzondere strafbepaling, zij het van ruime draagwijdte, in hel Tweede Boek van het W. v. S. moet worden verkregen. Grond voor strafbaarstelling is veefeer het strafwaardig karakter der -verleidingshande ling op zich zelve. Overtreding van de nieuwe bepaling wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of geldboete van ten hoog ste driehonderd gulden. Voorts wordt voorgesteld in art. 47 2de na „misleiding" in'le lasschen de woorden: „of door het verschaffen van' gelegenheid middelen of inlichtingen", zoodat dat door dit artikel ook strafbaar zal worden gesteld, wanneer bij den anderen persoon nog niet het voornemen tol het plegen van een straf baar feit bestond. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den Haagschen Raad heeft de voor zitter hulde gebracht aan den scheidenden wethouder Van Vuuren (R.-K.), die zeer veel lot stand heeft gebracht door zijn krachtigen arbeid. i Daarna werd met 31 van de 37 stemmen tot wethouder gekozen>de heer F. N. V. Quant (R.-K.), die de benocpiing aanvaardde. Dr. H. T. Oberman, te Rotterdam, ds. A. J. Splinter, te Iluissen, en ds. F. A. Vis ser, te Oosterzee en Echten, maken dit' na jaar onder leiding van dr. E.L. Smit, te Zaltbommel, een studiereis naar Spanje, om zich op de hoogte te stellen van het Zen dingswerk der Vereeniging; „Het Evangelie in Spanje". De arrondissementsrechtbank te Rot terdam heeft, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, de volgende al- phabetische lijst van aanbeveling opge maakt: mr. H. Haga, inspecteur der registra tie en rechter-plaatsvervanger, te Rotter dam; mr. J. J. Ter Maten, subst.-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam; mr. G. G. Tieleman, griffier bij het kanton gerecht te Gorinchem. Zoowel in de vergadering van den al- gemeenen als van den bijzonderen kerke- raad der Ned.-IIerv. Gem. te Amsterdam is bij denondvraag geruimen lijd van gedach ten gewisseld over de op 6 Sept. j.l. in de Nieuwe Kerk gehouden samenkomst en de rede door minister dr. J. Th. de Visser daar in uitgesproken. Sommige leden betreurden het, dat het oorspronkelijk karakter van dankstond met de gemeente heeft"plaats ge maakt voor wat door hen genoemd wordt een herdenkingsuur van neutralen aard. die over haar wangen 6troomden, ai to drogen. Ademloos begon zij te verklaren „Hij lacht altijd en maakt mij ook aan. het lachen, als hij maar aan die eigenaar dige tante denkt. Het ia heel verkeerd van ons, maar wij kunnen, wij kunnen hot niet heipon 1" „Is er zoo iets geks aan haar?" vroeg ik, begrijpende, dat een paar verrassin gen meer of minder in deze familie niets vreemd voor mij zouden wezen. Lady Meredith streek heur haar gla-d en keek op, om mijn vraag voor haar man te herhalen, die nog op den arm van de canapé naast haar zat. Hij kreeg een nieu wen aanval van onstuimige vroolijkheid. „O ja!" riep hij lachende uit. „O He mel, ja, dat zal waar zijn. Een heel oude tante. Ja heusoh, het meest bijzondere typo van tante, dat je ooit in je leven gezien hebt, ha! ha! ha!" „O, Dick, houd toch óp," smeekte zijn Vrouw. Ik dacht, dat zij weer een zenuwachtige bui zou krijgen, evenals zoo aanstonds. Maar zij bcheersckte zich en hield zich in „Maak liet kind niet ongerust!" „Ik zal mij niet ongerust maken, Belle- mëre", zei ik, dankbaar glimlachende te gen mijn pleetgmoeder. ,Ik weet zeker, dat ik veel van die tante zal gaan houden. Het schijnt, dat ik van alles houd, wat u toe behoort 1" „Richard, hoor je dat?" Rose dacht, dat zij veel van tante zal gaan houden!" bracht Georges moeder aan haar ïnan over. En nogmaals barstte dat eigenaardigo echtpaar, die jeugdige Philémon en Bal eis. samen in lachen uit alsof het de aller aardigste grap was, die zij ooit hadden ge hoord. Vanavond, toen mijn haar was geborsteld en ik voor het laatst döor zuster Rhyilis in gereedheid was gebracht voor don nacht, viel mij eensklaps iets in. A propos, zij, zuster Phyllis, was in minst niet verbaasd, dat haar peignoir en slofjes naar beneden geweest waren naar Lady Merediths boudoir. Evenmin te hoe ren, dat ik van plan was op reis te gaan met de menschen, die ik den vorigen dag verloochend had. Zooals zijzelvo zegt: niets verbaast een ziekenhuis verpleegster. Jammer, dat ikzelve mijn naam niet heb laten inschrijven in een hospitaal. De ge woonte zou mij geholpen hebben doen; al de verrassingen heen en de verschrikkin gen, die mijn jong leven do laatste tien dagen te verduren gehad heeft. Maar nu het vermoeden, dat zooeven bij mij is opgekomen. Die tante te Parijsdie tante, waar- orer Georges vader en moeder zoo merk waardig deden en zoo om lachten, dat do tranen hun over de wangen liepenIk ge loof niet, dat zij bestaat. Ik bedoel dit: ik geloof niet, dat het is, om oen tante te gaan opzoeken, dat zij naar Parijs gaan. Ik weet heel goed wat ik ge loof! Ik heb over de geheimzinnigheid vnn 'dit alles nagedacht en dit is de slotsom, waartoe ik gekomen ben. Ik geloof, dat hel een herscnspeoiaHst is ja, een van die' buitengewoon knappe Parijsche spe cialisten, waar zij mij mee naar toe willen nemen. Zij denken, dat hij een behandeling zal bedenken, waardoor ik zal genezen. Ik 1 Want ik weet, il; weet zeker, zij denken, dat ik (Georges vrouw) genezen kan. Zij schrijven al mijn beweringen nog steeds toe aan het verlies van mijn geheugen. Ja, zij denken, dat ik mijn geheugen kwijt ben; dat ik niet meer weet wie ik ben en dat dit is toe te schrijven aan den 6chok, gevolgd op mijn groot verdriet. Zij denken, dat ik zoo ver gebracht zal worden mij te herinneren, dat ik Georges vrouw ben en al wat daarmee samen- ha ngt. Wat zullen zij zeggen, wanneer de spe-« eïalist zelf do uitspraak doet, dat ik een volmaakt normale jonge vrouw ben, ge heel bij haar verstand, maar alleen niet de jonge vrouw, die zij denken? Een ander vraagstuk, dab mij vervolgt in verband met. Parijs, is het daar met, dat lieggie Penmore werkzaam is voor „Het Reode Kruis?" Zal ik Reggie te Pa rijs weerzien? HOOFDSTUK Xn. Gemakkelijk en wel onder esn valsche vlag. Parijs 1 Welk ©en verschillend Parijs van het Parijs, waar ik iets van gezien had alfl meisje van zestien jaar, nu acht jaar ge leden I Toen waren mijn moeder en ik gelogeerd in een klein, Fransch hotelletje Rue Notre Dame des Champs, aan den „overkant" van de rivier, waar men onophoudelijk trams hoorde bellen en massa's studenten ën schilders den Boulevard St.-Michel rondslenterden met lange haren en fluweo-» len broeken zoo wijd als ©en paar rokken. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5