Vrijdag 21 September 1923. EERSTE BLAD. Officieel® Kennisgeving.' De vergane Katwijksche Loggers. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Overbracht van lief lationale üiflBci©bSi]k aan H.iHS. de Honingon te DeSft. PRIJS DEff ADVERTENTIES: SO Cts. ppr regel. Bij rögelaSoimemout SfiTn-ngrjJS lagere» prlja, »M i Hldlno advertentiën, uitsluitend Bij vooruitBe- faling. Woensdags en Zaterdags 50 OtsM bij eeö fnaximum aantal woorden van 30. Inoasso volgens postrecit. Voor eventueel© op- Pending van brieven 10 Gta. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Giiodlenst No. B7C55. Postbus No. SI. PRIJS DEZER COURANT: i Voor Eerden p. S nmd. 7 2.3S, p. weé£ 7 0.191 Builen Eoideiwaar agenten gevestigd rijn.1 ■per weoï Franco per post 7 2.35 porioïosfetf, 018 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen Nummer 19191. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, lel. 1225 is ZATERDAG en ZATERDAGAVOND verkrijgbaar SCHEL- VISCII a f 0.13f 0.22 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 21 September 1923. Teneinde de nagelaten belrekkirigen der omgekomen opvarenden van de loggers K.W. 112 en K.W. 46 tegemoet te komen, dringen wij er bij een ieder op aan giiten aan ons burean te willen storten oi per Giro, post wissel of andere wijze te willen toezenden. Reeds in kas 1336. Heden ontvangen: le lijst v. d. standhouders der L.A.W.E.T. f 64.50. J. J. F. v. d. M. te L. 110.—. W. P. te L. f 1— Mevr. Wed. L. de C. te L^f5. N. N. te L. f 0.50 J. C. te L. 12.50. Mevr. v. d. V. le O. 15. Mej. K. H. te L. 12.50. L. de V. te L. 12.50. Dames v. D. te L. 12.50. Th. J. G. te L. 110— Dames S. te L. 12.50. v. d. B. te L. f l.-*. N. N. te L. f 1— Tot en met Maandag a.s. stellen wi) nog oen ieder in de gelegenheid hieraan bij te dragen. DE DIRECTIE. Pxoi. H. Kamerlingli Onnes zeventig jaar. Heden viert onze stadgenoot, prof. dr. H. Kamerlingh Onnes in intiemen kring, waar- Bij naast zijn familieleden .slechts zijn naaste vrienden zullen tegenwoordig zijn, zijn 70sten verjaardag, waarmede het tijd stip is aangebroken, dat hij krachtens, de II. O.-wet zijn hoogleeraarsambt moet neer leggen. Voor een nog lèvenskrachtigen en opgewekten man is dik gedwongen heengaan zeker niet aangenaam.-Want rusten zal hij nog wel niet. Toch .voor een prof. in de proefondervindelijke natuurkunde is intense studie niet wel mogelijk zonder laborato rium. Zal hij nu daarojrer straks de beschik king moeten missen? Hoewel ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van dezen merkwaardigen man reed9 een uitvoerige levensbeschrijving in dit blad is verschenen, wiHen wij thans nog enkele momenten uit zijn voor de weten schap rijk leven in herinnering brengen. Heike Kamerlingh Onnes begon op nau welijks 17-jarigen leeftijd zijn studiën aan de Hoogeschool van fijn Geboortestad, Gro ningen. Nog slechts een jaar student, ver wierf hij reeds bij het beantwoorden van een prijsvraag op natuurkundig gebied een gouden medaille te Utrecht. Na eenigen lijd in het laboratorium te Heidelberg te hebben gewerkt, behaalde hij in 1879 den docterstitel te Groningen, met -een proefschrift: „Nieuwe bewijzen voor de aswenteling der aarde", waarmede hij reeds dadelijk in de wetenschappelijke wereld van zich deed spreken. In 1882 op nog slechts 29-jarigen leeftijd, werd hij lot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit benoemd en hier heeft hij zijn grootste triumfen op het gebied der natuur kundige wetenschap gevierd. Al de jaren van zijn hoogleeraarschap heeft dézf noeste werker gewijd aan het onderzoek der slof bij zeer lage temperaturen. Het culminatie punt van zija wetenschappelijke onderzoe kingen werd bereikt door het Vloeibaar ma ken van het helium, waarmede hij zijn re putatie als groote geleerde en natuuronder zoeker in de gansche wereld en voor alle lijden heeft gevestigd. Het is hier de plaats niet de beleekenis en do waarde zijner wetenschappelijke ont dekkingen uiteen te zetten. Dat 'zijn van groote beleekenis zijn, blijkt echter uit de vele onderscheidingen, prof. Kamerlingh Onnes ten deel gevallen en uit den Nobel prijs, dié hem in 1918 toegekend werd. Nog kort geleden werd hij benoemd tot Commandeur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. Wij willen hem hier op zijn 70sten geboor tedag namens de Leidsche burgerij huldigen als "een onzer meest hoogst slaande en no bele ingezetenen. Zijn groote geleerdheid en zijn roemrijke loopbaan heeft niets kunnen afdoen aan zijn aangeboren eenvoudigheid en beminnelijkheid. Altijd en tegenover iedereen is prof.. Kamerlingh Onnes de wel willende en vriendelijke man, die bij al zijn ingespannen onderzoekingen, tijd heeft om de belangen van gewone menschen, die zijn hulp of raad inroepen, aan te hooren en te bevorderen. Noemen wij slechts zijn optre den. voor de belangen van de door hem in hel leven geroepen Vereeniging tot Bevorde ring der opleiding van Instrumentmakers. Koevele jongens uit het volk hebben aan hem niet hunne opleiding en een goede po- silie in het binnen- en buitenland te danken? Zoo staat prof. Kamerlingh thans voor ons biet alleen als de groot-geleerde, maar ook als een edel mensch. En met een geluk\yensch aan hem wen- schen wij ook onze*slad geluk ermee, dat zij de eer heeft hem. te bezitten. Blijve hij nog vele jaren voor de welen- schap en voor onze stad gespaard. Ramp Japan 1923. Op uitnoodiging van de heeren T. B. Roorda en prof. dr. M. W. de Visser werd na mens het Centraal Nederlandsch Comité „Ramp Japan 1923" op 19 dezer ten Stad- huize - bijeengeroepen een vergadering van verschillende ingezetenen, ten einde tot op richting van een afdeeling van dit Comité hier ter stede te geraken. Vele genoodigden hadden aan den oproep gehoor gegeven. Met aller instemming is zoodanige afdeeling ge constitueerd, de burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar heeft zich bereid verklaard het eerevoorzitterschap op zich le nemen. Benoemd werden als Dagelijksclu Bestuur de heeren: mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, voorzitter; T. B. Roorda, onder-voorzitter; mr. M. B. Vos, secretaris, Doezastraat 13, tel. 1248; G. A. Reimeringer, pennningmeester, Rapenburg 106, giro no. 24689; prof. dr. L. Knappert; prof. dp. M. W. de Visser, J. J. L. Duyvendak; mr. dr. J. C. Overvoorde. Terwijl als leden zich bereid hebben ver klaard in de afdeeling zitting te nemen de heeren: mr. J. C. v. d. Lip, prof. dr. G. Snouck Hurgronje, H. M. Pont. H. Simonis, II. Cohcn, J. Karstens, II. II. G. Verspyck, mr. J. Klein, B. J. Wilmer, prof. dr. G. A. J. Hazeu, mej. B. C. G. Numan, dr. H. J. Kouwenhoven, IC. Brants, P. L. Dessens, G. C. Molkenboer, M, A. A. Stcyns, J. W. Hcnny, J. B. Meynen, mej. M. C. J. de Meyere, A. Mulder, G. Korte- weg, P. Heemskerk, A. Coert, mr. P. A. Pijn- acker Hordijk. Aan het Dagelijksch Bestuur werd do be voegdheid verleend zich verdere leden te as- sumeeren. Het' doel der afdeeling is gelden le verza melen tot leniging der nood in Japan tenge volge van de ontzettende ramp, welke daar kort geleden plaats vond. De afdeeling zal dit doel trachten te bereiken door het houden van collectes, het organiseeren van een ten toonstelling >an Japansche prenten en lak werken in de Lakenhal en het houden van een lezing. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op deze afdeeling, en sporen hun aan giften in te zenden aan haar penningmeester den heer G. A. Reimeringer, Rapenburg 104, giro no. 24689, die elke .gift gaarne in ontvangst zaL nemen. Wij wijzen op den oproep van de afdeeling zelve in onze adverlenlierubriek. De „L.a.w.e.t." Ondanks het minder gunstige weder was ook gisteren de toeloop naar de „L.a.w.e.t." weer zeer groot. De volgende extra-geschenken werden uitgereikt aan de 8000ste bezoekster, mej. A. Bunnik, Rïjnzichtstraat 11, een étui met zes alpaca-lepels en zes alpaca-vorken, aan de 8500ste bezoekster, mej. G. de Vreugd, Jan-van-Goyen-kade 15, een reuzenemmer met caramels j aan de 9000ste bezoekster, mej. G. P. J. Paardekoopers, te Zocterwoude (dorp) een schilderij (stilleven.) Heden wordt aan de 9500ste bezoeker een kristallen bloembak, aan den 10.000sten be zoeker een bon ter waarde van f 50.ten aankoop naar eigen keuze van een geschenk op de „L.a.w.e.t." en verder aan eiken öOOslen bezoeker eveneens een fraai ge schenk aangeboden. De tentoonstelling werd gisteravond J:e- zocht door den heer A. Ingenool Jr., den di recteur van het Middenstands-Bureau te 's-Gravenhage. De burgemeester van Katwijk had op uit noodiging van het bestuur voor de collecte voor de weduwen en weezen*der omgeko men visscherslüi twee Katwijksche man-nen en twee Katwijksche vrouwen in hun tradi- tioneele .kleederkracht naar de „L.a.w.e.t." gezonden. Deze hadden met hun inzameling veel succes ook heden zullen zij voor het zelfde doel aanwezig zijn. Wij vertrouwen, dat ook de bezoekers van heden voor dit goede doel een milde "gave zullen geven. Morgen, Zaterdag, zal er op de „L.a.w.e.t." een inzameling worden gehouden voor hel Nederlandsch Ondersteuningsfonds, hetwelk is gevormd voor Japan. De tentoonstelling wordt in geen geval verlengd Zaterdag le elf uur 's avonds, wordt zij officieel gesloten. In het cabaret was het gisteravond weder propvol. In het programma was eenige wij ziging gebracht Mevrouw Adriné Savelli en de heer Jules Moes traden gisteravond in plaats van heden op en oogstten wederom groot succes: Zij werden do~or het bestuur met bloemen en een lauwerkrans gehuldigd. Jean Louis Pisuisse en zijn kameraden ga ven op verlangen als extra-nummer een herhaling van „De zingende schilderijen". Dat hun* optreden in den smaak van de be zoekers valt, bewijst-wel eiken avond do totaal uitverkochte zaal. Voor hedenavond heeft de lieer Pisuisse weer een keurig pro gramma samengesteld. De bezoekers der tentoonstelling komen van heinde en verre. Wij merkten zelfs Zeeuwen op uit Gapin'ge, een plaatsje op Walcheren. Ook uit Amsterdam kwamen tal van belangstellenden. 't Gaat alles naar wensch en tot genQé- gen De paddensioelententoonsteliing. Zooals wij gisteren nog herinnerden, wordt morgen vanwege de Nederlandsche Mycolo- gische Vereeniging in het Pharmaceutisch Laboratorium, Hugo-de-Grootstraat een ten toonstelling van paddenstoelen geopend, welke Zaterdag, Zondag en Maandag gratis voor het publiek toegankelijk is. Vooraf zal voor genoodigden, zooals wij reeds meedeelden, prof. A. J. Kluyver, uit DeTft, een inleidende voordracht houden over, „Eenige nieuwe uitkomsten van het myGJt- logisch onderzoek", terwijl op de volgend6 dagen populaire causerieën zullen worden ge- I geven, door ter zake deskundigen tot toelich ting van de bezoekers. De tentoonstelling is breed opgezet en de leiders er van stellen zich voor, dal' niet alleen beoefenareiuder mycologie er een leer zaam gebruik van zullen maken; maar dat ook de menschen van de practijk: bosch wachters, houtvesters, boomkweekers en ho veniers er hun licht zullen komen opsteken. Ook voor de leeken is er veel te leeren. De huismoeder heeft Gok dikwijls, te kampen met de schadelijke h^iszwammen en zal hiér daarover alle mo^lijke inlichtingen kunnen verkrijgen en er gullen haar middelen ter bestrijding aan de ihand werden gedaan. Er zijn ook in ons land een reusachtig groot aantal soorten van paddestoelen, som mige van ruwen vorm en onooglijk, anderen sierlijk van kleur en voorkomen. Er zijn zeer schadelijke, waarlegen moet worden opge treden; onschuldige, die geen kwaad doen, nuttige, die gezond en voedzaam zijn, en hoe langer hoe meer zelfs, als een lekkernij wor den opgediend' en eindelijk zijn, gelukkig slechts enkele, soorten zeer vergiftig en der halve gevaarlijk voor zoover de mogelijkheid bestaat, dat zij tegelijk met de eetbare kunnen worden genuttigd. Daartegen wordt nimmer genoeg gewaarschuwd. Hier zal men ze leeren onderkennen. Het zal derhalve ook zaak zijn voor leeraren en onderwijzers, deze verzamelingen le bezoe ken, liefst met de hoogste klassen der leer lingen hunner scholen. Hoewel de tentoonstelling nog niet geheel gereed is, hebben wij er reeds een bezoek aan gebracht en durven haar met alle vrij moedigheid voor een bezichtiging aanbe velen. Een der benedenzalen en een groote boven zaal, allebei met groene planten aangekleed, zijn geheel met verschillende collecties ge vuld. In de benedenzaal vindt men de verzame ling van de Mycologische Vereeniging, uit het Rijksherbarium^ alhier, gedroogd «of ge prepareerd, benevens een herbarium van koolpaddestoelen en reinculturen, alsmede een verzameling tropische boomzwammen. In d§ bovenzaal zijn op een veertigtal groote tafels tusschen gras, mos en bladeren, de rijke collecties uit het geheele land en uit het buitenland groepsgewijs gerangschikt. Laten wij, nu Leiden dezen keer het voor recht heeft, deze verzamelingen te kunnen bezichtigen, niet' verzuimen deze gelegen heid te benutten. Tot de Evangeliebediening in de Ned.- Herv. Kerk is toegelaten door het Prov. Kerk bestuur van Drente de heer G. P. van Iller- son, theol. cand. aan dé Rijksuniversiteit, al hier. De heer W. K. Baart, alhier, is in Den Haag geslaagd voor het examen M. O. akte IC 1 (wiskunde). De Iste-luitenanl J. W. Ooslerveen, van het 4de reg. inf., wordt 30 dezer ontheven van zijn detacheering bij het 6de reg. veld- art. alhier, en zal van 1 November af zijn studiën bij de hoogenT krijgsschool te 's Gra- venhage vervolgen. Eenige dagen geleden, konden wij mel ding maken van het vijftigjarig jubileum van ónzen stadgenoot D. Teske, als studenten-op passer. Wij hadden toen al reden te veron derstellen, dat die dag voor den jubilaris niet onopgemerkt zou voorbijgaan en inderdaad is het voor hem een onvergetelijke dag ge worden. Te halftien 's morgens op het Raadhuis ontboden, wenschte de burgemeester hein persoonlijk geluk met dit jubileum en hel was den burgemeester een voorrecht hem bij deze gelegenheid tevens de bronzen eerc-medaille van Oranje-Nassau te kunnen overhandigen, hem door H. M. de Koningin toegekend. Diep getroffen door dit bewijs van Konink lijke waardeering, dankte de tachtigjarige ju bilaris zichtbaar'bewogen. Overgelukkig met deze onderscheiding thuis gekomen, had hij nog lal van gelukwenschen in ontvangst te nemen, o.a. van den oud-wethouder, mr. J. C. van der Lip. Inmiddels was de woning van den jubila ris door bloedverwanten in een waren bloe menhof verandert; tal van prachtige bouquet- tcn versierden de gezellige kamer en een vriendelijk zonnetje verleende aan dit inte rieur een feestelijken glans. Jn den loop van dén middag werd de jubi laris nog officieel gecomplimenteerd door het Collegium van het Leidsch Studenten-Corps bij monde van de heeren De Ranitz en Van der Lip, die den oiTden trouwen oppasser on der welgekozen woorden „een enveloppe met inhoud" overhandigden. Nog tal van familieleden en bekenden kwa men voorts hun gelukwenschen aanbieden en nevens eenige zeer smaakvol gekozen ge schenken, regende het letterlijk brieven, tele grammen en kaartjes, zoodat dezen dag -voor den kranigen opgewekten man werkelijk tot een onvergeiel ijken jubilcumsdag is gewor den. De verdeeling over de verschillende fa culteiten van de bij het Leidsche Studenten corps ingeschreven nieuwe studenten.is als volgt: rechten 73, medicijnen 25, Ietteren 4, theologen 1, wis- en natuurkunde 5. gereikt. Van af het Volksgebouw wordt naar het station vertrokken. Des avonds worden de betoogers uit Lei den teruggevoerd met twee extra-treinen, welke uit Amsterdam vertrekken om 7.04 en 7.44. Bij aankomst le Leiden van den tweeden trein, welke hier arriveert te 8.34, wordt van af het slation met muziek naar het Volksgebouw gemarcheerd. Nadat geruimen tijd was geklaagd over den onhoudbaren toestand van de Maria-Gondastraat en deze eindelijk in eigendom overging aan de gemeente Leiden, is in het begin van Juni de verbetering er van opgedragen aan den heer J. Stouten, alhier. "Het is een omvangrijk werk geweest, vooral daar al de riolen verstopt waren en nieuwe gedeelten moesten worden gelegd en op verschillende plaatsen vergaarbakken moesten worden gemetseld. Ook van ge meentewege heeft men veel aan de verbete ring moeten bijdragen, door o.a. de trottoirs, welke halverwege met kleine steentjes wa ren bestraat, geheel te voorzien van tegels. De verlichting is ook aanmerkelijk verbeterd Thans worden op het reeds geruimen tijd open geweest zijnde stuk grond in genoem de straat verscheidene huizen gebouwd door de heeren Witsenburg, te Zoelerwoude, zoo dat binnenkort de Maria-Gondastraat geheel bebouwd zal zijn met woningen en een goed en flink aanzien zal hebben. Gistermorgen heeft iemand een rijwiel weggenomen in de Haarlemmerstraat, en dat rijwiel als gestolen bij de politie gedeponeerd. Blijkbaar was het hem om onderdak te doen, maar de fiets-wegneming was daartoe geen aanleiding. Wegens landlooperij werd echter toch het doel bereikt Er is weer eens een rijwiel gestolen, dat' onbeheerd was gelaten op het Burchtlerrëin. Naar wij vernemen, zal „Amicilia" aan de Slcenstraat, worden gerestaureerd cn inge richt voor dansinstituut. BTUNENT.AND Prof. dr. H. Kamerlingh Onnes te Leiden herdenkt heden zijn zeventigsten verjaardag. Plechtige overdracht van het Nationale! Huldeblijk aan H. M. de Koningin te Delft, De Tweede Kamer zal in October de Vlootwet behandelen, na een interpellatie* Troelstra over de oorzaak en de oplossing van de kabinetscrisis. De periodieke salarisverlioogingen van del Rijksambtenaren gaan over 1924 door. Voorbereid wordt de opheffing van dó Cadettenschool te Alkmaar. De werkloosheid in de textielnijverheid. De proeven met het buurtverkeer bij del spoorwegen zijn op sommige baanvakken zeer onbevredigend gebleken. BUITENLAND. In Engeland wordt een domper gezet oy het Fransche optimisme over de ontmoeting tusschen Baldwin en Poincaré. Te Berlijn zal een conferentie der regee* ring plaats hebben met diverse Duitschef gezanten aan vreemde hoven. De zitting van de Volkenbondsvergadering en Raad. Verzet in Marokko Spaansche regeering. tegen de huidige Naar men ons van de zijde van het Comité voor de 23-September-demonstratie in de hoofdstad meedeelt, is het aantal deel nemers van uit Leiden daarvoor buitenge woon groot. Reeds zijn 1100 spoorkaartjes voor den extra-trein, welk aantal was aan gevraagd, geheel uitverkocht, terwijl de aan vragen nog steeds blijven binnenkomen. Aan de aanvragen boven de 1100 kan alleen wor den voldaan, als meerdere spoorkaartjes door de Directie der Spoorwegen worden beschik baar gesteld, waarom is verzocht. ■Zondagmorgen worden in het Volksge bouw de spoorkaartjes aan de deelnemers uit Hedennamiddag had in de Nieuwe Kerk le Delft de plechtige aanbieding van het Nationale Huldeblijk aan II. M. de Konin gin plaats, beslaande uit hel herstelde koor der kerk. Te twee uur ving de plechtigheid aan met 1 orgelspel van den heer Joh. Wagenaar, die geassisteerd werd door een koper-ensemble van het Kon. Conservatorium le 's-Graven hage. Als de Madrigaal-Vereeniging onder leiding van Sem. Dresden Ps. 138 naar woorden van J. P. Sweelinck gezongen heeft, houdt de voorzitter van het Nat. Co mité, het Tweede-Kamer-lid ds. C. van der Voort van Zijp een toespraak, om H. M. de Koningin het huldeblijk aan te bieden. Spreker zeide het volgende: „Er is veel slof tot dankbaarheid in onzen groölën, doch moeilijken tijd": met deze woorden ving aan den Kerstgroet, dien in bange dagen, een Vorstin richtte tot Haar Volk. Ik moge op den heugel ijken dag van heden aan deze woorden herinneren: al zijn de oorlogsjaren, waarin zij werden gesproken, reeds lang achter den rug, nog is de tijd groot en moeilijk, óók voor ons Vaderland. Maar dat er ook veel stof tot dankbaarheid is, hebben de laatste weken getoond. Ons Volk is op den vijfden September nqar zijn bedehuizen opgetrokken. Door heel het land is een blijde jubel ge hoord. De ouden en jongen zijn gekomen om hun Koningin hulde te brengen in allerlei vorm. Ontroerend wa9 't om de vreugde te zien op zooveler gelaat: en de traan, in zoo me nig oo£ opgeweld, vertolkte wat er aan warme liefde leefde in hel hart. Bewust en onbewust was er'aanbidding van Hem, Die schitterend Zijn trouw bewe zen heeft aan de Vorstin, onder Wier bestuur gedurende het vierde eener eeuw ons volk een gelukkig tijdperk heeft doorgemaakt, ge lukkig mischicn niet 't minst in.de laatste ja ren, ondanks zwaren druk, duizendvoudig bevoorrecht als het was boven andere natiën. En ook van deze samenkomst, die het waardig slot vormt' van de vreugdedagen, die wij hebben doorleefd, en tevens het hoogte punt ervan, waar wij ons bevinden op ge- wijden bodem, kanmiet anders dan slaan in het teeken van het lied uit de verre oudheid, dat zooeven in rein accoord opklonk: Laat nu met magt wat in mij leeft U roemend dank en eer bewijzen, En voor de groeten dezer aard Van U, o God, getuigenis geven. Dit worde in deze feestelijke oogcnblikken voorop gesteld, nu zoovele mannen en vrou wen uit alle oorden des lands met hun Ko ningin op deze historische plek zijn samen gekomen, mannen en vrouwen vertegenwoor digend de honderdduizenden, in wier hart het lied van den Psalmdichter weerklank vindt. Wij vangen aan met de belijdenis: Eere zij den Koning der Eeuwen! Het is een zeldzaam voorrecht Uwe Maje steit namens die allen aan deze plaats eer biedig te mogen begroeten: met Uwe Konink lijke Moeder, voor Wie Uw regeeringsjubi- leum óók een hoogtij geworden is, niet slechts omdat Zij getuige zijn mocht van zoo tal- looze uitingen van oprechte aanhankelijk heid van ons volk tegenover U, maar ook wijl Zij opnieuw heeft ervaren, dat het in al zijn kringen Haar met dezelfde groote vereering omringen blijft', en nog steeds met dankbaar heid gedenkt, wat Zij was en deed voor Haaf Dochter en Haar volk; met den Prins der Nederlanden, en met Uw kind, onze Prinses Juliana op Wie, naarmate de jaren snellen, onze hoop zich meer en meer richt. Na wat ik in den aanvang gezegd heb, is gevaar voor schepselvergoding uilgesloten, óók wanneer ik vertolken wil de dankbaar heid, die bij ons tegenover U onze Vorstin levendig is, een dankbaarheid die in de eersto plaats geldt Uw persoon. Majesteit, wij danken U, dat Gij gedurende deze vijf en twintig jaren U geheel aan Uw volk gegeven hebt. Gij zijt niet hoog boven dat Volk blijven staan: Gij zijt in geen enkel opzicht vreemd aan dat volk gebleven. Van den aanvang van Uwe regeering af hebt Gij U onder Uw Volk bewogen, en Gij kent het:. Gij kent het in zijn arbeid en in zijn spelen, in zijn zorgen en in zijn lach; Gij kent het in zijn roezige fabrieken, en op-zijn levendige rivieren, en op zijn vruchtbare akkers. Toen bij de nationale betoogiüg in de hoofd stad des Rijks de duizenden lang3 U trokken, was het voor U overbodig, dat vóór elke af deeling liet - wapenbord uitgedragen werd:; Gij herkendet Uw Friezen, en Limburgers, Uw Zeeuwen en Noord-IIollander9 terstond. Majesteit, wij danken U, dat Gij zoo trouw voorde belangen van Uw volk hebt gewaakt. Wat aan geestelijk goed pns Volk rijker kon maken, het mocht zich steeds in Uw warme belangstelling verheugen. Gij waart gereed om in grooten nood door Uw kloeke daggl machtigen steun te verleenen door een natio naal Comité, dat terecht het praedicaat „Ko* ninklijk" dragen mocht. Bij zware rampen, als dijken bezweken, of ellende rondwaarde over de heide, of de storm méér slachtoffers vroeg van ons dappere zeevolk, waart Gij de eerste om hulp le bieden. En Gij zijt ook, zonder dat de wereld het bemerkte, de eenvoudige woning binnenge-. gaan, en hebt U nedergezet bij het leger van het kranke kind en hebt door Uw troostrijk gebed en Uw vriendelijk -s^oord haar het ster ven verlicht. Majesteit, wij danken U, dat Gij Uw zorg hebt willen wijden aan het verzekeren van de veiligheid on,zer grenzen, niet hel minst in de jaren, dat voortdurend gebaar van twee kanten dreigde, en zoowel van U als van Uwer Majesteits Regeering naast beleid voor al zelfbeheersching werd geëischt. Steeds had onze weermacht Uwe Konink lijke belangstelling, waar zij was, en voorals nog moet zijn, het middel ter handhaving van 's lands zelfstandigheid, maar inzonder-» heid toén. In den vroegen mistigen herfstmorgen st'ondt Gij op de commandobrug van dé boot, die U langs den Waterweg naar een der stel lingen voerde. Onvermoeid hebt gij de manschappen in hun vaak zwarén dienst bezocht, te water en te land. Uw koninklijk voorbeeld en woord heeft hen bezield. En zij allen welen het, dat door U althans niet vergeten zijn de groote diensten in die jaren door Leger cn Vloot aan het Vaderland bewezen. Aan die dankbaarheid jegens U zijn Vor stin, Die slechts voor Haar Volk heeft geleefd, en op Wie Haar Volk steeds rekenen kon heeft ons volk uiting willen geven, door dit ge-, restaureerde koor op te richten als een mo nument. Het koos de restauratie van dit koor niet, omdat op deze plek de rustplaats is van Uw Doorluchtig Geslacht. Ook hier geldt Christus woord: laat de dooden hun dooden begravent

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1