CHIEF WHIP! Spaarfonds voor Bodemcuituur I AGENDA VAN DE WEEK. Stationsweg 43 - Leiden UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. ggi" ■r7"Zondag. -«SOT) „Jcruêl".: Bijeenkomsten 's morgens en ?s avonds. Morschweg 09Evangelisatie-samenkomst 8 uur. ,,'t Posthof": Eerst clubavond dansver. „T.O.G." 8 uur. Schouwburg Prinsesse-Tooneel „Morilz Marx". 8 uur. Stadszaal (foyer): Cabaret Pi suisse. 8 uur. B ij s w ij E, wielerbaan: Wielerwedstrij den. 2 uur. Maandag. I.eidscli Volkshuis: Voordrachtavond over emigratie. Kwartier over 8 uur. Schouwburg De Haghespelers- „Do Dienstknecht in het huis". 8 uur, Dagelijks: „De Lakenhal": Leidsche Kunstvereeni- ging. Tentoonstelling van batiks. Van 19 tot en met 23 September van 10 tot 5 uur (Zon dag van halléén tot 5 uur). Tot 3 October expositie van kunstdrijf- wcrken van Leo II. de Nie bij den heer Ser- yaas, Diclstecg. Van 22 tot en met 24 September Padden- sloelentenloonslclling in het Pharmaccu- tisch Laboratorium Hugo-de-Groot-straat, vanwege de Ned. Mycologische Vereeniging. Zaterdag van 12 tot 5, Zondag en Maandag van 10 lot 5 uur. De apotheek van „IIulp der Mensch- heid", Hooigracht -48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der opotheken wordt van Maandag 17 Sept tot en iiet Zondag 23 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer CL B. Duysler, Nicuwe-Rijn 18, lelef. 523. De geneesk'indigo Zondagsdienst te L e i- dcn van Zaterdagavond to acht uur tot Maandagmorgen te acht uur wordt waar genomen door do doctoren Hovcns Gréve, R n- en Scbiekade 104, tel. 1681Janssens, Rapenburg 49, tel. 970; Seret, Breestraat 38, tel. 681Timmermans, Breestraat 8, tel. 303; Weebers, Hooigracht 31, tel. 369. Deze dienst *wordt to Oogstgeest waargenomen door dr. Timmermans, Wil- belminaparir, tél 390. dige komische nummers wordt er een week- revue gegeven, waarin alle feestelijkheden uit Den Haag zijn opgenomen. Er worden twee mooie hoofdfilms gegeven; één, een wild west drama in vijf aclep „Zijn man getroffen", waarin Tom Mix, de hoofdrol vervult, en de andere een levensdrama in vijl acten „Als de nood het hoogst is". Voor het „Apollo-lhealer" vestigen wij de aaiidaclit op „Mollige Janus" met versterkt orkest, Jazzband cn harmonika-bcgeleiding. Hedenmiddag wordt in perceel Stati onsweg 61 een nieuw café geopend, ge naamd „De Nieuwe Karseboom". Hier ter plaatse slond voor betrekkelijk korten tijd een groot heerenhuis, dat verbouwd werd tot tweo pcrceelen, waarvan het eene be stemd is lol winkelhuis, terwijl het genoem de perceel door den lieer H. J. van Ravens- bergen ingericht is tol een café. Wij hebben aan „De Nieuwe Karseboom" een bezoek gebracht en op grond daarvan kunnen wij verklaren, dat deze verlofzaak de ver gunning kan eerst later worden verleend, in de rij der vele café's aan den Stationsweg geen slecht figuur maakt. Alles ziet er in het nieuwheid frisch uit. Een groot orkes- trion, het grootste, dat op het oogenblik nog te Leiden beslaat, werd ons verteld, zorgt er voor, dat dc bezoekers zich niet zullen vervelen. Een mooi, nieuw biljart, merk Prins Hendrik, biedt den liefhebbers van deze kunst een uitnemende gelegenheid en voor goede consumptie zal de lieer Van Ra- vensbergen, die aan do Beestenmarkt reeds geloond heelt hoe men het zijn bezoekers aangenaam kan maken, ook hier zorgen. Hij is in liet bezit van een eigen koolzuur- inrichting. Koolzuur-houdende dranken le vert hij derhalve versch van de naald. Vandaag verwacht hij vele oude en nieuwe bezoekers. Op 3 October a s. zal door de politie de verkoop van pauweveeren, feeslstokjes en dergelijke artikelen op grond van art. 43 der Verordening op de Slraalpolilie worden te gengegaan. Hedenmorgen geraakte I. V., los werk man.' bij liet inladen van boomen aan het station. Heerensingcl bekneld met beide han den tussclien een boom cn een spoorweg- waggon. De Eerslc-Hulpdicnst heeft hem verbonden, 't Was niet ernstig, zoodat hij vermoedelijk Maandag wel weer zal kunnen w erken. Aangitte is gedaan van diefstal van 30 pond paling uit een vischbun aan het Rijn en Schickanaal. '1 Gaat tegen den winter en dus- tegen kachel-zetten. Men denke aan het schoor- slecn-vegcn I -» K» KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuile. Eglise wallonne: Dimanche matin, A 10'/» lieuves, Mr. E. Michelin, pasteur A Ia Haye, !o Cler.. Evang -Lulhersclie Gc-m.: Zondagmorgen, te haUclf, ds. J. Pil. Makkink. Oud-Katliolieke Kerk, Middelstegracht 16: Zondagmorgen, le kwartier over achten, prof. J. II. Berends. Remonslrantsch Geref. Gem.: Zondagmor gen, te haifelf, dr. J. W. Lente. Vereeniging van Vrijz.-Hervormden Zondagmorgen, te halfclf, in het Volkshuis, ds. A. van der Wissel. RECLAME. Tel. 408. Postrek. 11601. No. 3 Leiden, Sept. '23. L. In vervolg op onze vroegere mededeelin. gen omtrent onze SPAARBANK en DéPO- SITO-afdeeliny vestigen wij nog Uwe spe ciale aandacht op onze hooge dekking, per 30 Jnni 123 bedragende. Dit wil zeggen, dat elke f 100.aan spaar- en déposito- gelden door i 123.aan bezittingen ge dekt zijn. Het vertrouwen der beleggers blijkt wel nit onzen gestadigen vooruitgang (zie onderstaande cijiers). Totale bezittingen 31 Dec. 1918 70.879.92 31 Dec, 1919 742.468.667» 31 Dec. 1920 1.392.015.37 31 Dec. 1921 2.210.276.057» 31 Dec. 1922 2.709.073.25 Hebt U reeds inlichtingen gevraagd? 1443 Hoogachtend, Spaarfonds voor Bodemcuituur. •StëiS-i4. BINNENLAND. 'y Bestlijding Bioscoopgevaar. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het aldeelingsverslag der Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp lot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke geva ren van den bioscoop. De Regeering zet uileen, dat zij slechts voortgeschreden is langs de lijn, die dc Mi nister Yan Binnenlandsche Zaken reeds trok bij de behandeling van het oorspronkelijke or twerp. Aan de indiening van het onder havige ontwerp is geen overleg, welk ook, voorafgegaan. Dat het voorstel ruimte zou openen lot het in-praktijk-brerrgen- van kortzichtige op vattingen van gemeentebesturen, acht de Regeering een tegenwerping, die hoogstens van cenig gewicht kan heeten, indien den Gemeenteraden volle vrijheid was toege dacht. Nu echter de Kroon iedere verorde ning, welke bioscopen verbiedt of een ge meentelijke keuring instelt, moet goedkeu ren, is juist tegen ai te lichtvaardig hande len een dam opgeworpen. Als overdrijving betitelt de Regeering het betoog der leden, cïat culmineert in de uit- noodiging om maar liever ronduit het bios coopbedrijf te verbieden, dan dit bedrijf, zooals men zich uitdrukt, een onnoemelijk nadeel toe te brengen. Vooreerst al de er kenning, dat de Regeering niet blind is voor de voordeelen, die op het gebied van on derwijs, enz. van bioscoopvoorstellingen* zijn le wachten. Het nieuwe wetsontwerp heelt geen tittel of jota veranderd in de be palingen, welke dergelijke voorstellingen zullen beheerschen. De centrale filmkeuring zou zijn losgelaten. Maar art. 16 is onge wijzigd overgenomen. Daarnevens het is waar is gelegenheid geschonken om on der bijzondere omstandigheden in kleine gemeenten, waar trouwens het bedrijf al licht geen loonend bestaan zou opleveren, den bioscoop le verbieden, terwijl, al weder met medewerking van de Kroon, gemeente lijke keuring kan worden ingesteld. Het wetsontwerp beoogt allerminst terug te komen op het hoofdbeginsel van het pri mitieve voorstel, dat keuring ook voor vol wassenen als noodzakelijk aanvaardde. Im mers eerder op verscherping dan op ver zachting van het preventieve toezicht is het gericht. Het zal dan ook wel geen verwon dering wekken, dat de Regecring geen ge volg kan geven aan het verzoek om thans de filmkeuring voor ouderen 8an 18-jarigen te doen vervallen. De Regeering bestrijdt den wcnsch om de bioscoopvergunningen in stede van door B. en W., door den burgemeester le doen ver- leenen. Het gaat bier niet om de uitvoering van een gemeentelijke verordening, maar van de wet. Tot zoover een resumé uit de algemeene toelichting. Aan de toelichting der verschil lende artikelen wordt nog ontleend: De Regeering wijst af aanvulling dezer wetsvoordracht met bepalingen, die niet moeten dienen tot bestrijding van de zede lijke en maatschappelijke gevaren van den bioscoop, maar Ier bescherming van gansch andere belangen. Met de meening, dal onder hel tegen woordig bestel der Gemeenteraden, natuur lijk behoudens ongelijke toepassing van het Koninklijk Vernietigingsrecht, vrij zijn de oprichting van bioscopen te verbieden, kan de Regeering zich gereedclijk vercenigen. De Regeering staat op het standpunt, dat, wanneer de bepalingen in de wet zullen zijn opgenomen, noodig om de uitwassen van den bioscoop tc keeren, in hot alge meen er geen aanleiding beslaat om de voor stellingen te verbieden. Alleen 4« kleinere gemeenten, waar de mentaliteit van de in gezetenen, althans over de groote meerder heid, gekant is tegen voorstellingen, welke de film pleegt le bieden, blijve de mogelijk heid daartoe bestaan. Waarborgen, dat el ders, bij een gemengde bevolking, de meer derheid de minderheid meer zou beperken in de keuze van haar middelen tot ontspan ning dan ter wille van de zedelijke en maat schappelijke belangen noodig is, mogen echter niet ontbreken. Waar grootere ge meenten het hier bedoelde aspect plegen op te leveren, kan de Regeering er kwalijk toe medewerken, de grens van 20.000 zielen prijs le geven, terwijl de Koninklijke goed keuring noodig is om ook in kleinere ge meenten tegen misbruik te waken. De eisch, dat ook de film9 voor jongelie den op geschiktheid worden gekeurd, kan de Regeering niet loslaten. Inlusschen is zij bereid in zoover aan de gerezen bedenkin gen tegemoet le komen, dat de mogelijkheid wordt geopend om andere criteria voor ge schiktheid te bezigen waar het geldt voor stellingen voor kinderen beneden li jaren en van li tot 18 jaren. Het artikel is aldus gewijzigd (in het de Memorie van Antwoord vergezellende gewijzigde wetsontwerp). De Regeering zet verder uitvoerig haar gedachtengang uiteen* welke haar leidde bij art. 19. In het algemeen geldt de centrale keuring. Een ondernemer, die over het ge- heele land wcnscht le opereeren, onder werpt zijn films aan het oordeel der cen trale commissie. Hecht deze daaraan haar zegel, dan mag de film overal vertoond worden, waar geen bijzondere plaatselijke keuring bestaat. In gemeenten, waar dit wel het geval is, mag de film slechts wor den afgedraaid, als de gemeentelijke keu ringscommissie daartegen geen bezwaren heeft. De mogelijkheid laat zich denken, dat een ondernemer alleen in dergelijke ge meenten voorstellingen wil geven. In dat geval behoeft hij de censuur der centrale commissie niet te doorstaan. Nu laat hel zich denken, dat men een film, die door de centrale commissie niet werd toegelaten of voor kinderen ongeschikt is verklaard, toch aan de gemeentelijke keuring onderwerpt. Voor dat geval is te waken tegen de altijd denkbare mogelijk heid, dat een dergelijke film in de gemeente wordt goedgekeurd. Daarom beoogt het ont werp in art. 19, tweede lid, slot en derde lid, slot, dergelijke films van vertooning ook binnen gemeenten, die een eigen keu ring hebben, in elk geval uit te sluiten. Yan deze gelegenheid is gebruik gemaakt om ter tegemoetkoming aan van aijdere zijde kenbaar gemaakte bedenkingen alsnog achter art. 19 twee artikelen in te voegen. In het eerste wordt te allen overvloede de weg gebaand, langs welken verschillende gemeenten zich kunnen vereenigen tot .een keuringskring; in het tweede is neergelegd het verbod voor de gemeenten, die een keu ringsdienst inrichten, om een keuringsrecht te heffen, werd in zoodanige heffing wel toegestaan, dan zouden op het bioscoopbe drijf zware en moeilijk berekenbare lasten worden gelegd, indien een aantal gemeen ten lot de instelling van een eigen dienst overgaan cn alle daarvoor vergoeding vor deren. Het gaat moeilijk aan de volledige invoe ring van een wet langer te verdagen dan onvermijdelijk noodig is. De datum vnn 1 Januari 1925 schijnt ver genoeg verwij derd om onbillijkheden le voorkomen. Bij Kon. besluit is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau, de heer M. P. S. Popla, controleur van den waarborg cn de belasting der gouden en zilveren wer ken te Rotterdam. Gisterochtend zijn de congressisten van het internationaal luinbouwcongres per extra-trein van het station Willemsparkweg te Amsterdam naar Aalsmeer vertrokken, om daar van liet drukke en omvangrijke be drijf van dit groote Hollandsche kweekers- centrum een indruk naar hun onderschei denlijke landen mee te nemen. De leden legden voor dit bezoek de groot ste belangstelling aan den dag. In het hotel „De Drie Kolommen" zijn de congressisten, vermoeid van hun langdurige zwerftochten door de kweekerijen 's mid dags ontvangen door het bestuur van de af- deeling Aalsmeer van de Ned. Mij. v." Tuin bouw en Plantkunde. Per extra-trein werd om balféén de reis hervat, en wel naar Haarlem. Na het noen maal is daar een bezoek gebracht aan de oude St.-Bavo, waar het gemeentebestuur den gasten een orgelconcert aanbood. En daarna ging het weer per auto verder over Heemstede, Bennebroek en Hillegom. naai* Lisse. Van Lisse is het gezelschap rechtstreeks doorgereden naar Den Haag, waar de Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw gisteravond het congres namens de Regeering in de Ridderzaal ontvangen heelt. Daarbij waren tegenwoordig Prins Hendrik, verschillende vertegenwoordigers van het diplomatieke corps, de leden der Tweede Kamer, Dekkers en Lovink, wethouder Van der Meulen, de inspecteurs van den land bouw, Kakebeeke en Mansholt, alsmede de directeur van het veeartsenijkundig staats toezicht, prof. Remmelts. Op de algemeene vergadering van het Alg. Ned. Vakverbond in Den Haag kwam bij de bespreking van het beleid van het bestuur aan de hand van het jaarverslag dc houding van het bestuur tegenover „Mcr- curius" ter sprake, dat algemeen werd goed gekeurd. Men betreurde de afzijdige houding van „Mercurius", waardoor een vijfde van het ledental buiten de actie zal blijven. Men achtte een uitspraak van het congres noodzakelijk betreffende de linancieele re geling inet „Mercurius", dat over het afge- loopen vereenigingsjaar nog 50 cent per lid zal moeien betalen. Met alle middélen moet dit bedrag worden opgeëischt. Men achtte het gewenscht, dat de anti-vloolwet-actio zoo ruim mogelijk zal worden gevoerd. Do kosten dienen over alle organisaties hoofdelijk te worden omgeslagen, opdat de actie met alle kracht zal kunnen worden gevoerd en opdat*het A. N. V. hiervoor geen schuld maakt. Bij de besprekingen van de verhouding tot hel C. N. O. P. werd ernstig bezwaar ge maakt tegen toetreding tot de C. N. O. P. door afdeelingen van niet bij het Verbond aangesloten organisaties, welke toetreding de voorzitter niet met de statuten in strijd achtte, mits de afdeelingen lid zijn van den Besluurdersbond. Nadat verschillende afdeelingen haar meening over deze kwestie hadden kenbaar gemaakt, werd het beleid van het bestuur door de gehecle vergadering goedgekeurd. In de middagvergadering werd behandeld een voorstel van den Neutralen Bond van personeel in de Voedingsbedrijven, waarbij de vergadering de wenschelijkheid zou uit spreken, dat het percentage der uitkeering bij omgevallen op jeugdigen leeftijd bij blij vende invaliditeit verhoogd kan worden in verhouding tot het normaal loon van den werkman op 23-jarigen leeftijd. Het bestuur had in deze materie inlich tingen bij de autoriteiten ingewonnen en vernomen, dat een „advies" in dezen geest niet ongunstig zou worden beoordeeld. Be^ sjoten werd derhalve een desbetreffend adr vies bij ae tegeering te óieneij- Vervolgens werd een voorstel behandeldv om bij de regeering aan le dringen op meer en doeltreffende controle in de ondernemin gen van bakkerijen en slagerijen door het aanstellen van meerdere deskundige contro leurs voor naleving van de Arbeidswet. Het bestuur meende de aanneming van dit voorstel te moeten ontraden, omdat het me rat, dat door optreden van de vakorga nisaties en zoo noodig van het Verbond, meer is te bereiken. Aandringen bij de re geering op uitbreiding van het aantal con troleurs zal in verband met de-bezuiniging bij de regeering geen succes hebben. Verschillende personen in de vergadering wezen er op, dat op schromelijke wijze le gen ae Arbeidswet wordt gezondigd, terwijl de politie-autoriteiten niet voldoende mede werken de zuivere uilvoering van die wet te steunen. Voor de arbeiders is het vaak heel moeilijk de overtredingen aan te bren gen, omdat de patroons, indien zij merken, wie hun aangaf, deze arbeiders ontslaan. Over het algemeen werd de tegenwerking gelaakt der werkgevers om de Arbeidswet na te komen. De vergadering deelde de meening van het bestuur, dat men niet om meer contro leurs moest vragen. Er wérd besloten den minister te verzoeken er bij de politie op aan te dringen, de organisaties .te steunen, indien deze behulpzaam zijn bij en gege vens verschaffen over overtredingen van de Arbeidswet. Het bestuur dringt er op aan, dat evcn- tueele klachten bij haar zullen worden in gebracht, opdat het zich daarmee tot dc be trokken autoriteiten kan wendeD. Alvorens in huishoudelijke vergadering over le gaan werd besloten tot oprichting van een persbureau. In de avondvergadering werden bespre kingen gevoerd over het referaat van den heer M. Storm, secretaris van den Neutra len Besluurdersbond te Amsterdam over „Het Woningbouwvraagstuk" en over het rapport van het bestuur in zake „het vraag stuk der Bedrijfsdemocratie". De vergadering nam de volgende reso lutie aan: Hot congres, enz., ziet in de Arbeidsge- schillenwet een stap in de goede richting en besluit dat door het Verbond zal worden geijverd: a. voor spoedige invoering van de Ar- beidsgeschillenwet; b. met alle ten dienste staande middelen voor de verwezenlijking van de in het rap port neergelegde denkbeelden in zake de medezeggenschap ten aanzien van de rechts positie, de Joonen. de co^nmercieele en de technische bedrijfsleiding. De R.-K. Centrale van burgerlijk nij- verheidspersoneel, de R.-K. hond van spoor weg-personeel „St.-Raphaël" en de R.-K. bond van politiepersoneel „St.-Michaè!" hebben vergaderd, ter bespreking van de actie, die speciaal door het R.-K. overheids- en semi-overheidspersoneel zal worden ge voerd tegen de Regeeringsplannon inzake de salarisvermmdering. Besloten werd, zoo mogelijk in de eerste helft van October te Utrecht een proteslvergadering te houden, en voorts aan de onlangs in het leven ge roepen en over het geheele land verspreide comité's van actie te verzoeken, plaatselijk of gewestelijk soortgelijke vergaderingen te beleggen. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs-, Kunsten.en Wetenschappen zal Donderdag 27 September niet plaats heb ben. UIT NED. OOST-INDIE. De administratie der politiekorpsen. Weltevreden, 21 Sept. (Aneta). Volgens de „Javabode" hebben <le landvoogd, de directeur van het B.B., de procureur-ge neraal, de algemeen secretaris en de as- si stent-residemt van Batavia-, de beer Van Helsdingen, geconfereerd inzake nadere maatregelen voor de administratie van de politiekorpsen. Deeelfde kwestie zal binnenkort besproken worden in een twee- do conferentie, waaraan zullen deelnemen de landvoogd, en de residenten van Bata via, de Preanger, Semara-ng, Solo, Djokja en Soerabaja. Een arrestatie. Weltevreden, 21 Sep. (Anefca). Een com mies van het Bataviasche belastingkantoor is gearresteerd. Hij wordt verdacht groote bedragen te hebben geïnd door middel van .valsche dwangscbriften. Valsche dwangbevelen. Weltevreden, 21 Sept. (Aneta). Volgens de Indische Courant" beeft de gearres teerde belastingcommies door middel van valsche dwangbevelen f 15.000 geïnd. RECLAME. VIRGINIA CIGARETTES London dllijd dc eerste in kwaliteit. 1452 KATWIJK-AAN ZEE. Bij Hei alhier op gerichte comité tot steun der nagelaten' be trekkingen van de loggers K.W. 46 en K.W. 142 was lot gisteren. Vrijdag,, reeds binnen gekomen een bedrag van f 919.16*/», waarbij o a. een bankbiljet, groot f25 van N. N., te Oegstgeest, de bewoners en patiënten van het ZechosDitum te Katwijk-aan-Zee f 35, van N. N. te Katwijk-aan-den-Rijn een be. drag van f 1, zoomede van iemand andere te Katwijk-aan-den-Rijn woonachtig f io. De collecte i? evenwel nog niet geëindigd zoodat men nog een belangrijk bedrag mag verwachten. WASSENAAR. Het mond- en klauw, zeer breidt zich ook hier steeds uit. Reeds komt de ziekte onder een 12-fal veestapels voor. De melk is met 1 cent per Liter opge, slagen. De Palronaals-Teekenschool zal vol-, gende week heropend worden. 0 Burger 1. Stand. Geb" o r e q: Martinus, z. van N. van der Splinter en T, Kaag. Josephus Adrianus, z. van G. Ruijg. rok en C. A. Remmerswaal. Dirkje, d. van J. C. van den Boon en G. Blijleven. Gijebertus Willibrordus, Z. v C. G. Hoger- vorst en Th. Gardien. Maria Theodora Jacoba, d. van H. B. Baijer en A. M. Paar- denkooper. Ondertrouwd: Mr. G. J". van der Graat cn E. M. van Daalen. H. J. L. van de Vlekkcrt en H. van Egmond. J. West- broek cn A. van Santen. M. Iloubolt en C. Musby. J. B. Bakker en C. van der Mark. J. P. C. Eerhard en E. G. Paalvast. Overleden: Karei Gerardus de Vink, 60 jaar, m. van S. M. Bernard. Fenna van den Broek, vr. van G. de Wit, 37 jaar. -Johannes vag Aken, wedr. van J. M. Le- lijvcld, 74 jaar. Bertha Mug, vr. van O. M. F. Zeijden, 74 jaar. DE ALGEMEENE TOESTAND. Baldwin heeft Parijs gisteren verlaten om naar Londen terug te keeren, waar hij reeds \s gearriveerd. Hij was vooraf met zijn echt- St«7;o^ie van Hotel Crillon naar den Are de Tviomphe gereden, alwaar hij een krans heeft neergelegd op dc graftombe van den onbekenden soldaat. Poincaré zag den Engelschen premier bij het station. Hij had met Baldwin in diens compartèment een onderhoud van 10 minuten en wachtte ver-, volgens op het perron om hem nog een har- tel ijken handdruk te geven toen de trein vertrok. Baldwin heeft voor zijn vertrek nog een medc-deeling doen verschijnen, waarin hij voor zijn vertrek naar Engeland, zijn voldoening betuigt over zijn verblijf in I) ankrijk en zijn bezoek aan Parijs. Hij zegt daarin verder, dat hij diep getroffen is door de talrijke bewijzen van vriendschap en goeden wil, die hem ten deel zijn geval len. Dit bevestigt, dat het contact tusschen beide entc-ntc-genooten is hersteld, wat al veel gewonnen is, al moet fnen niet verge ten. dat het nog pas een begin is. Men meent, dat indien de preliminaire besprekingen bevredigend blijven, een inter-' geallieerde conferentie de v.jlgende stap zal zijn. Van te voren zal echter veel werk noo dig zijn, om het terrein tc effenen. Terwijl de Fransche pers nog voort- juicht, is de Engelsehe nog altijd bezadigder cn wijst er op, hoe men er nog niet is. Men dicht in Engeland thans Stresemann de be- doetiag toe en gezien het verloop in Duitschland zeer terecht een poging te willen doen om liet lijdelijk verzet te doen ophouden en men wil daarom, dat alles wordt [.edaan, om het Stresemann zoo mak kelijk mogelijk te maken, om in Duitsch land niet de chaos te ontketenen. Maar Frankrijk Inmiddels zal men, als men de oecono- mische r«vJtaten van de Roerbezetting na gaat, tot de conclusie komen, dat de En gelsehe ri ming van de waarde dier bezet ting als productieve maatregel niet geheel ongegrond was. Dit echter zal de voldoe ning niet verminderen als de geheele epi sode tot een eind wordt» gebracht. De toe stand aan de Roer heeft sedert geruimen tijd do onderhandelingen over het vraag stuk der schadevergoeding in verkeerde ba nen geleid tot wederzijds nadeel van Duitsch land en van do geallieerden. Maar nogmaals Frankrijk In het bezette gebied weer een betreurens^ waardig voorval. Donderdag heeft bij het station Ruttenscheid-Heiszen bij de ko lonie Margarcthe Hoche, dat door de Fran- schen bezet is, een bomaanslag plaats ge had. De leuning van een brug over een tunnel werd beschadigd, de spoorbaan over een afstand van 3 M. vernield en evenzoo de telégraafleidingen. Ook verschillende' huizen in de buurt werden beschadigd. De knal van de ontploffing werd in geheel Essen gehoord en verschillende ruiten wer den door den luchtdruk vernield. Do Fran sche troepen hf-Vben de plaats van den aanslag terstond afgezet cn de bosschen in de buurt doorzicht. Men verwacht, dat de Franschen nieuwe sancties en de gebruike lijke versperring van het verkeer zullen afkondigen. Te Berlijn is men het er over eens d&v ds aanslag op dit oogenblik, waar de rejiuing tot nieuwe onderhandelingen tracht tt g? aken, onverantwoordelijk is en niet scherp genoeg veroordeeld kan worden. Het „Acht Uhr Abendblad" schrijft, dat deze nieuwe aanslag zeer gewetenloos is zoow«;J t. o. do bevolking van Essen, aan welke vermoedelijk nieuwe sancties zullea worden opgelegd, als voor de Rijksregeering wier taak om het Roerconflict tot oplossing tj brengen, door dergelijke aanslagen zeer bemoeilijkt wordt. Zou het laatste echter niet juist de be doeling zijn van de nationalisten Van Koblenz hebben de Franschen 7.8 billioen mark noodgeld in beslag genomen. De bezetting van het Mannheimer slot had plaats bij wijze van sanctie wegens den axuslag door twee Duitsche politie-agenten op een inspecteur van den veiligheidsdienst*. Een aantal documenten werd in besla! genomen. Ook bij wijze van sanctie 1 Oct. zullen de Turken Konstantinopel binnenrukken en 2 Oct. zal generaal Har- Tfflgton zich inschepen, en dus Turkije weer Q het ongestoord bezit zijn van Stamboek VM

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2