AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. Zaterdag. Stadszaal Kinderfeest. R ij 8 w ij k, Wielerbaan: Wedstrijden. Half vier. Zondag. Schouwburg: Het Hollandsch Tooncel- Enseroble, dir. Hub. Kievits, „Kaat Mossel of Oranje-Boven". 8 uur. Stadszaal (foyer): Tweede clubavond clansver. „T. O. G." 8 uur. Den Haag, „Scala"Laatste voor stellingen „Dat doet je wat." 2 uur en 8 uur. R ij s w ij k, Wielerbaan: Wedstrijden. 2 uur. a. Dagelijks: „De Lakenhal": Leidsche Kunstver. Ten toonstelling van grafische kunst tot en met 7 October. Van 10 tot 5 (in Oct. van 10 tot 4, Zondag halféón tot 5 of 4 uur). Stadszaal: Bioscoopvoorstellingen „Bleeke Bel". 30 Sept., 1 en 2 Oct. 8 uur. Tot 3 October expositie van kunstdrijf werken van Leo li. de Nie bij den heer Ser- vaas, Diefsteeg. „Apollo-theater", Oranjegracht 40—42: .Voorstellingen te 8 uur. 'a Woensdags en ?s Zaterdags matinécs te 2 en te 5 uur. „Casino- bioscoop'*, floogewoerd; Voor stellingen te 8 uur. .WoeDsdag- en Zaterdagnamiddag van l tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-Theater", Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks le 8 uur. 'a Woensdags en 'a Zaterdags matinée to 2 uur. De apotheek van „Hulp der Menscb- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Sept. lot en met Zondag 30 Sept. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Rijksambtenaren 1920 gepubliceerd. Men zal zich herinneren, dat de Centrale Commissie met algcmcene stemmeD, op 2 na, der Re geering heeft geadviseerd niet tot intrek king van het art. 40 over te gaan. Tot dit besluit is dc Commissie gekomen op de volgende gronden .Wat de juridische zijde van het vraag stuk betreft, is de Centrale Commissie van oordeel, dat de Regeering de bevoegdheid mist, het den ambtenaar eenmaal toege- kendo salaris eenzijdig te verlagen. Ook zon der de formeele vastlegging van het begin sel in het oorspronkelijke artikel 40 Bezol digingsbesluit, acht zij verlaging der een maal toegekende wedde zonder medewer king van den belanghebbende juridisch niet geoorloofd. Zij veronderstelt, dat in dit ge val do burgerlijke rechter een vordering van den ambtenaar tegen den Staat, tot het volle bedrag der hem toegekende wedde, ontvankelijk zou verklaren en toewijzen. In dc huidige redactie van artikel 40 zien verscheiden leden der Commissie niet zoo zeer het toekennen van een recht aan de ambtenaren, hetwelk zonder dit artikel niet zou bestaaD, dan wel slechts een, zij het overbodige, constateering van een bestaand recht. En al is nu niet tegen te spreken, dat de redactie van 1922 cenigszins afwijkt van die van 1920, toch ziet de Commissie ook thans in dat artikel, vooral na do toe lichting van den toenmaligen Minister van Financiën, niet meer dan een voorbehoud, dat do Regeering maakt ten opzichte van na 1 Juli 1922 aangestelde ambtenaren en van na dien datum toegekende periodieke en andere salarisverhoogingen. De Commissie meent zelfs, dat een een voudige intrekking van dit artikel op do wijze, als door de Regeering in een der Commissie toegezonden Onlwerp-algemeene maatregel van bestuur voorgesteld, voor de Regeering het risico zou medebrengen, dat dit voorbehoud zou komen te vervallen. Met a.w., dat daardoor- ook de na 1 Juli 1922 toegekende en door den ambtenaar genoten wedde onaantastbaar wordt en het recht op de eenmaal toegekende wedde ook aan dcu na 1 Juli 1922 aangestelde ambtenaren zou toekomen. De Centrale Commissie wijst er verder op, dat tot neg toe dc verschillende wette lijke verordeningen, de financieele positie der ambtenaren regelende, verkregen rech ten steeds hebben geëerbiedigd. Er is der Commissie geen enkel geval be kend, waarbij dc financieele positie, de wedderegcling voor eenig vast ambt, ver- jjlcchterd werd. Dc theorie van „verkregen rechten", voor wat de wedde en de sala- Tisvooruitzichtcn van eenig ambt betreft, is door de Regeering sinds tientallen van jaren als een axioma uehuldigd en toege past. De ambtenaar, in dienst getreden of bevorderd op een bepaalde wedde met vast gestelde weddevooruitzichten, heeft naar de mcening der Centrale Commissie recht op deze wedde en deze vooruitzichten. Zij kun nen hem niet eenzijdig ontnomen worden. Acht de Commissie een verlaging der sa larissen vaa het Rijkspersoneel derhalve rechtens geoorloofd ook moraliter gespro ken, meent de Commissie het voornemen der Regeering, om art. 40 B.B. te schrap pen, ten einde daarna vrij te staan in het verlagen der ambtenaarswedden, na de zeer positieve belofte bij monde van den Minister van Financiën gedaan en door II. M. on derteekend, ernstig to moeten ontraden. Deze belofte wordt gegeven op eer? tijd stip, waarop men reeds voorzag, dat de normen van het Bezoldigingsbesluit voor 's Lands financiën ce z*vaar en ten opzichte van de salarisseu en loonen in de particu liere maatschappij te hcog zouden ziju. Niettemin werd juist met het oog op derge lijke, mogelijk in de naaste toekomst, aan brekende tijden uitdrukkelijk beloofd, dat, mochten bedoelde omstandigheden intreden en de Regeering zich verplicht zien de sa larissen te verlagen, in geen geval aan de óp 1 Juli 1922 genoten wedden zou worden geraakt. En nu, nu de tijd, waarvoor deze belofte werd gegeven, naar het oordeel der Regee ring schijnt aangebroken, nu zou dezelfde Regeering haar wpord breken en de belofte en de gegeven garantie wenschen in te trekken 'i De Commissie acht een dergelijke daad van zoo ver strekkende betcekenis voor het vertrouwen in Regeeringsbeloften, dat zij hiertoe niet kan adviseeren. Ten slotte moge de Commissie nog enkele beschouwingen wijden aan de economische zijde van het vraagstuk. 'Indien de Regeering van oordeel is, dat zij éénzijdig de eenmaal toegekende wedden der ambtenaren kan verminderen, dan is het der Commissie niet duidelijk, op wat grond de Regeering dan ook niet eenzijdig tot vermindering van de uitgaven „voor rente en aflossing", van die „voor pensioe nen", van de uitkeering „aan de gemeenten op grond van de wet van 1897" en van de „bijdragen in de exploitatietekorten van met Rijkssteun gebouwde woningen" zou kunnen besluiten. Do Commissie heeft en naar haar mee ning terecht in de missive van de Regee ring voor een eventueele verlaging der amb tenarensalarissen niet het motief aangetrof fen, dat die vermindering ook noodzakelijk zou zijn in vergelijking met de loonen, thans in de particuliere maatschappij uitbetaald. Nadat de malaise intrad, kan toch niet gezegd worden, dat de ambtenaar hiervan nog niets gevoeld heeft. Behalve door de wederinvoering van den pensioenaftrek a*I 8Y2 pCt. (Stbl. No. 638 van 1922), de intrek king van het garantieloon voor gehuwden (Stbl. No. 770 van 1922), de invoering van den plaatselijken loonstandaavd voor het hulppersoneel, de dreigende herclassificatie der gemeenten met het vooropgezette doel van loonsvermindering, de verlenging van worktijden, enz., is in het algemeen mede door de inkrimping van diensten en het daarmede gepaard gaande ontslag op groote schaal de positie vap den ambtenaar zoo danig verslechterd, dat alle voordeelen, aan het ambtenaar-zijn verbonden, door de toen malige Salariscommissie gewaardeerd en bij de vaststelling der salarisregelingcn, in ver band met het loonpeil in de particuliere maatschappij, in rekening gebracht, óf ge heel zijn komen te vervallen, óf tot een mi nimum zijn teruggebracht. Wat is er over gebleven van de z.g. vastheid der ambte naarspositie Moet thans ook nog zijn recht op het hem toegekende salaris, zijn recht op periodieke verhooging, komen te ver vallen 1 Niet alleen in het belang van de ambte naren en andere landsdienaren, doch ook in het belang van den Staat, acht de Com missie uit dien hoofde den tijd nog niet aan gebroken tot verlaging der bezoldiging van het Rijkspersoneel over te gaan. Daarbij komt nog, dat bij de stijgende duurte en stijgendo loonen in het vrije bedrijf tijdens en na den wereldoorlog, de toelagen en de finitieve Balansverbeteringen voor het Rijks personeel steeds achteraan kwamen. Bij haar bezoek aan Alkmaar op 8 Oc tober zal de Koningin vergezeld zijn van Prin9 •Hendrik. Prinses Juliana komt niet mee. H. M. dc Koningin heeft goedgevon den, dat de gelegenheid tot bezichtiging van. de geschenken, welke tea* gelegenheid van het jubileum aan Haar zijn aange boden, ntèfc een week wordt verlengd, tot en met Zaterdag 6 October. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden ecre- medaille, in zilver,, aan mej. H. van der Weiden, winkelbediende bij de firma A. Bots, te Nieuwkoop. Bij Kon. besluit is behoemd, met in gang van 1 October, tot burgemeester van Wervershoo4 N. J. II. Raat, secretaris van die gemeente; met ingang van 16 October, tot burgemeester van Beemster W. de Geus, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Broek-in-Water land. Alhoewel in dagbladen geannonceerd was, dat het „Dagblad van Gouda", annex de boek- handels- en Jichtdrukkcrij Edauw en Johannissen verkocht zou worden, ver nemen wij, dat zulks niet is geschied. Do beide firmanten, A. A. en P. C. Hooft, heb ben het bedrijf gekocht en zullen onder eigen naam de uitgave van het Dagblad en dë drukkerij voortzetten. Uithoofde van bezuiniging wordt, naar wordt vernomen, ook de reorganisatie* der hoogere Staatscolleges overwogen. Er ligt een voorstel gereed lot inkrimping van het aantal leden van de Algemeene Rekenkamer Reeds minister De Geer had zulk een voor stel klaar, om het ledental van zeven op drie te brengen. Toen minister De Geer aan de Rekenkamer het voor ontwerp tot advies indiende, werd dit door de Kamer heftig be streden, waarop de Minister het voorloopig liet rusten. Na-ar „Het Volk" verneemt, zal met ingang van 8 Octooer de toegang tot het Rijksmuseum to Amsterdam niet meer kos teloos zijn. Het Museum zal van dien da tum af op Maandag tegen een entree van 25 cents, do overigo dagen der week te gen een dubbeltje'per persoon te bezichti gen zijn. Aanleiding voor dit besluit is do algemeene bezuiniging. De Regeering meent dat uit deze entreeheffing ongeveer f 10.000 per jaar zal zijn te halen. Van de zijde der directie is reeds om andere redenen op stappen in deze richting aangedrongen. Het komt nl. dikwijls voor, dat een der lokalen van het Museum voor schaftlokaal wordt gebruikt of als schuilplaat-s voor een plotseling opkomend^ regenbui. Do di rectie meende ook, dat de heffing van een geringe entree overweging verdiende, wijl iets, waarvoor betaald wordt, meer waar deering vindt, dan iets, wat gratis ver krijgbaar is. In de feestelijk met bloemen en plan ten versierde bovenzalen van „Krasnapols- ky" te Amsterdam, i& gisteren, ter gelegen-. «4 beid van het vijftigjarig beslaan van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, een buitengewone algemeene vergadering van die Maatschappij gehouden. De voorzitter, jhr. van Tets, riep den tal rijken aanwezigen een hartelijk welkom toe. Vervolgens deelde hij mee, dat 's morgens, als blijk van hulde aan de Beschermvrouw van de Maatschappij, aan de Koningin, een bloemenmand is gezonden, en hij stelde voor hieraan thans, slaande de vergadering, een telegram van hulde toe te voegen. Daarna heeft de voorzitter een feestrede uitgesproken. Baron De Grancy, de oud-voorzitter, bracht namens allen een woord van hulde en dank aan den voorzitter, jhr. Van Tets, aan wien vervolgens baron Van Pallandt van Rosendael het eere-lidmaatschap van de Maatschappij heeft aangeboden. Tevens droeg deze aan het hoofdbestuur het Jubi leumfonds over. Dit fonds, bevattend f 1700, bijeengebracht door afdeelingen en particu lieren, zal dienen tot behartiging van de be langen van .den tuinbouw. Op voorstel van het bestuur zijn daarna tot eere-leden benoemd de heeren C. H. Dresselhuys, A. G. Ide, Ernst H. Krelage en F. B. Löhnis. Velen maakten gebruik van de gelegen heid, het hoofdbestuur geluk te wenschen. 's Avonds had een feestmaaltijd plaats. De Nederlandsehe Bond van Boekbin ders-patroons heeft een buitengewone al gemeene vergadering gehouden, ter be raadslaging over het voortduren van de arbeidsovereenkomst, dio op 31 December afloopt. In beginsel werd besloten, met 1 Januari de G.A.O. te vernieuwen, mits overeenstemming worde verkregen met de werknemersorganisaties over enkele wijzi gingen, welke met het oog op de tijdsom standigheden noodzakelijk worden geacht- Men acht de verlenging slechts voor een halfjaar mogelijk en verder moet er eeni- ge verandering worden gebracht in de loonsbcpalingen en in de pereoneelverhou- ding. Op voorstel van het hoofdbestuur werd ovorwogen, de verplichting der bondsleden tot handhaving van de tarieven met het oog op de tijdsomstandigheden voorloopig op to schorten. Na langdurige gedachten- wisseling besloot; de vergadering, binnen korten tijd opnieuw een buitengewone al gemeene vergadering te beleggen om over deze zaak een beslissing te nemen. Dc zuster van den gewezen Duitschcn keizer is gisteravond te Doorn aangeko men. Namens 275 firma's is een adres aan den Raad van Utrecht gericht, waarin op nieuw verzocht wordt, de zakelijke be drijfsbelasting in te trekken. Mocht aaD het verzoek geen gehoor worden gegeven, dan zullen de onderteekenaars in 1924, of, als het collectief contract dit belet, in 1925 de belasting verbalen op do werknemers. Gisteren heeft de Apeldoomsche be volking dc Koningin gehuldigd. De gemeente was schitterend versierd. Dc winkeliers hielden een étalage wedstrijd. Om twee uur 's middags werd voor het Paleis Het Loo door een koor van 1300 zangeressen en. zangers, samengesteld uit alle zangvereenigingen te Apeldoorn, on der begeleiding van orkest een aubade aan dc Koningin gebracht. Met zeer grooto belangstelling hebben de Koningin, de Prinses en de Prins de uitvoering gevolgd. Na afloop ontbood zij den dirigent en den solo-zanger bij zich om hun haar erkentelijkheid voor het ge boden te betuigen. Inmiddels was in het Prinsenpark het bloemencorso «opgostcldi, waarachter izich de optocht van Apeldoomsche verecnigin- gen aansloot. Dit bloemencorso was een stoet, uitstallend de pralende pracht van den Apeldoornschcn tuinbouw. Er waren mooie versierde auto's en wagens. Om kwart over drieeën begon deze stoet, die K.M. lang was, aan de Koninklijke familie voorbij te trekkn. 'tWas over vie ren, toen het slot van dea optocht pas seerde. Bij het défilé werd door den groepscom mandant van het Nederlandsehe Rood'e Kruis M. Lansberg aan de Koningin aan geboden een kussen van bloemen, een rood kruis op een wit veld. In den stoet was dit blocmkussen meegedragen op een baar door een aantal Roodc Kruis zustertjes en broedertjes (kinderen). Na afloop verzocht de Koningin aan den organisator van het corso en defile, den heer J. F. Wegener, aan de bevolking van Apeldoorn haar dank over te brengen voor dé wijze, waarop zij haar gehuldigd had. Om halfvijf reed de Koninklijke familie in gala-rijtuig uit om do versiering der ge meente in 0ogenschouw to nemen. Op 12 plaatsen moest da stoet halt houden, om dat haar daar bloemstukken werden aange boden. De rit door Apeldoorn word een zegetocht; overal werd do Koningin^ door do bevolking enthousiast togejuicht, 's Avonds, toen overal dë schitterende verlichting en de illuminatao der gebouwen straalde in volle pracht, had er een schit terende licht8toet plaats, waarin ook rijk met bloemen versierde auto's en wagens, prachtig verlicht, meereden. De Koningin en de Prins met de Prinses areden 's avonds om kwart over jnegenen nog uit om de illuminatie te bezien. Het volk bleef fuiven, tot lang na mid dernacht. De correspondent van „De Tel." te Utrecht heeft naar aanleiding van het be richt, dat prof. dr. E. Cohen, aldaar, heeft verzocht om intrekking van zijn benoeming lot ridder in den Ned. Leeuw, den hoogleer aar om nadere inlichtingen gevraagd. Prof. Cohen wenscht zich-vooralsnog niet uit te laten over de redenen, die hem tot het niet- aanvaarden van de ridderorde genoopt heb ben, maar een dezer dagen zal hij een uit eenzetting van zijn standpunt in deze aan gelegenheid publiceeren. In de Woensdag gehouden vergade ringen van het bestuur van het Aïg. Ned. Vakverbond is besloten, bet verzamelen van handteekeningen op de petilielijsten van dat Verbond tegen de verslechteringen, wel ke de Regeering wil doorvoeren, slop le zetten. Dit besluit werd genomen, om te voorkomen, dat verwarring zou ontslaan, nu de S. D. A. P. en het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen eveneens een begin hebben gemaakt met het verzamelen van handteekeningen voor een petitionne ment, waardoor groote kans zou beslaan, dat zij, die reeds hebben geleekend op de lijsten van het Algem. Ned. Vakverbond, dit ook zouden doen op de lijsten van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen en de S. D. A. P. W. UIT NED. OOST-INDIE. Onderzoek der justitie. WELTEVREDEN, 26 Sept (Aneta). De Justitie stelde een onderzoek in naar boe ken en kas van den vroegeren gewestel ijken secretaris van Batavia, den heer G. W. M. Beek, thans ass.-resident van Meestcr-Gor- nelis. Gebleken is, dat de heer Beek f 10.000 aanwendde ter suppletie van de waarde van gedaalde effecten. Hij deponeerde een kasbon van gelijke waarde. Later stortte hij het bedrag in contanten terug. De „Java-bode" gestraft. WELTEVREDEN, 26 Sept. (Aneta). De „Java-bodc" i9 door den ass.-resident ge straft met acht dagen onthouding van of ficieel nieuws aangaande het politieschan- daal wegenp plaatsing van een artikel con tra den accountantsdienst, die belast was met het boekonderzoek. Kastekort. SOERABAJA, 26 Sept. (Aneta). De Chi- neesche gemeentekassier alhier heeft een kastekort van f G3,000, dat echter gedekt is door borgtocht. De stuurlieden uit de federatie. WELTEVREDEN, 26 Sept. (Aneta). De stuurliedenvereeniging heeft hij referendum met 99 tegen 27 stemmen besloten uit dc Federatie van Europeesche werknemers tc treden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Over de kwestie van hel lijdelijk verzet en wat daarmee annex 13 voor heden geen bijzonderheden. Voor wat betreft de situatie in Duitschland zie men onder dit hoofd. Korfoe is ontruimd door de Italianen en aan hel Grieksche bestuur teruggegeven. De llaliaansche vloot zal echter in de wa teren van Korfoe blijven totdat de regee ring de vijftig millioen lire zal hebben ont vangen, welke Griekenland .als idemnileit moet betalen, gelijk door den. Gezanlenraad is vastgesteld. Wat ook in Engeland in de pers een slechten indruk heeft gemaakt en zelfs in een deel der Fransehc. Zoo klaagt de „Times" b.v. bitter over de „eigenaar dige geheimhouding" welke in acht werd: genomen bij de verhandelingen der Gezan tenconferentie, en niet minder over het feit, dat het rapport der commissie van onder zoek, waarop de conferentie haar uitspraak grondt, nog steeds niet is gepubliceerd. Het is zelfs niet zeker, dat de conferentie meer voor zich had dan het „voorleopige rap port" dat zij binnen vijf dagen na de ope ning van het onderzoek had uit le brengen. Wij zijn dus niet in staat de beslissing aan het rapport te toetsen, evenmin het rapport aan de feiten, zegt het blad. Het schijnt dat ook Lord Crewe'heeft ge twijfeld aan de overtuigende kracht van een van beiden; hij sloeg althans voor met een beslissing te wachten op het resultaat van een uitgebreider onderzoek. Dit voor stel werd echter afgeketst, zoodat dë indruk dat de bedoeling, zoo spoedig mogelijk een eind aan het conflict le maken, bij de be slissing den doorslag gegeven heeft, aan waarschijnlijkheid wint. De Franschen ver klaarden trouwens ronduit dat het hun er om politièke redenen om te doen was, Ita lië het bedrag toe le kennen, ingeval de schuldigen niet voor den 27en ontdekt wa ren. Lord Crewe aarzelde en vroeg een dag uitstel ten einde nadere instructies le vragen. Toen deze aangekomen waren, stemde hij vóór het Fransche standpunt. Het blad komt dan op tegen het feit, dat politieke overwegingen den doorslag heb ben gegeven in een zuiver juridische kwes tie. „Het is tot nu toe onze gewoonte niet geweest een dergelijke regel te aanvaarden, nóch om te accepteeren, dat hij door an deren, voor welke rechtbank ook, werd aan gevoerd. Wij weten dat anderen dezen stel regel huldigen, doch ons volk is er 'trotseh op hem zelf nooit gehuldigd te hebben." „De overwegingen van het vonnis ver klaren niet dat de Grieken aansprakelijk zijn voor het niet vatten der misdadigers onder deze moeilijke- omstandigheden, doch dat „hun verschillende tekortkomingen len laste zijn gelegd" en dat „in verschillende gevallen nalatigheid is geconstateerd". En het is als straf voor deze beweerde tekort komingen, dat zij thans moeten betalen." Het blad verklaart zich tegen elke moord en acht vooral de politieke moord bijzonder te veroordeelen, en vindt het niet anders dan billijk, dat Italië voldoening eischle voor den moord op Tellini en zijn staf. „Doch het bestaan van dit recht is nog geen rechtvaardiging van het optreden der gezanten, welke van de Grieken eischen hun onschuld le bewijzen. Hier schijnt we- derom een belangrijk Engelsch rechtsbegin sel, eveneens, aanvaard door dc dominions en de Vereenigde Stalen, te zijn veronacht zaamd door een rechtbank, waarin ook een Engelsch gezant zitting had." De „Times" eindigt haar betoog mei de grimmige opmerking, dat weliswaar vol gens de gezantenconferenlie „voorzoover haar betreft" de kwestie than9 is afgedaan doch dat zij voor anderen, zoowel in juri disch als in moreel opzicht alles behalve is afgedaan. DUITSCHLAND. Slechts stapje voor stapje gaat de Duik sche regeering voort. Zoo heeft Stresemann gisteren achtereenvolgens de gezanten der geallieerden ontvangen ter bespreking van den politieken toestand. De officieele mede- deeling van de opheffing van het lijdelijk verzet is evenwel nog niet gedaan. De minister voor het bezette gebied heeft overigens opdracht om de leiding te nemen bij de toepassing der noodige maatregelen. De telegrammen hebben gisteren reeds doen uitkomen, tot welke buitengewone maatregelen de regeering over is gegaan met het oog op het verzekeren der orde. Severing zal waarschijnlijk voor Pruisen worden, want von Kahr is in Beieren, dat speciaal aller aandacht heeft. De rijks- regeering vertrouwt von Kahr blijkbaar toch ook niet geheel, want zij heeft op grond van haar nieuwe verordening over de proclama tie van den uitzonderingstoestand voor het gcheele rijksgebied, den commandant van de rijksweer in München generaal von Lossow, lot haar commissaris in München benoemd.. Jn parlementaire kringen beschouwt men dit als een tegenzet tegenover de benoeming van von Kahr. De vergaderingen van de national- socialisten in Beieren- zijn verboden. Von Kahr heeft volgencAmanifest uitgegeven: „Op dit ernstige oogenblik neem ik, mijn vaderlandschen plicht vervallend, het ambt van staatssecretaris-generaal voor Beieren op mij. Mijn ambtsdaden zullen worden ge leid door mijn warme liefde voor Beieren, het Duitsche volk en liet groote Duitsche vaderland. Ik wil daarbij steunen op alle krachten, die van Duitschen stam zijn, die ons vaderland evenals ik willen dienen. Tegen alle tegenover het vaderland vijan dige verordeningen, bij eiken tegenstand tegen mijn bevelen, zal ik van mijn machts middelen zonder pardon gebruik maken." Wat zal Hitier echter doen? Alles hangt nog in hel duister en over het feit, dat er nog niets gebeurd is, heerschl nog maar bit ter weinig voldoening. In het bezette gebied hebben de commu nisten een algemeene proteststaking van 24 uren tegen de regeering Stresemann uitge roepen waaraan direct op groote schaal werd deelgenomen. De Fransche troepen slaan klaar om in le grijpen, wanneer het tot ongeregeldheden zou komen. ENGELAND. Baldwin heeft gistermiddag de eerste openlijke verklaring afgelegd over zijn on-» derhoud met Poincaré. Dit geschiedde bij ge legenheid der opening van het Phiüp-Scott college bij Nordhampton waar hij sprak over, deraokratie en onderwijs. Hij zeide in dezo redevoering dat vrede het doel was dat hij voor en boven alles wenschte te stellen zooTang hij premier zou zijn om het even of die tijd lang of kort was. Daarna, langzaam en met grooten nadruk sprekend, zeide hij: Hel is in dezen geest dat ik heden den toe stand in Europa poog te behandelen. Het is hier niet de plaats om over buitenlandsche poli lick le spreken. De volgende week komt de Rijksconferentie bijeen en het spreekt do* in een der eerste vergaderingen daarvan de gcheele kwestie van den tegen woordigen toestand in Europa en in de wereld dient te, worden behandeld. Ik wil alleen deze enkele woorden zeggen. Toen deze regeering 10 of 11 maanden geleden optrad bestond een at mosfeer van terughouding en bijna van wanlFouwen tusschen Frankrijk en ons. Ik twijfel er niet aan dat als Bonar Law ons een weinig langer als premier behouden was gebleven, hij met zijn kennis, zijn doorzicht cn zijn bekende eerlijkheid die atmosfeer eens en vooral zou hebben doen verdwijnen doch hij heeft ons verlaten voor die laak' vervuld was en zoodoende is mij de goede gelegenheid geboden in het onderhoud dat ik de vorige week met den eersten Minister te Parijs had er het mijne toe bij te dragen om, naar ik meen, den geest van vertrou wen le herstellen die gedurende eenigen tijd zoek was geweest. Niels meer maar ook niets minder. Doch ik geloof, dat men thans zoowel te Parijs als te Londen het belang dër entente erkent ,in dezen zin, dat zonder haar de regeling in Europa veel moeilijker, zou zijn. De gebeurtenissen der laatste drie weken hebben dit metterdaad bewezen voor ieder die oogen heeft om le zien. De beste verwachting van een regeling ligt in een hechte vriendschap tusschen Frankrijk en dit land en als er iels zou geschieden dat deze landen van elkaar afdreef dan vrees ik dat dit alle problemen waarvoor wij staan nog onvergelijkelijk moeilijker zou maken dan zij reeds heden zijn. HONGARIJE. Blijkens een officieuze meedeeling hebben de onderhandelingen te Genève tusschen den vertegenwoordiger van de kleine en tente en graaf Beth len geleid tot een over eenkomst, waarhij de kleine entente zich in beginsel bereid heeft verklaard Hongarije te helpen bij het sluiten van een buitenland sche leening, wefke huiten dë vergoedings rekening zou vallen. De betrokkenen zullen nog nader de waarborgen en het toezicht re gelen. Het financieele programma zou wor den opgesteld door den Volkenbond en aan de Commissie van Herstel ter goedkeuring aangeboden. Men hoopt, dat de zaak in Octo ber bij den Gczantenraad aanhangig ge maakt zal kunnen worden, waarop dc Raad van den Volkenbond in zijn Decemberzittiug haar verder zal kunnen afhandelen. BULGARIJE. Er wordt^ thans gemeld, dat de commu-. nislische beweging overal onderdrukt is be halve in het gebied van Berkovilyka en Ferdinandoro, waar troepenafdeelingen de opstandelingen omsingelen. BUITENLANDSCH GEMENGD. De Parijsche modistes staken vanaf Za terdag jl. Weliswaar hadden »de directies van ver- verschillende modehuizen o-p het laatste ocgenblik nog een loonsverhooging van 16 pCt. voorgesteld, doch de modistes ^waren hiermede niet meer tevreden en eischten een aanzienlijk grootero loonsverhooging. In de "best betalende zaken verdienden tot op heden de oudere modistes met reedÉ

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2