IEIDSCH „RESTAURANT SUISSE" Zaterdag 22 September 1923, EERSTE BLAD. OfficieeSe Kennisgeving. De vergane Kaiwijksche Loggers. STADSNIEUWS. Net voornaamste nieuws van heden ELMER SPYGLASS. PRIJS DER ADVERTENTIES 80 Ofe. t>er regel Bij legelaEoamememt Selan&rSS i laveren" ïirü*. v 1 Kleine adverCentieri, trïtsluitena nij Yooruitbe« (taling. Woensdags en Zaterdags 50 OtsH bii eefl l maximum aantal woorden van 80. V inoasso volgens postrecht. Voor eventacele ofM fcendin^ van brieven 10 Ota. porto to betoleïL jBewijsnummer 6 Cts„ i Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Dlreotle en Administratie 175, Redactie 1507. Fostchèqna. en Girodienst Nol. 87055. Postbus No. Bi, pros dezer courant: Voor teldefi J>.^ mn'i 2,55, p, weeE -ZT_ JT B.JO Buiten Leiden, Waar agenten gevestigd per week O.ïïT Franco per post 7 2 55 :B Porloïosfcil, Dit nummer bestaat uit VIER Bladen Nnmmer 19432. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van C. Dirkse, om ver gunning lot oprichting van een sigaren- makerij en labakskerverij in het perceel Narmslraat No. 3, Sectie B No. 2237, Gelet op de artt. C en 7 der Kinderwet; Geven bij dezen kennis aan net publiek, flat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is. Alsmede dat op Zaterdag, den 6den Oct. e.k., des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren, gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet yoor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 22 September 1923. Teneinde de nagelaten betrekkingen der omgekomen opvarenden van de loggers K.W. 142 en K.W. 46 tegemoet te komen, dringen wij er bij een ieder op aan giften aan ons bnrean te willen storten of per Giro, post wissel of andere wijze te willen toezenden. Reeds in kas f 446.50. lieden ontvangen: W. v. d. P. te L. f 1. I. E. te L. f 5.—. A. M. te L. f5.—. 1 J. W. G. te O. f 2.50. W. A. K. te L. f 1.—. J. C. te L. f 3.50. A. v. K. te K. a. d. R. f 15.^>. Tot en met Maandag a.s. stellen Wij' Uoff i ieder in de gelegenheid hieraan bij te diagen. DE DIRECTIE. Paddenoloelan tentoonstelling. Hedenmorgen werd de door de Ned. Myco- logische Vereeniging in het Pharmaceutisch Laboratorium Hugo de Grootstraat 32 aange richte tentoonstelling van paddenstoelen, waarover wij reeds eerder een en ander me dedeelden, geopend. Daarvoor kwamen in de Collegezaal van dit Laboratorium met de ten toonstellingscommissie en het bestuur der Mycologische Vereeniging een aantal leden, inzenders en genoodigden bijeen. Daaronder noemen wij den burgemeester dezer gemeente jhr.-De Gijselaar, die het eere-voorzitterschap der feestcommissie op zich had genomen, de directeur van het Laboratorium prof. dr. L. van Itallie en vele anderen ook uit andere plaatsen. De voorzitter der tentoonstellingscommis sie, de heer T. A. C. Schoevers, directeur van Sen Rijks-Planlenzieklenkundigen dienst .ieelte de aanwezigen welkom, in het 'bijzon- 3er den burgemeester die zich bereid had ver klaard deze tentoonstelling officieel te ope nen en prof. van Itallie die deze localiteiten in dit Laboratorium welwillend voor deze gelegenheid had atgeslaan en voor het aan richten dor tentoonstelling zijne medewer king had verle ;nd; Mede dankte hij de vele personen en lichamen die door hunne in zendingen het organiseeren dezer hoogst be langrijke verzameling hadcfen mogelijk ge maakt en de dames en heeren die aan de rangschikking hebben geholpen. Met name dankte hij het Bestuur van den Horlus voor het afslaan van planten en bloemen, waar mede vriendelijke dames de tentoonstellings zalen bevallig hebben aangekleed. Ten slotte sprak hij een woord van waardeering lot de pers, die, als steeds, ook nu weder voor een aanbevelende publiciteit zorgde. Daarna zette spr. in het kort uiteen, waar om de Mycologische Vereeniging recht van beslaan heeft, en do sludie der zwammen ook voor de maatschappij haar nut kan ople veren. Hij schetste den invloed der zwam men, welke deels nadeelig moet genoemd worden, doch ook wel voordeelig in de na tuur of voor de techniek kan zijn. De studie der bacleriofogen hangt grootendeels met die der zwammen samen en dat de baclerieën een groote rol in het plantaardig en dierlijk leven spelen is ieder bekend. Spr. gaf een aantal voorbeelden, zoowel van de nuttige als van schadelijke werking der zwammen en zelle levens uiteen welk aandeel de zwam men in het omzetten der organische stoffen in zoodanigen vorm hebben, dat zij nieuw leven kunnen wekken. Zoo heeft ook de techniek zich meester ge maakt van de gistzwam en deze vervormd tot een cultuurplant die gebruikt wordt voor het bewerkstelligen van het gistingsproces. Enkele zwammen hebben voorts beteekenis voor de geneeskunde (o.a. moederkoorn), an deren dienen den mensch tot voedsel of tot Versnapering. Spr. besloot zijn inleidende ïede met op te merken dat de vereeniging uit de laatste overwegingen geen propaganda Voor de paddestoelen maakt, maar dat haar eenigst doel is deze merkwaardige planten in kreederen kring te leeren kennen. Hierna sprak de voorzitter van de Myco- logische vereen, dr. J. S. Meulenhoff eenige oorden van dank aan de tentoonstellings- mmlsle voor de zorg en de moeite aan het organiseeren dezer tentoonstelling besteed in het bijzonder aan den ijverigen secretaris van de Commissie de heer F. A, des Tombes en sprak overigens de beste wenschen voor het welslagen der tentoonstelling uit. Verder gaf hij een korte geschiedenis van de voor 15 jaar opgerichte Vereeniging, die werd op gedicht door personen van zeer verschillen den stand en positie, mannen der weten schap, schilders en amateurs, beoefenaars der mycologie. Hij deed ten slotte uitkomen het nut, dat de Vereeniging in al deze jaren heeft gesticht. Vervolgens hield prof. dr. A. J. Kluyver, hoogleeraar te Delft een voordracht waarin hij eenige nieuwe uitkomsten van het Mico- logisch onderzoek aan de aanwezigen mede deelde; Spr. geeft een beknopt gehouden overzicht van hetgeen onderzoekingen uit de latere ja ren geleerd hebben aangaande de beteeke nis van het voorkomen der paddenstoelen in de natuur. In de eerste plaats wijst spr. er op, dat de paddenstoel slechts een orgaan is van het eigenlijke schimmelorganisme dat voor het bloote oog onzichtbaar, in den grond in hout, in mest of dergelijke stoffen voort woekert en wel het orgaan dat dient voor de vorming en verspreiding van de. sporen, één- cellige lichaampjes, waaruit nieuwe schim- mel-individuen kunnen opgroeien. Onderzoe kingen van Buller hebben nu veel licht ver- I spreid over de volmaakte wijze, waarop de bouw en de verrichtingen van de padden stoelen aan hun taak zijn aangepast, wat door spr. met behulp van lichtbeelden werd j toegelicht. Gewezen werd op (ie merkwaar dige gevoeligheid van de verschillende on- derdeelen van de paddenstoel, waarover hij verrassende mededeelingen deed. Wat de beteekenis van het eigenlijke Bchimmellichaam aangaat, deze moet vooral gezocht worden in de opruiming van de af gestorven deelen van de hoogere planten, waardoor de kringloop van de stof in de na tuur weder gesloten wordt. Intusschen wees spr. er op dat juist in het laatste jaar de Zweedsche onderzoeker, Melin het experi- menteele bewijs heeft geleverd voor het lang vermoedde feit dat er bovendien nog tusschen verschillende paddensloel,schimmels en hoo rnen een innige levensgemeenschap bestaat waarvan de beteekenis buiten twijfel is, maar welke nog niet voldoende doorgrond wordt. Spr. eindigde met een opwekking aan de leden van de Mycologische vereeniging om op het door hem besproken gebied dat nog voor een belangrijk deel braak ligt, eigen waarnemingen te verrichten. Na de rede van den heer Kluyver werd de tentoonstelling met enkele hartelijke woorden door den burgemeester jhr. Do Gijselaar ge opend, waarna deze werd* bezichtigd. In de groote bovenzaal van het Labora torium waarvan de ingang in een eerepóort van bloeiende hei is herschapen en die met groene plantengroepen en kleurige bouquel- ten kwistig is versierd, zijn de duizende exemplaren paddenstoelen tusschen mossen, groen en bladeren, op de vele tafels gerang schikt. De inzendingen die uit alle deelen des lands zijn ingekomen te beschrijven, is niet doenlijk. Zij verschillen in kleur vorm, en groolle en zijn te onderscheiden in giftige, onschadelijke, niet genietbare en de eetbare. Bij de giftige paddenstoelen vindt men een roode bij de ongenietbare een witte en bij de eetbare een groene kaart liggen. De giftige soorten kunnen we gemakkelijk opsommen. Het zijn er maar weinige: de Amanita Phalloides (groene knolamoniet) waarmede het vergifligingsgeval bij Voge lenzang heeft plaats gehad, de Amanita Map pa (gele knolamoniet), de Amanita Mirriara (vliegenzwam) en de Amanita Pantharina. De meest vergiftige exemplaren worden gekenmerkt door een roode kleur, die vooral kinderen aantrekt en daarom te gevaarlijker zijn. Van de ongenietbare is het niet doenlijk een opsomming van dé hoofdsoorten te ge ven. Verder zijn er geprepareerde en gedroogde exemplaren, afbeeldingen en photo's, alles even keurig gerangschikt. In een rustig hoekje op een der gangen heeft een kundige hand, als het ware een stilleven van zwammen op groen ontwor pen, dat een aangenamen indruk maakt. In een kleinere zaal op de eerste verdieping heeft de Rijks Plantenzieklenkundige dienst te Wageningen zijne leerzame verzamelin gen bijeen gebracht. - Van het groote aantel plantenziekten, dat door zwammen, vooral door z.g. lagere zwam men wordt veroorzaakt, worden hier talrijke voorbeelden vóorgesteld zoowel door platen, pholografieën en reincultures als door le vend materiaal benevens eenige publicaties. Noemen wij om ons slechts bij enkele voorbeelden te bepalen op de zeer merk waardige roerzwjimmen, die in verschillende ontwikkelingsvormen zich telkens weer op andere planten verloonen, de brandzwam, die den brand in het graan veroorzaakt. Schurft van appelen, het' rotten van fruit, de wratten op de aardappelen en de gewone aardappelziekte, zij worden allen door zwam men veroorzaakt. In dit zelfde lokaal heeft ook het Rijks proefstation voor Zaadcontrole, te Wagenin gen, hier eveneens zijn belangrijke ver zamelingen tentoongesteld. In een klein vertrek resideert mevr. W. de Visser Roelofs te Bloemendaal en bereidt er van eetbare zwammen een smakelijk schaaltje. In een der benedenzalen heeft de Ned. Mi- cologische vereeniging haar verzameling uit het Rijks Herbarium tentoongesteld, ge droogd of op andere wijze geconserveerd. In hoofdgroepen verdeeld zijn het: parasitische zwammen en secundaire of half-parasitische zwammen, die zooveel schade kunnen aan richten op boomen, hout en vooral in wonin gen. Deze verzameling is voor boomkwee kers, voor huismoeders en yoor vele anderen zeer interessant. Uit de verzamelingen van het Herbarium zelfhoutpaddenstoelen, reincultures van pa- rasitiescho zwammen en tropische boom- zwammen. Eindelijk vindt men er mooie pad denstoelen, modellen van papier maché enz. en boekwerken, ingezonden door den Acade- mischen boekhandel der firma S. C. van Doesburgh alhier en egnige oude zeldzame litteratuur op dit gebied, ingezonden door dr. J. S. Meulenhoff te Zwolle. De tentoonstelling blijft geopend tot Maan dagavond, 24 September. Herstellen moeten wij de mededeeling, dat de bezichtiging gratis is, Er worden entrée's geheven. Morgenmiddag zullen de leden van de My cologische Vefeeniging en genoodigden een bezoek brengen aan het landgoed „Raap horst", waartoe II. M. de Koningin bij hooge uilzondering toestemming heeft gegeven. Afscheidsfeest op de Kweekschool v. Zeevaart Donderdagavond jl. had op de Kweek school voor Zeevaart alhier het traditioneele afscheidsfeestje plaats, gegeven door de ver trekkende atdeeling leerlingen-onderofficir. Reeds om halfzeven vulde de gezellige canline zich met het kader en de gezins leden, met lal van genoodigden en met de leerlingen zeiven, die merkbaar in een jolige stemming verkeerden in het vooruitzicht over eenige dagen het Kweekschool-leven te verwisselen voor het aantrekkelijke, wissel vallige scheepsleven. De uitvoering wérd gedurende een gedeelte van den avond ook door» den burgemeester bijgewoond. Na een kort openingswoord van den artistiek leider, den heer G. Reijngoud, heb ben de talrijke aanwezigen genoten van eenige vierstemmige liederen, gezongen door de leerlingen-onderofficier, onder leiding van den heer Th. Brouwers, wiens geduld en toewijding, om het vocaal talent van de beweeglijke jongens tot zulk een hoogte op te voeren, bij de ingewijden immer bewon dering heeft afgedwongen. Daarna werden eenige voordrachten en tooneelstukjes op waarlijk verdienstelijke wijze door de leerlingen ten gehoore ge bracht, terwijl mej. Smit als gast de aanwe zigen tusschen de nummers in onthaalde op eenige voortreffelijke voorgedragen liederen, welke dan ook een bijzonder dankbaar ont haal vonden en waarvan men er gaarne nog eenigen had willen hooren. De lieftallige zangeres werd dan ook aan het slot van den avond namens de leerlingen een fraaie bouquet overhandigd, waarvoor zij haar jeugdige vereerders met een „generale kus hand" bedankte. Een zeer goed strijkorkest, de „Black- Band", van wiens goede reputatie wij reeds meermalen gewag hebben kunnen maken, zorgde, dat er geen minuut verloren ging en bracht geheel belangloos goed verzorgde nummers ten gehoore, die over 't algemeen niet aandacht werden gevolgd. Jammer was het, dat enkele onverstandige moeders te jonge kinderen hadden medegebracht, die op oogenblikken, dat iedereen aandachtig luisterde, hun levenslust moesten uit- kraaien, waardoor dikwijls te veel goeds verloren gingjammer voor hen, die van de goede muziek genieten wilden, hinderlijk voor het ensemble. Overigens was het weder een gezellige, geanimeerde feestavond, zoo als,altijd. Met leedwezen zij geconslateerd, dat de gezellige, intieme feestavondjes op de Kweekschool, nu deze van bestemming gaat veranderen, tot het verledene zullen behoo- ren. Het ga den jongelui verder goedl Noode ziet de burgerij hen a.s. Dinsdag uit onze veste vertrekken; met hun vertrek sluit een, stuk Leidsche historie. Mel 1 October is de officier van admi nistratie 2de klasse A. J. Poll geplaatst al hier. Aan de Chr. School voor (M.) U. L. O. aan het Noordeinde 38 alhier, (tijdelijk we gens verbouwing gevestigd in de Verlengde Munnikenstraat bij den Zijlsingel) is in de plaats van den heer H. M. W. Bandel, die hoofd eener school te Amersfoort wordt, be noemd de heer J. J. de Die, tijdelijk werk zaam aan de Chr. IJ. B. S. te Hoogevcen, vroeger aan de Chr. school voor M. U. L. O. te Arnhem. Zooals onze lezers zich zullen herin neren, werd bij arrest van het Gerechtshof te 's-Gravenhagc, d.d. 25 Juni j.I. het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij werd beslist, dat de nagevorderde belasting over het be lastingjaar 1919/1920 was verjaard, vernie tigd. Wij vernemen, dat tegen dat arrest thans beroep in cassatie is ingesteld en de ge meente-ontvanger is gedagvaard, om, verte genwoordigd door een advocaat, te ver schijnen, ter terechtzitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, te houden op Vrijdag 12 Oclober a.s., in het gebouw van dien Raad aan het Plein No. 2, te 's-Gravenhage. Voor de belastingschuldigen treden we derom op de advocaten mrs. F. K. de Haan en A. J. Romijn, beiden alhier. Het Raadslid de heer J. J. van Stralen stelt den Raad voor van gemeentewege een lokaal ter beschikking te stellen, waar in den a.s. winter de werklooze arbeiders, ter verpoozing op den dag, gebruik van kunnen maken, met beschikbaarstelling van de noo- dige ontspanningsmiddelen. Aan den Raad is volgend adres gezon den Ondergeteekenden, F. Kooistra en Joh. W. Harting, resp. voorzitter en secretaris der Federatie van te Leiden gevestigde Woning- bouwvereenigingen, hebben de eer, het vol gende onder de aandacht te brengen. Waar de Raad thans gesteld wordt voor het nemen van een besluit, tot het in het leven roepen yan een stichting, die. lot taak zal hebben de exploitatie der gemeente woningen, komt het de Federatie meerge noemd gewenscht voor, deze te vormen stichting het karakter te geven van een wo- ningbouwvereeniging, waarvan alle bewo ners der gemeente-woningen lid zijn en dus ook medezeggingschap zullen hebben in de exploitatie en bewoning der gemeente-wo ningen. In een memorie van toelichting wordt ge zegd De ondervinding leerde reeds, dat in bouwvereenigingen gelijk te stellen met een Btichling als door B. en W. bedoeld, de be woners absoluut geen medezeggingschap be zitten in de exploitatie, enz. hunner wonin- gen. Dat zij- daarom beginnen met een huur- dersvereeniging te vormen, waaruit al direct blijkt, dat men in het algemeen voor het vereenigingswezen als zoodanig veel voelt. In dit verband wijzen wij slechts op de buurthuurdersvereeniging „De Kooij" (ont staan uit bewoners van huizen der Vereeni ging tot bevordering vgn den bouw van Werkmanswoningen) en de agitatie, welke deze voerde ten tijde der dreigende huur- verhooging, opgelegd van koogerhand. Het spreekt vanzelf, dat een bewoner in een geheel andere verhouding staat tegen over particuliere huiseigenaars, dan tegen over een bouwvereeniging, waarin zij zelf kunnen meespreken over het onderhoud, be woning, huuropbrengst, aflossingen, enz. In een zoodanige bouwvereeniging gevoelt elke bewoner verantwoordelijkheid, en de plicht zijn woning goed en zindelijk te be wonen, wetende dat het zijn eigen belang is. Hoe minder onderhoud aan zijn woning, hoe lager de huur. De vele duizenden leden van de hier en elders bestaande woningbouwvereenigingen zijn bovendien getuigenis voldoende, in welke banen men de volkshuisvesting wil zien ge leid en de resultaten daarmede reeds ver kregen, garandeeren het welslagen van de voorgestelde wijziging van exploitatievorm. -Aan den Raad dezer gemeente is een adres gezonden door den Leidschen Bestuur- dersbond, inhoudende; dat, ten gevolge van de nog steeds aan houdende crisis de werkloosheid nog altijd groot is, zoodat tal van gezinnen met de meeste zorg den aanstaanden winter tege moet zien dat' het immers van de schrale uitkeerin- gen niet mogelijk is de meerdere uitgaven te bestrijden die in de winterperiode noodwen dig moeten geschieden; dat het meest klemmende hierbij wel is de voorziening in de behoefte aan brandstoffen, vooral pok waar de hooge prijzen der brand stoften de aanschaffing nog zeer bemoeilij ken; dat het zonder hulp van gemeentewege wel vast staat, dat tal van gezinnen, wier kost winner (vaak heel lang) werkloos is, door gebrek aan geld geen brandstoffen kunnen koopen en dus in de koude moeten zitten, of wel van het steunbedrag, dat reeds nauwe lijks voldoende is voor het allereerste meest sobere levensonderhoud, nog een deel moe ten besteden voor de aanschaffing van brand stoffen, hetgeen echter de in vele gezinnen reeds heerschende ellende nog zal vermeer deren; dat het daarom noodzakelijk is, dat door het gemeentebestuur maatregelen worden ge nomen om in de behoefte aan brandstoffen voor de gezinnen der werkloozen te voorzien, evenals dit ook in een deel van den vorigen winter is geschiedt; dat adressant daarom den Raad beleefd verzoekt het daarheen te willen leiden, dat van af 15 Oclober 1923 tot 15 April 1924 aan werklooze hoofden van gezinnen die daar voor in aanmerking komen een toeslag op hunne wekelijksche uitkeering wordt gege ven van f 1 per week voor de aanschaffing van brandstoffen, of wet door verstrekking van brandstoffen in nalura in hunne behoef ten aan verwarmingsmiddelen te voorzien, Aan den Raad is volgend adres verzon den: Geeft met verschuldigde gevoelens te kennen, het bestuur van den Ncderland- schen Christelijken Bond van Personeel in Publieken Dienst, afdeeling Leiden, adres: H. Passchier, Rijngeesterstraalweg 55, Oegstgeest en handelende namens de Bonds leden te Leiden; dat het weleer dikwijls, en ook nu nog wel gewoonte is, om personen in openbaren dienst, wier arbeid voortdu- rend noodig is, niet in vasten dienst aan te stellen; dat de gevolgen daarvan voor de betrok kenen schadelijk zijn en waren o.m. omdat aanspraak op pensioen, wat gemeenteperso- neel betreft, voor hen en hun nagelaten betrekkingen, onder de Pensioenwet Ge meenteambtenaren 1913, niet bestond; dat de Pensioenwet 1922, Staatsblad 240, in werking gelreden op 1 Juli 1922, vanaf dien dalum de kansen op pensioen voor velen verbeterde, door do aanspraken daar op niet meer te binden aan aanstelling in vasten dienst; dat deze wet echter, evenals vorige pen sioenwetten, de inkoop van diensttijd vóór 1 Juli 1922, mogelijk maakt, indien deze wordt aangemerkt als lijdelijke dienst; dat het van kracht zijnde Werklieden- reglement voor de werklieden in dienst der Gemeente Leiden, sedert jaren twee soorten dienstverband kent: tijdelijke en vaste dienst dat desniettegenstaande aan werklieden die niet in vasten dienst zijn, dus volgens hot Werkliedenreglemeut werklieden in tij- delijken dienst sedert hun in dienst treden, aanstellingen zijn verstrekt, waaruit blijkt, dat ze een bepaalden tijd in lossen dienst waren; dat inkoop van dien tijd voor vergelding met pensioen daardoor onmogelijk is, het welk als een onbillijkheid is aan te merken, BINNENLAND. Opening van de groote paddenstoelen-tea toonstelling te Leiden. Memorie van Antwoord wetsontwerp te} bestrijding van bioscoopgevaar. Resolutie van het Alg. Ned. Vakverbond, BUITENLAND. k Baldwin's bezoek aan Parijs. De vergadering van den Volkenbond is optimistisch over de toekomst Tan dit lichaam. Een bcmaan8lag nabij Essen. RECLAME. 1493 omdat aan de diensten van deze menschen' voortdurend behoeile is geweest, w^vdoor vaste aanstelling, na een jaar proeftijd had moeten volgen Redenen, waarom Uw College wordt ver zocht, (e besluiten, dat inkoop van allen diensttijd mogelijk zal worden gemarafci, doordat die, in overeenstemming met het Werkliedenreglemeut, tijdelijke dienst wordt genoemd. Aan den Raad dezer gemeente geelt pei adres te kennen de Centrale Commissie vooi Arbeidersontwikkeling alhier, domicilie kie zende ten huize van haar secretaris J. H Schutter, Pieter-de-la-Courtstraat 38; dat zij het voornemen heeft, om naast hel algemeene ontwikkelingswerk onder de ar beiders, ook dezen winter wederom ontspan ningsavonden voor de werklooze arbeiders en hun gezinnen te organiseeren; dat echter voor de kosten, aan bovenge noemd ontspanningswerk verbonden, de fi nanciën der Commissie verre ontoereikend zijn ook al mocht zij van verschillende zij den belangeloos medewerking ondervinden dat toch de kosten der werkloozcn-ont- spanning, die haar Commissie in deh af- geloopen winter georganiseerd, niet minder dan ruim i 500 hebben bedragen, welt be drag lang niel gedekt is kunnen worden, zoo dat bij de sluiting van het afgeloopen boek jaar de Commissie een aanzienlijk tekort had dat zij om deze redenen de vrijheid neemt een beroep te. doen op het-gemeentebestuur., opdat door het schenken van een bedrag ui! de gemeentekas, haar Commissie in slaat ge steld wordt haar nuttig werk ook dezen win ter voort te zetten; dat zij dit beroep met te meer vrijmoedig heid doet, waar, naar zij vertrouwt, in breeds kringen haar werk met waardeering wordt gadegeslagen en het ook aan de aandacht van het gemeentebestuur wel niet zal zijn ontsnapt, welk goed werk door haar Commis sie met het organiseeren van werkloozen- ontspanningsavonden wordt gedaan, terwijl ook de Commissie in het feit, dat verleden jaar enkele malen de gemeentezalên voor dit doel gratis worden beschikbaar gesteld, het bewijs vindt, dat het gemeentebestuur tot het steunen van haar werk is geneigd. Redenen waarom haar Commissie den' Raad verzoekt te willen besluiten; a, tot het verleenen van een subsidie vani 1500 aan deze Commissie, lot het organisee ren van ontspanningsavonden voor de werk loozen en hun gezinsleden; b. tot het gratis beschikbaar stellen van de groote zaal der Sladszaal voor zes keer, waarvoor de tijdstippen nader in overleg met het gemeentebestuur worden vastgesteld. De inauguratie van de nieuwe leden van het Leidsch Studenten-Corps zal plaats hebben op 5 October, te halivijf, in de Stadszaal. In het „Luxor-theater" gaan dezel week twee hoofdfilms: De koningin van de Moulin-Rouge" en „De reis om dciwereld in 18 dagen". Het eerste stuk, waarin wij het echte Monlmartre zien met zijn bohé miens en apachen, houdt de spanning voort durend gaande. En dan het tweede een seriefilm eens weer, waarbij het gaat om een weddenschap van 100.000 dollar. Plü- leas' Togg 111, kleinzoon van den held uil Jules Verne's „Reis om de wereld in 80 da gen", zal, naar wat wij er gisteren van ge zien hebben, dit sterke staaltje stellig ten einde brengen. Hij geeft verbluffende staal tjes van vindingrijkheid en acrobatiek ten beste. Wij hebben hem gevolgd op zijn reis naar Londen, Parijs en Monte-Carlo, welke reis hij, steeds door vijanden vervolgd in goed drie dagen heeft afgelegd. Wij twijfe len niet of wie deze eerste episode heeft ge zien, gaat ook stellig de volgende kijken, voor de verdere afwikkeling van deze zaak. In het bij programma zagen wij schitte rende staaltjes van leeuwen- en olifantcn- dressuur. Bovendien wordt de gang naar Luxor nog des fe aangenamer gemaakt, doordat Willy Derby eens weer met zijn zoo pakkende liedjes ten tooneelo verschijnt. Direct was het contact tusschen hem en liet publiek weer in orde en iedereen neuriede de re freintjes weer met der aardige wijsjes. Het „Casino" geeft deze week ook een 'heet goéd programma. Behalve eenige aar-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1