Woensdag 26 September 1923. Officieele Kennisgevingen. De vergane Katwijksche Loggers. GELENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws} van lieden. „RESTAURANT SUISSE" v tRtfS DER ADVERTENTlENfi .iBO Gis. tier regel. Bij regelab'onnement EelangrïJS Slageren' prijs* 4. Kleine adreiïentiêif, Uitsluitend bij VoornïÜjo- Taling, Woensdags en Zaterdags 50 Ct3„ bij ee3 Tjmarimiütt aantal woog den van 30. ij Inoasso volgens postrecht. Voor evenfneele op* ■jfcending *van brieven 10 Gts. porto te beialeü* •4 Bewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordelndsptefn. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Girodienst No. 57055. Fostbna Nd. Bi PIWJS DEZER COURANts X". Foor Men p. 8 mn3, 7 2 35, p. wecï 't OtsT Buiten I'oIJeif, waai agenten' gevestigd ri.'a, per week' "i, öi?l Franoo' pel post 'f 2.35 rE porfoïosfca-ft Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen \l-' Nummer 19495. EERSTE BLAD. - GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel iVischmarkt 18, tel. 1225 is DONDERDAG .verkrijgbaar SCHELVISCII a f 0.11—f 0.26 SCHOL a f 0.22—f 0.1-0, POON a 0.12, KABELJAUW a f 0.40 en TARBOT a 10.70 per pond. Verder docrloopend verkrijgbaar GEZOU TEN z.g.n. MAATJESHARING (voor den in leg) a 5 cent en GEZOUTEN VOLLE HA RING a 5V» cent per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 26 Sept. 1923. SCHOUW VAN WEGEN enz. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op artikel 17 der Verordening van 6 Juni 1899 (Gemeenteblad No. 15), laat stelijk gewijzigd bij Verordening van den 6en Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4); Brengen Ier kennis van belanghebbenden dat te beginnen met Maandag 1 October a.s. zullen- worden geschouwd alle wegen, la nen, paden, stralen, kaden, pleinen, hofjes, plegen, sloppen of poorten, en gangen, be nevens de daarin gelegen of daartoe behoo- rende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zon der verhindering door om vanwege recht hebbenden, voor het publiek verkeer open staan, en alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, tocgangskokers en derge lijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1923. Reeds in kas f 600. Nog ontvangen van: Ir. A. G. B. f 10.—. L. P., te L. f 2.50. Fam. S„ le L. I 5.50. DE DIRECTIE. Het belang van den tocht naar het absolute nulpunt. Hedennamiddag aanvaardde prof. dr. W. Jl. Keesom, benoemd hoogleeraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de Bijks-universiteit alhier, zijn ambt met het uitspreken eener rede in het groot-audito- Vium van het Universiteitsgebouw, over „Het belang van den tocht naar het abso lute nulpunt". De geest van den Hollanderaldus ving flpr. aan is op de praclijk gericht. Het zoeken naar Noord- en Zuidpool alleen bij wijze van sport, heeft nooit op ons program- )ma gestaan. De tocht van Willem Barentz en do zijnen had ten doel, om langs het Jcoude Noorden het lichtende Zuiden, met Zijn rijkdom aan producten te bereiken. En als wij, dank zij ICamerlingh Onnes, belang rijk dichter dan eenige andere natie de noordpool der physica, het absolute nulpunt van temperatuur, zijn genaderd, dan was het. doel daarvan het onderzoek naar dit meest intieme en meest wezenlijke eigenschappen der slof. De lagere temperaturen vormen daarbij sleehts een hulpmiddel. Wanneer het spreker vergund is, in en kcle trekken te schetsen het belang van dien tocht naar het absolute nulpunt, dan vraagt hij allereerstWat heeft het onderzoek bij die lagere temperaturen opgeleverd voor "onze kennis van den bouw en het gedrag van de stof, en wat is daarvan in de naaste toekomst nog- te wachten Spr. wilde eerst kort hel terrein, dat ver overd is, overschouwen, om dan de vruch ten, die de ontginning van dat terrein heeft opgeleverd, nader tc bezien. Temperaturen beneden het vriespunt van ijs werden in de achttiende cn in het begin der negentiende eeuw verkregen met behulp van afkoelende mengsels. Krachtiger afkoe ling leerde men in de negentiende eeuw verkrijgen door gebruik le~" maken van vloei baar of vast gemaakte gassen. In het bijzon der diende daartoe hel koolzuur in vasten toestand, de koolzuursneeuw. Door liet vaste koolzuur te vermengen met aceion of aether kan men zelfs 'komen lot 90 gr. G. Na het vervolg van den voorgenomen tocht stap voor stap te hebben nagegaan, deed spreker uitkomen, hoe men le Leiden gedurende bijna vijftien jaren liet monopo- lium heeft gehouden'van de met vloeibaar helium "te verkrijgen temperaturen, en hoe slechts eerst zeer onlangs het aan Mc I.cn- jian, le Toronto, is gelukt met een installatie welke tot in bijzonderheden die te Leiden is nagebouwd, eveneens helium vloeibaar te maken. Na aldus in vogelvlucht het terrein der lage temperaturen le hebben overschouwd, kwam spreker tot de vraag, wat het onder zoek bij die lage temperaturen voor onze kennis van den bouw ei> het gedrag van de stof ons leert Allereerst zien wij dan, dal dit onderzoek '4e eenheid in het gedrag der verschillende stóffen nader heeft doen kennen. Die eeri- Leid is op bijzondere wijze door Van der Waals lot uitdrukking gebracht in de wet der overeenstemmende toestanden. Deze weet is door Van der Waals voor den gas- en den vloeistoftoestand uitgesproken en door. hem en anderen aan het gedrag van gen aantal stoffen getoetst. Daarbij is- gebleken, dat inderdaad hot thermo-dynamisch gedrag van de verschil lende stoffen in gas- en vloeistof-toestand in de eerste benadering een gelijkvormigheid yertoont, zooals door spreker aangeduid. Doch er komen ook afwijkingen voor, die aanleiding waren, om een bepaalde groep van stoffen af te zonderen van de overige, die dan de normale genoemd wprden. Intusschen is in deze afwijkingen weer een sprekende regelmatigheid gevonden, wat door prof. Keesom nader werd aangetoond. Had spreker tot nu toe het oog op enkel voudige stoffen, ook het onderzoek van het thermo-dynamisch gedrag van mengsels bij lage temperaturen is van belang. Met wee moed gedenken wij zeide spr. wat ICuenen op dit door hem reeds in ontginning gebracht terrein nog had kunnen lot stand brengen. Ook hebben, zooals nader werd aange toond, lagere temperaturen van edele gassen er toe bijgedragen om de harmonie in het periodiek systeem nader op le voeren. Den blik richtende naar de stof in den vasten toestand, kwam spr. eveneens lot de gevolgtrekking, dat door het onderzoek bij lagere temperaturen eenheid is - gebracht, met name wat betreft de-soortelijke warmte. Ook voor de soortelijke warmte aan gas sen heeft het onderzoek bij lagere tempera turen, volgens spreker, belangrijke^ uitkom sten opgeleverd, wat eveneens door hem nader werd ontvouwd. Een machtig hulpmiddel om den inwen- digen bouw van de stof te onderzoeken, i3 ons gegeven in de Röntgenstralen, sedert Laue en zijn medewerkers toonden, hoe deze tot interferentie gebracht worden, wanneer een bundel er van een kristal treft, zeido spr., en ook op dit gebied heeft het onder zoek bij lagere temperaturen een belangrijke taak te vervullen. Nadat ook weder aan de hand van onder zoekingen te hebben aangetoond, ging spre ker over tot de behandeling van verschijn selen, die kunnen geacht worden meer bij zonder tot de physica der eleclronen te be- hooren. Schier op elk gebied heeft hier het onderzoek bij lageTe temperaturen belang rijke uitkomsten opgeleverd of doet het deze nog verwachten. Spreker ging, om dit nader te illuslreeren, tal van onderzoekingen van verscheidene geleerden na, zooals die van Ehrenfest, ICa- merluigli Onnes en W. J. de Haas, om zich bij onderzoekers- in ons land le bepalen. Hier ligt, vólgens spreker, nog veel stof voor verder onderzoek en van dit verder onder zoek is nog veel voor ons inzicht in de elec- triciteitsgeleiding in metalen te wachten. Slechts terloops wilde spreker noemen het onderzoek betreffende de thermo-electrici- leit bij lagere temperaturen. De thermo-elec- trische kracht wordt bij lagere temperaturen gering, hetgeen met het theorema van Nernst in verband kan gebracht worden. Enkele onderzoekingen zijn hieromtrent ge daan, maar meer onderzoekingen zijn, naar hij meent, alsnog gewenscht. Een geheel ander veld van onderzoek vormt het magnetisme, merkte spreker op. Dat deze eigenschap der slof ons nog vele raadselen biedt, is door Lorentz in zijn laatste Teyler-voordrachlen nog eens zeer duidelijk in het licht gesteld. Spreker be perkte zich tot het vermelden van enkele uitkomsten, op dit gebied verkregen, en van enkele vragen, die nog aan de orde zijn. Doch' sprekers conclusie in dezen was ook hier weder, dat voor de kwestie van het magneton, de vraag is, of er bij zeer lage temperaturen nog een bepaalde warmle- energie overblijft, van fundamenteel belang. Spreker besloot zijn voor Jeeken zeer moeilijk te volgen, geleerd beloog met toe spraken tot verschillende aanwezigen. In de eerste plaats bedankte hij lfet Col lege van Curatoren voor het vertrouwen, in hem gesteld. De taak, hem daardoor op de schouders gelegd, het grootsche werk van zijn hooggeschatten leermeester ICamerlingh Onnes, eerlang, zonder diens dagelijksche leiding, mede voort le zetten, le trachten de leiding, die het Leidsche Cryogenc-laboralo- rium gedurende zooveel jaren bij het onder zoek op hel gebied der lagere temperaturen had, te behouden, is bij uitstek zwaar, in het bijzonder, nu de overzijde van de Oceaan met haar groole hulpmiddelen in het krijt is getreden. Zich richtende tot -<Je hoogleeraren, sprak hij in het bijzonder de hceren ICamerlingh Onnes, Lorentz, Ehrenfest en Einstein, welke, laatste ook op .deze bijeenkomst te genwoordig was, toe. Ilij erkende veel aan prof. ICamerlingh Onnes verschuldigd te zijn en het stemde hem tevens tot vreugde, dat er een weg is gevonden, dat de zoo gewaar deerde Maandagochtendcolleges van prof. Lorentz, zij het misschien in ietwat veran derden vorm. zullen kunnen voorlgezet wor denden dat hij weder als vroeger zich onder diens collegianten zal kunnen scharen, en hij stelde het zich voor als een wetenschap pelijk genot, geregeld met de heeren Ehren fest en Einstein geregeld le kunnen samen werken. Na de wetenschappelijke en technische medewerkers aan het Natuurkundig Labora torium als zijn oude vrienden le hebben be groet, en eea laatste afscheid, te hebben ge nomen van zijn oud-ambtgenooten aan de Veeartscnijkundige Hoogeschool, die ook tegenwoordig waren, besloot prof. Keesom met een woord tot de studenten. Een man met de karaktereigenschappen van onzen diepbetreurden ICuenen op 1$ volgen, stelt hooge eischen, zeide spreker. Zooveel ik ver mag zal ik mij beijveren hem in hulpvaar digheid na te volgen. Spreker eindigde met zijn leerlingen op ie roepen om met hem naar hun vermogen de tradities van opofferenden welenschap- pelijken zin, die Lorentz, Kamerlingh Onnes eir ICuenen hebben nagelaten, hoog te hou den. Dat de Heer van alle Wetenschap ons daarbij Zijn onmisbaien-steun verleene! Van de gelegenheid", om, na afloop prof. Keesom in de Senaatskamer le begroeten, werd door velen gebruik gemaakt. Het woonwagenkamp aan den Morschweg. Elk jaar, als het naar 3 October >gaat, ko men de woonwagens weder de gemeente binnen. Ditmaal voor het eërst is hun een terrein aangewezen het z.g. woonwagen kamp aan den Morschweg. De Woon wagen wet heeft zich over deze klasse van menschen, die vroeger nergens eigenlijk een rustig plekje konden vinden; omdat zij door de gemeenle-polilie, zoodra zij in een plaats warep aangekomen, goed of kwaadschiks weer over de grenzen wer den geleid naar een andere plaats, waar men precies eender handelde, ontfemd. De ge- meente-bestiiren moeten thans aan deze menschep voor geruimen tijd staanplaatsen voor hun woningen verleenen. Vandaar dat het gemeentebestuur ook hier een terrein voor dit zwervend volkje aanwees. Andero jaren bivakkeerde het gedurende eenige da gen vóór en na de 3-October-viering aan de Haarlemraertrekvaart bij de groote Spoor brug, waar de berm zeer bTeed is. Dit jaar kwamen deze lijdelijke bewoners daar ook weer aan. Het terrein leent zich daar nogal goed voor alleen was het daar wal klein cn te dicht bij het gewone verkeer. Zij wer den nu echter door de politie naar 't nieuwe terrein geleid en daar hebben wij hen giste ren eens opgezocht. Toevallig troffen wij er echter maar een klein twintigtal wagens aan Met het oog op de feesten te Loosduinen waren er eenigen vertrokken. Zij keeren evenwel weêr terug en ook uit andere plaat sen komen er nog nieuwe bij, zoodat er ver moedelijk wel een honderdtal wagens op den 3den October aanwezig zullen zijn. Over 't algemeen huisvest zoo'n wagen een vrij groot gezin, zoodat wij gerust kun nen aannemen, dat daar dan een 600 700 menschen bijeen zijn. Het kamp heeft op de vroegere staanplaat sen voor, dat het vrij ver van de bebouwde kom afligt, maar overigens mist het alle ge rieflijkheden en is het vooral in een natten lijd als thans niet wel bewoonbaar. De wa gens staan thans voor een deel aan den in gang, waar het terrein eenigszins verhard i9 maar wanneer er nog meer komen, kan dat zoo niet blijven. Toen wij er een bezoek brachten, werd een wagen, die in het dras sige weiland was weggezakt, met moeite en (Lor vier paarden uitgetrokken, terwijl ook nog een half dozijn mannen meehielpen. De bewoners waren dan ook over het terrein, niet al te best te spreken en ver schillende kampen in andere plaatsen wer den tegen ons kamp uitgespeeld. Dat le Arn hem en te Hilversum werd vooral genoemd. Deze zijn tegen den wind beschut en ver hard, terwijl er voor de paarden en hitten stalling is aangebracht. Het minste, wat verlangd werd, was ver harding van een deel van het terrein en het aanbrengen van een loods voor de stal ling der paarden. „Wij hebben recht op een behoorlijke plaatsing", zeide er één, en hij wees triom fantelijk op letter en nummer/waarmede ae wagen was ingeschreven in een register. „Betaalt u dan ook staangeld of eenige belasting", Vroegen wij, waarop ontkennend werd geantwoord. - „Wel moeten onze jongens H. M. de Ko ningin dienen", werd gezegd. Overigens heerschte er onder deze, in of voor de wagens zich bevindende mannen en vrouwen en de talrijke kinderen, die om of onder de wagens speelden, een zorglooze gemoedelijkheid. De paarden had men in het land laten loopen of aan den wagen ge bonden. Een enkele stroopte den berm van den weg af. Er heerschte toevallig ook nog een feestelijke stemming. Er was'in een der kleinste wagens nog wel een jonge wereld burgeres geboren, de dertiende in dat gezin. Slechts enkele vrouwen zochten moeder op, toen dokter Rademaker, uit het Ziekenhuis geroepen, weer was vertrokken. Straks zou den er wel meer de jonggeborene bewonde ren en haar bedrinken, werd ons verteld. Verder dacht men, dat de ongewone be zoeker wel zoo veel van het kamp zou ver tellen, dat lieve menschen wel wat voor moeder en kind zouden laten brengen. Ook zouden zij wenSchen, dat hij de aandacht der gemeentelijke autoriteiten op de be staande gebreken van het kamp zou ves tigen. Prof. Einstein is heden hier aangeko men om gedurende eenige weken colleges te geven. Naar wij vernemen, zal Z. Exc. dr. J. Th. de Visser, Mi nister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, op Dinsdag 2 Oc tober persoonlijk het nieuwe Anatomisch Laboratorium komen openen. De plechtig heid zal alleen worden bijgewoond door ge- noodigden en door studenten, voorjüen van ee «toegangskaart, die aan genoemd Labo ratorium op aanvrage verkrijgbaar is. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat het examen ter verkrijging van de akte van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek voor het jaar 1923 zal aanvangen 3 October. In de commissie, welke le 's-Grav.enhage zal zitting houden, is benoemd tot lid eu voorzitter de heer IC. Brants, inspecteur van het L, O. in de inspectie Leiden, alhier. Toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Oyen is ontvangen door den hper J. W. Sandberg, cand. alhier. Voor de dahlia „Jhr.. G." F. van Tets" kreeg' de kweekcr er van, de heer Jan Kricst Jzn., Witte-Rozenstraat, alhier, kwee- kerij „De Koepel", gisteren in den proef tuin te Wisley (Engeland) het Award of Merit Hieruit blijkt nu wel, dal deze dahlia overal op hoogen prijs wordt gesteld: in 1921 verkreeg zij te Leiden de gouden me daille en le Antwerpen de gouden medaille met toejuiching van de jury; in 1922 te Pa rijs en nu te Wisley. T Is dan ook geen wonder, want deze dahlia is een pracht- bloem en iedereen en in alle vakbladen is men het daarover eens. Voor het comité „Ramp Japan 1923" is bij het jubileumfeest te Lisse f 115 inge zameld. In loHaal is thans bij het comité in gekomen f 489,927'. Zooats wij reeds mededeelden, heeft de Gereformeerde ICcrk alhier aan dc Hooi gracht een groot heerenhuis aangekocht met het doel, het in te richten voor een „Rust huis voor ouden van dagen". Hoewel dit huis hecht en sterk was, moest er toch heel wat aan gebeuren, orn het aan hel doel, het- vyelk men er mee beoogde, le doen beant woorden. Maar nu is er dan ook eën inrichting uit ontstaan, waarop' men Irolsch zal kunnen zijn en diefde Gereformeerde Kerk, die het aandurfde deze stichting in het leven te roepen, lot eer strekken zal. Behalve ver-schillende localiteilen met velerlei gemakken, welke in onzen tijd aan een goed ingericht gesticht niet mogen ont breken, bevat het twee aparte slaapkamers voor echtparen, een groote slaapkamer be vattende tien bedden, elk afzonderlijk ge scheiden cn twee slaapkamers, elk bevat tende vijf bedden, eveneens van elkander gescheiden. Op de ruime vliering zijn voorts twee slaapkajjiers ingericht yoor het dienstperso neel. In het geheel vindt men in dit gebouw dertig vertrekken. De stichting wordt be heerd door een Rusthuiscommissie. In een daartoe expresselijk samengeroe pen bijeenkomst van leden van den Kerke- raad met een kring van genoodigden had hedenmiddag in de conversatiezaal van het Tehuis de aanbieding en oplevering van de Stichting door de Diaconie plaats. De bij eenkomst werd geleid door den voorzit ter der Rusthuiscommissie, den heer J. Karstens. Daarop werd de Stichting door den voor zitter van den Algemeenen Iverkeraad met een toespraak geopend en de directrice, mej. A, van Mazijk, geïnstalleerd. Bij de gisteren door den garnizoens commandant-, gehouden aanbesteding van dc levering van brandstoffen, gedurende het tijdvak van 1 November 1923 lot en met 30 April 1924, was ingeschreven als volgt: a. Steenkolen; b. eierkolen; c. gielcokes; d. lange turf; e. vuurmakers. Leidsche Brandstoffenhandel W. A. C. a. f 27.50 en f 32.50, b. f 34, c. f 43 per ton van 1000 K.G., d. f 1.40, e. f 0.38 per 1000 stuks; G. 09inga Jr., a. f 27 en f 21? b. f 33, c. f 4.20, d. f 1.20, e. f 0.35; N. V. Nederl. Brandstoffenhandel v.h. W. J. J. Driessen en Zoon, a. f 22, b. f 33, c. f 40, d. f 1.29, e. f 0.37. De gegadigden zijn allen alhier woon achtig. In verband met de advertentie in ons nummer van gisteren, waarin de aandacht van b9drijfs-autohoüders en autobus-onder nemers wordt gevestigd op de voordeelen, welke aansluiting bij den Bond van Bc- drijf-autohouders in Nederland voor de hou ders van auto's heeft, bepaalt men er onze aandacht bij, dat er te Leiden, in vergelij king met andere plaatsen, slechts weinig be drijfsauto-houders bij den Bond zijn aange sloten. Dit is in de eerste plaats onbillijk. Op deze wijze profiteert men van hetgeen de Bond in het algemeen belang van de bedrijfsautohouders verricht, zonder daar aan zelf iets bij le dragen. Doch al afgezien hiervan, moet reeds eigenbelang dwingen, tot aansluiting. Men helpt, door lid dezer organisatie le worden, zijn onkostenrekening verlagen en bevordert de belangen van het bedrijf. Men betrekt op zeer voordeelige wijze de benoodigde ben zine. en de noodige banden, terwijl men zijn auto legen la.ge premie op solide wijze Ter- zekert en gratis instructies en juridische ad viezen op autogebied ontvangt. Als men bovendien bedenkt, dat de Bond steeds werkzaam is in het belang der weg- verbetering in Nederland, ijvert tegen te hooge belastingen op het gebruik van be drijfsauto's en auto-bussen en een leerschool voor chauffeurs heeft geopend, waar goede auto-bestuurders wofden gevormd, dan zal, dunkt ons, ieder houder van een bedrijfs auto of een auto-bus zijn eigen belang die nen door zich bij deze organisatie aan te sin i ten. Men kan zich daarvoor hier opgeven bij den consul, den heer J. J. van der Meer, Oude Vest 175, alhier, die tevens bereid is alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs waren op 25 September ingeschreven 1191 personen. Gisteravond heeft een fami- lictwist de gemoederen van de bewoners van het Slop van Willem Klein, in Den T.ïaag, in beroering gebraoht. Zekere H. v. d. W. h^id reeds lang een veete tegen een der bewoners van deze straat. Gisteravond sloeg hij oen ruit in bij het gezin, waarte gen hij een wrok had? waaruit een relle tje ontstond, waaraan de pjolitio een ein- BINNENLAND. Ambtsaanvaarding van prof. dr. W. H. Keesom. Conferentie tnsschen de directie der Ned, Spoorwegen en personeeL Uitvoer van bloembollen. BUITENEAND. De opheffing van het lijdelijk verzet en dtf toestand in Dnitschland. De ontvangst in de ententelanden van def beslissing inzake het lijdelijk verzet De vergadering van den Volkenbond. Ernstige mijnramp in Schotland. RECLAME. Hedenavond ELtSER SPYGLASS 1627 Aeji er-Zi; njjer. de mankte door v. d. YV. mede to nemen, allereerst naar het ziekenhuis, om zich, te laten verbinden, daarna naar het bureau, om to talmeeren. Bij het werk van de res-. lauratie van het koor der Nieuwe Kerk 1e Dellt'zijn 35 arbeiders ontslagen. Het werk zal met 50 tot 60 werklieden worden voorts gezet. In hot aan Haarlem g r e n« zende stadskwartier van Haarlemmerliede en Spaarnwoude woonde de eicrcnhande- laar YV., die 20 Augustus op 73-jarigen leef- lijd stierf. Eerst dacht men, dat de man een natuurlijken dood gestorven was, maar in de laalsie dagen heeit de politie van Haar. lemmcrliede c.a. aanleiding gevonden, den ofticier van justitie in kennis te stellen met het vermoeden, dat de oude man door ver- giitiging om het leven is gekomen. Daarop heeft, zooals door ons reeds in gemeld, de justitie last gegeven, het lijk, dat onder Schellingwoude, bij Amsterdam, begraven was, op te graven. Vrijdag heeft de opgra- ving plaats gehad en Zaterdag is het lijk in het YVilhelminagasllvuis te Amsterdam ge schouwd, maar op het oogenblik is het re. sultaat nog niet bekend. Van de politie te Haarlemmerliede c.a., die het onderzoek heeft ingesteld, vernam de „N. R. Crt." het volgende: De oude YV. was 6 jaar geleden voor de tweede maal gehuwd. Zijn vrouw was 17 jaar jonger dan hij en is nu 56 jaar. Zij leidden met elkaar een slecht leven. Her haaldelijk heeft de vrouw tegen huren ge zegd: Ik wou, dal hij maar dood was, of zelfs: Als ik wist, dat ik er niet zou in- loopen, zou ik hem vergeven. Het vermoeden bestaat Üians, dat da vrouw haar man vergiltigd heeft. Daarvoor beslaan verschillende aanwijzingen. Aller eerst heeft de vrouw aan omwonenden ge zegd: Y'óór Seplember moet hij dood zijn! Daarbij had zij haar vertrek naar Dord recht op het oog. Toen zij nog niet met YV, getrouwd was, woonde' zij in Noord-Bra bant, waar zij twee kinderen had. Tegen Seplember zou een van deze kinderen gaan trouwen en in Dordrecht gaan wonen. De bedoeling was, dat de moeder dan eenigen tijd hij haar dochter "zou komen wonen. Dit zou gemakkelijker gaan, indien YV. vöór dien lijd dood was. inderdaad is de vrouw naar Dordrecht vertrokken. YV. was den laatsten tijd ern stig ongesteld. Hij leed aan. verkalking van de bloedvaten en de dokter had hem vrij wel opgegeven. In den zomer is YV. even wel weer wat opgeknapt en in Augustus kon hij zelfs weer uitgaan. De Jaatsle da gen voor zijn dood is YV. weer ongesteld ge worden. Zijn vrouw heeft gezegd, dat zij hem op een nacht drie slaappoeders heeft ingegeven: Van den dokter heeft de politie evenwel vernogien, dat deze geen slaap poeders voorgeschreven had. Bi] het verdoelen van de erfenis is ver schil van meening ontslaan tusschen do vrouw en haar stiefzoon. Het gevolg daar van is geweest, dat de zoon een nieuwe taxatie heeft aangevraagd, die 13 Seplem ber heeft plaats gehad. De veldwachter was daarbij tegenwoordig. Toevallig werd toen in een koffer van de vrouw, welke koffer met linnengoed gevuld klaar stond om naar Dordrecht verzonden fe worden, een pakje vergift gevonden. Het bleek zuringzout, een zeer sterk werkend vergift te zijn. De politie heeft dit in beslag genomen. De vrouw ver klaarde, dat zij het vergift gekocht had om inktvlekken uit goed te verwijderen. Het adres, dat zij opgaf, waar het gehaald was, klopte evenwel niet. Het vermoeden was, dat de vrouw haar man met zuringzout vergiftigd heeft; de huisdokter heeft even wel verklaard, dit niet waarschijnlijk te achten, omdat hij van verschijnselen, die bij zoo'n vergiftiging voorkomen braken en bloed-opgeven niets gemerkt heeit. Hij bezocht den patiënt in dien lijd even wel weinig. De vrouw, die eenige malen gehoord is, ontkent haar man vergiftigd tc hebben. Ook

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1