Dr. Hommel's Haeniatogen UIT DE PEES. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. INGEZONDEN. ^Wethouder REIMERINGER weet er niets yan. De heer BAART vraagt of de reorganisa tieplannen voor het georganiseerd overleg spoedig zullen komen en of de plannen dan in het G. O. tevoren zullen worden bespro ken, hetgeen hij wenschelijk acht. De VOORZITTER zegt dat het schema ge reed is en door het G. O. zal worden behan deld. Spr. wijst er overigens op, dat de rondvraag er eigenlijk alleen is voor korte mededeelingen, niet is een vraag- en ant- woorden-spol. De heer HEEMSKERK: Maar dan komt het niet in de pers. De heer P1KAAR heeft vernomen dat meer dan 8 uur wordt gewerkt bij de werkver- schaffingswerken. Hij vraagt een onderzoek. De VOORZITTER zegt dat dan maar we gens overtreding der Arbeidswet moet wor den opgetreden. Laat de heer Pikaar de po litie waarschuwen. De heer KNUTTEL meent, dat voor 5 jaar aanbesteden van baggerwerk niet raadzaam is in deze tijden en waarschuwt daartegen. Hierna sluiting. RECLAME. Als ge Uw kind gezond, vroolijk frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het dan 8118 j^^om verkrijgbaar i\ f 2.ö0per^^p De Millioenen-nota. In do „Vrijzinnig-Democraat" bespreekt de bëër M(archant) do millioenen-nota. I>ezo nota, zegt hij, is de scherpste veroor- deeling van het regeeringsbelëid der laat ste jaren, welke denkbaar is. Do leider van het kabinet staat voor heb Nederlandacho Volk in het boetekleed. Hij formuleert do aanklacht, tegen zioh zelf, in alle scherptezóó volslagen wanorde, is er in de financiënzóó onverantwoorde lijk was het roekeloos uitgeven.door mijn kabinet; zóó ondoordracht.de aan ambtenaren gegeven waarborg tegen ver mindering van salarissendoor mijn kabinet; zóó onbekwaam tiet pogen tot fi- nanóieol herstel door mijn kabinet; zóó weinig verhelderend do methode om te korten schijnbaar weg te werkenvan mijn kabinet. Ik ben wel verplicht, of schoon te laat, tot bet voorbereiden vaiï drastische maatregelen, tot het terugne men van het gegeven woord, om zoo spoe dig mogelijk nog te herstellen wat ver holpen worden kannu ik het zelf zoo ver heb laten komen. Het is de fhinister Colijn; die het khbi- net aldus laat spreken. Men heeft geepro- ken, van snoeien; do millioenen-nota le- zendo, kan men aan „snoeien" nauwelijks denken, hier wordt met. den bijl gehakt... in de uitgaven tot behoud van onze volks cultuur, in reditsverplidiitingen, tegenover ambtenaren. Pijnlijk, maar juist, is een vraag van de ,N. R- Ct." of het gegeven woord moet worden gebroken tegenover de ambtenaren, doch tégenover aandeelhou ders van de spoorwegmaatschappijen van zelf spreekt, dat het wordt gedaan. Dit is, zegt de schrijver, het bedenkelijke in den nieuwen opzet; de telkens wedeT opvallende tegenstelling tusschen het spa ren der militaire departementen en het inhakken op die andere Daar heeft de heer De Geer niet overheen gekund, en daarom heeft hij zijn land een dienst bewezen door heen te gaan. ALPHEN. Ds. N. G. Veldhoen alhier komt voor op oen drietal voor een beroep als predikant bij de Ned.-Herv. Gem. to Amsterdam. Dó jaarcollecte voor Scholen met den Bijbel heeft in het dorpsdeeï Aarlondei:- Veen opgebracht f 127.941. Bij gelegenheid van zijn 12*>6-jarig ambtsjubileum werd den zecreerw. pater Nolascus van Vliet gisteravond door >7e R.-R. Harmonievereen „Leo XIII" voor do woning zijner ouders, waar hij vertoefde, een serenade gebracht. ALKEMADE. Gemeenteraad. Voorziller de burgemeester. Tegenwoordig alle raadsleden. De voorzitter opent de ver gadering met gebed, waarna de notulen wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde punt 1 der agenda. Benoeming van een hoofd der school te Nieuwe-Wete- ring. Benoemd wordt de heer L. P. J. M. van Akkeren uit Rotterdam met 10 stem men, terwijl op den heer Th. II. J. Geene 1 stem wordt uitgebracht. 2o. Voorstel van B. en->W. om het con tract met Leiden omtrent do uitvoering van de Vleeschkcunngswct te continueeren De voorzitter deelt mede, dat hij den heer Stuur man, directeur van het Openbaar Slacht huis te Leiden heeft uitgenoodigd om de .vragen, welke mogelijk door de leden worden gesteld cn die spr. zelf niet kan beantwoor den door hem te laten beantwoorden. De heer Verwey voelt hier weinig voor. Spr. heeft zulks bij de eerste conferentie medegemaakt toen besloten werd bij Lei den aan te sluiten. Hij heeft toen ingezien dat de Raad niet tegen de theorieën van men- schen als de heer Stuurman opgewassen is. Spr. vindt dat de partijen dan ongelijk ver deeld zijn. De voorzitter antwoordt den heer .Verwey dat hij niet begrijpt waarom spr. be zwaar heeft tegen de toelating van den heer Stuurman. Van partijen is hier geen sprake. De heeren van Dooren en Rielbroek stellen het op hoogen prijs dat de heer Stuurman ter vergadering aanwezig wil zijn. De heer Los vindt het eigenaardig dat de heer Stuur man zich zoo druk maakt daar hij enkele weken geleden mededeelde dat aan Alke made geen voordeel was te behalen. Spr; zou nu wel het tegenovergestelde moeten den ken. De heer Verwey blijft bij zijn voorstel o mden heer Stuurman niet toe te laten, welk voorstel wordt ondersteund door de heeren Los en de Vette. Het voorstel Verwey wordt in stemming gebracht en verworpen met 8 legen 3 stemmen. Tegen de heeren Verwey, Los en de Vette. De heer Stuurman komt ter vergadering. De Voorzitter doet voorlezing van het door den directeur van het Openbaar Slachthuis uitgebracht rapport, waaruit blijkt, dat er geen enkele reden is om met Leiden te bre ken, daar de dienst goed funclionneert en er geen klachten zijn. Tevens vermeldt het contract de finanti- eele gevolgen, indien Alkemade met Leiden breekt. Vervolgens leest de Voorzitter voor het door B. en W. uitgebracht prae-advies, waar uit blijkt, dat Burgemeester en Wethouders zich volkomen met den inhoud van het rap port van den directeur kunnen vereenigen en mitsdien dan ook voorstellen bij Leiden te blijven. De heer Verwey vraagt het woord, en houdt een breed betoog over de niet wensche- lijkheid van genoemde aansluiting. Hij noemt daarvoor verschillende redenen op en vergelijkt op de eerste plaats de theorie, dio leert dat niet goedgekeurd vleesch zeer na- deelig is voor de gezondheid, en de practijk; die afdoende bewijst, dat men bij het eten van niet goedgekeurd vleesch toch heel goed zijn gezondheid bewaart en zelfs een geze- genden ouderdom kan bereiken. Dan gaat spr. na of de vleeschkeuring zich beweegt op wetenschappelijke, dus zuiver theore tische of wel op meer practische banen. Spr. zegt met genoegen te kunnen vermelden dat, althans dc laatste maanden, in deze gemeente ook rekening is gehouden met de praktijk, echter niet dan nadat eerst lal van klachten waren ingekomen over de al te strenge keuringen in deze gemeente. En daar zachtjesaan het tijdstip begint te na deren, waarop definitief besloten zal moeten tot al of niet aansluiting bij Leiden, waar schuwt spr. voor te groot optimisme in deze. Volgens spr. is het niet buitengesloten, dat men in Leiden zeer gesteld is op onze aan sluiting en men dus daarom zoo inschikke lijk te werk gaat. Of dit ook na de définilievo beslissing zoo zal blijven, is volgens spr. een zeer groole vraag, zelfs een onwaar schijnlijkheid. Verder wijst spr. op de groote kosten, die verbonden zijn aan aansluiting bij Leiden. Volgens hem worden nergens in den omtrek zulke hooge keurloonen betaalt als in onze gemeente. Bij informatie in vier omliggende gemeenten is spr. gebleken, dat daar de keurloonen vpor een goedgekeurde koe varieeren van f 2.50 tot f 6,'terwijl er hiër f 8 voor betaald wordt. En daar reeds eerder geweigerd is een maximum bedrag vast te stellen is volgens spreker' de "kans groot, dat de loonen na aansluiting bij Leiden eerder zullen s'tij* gë'n -dan dalen. Als de Raad, zooals spr. hoopt, het voorstel van B. en W. niét steu nen zal en de veehouders dus weer een eigen keuring zullen hebben dan weet epr. reeds wat dan te dóen. Er heeft zich na melijk weer een rijksveearts in deze ge meente gevestigd, die dus zeer gemakkelijk de leiding zou kunnen krijgen over de keu ringen. Deze maatregel heeft dan het voor deel, dat do veearts ook beteren kijk krijgt over den veestapel en bij ziekte onder bet vee spoediger zal kunnen constateeren welke middelen ter bestrijding hij aan moet wenden. Spr. wekt dus allen op te stem men voor eigen keuring, temeer, daa-r een veearts uitsluitend door bij ziekten op te treden in een gemeente als deze geen be hoorlijk bestaan kan vinden, terwijl, als hij de keuringen er bij krijgt men hem niet met subsidie zal hoeven te vragen toch as jeblieft tc willen blijven. Dit alle zijn de voordeelen die spr. opsomt als verbonden te zijn aan eigen keuring. Spr. ontkent niet dat er ook nadeelen zijn, maar zegt deze door een geregeld en goed ingericht bestuur toch heel gering te kuaineh maken. Ten Slótte brengt spreker te berde dat bij besluit tot eigen keuring een scliado- iocsste'ling moet worden aangeboden aan Leiden. Spr. betreurt dit wel maar rekent •op' liet hoogstaande karakter van den Dir. van het Openbaar Slachthuis te Lei den om die schadeloosstelling zoo billijk moge'ijk te doen zijn. De heere Los en de Vette zijn liet met den heer Verwey eens, en verklaren zich tegen continueering van het contract. Do hreien Van Dooren, Rietbroek fcn De Jong vallen den heer VeTWey geregeld aan ever zijn ge-voerd betoog door het te gendeel to bewijzen. De Voorzitter wijst nogmaals op de goede functionneering van den keurings dienst van Leiden waar zelfs des Zondags wordt gekeurd en geeft den Raad ernstig in overweging het contract niet te verbre ken, ook al niet uit financieel oogpunt. Dc heer Verwey gelooft dat het wel los zal loopen met Leiden wat betreft de fi- naneieele gevolgen. Spr. geeft als zijn per soonlijke meening te kennen dat de cijfers in het rapport wel wat zwart afgedrukt zijn, doch dat indien B. en W. met Leiden in onderhandeling treden het zoo'n vaart niet zal loopen. Tot slot ontstaat er nog een heftige discussie tusschen den Voor zitter en den heer Verwey in verband met de opmerking van den Voorzitter, dat de heer Verwey zich niet eens verwaardigd heeft waar het gold zoo'n belangrijke zaak, de stukken te komen inzien. De heer Verwey acht zich beleedigd over deze opmerking en zegt nog niet alles to hebben medegedeeld wat hem op zijn hart ligt. Spreker wijst op het feit dat in Rijp- wetering gedurende de laatste tyee maan den slechts wekelijks een varken ter keu ring-wordt aangeboden, -terwijl voorbeen 3 a 4 varkens aangegeven werden. Tengevolge van deze smokkelarij,. hetgeen spr. afkeurt, wordt minder keurloon ont vangen, hetgeen noodzakelijk moet leiden tot achteruil gang van den keuringsdienst van Leiden. De heer de' Jong vindt dit gezegde een klap in het gezicht van de boeren en de slagers, die zelf zulk een wantoestand in do wereld helpen. De Voorzitter vindt dat er nu voldoende over deze zaak is gesproken en brengt het voorstel van B. en W. in stemming. Het wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Bouwmeester, J. van der Geest, Los, de Vette, Verwey en Rotteveel. Punt 3. Wijziging van de begrooting. Z. h. st. goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het gemeentebestuur van Leiden houdende toezending van dè be grooting van den Keuringsdienst van Wa ren voor het dienstjaar 1924 en een schrij ven van heeren Ged. Staten, houdende ver zeek om de gemeentebegrooting dienst 1924 tijdig in te zend,en. Beide missives werden voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Los of er bij B. en W. reeds plannen zijn om de zijsloten vanaf Roelofarendsveen tot Oude- Welering te dempen. Spr. vindt zulks voor het behoud van den weg wel gewenscht. De Voorzitter zegt dat dit punt in het na jaar weer ter sprake zal worden gebracht voor werkverschaffing. Spr. is nog steeds in- onderhandeling met het Rijk. De heer Rotteveel vraagt of de polder eenige werkzaamheden mag verrichten bij de brug te Oude-Wetering, welke thans her steld wordt. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar mits de polder zelf de kosten betaalt. Hierna sluiting. HAZERSWOUDE. B u r g e ,1 ij k e Stand. Bevallen H. P. Kaptein, geb. Heemskerk,z. J. A. de Jong, geb. Vernooij, leveril. aang. d. C van der Els.t, geb. Groene weg, z. Ondertrouwd: G. Metselaar, jm. .23 j. en M. van Leeuwen, jd. 23 jr. Getrouwd: B. Th. Pont, 21 j. en J. Stra- ver, 22 j.J. Kersbergen, 36 j. eft A. Schaap 36 j.P. A. Ruijs, 23 j. en L. E. Meskemper 20 jaar. OverledenM. M. Kaptein, jd. 73 jr. TER AAR. Geboren: Theodorus, z. v. Th. Vala en A. H. Roesenburg; Petronella Gerarda, d. v. W. J. van der Hoorn en A. M. van der Poel; Cornelia Maria, d. v. J. Lek en H. W. van Beek; Herman, z. v. J. van Eijk en N. M. Boer. Levenl. aange geven dóchter wan O. Egberts en A. M. Kernpers. Gehuwd: A. Punt en M. C. Boekensteijn. RECLAME. Wees liever verstandig dan spijtigwaarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen ge kocht Dit geneesmiddel wekt do lover op, regelt do vloeiing der gal, -draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt do ingewanden werkzaam. Dit beduidt reyiër bloed, betere ze nuwen en een kei dor cl er hoofd. Prijs per flaeon van yijftig versuikerde pillen f 0-65 in apothe ken cn drogistz^kpip. 1549 HAARLEMMERMEER. Verslag van het G.E.B, Aan het uitgebrachte verslag van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf van deze gemeente over het jaar 1922 kunnen de vol gende mededeelingen worden ontleend In heb afgeloopen jaar 1922 is de bouw van het geheelc laagspanningsnet, zooals dit aanvankelijk geprojecteèrd was, gereed gekomen. De laatste transfórmatorenhuis- jes werden afgemonteerd; zooda-t achter eenvolgens onder stroom konden Worden gezet de leidingèn' laugs den Spieringweg (noord) op 18 Februari 1922, langs den Spieringweg (Zuid) op 16 Maart 1922, nabij het stoomgemaal ,,Do Cruquiiis" op 8 April 1922, langs den Aalsmeerderweg (zuid) op 20 Juni 1922. In de navolgende buurtschap pen werden nieuwe straatverlichtingsnetten gebouwd en in werking gesteld: Hillegom- merdijk op 25 Maart 1922, Bennebroekerdijlc op 25 Maart 1922, Cruquiusdijk op 8 April 1922. en AalsmeerderdijkLeimüideïdijk op 20 Juni 1922. Dè overdracht van het net had plaat-s op 24 Juni 1922 op liet raadhuis' te-Hoofd dorp. Op denzelfdeh datum kou ook heb nieuwe administratiegebouw in gébruik ge nomen worden. Met het gemeentebestuur van Aalsmeer werden onderhandelingen gevoerd over de overname van het net langs den Aalsmeer derdijk. Bij het opmaken van dit verslag was intusschen overeenstemming bereikt, zoodat de verbruikers aan bedoeld netge- deelte op het net van deze gemeento zul len kunnen worden aangesloten. Met de gemeente Alkemade werd een con tract afgesloten, betreffende den netbouw en de stroomlevering aan de buurtschap Kaag. Het aantal aansluitingen voor licht mag zeer bevredigend genoemd worden en waren er in den bcginnne nog «enkele twij felaars, ook deze komen nu langzamerhand met het verzoek om aansluiting. Het mag eveneens een verblijdend tceken genoemd worden, dat, nu het tarief voor kracht stroom aanmerkelijk verlaagd is, het aan tal krachtverbruikers gestadig toeneemt. Na eenige proefnemingen is het gelukt een inrichting teconstrueeren waarmede heb den loondorscher, die zijn lompe, ouder- wetsche locomobiel heeft- vervangen door een handig-verplaatsbaren electromotor, mogelijk is den benoodigden stroom met tusschenschakcling van een meter direct van de buitenleiding af te nemen. Aan een geleidingspaal in de nabijheid van de boer derij, waar de loondorscher werken moet, wordt vanwege liet bedrijf een contactin richting aangebracht waarom hij dan zijn motor kan aanschakelen. Deze contactin- richtingen worden in eigen werkplaats ver- vaardigd. Op 31 December hadden 3 loon- dorschers hun bedrijf electrisch ingericht, terwijl 31 aansluitingen daarvdor werden gemonteerd. Het aantal storingen was gering. De prijs van stroom voor licht werd gebracht van 50 cent op 45 cent per K.W.U. voor ver warming van 25 cent op 16 cent per K.W.U. Bovendien werd het aantal lampen als ba sis een jaarverbruik vastgesteld; dit ver- biuik wordt niet verplichtend gesteld, maar op de meerdere afgenomen K.W.U. wordt een reductie van 10 cent per K.W.U. ge geven. De prijs van krachtstroom voor kleine motoren bleef onveranderd op 30 per K.W.U. Voor de grootere motoren, dus in hoofdzaak voor de dorschinstallaties, werd de stroomprijs aanmerkelijk verlaagd; te vens verviel om practische redenen de on derscheiding der verschillende landbouw bedrijven naar het aantal hectareD. De prijs varieert van 25 cent tol 9 cent per K.W.U. naar gelang van het aantal afgenomen K. W.U. Eveneens werd de huur voor de dub- beltairiefmcters en de krachtmeters ver laagd. De uit den gemeenteraad benoemde com missie voor het electriciteitsbedrijf bleef ongewijzigd; zij was op 31 December als volgt samengesteld: burgemeester mr. A. Slob voorzitter; Chr. van den Heuvel, K. Kistemaker, P. Ouwerkerk, W. Scheffer en H. van Schooten leden. Het aantal geïnstalleerde transformato ren ten dienste der stroomvoorziening be droeg 65 stuks met een totale capaciteit van 1680 K.V.A. Dc totale lengte van het laagspannings net bedroeg 198265 meter. Het bovengrond- scho net had een lengte van 191547 meter, terwijl de lengte van den ondergrondschen kabel bij waterdoorgangen en verbindingen van transformatorenhuisjes met de opslijg- punten bedroeg 6718 meter. In het net werd in totaal verwerkt o.a. 79232 K.G. koper van diverse doorsneden; 4902 houten palen van 9 tot 12 meter; 26200 diverse isolatoren. Het telefoonnet dat voor gezamenlijke rekeniDg van het P.E.N. en hét gemeente lijk electriciteitsbedrijf werd gebouwd, heeft een lengte van 114815 meter dubbeldraden. Er werden op aangesloten 47 toestellen. Het aantal lichtaansluitingen op 31 De cember bedroeg 3865 (vorig jaar 2935), ter- droeg 255 (vorig jaar 137) met inbegrip van 31 contactverbindingen voor loondorschera Bij de gebruikers waren op 31 December in totaal 4085 meters geplaatst. Het aantal aangesloten motoren bedroeg 270 (vorig jaar 155) met een totaal vermo gen van 1211 P.K. Het stroomverbruik was verdeeld als volgt: voor licht 253553 K.W.U. (vorig jaar 150777), voor kracht 65829 K.W.U. (vorig jaar 26672), voor verwarming 47326 K.W.U. (vorig jaar 16240), voor straatverlichting 21888 K.W.U. (vorig jaar 10871). Er waren 287 lantaarns voor straatver lichting geplaatst.' De balans over hét afgeloopen jaar beT draagt in ontvang en uitgaaf f 1.456.111.84. Zondagnacht is ingebroken bij den landbouwer v. d. L. aan den Sloterweg, al hier. De dief maakte zich meester van een nog in uitstekenden slaat vcrkeerer.d dames- rijwiel. De, poliüe' stelt een onderzoek in. De heer K. Bark, te Aalsmeer, is ge slaagd voor het, examen voor het polilie- diploma van den Alg. Neder!. Politiebond. IIILLEGOM. De heer J. Heemskerk heeft zijn benoeming lot lid van den ge meenteraad alhier aangenomen, maar vóór zijn installatie heden, Dinsdag, zou dat gebeuren heeft hij al weer bedankt. Zijn opvolger van de R.-K. lijst is de heer F. A. J. van Gennep. KAT WIJK-AAN-ZEE. Van de irawl- visscherij kwamen Maandag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW 170 met f 689, KW 137 met f732, KW 69 met f 535, KW 48 met f679, KW 155 met f828, en KW 57 met f 374 besomming. De alhier gevestigde Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingen-Verkeer, heeft een goed werk verricht door' het aan den Wasschenaarschen weg plaatsen van een wegwijzer, dienende tot directe verbin ding met deze gemeente. Ongetwijfeld komt dit het verkeer ten goede, daar hierdoor het verkeer door nauwere wegen wordt vermin derd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Rijnsent, is benoemd lot 1ste onderwijzer aan de Chr. School te Aal ten. LISSE. Door de politie alhier werden een tweetal 13-jarige jongens aangehouden, n.m. S. de Groot en G. van Hattem. Beiden gaven ze op te Rotterdam op een vrachtauto te zijn geklommen, om zich alhier af te laten glijden. Beide jongens werd alhier nachtver blijf verschaft. Maandag wórden zij op transport gesteld naar Rotterdam. Zondagavond kreeg de autobus naar Haarlem, nabij Vreewijk averij aan het sluurtoeslel, waardoor de wagen plotseling een rechten hoek makende, in de haag te recht kwam van den heer B. Grullernahs'. Fr vonden geen persoonlijke ongelukken plaats. De wagen had nogal belangrijke schade. NOORDWIJK. Bij afwezigheid of ont stentenis van den burgemeester zal de heer H. Lielferink optreden als loco-burgemeester NOORDWIJK-BINNEN. Gisteren heeft de architect Joh. Kortland Fzn., te Ermelo, in het „Hof van Holland" den bouw aan besteed van het tweede gedeelte van de Dr. Mr. Willem van den Bcrgh-stichting in de Klei, alhier. Het betrof thans den bouw van een paviljoen met een school. De aanbeste ding geschiedde voor rekening van de „Maatschappij voor Opvoeding en Verple ging van achterlijke kinderen en idioten". Er waren 29 biljetten ingeleverd. De laagsle inschrijver was W. van den BosCh, te Dord recht, voor f 152.770. OEGSTGEEST. Burg. Stand. Geboren: Guurtje, D. v. P. Oudshoorn en A. Hulsbos. Gehuwd: M. C. W. van Gent en M. P. van Beek, beiden te Oegslgeest. Overleden: P. M. A. Hoofd 77 j., geb. met Wa. Vlasveld. C. M. Lubbe 79 j., wed. G. Zeestraten. C. M. Derksen 9 j. C. Rigler 76 j. H. Ottens 9 j. SASSENHEIM. Kerk', bericht. Ds. C. J. B. GToes, Chr. Ger, pred. te IJmuiden, hoopt D.V. Woensdag des avonds 8 uur in do zaal ven den heer B. Hoogstraten te prediken. VOORSCHOTEN. Ten nadeele van heer K. is een luik ontvreemd. ZOETERWOUDE. De prijs der sumptiemelk is wederom met een cent liter verhoogd. Bij den heer B. alhier hebben fruit ven een peereboom geheel van haar vru ten beroofd. Van de daders zijn er eenn bekend. Naar we vernemen zijn er enkele woners in het Westeinde niet genegen aan de gemeente vergunning te verleen tot het leggen der waterleidingbuis in j aan hun in eigendom toebehoorenden w, Het is niet onmogelijk dat hierdoor de drin watervoorziening van het Westemde nog tot stand zal komen. De gemeenteraad vergadert Donderd morgen om half tien. De agenda luidt: Bec-ediging raadslid. 2. Nolulen 3. Va, stelling gcmeer.le-begtooting 1924. 4. Verz,, van het R K. Schoolbestuur in dc Zuidliu, om beschikbaarstelling van gelden voor d bouw eener nieuwe meisjesschool. 6. V« stel van B. cn W. om het met dc gemeet Leiden gesloten contract inzake de Vleest keuring voor den lijd van 5 jaren tc vc lengen. 7 Uitbreiding waterleiding Schei keiweg. 8. Uitloling van 10 obligation geldlecning, ad E 42000. 9. Rondvraag. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaclit Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven De overweg bij het Station, de politie en de gemeente. Sedert een week tracht de politic verti lering te brengen in het verkeer op dev. overweg met enkc|c goede, maar, helaa ook met -ondoelmalige en onrechtvaardii middelen. Tot de eersten behoort het doe stilhouden van ieder, die nog den weg oversteken als de bel-reeds luidt hoe aangenaam dit somtijds is, het slijhoude wordt geëischt in de Spoorwegwet en is bc vendien noodzakelijk voor snelle sluiting. Tot de nieuwe werkwijze der politie hoort haar bevel aan bijna ieder voertuig dat van Leiden komt, omdoor de nauwi opening bij het seinhuis te gaan. Ik was op een willekeurig oogenblik getuige vad dat een automobielbcsluurder, rijdende me matige snelheid naar de linker-hclft van rechter-deel van den overweg, zooals eei goed automobilist betaamt, plotseling écB zwaaiende politiehond ziende, natuurlij onmiddellijk stilhield juist er achter derde een molorwielrijder. Alleen door trt toeval, dat deze man handig was, voorkva hij een botsing meLhet zich voor hem 1* vindende door de politie gehinderde v«j tuig. Een andere maal begreep de auto?> bielbesluurder den wensch met de poUie hand eh kroop door de nauwe opening, van zelfsprekend plotseling den pas .afsnijden aan allen,, die zich reeds bij de na u-We OPt ning bevonden. Deze dwingelandij zal leiden tot' ken, niede doordat druk verkeer met li maand October Ook na de schemering plai! vindt. Bij een doelmatige regeling van het TC keer zijn voetgangers en handkarren aai gewezen op de uiterste rechterzijde van t rechler-weghelftde automobielen en n; wielen links naast dezen. Hoe kan de I» lilie er toe komen de uiterste rechterzijdi waarheen zij de voetgangers stuurt, oo! nog voor automobielen en vrachtwagen aan te wijzen. Splinters en menschenbloa zullen het gevolg zijn, als een voctganje iels naar links gaat, of struikelt over langs- en dwarsrails, of wel, indien eei zware automobiel van de geweldige los rondte, die de straat daar heeft, wegglijd! Bijsturen kan nietaan weerszijden staal ijzeren palen. De hier toegepaste handelwijze gaat lijn recht tegen een goede verkeersregeling politie late de van Leiden komende autora» biolen en wagens op de zuid-westelijk tramrails. I-Iiertoe behoeft zij niet te beve Jeniedere goede automobilist doet da uit zichzelf. De Opening hij het terrein val de Haarlemsche tram is wijderkleim automobielen kunnen naar rechts en daar daardoor 'gaan, als daar geen voetganger zijn. Door een verzuim, gepleegd ten tijde val den aanleg van de eleclrische tram nas Uijnsburg e.v., is niet gezorgd voor een be hoorlijken weg voor de voetgangers aan d< rsoord-oost-zijde. Dit verzuim had, lioe ooi hersteld behooren te worden bij de verande ring van de perrons en de sporen van he station Leiden. De meest noodzakelijke en eerste werke lijk goede daad ten behoeve van een behoor lijke verkeersregeling zal zijn het maken vai een verbreeding ter breedte van nngevee twee meter buiten het tramwagen-dwars profiel aan de noord-cost-zijde. Met goedei wil, verplaatsing van twee dunne en cci dikken bovenleidiigmast, een drietal ran geerseinen en twee afsluitboompjes zal d verbinding tusschen het voetpad van dei Riinshurgcrweg en dat van den Stationswei tot stand gebracht kunnen worden. Dat gemeente Leiden aanpakke 1 Hoewel het meerendeel der fietsrijder reeds vele jaren over dezen overweg rij" zonder ongelukken te veroorzaken, tracht® politie ook over de wielrijders haar mach te doen gelden. Dat zij dezen maant recW tc houden en langzaam te rijden, is volw men juistechter is de dwang om wielrt ders naast hun rijwiel fe doen loopen strijd te achten met de Motor- en RijwieW aet steunende op een andere wet en oh noodig.' Immers, een fatsoenlijk wielrijder sa1 zeer wel, op het rijwiel gezeten, ook h' eenige drukte, den overweg overgaan zonde anderen fe hinderen.ot de orde te versterf Het schijnt niet tot de politie door te dn» gen, dat een wielrijder op hot rijwiel nu der plaats inneemt dan een naast het wiel. Ook heeft zij geen acht geslagen op strekking van de Motor- cn Rijwielwel, het lijden zonder twijfel toestaat op he

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6