Maandag 24 September 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. De vergane Katwijksehe Loggers. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws1 van heden. PRIJS DÉR ADVERTENTIEN: 80 Cts. J) er regd. EiJ regGlabramement EelangriiK latfeirefi priis* 1? |j Kloin© acLrertentiStf, Uitsluitend bij Toormlbe* [taling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts.. bij eea maximum aantal woorden, van 80. ji Incasso volgens póstrecht. Voor eventueel© oih Bending van brieven 10 Cts. porto te betalen» B owijsnammer 6 Gts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postcli&qne- en Girodienst No. S7055. Postbus No. M. PRIJS DEZER COURANT: - t Voor leiden g. S nmd. X 2.35, g, weeE X ö.fl; Eoiten Telden, waar agenten gevestigd rijd/iy" ter weeK Oré] Franco pejf post J, 2.55 rfi portokosten^ Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19493. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, ,Vischmarkt 18 (telef. 1225) is DINSDAG verkrijgbaar VERSCHE HARING a f 0.13, SCHELV1SCII a 10.16 en SCHOL a f 0.18 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 24 September 1923. SPEELTERREIN BIJ DE WILHEL- MINABRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, in ver band met de a.s. 3-October-viering, het speelterrein nabij de Wilhelminabrug, vanal heden voorloopig niet meer toegankelijk is. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1923. SCHOORSTEENEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren de ingezetenen aan hun ver plichting om stookplaatsen, schoorsleenen of andere rookleidingen, waarvan gebruik gemaakt wordt, ten minste tweemaal 's jaars te doen reinigen. Nicl-nakoming dezer verplichting wordt, ingevolge art. 38 der verordening tot voor koming van brand, gestraft met een geld boete van ton hoogste tien gulden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1923. Teneinde de nagelatm betrekkingen der migekomen opvarenden van de loggers K.W. J42 en K.W. 46 tegemoet te komen, dringen wij ei bij een ieder op aan giften aan ons tmrean te willen storten of per Giro, post wissel of andere wijze te willen toezenden. Reeds in kas 1479.50. Heden ontvangen: C. P. te L. f 5.—. C. C. U. te L. f 2.50. N. N. te L. f 5.—. D. te L. f2.50. G. K. te L. f 1. M. L. II. le-L. 12.—. A. v. D le G. fö. Dames J. te L. f 2.50. J. C. H. te L. f 5,—. II.-club te L. f2.50. Dames Z. te L. f 2. B. de K. te L. f 5— Kinderen B. te O. f 5. v. d. W. te L. 11.—. Dr. S. te L. f5.— Mevr. K. If. te L. f 2.50. B. N. B. te L. f2.50. Dames v. d. L. te L. f 7.50. P. L. te V. f 10.—, S. F. te L. f 2.50. In ons blad van morgen zullen wij de laatste stortingen, welke heden nog mochten inkomen, pnbliceeren en tevens het totaal ontvangen bedrag. DE DIRECTIE. De „L.A.W.E.T." Tot motto voor de eerste étalage-tentoon stelling, uitgaande van de Yereeniging tot instandhouding der „L.a.w.e.t." te Leiden, koos het" bestuur: Leiden Aanschouwt Wat Eendracht Toont, welke woorden den gan- schen duur der tentoonstelling aan den wand in de groote zaal prijkten, boven de étalages uit. Toen wij daarop de aandacht vestigden, wisten wij nog niet hoe Leiden op dit eerste pogen daartoe zou reageeren. Thans kun nen wij in den verleden tijd spreken. Leiden heeft aanschouwd en niet alleen Leiden. Ook uit de omliggende en verder afliggende ge meenten zijn honderden naar de L.a.w.e.t/' gestroomd en zóó kon op den sluitingsavond de voorzitter mededeelen, dat niet minder dan 13,388 betalende bezoekers deze ten toonstelling eenmaal of meer malen hebben bezocht. Daarenboven heeft het bestuur ruim 450 vrijkaarten verzonden, waarvan ongetwijfeld ook een goed gebruik is gemaakt, terwijl nog anderen uit hoofde hunner verhouding tot de „La.w.e.t" vrijen toegang hadden, zoo dat wij zeker niet overschatten, als wij het letaal aantal bezoeken aan de tentoonstelling op ongeveer 15,000 slellen\ Daaruit spreekt reeds het'succes van deze „L a.w.e.t." en het toont tevens aan, dat zij waard was bezichtigd le worden. Want al wórdt iets groot opgezet en mét klinkende fanfares aangeprezen, als het niet beant woordt aan het doel, dat men er mee be oogt, gaat de belangstelling eiken dag meer kwijnen. Hier is het tegendeel gebeurd; be wijs, dat de tentoonstelling goed was. Het succes heeft zich ook uitgebreid over de inzenders. Op onze wandelingen ontmoet ten wij bijna zonder uilzondering tevreden menschen. Er zijn zaken gedaan, relaties aangeknoopt, en daarom is het ten slotte te doen. Daarin ligt de hoofdvoorwaarde voor het voortbestaan der instelling want welk goed jsakenman gaat meer dan een week lang buiten zijn winkel exposeeren, wanneer hem .dit geen behoorlijk financieel voordeel ople vert? Een ander voordeel, daaraan inhae- rent, komt den winkelstand in het algemeen en eindelijk ook de maatschappij zelf ten goede. Er gaat voor den winkelstand van een tentoonstelling als deze een opvoedende kracht uit en het gevoel vax* saamhoorig- heid, dal" al lang door onderlingen naijver en concurrenlienijd werd onderdrukt, wordt er door versterkt. Het spreekt daarom vanzelf, dat het be stuur, hetwelk mefr zulk een onverbeterlijke wijze de zaak heeft opgezet en geleid en daarmede reeds den winkeliers een navol genswaardig voorbeeld heeft gegeven, met groote voldoening op deze eerste „La.w.e.t." kon terugzien. Daarvan heeft het Zaterdagavond bij de sluiting op welsprekende wijze uiting ge geven. De toeloop was ook den laatsten dag we der bijzonder groot. De vanwege de groote belangstelling op Vrijdagmiddag nog eens herhaalde kinder voorstelling had eveneens een overdruk be zoek. En 's avonds kwamen de menschen weer hun belangstelling loonen, die zich ten slotte concentreerde op het Cabaret. Deze laatste voorstelling, toen de „L.a. w.e.t." nog gehouden werd voor het publiek, zette nog de kroon op al de vorige avonden. Zonder eënige medewerking van andere ar- tisten waren het ditmaal Pisuisse en zijn drie kameraden, Jenny Gilliams, Paub Collin en Henk Sluurop, die den geheelen avond met enkele oude en veel nieuwe voordrach ten van vroolijke, doch ook wel ernstige kunst, het publiek deed genieten. Tijdens de pauze had een huldiging van het viertal plaats door het bestuur der „L.a.w^.t" Den heeren Pisuisse, Collin en Slurop werd een krans aangeboden en aan Jenny Gilliams (mevrouw Pisuisse) een keu rige bloemenmand. Doch daarbij bleef het niet. Met een zeer waardeerende toespraak van den voorzitter, die daarin deed uitko men, dat het cabaret steeds de groote at tractie is geweest en daar die medegewerkt heeft lot het welslagen van de „L.a.w.e.t.", bood dezen mevrouw Pisuisse een artistieke schemerlamp aan en aan den heer Pisuisse twee zilveren candelabres, terwijl de twee andere heeren uit zijn hand elk een lede ren zakporlefeuille ontvingen. Het publiek bezegelde deze aanbieding met een overweldigend applaus, waarop het gezelschap reageerde met na de pauze een zoo goed' als geheel nieuw repertoire te ge ven. waarbij door den leider voordrachten en liederen werden ten gehoore gebracht, nog niet eerder door hem gegeven. De erkentelijkheid van het bestuur strekte zich ook uit over de muzikanten, die door hun muziek iü de benedenzaal in den mu ziektempel en 's avonds bij de cabaret-uit voeringen in den foyer zooveel tot den luister van de „L.a.w.e.t." hadden bijgedragen. Aan den leider van het viertal die door zijn uitnemend vioolspel zijn bekwame medehelpers weet te bezielen, zoodat naar hun muziek te luisteren op zichzelf al een genot is, bood de heer Cahen in hartelijke bewoordingen een lauwerkrans aan. Toon deze musicus daarmede werd om hangen, ging er een daverend applaus in de zaal op. liet' publick wist de prestaties van het keurig strijkje ook te waardecrcn. Na het cabaret bleven het bestuur, de afgevaardig den var. de drie middenstandsvereenigingen de standhouders en^een aantal genoodigden nog in den foyer bijeen. De heer Cahen hield daarbij' een vrij uit voerige rede, waarin hij achtereenvolgens dank bracht aan de drie middenstandsver eenigingen, die door haar medewerking aan de tot-stand-koming dezer „L.a.w.e.t." heb ben getoond, dal zij hebben begrepen, dat eendracht macht is en dat alleen door onder linge samenwerking br voor den midden stand iels blijvends goeds tot stand kan ko men. Zij hebben nu kunnen cohstaleeren, dat zij, door zich bij de „L.a.w.e.t." aan te sluiten, niet het paard yan Troje hebben binnengehaald, maar een begin hebben ge maakt met' het dienen van hun eigen ge meenschappelijke belangen, aan de Pers, die door haar uitvoerige en waardeerende pu blicaties over de „L.a.w.e.t." het publiek ge regeld op de hoogte hield, en ten slotte lest best aan de standhouders, die zich hebben ingespannen orn mei het beste uit hun maga zijnen op de meest artistieke wijze voor hel" licht te komen, en die aan het publiek heb ben getoond dat het niet buiten de gemeente behoeft te gaan tot het doen van inkoopen. Zich tot bijzondere personen richtend, die het bestuur in het volbrengen zijner taak hebben bijgestaan, noemde hij in de eerste plaats rar. Goehergh en de candidaat-nola- rissen de heeren Mallhijs en De Jong, die bij de bepaling van de prijswinnaars onder de bezoekers hun steun verleenden, de ge meentelijks autoriteiten, waaronder in het bijzonder de ambtenaren, de heeren Delfos, die voor de belastingen zorgde, De Goederen, die de zorg der Stadszaal ter harte heeft te nemen, de commandant en onder-comman dant der Brandweer, die maatregelen troffen tegen brandgevaar, den heer Ebbink, direc teur van de Manége, die de paarden voor de herauten, die den volke de opening dezer tentoonstelling bekend maakten, welwillend afstond. Ilij hoopte ook op diens medewer king te mogen rekenen, wanneer ter gelege ner tijd de Yereeniging weder een winkel week, een étalage-wedstrijd of een reclame optocht organiseert. Verder gedacht hij nog den drukker .en verspreider van de 20.000 programma's, den heer Eduard IJdo den heer Lau, die voor een keurige aankleeding der zalen had ge zorgd, en de heeren Arnoldus en Hoogeveen, aan wier aanwijzingen, en steunverleening de standhouders zoo veel te danken hadden. Eindelijk sprak hij met groote waardeö- ring van den pachter der Stadszaal, den heer Van Ingen Schenau, die altijd voor het bestuur klaar stond, en vergat pok niet, den trouwen suppoost Linschooten, wien de zorg voor de zalen nooit te veel was. Bij al deze lofuitingen betuigden de aan wezigen herhaaldelijk door applaus hun in stemming. Komende tot zijn medebestuurders bracht hij dezen dank voor hun medewerking, waardoor zij hem de taak van voorzitter zoozeer hadden vergemakkelijkt. In het bij zonder noemde hij den secretaris, den heer Vlieland, die de gansche week onafgebroken zich moest geven aan de „L.a.w.e.t." Dat hij dit kon doen, dankt het bestuur aan diens cchtgenoote, die zijn taak in den winkel van hem overnam en hem ook verder bijstond. Hij bood mevrouw Vlieland daarvoor een flacon odeur aan (applaus.) Eindelijk richtte hij zich met waardeering lol mevrouw Mulder, die haar man als be stuurslid had vervangen, toen hij vlak voor de opening door een ernstige ongesteldheid werd aangetast, en constateerde met vreug de, dat de heer Mulder, met wien het overige bestuur prettig samenwerkt, goed vooruit ging (applaus.) Eindelijk kwam hij nogmaals terug op de prettige samenwerking met de houders van stands, die moeite noch kosten hebben ont zien, om de eer van den Leidschen nering doenden middenstand hoog le houden. Er volgden op deze geestige toespraak, die al hield zij feitelijk alleen lofuitingen in, allerminst eentonig was, vele malen her haalde luide toejuichingen. Het spreekt van zelf. dat er op deze rede van verschillende kanten antwoorden volg den, die steeds een woord van hulde inhiel den aan het adres van den voorzitter, wiens zin voor organisatie en kalm en beleidvol optreden in alle toonaarden werd herhaald. Voor de Christelijke Middenslandsvereeni- ging voerde de heer Van der Steen het woord die, namens zijn Vereeniging er zijn voldoe ning over uitsprak, dat de tentoonstelling niet des Zondags was geopend. Vol vertrou wen in de leiding van het„L.a.w.e.t."-be- 8luur bleef zijn Vereeniging gaarne verdere medewerking verleenen. De heer Korteweg sprak als voorzitter van de neutrale organisatie zijn groote voldoe ning over het „L.a.w.e.t."-besluur en met name voor den voorzitter uithetzelfde deed namens het bestuur der R.-K. Vereen. „De Hanze", de heer Van Noortterwijl de heer Van Luyken, uit naam van alle stand houders den heer Cahen dank bracht voor het vele, dat hij voor het welslagen heeft gedaan en hem alvast een krans aanbood. .Een tweede huldeblijk hield hij voor het 6ouper in petto. Er volgde bij deze aanbieding weder luid applaus, dat ten slotte in een warme ovatie voor den voorzitter -oversloeg. Uit naam van de Leidsche Pers bedankte de heer Sijtsma het bestuur en de standhou ders voor de prettige samenwerking, waar door het bezoeken der „L.a.w.e.t." en het maken van verslagen er over een aange name laak werd. De voorzitter deed vervolgens nog eenige mededeelingen met betrekking Ipt het nu Volgende souper voor bestuur, standhouders en genoodigden, en zeide lot de aanwezige leden, dat er 's Zondagavond nog een samen komst voor de leden zou zijxn, waarbij de heer Pisuisse en zijn kameraden weder zou den optreden en dat vermoedelijk ook wel zou worden gevolgd door een souper. Daarmede was het officieele gedeelte af- geloopen en de toon werd hoe langer hoe op gewekter, wat zich vooral manifesteerde in menigen dans. Eerst na middernacht namen ongeveer een 140-tal personen plaats aan den keurig aangerichte disch, dat met een tafelrede door den voorzitter werd geopend, waarop een groot aantal speeches volgden, terwijl er af en loe lustig werd gedanst. Wij kunnen niet alle toasten vermelden die in den loop van den nacht werden uil- gebracht, en volstaan daarom met de mede- deeling, dattïoor het dochtertje van den heer Van Luyken namens alle standhouders de jonge Vereeniging een banier werd aange boden. Daar deze echter nog niet gereed was gekomen/werd den voorzitter'een model er van overhandigd, waaruit bleek, dat het een fraai doek zal zijn, uit zijde vervaardigd, in de Leidsche kleuren, wit, rood, met een zil verkleurig geborduurde inscriptie in het midden. Het geschenk ging vergezeld van een album, bevattende de namen der deel nemers. Het werd onder gejuich der gasten door den voorzitter aanvaard. Ook op den heer Pisuisse met zijn kame raden, die mede aanzaten, werd een toast uitgebracht, waarop deze met een krachtige speech, waarin hij den middenstand als een onmisbaren schakel in de samenleving schelste, antwoordde, en in het bijzonder een dronk wijdde aan den Leidschen mid denstand, welken hij op deze „L.a.w.e.t." van de beste zijde had leeren kennen. Het was ongeveer zes uur in den morgen stond, toen de voorzitter dit samenzijn sloot en de gasten hoogst voldaan over de gast vrijheid van het „L.a.w.e.t."-bestuur naar huis gingen. De avond van gisteren was ook weder zeer gezellig, doch droeg een nog meer in tiem karakter, zoodat wij ons ontslagen achten hiervan verslag te geven. Ten slotte nog dit: De 12000ste bezoeker, de heer G. Boswin kel, Wilhelminapark 4, Oegstgeest, ontving een zilveren armband-horloge; de 12500ste bezoekster, mej. A. Wessels, Heerenweg 201 te Lisse, een barometer, aangeboden door de firma J. G. van Deene, Breestraat 12; de 13000ste. bezoekster, mej. H. Nlewuhner, uit Borgholzhausen, bij Bielefeld, tijdelijk werk zaam in „Rijngeest", een electr. strijkijzer. Voor de lijsten der anderè geschenken, zie men de advertentie. De geschenken van Zaterdag en ook de pog niet afgehaalde van vorige dagen kun- itóü nog déze week; afgehaald wofden aan het secretariaat der „L.a.w.e.t.", Nieuwe Rijn No. 50. Buiten de extra-geschenken aan eiken 500slen bezoeker zijn in totaal 300 geschen ken voor programma-houders beschikbaar gesteld. Het groote extra-kinderfeest' legen lagen toegangsprijs, vindt a.s. Zaterdag 29 Sept. in de Stadszaal plaats. Alle kinderen zullen dan, evenals op de „L.a.w.e.t.", aardige geschenken krijgen. Men zie de desbetreffende advertenties in den loop van deze week. De opbrengst der op de „L.a.w.et.." ge houden collecten bedroeg: voor Katwijk f355 en'voor Japan f 154.421/*. Na afloop zijner inaugureele oratie op Woensdag a.s. zal er gelegenheid beslaan om prof. dr. W. H. Keesom, in de Senaats kamer der Academie, te begroeten. De res.-officier van gezondheid 2de klasse J. P. B. Pfaltzer wordt met ingang van 29 September in het genot gesteld van groot verlof. Met ingang van 24 Sept. is door den in specteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht de officier van gezondheid lste klasse T. IC. Fortuin aangewezen als chef van den Geneeskundigen Dienst bij het garnizoen alhier. De chef van den militairen geneeskundi gen dienst de officier van gezondheid lste klasse N. A. A. v. d. Roemer is met ingang van 25 September overgeplaatst naar 's-Gra venhage en werkzaam gesteld ten bureele van den inspecteur van het dienstvak. Geslaagd is voor het examen boekhou den, handelsrekenen en handelsrecht, af genomen door de Ncderlandsche Vereeni ging Ier Bevordering der Handelsweten schappen te Utrecht, mej. Christina van Noort, alhier. Het Leidsch (Jniversiteits-fonds heeft besloten in het acadenlie-jaar 19231924 een proef te nemen met het doen bijbrengen van eenige elementaire kennis van het La- lijn aan studenten der Universiteit, die daar aan behoefte gevoelen Het zullen geen col leges zijn maar lessen, waarvoor huiswerk zal moeten worden gemaakt. De lessen zul len loopen van de tweede helft van October af gedurende acht weken, en lusschen Kerst en Paaschvacanlie gedurende ongeveer acht weken elke week heeft twee op elkaar vol gende lesuren. De lessen zullen alleen door gaan, indien zich daarvoor ten minste tien studenten aanmelden. De lessen zullen worden gegeven in het gebouw Klokslecg door dr. G. de Boer, lector in de Romaansche taal- en letterkunde aan dc universiteit, en wel op Maandagavond van 7 lot 9 uur, te beginnen op 15 Oct. a.s. Bij aanmelding van een groot aantal hoor ders, ook op Dinsdagavond van 7 tot 9 uur. Als hoorders worden alleen toegelaten zij, die ingeschreven zijn voor alle colleges aan de universiteit De hoorders moeten vooraf f 10 betalen, tc storten bij den pedel tegen een kwitantie van het Leidsch Universiteils- fonds. De docent heeft de uitdrukkelijke be voegdheid, om aan hoorders, die, naar zijn oordeel, door onvoldoende belangstelling en medewerking den geregel.den voorlgang der lessen belemmeren, het verder volgen der lessen tc ontzeggen (dezen krijgen hun be taling niet terug.) Bovendien heeft de docent de uitdrukkelijke bevoegdheid, om, als het aantal gegadigden het hem passende maxi mum mocht overschrijden, geen nieuwe hoorders loe te laten. Er zal naar gestreefd worden de lessen in te richten naar de practischc behoeften van die groepen van studenten, die academische examens kunnen afleggen zonder, hetzij het gymnasium le hebben bezocht, hetzij het staatsexamen te hebben gedaan, of een op leiding met Latijn te Bandoeng (Java) le hebben genoten. .Zooals men in de advertentiekolom men van ons "Blad heeft kunnen lezen, is er Zaterdag weder een nieuwe stadsautobus dienst geopend. Op uitnoodiging der onder nemers hebben wij een proefrit meegemaakt en den indruk vérkregen, dat, aangepakt zooals de ondernemers dit zich voorsleliën, deze dienst inderdaad van groot belang kan geacht worden voor het stadsverkeer, met name voor de buitenwijken. De autQbusringUjn van „Het Stadsver keer" toch heeft ten doel de Singel-, Tuin stad- en Kooiparkbewoners uit hun isole ment met dc beide stations en de stad te brengen. Daartoe laat P. M. Schrijver Co., een alleszins kapitaalkrachtige combinatie, bijwijze van proef voorloopig twee autobus sen loopen langs de Singels in tegengestelde richting. De in-dienst-stelling van auto bus I had Zaterdagmiddag plaats, .terwijl autobus II, in aanbouw zijnde, spoedig volgt. Zij spreken daarbij de verwachting uit», dat de Singelbewoncrs hen in hun streven zullen steunen, daardoor daadwer kelijk medewerkende aan een nuttige on derneming. Het Ford-chassis is geleverd door de N.V. „Het Molorhuis", hier geen onbekende, ter wijl de carosserie, welke. 14 zitplaatsen biedt, door C. Th. Christiaanse, carosserie- fabrikant te Noordwijkerhout, is gemaakt. De gevulde zittingen werken veerend en zijn voorzien van gemakkelijke leuningen. Er zijn één- en twee-persoons zitplaatsen evenals bij de stadstram. De ramen zijn zoo aangebracht, dat zij geheel kunnen zakken. Er zijn aan deze auto's zoogenaamde stootkussens aangebracht, waardoor op een hobbelige straat het hossen zoo goed als geheel wordt voorkomen. Voorloopig worden overal langs den weg na waarschuwing personen ópgenomen. Wanneer de zaak opgaat, hoopt men echter yaste halten aan te wijzen, waar de auto op^aangégeven tijden passeert. i BINNENLAND. De groote betooging te Amsterdam. Ingediend is een wetsontwerp tot herzie' ning van het reglement op het beleid van dtf Regeering van Ned.-Indië. Demonstratief congres van het A.N.V. in* zake loonsverlaging en Vlootwet in Den. Te Zaandijk weigeren tien indnstrieeleif de zakelijke belasting op het bedrijf te be* talen. BUITENLAND. De ontwikkeling van zaken in Dnitschland^. De zitting van den Volkenbond. Poincaré's Zondagsspeech keert zich tegeii de Dnitsche nationalisten. Behalve voor dagelijksch verkeer ge*, bruikt, zullen er misschien bij mooi weer, vooral des Zondags, ook wel pleiziertochtjcs langs onze Singels mede worden gemaakt. Maandag 1 October belegt het Lande-» lijk Comité van aclie tegen do Tabakswet in samenwerking met de afd. Leiden van den Eersten Ned. Bond van Klein-Fabrikantcn in. de Sigaren-industrie een groote openbare protest-vergadering legen de huidige Tabaks wet. Als sprekers zullen optreden de heeren D. de Vries, A. J. Craanen en J. Vcltkampi uit Amsterdam. De Unie-collectie langs de huizen voof de Chr. Scholen alhier zal ook dit jaar niet plaats hebben. Wel zal Woensdagavond een samenkomst voor het Chr. Onderwijs gehou den worden in de Ilooglandsche Kerk met de predikanten Punselie en Thomas als spre*. kers. Door vertrek van een lid naar het' buitenland en van het aanstaand vertrek naar elders van andere leden is het muziek-» gezelschap „The Blue Band" ontbonden. Velen zullen dit zeker met leedwezen ver» nemen. fZooals een advertentie in dit blad aan-» geeft, zal a.s. Woensdagavond in den foyer van de Stadszaal een propaganda-vergade- ring gehouden worden, uitgaande van de; Provinciale Vereeniging van Vrijzinnige Her-, vormden. Als sprekers zullen optreden ds< J. Deetman, van Oudshoorn (Het Evangelie der Modernen), en ds. G. Weslmijse, van Warfhuizen (De kerk van Vader en Moe» der). Ongetwijfeld zal de toeloop groot zijn om deze bekende sprekers te hooren. Een bewoner van do Maria Gonda- straat is gisteravond komen le vallen over een groote partij prikkeldraad, blijkbaar af-> komslig van het terrein, daar voor bouw-* terrein in orde gebracht en dat men maar nonchalant weg op den openbaren weg had gedeponeerd. Gevolg: een totaal vernield^ pantalon, die vergood zal dienen te worden. Zaterdagavond brak, door onbekende oorzaak, een begin van brand uit in perceel Nieuwe Rijn 49, bewoond door den heer Jongeneel, en wel op de bovenste verdieping, waar eenige kisten met papier en strooma- trassen verbrandden. De schade was niet groot, daar de brandweer met een viertal slangen spoedig Sen brand meester waren. De inboedel was verzekerd. Op den Haagweg had hedenmiddag eetï aanrijding plaats lusschen ccn woonwagen en den broodwagen van bakker Van C., van het Haagsche Schouw. Dc wagen van Van G. stond onbeheerd en het paard schrok van een voorbijrijdende auto. Het paard van den broodwagen sloeg op hol en kwam met den woonwagen in aanraking. Van dezen werd een stuk van het achterste gedeelte afgere den. De woonwagen-eigenaar cischte in den beginne f 100 schadevergoeding, hetgeen ten' slotte werd verminderd tot oen bedrag van f 15. Ter beschikking van de Justitie i3 heden gesteld J. de II.. zwervend, als ver dacht van verduistering van een rijwiel ab' hier, door hem gehuurd, maar niet terug-, gebracht. Gisteravond plm. 'elf uur lïoorde een agent in de Zusterschool, in de Pelikaan straat een hevigen plof. Bij onderzoek bleek', dat een der plafonds naar beneden was ge stort. Gelukkig dat het niet over dag ge-, beurde! In don naclit van Zaterdag op Zondag is aan den Maredijk zwervend aangetroffen een 16-jarig meisje, M. G. D., dat sinds eenige dagen uit de ouderlijke woning in Den Haag weggeloopen was na twist te helb ben gehad cn wier opsporing was gevraagd. Zij is door de politie naar de ouderlijke wo-» ning teruggebracht, In do b'esle orde zijn gisteravond de* plm. 1500 deelnemers aan de demonstralie te Amsterdam in optocht van het station naar het Volksgebouw getrokken. De belang stelling op straat was buitengewoon groot. In de Stedelijke Werlrinrichting zijn opgénomen in de week van 16 tot en met 22 Sept. 181 volwassen personen en 11 kin* deren, totaal 192 personen, ui.is-ti. .u

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1