3 OCTOBER. Nö. 19499. MAANDAG 1 OCTOBER Anno 1923 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiün, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten LSiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. 0.18. „0.18, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. B WOENSDAG, 3 OCTOBER, ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN EN ZULLEN ONZE BUREAUX DEN GEHEELEN DAG GESLOTEN ZIJN. IN PLAATS VAN WOENSDAG AÜ. ZUL LEN WIJ MORGEN (DINSDAG) KLEINE ADVERTENTIëN OPNEMEN. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan dan gemeentelijken visch winkel, Visckmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG vér- krijgb. SCHELVISCH a f 0.10 en SCHOL f 0.14 per pond. Verder doorloopend verkrijgbaar GEZOU TEN z.g.n. MAATJES HARING (voor den inleg) a 5 cent en GEZOUTEN VOLLE HARING è- 5l/2 cent per stuk. N. C. D£ GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 1 October 1923. ONTEIGENING. De Burgemeester der gemeente Leiden Jnaakt bekend: le. Ter voldoening aan artikel 10 der Onteigeningswet aal een commissie uit Gedeputeerde Staten dor provincie Zuid- Holland, bijgestaan door den daart-oe door bet Algemeen Bestuur aangewezen inge nieur en het hoofd van bet bestuur der gameente, in bet gemeentebuis aldaar zit ting houden op WOENSDAG DEN 17den OCTOBER a.s., VOORMIDDAGS te 10V4 URE, ten einde do bezwaren van belang hebbenden aan te kooren tegen bet plan van aanleg van een spoorweg van 's-G r a- v e n h a g e over Voorburg naar Lei den. Belanghebbenden worden uitgenoodigd bun bezwaren, ter plaatse en Ure» vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te deelen 2e. De e tukken, bedoeld in bet eerste lid van artikel 12 der Onteigeningswet worden ter voldoening aan bet tweede lid van dat artikel ter inzage van een iéder nedergelegd ter Secreba/rie der gemeente, van 2 October a.s, tot dat de Commissie haar werkzaamheden binnen, de gemeente beeft volbracht 3e. Het uitgewerkt plan van het geheele werk, bedoeld in bet laatste lid van arti kel 12 van meergenoemde wet, zal voor oen ieder ter inzage liggen ter Secretarie der gemeente. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 1 October 1923. Het nienwe Academisch Ziekenhuis if ii te Leiden. I Ondër dezen lilel is in brochurevorm eon geschrift vefschdnen van de hand van J. W. Wicheïlrik," geneesheer-directeur dezer in richting, waarvan, de inhoud reeds eer in .verschillende nummers van het tijdschrift „Het Ziekenhuis" is opgenomen geweest. De schrijver zet voorop, dat hij, omdat hij eerst benoemd werd, toen het ziekenhuis, Wat de gebouwen betreft, vrijwel geheel evcreind stond, niet aansprakelijk kan ge steld worden voor wat er verkeerd gedaan werd. Hij zal echler niet den schijn wekken, alsof hij een goedkoop succes wil behalen. Aanmerkingen maken achteraf, is een liclile arbeid. Te meer, omdat tijdens den bouw de oorlog woedde, die alle redelijke bereke ning aangaande tijdsduur cn kosten van bouw, inrichting en exploitatie geheel en al omver gegooid heeft. .Een andere reden, die het leveren van een beschouwing ietwat bezwaarlijk maakt, is de omstandigheid, dat sedert geruimen tijd de Regeering bezig is zich tc laten voorlich ten door bezuinigings-inspecteurs, genees- heeren-direcleurcn, Rijksbouwkundigen, ge neeskundige faculteit en andere bij den bouw en bij het geneeskundig hoogcr onderwijs betrokken lichamen en persoonlijkheden. Eer. definitieve beslissing aangaande de ver dere afwerking en inrichting, de uitgebreid heid en de wijze van exploitatie heelt vol gens schr., de Regeering nog niet genomen. Hij zal er echter stichtelijk voor bedanken, öm (e Irekkefc in een ziekenhuis, dat de huidige tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, z.i. onoverkomelijke bedrijfsmoel- lijkheden en nauwelijks te betalen onkosten 'doet verwachlen. Begrijpelijk is, volgens den schr., do was sende ontevredenheid over wat er te Leiden geschiedt of beter wat er niet geschiedt wel daar slaan een aantal reusachtige ge houwen, die, feitelijk kant en klaar, in ge bruik hadden moeten zijn, onafgewerkt en blootgesteld aan wind en weer, dag aan dag duizenden guldens aan rente nutteloos te ffersüaden, terwijl steeds pog piaar het ge neeskundig onderwijs in het oude Boer- haave-ziekenhuis wordt gegeven, dat als onderwijsinstelling niet meer deugt. Na zich er over te hebben beklaagd, dat, terwijl met den bouw in 1912 is begonnen, de directeur-geneesheer eerst in 1920 werd benoemd, constateert spr., dat evenals bij andere ziekeninrichlingen ook de opzet en de uitvoering van dit ziekenhuis veel te kostbaar zijn geweest. En al had men over de middelen beschikt om het ziekenhuiscomplex naar de oorspron kelijke plannen te voltooien, dan zou hij nog niet tevreden zijn geweest. Hij sluit telkens op grootere en kleinere ongerieflijkheden, ja, een enkele maal op werkelijke tekortkomingen,, die het bewijs leveren, dat er onder de ontwerpers geen deskundige ziekenhuismedicus geweest zijn. De eenige kans op het gereedkomen van het nieuwe Leidsche ziekenhuis is, volgens dr. W., hierin gelegen, dat op de verdere houw- en installatiekoslen aanzienlijk wordt besnoeid, waar de begrooting van 1912 al lengs een begrooting van f 15.000.000 is ge worden. Schr. meening is, dat de noodzakelijke bezuiniging behalve door een c.q. lijdelijke vermindering van het oorspronkelijk geraam de aantal ziekenbedden (600), moet êezocht worden in een doelmatiger indeeling der ge bouwen en een practische in- en verdeeling der ziokenhuisdienstcn en vooral ook door verkleinen van het gezamenlijk gebouwen oppervlak. De onderwijsgebouwen zijn als regel ont worpen in gemengd paviljoen-corridor-type. Op dit oogenblik kunnen wij wel zeggen, dat in het algemeen deze bouwwijze le duur is, niet slechts in bouw en inrichting, maar vooral in exploitatie. Wanneer eenmaal als vaststaand zal zijn aangenomen, dat inkrimping van hel gehou wen-oppervlak onvermijdelijk is, dan zal 't oogenblik aangebroken zijn, waarop in- de tails dient le worden nagegaan hoe het zie kenhuis met zijn onderwijsinrichtingen op de meest economische en voor het onderwijs tevens meest doeltreffende wijze ban worden ingedeeld en ingericht. Dan zal het passen en melen worden. Het gaat om de toekomst van het geneeskundig hooger onderwijs aan de Universiteit te Leiden, en dr. W. prijst zich gelukkig, dat hij het tenslotte niet is, die in dit moeilijk vraagstuk de beslissing le nemen heeft. Het Genootschap „Kennis is Macht". Zaterdagavond had in de groote Nutszaal aan het Stcenschuur, weder de jaarlijksche uitreiking plaats der diploma's aan de leer lingen, die in den atgcloopen jaarcursus een ol meer diploma's, met of zonder lof, verwierven. De bijeenkomst werd, behalve door het bestuur en den gedelegeerde van wege het Gemeentebestuur, ook bijgewoond door de leeraren, in het geheel twintig in aantal, terwijl verder de zaal voor een groot deel bezet was met gelukkige leerlingen, die de diploma's in bezit zouden nemen. Zij, die met lof waren geslaagd, ontvin gen bij ,het diploma een boekwerk, betrek king hebbende -op een der leervakken, door hen beoefend. Wie voor het eerst een diplo ma in ontvangst neemt, krijgt er een pas send bandje bij, waarin ook nog de vol gende te behalen diploma's gelegd kunnen worden. Voor het bandje men ziet, het bestuur betracht de zuinigheid wel, wordt door de leerlingen eenige vergoeding betaald. De bijeenkomst werd door den voorzitter van het Genootschap, den heer G. W. Zand- voort Jr., geopend, die in een hartelijke toespraak de waarde van hel handelsonder wijs schelste en de hoop uitsprak, dat de door de leerlingen behaalde diploma's dezen een slcun mochten zijn bij liet zoeken van een betrekking ol hen zou helpen bij een verlangde bevordering. Het is thans voor handels- en kantoorbedienden een moei lijke tijd. Wie echler het best gewapend ten strijde komt, zal zich er het spoedigst door hoen slaan, Spr. hoopt dan ook, dat de ge slaagden het niet bij het behaalde succes zouden lalcn, maar zich nog verder zouden ontwikkelen. Hierna had de uitreiking der diploma's plaats. Wij laten hieronder de namen der geslaagden volgen: Nederlandsch en Handelscorrespondentie: Mej. M. 11. Coljée, mej. E. M. Dcvilco, mej. M. F. J. van Ginkel, J. A. Karstens, D. Ket ting, mej. J. E. Koet, I(. II, van der Plas, jonkvr. B. A. van de Poll, F. L. Th. du Pon, P. Vogelenzang. Fransche Handelscorrespondenlie: J. F. Boogaars, mej. A. van Es, P. P. de Koning, mej. H. Koóreman, G. G. Massa, G. J, E. Poortman (met lof). Engelsclio Handelscorrespondentie: G, Blóte, mej. E. C. Jonk, mej, M. J. Noé, J. F. N. van Os, F. C. J. Otto, mej. M. W. van Rijkom, mej. C. M. Segaar, mej. J. Spieren burg, mej. J. M. Verstraaten. Duitsche Handelscorrespondentie: mej. C. M. Amoldus, mej. C. C, Bink, mej. A. van Duijn, II. Ginjaar, G. Knolter, mej. H. Koo reman, mej. 0. C. H. Marks, me}. M. J. Noé, J. F. 'N. van Os (met- lof), mej. M. W. van Bijkom, mej. J. Spierenburg,, mej. C. M. Se gaar (met lof), F. Verhoeven, mej. j. M. Verstraaten (met lof), mej. E. Waile. Schrijven: J. J. Blnnekamp, M. L. Brit- tljn, 11. Faas, mej. W. Jungerius, P. N. Kriek, J. Leugerlng, A. Martijn, mej. A. Mo lenaar, mej. M. van der Velden, W. van jenetlón, P. H, J, Winkel, mei J, ie Zwart. Boekhouden,.enz.: P. J. Bergers, II E. Chrisliaansc, G. van Kooij, K. llokkenstorm J. Tafrijn, C. Verra (met foD, H. M. van Wel, H. Zaalberg. Algemeene Handelskennis: A. van Bom mel, J. J. van den Berg, mej. C. G. Bink (met lol), G. W. Brands (met lol), P. N. Brouwer, mej. M. II. Cotjée, mej. S. P. Col- pa, A. C. Goddijn, G. P. de Gunsl, Th. J. van der Heijden, J. van Houwelingen, D. Ketting, F. Knolter, mej. A. de Koning, P. P. de Koning (met lof), P. N. Kriek, J. de Lange, W, F. van Leeuwen. P. C. Lotte, mej. C. C. II. Marks, mej M. J. Noé, G. Oos- terlee, J. F. N. xan Os, F. C J. Olto, rnej. C. M. Segaar (met lof), F. L. Seryaas, mej. N. Spruit, R 11. van der Sijs, E. van Veen, mej. J. 11. Verstraaten (met lof), J. Verwer, P. Vogelenzang, mej. D. S. van Wel, Tj. Wiersma. Stenografie: P. Bogaards, mej. II. II. Breu kemeijcr, J. van Houwetingen, mej. C. C. II. Marks (met tof), H. Th. la Riviére. Stenolypie: Mej 11. A. van Hooidonk, mej. J. A. van der Made. llachineschrijvenMej. J. 11. C. Bakker, J, van don Berg, E. Binshergen, N. W. den Dopper, W. Eduard, mej. L. Goemaat, G. van Kooij, mej. J. A. van der Made, mej. C. C. H. Marks, N. J. lloonen, W. Mulder, J. F. van der Nat, F. C. J. Otto, mej. 11. Oudshoorn, mej 11. M. Ouwerkerk, mej. E. C. C. van der Pijl, mej. S. A. de Ia Rie, mej. 11. W. van Rijkom, mej. A. Verboog, mej. J. M. Verstraaten, Tj. Wiersma, C. Zandbergen. Hierna nam de directeur, de hèer M. J. J. Verbrugge, het woord. Hij sprak zijn tevre denheid uit over den ijver en de toewijding der geslaagde leerlingen, waarbij er een en kele was, die drie diploma's verwierf, waar van twee met lof. Voor het eerst kon ook een diploma met lof voor stenografie wor den toegekend. Hij deelde verder mede, dal het bestuur dit jaar eenige belangrijke wij zigingen in liet leerplan heeft gemaakt. Het vak „Handelskennis", dat vroeger maar een jaar vorderde, duurt nu (wee jaar. De er varing heeft geleerd, dat één jaar voor dit vak niet voldoende kan worden geacht. Daarvan is het gevolg, dat ook de cursussen in talen twee jaar zulten duren, omdat het een hij het ander aansluit. Daardoor wordt de opleiding breeder en dieper en staat veel dichter bij „Mercurius". Als de leerlingen met goed gevolg de cursussen volgen, zijn zij met drie maanden klaar voor „Mercu rius". Betaalde men vroeger f 5 per maand voor den Mercurius-cursus, thans zal deze slechts, het11 gewone schoolgeld bedragen. Ook dit is een Voordcel In verhand met den aandrang van het Rijk om te bezuini gen, is het bestuur verplicht geworden, klassen te combinecren, zoodat er klassen zullen komen van 23 ot 24 leerlingen. Het bestuur moet zich hierbij neerleggen, anders krijgt het geen subsidie, en dat zou beleekenen het opdoeken der inrichting, wat een groot verlies voor de gemeente zou zijn, Lalen de meerdere moeilijkheden leera ren en leerlingen een spoorslag zijn lot groo lere inspanning, opdat het onderwijs steeds hooger worde opgevoerd, aldus besloot de directeur zijn warm toegejuichte toespraak. Nadat hierop namens de meisjes mej. Se gaar en voor de jongens Bogaars bestuur, directeur en leeraren hadden bedankt, kon den de leerlingen vertrekken en bleven het bestuur en de leeraren nog eenigen tijd ge zellig bijeen, tevens de belangen van hel onderwijs besprekend. In deze bijeenkomst werd een der leera ren, die na ruim 38 dienstjaren had be dankt, de heer N. van der Wall'ê, door het bestuur en zijn medeleeraren gehuldigd. ITem werd bij monde van den Voorzitter lot aandenken van het bestuur en het ge heele personeel een gouden horloge mot in scriptie en keiling aangeboden. De heer Van der Walle. van wien hekend is, dal hij zijn besle krachten aan „Kennis is Macht" heeft gegeven en een uitmuntend leeraar was. dankte voor dit kostbaar blijk van sympathie en kameraadschap. Veieeniging van Mathesianen. Zaterdagavond vierde de Vereenlging van Mathesianen in de groole zaal van „Zomer- zorg" haar zesde jaarfeest, waarvoor, zooals ieder jaar, groote belangstelling was. Bijeen komsten van de Mathesianen hebben altijd iets eigens, wal wij bij andere verecnigingen missen. Dat komt, omdat de leden der Vcr- eeniglng geheel op eigen krachten steunen. Daar was al dadelijk het in modernen stijl ontworpen en uitgevoerd programma, dat den vervaardiger, den heer H. Korswagen, tot eer strekt. Verder, de aankleeding der zaal. De Eeer Kriest, uit „De Koepel", had mooie herfst bloemen geschonken, maar de jongens zelf, hadden voor de versiering gezorgd. Met planten en struiken hadden zij de pilaren eD bogen omwonden en daar doorheen de dahlia en chrysanthemums en asters gesto ken, zóó, dat de zaal een bloemenhof geleek". De opkomst was bijzonder groot. Behalve de jongelui zelf, hun ouders en kennissen en vriendoif, waren ook de directeur van „Ma thesis", ir. Verwijs, dr. Crommelin, mej. dr, De Baat en vele leeraren van „M, S, G." aanwezig. Het strijkje genaamd „De Struikelende' Strijkstok", onder leiding van den heer P, Lankesler, uit eigen krachten geformeerd, Wist er dadelijk (te stemming ln te brengen, frelkê dadelijk het hoogste punt fcerelkté, toen alle aanwezigen hel Malhesianenlied slaande aanhieven. De voorzitter, de heer Marlijn, herdacht in zijn openingswoord, na een hartelijk wel kom tot de aanwezigen, het afgeloopen jaar on stond in het bijzonder stil bij de goed ge slaagde lezingen en dankte de medewer- kers(stcrs) voor hun sleun, ook weder bij deze uilvoering betoond, en noemde in het bijzonder mej. dr. De Baat, mej, Gerrilse, die als celliste medewerking verleenden en de heeren P. Lankesler, H. Verheul, II. Korswagen en anderen, die aan de muziek en het tooneel hadden meegewerkt, alsmede de stille medewerkers, waarbij hij dacht aan de families, die hun huis openstelden voor het houden van repetities, enz. In hel bijzonder dankte hij den directeur en dr. Crommelin voor hun aanwezigheid. Hierna werd met de afwerking van het rijke programma aangevangen, waarop mu ziek, zang en tooneel elkaar op aangename wijze afwisselden. Voor de muziek zorgde „De Struikelende Strijkstok", de leden Mensink en Marlijn zongen op verdienstelijke wijze eenige lie deren, terwijl muziek en zang en aardige tooneelslukjes vlot werden afgespeeld. Het komisch genre had daarbij de overhand. Er werd om de geestige stukjes steeds hartelijk gelachen en na elk tooneel werden de spe lers luide toegejuicht. Als kappers en griraeerders handhaatden Gebrs. Van der Fiji hun goeden naam. Op de uilvoering volgde een zeer aange naam en opgewekt bal, in eigen beheer uil- gevoerd, waarbij de heer Van der Wilk als musicus fungeerde en waaraan aardige allraclies verbonden waren. Zoo werd liet vijf uur in den morgen, loen het scheidingsuur voor velen nog te vroeg sloeg. Er werd den geheelen avond en nacht geen enkele wanklank gehoord. Do Malhe- sianen weten wel hoe men feestvieren moet. Kampreunie dei C. J. M. V. Zaterdag heeft in „Oud-Horluszicht" alhier de algemeene kampreünie der Leidsche C. J. M. V. plaats gehad. De zaal, welke er met de frissche bloemenversiering gezellig uitzag, was geheel bezet met oud-kampers, die iu den afgeloopen zomer de kampen te Noord- wijkerhout bezocht hadden. Nadat ds. Gijsman, van Zunderdorp, éere- voorzitler der Kampcommissie, den avond geopend had, sprak de heer L. Branl3 een kort welkomstwoord, waarin hij wees op de groole plaats, welke het kampwerk in de Ver- eeniging is gaan innemen. Daarna werden de kampverslagen der drie weken voorgelezen, waarbij allerlei oude kampherinneringen weer eens werden opge haald, blijkbaar lol groot genoegen van het aandachtig gehoor. Een trio, uit de oud-kam pers gevormd, zorgde voor een muzikale af wisseling. Ondertusschen werd alles in ge reedheid gebracht voor het volgende num mer van het programma: de Kamptilm, een serie interessante lichtbeelden van dc drie afgeloojren kampjaren. Uit de verschillende plaatjes bleek duidelijk hoe de kampen zich in een korten tijd hebben uitgebreid, en ver schillende komische karnplafereelen hielden de stemming er in. Daarna werd gepauzeerd. Nadat de aanwezigen vergast waren op eenige pakkende liedjes, had de opvoering plaats van het looneelslukje „Kampgeest en Kille", waarin verloond werd hoe de Kamp geest van de Kille (kampvoord voor: de maat schappij) twee maanden van het jaar, Juli en Augustus, voor zich komt opeischen. Het stukje werd vlot gespeeld en beloond met een hartelijk applaus. Hierna gat het strijkje nog eenige nummers ten gehoore. De heer T. Voors sloot den avond met een korte toe-' spraak, waarin hij wees op de taak, die wij in ons leven hebben te vervullen, waarna ds. Gijsman in dankgebed voorging. Voldaan over het genotene, keerden allen huiswaarts, blij dat ook deze avond getoond heelt, dat de bandon, in het kamp gelegd, hecht zijn. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Januari bij het Nederlandsch instituut voor geschiedkundig en kunsthistorisch onderzoek te Rome benoemd lot assistent, met den per soonlijken titel van secretaris, de heer J. Cornelissen, alhier. Den 28slen November s.s. zal ds. J. Wuile, predikant bij de Doopsgezinde Ge meente alhier, herdenken, dat hij vijf en twintig jaar geleden in het predikambt werd bevestigd. Ruim twaalf jaar was hij in Lei den werkzaam. Er heeft zich uit den kerke- raad en de leden der Gemeente een Commis sie gevormd, om den jubilaris op dien dag te huldigen. Bij beschikking van den Minister van Financiën, aideeling Rijksgebouwen, Is, op zijn verzoek, aan den heer D. H. Everse, al hier, eervol ontslag verleend als districts- bouwkundige bij de onderwijs-gebouwen, zulks met ingang van heden, Bedankt is voor het Beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Hippolytushoei door den lieer Samberg, cand. alhier, 1 De heer P. Nieuwonhuizen, aJhier, Is in Den Haag geBlaagd voor het examen wis kunde 1. o. Het pölitië-'diploma mef aanteekening verkreeg na examen de heer P. v. d, Kraan, M Met, TCTllT 'J. v BINNENLAND. De Regeering contra de Centrale Commis* sie voor Georganiseerd Overleg in Ambte- naarszaken. j Er zal spoedig een wetsontwerp tot rege* ling van de pensioenen voor het spoorweg personeel bij de Tweede Kamer worden inge diend. Derde verslag der bezuwigingscommissie* BUITENLAND. ■Sf _M_r De practische opheffing van het lijdelijk vèrzel. De separatisten in het Rijnland drnlc doende voor de republiek Rijnland. Bloedige botsingen te Dnsseldorf. Een Fransche en Duitsche lezing. De ontwikkeling der dingen in Dnitsch- land. De Duitsche republiek ernstig in gevaar. De slotzitting van de Volkenbondsverga* deiing. Griekenland heeft de 50 millioen aan Italië betaald. Naar wij van bevoegde zijde verne men, hoopt de heer T. J. Libot, die bij het spoorwegongeluk bij Ilannover gewond werd, in enkele weken het ziekenhuis le Hannover le verlaten. Gisternamiddag te drie uur beeft in Café „Central", aan de Breeslraat, het offi cieele afscheid plaals gehad van den direc teur van den markt- en havendienst, den heer Romanesko, en de brugwachters. Onge veer alle brugwachters waren daarbij tegen woordig. Van de afwezigen was kennis geving van verhindering ingekomen. De scheidende directeur memoreerde in korte trekken wat er al zoo tijdens zijn aan wezigheid geschied was, vooral op het ter rein van den havendienst. Hij noemde de verstandhouding, welke al dién tijd beslaan had tusschen het personeel en hem, van dien aard, dal het hem mogelijk was ge weest zulk een reeks van jaren zijn betrek king met pleizier en ijver te vervullen. Door den daarvoor aangewezen brugwach ter werd, Damens het geheele personeel, een woord van dank gebracht aan den scheiden den directeur voor hetgeen deze voor hen gedaan had, in het belang van den dienst en van hun gezin. Na nog korten lijd bijeen geweest te zijn, werd op verzoek van den heer Homaneskó het geheele personeel gekiekt met herazelven en zijn echtgenoote in het midden, om als herinnering le dienen. Daarna werd met een warmen handdruk /afscheid genomen van den directeur, met den wensch, dat hij nog vele jaren van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Zaterdagavond was hel gebouw van de. buitensocieteit „Amicilia", aan de Steen- straat, dal anders 's avonds een troosteloozen indruk kan maken van leegheid, hel verlicht en daardoor het middelpunt van bijzondere belangstelling, vooral van jongeren. Men zag zich zelfs genoodzaakt langs de straatzijde de deuren te sluiten, en alleen den zijingan^ open te houden, voor hen, die recht op toe gang hadden. De oorzaak van deze bijzon dere belangstelling was gelegen in het feit, dat in deze zaal het nieuwe Dansinstituut „Artislique" werd geopend, uitgaande van den dansleeraar den heer II. J. Visser alhier, Deze heeft den door haar bouw voor dansen bijzonder geschikte sociëteit voor den lijd van zeven maanden gehuurd, om daarin zijn lessen te geven. Tevens heeft hij, in samen werking met dansliefhebbers (-hebslers) de Dansclub „Modern" opgericht, die in dat ge bouw haar vereenigingsavonden zal houden Daarbij hebben volgens ons verstrekte mede- deelingen zich reeds 127 dames cn heeren aangesloten, die voor hel' meerendeel tegen woordig waren. Het orkest wordt er gevormd door dc Leid sche Jasz-band, aangevuld door een Hage naar cn twee heeren uit Delft, specialiteiten op het gebied der dansmuziek. De zaal, die vooraf is gerestaureerd, was voor deze gele genheid op keurige wijze aangekleed door den decorateur den heer Lau. In het midden Is de dansvloer; in een wijden cirkel daarom neen staan stoelen en tafeltjes, waarbij men, na één of meer dansen kan uitrusten en iels gebruiken, want er is in de fzaal ook een buffet, waar echter enkel vonofsdranken worden geschonken. Toen wij Zaterdagavond een kijkje namen, zweefde een aantal paartjes lustig door de Zaal; anderen verpoosden zich zittende op den cirkelvormigen divan In het midden of bij dé tafeltjes rondom den dansvloer.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1