UIT DE RUNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. OH ONZE STAATSMACHINE. braadde in korten tijd gehc-el uit, en het huis daarnaast kreeg ernstige waterschade. Door het instorten van een schoorsteen wer den vier personen gewond; twee van hen werden naar het diakonessenhuis overge bracht. Den volgenden dag kon J. V., uit V., het diakonessenhuis verlaten; do toe stand van de drie. anderen is bevredigend. In de afgeloopen maanden hebben de soldaten van het garnizoen to Assen meermalen visch genuttigd, ten ge volge waarvan zich verschillende gevallen van maag- en darmcatarh voordeden. In verband daarmede is bepaald, dat gedurende Juli, Augustus en September geen visch bij het middagmaal mag worden genuttigd. De heer M a l h ij s s en, t e B a v e is gisteren 104 jaren geworden de oudste naar wordt gezegd, uit ons land. (Jit Heerlen wordt dd. 26 Sept. aan „De Tel." gemeld: Een brutale inbraak met roof heelt in den algeloopen nacht plaats gehad op het on bewoonde kasteel „KortenhoeF, onder de gemeente Voerendaal. Tegen acht uur 's avonds merkte een tuinman, dat een ruit van de keuken gebroken en de achterdeur geopend was. De politie werd gewaar schuwd, en een onderzoek werd in het kas teel ingesteld. Twee of meer dieven bleken hel onbewoond-zijn benut te hebben om hun ölag te slaan, Een brandkast van ouderwet- sehe constructie was opengebroken en al les, wat zich daarin bevond, ontvreemd. De dieven hebben vermoedelijk, eerst met een steekvlam en toen dit niet goed gelukte met een bijl een gat zien te krijgen. De bijl heb ben zij uit een schuur gehaald. Zij schijnen hierbij zeer verwoed te werk te zijn gegaan: de kast i9 in stukken geslagen, nadat zij eerst eenige meters in de kamer vèrscho- yen is. Er heerschle een groote wanorde: papieren en andere zaken waren over den grond verspreid. Eenige kasten, koffers en bureaux werden met valsche sleutels open gebroken. De eigenaar, de heer Florijn, die zich te Brussel bevond, werd telegrafisch gewaar schuwd; hij constateerde, dat vele kostbare voorwerpen, vooral antiquiteiten, gestolen waren. Enkele eikenhouten kasten, waarin zich eveneens kostbaarheden bevonden, hebben de dieven niet open kunnen krijgen. Geld was op het kasteel niet aanwezig. Een knecht, die in de garage sliep, had tegen vier uur wel eenig rumoer gehoord, doch denkende, dat dit van een in de nabijheid gelegen boerderij kwam, is hij niet opge staan. Twee personen hebben tegen vijf uur licht in het kasteel zien branden. De rechtercommissaris mr. Gadiot, uit Maastricht, heeft in den namidag een on derzoek ingesteld. Vier jaren geleden werd in dit kasteel eveneens een inbraak gepleegd; de hoofd dader daarvan bevindt zich, wegens andere feiten nog in de gevangenis. ToTjlbuxghadgiste r m o rgen de plechtige uitvaart plaats van de slacht offers van het auto-ongeluk nabij Antwer pen, de heeren Van Blerk en v. d. Brekel. Na don lijkdienst stelde zich achter den lijkwagen waarop do kisten onder een 10-tal kransen bedolven waren een lange stoet van afgevaardigden van diverse ver- eenigingen en belangstellenden op. Op het kerkhof zong het koor „St.-Cae- cilia" een lied, waarna de voorzitter dezer vereeniging de slachtoffers herdacht. De oudsto biocder, de heer Jos. van Blerk, be dankte. Ook de vader van den heer Van Blerk sprak eenige woorden yan dank voor de groote deelneming. Onder do vele be wijzen van deelneming was o.m. ingekomen een telegram van den Amsterdam schen Ke gelbond. De heer Jos. van Son, de bekende voet baller van iWillem II, is naar Antwerpen vertrokken, ten einde de overige drie slacht offers van het auto-ongeluk nabij Antwer pen te halen. Do toestand van den heer Van de Velde is van dien aard, dat ook hij ver voerd kan worden. De toestand van de hecren Van Gerwen en Stevens is dermato vooruitgegaan, dat zij heden weer naar buiten konden gaan. Een dezer dagen verspreid de zich te Geleen het gerucht, vertelt de Limburger Koerier" dat in het bosch bij Sweykhuizen een wild varken gesigna leerd was. Eenige jagers uit deze gemeente, alsmede de Rijksontvanger met personeel, de Rijks ambtenaren, benevens eenige gemeente-amb tenaren en boeren, allen gewapend met ge weren, revolvers en mestvorken, togen te zamen op jacht, ten einde het gevaarlijke dier te bemachtigen. In het bosch werd het beest al spoedig bemerkt. Een schot werd gelost en dit bleek raak te zijn. Het varken schreeuwde en allen klommen in een boom (waarschijnlijk uit angst), behalve een der jagers, die niet klimmen kon, moest bene den blijven en bepaalde zich in zijn benarde positie tot. het roepen om hulp. Een goed gemikt schot van een onzer gemeente-amb tenaren deed het varken tuimelen. Allen kwamen uit hun verheven posiCie, om het ge velde beest te bezichtigen. Wat was nu het geval? Een der jagers had ^en grap uitge haald. Hij had thuis een varken, hetgeen slecht groeide. Heb beest was reeds IVfj jaar oud en woog pas 60 K.G. Hij had dit varken flink zwart gemaakt, met groene zeep de borstels recht gezet en het beest nistoen aan het Sweykhuizer bosch toever trouwd en daarna het bekende gerucht ge maakt. Eenige der jagers verkeeren tot heden nog in de meening, dat zij werkelijk een wild varken verschalkt hadden. Een familie hadMaastricht verlaten vanwege de hooge belasting en haar tenten opgeslagen in België, met ach terlating van het onbetaalde aanslagbiljet in den H. O., dat een bedrag vertegen woordigde van f 1700. De vader des huizes kwam met zijn auto nogal eens over de grens en pochte er bij zijn oude vrienden op, dat hij den fiscus toch maar fijntjes bij den neus had gehad. Of de vrienden daaraan ruchtbaarheid hebben gegeven of dat de fiscus op den man loerde, weten wij niet, maar toen hij een dezer dagen weer met zijn auto te Maastricht kwam, vroeg hem een rechercheur van politie of de auto zijn eigen dom was en naar het rijbewijs. Toen op de eerste vraag bevestigend was geantwoord en het bewijs getoond was, werd den auto bezitter gevraagd even mede tc gaan naar den gemeente-ontvanger en deze verzocht hem de belasting tc voldoen, daar anders beslag zou worden gelegd op den auto. Er zat voor den man niets anders op dan te betalen. Een vriend schoot het geld voor, de fiscus lachto in zijn vuistje cn de auto bezitter rekende uit hoeveel francs f 1700 zijn. („Msb.") Huwelijken en een loll y. „Kent u de overeenkomst tusschen vele huwelijken en een lolly?" „Zij beginnen zoet cn op het eind kan men op een houtje bijten ALPHEN. Bij den gisteren ten over slaan van notaris R. v. d. Berg alhier in hotel „de Vergulde Wagen" gehouden open baren afslag werden de winkel en rijwiel werkplaats met bovenwoning en een woon huis, beide gelegen aan de Prins Hendrik straat alhier, samen in bod op 1 9000, af gemijnd op f 100 door den heer J. v. d. Bijl alhier. ROELOFARENDSVEEN. Dinsdagmid dag werd de „Tentoonstelling tot stichting van een fonds voor on- en minvermogende tuberculoselijders" op feestelijke wijze door den burgemeester van Alkemade geopend. Voor hem zette de heer de Koning het doel der tentoonstelling uiteen. Na den burge meester nam de pastoor het woord en ook hij hoopte dat de tentoonstelling aan haar doel zou beantwoorden en dat er bij het op maken van de kas een groot batig saldo zou ziju. De tentoonstelling beslaat uit' 4 afdee- lingen, n.l. I. bloemen en bloembollen; II. tuinbouwproducten; 111. huisvlijt en IV da- meshandwerken. Vooral de 1ste afdeeling trekt de aandacht. Hieraan kan men zien, dat, dank zij de prachtige lessen van den heer Spaargaren, dc bloemencultuur de laatste jaren in onze gemeente met reuzen schreden vooruitgegaan is. WOUBRUGGE. Woensdagmorgen toen de watermolen van den Veenderpolder al hier bij een stevige bries maalde, brak plot seling de spil ol as van dezen molen, ge raakte al draaiende van haar plaals én ver nielde de houten betimmering in den molen. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den molenaar v. d. W., die de zaak stop zette, werden ongelukken voorkomen. HAARLEMMERMEER. Aan den heer R. Beekhuis, stationschei te Nieuw-Vennep werd door de commissie voor de stalion§- versicring van den A. N. W. B. een di ploma 2e klasse toegekend, alsmede de bronzen medaille van den bond, voor de versiering met bloemen en planten van het station aldaar. Tot onderwijzeres aan de nieuwe R-K. school te Vijfhuizen alhier, is benoemd mej. F. M. van Saazen te Monster. De heeren P. Kamer, G. J. Verbeek, J. Splinter, W. Mulder en A. Monster, be noemd tot leden van het burgerlijk armbe stuur dezer gemeente, resp: voor de wijken 6, 11, 12, 13 en 15, hebben allen deze be noeming aangenomen. Van de ongeveer 50 Hongaarsche kin deren, die in deze gemeente verzorgd wor den, zal er vermoedelijk 6 October a.s. een 36-lal naar Boedapest vertrekken. Op Don derdag 27 September a.s. zal te Hoofddorp in „De Landbouw" en op Vrijdag 28 Sep tember a s. te Nicuwvennep in het vereni gingslokaal aan de Kerkstraat aldaar een eenvoudig afsehcidsavondje plaats hebben. De ambtenaar bij de Nederlandsche Spoorwegen G. J. Bogers, is van Roosen daal en Nispen overgeplaatst naar deze ge meente. Een bij een landbouwer in deze ge meente werkzaam zijnde arbeider, dei 17-ja- rige J. S. te Harderwijk, vroeg aan een zij ner kameraden een rijwiel ter leen en reed daarmede naar de stad, zonder echter terug te keeren, zoodat aan verduistering wordt gedacht. De politie heeft de zaak in handen, Naar wij vernemen is de vermoede lijke dader van de bij den landbouwer v. d. L. aan den Slolerweg alhier gepleegde in braak en diefstal van een rijwiel, gearrès- teerd en naar het IIui9 van Bewaring te' Haarlem overgebracht. KATW1JK-AAN-ZEE. Bij den gehou den afslag van haring werden de volgende prijzen bedongen: 277 kantjes volle haring f21.95f20.60, 18 kantjes volle haring (wrak) f 18.65, 42 kantjes maatjes haring f 18117.15, 37 kantjes ijle haring f 17.40, 218 kantjes steurharing f 17.80f 15.90, 69 kantjes steurharing f 18.35f 17.85, 1 kantje makreel f25 en 2 kantje makreel f 21 alles per kantje. H. M. de Koningin heelt door tusschen komst van den Burgemeester dezer ge meente aan de nagelaten betrekkingen van de omgekomen bemanning der beide on langs verongelukte loggers Hare oprechte deelneming doen beluigen in hun geleden verlies. Van de trawlvisscherij kwamen Woensdag te IJmuiden binnen de loggers KW 110 met f 737, KW 140 met f 738 en KW 89 met f 629 besomming. NOORDW1JK. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is de heer J. v. Went alhier aangesteld tot incasseerder bij de gemeentebedrijven. NOORDWIJK AAN ZEE. Onder den veestapel van den landbouwer J. Barnhoorn alhier is mond- en klauwzeer geconstateerd. Door Burgemeester en Wethouders is een bouwvergunning verleend aan het be stuur der Christelijke bewaarschool alhier voor het bouwen van een bewaarschool, te vens vergaderzaal aan de Hoofdstraat. Het gemeentebestuur heeft besloten een leegstaand lokaal der voormalige openbare school beschikbaar le stellen voor de Chr. Ulo-school voor het daarin vestigen van een derde leerjaar. NOORDWIJKERHOUT. Do vorkooprng bij afslag van een winkelhuis en ccn woon huis, ten overstaan van notaris Slumpel te Leiden, bracht op te samen 17200. De koo- per van de gecombineerde perceelen was, C. IToogeveen, te Oegstgeest. Drie veehouders alhier, werden be keurd wegens melk-vervaisching. liet huis van de wed. Vreeburg in „De Zilk" wordt veranderd in een Juochroom, dó eerste in De Zilk. Een jongen van vier jaar werd giste ren overreden door een motor-fiets cn met gespleten schedel opgenomen. „De Zilk" vierde gisteren en heden het jubileum-feest. Evenals in het dorp had den eersten dag een kinderfeest plaals. De R.-K. muziekvereeniging Jeanne d'Are luis terde de feestelijkheden op. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Wilhs. Antonius, Z. van P. Prins en P. Al. Noordijk. Petrus Antonius, Z. van W .van Eeden en M. van Kampen. Aiaria Anna, D. van P. Geerlings en M. de Rijk. Reinier, Z. van J. Jansen en A. Jansen. Willem, Z. van W. v. Rheenen en G. Eigen brood. Overleden: Wilhelmus Scheelings 79 j. Franciscus Dirkse 56 j., van Bus- sum (St. 13avo). Stcphanus Engering 70 j. van Schiedam (St. Bavo). Pieler v. d. Slcyt 66 j., van Dellt (St. Bavo). Gehuwd: Cornelis Bakker, v. Hille- gom en Helena v. d. Berg. VOORSCHOTEN. De gevallen van mond- en klauwzeer breiden zich nog steeds- uit. Wederom zijn er drie gevallen bijge komen, n.l. in de veestapels van de land bouwers A. Hooijmans, G. II. van Santen en Gebr. van Steyn. Zaterdagmiddag vergadert de Raad dezer gemeente ter behandeling van de na volgende punten 1. Ingókömen stukken 2. adres inzake rieten daken 3. idem Bond Bouwvakarbei ders 4. voorstel aanvang werkloozensteun; 6. verzoek R.-K. Schoolbestuur 6. voorstel tot verlenging overeenkomst veekeuring met Leiden; 7. Suppl. Kohier Hondenbelasting. Z. M. de Sultan van Boeloengan, N.O. Borneo bezocht gisteren vergezeld van zijn zoon en neef de Fabriek der Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven alhier. WARMOND. De heer P. de Vos (na tuurlijk Senior) alhier, die de eer geniet de oudste inwoner dezer gemeente te zijn, zal bij leven en welzijn er Zaterdag 29 Septem ber weer een streepje bij kunnen schrijven. Op dien dag n.l. viert de betrekkelijk nog krasse oude zijn geboortedag, waarbij zijn mede-plaatsgenoolen het wel weder niet aan belangstelling zullen laten ontbreken, wat, gezien de Omstandigheden, geen overdaad zal zijn als dit op een bepaalde wijze ge schiedt, die hier geen verdere aanduiding noodig heeft. In 1825 geboren, heeft hij alzoó 98 jaren in Warmond gewoond. WASSENAAR. De tot R.-K. Meijesschool ingerichte jongensschool zal van centrale verwarming worden voorzien. De aanleg zal geschieden door de firma van Reekum alhier. Bij het .Gemeentebestuur is een ver zoek ingekomen van de Leidsche Duinwater Maatschappij om vergunning tot het uit breiden van het pompstation in de duinen. De loting voor den dienstplicht zal al hier worden gehouden Vrijdag 28 Septem ber, 's morgens 10Vè uur. De uitbreiding van de koud watervoor ziening en de centrale verwarming in het Rustoord ,/t Wijkhuis" is opgedragen aan dc firma van Reekum alhier. Bij de door het Gemeentebestuur ge houden inschrijving voor het maken van hek- v/erken rondom het terrein van de gasfa briek en het nieuwe politiebureau, werd het laagst ingeschreven voor perceel 1 door J. J. Weslgeest voor f 1099 en voor perceel 2 door P. H. Goemans voör f 298. Bloembollen in huis en tuin. Bij het schrijven over bovengenoemde bloemgewassen denkt men onwillekeurig aan de voorjaarsmaanden. Hoewel het nog lang duurt voor de komende winterf achter den rug is, dienen wij nu reeds toebereidse len te maken om van de bolgewassen te kunnen genieten. En in het bijzonder wordt het tijd voor een vervroeging van de bloem bollen, zooals wij dit gewoon zijn le doen in onze huiskamer of serre. Verschillende bbllensoorten leenen zich daarvoor bijzon der goed; wij noemen slechts de meest be kende als hyacinten, tulpen, krokussen en narcissen. Een heel eenvoudige manier om van deze mooi gekleurde en meestal heerlijk riekende bloemgewassen volop te genieten, is de vol gende: In een gewonen bloempot van pl.m. 12 c.M. bovenwijdte zet men 1 hyacinten- bol, 3 tulpenbollen, 10 krokus- of 3 narcis- bollen. Men plant deze zóó, dat de neuzen of spits uitloopende bovengedeelten gelijk komen met den bovenkant van den pot grond. Bij hel in den pot plaatsen rekene men er op, dat de pot op een vingerbreedte na wordt gevuld, om ruimte voor het giet- water over te houden. Als potaarde kan dienst doen gewone tuingrond Is deze zwaar dan wordt er wat scherp zand door gewerkt. Op het gaatje in den bodem van den pot legt men een scherfje. Wanneer de bollen zijn opgepot, zet mén ze builen'op een droog ge deelte van den tuin, met de potten in den grond gegraven. Gieten is gewoonlijk niet noodig. De regen zorgt daar gewoonlijk vol doende voor. De potten worden na het in graven met pl.m. 8 c.M. aarde gedekt. Alocht in November de winter vroeg in vallen, dan worden de potten met een dun laagje blad of ruigte gedekt. De bollen ma-, ken wortels in den potgrond, terwijl de bla deren en stengels zich zeer weinig ontwik kelen. Deze worlelvorming is noodig, wil men later van een goed uitgegroeid blad- en stengelgewas profileerc-n. De fout, welke meermalen wordt begaan bij liet in bloei trekken van bloembollen, is, dat men ze te laat in de aarde zet en daardoor tc vroeg, d w. z. te weinig beworleld, in de warmte brengt. Zoodra deze gew assen in een ver hoogde temperatuur en in het licht worden geplaatst, gaan de blad en slcngeldeelen zich meer ontwikkelen dan de wortels. Deze laatste dienen dan voldoende uitgegroeid te zijn, om het voor den groei benoodigde vocht te kunnen aanvoeren. Vroegere variëteiten van genoemde bol gewassen, nu als boven beschreven opgepot en buiten ingegraven, zullen legen eind No vember voldoende zijn geworteld, om in een gestookt vertrek te werden geplaatst. De op gebrachte aarde wordt verwijderd. De grond in dc potten ingedrukt, zoodal een voldoen de gielrand wordt verkregen Wanneer men om de drie weken bijv. enkele potten bin nen brengt, heeft men steeds opvolging in den bloei en kunnen voor weinig geld gedu rende den geheelen winter bloembollen in bloei worden getrokken. Zeer gezocht zijn hiervoor de miniatuur-hyacinten, ook wel Hollandsche Romeïnsche hyacinten ge noemd. De bloemen en ook de trossen zijn minder zwaar ontwikkeld, maar losser en door er drie in een pot te plaatsen, krijgt men een mooier geheel dan van één zwaren hyacintenbol. Narcissen en hyacinten leenen zich bij zonder goed om op water in bloei le worden getrokken. Hieruit blijkt, dal de bol reeds de bloem in zich bevat en slechts voldoende vecht cn warmte behoeft om deze le doen groeien. Voedsel is daarvoor niet noodig; de bollen dienen voldoende reserve sloffen in zich te hebben vastgelegd. Het mengen van mest door den potgrond is onnoodig en met het oog op het gemakkelijk schimmelen van de bollen niet gewenscht. Hyacinten plaatst men op de bekende gla zen, welke gevuld worden met-zuiver water. Men zorge, dat de bol van onderen niet in maar wel onmiddellijk lot aan het water slaat. Narcissen kweekt men mooi in platte scholels, halverwege gevuld met grind-, steentjes. Hierbij giet men zooveel water, dat de steentjes er even boven uit komen. Hierop worden de bollen alle tegen elkaar gezet. Men plaats.t de glazen en schotels met de bollen in een koele, donkere, maar vorst- vrije kast, om af en toe het water bij te vul len. Spoedig vormen zich wortels, welke het geheele glas vullen of zich om de steentjes kronkelen, waardoor de later met blad en bloemen bezwaarde bollen flink overeind blijven staan. Zoodra de wortels zich flink hebbeii ge vormd en alles hebben gevuld, komen de nog bleeke blad- en stengel doelen in hel ge zicht. Nu zet men een en ander in het licht, bijv. in de vensterbank van een gesjookt vertrek, en kan men de verdere ontwikke ling geregeld waarnemen, wat op zichzelf reeds een genot is. Na den bloei houdt men de in de potten gekweekte bollen droog, om ze later buiten uit le planten. Voor opnieuw in bloei trek ken zijn ze echter niet geschikt. Voor beplanting van den tuin leveren de onderscheidene soorten een schitterend ma teriaal. Wij gebruiken ze voor -perk- en randboplanting, tusschen heestergroepen en als zoogen. wildbeplanting. Voor het gebruik op bloembedden leenen zich in de eerste plaats de hyacinten. Voor al éénkleurige perken voldoen het best. Per vierk. Meter heeft men pl.m. 50 bollen noo dig. De grond wordt losgespit en de opper vlakte gelijk geharkt en daarna de bollen er regelmatig over verdeeld. Alen zet ze dan alle even diep, zoodat ze dus alle met een even dikke laag aarde (pl.m. 8 A 10 c.M.) zijn gedekt. ,Dit is noodig voor een gelijke ontwikkeling en een regelmatigen bloei. Tegen den winter wordt het bed met een weinig ruigte of dennetakken bedekt, welke dekking in het voorjaar tijdig wordt verwij derd. Ook tulpen zijn nog steeds gezocht voor perkbcplanting. Bijzonder mooi zijn de kleu ren, waarin dit artikel wordt aangeboden. Vooral de enkele vroege tulpen zijn voor dit doel zeer gezocht. Per vierkanten Meter heeft men 80 A 90 noodig. Planten als boven is aangegeven na eerst regelmatig te zijn verdeeld over het te beplanten bed. Ook hiervoor is in den winter eenige beschülling noodig. Een geheel ander ras vormen de bekende Darwinlulpen, ook zoo bij uitstek voor perk- beplanting geschikt. De bloei hiervan valt in Mei, dus wanneer de andere tulpen ge passeerd zijn. De stelen zijn langer, de bloei is grooter en sterker dan van de gewone tulpen. Liefhebbers raadplegen, eens een prijs courant van een bollenhandelaar. Daarin vinden zij zeker wat gewenscht is. J. S. Vraag: Hierbij zei.d ik U drie blaadjes van een plant, waarvan de achterkanten vol zitten met zwarte vlekjes. Wat daaraan te doen M. J. W. te L'. Antwoord: Daar kunt U weinig legen doen. Dit is een heel natuurlijk verschijnsel. Uw plant, Cyrtomium falcatum genaamd, behoort tot de varens. De bladeren vormen aan den achterkant sporen, welke, door ze uit te strooien onder een bepaalde warmte- en vochtigheidsgrond jonge plantjes doen geboren worden. Dit wordt in een bröeikas gedaan. J. S. Vragen op tuinbouwgebied aan de Redac tie onder motto „Tuinbouw". (Nadruk verboden). De macht des Konings (der Koningin). II. Wij eindigden ons vorig artikel met een lijstje van rechten en bevoegdheden van den Koning. Wij zullen ze achtereenvolgens na gaan. maar sléchts kortelijk behandelen. Allereerst komt dan aan den Koning toe, liet opperbestuur der buitenlaadscfce fc»b, longen, waarmee liet zeer beperk le J vaa oorlog-verklaring en dat tot het steil en bekrachtigen van fractaten met vre»® mogendheden samenhangt. Al deze bevoegdheden zijn echter bepe, in het algemeen al, doordat de Slaten-O™ raai de bevoegdheid hebben om de financ eele gevolgen van een en ander (e ove wegen. De Siaten-Generaal houden de koo den van de beurs. Wel benoemt de Konii de diplomatieke en consulaire ambtenare die de betrekkingen van staatkundigen economischen aard met het buitenland 01 derhouden en regelen, maar de Staten-Gi neraal regelen de bezoldiging en kunot dus ook het corps verminderen of stam plaatsen combineeren. In de latere jaren is een commissie v« bintenlandsche zaken uit de Tweede Ka® ingesteld, waarover wij vroeger reeds spr ken. De openbaarheid van de handebntè der Regecring len opzichte van andere gendheden is wel eisch van democrat» maar er blijven toch altijd punten ovc waaromtrent de Referring liefst geen medf deelingen doel, omdat dit strijdig wordt gi acht met het belang van den Staat. Zoo i wel bepaald, dat verreweg de meeste trai laten en overeenkomsten met andere rai gendheden aan de goedkeuring van de Sli ten-Generaal moeten worden onderworpen maar cr kunnen toch afspraken zijn, di niet als overeenkomst worden aangemerk Dc bepaling De Koning verklaart ooile is bij dc laatste Grondwetsherziening hee wat getemperd. Het desbetreffende Grond wetsartikel, da-t lot voor korlen lijd gok was nog een naklank uit den tijd, toen d Koning nog wat van zijn absolute mach had overgehouden. Nu zal geen oorlog vei klaard kunnen worden, voordat alle reds lijke middelen zijn aangewend om het on heil le voorkomen. Er zal echter altijd een groot verschil blij ven bestaan tusschen regelingen van bin nenlandsch bestuur en van buitenlandsch strekking. In het laatste geval moet de con tróle van de Stalen-Generaal heel wat min der zijn. Zoo zullen de Stolen-Generaal we een iraclaat als geheel kunnen goedkeuren ol verwerpen maar ieder begnjpt, dat he! bij de bc-handcling van zulk een tractaat nid aangaat om toepassing van het recht va; amendement toe le laten. Ook hel Oppergezag over Land- en Zzi- macht heeft zijn grenzen. Al dadelijk kan gezegd worden, dat de Koning niet kan zijl opperbevelhebber van leger ol vlootim. mers, in dat gevat, zou hij verantwoordelij: zijn aan den Minister van Oorlog ol vaj Marine en dat zou in strijd zijn met de E« waarborgde onschendbaarheid van den Kj- ning. Hij kan de officieren benoemen, h{. vorderen, ontslaan en op pensioen stellet, maar de Vrijheid van benoeming wordt f<- temperd door hel gemis van beschikkii over staatsgeld als traktementde beviste- ring, het ontslag cn de pensionneering is af hankelijk van wettelijke bepalingen. Het opperbestuur der koloniën is betrek kelijk lang ongeschonden eohlcvnn geleidelijk is ook in dezen op het récht m de Kroon beknibbeld. De wet stelt de reglementen op het belei der Regeering in de koloniën ol in het Rij in andere werelddeelcn vast. Dc reglemen ten gelden daar^als Grondwet en de Gouver- neur-Generaal is daaraan evenzeer gebon den, als de Koning hier te lande aan de. Crondwet. Dat Indische Regeeringsregle- ment omschrijft de macht van den G.-G.ï slelt de positie vast van den Raad v# Indië het regelt het gewestelijk ën plaat setijk bestuur en de samenstelling van den Volksraad. Dat alles- wordt geregeld door dj wet en dus met medewerking van de Staten- Generaal. De bepalingen zijn nu zoo, dat dj wetgever alles, wat hij wenscht, onder zijn invloed kan brengen. Het koloniale munt stelsel wordt bij de wet geregeld zoo ook de wijze van beheer en verantwoording de; koloniale geldmiddelen (comptabiliteitswet); en jaarlijks doet de Koning een uitvoerij verslag geven van het beheer der koloniën en bezittingen, een verslag, dat een lijvig boekdeel vorrnt en dat nog telkens op aan vrage van de Stalen-Generaal in omvang toeneemt. De bepaling, dat de Koning heelt het Op pergezag over de algemeene geldmiddelen, beleekcni volstrekt niet. dat de Koning naar willekeur over 's Lands geld kan beschik ken. Er kan geen geld besteed worden zon der machtiging van de Staten-Generaal en zonder waarmerking van den Minister, ter wijl alles onderworpen wordt aan het oor deel van de Algemeene Rekenkamer, die heeft te onderzoeken, ol de uitgaven bij de wet zijn toegelaten. De bepaling beduidt al leen, dat er in Nederland zal zijn eenheid van geldmiddelen en dat niet een ol andere provincie of gemeente er afzonderlijke geld middelen op na houdt, die aan het opperge zag ontsnappen. Alles wat do geldmiddelen aangaat is onderworpen aan de goedkeuring van de Staten-Generaal en wel door de bc- grooting. Wat hel recht van de munt aangaat, dat beleekent weinig. In ouden tijd, toen do vorsten absolute macht over de munt had den, is daarmee erbarmelijk geknoeid en men mag gerust zeggen, dat menige middel- eeuwsche vorst opper-vahchemunter en geldsnoeier was. Bij ons wordt de waarde, liet gewicht en het gehalte der muntstukken bij de wet geregeld en het eenige, dat vat het recht van de munt is overgebleven i'- dat de Koning het recht heeft zijn beeltenis op de munt le laten plaatsen. De Koning verleent adeldom, heet het i» de Grondwet. Van het recht om personen i" den adelstand te verhellen is in geen tien tallen van jaren gebruik gemaakt. Als aa» deze ol gene familie een adellijke iitel wei» toegekend, dan betrof dat erkenning van verloren gegaan recht op dien titel, of ef' kenning van patricische afkomt, doordat reeks van voorvaderen lot de regenten-fan1'; liën hadden behoord. Daarom hebben 'f' betrekkelijk weinig Roomsch-Kathoh»® adellijke famlliën van zuiver Nederlandse» afkomst, omdat onder de Republiek ail' van ambten waren uilgesloten, die niet do Staatskerk behoorden. De adel h®'®'' f!J boteekenis verloren, omdat aan den adel»1

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6