Donderdag 2J September 1923. EERSTE BLAD, Officieels Kennisgevingen. De vergane Katwijksclie Loggers. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Pans DER ADVERTENTIES 80 ter regel. Bij rogelaboimemeni ÜelaiigriJE ijegerèn prijs. i 'Kleine adverfenHeiï, tdiafuICsnl Bij Voortuin©* j taling. Woensdags en Zaterdags 60 Gta., bij een I maximum aantal "woorden van 30. jj Incasso volgens postrecbt. Voor eventaeele op- feendinjf van Brieven 10 Cts. porto te betalen^ Tpéwijsinnnxner 5 Cts, Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Posichèqne- en Girodienst Kol. 57055. Postbns Ko. 54 PRJJS DEZER COURANT: A Voor Eeiden p. S mod. 7 2.35, weoT JB Button ïeïdctf, waar agenten gevestigd lliri, por week' F8 Franco per post 7 2 35 4: porfoïosleil. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Hnmmer 19490. (5. GEMEENTELIJKE ,VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tol. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCR a f 0.13—f 0.22, SCHOL a f 0.17—f 0.36, MAKREEL a f0.25, ZprDERZEEBOT a f0.45 en KABELJAUW i f 0.40 per pond, N. C. DE GIJSELAAR, Burgcra.. Leiden, 20 September 1923. HINDERWET. - Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de beslis sing op het verzoek van de N.V. Fabriek van Wollen Dekens en Duffels „De Blauwe Klok" Jan Zuurdeeg en Zoon, om vergunning lot uitbreiding van de fabriek van wollen dekens en duffels gelegen aan den Oude Singel No. 174 t. m. 182, kadastraal bekend gemeente Leiden sectie B No. 2817, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 September 1923. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 24 September 1923, des namiddags te twee uur. Öe vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. e Te behandelen onderwerpen: lo. Belediging en installatie van dc nieuw benoemde Raadsleden, de II.H. B. J. Huurman en J. Splinter Gzn. 2o. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan dr. J. M. Rombouts, als buiten gewoon geneesheer aan de gestichten „En degeest", „Voorgcest" en Rhïjngeest". (280) 3o. Benoeming van een buitengewoon geneesheer aan dc gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „RhijngeesL" (281) ,4o. Benoeming van twee curatoren van het Gymnasium. (282) 5o. Benoeming van een leeraar in de Na tuurlijke Historie aan het Gymnasium. (278) 6o. Benoeming van een leeraar in de Oude Talen aan het Gymnasium. (278) 7o. Benoeming van een leeraar in de Viskunde aan het Gymnasium, voor den cursus 1923—1924. - (278) 8o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Wiskunde aan het Gymnasium. (278) 9o. Benoeming van twee leden der Plaat selijke Schoolcommissie. (288) lOo. Praeadvies op het verzoek van de wed. G. J. de Graaf geb. Van Velzen, om de te bouwen loods op het terrein aan de Os- en Paardelaan, Sectie N. no. 154, van hout te mogen maken. (279) llo. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van- eenige gedeelten van den Haarlemmerweg. Sectie IC, Nis. 2570, 3668, 3669, 3670 en 3671. (284) 12o. Voorstel lot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de inrichting van het perceel Nieuwe Mare No. 15, tot bureau van het Burgerlijk Armbestuur, en de ver- belering van de bovenwoningen van dat perceel. (285) 13o. Voorslel lot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de demping en rio- leering van de Binnenvastgracht benoorden de Langegracht. (286) 14o. Voorstel lot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de invoering van een kaartstelscl voor de bevolkings admi nistratie. (287) 15o. Voorstel in zake de afschrijving op de bouwkosten van de van gemeentewege in aanbouw zijnde 162 woningen benoorden den Ilecrensingel en de oprichting van een „Stichting tot Beheer en Exploitatie van woningen te Leiden." (277) IGo. Bezwaarschriften legen aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dien6t 19211922. (283) Teneinde de nagelalen betrekkingen der omgekomen opvarenden van de loggers 1C.W. 142 on K.W. 40 tegemoet te komen, dringen wij er bij 'een ieder op aan giften aan ons i bureau te willen storten ol per Giro, post wissel of andere wijze te wiilen toezenden. Reeds in kas f 155. Heden ontvangen: Mevr. D. M. R—W. te L. 121.0. Ct. M. Ie V. f5.—. K. v. W. te L. f 10.—. A. V. te V. f 25— Fa. V. en S. to L. i 100—. P..C. G. A-'W. te L. f2.50. P. v. S. te L. f 5— G. A. de H. te L. f 2.50. Fersoneet Amsterd. Bank te L. f 18. 1 Fam. J. E. K., te L. f 5. - Dames B., te L. f 2.50. C, T., te L. f 3. DE DIRECTIE. De „L.A.W.E.T." De enorme toeloop van kinderen voor toe gang lot het Kinderfeest in den foyer was oorzaak dat onmogelijk aan alle kinderen toe gang verleend kon worden. Op veler verzoek heeft het bestuur na afloop der tweede voor stelling nog een extra-voorstelling voor de vele wachtende kleinen laten geven. Het en thousiasme der kinderen was zeer groot. De heer Kellenbach oogstte met de vertooning van zijn poppenspel een reusachtig succes. Alle kinderen'werden met fraaie geschenken bedacht. Voor de kinderfeesten van Zaterdag a.s. heeft het bestuur maatregelen getroffen oïfi gedranff en teleurstelling te voorkomen. De toegangsbewijzen geldig voor de tentoon stelling en een voorstelling van het kinder feest zullen Zaterdagochtend van 9 tot 12 uur aan de Gehoorzaal 60 cents plus stedelijke belasting verkrijgbaar gesteld worden. Er worden voor elke voorstelling niet meer kaar ten verkocht dan de ruimte toelaat. Waar het onmogelijk is tijdens den duur der tentoon stelling meerdere kinderfeesten te organisee- ren of die voor lageren prijs toegankelijk te stellen, heeft het bestuur besloten op Zater dag 29 September a s. in'de groole zaal der Stadsgehoorzaal extra kinderfeest-voorslel- lingen te geven. Deze kinderfeest-voorstellin gen, waarin eveneens Kellenbach's Poppen spel vertoond zal worden en ook aan alle kinderen geschenken zullen worden uitge reikt, zullen tegen 25 cent plus stedelijke be lasting toegankelijk zijn. Door de enorme drukte 's middags met het kinderfeest was het bestuur niet bij machte de extra-geschen ken voor de 5500e en 6000e bezoeker uit te reiken, ook het^.250e bezoekende kind van het kinderfeest kon hierdoor het door den heer Brouwer beschikbaar gestelde geschenk niet gegeven worden. 's Avonds was de toeloop naar de L.A.W.E.T. nog gróoler dan te voren. Dank zij'een goede regeling vanwege de politie was er thans van ernstig gedrang bij den ingang geen sprake. De-drukte in de L.A.W.E.T.-stad was enorm doch gezellig. Aan de 6500e be zoekster ,mej. R. Boekcc, Ilooge Rijndijk 175. te Zoelerwoude, werd een prachtige mand fruit, aangeboden door de firma J. H. Phi- lipsen, uitgereikt. Aan de 7000e bezoekster, mej. Greta de Vrind, Nieuwe Rijn 92, een eïectr. schemerlamp, mej. A. Thijssen, Mus- schenbroekstraat 11a was als 7500e bezoek ster de gelukkige, dié de prachtige zilveren vaas met inscriptie, door de drie Leidsche Middenslands-Veereenigingen aangeboden, had in ontvangst le nemen. Te kwart voor elf uur werd de lijst van programma-nummers, waarop geschenken werden toegewezen, bekend gemaakt. Het be stuur had nog een 18-tal fraaie geschenken extra beschikbaar gesteld. Er hebben zich gireren 1850 personen laten inschrijven. Aan de(n) 8000e bzoeker(sler) wordt, een mooi schilderij uitgereikt, ook voor elke vol gende 500e bczoeker(ster) zijn extra geschen ken beschikbaar. De 10.000e bezoeker ont vangt een bon ter waarde van vijftig gulden tot aankoop op de L.A.W.E.T. van een ge schenk naar eigen kcurzc. Het bestuur van de L.A.W.E.T. heeft den Burgemeester van Katwijk in de gelegenheid gesteld heden en morgen voor de weduwen en weezen der om gekomen visscherslui varnde loggers ICW 142 en 46 op de L.A.W.E.T. te collecleercn. Het cabaret in dc foyer was weder druk bezocht. Geen plaatsje was er onbezet. Reu- _zensucces had vooral liet nummer „Dc Zin gende Schilderijen". Het applaus was niet van dc lucht en hoogst dankbaar'verliet hel talrijk publiek de zaal. Het schitterend programma van' gister avond wordt hedenavond nog eens herhaald. Bazaar van den J.C.G-.O.B. De afdeeling Leiden van dén Jongelieden Chrjsten-Geheel-Onthoudcrs-Bond heeft in het wijk^ebouw „Prediker", Janvossensleeg, een bazaar aangericht, waarvan de voordee- len ten bate komen van de afdcelingskas, die door dc propaganda, welke dc afdeeling voor haar zaak maakt, zoo goed als uitgeput is geraakt. En het viel de afdeeling, toen zij het plan tot het' houden van een bazaar ontwierp, mee, dat zoovelen haar goedgezind waren en haar wilden steunen. Daar werd allereerst mevrouw Loebcr, de wakkere leidster van een Chr. Jongemeisjes- club, bereid bevonden om de handwerken, die haar clubmeisjes gedurende een winter seizoen hadden vervaardigd, voor dezen ba zaar af le slaan. En dat waren er heel wat. Zij vullen twee lange tafels, in het midden der groole zaal van „Prediker" gcplaalst. Aan de zijwanden zijn verschillende keurige stands geplaatst', gevuld met chocolade, bon bons, comestibles en fruit, sigaren, sigaret ten, tabak en pijpen, boekwerken, enz. Een stand, voor deze gelegenheid door den heer J, van Ek, Prins Frederikstraat alhier, inge richt, demonstreert het winnen van honing naar..de oude methode, waarbij het bijenvolk woont en de zoete winst verzamelt' in stroo- korven, naast'de moderne bijenkast. Daarbij honing in de raat en. honing in potten. Eindelijk allerlei onschuldige vermaken: een grabbelton, een sjoelbak, een rad van avontuur, een museum, waarin men voor een dubbeltje toegang heeft eniets verras sends ziet, enz. Standhouders, die de opbrengst niet geheel ter beschikking van de kas der Vereeniging stellen, staan een aanzieplijk percentage van den verkoopprijs af. Gisternamiddag werd in de met groen en bloemen gelooide groote zaal van „Prediker" deze bazaar geopend, in tegenwoordigheid van het bestuur, de leden en een groot aantal genoodigden. De voorzitter, de heer- P. de Moed, dankte allen, die tot de tot-stand-koming van deze bazaar hadden medegewerkt, het eerst' mevr. Loeber en haar meisjesclub, voor het belang loos afstaan van een prachtcollectie hand werken, zooals die thans tentoongesteld lagen voor zeer billijke prijzen, zeker grif van de hand zal gaan. Er ging bij dit bedankje een warm applaus onder de aanwezigen op, dat zich herhaalde, toen een der dameslcden mevrouw Loeber een bouquet dahlia's aan- bóod. Van harte heelto hij welkom ds. P. N. Kruyswijk, Geref. predikant te Voorschoten, die zich bereid had verklaard dezen, bazaar te openen) alsmede de plaatselijke pers, die aan de uitnoodiging, om deze opening bij te wonen, gevolg had gegeven. Hij schetste de moeilijkheden, waarmede de afdeeling bij haar werk te kampen had, vooral door ge brek aan geldmiddelen, en hoopte, dat de vrienden van hun werk op deze wijze dit willen steunen. Hierna gaf hij het woord aan ds. Kruys wijk, die eerst voorging in gebed eii 's Heeren zegen afbad op dit werk van menschenliefde. Hij deed in zijn warm openingswoord ver der uitkomen, dat dit werk met' vele draden aan het geheele maatschappelijk leven vast zit, zoodat men het niet op zichzelf mag be schouwen. Op een wijze uitgevoerd, als hier geschiedt, belicht door Gods Woord, is het ook een werken voor het Koninkrijk Gods. Hij wekte de jongelieden op zich in dezen strijd te wapenen tegen teleurstellingen, aan den cenen kant en overschatting van den arbeid aan de andere zijde. Met een krachtige opwekking voor liet welslagen van den ba zaar en een opwekking lot de aanwezigen en de vrienden der,drankbestrijders in de stad en daarbuiten, verklaarde hij den bazaar voor geopend. Er werden vervcrschingen aangeboden, waarna de bazaar door de talrijke aanwezi gen werd bezichtigd. Hij blijft tot Vrijdag avond geopend. Wij bevelen hem bij onze sl'adgenooten gaarne aan. Chr. Zangvereeniging „Ex Animo". In een huishoudelijke vergadering van bovengenoemde Vereeniging is besloten, in verband met den steeds toenemenden om vang van het ledental der Vereeniging de gemengde repetities te splitsen in een da mes- en een heerenafdeeling. De dames Jeden zullen op Dinsdagavond blijven repe- tecren, de heeren leden voorlaan op Vrij- 1 dagavond. Om de aantrekkelijkheid van de aparte j repetities en van dc dames- en van de hee- j ren-afdeeling te vèrhoogen, zal een groot I deel der repetities van de dames-afdeeling besteed worden aan' het instudeeren -van vröuwenkoorwerken met daartusschen de insludeering van de sopraan- en alt-par tijen van gemengde- koorwerken. De repe tities van dc heeren-afdeeling zullen even zoo voor een groot deel gewijd zijn aan het instudeeren van mannenkoorwerken met daarlusschen de insludeering van de bas en tenor-partij van de gemengde koorwer ken, welke in studie zijn op de dame's- j afdeeling. Eens per maand komen de heeren der mannenkoor-afdecling op de repetitie der damesafdecling. om gezamenlijk de ge mengde koorwerken, welke apart ingestu deerd zijn, te zingen en zich verdér te oefe nen in den samenzang. Het spreekt natuurlijk, dat legen den tijd, dat de Vereeniging een concert geeft t)f aans een -zangwedslrijd zal deelnemen, met het gemengde koor, de gemengde repetities meermal-en zullen plaats hebben. Op de concerten, welke de Vereeniging hoopt le geven, zal voor -,elk wat wils" ge geven worden: zang van gemengd, mannen- en- vrouwenkoor. Tevens zal op zang wed- strijdgebied getracht worden deel le nemen niet alleen met het gemengde koor, maar ook met het vrouwen- en mannen-koor zelf standig. Het geheel blijft onder leiding van den directeur den hoer M. Ilékel, uit Rotterdam, alsmede onder één eri hetzelfde bestuur, terwijl de Vereeniging alleen inwendig een kleine reorganisatie ondergaat. Het bestuur hoopt op veler toetreden als lid of als do- .nateur. -Hot bericht, dat prof. Kamerlingh On nes Vrijdag een receptie zou houden, berust op een misverstand Een receptie wordt niet gehouden. Wel heeft prof. Kamerlingh On nes aan enkele particuliere vrienden, die vroegen of zij hem thuis zouden vinden, wanneer zij hem de hand wilden komen drukken, gezegd, dat hij hen gaarne zou ontvangen. Toen ruim een jaar geleden verluidde, dat de populaire tramconducteur Wille- brand zijn 40-jarig jubileum als zoodanig zou herdenken, sloegen eenige vrij geregelde gebruikers van ons modern vervoermiddel de handen ineen om ook van de zijde van het publiek belangstelling te toonen. Een paar personen stelden zich beschikbaar de leiding op zich te nomen en smaakten de voldoening dat zij'niel met leege handen den lieer W. op den dag van zijn jubileum gelukwenschten, Nu is een tweede der enkele oudjes van ons trampersoneel ook weldra jubilaris. Op 3 October a.s. zal bot 40 jaar geleden zijn, dat de conducteur E. Th. G. Welbergen, Hooge-Rijndijk 140a in dienst kwam bij de Rotterdamsche Tramwegmij. Na als oprij- jongen te werk te zijn gesteld, wist hij, door trouw en ijver, de achting van directie, en superieuren te verwerven, zoodat hij met voorbijgaan van anderen als jongmaatje reeds koetsier op de tram te Rotterdam stond, later aangesteld werd tot conduc-. leur. Toen de Rott. Tramwegmaalschappij de Leidsche Paardentram overnam, werd Welbergen naar hier overgeplaatst, maakte de omzetting van paardenkracht tot electri- sche tractie mede cn is tot op dezen dag als een der meest ijverige oppassende en vrien delijke conducteurs bekend: Uit plichtsbe trachting voortvarend is Welbergen altijd bereid om de reizigers met raad en daad bij te staan. Wie met de kleine huldigingscommissie uit het publiek ook het personeel laat .zich niet onbetuigd» -r- meent dat deze trouwe man die 40 jaren lang, met Opge wektheid zijn eentonig werk op voorbeeldige wijze verrichtte, daarvoor eenige buiten gewone waardeering verdient zende zijn of haar klein offer bij den heer H. J. Planjer, Mare 34, of den heer K, Sijtsma, Zoeterw. Singel 49. De 'bronzen eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, is toege kend aan onzen stadgenoot D. Teske. die heden, zooals wij reeds mededeelden, her denkt, dat hij vijftig jaar studenten-oppas ser is. De kapitein H. G. J. M. Berkeljon,, van. het 4de reg. inf., is naar Leeuwarden -ver plaatst en werkzaam gesteld ten bureele van den indeel ings-districts-commandant. Ten huize van prof. en mevr. De Sit ter werd op de Sterrenwacht alhier de jaar- Jijksche algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Leiden en Omstreken van het Genootschap NederlandEngeland. Na opejiing door den Voorzitter, prof. Vogel, werden de verslagen van den secre taris-penningmeester voorgelezen en goed gekeurd. Daaruit bleek, dat, niettegenstaan de de malaise en de indirecte concurrentie, aangedaan door andere NederFand-Vreemde- Landen-Vereenigingen het ledental maar weinig was teruggeloopen. De afdeeling trachtte niet alleen door het houden van lezingen de banden tusschen Nederland en Engeland le versterken, maar heeft ook verscheidene malen Engelsche excursie-gezelschappen hier ter stede ont vangen. Gememoreerd werd verder, dat mevr. De GijselaarViruly er in heeft toegestemd eere-presidenle van. de afdeeling te worden. Na het schenken der thee, werden de aanwezigen verrast door een opvoering van een fragment uit Shakespeare's „Midsum mer Nightdreams", gespeeld door eenige Leidsche jongelui onder regie van den heer Van Heel. Door een buitengewoon hartelijk applaus werd hen te kennen gegeven hoezeer deze opvoering in den smaak der leden viel. Het was een waardig slot van de algemeene jaarvergadering. De Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen, in de inspectie Leiden houdt haar derde vergadering op Donder dag 27 "Sept. a.s. in de Stadszaal. Bij hel Leidsch Studentencorps heb ben zich gisteren 108 nieuwe loden laten inschrijven, tegen 101 het vorig jaar. Meermalen was het in de omgeving van de sociëteit „Mifierva" zeer rumoerig. De politie zag zich genoodzaakt' de studen ten de sociëteit in le drijven. De groote paddenstoelen-tentoonstel ling der Ned. Mycologischfr Vereeniging al hier zal Zaterdagochtend officieel geopend worden door den burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar na toespraken van bc- stuurderen en een voordracht van prof. dr. A. J. Kluyver, v&n Delft, over „Eenige nieu we uitkomsten van het mycologisch onder zoek". Daarna zal zij voor het publiek dagelijks geopend 'zijn tot en met 24 September. Op verzoek van het comité voorde inwendige restauratie van de Marekerk al hier zal de Chr. zangvereen. „Ex Animo" haar welwillende medewerking verleenen op Dinsdag 9 October a.s. bij een le houden bijeenkomst in de Hooglandsche Kerk. Dit gemengde, koor zal er een vijf- a zestal koor werken ten gehoore brengen en zoo moge lijk zal door de mannenkoorafdeeling ook een nummer worden uitgevoerd. Op de bekroningslijst der tuinbouw-en bloemen-lcntoonstelling te Amsterdam komt voor 'de Ilorlus alhier (groote sierpalmen), verguld-2ilvcren medaille; (succulenten) gou den medaille rnct lof der jury; (groep Platy^ ceriums) zilveren medaille. Curatoren van het Legalum Slolpia- num (Rijksuniversiteit alhier) schrijven de volgenje prijsvraag uit: "Een uiteenzetting van de voorstellingen omtrent lolsbepalingen en wereldheer schappij in de godsdiensten van dc Baby- loniërs, de Egyptenaren, of van die heide volken. De prijs voor een goedgekeurd antwoord is de gouden medaille ter innerlijke waarde van f 250 en f 100 in geld, of wel, naar verkiezing, de geheele som in geld. Ifun, die naar den prijs dingen, worden leesbaarheid en beknoptheid een maxir mum van 50 000 woorden aanbevolen. Antwoorden worden uiterlijk 31 Decem ber ingewacht bij den vporziltcr van cura toren, prof. dr. A. J. Wensinck, le Leiden. Zij moeten in het Nederlandsch of in het Latijn getypt, met een spreuk geleekend en vergezeld zijn van een verzegeld briefje, dat dezelfde spreuk draagt en waarin des1 schrijvers naam en adres zijn opgegeven. Het oordeel van curatoren zal in Juni 1924 bekend gemaakt worden. Wij lezen in de „N. R. Crt.": Iets nieuwsl In de laatste vergadering van den Leid- schen Universiteitsraad... het bestuurscollege van het Lpidsche Universiteilsfonds, dat zijn leden in het gansclie land telt. is de vraag ter sprake gekomen, of het niet mo gelijk zou zijn, de bijzonder nuttige stich ting: Het Leidsche Universiteilsfonds, aan bekendheid te doen winnen, en het aantal der contribueerende leden te doen toene men, door nu en dan in onderscheidene deelen des lands een Universiteitsdag te or- ganiseeren. Het denkbeeld werd voor ver- BTNNRNT AND De Pers over de Millioencn-nota. De belastingplannen van de Regeering. Het adres van antwoord op de Troonrede van de Eerste Kamer aan H. KL de Koningin aangenomen. BUITENLAND Baldwin en Poincaré hebben elkaar Taf Parijs ontmoet. Cosgiave is herkozen als regeermgc-presi- dent door het Iersche parlement Algemeene slaking in Baden. Een politiek karakter. Verdere gunstige afwikkeling van het Italiaansch-Grieksck conflict Staking als protest tegen de Vlootwet wezenlijking Vatbaar geacht, en do Rotter damsche leden van den Universiteitsraad verklaarden zich bereid, de eerste proef met een Leidschen Universiteitsdag le nemen. De Universiteitsdag zal op 3 October worden gehouden en bestaan in een gezellige huis houdelijke namiddagbijeenkomst (ongeveer half vijfwaarin een tweetal Leidsche hoog-i leeraren een korte voordracht zullen hou den, o m. om het doel en de beteekenis van hot Leidsche Universiteitsfonds uiteen lo zetten, gevolgd door een gemeenschappelij- ken eenvoudigen maaltijd, waaraan dege nen die te Leiden hebben gestudeerd, de gelegenheid zullen hebben, prettige herin neringen nog eens met elkaar op te halen. Mocht de proef met dezen Universiteits dag te Rotterdam slagen, dan zullen, gelijk gezegd, in volgende jaren in andere plaat sen Universiteitsdagen worden gehouden. Men hoopt dus, dat zich voor deze nieuwig-< heid velen zullen aanmelden. De Universi teitsdag te Rotterdam is. toegankelijk voor alle oud-Leidschc studenten, aan wie liefde voor hun Alma Maler is bij gebleven, en *die woonachtig zijn te Rotterdam en om streken, dit laatste woord ecnigszins ruim opgevat (Dordrecht, Schiedam, Vlaardingen; Maassluis, Delft, Gouda enz.) Aangezien de leden van den Universi teitsraad, die zich met de organisatie van den Universiteitsdag hebben belast, niet be schikken over een lijst van de in hutf res sort woonachtige oud Leidsche studenten, zijn zij niet in slaat allen met een directen oproep lol deelneming aan den Universi teitsdag tc bereiken. Men verzoekt ons daar om te willen mededeelen, dat de aanmel ding kan geschieden vóór 1 October bij Dr. Siegenbcek van Heukelom' Malhcnesser- laan 253, te RottmfJam. Gisteren is aan de naven een paard van de N. V. ICoekfabriek „De Bij" te water geraakt en verdronken. Een kruiwagen met cake is gisteren op het Korl-Galgewater aangereden door een handwagen, mot gevolg, dat de cake over den grond viel en groolendeels was bedor ven. De schade is gedeeltelijk vergoed. Van den veldartillerist II. werd giste', ren aan de Breestraal het rijwiel sluk gere den door'een auto, die zonder waarschuwing achteruit reed. Dc chauffeur heeft de schade vergoed. Op de Breestraal is een wielrijder aan-» gereden door een vrachtauto, waarbij het achterwiel van de fiets werd vernield. Df schuld was bij den wielrijder zelf. Een vrachtauto van de firma Zalme, uit Den Haag, komende van de Oude-Vest, beschadigde vanmorgen, doordien de chauf-* feur niet goed stuurde, de Turfmarktbrug, geraakte zelf in het ongereede en bracht belemmering in het verkeer, Wij vestigen de aandacht op een in dit Blad-voorkomende advertentie van het Leid sche Volkshuis, waarin een voordracht wordt aangekondigd over „Emigratie" door den voorzitter der vereeniging „Landver huizing", jhr. Sandbcrg.- De voortdurende werkloosheid, ook in onze stad, maakt dit vraagstuk van actueel belang en de heer Sandberg zal uit zijn rijke ervaring onge twijfeld het vóór en tegen in het licht kun nen stellen. Bij gebleken wenschelijkheid zal aan het eind van den avond gelegenheid zijn zich op le geven voor een op te richten Emigranten-cursus, waar a.s. landverhui zers worden toegerust met al datgene, wat vóór het welslagen hunner onderneming bevorderlijk kan zijn. In het programma van het Leidsche Volkshuis vindt men daar van een nadere omschrijving. De belastingplannen van de Regeering. De parlementaire redacteur van ,,De Stan daard" verneemt het volgeirdo naar aanlei ding van de passage in de Troonrede, dat den Staten-generaal verschillende wetsont werpen zullen worden aangeboden tot hefc brengen van wijzigingen in het belasting stelsel Het ligt in de bedoeling van minister Colijn, voor eerst alleen te komen met voor stellen tot heffing van rechten op z.g. "ge notmiddelen. De bedoeling is dus niet, al lereerst te komen met een herziening van ons tarief; dit zal slechts overwogen wor den, wanneer blijkt, dat de heffingen op enkele genotmiddelen niet voldoende op brengen. Doel ia dan allereerst voorstellen in te dienen tot verhooging van de tabaksbelaa-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1