3 OCTOBER. No. 19500. DINSDAG 2 OCTOBER Anno 1923 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB AD VERTEN TIEN: 30 Cls. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliên, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eyentueele opzending van brieven '10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor -Luiden per 3 maanden S 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 '-p portokosten. 0.18. „0.18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. -EI- MORGEN, WOENSDAG 3 OCTOBER, DE DAG VAN LEIDEN'S ONTZET, ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN EN ZULLEN ONZE BUREAUX DEN GEHEELEN DAG GESLOTEN ZIJN. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel, Vischmarkl 18, tel. 1220, is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELV1SCH, SCHOL en KA BELJAUW. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 2 October 1923. GEMEENTE-SECRETARIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algeniDene kennis, dat de bu reaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger op Woensdag 3 October a.s., den geheelcn dag zullen zijn gesloten en dat het bureau van den Burgerlijken Stand op dien dag slechts zal geopend zijn van des voormiddags 9 tot 10 uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris.^ Leiden, 2. October 1923. Opening van het nieuwe anatomisch laboratorium. I Hedenmiddag is, in tegenwoordigheid van j#en groot aantal belangstellenden op tiet gebied vf»i>.fIfopg£r_ Onderwijs, hét nieuw anatomisch laboratorium, waarvan prof. dï\ J. A. J. Barge directeur is, officieel geopend dour Z.Exc. dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Vertegenwoordigd warén o.m. het college van Curatoren van de Leidsche Universiteit het bestuur van den Senaat en de Facul teit der Geneeskunde. Verder waren aan wezig een aantal hoogleeraren van de Leid sche Universiteit en van elders, waarbij voornamelijk van de Amsterdamsche Uni versiteit, waar prof. Barge," vroeger werk zaam was; lectoren, medici, studenten en verdere belangstellenden. Van het groote, forsche gebouw wapperde de vaderlandsche vlag. liet laboratorium is ontworpen in 1912, te zamen met het complex van het nieuwe Academisch Ziekenhuis aan den Rijnsbur- gerweg, waarvan het deel uitmaakt; het wordt bij den aanvang van het academie jaar 1923'24 in gebruik genomen. Dit laboratorium, waarin behalve de ana tomie en de embryologie, ook de histologie is gevestigd, is breed opgezet, geheel over eenkomstig de in den loop der jaren gewij zigde werk-méthoden, zoodat het voor zeer langen tijd dienst zat kunnen doen. Het auditorium heeft 176 zitplaatsen; in de practicumzaal voor histologie kunnen 75 studenten tegelijk werkzaam zijn, terwijl de praepareerzaal aan een 100-lal studenten ge makkelijk ruimte biedt. Het laboratorium be val verder, behalve een aantal werkkamers voor den directeur, den lector in histologie, den prosector, de assistenten en een aantal laboranten eenige werkplaatsen voor het per soneel, een fotografie-inrichting, een biblio theek, een studiezaal voor de studenten als mede een modern toegerust museum analo- micum. Dit museum anatomicum beval nog een belangrijke verzameling oude anatomi sche praeparaten, o.a. van Nuck, Ruysch. I3onn, Albinus, Sandifort, een aantal curiosa, alsmede een groote schedelcolleclie. Boven dien is sedert 1916 een plaats ingeruimd aan de schedel verzameling van wijlen dr. Sasse (bestaande uit omslr. 700 schedels van Ne- derlandsche herkomst) en aan diens anlhro- pologische bibliotheek. R e d e v a n pr o f. dr. J. A. J. B a r g e Ter gelegenheid van de openingsplech tigheid, die in de groote, keurig ingerichte collegezaal plaals had, hield prof. dr. J. A. J. Barge een toespraak, waarin hij de Leid sche anatomie herdacht. Hoe zullen wij aldus spr. in deze oogeriblikken de beteckenis, welke dit nieu- wt? laboratorium voor onderwijs en weten schap bezitten kan, beter beseffen dan door ons voor den geest te roepen hoe in de lange reeks van jaren, die sinds de heuglijke stich ting der Leidsche Academie verstrek"]) zijn het ontleedkundig onderwijs te dezer slede zich geleidelijk heeft ontwikkeld en hoe de hulpmiddelen voor dit onderwijs, overeen komstig de eischen der steeds wisselende omstandigheden en der gestadig zich ont wikkelende wetenschap voortdurend wer den uitgebreid en verbeterd. Het eerste, dat ons treft, wanneer wij te rugtreden in de historie, is wel dit, dat het tijdstip van de stichting der Leidsche Aca demie samenvalt met een bij uitstek be langrijke periode in de ontwikkeling der anatomie. Na te. hebben uiteengezet hoe die belang stelling zich langzamerhand heeft ontwik keld. deelde spr. mede, dat bij de opening der Leidsche Academie, op 8 Februari 1575 het onderwijzend personeel drie geneeskun digen lelde, waarvan fn den eersten tijd al leen Gerardus Bontius met de opleiding der aanstaande medici belast werd en na 1584 afzonderlijke lessen in anatomie en chirur gie gaf. Van eenige zelfstandigheid der ana tomie in'de medische vooropleiding is daar bij echter nog geen sprake. Lang bleef dit echter niet uit. In 1592 werd Pieter Pauw, in ollicieele stukken als Petrus Pavius be kend, als eerste hoogleeraar in de mensche- lijke ontleedkunde benoemd. Hierdoor werd de eerste officieele leerstoel in de mensche- lijke anatomie le Leiden gesticht. Welke voorstelling men zich van dit eerste, onder wijs in de anatomie hoeft le- vormen en welke de hulpmiddelen waren, die het ton dienste stonden, werd door spreker in het kort uiteengezet. De eerste sectie werd door prof. Pauw uitgevoerd in dc Falied-Bagijnen-kerk aan hel Rapenburg, ter plaatse, waar thans de Universiteitsbibliotheek is gevestigd. Gedu rende vier jaren was daarin de geheele Uni versiteit gehuisvest en toen deze verhuisde, bleef de anatomie er achter, die de aldaar voorhanden ruimte broederlijk deelde met den jurist Hugo Donellus. Weldra verkreeg Pauw echter voor de anatomie een afgeslo ten ruimte en hij heeft zich dit eerste thea- trum anatomicum der Leidsche academie waardig getoond, wijl hij de hem ten dien ste gestelde hulpmiddelen voor onderwijs en wetenschap op voortreffelijke wijze heeft benut en al spoedig dc ontleedkunde le Lei den tot Europeesche vermaardheid bracht. De ontleedkundige demonstraties werden toen niet gehouden voor een beperkten kring der leerlingen', doch verkregen in ze keren zin het karakter van een openbare vermakelijkheid, waartoe niet alleen de ernstige belangstellende, maar ook het nieuwsgierig, op sensatie belust publiek vrijelijk toegang had. Als Pauw, wiens verdiensten door spr. nader werden uiteengezet, in 1617, op 53- jarigen leeftijd, stierf, waren dc grondsla gen der Leidsche anatomie op degelijke wijze gelegd. Hij werd opgevolgd door Otlo lleurnius, wiens professoraat zijn belang rijkheid ontleent aan het feit, dat waar schijnlijk door licrn een begin is gemaakt met de verzameling, die later lot hel be roemde anatomisch kabinet der Leidsche Academie zou uitgroeien. Gedurende een belangrijk deel van zijn professoraat werd de taak van Hcurnius als anatoom verlicht door Adriaan van Valcken burg, met de. opdracht chirurgie te docee- ren, terwijl hem ook werd toegestaan open bare secties te verrichten, welke laatste voorrecht tot herhaalde conflicten .met Heurnius aanleiding gaf. Dat hem werd loegeslaan bij zijn weten schappelijk werk het publiek buiten te slui ten, is van groote beteekenis geweest voor de ontwikkeling der Leidsche ontleedkunde. Het zou ons le ver voeren prof. Barge op den voet te volgen bij zijn bespreking van de verdere ontwikkeling van de anatomie te Leiden en de verdiensten van de elkaar opvolgende hoogleeraren in dit vak. Noe men wij slechts de namen Drelincourt, een Parijzenaar, wiens arbeid te Leiden voor een groot deel samenvalt met de werkzaam heid van Anthoriie van Lecuwenhoeck, te Delft, van Anlhonius Nuck, die slechts kort hoogleeraar was en opgevolgd werd door Bidloo en op zijn beurt opgevolgd werd door Rau, met wien de periode, die tot den hoog- slen bloei der anatomie le Leiden voeren zal, begon en die men in het algemeen ty peeren kan als de tijd der anatomische ka binetten. Door niemand is, volgens spr., echter de bloei der Leidsche anatomie meer bevor derd dan door den opvolger van Rau, Ber nard Siegfried Albinus. Behalve in de vele omvangrijke werken, door hein nagelaten, vinden wij de sporen van zijn arbeid aller eerst weer in de uitbreiding en verbetering van het anatomisch kabinet. Daaraan rijgen zich dc namen der opvol gende hoogleeraren, zooals die van Gerard Sandifort (18011848). Hiddo Halbertsma (18481865) vast, evenals die van de hoog leeraren in de physiologic, die een deel van de taak van den anatoom overnamen. Hein- sius en Tennis Zaayer zooals ook de naam van J. A. Bogaard, die het eerste professo raat in de ziektekundige ontleedkunde be kleedde. Na een en ander te hebben meegedeeld over het in 1865 gebouwde en 40 jaren la ter verbouwde anatomisch kabinet en er aan herinnerd (e hebben hoe zijn voorgan gers prof. Langelaan en prof. Boeke reeds naar een nieuwe stichting hebben uitge zien. sprak hij er zijn erkentelijkheid over uit, dat hij thans deze nieuwe stichting als directeur mede mag openen. Hij dankte tenslotte Hr. Ms. Regeering voor de onbekrompen wijze, waarop zij, het geen" wenschel ijk geacht werd, beschikbaar heeft gesteld; het curatorium der Leidsche Universiteit voor de kracht, waarmede het de belangen der anatomie heeft voorge-. slaan; den Rijksbouwmeester en zijn ver tegenwoordigers voor de voorkomende wijze waarop het hem telkens vergund werd ad vies uit te brengen, en verder allen, die hebben medegewerkt aan de overbrenging van den inventaris uit het oude kabinet naar dit irieuwe laboratorium. In het vertrouwen, dat binnen deze. mu ren de anatomie met ijver zal worden be oefend tot bevordering en uitbreiding der wetenschap, tot glorie der Leidsche Univer siteit en tot lioil van hel Vaderlandvrichtte spr. zich lot Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen met het eerbiedig verzoek dit gebouw le willen openen. Rede van minister-De Visser. De Minister meende, nu men een begin maakt met de gedeeltelijke opening van het Leidsche Ziekenhuis, goed le doen een te rugblik le werpen op de geschiedenis dezer stichting. Het oud Academisch Ziekenhuis dateert van het jaar 18G8 en is in een enkel gebouw van 105 bij 16 M. saamgedrongen. Funda- menlêéle, zelfs ergerlijke gebreken vielen vrijwel van den aanvang af aan het ge bouw te consialeeren, slecht verlichte zie kenzalen, weinig privaten, nagenoeg geen badkamers, geen luchlverversching, onver antwoordelijke brandgevaarlijkheid, een tal rijke bevolking op de zolderverdieping, een hopèloos tekort aan ruimte, enz., enz. Nadat reeds sinds tientallen van jaren de meest ernstige klachten van curatoren, professoren, de" Tweede Kamer, den Rijks bouwmeester, in allerlei variaties aan dc orde van den dag waren, klachten, die de opvolgende Regeeringen, gelaten aanhoor den, maar niet in daden omzetten, omdat vaststond, dat voorziening alleen ten koste van zeer aanzienlijke geldelijke offers le verkrijgen zouden zijn, stelde eindelijk in 1909 minister Heemskerk een commissie in, bestaande uit dr. Cluysenaer, prof. Sprönck en den heer Vrijman, die tot opdracht kreeg de geheele Leidsche Ziekenhuiskweslie in studie te nemen én maatregelen ter ver betering te beramen. Volgens toenmalige opvallingen had de centrale geconcentreerde ziekenhuisbouw (alles onder één dak) afgedaan en stond men algemeen het z.g. paviljoen-sysleern voor. Ook het Groningsche Ziekenhuis is volgens dat systeem opgezet. Geen wonder, dal de Leidsche commissie het eveneens verkoos en zoo kwam zij tot den grootschen opzet van een complpx van 12 afzonder lijke gebouwen op een terrein van pl.m. 15 II.A. De plannen zijn in exlenso aan de Sta ten-Generaal overgelegd, ieder van de leden heeft het gedrukte rapport der Com missie met de kosten-becijfering, die toen maals een bedrag van ongeveer vijf mil- lioen aangaven, ontvangen en bij het aan vragen van den eersten begrootingspost hebben de Kamers geweten, dal zij door dien te voteeren, de plannen in hun vollen en kostbaren omvang aanvaardden. Zij heb ben zelfs geen bezwaren van eenige betee kenis gemaakt. Het ongeluk heeft echter gewild, dat met dé verdere voorbereiding en uilvoering zoo vele jaren gemoeid zijn geweest, dat nog voor de voltooiing tengevolge van den ge heel veranderden financieelen toestand de opvattingen omtrent ziekenhuisbouw zich weer radicaal gewijzigd hebben in het bui tenland en later hier te lande eveneens. Het paviljoen-systeem is weer losgelaten cn men heeft zich noodgedwongen opnieuw tot den veel goedkooperen geconcenlreerden bouw gewend. Inmiddels stond echter het Leidsche complex in steen opgetrokken vol-» gons hel dure systeem. Vandaar kritiek, op zichzelf gewenscht cn noodzakelijk, maar niet geheel billijk tegenover de ontwerpers, die in 1909 niet hebben voorzien, dat dc wereld in 1923 cr zoo geheel anders zou uit zien en dat hun plan van 5 millioen ten slotte ongeveer driemaal zooveel zou moe ten kosten. In die kritiek is behalve onbillijkheid, ook veel onkunde; men vergelijkt blinde lings met andere ziekenhuizen, die zooveel goedkooper zijn en ziet daarbij over het hoofd, dat hot Leidsche complex geen zie kenhuis in den gewonen zin is, maar dat het is een groep van o n d e r w ij s-inrich- tingen, de volledige oulilleering van de me dische faculteit, waarin naast ziekenzalen en andere wezenlijke ziekenhuisruimten reeksen van vertrekken voor speciale on derwijsdoeleinden voorkomen. Jlct nieuwe Anatomisch Laboratorium is hiervan een sprekend bewijs: de anatomie is een onder deel van de opleiding van den medicus, maar slaat buiten het ziekenhuishedrijf in engeren zin; men vindt haar in geen enkel ziekenhuis elders. En toch gaat het hier niet om een kleinigheid; het is.een gebouw Van wellicht een millioen; een gebouw, dat naar wij hopen onder leiding van prof. Barge, geheel aan zijn doel zal beant woorden. Spr. wenscht dan ook inzonder heid dezen hoogleeraar geluk met dezen dag en de opening van zijn laboratorium. De anatomie is tot dusver gebrekkig ge huisvest geweest in hetzelfde gebouw, waarin ook het Natuurkundig Laboratorium zich bevindt. Onder leiding van prof. Ka- merlingh Onnes heeft dit Jaatste een zoo- danigen vlucht genomen, dat het aanzien lijk moest worden uitgebreid, waarvoor ook de vleugel der anatomie noodig is, vooral ook in verband met het belang der anato mie zelf. Vandaar dat de tot-stand-koming van het nieuw Anatomisch Laboratorium zooveel mogelijk bespoedigd is en dit het eenige gebouw van het Ziekenhuis is, dat thans tot algeheele voltooiing is gebracht. Het spreekt vanzelf zetde de Minister dat ik hieraan den wensch verbind, dat dit eerlang ook met de andere deelen van het Ziekenhuis het geval moge zijn en voor beslaande moeilijkheden een oplossing moge worden verkregen, die met in-acht-neming van den toestand van 's lands financiën dit zoo kostbare gebouw werkelijk dienst baar maakt aan hel medisch onderwijs in het algemeen en de ziekenhuisverplcging in hel bijzonder. Met dien wensch verklaarde de Minister het anatomisch laboratorium geopend. Na deze toegejuichte toespraak spraken nog enkele anderen, onder wie jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar als president-curator en prof. H. Krabbe als rector-magnificus. Actie tegen de Tabakswet. Gisteravond had het Landelijk Comité van Actie legen de Tabakswet in „Zomer- zorg'' een openbare protest-vergadering be legd, welke slechts matig bezocht was. De voorzitter, de heer Th. Griensven, opende le ongeveer halfnogen, met een kort woord de bijeenkomst en heette de aanwe zigen welkom. Uitgenoodigd waren o. a. de Kamer van Koophandel, de Neutr. Midden standsbond en verder eenige bij de wet be trokken organisaties en personen. De eerste spreker, de heer J. Veltkamp, uit Amsterdam, zette in den breede uiteen hel fnuikend werken dezer Tabakswei. Wij weten, aldus spreker, dal de Staal zijn bron nen van inkomsten hebben moet en wij zijn er van overtuigd, dat wij met elkander be talen moeien; doch deze wet met haar ban- -derollensysleem, boekhouding en verderen romslomp maakt speciaal den kleinen fa brikant kapot. Ook de groot-industrieelen, die deze wet hebben mee helpen maken, krabbelen terug en verklaren, dal het zoo niet langer meer kan. De tweede spreker, de heer D. de Vries, zette meer in het bijzonder uiteen op welke zeer gemakkelijke wijze zijn Excellentie de Minister van Financiën de millioenen bin nen krijgen kan en wel door een progressief vergunningsrecht en de heffing, onmiddel lijk te beginnen bij de bron (ruwe tabak)). Spreker riep den Staat toe: Verander van koers, beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald". En dat deze wet op een dwaling •berust, trachtte spr. verder met voorbeelden aan le loonen. Dc gedupeerden roept spre ker toe: Hpudl moed! Wellicht kond de Re- peering tot andere gedachten, ook in haar eigen belang, (applaus) Er volgde eenige' gedachtenwisseling. De -heer Appel was van meening, dat de heffing bij de bron (ruwe tabak) het beste zou zijn. Voor een progressief vergunnings recht voelt "spreker niet veel. Hij is thans j tot de overtuiging gekomen, dat een der grootste handelaren (winkelier), die eerst vóór dc-ze wet is geweest, deze nu ook ver- wenscht. Ook de heer G. J. van der Wilk is voor de heffing bij de bron. Beide hoeren werden door de spreker be antwoord. Zeer kort voerde nog een aanwezige hel woord en loonde-met verschillende voor beelden het moordende van de huidige Ta bakswet aan Aan het slot werd de volgende motie aan genomen: De openbare vergadering, gehouden door het Landelijk Comité van aclie tegen de Ta bakswet op Maandag 1 October in „Zomer- zorg", te Leiden; tot de overtuiging komen de, dat de tabak- en sigaren-industrie zich in een zeer bearoevenden toestand bevindt, wat in hoofdzaak te wijten is aan de wijze van belastingheffing, welke een zoo grooten rompslomp van onproductieven arbeid aan de ondernemers oplegt; is van meening, dal daardoor in de.plaats een stelsel gevonden kan worden, waardoor de-millioenen voor de schatkist verzekerd zijn; wat bestaal door een progressief vergunningsrecht en een heffing bij de bron (ruwe tabak); en doel tevens een beroep op de Regeering, het bedrijf geen nieuwe lasten op le leggen, om- dal dit de industrie geheel zal ondemijnc-n. Besluit deze motie le zenden aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën, de leden van de Eerste en de Tweede Kamer en te publiceeren in de Pers. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Dresdener Kreuzchor. B. Pfannstiehl. H. Boltermund. Evenals het vorig jaar in September en October maakt ook dit jaar lie{ Kreuzchor, uit Dresden, een lournée in ons land. liet is gisteravond, na reeds concerten gegeven te hebben in Arnhem, Utrecht en Rotterdam, in onze stad opgetreden onder leiding van zijn dirigent prof. Otto Richter en met me dewerking van den organist van de Kreuz- kirche B. Pfannstiehl en den Dresdenschen cellist H. Boltermund. Was in 1922 de Pie terskerk de plaats, waar heel Leiden samen kwam, om het wonder van samenzang en klankgehalte van deze Dresdenaren voor het meerendeel nog maar schooljongens - te hooren, ditmaal was de Hooglandsche Kerk de plaats, waar het publiek toestroom de. Toch kunnen wij niet begrijpen waarom men juist deze kerk koos, daar de acustiek in de Pieterskerk minstens even goed is en het orgel daar vee! beter. B. Pfannstiehl zal dit al dadelijk gevoeld hebben, toen hij opende met zijn suite van Bach, die, on danks de uitstékende eigenschappen van den organist, hier op dit orgel eenigszins hard aandeed. Zoo leverde het samengaan met de cello ook eenige moeilijkheden op. BINNENLAND. Opening van het nieuwe anatomisch labo* ratorinm te Leiden. Motie van de vergadering te Leiden van het Landelijk Comité van Actie tegen de Ta bakswet. De Chr.-Hist. Kamerfractie heeft den Mi nister van Financiën verzocht gedurende 1924 tien procent op knn schadeloosstelling in te honden. Wijziging en aanvulling Wetboek van Strafrecht De scheepvaartvereeniging „Zuid", te Rot terdam, heeft de collectieve arbeidsovereen komst aan de havenarbeiders-organisaties opgezegd. BUITENLAND. De inwendige situatie-ontwikkeling In Dnitschland. Poincaré waarschuwt tegen optimistischs verwachtingen. Baldwin opent de Engelsche rijksconfe* rentie met een rede. Alle gemeenteraden in Spanje zijn ont« bonden verklaard. Carpentier slaat Joe Beckett in 15 second den knock-ont. In den cellist II. Boltermund leerde men iemand kennen van de meest lofwaardige hoedanigheden. 11. Boltermund heeft een hem geheel eigen wijze in het geven van loon, dien hij legato vast aan een sluit met de volgende tonen, hen vcreenigend tot een melodie, tol een nobele gedachte. Het zingen van het koor heeft, evenals vorige jaren, wederom diep ontroerd. Stil wordt men van de geacheveerde, door en door muzikale wijze van voordragen van deze nog zoo jonge kinderen. Prof. Richter heeft het zoo ver weten te sturen, dat de ge heele dictie, de zeggingswaarde van icderen zin, ieder woord tot in de fijnste partjes af is zóó af, dat het zonder eenige moeite als vanzelf gaat, zoodat de uitvoerders zich ge-, heel kunnen geven in de muzikale weergave van het werk, zonder hun aandacht te bc* hoeven verspillen aan technische moeilijk heden. En wat 'n stemmen heeft Otto Rich let uitgezocht voor zijn koor glashelder en rein klinken de hooge jongensstemmen, gedragen door een ondergrond van tenor en bas. Het programma was heel goed gekozen« zoo hoorden wij o.a. vier oud-Duilsche kerk liederen, juweeltjes' van' eenvoud en diep re-* ligieuze waarde als een engelenzang klon ken de stemmen van het Kreuzchor onS legen. En dan denken wij terug aan het Cherubinischer Lobgesang van M. Glisska< Wat een stemming wist men hier te berei* ken Om nooit le vergeten was de vertol* king van Bach's sonette „Der Geist hilft unsen Schwachheit auf", met het in hèlderqj accoorden daarna invallende koraal. Wij kunnen van harte instemmen met de openingswoorden van ds. Riemens, die on9 voorspelde (of voorspelde is eigenlijk het woord niet, want wij wisten het allen), meer te zullen krijgen, dan wij ooit terug konden doen. In een dankbare stemming toog het overtalrijke publiek huiswaarts als het liet durfde uitspreken zoo dadelijk na al dit ge* notene, hopend op een „Auf wiedersehen", Maatregelen van orde op 3 October. De Commissaris van Politie alhier ver* zoekt dringend gedurende den optocht op morgen, 3 October, niet mede te loopen, niet plaals le nemen op bruggen of brugleunin gen, het schrikken van paarden te voorko< men en zich aan den kant van den weg to plaatsen. Voorts wordt aan het publiek bekend ge* maakt lo. dat vóór of tijdens het afsteken van het vuurwerk geen toegang wordt verleend tot het terrein van de Haarlemsche tram of tot de spoorbrug 2o. dat bestuurders van rij- en voertuin gen (motorrijtuigen inbegrepen) van des na middags zeven uur tot middernacht op den Stationsweg of omgeving geen plaals mogen innemen tot opneming van passagiers. Zij kunnen zich na het afzetten van passagiers onmiddellijk begeven naar de Oegslgeesler* laan voor de richting Oegstgeest en op de Lammermarkt voor andere richtingen en kunnen aldaar weder hun voertuigen be* vrachten. Bij Kon. besluit i9 toegekend de eere- medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan den heer J. J. van Aalst, ama nuensis tweede klasse bij de Rijksuniversi* teit alhier, J

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1