CHIEF WHIP! i2c. AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND. 08T DE BUNSTREEK. BUITENLAND. i Zaleidag. „De Burcht" Alg. ledcnvei.radering Ver van Oud-leerlingen van „M. S. 0." 8 uur. Zondag. ,,Jeruëï"Samenkomsten te !0 en te 7 uur. Morschweg 59Samenkomst. 8 uur. Schouwburg Vcreenigd Rollerdamsch Hofstad-Tooneel „Zwarte Griet". 8 uur. „Zomerzorg": Tuinconcert van „De Post" 8 uur. R ij s w ij k: Wielerwedstrijden. 2 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 September waargenomen door de apotheken van de heeron D. J. van Driesum, Mare 76, te!. 406 en W. Pelle, Kort Rapenburg, tel. 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond te acht uur tot Maandagmorgen te acht uur waargeno men door de doctoren Bruining, Bapenburg 59, tel. 605; Niemer, Stationsweg 37, lel. 506; Scbreuder, Hooigracht 69, tel. 301; en Veldhuyzen, Hooigracht 84, tel. 617. Deze dienst wordt te Oegslgeest waargenomen door dr. Varekamp, Warmon- derweg 22, lel. 1916. RECLAME. ZELFONDERZOEK. Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen 7 Zijn de enkels en handen gezwol len 7 Is de urine bewolkt, zanderig oi bran dend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheumalisch, vooral bij ruw en vochtig weer 7 Doet uw rug zeer, als gij bukt of op slaat V Ilocdt u bijtijdslaat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen spoedige behandeling is het eenige betrouw bare voorbehoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaasontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvorming en urinezuur-vergifliging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze la tere verwikkelingen baten is het verslandi- ger om dit speciaal niergeneesmiddel tot voorkoming van nicrziekle te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h f 1.75 per doos. 1185 Splinter f 3399; Gebrs. A. en N. Mol f2990 M van der Velden f 2890. Voor zoover geen woonplaats vermeld is, is deze Leiden. In het „Luxor theater" gaal als hoofd- lilm „De Flirt", levensdrama in zes aclcn; een film met heel goede opnamen en waar van vooral de laatste acte boeit. Een bij zonder mooie figuur in deze film is de vader. Vóór de pauze ziet men een komischen vijfacter, welke inderdaad de lachspieren in beweging wee't te brengen en spannend is van het begin lot het einde. Als men nu naar het „Casino" gaat, re- kene men er op eerst heel laat thuis te ko men. Het programma is er lang; maar goed. Voor wie belangstelt in het leven onzer Ko ningin kan er volop genieten. Het overige, dat op het doek wordt vertoond, behoort ook lot liet beste genre. „De Vampiercn" in het Apollo.theater" doen het ook weer en het komische bijpro- gramma mag er mede zijn. Terwijl een deel van onze winkeliers op zijn best uitkomt op de „L.a.w.e.l.", trachten anderen, die, om welke redenen dan ook, daaraan niet meedoen, hun win- ltel-ólalages een bijzonder mooi aanzien te geven. Ook dit is niet te misprijzen. Ten slotte moeien winkeliers en publiek zich toch weer in den winkel vinden. Onze aan dacht werd gevestigd op de keurige uitstal ling in de zaak van Gcbr. Rolteveel, in fijne vleeschwaren, comestibles en delicatessen, Haarlemmerstraat 20, en wij durven, na er een kijkje le hebben genomen, wederkeerig de aandacht van het publiek op vestigen. Koopers onlvangeft er in de „L.a.w.e.t."- wc"k onder zekere voorwaarden waarde volle cadeaux. H. Cuit hel St.-Janshof, geraakte aan de Katocnfabriek aan de Heerengracht met de toppen van midden- en ringvinger van de rechterhand tusschen twee rollen der pers machine, waardoor deze ernstig geplet wer den. Hij is naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Voor het concert in het Kooipark op n.s. Dinsdagavond, le acht uur, door het Leidscli Muziekkorps, luidt het programma Martch, RecklingLuslspiel, Ouverture, Kelcr-Bela„Wein, Weib und Gesang", wals, Strauss Fantaisie uit „De Herberg prinses", Bloekx Czarda's, Gronmann lluss.-Walzer, Strauss, en „The Washington Dost", raarsch, Sousa. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs al hier, waren op 14 September ingeschreven 1127 personen. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem. Zondagmorgen, te lion uur, ds. J. Wuite. Duitsche godsdienstoefening: Zondagmor gen, te halfelf, in de kerkzaal van het Wees huis Hoog!. Kerkgracht tusschen no. 17 en 21, Pastor Meis, uil Suderwick. Eglise wallonne Dimanche matin JO'/a hcures, Mr. A. E. F. Junod, pasteur ém. A la Haye. Evang.-Lulhersehe Gem. Zondagmorgen, le halfelf, ds. G. de Meyere. Ned. Prot.-Bond, Rem. kerk, ingang Mid delweg Kinderkerk Zondagmiddag, ta kwartier over twaalf uur, ds. J. Ph. Mak kink. Oud-Kalholiekc Kerk, Middelstegracht 16: Zondagmorgen, te tien uur, cm.-pastoor J. M. van Beek. Remonstrantsch-Geref. Gem. Zondag morgen, te halfelf, ds. N. Blokker, van Vlaardingen. Vrije Kath. Kerk Zondag en Maandag, des morgens te halfelf, dienst in de Bona- ficus-kapel, Stille-Rijn la. Ver. van Vrijz.-Hervormden Zondagmor gen, le halfelf, in het Volkshuis, prof. dr. H. Oort. RECLAME. VIRGINIA CIGARETTES London Uitsjd de eerste in htvaliltrti'. 11S3 Hel haiingvisscheiijbedrijl. De dageJijkèche besturen der gemeenten 's-Gravenhage, Vlaardingen, Katwijk en Maassluis hebben te zamen beraadslaagd over de vraag, of er aanleiding beslaat, aan te dringen op bijzondere hulp van de Re- gecring voor bet haringvisscherijbedrijf en of zoodanige hulp praclisch mogelijk moet worden geacht. Beide vragen werden bevestigend beant woord en daarop is besloten, afgescheiden en geheel onafhankelijk van eenige adres beweging door de betrokken reeders, een gezamenlijk request le richten aan de Mi nisters van Binnen!. Zaken en Landbouw en van Financiën. Dit adres luidt: Zooals aan Uwe Excellenties bekend is, verkeert het visscherijbedrijf in de gemeen ten 's-Gravenhage, Vlaardingen, Katwijk en Maassluis in zeer moeilijke omstandighe den. Sedert 1919 werden de resultaten van het bedrijf steeds ongunstiger. Het is voor de reeders steeds moeilijker geworden, hun ondernemingen te doen functionneercn, met het gevolg, dat thans verschillende reeders bun onderneming hetzij vrijwillig, hetzij na faillissement hebben opgeheven, lal van anderen zwaar met schulden zijn be last, het aantal in dc vaart gebrachte sche pen zeej* gering is en de werkloosheid on der de visschers en werklieden in aanver wante vakken buitengewoon groot. De toestand is thans zoo ernstig, dat ge vreesd moet worden voor ondergang van een groot deel van het visscherijbedrijf, het- #geen, daargelaten nog het algemeen natio naal belang, een economische en finan- cieelc ramp zou zijn voor dc laatstgenoemde drie gemeenten en zich ook in 's-Graven hage sterk zou doen gevoelen. Ondergeteekenden zijn dan ook van oor deel, dat het bedrijf niet aan zijn lot kan worden overgelaten. De Regeering heeft trouwens reeds geloond tot medewerking bereid te zijn door den steun, verstrekt aan de trcilvisscherij en door de garantie, die zij verleend heeft ten behoeve van de z.g. haringcombinatie. Ondergeteekenden meenen echter, dat het onvermijdelijk zal blijken verder te gaan. Zij beseffen, dat aan financieelen steun of credietvcrschaffing groote bezwa ren verbonden zijn, ook in verband met den schuldenlast, die reeds op vele reederijen drukt, en zij erkennen de moeilijkheid om aan le geven, hoe het bedrijf weder lot bloei gebracht of althans slaande gehouden kan worden. Zij achten het echter niet on mogelijk, dat een vorm zal kunnen worden gevonden om van regeeringswegc steun en medewerking te verleenen op zoodanige wijze, dat het bedrijf in zijn geheel daar door zal worden gebaat. Zij denken daarbij o.a. aan het steunen van pogingen tot het uitbreiden van het afzetgebied voor viscb. De vraag, of doeltreffende maatregelen kunnen worden gekomen, en zoo ja, welke, dient naar het oordeel van ondergeteeken den zoo spoedig mogelijk ernstig onder de oogen te worden gezien. Ondergeteekenden zouden daaróm Uwe Excellenties willen verzoeken, een commis sie in het leven te roepen met dc opdracht, een onderzoek in le steHen naar den toe stand van het visscherijbedrijf, in bet bij zonder van de haringvisscherij en na ie gaan, wat zou kunnen worden gedaan qm den ondergang van dat bedrijf le voor komen. De commissie zou dan de bevoegdheid moeten hebben, zich met belanghebbenden en met de betrokken gemeentebesturen in betrekking to stellen. De ambtenaarssalarissen. Onder het opschrift „Het voorbeeld" iezen wij de volgende driester in „De Standaard" „Terecht is er in enkele bladen opgemerkt dat zij, die harde maatregelen tot verlaging van salarissen moeten nemen, goed doen zelf het voorbeeld te geven. Zoo goed al9 over heel de lijn zijn de salarissen verhoogd. Het is noodig, zoo goed als over heel de lijn ook de verlaging te zoeken. Er v/orden allerlei tegenstrijdige dingen over de bezuiniging gezegd, maar dit ver neemt men overal. Dit is overeenkomstig het billijkheidsgevoel, dat vooral bij het moeten brengen van offers uiteraard zeer sterk spreekt. Ministers-, leden van Gedeputeerde Staten, wethouders, die maatregelen tot salarisver laging moeten treffen, zijn verstandig, als zij ook zichzelf in die verlaging betrekken. Voor de Kamerleden is er deze moeilijk heid. dat .hun vergoeding in de Grondwet vastligt en er dus wijziging van de Grond wet, met al de moeilijkheden daaraan ver» bonden, ontbinding, enz. voor noodig zou zijn, de verlaging dwingend te maken. Wij vragen echter, of men niet vrij is een deel van zijn vergoeding terug te storten. 'i Het wil ons voorkomen, dat Eulke vrijwil-» lige daad, zonder dat een nieuwe regeling daartoe dwingt, een uilnemenden indruk maken zou. Misschien deden allen het niet- maar dat is eeri zaak, die zij zelf moeten welen. Er is dus niets, dal het langs heel de lijn in den weg. staal." In een Woensdag gehcuden druk bezochte vergadering van de Vcreeniging van Hoogere Ambtenaren, verbonden aan het Bureau voor den Jndustrieelen Eigendom, stelde men zich algemeen op het standpunt, dat schrap ping van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit moreel niet te verdedigen zou zijn. Voorts was men van oordeel dat het onbillijk is le achten, het tekort op de begrooting voor een onevenredig groot deel door jde Rijksambte naren le laten aanvullen, te moer waar het huidige peil van de salarissen van dc Rijks ambtenaren in het algemeen en voor de hoogere «ambtenaren in het bijzonder nu reeds niet geaclü. kon worden voldoende te zijn verband met de door hen gepresteer de diensten. Men oordeelde, dat de lasten van het tekort beliooren le worden gedra gen door het gehcele volk. Naar „Dc Msb." mededeelt, bestaat bij don voorzitter der Tweede Kamer het voor nemen, om, als de Regeering zal komen met voorstellen tol verlaging der ambtenaarssa larissen, aan de Kamerleden een voorstel te doen vrijwillig hun salaris met een zeker percentage te verlagen. De bedoeling van dit voorstel is, om een Grondwetsherziening te voorkomen. Landverhuizing van Nederlanders naar Amerika voorin opig niet meer mogelijk. De Araerikaanschc coasul-geDcraal te Rotterdam deelfc mede: Voldoende aanvragen voor visa zijn nu door do Amerikaanschc consulaire bureaux in Nederland jd ontvangst genomen van perse ren, die in Nederland geboren zijn en naar de Veroenigde Staten van Amerika wensehen te emigreeren, om het totale jaarlijkscbe quotum voltallig te maken voor Nederlandscbe immigranten, die in Amerika kunnen worden toegelaten ge durende het loopendc fiscale jaar, hetwelk op 30 Juni 192*1 eindigt. Zelfs zijn Teeds zoovele aanvragen ingeschreven, dat een belangrijk gedeelte van bet Nedorlandsche immigratie-quotum voor bet fiscale jaar van 1 Juli 192-1 tot 30 Juni 1925 gedekt js. In verband met dezen- toestand en de mogelijkheid om visa te verstrekken Ivoor do reis naar do Vereonigde Etaten vóór Juli van het volgende jaar aan mogelijke immigranten, die in Holland geboren zijn en hun visum nog niet persoonlijk bij een Amerikaanse!» consulair bureau hebben aangevraagd, zullen momenteel geen ver dere aanvragen meer in ontvangst geno men worden van in Holland geboren per sonen, die voornemens zij'n te emigreeren eu zich voorgoed in de Yercenigde Staten te vestigen. Alle in Holland geboren per sonen, die naar do Yercenigde Staten wea- schen te emigreeren en tot heden daartoe nog geen offieieelo aanvraag hebben inge diend, zullen derhalve allo maatregelen voor het verkrijgen van een visum moeten uitstellen tot eenigen tijd na Mei of Juni van het-volgende jaar, wanneer het mis sel-ien mogelijk zal kunnen zijn, hun aan vragen in ontvangst te nemen, cn de Ame rikaan sche consulaire dienst oenig idee zal kunnen vormen betreffende den datum, waarop eventueel visa aan hen zouden kunnen worden verstrekt, teneinde hen in staat t-o stellen naar do Vereonigde Staten to vertrekken. De bestaande inimigratie-bep-erkings- wet va*n de Yereenigd-e Staten bepaalt, dat eon vastgesteld aantal immigranten, ge boren in do verschillende Europeesche lan den, in do Vereenigde Staten kunnen wor den toegelaten gedurende het fiscale janr, en dat, indien dit aantal in de aangegeven landen geboren immigranten in de Yer cenigde Staten is toegelaten, verder geen immigranten van dat land in Amor.ika kunnen binnenkomen. De wet bepaalt ver der, dat niet moer dan 20 pCt. van het totale jaarlijksclie quotum van ©enig land gedurende een maand in Amerika baai wor den toegebiten. Het quotum voor immi granten, toegestaan aan Nederland, be draagt 3607. De tegenwoordige immigra- tiewet zal 30 Juni 1924 ten einde loopen en er zijn momenteel geen bijzonderheden bekend omtrent de bepalingen van do wet, welke na dien datum van kracjft zal zijn, daar dit een wetgeving zal zijn, welke het Amenkaansohe congres in Washington zal moeti'iv vaststellen. Aanvrage-n voor Amerikaanscho visa v/iGTQCïï nu alleen nog in ontvangst geno men van Ncderlandfjcho onderdanen van vclgende klassen; welke niet onder do imiuigratie-beperkingswet vallen: perso- ne»a, die hun woonplaats in de Ycxeenigcle Staten hebben en naar het buitenland ge gaan zijn voor een tijdelijk bezoekperso nen, die alleen in doorreis naar eon ander land cle Yereenigde Staten wensehen door te trekkenpersonen, die als toeristen een bezo-:k willen brengen aan de Vereenigde Staten of voor zaken of genoegen tijdelijk daarheen wensehen te gaan; tooneelspe- lers van beroep, artiesten, openbare opre- kers, zangers eil zangeressen, verpleeg sters, predikanten van onverschillig wel ke godsdienstige richting, professoren voor colleges en seminarian, benevens personen, die tot eenigen erkenden geleerden stand behooren. In het algemeen zal worden voortgegaan met het aannemen van visum- aanvragen van alle personen, die tot de niet-immigranten-klasse behooren. De pas poorten van al dergelijke personen zul len, wanneer zo door de houders persoon lijk worden aangeboden bij het aamgiewe-> zen consulaire bureau, onmiddellijk kun nen worden geviseerd, zoodra de visum- formaliteilen zijn volbracht en het verscHul digde bednag voor het visum' is betaald, 'offuJea* voorbehoud natuurlijk^ dat hetj paspoort en andere overgelegde documen ten van de houders in orde bevonden zijn en er geen reden bestaat ecu visum te weigeren. In verband met hc-t bezoek van de ko ningin aan Delft op 21 September a.sheeft zich uit de burgerij een eerewacht gevormd, die het gezelschap zal begeleiden. Waar schijnlijk zullen ook studenten een deel van dë eere-waelit vormen. De buitengewone Raadszitting, waar in gisteren do burgemeester van Dordrecht afscheid heeft genomen, werd ook bijge woond door-mevr. Wy.tema en een zoen van den burgemeester. Verder waren bijna alle secretarie-ambtenaren aanwezig. Van dc oud-Raadsleden bevonden zich dó hco- ren Van Zanten en Van Diemen onder het talrijk publiek. Na den -burgemeester sprak wethouder Stofcp fsoc.-dem.), Daarna het Oudste Raads lid Wisboom Verstegen (a.-r.- Daarna was in de burgemeesterskamer gelegenheid om, persoonlijk van den bur gemeester afscheid te nemen, waarvan !d de eerste plaats de Raadsleden gebruik maakten. Daarna volgden tal van verte genwoordigers van officieelc lichamen, ker kelijke autoriteiten en vereenigingsbestu- ren en ten slotte particulieren. Daarmee gingen ruim twee uur heen. De huldiging van gisteravond spande ech ter dc kroon. Spontaan hebben een kleine zestig vereenigingen^van allerlei aard, ge halte cn richting zich samengevoegd om op te trekken naar het Raadhuis, teneinde daar den scheidenden burgemeester te too- nen, dat men hem zijn bijzondere promo tie tot burgemeester van Rotterdam bed gaarne gunde, maar dat men er toch bij zonder veel spijt van had, dat men hem voortaan als Dordrcchts burgemeester zal raceten missen. Bij deze gelegenheid werd hij toegespiu- ken door den hoer I. van Huiden, voorzit ter der Dordreehtsehe Winkeliersverceni- ging, die hem een" oorkonde aanbood. Hierop volgden een krachtig Leve de burgemeester) hoera en fanfares van de muziek. Ve? volgens bood de heer Rouman na mens de spuitgasten een foto van het vaan del van zijn Vereeniging aan, waarna mevr. Geert en mevr. Verdaan aan mevr. Wytema bloemc-n overhandigden namens do Huisvrouv/en vereeniging. Opnieuw hoera cn fanfares. Dc burgemeester trad vervolgens de fe- toogers cenigo treden van dc raadhuistrap- pen Icgi'incct om hen toe to spreken. ALPHEN. K e r k e 1 ijk bericht. Ned. Herv. Kerk, Julianaatraat: Zondagmorgen, te tien.uur, ds. De Bruin en 7s avonds te zeven uur ds. Veldhoen (Voorber. H. A.) Geref. Kerk, Raadhuisstraat, Zondagmor gen, te tien uur en ;s avonds te zes uur, ds. Schouten. Gistermiddag reed een auto tegen een onbeheerd staanden melkwagen. Van den wagen werden twee wieion totaal vernield, terwijl de melkbussen kantelden en de in houd over den weg stroomde. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Gozantenoonferentie heeft ter ken- Dis wan Griekenland gebracht, dat de ont ruiming van Korfoo zal plaats hebben na dat aan de voorwaarden, in de nota van 8 September gesteld, zal zijn voldaan. De verontschuldigingen moeten uiterlijk 18 de- zetr zijn aangeboden, terwijl de lijkdienst voor do slachtoffers in <Ien morgen van den 19en zal plaats hebben. Op dien dag zullen de eskaders ter reede van Phalera arrivee- ren. Bij do inscheping der lijken te Trc- ve&a zal bet eerbetoon bewezen moeten worden. De intergeallieerde commissie zal haar arbeid den 17en to Janin-a aanvangen cn uiterlijk vijf dagen daarna verslag uit brengen. Indien de schuldigen dan nog niet zijn ontdekt, zal zij de wijze waarop het onderzoek is gevoerd bekend maken. Op grond van dit rapport zal de conferentie uitmaken of aan do vijfde, in haar nota van 8 dezer gestelde eisch is voldaan.. Indien dit niet bet geval mocht blijken te zijn behoudt de fonfereutie, nu Italië heeft doen weten, dat het voornemens is in elk geval Korfoe den 27eir te ontvui- fen, zich het recht voor Griekenland in kennis te etcllei^ met de sancties, welke in dat geval door do geallieerden zouden kun nen worden genomen. Met name zouden deze kunnen bestaan in de betalang van Italië van oen som van 50 milioen lire, in welk geval de conferentie aan het Eey- manente Hof van Internationale Justitie zal verzoeken Griekenland vrij to etellcn van de verplichting dit bedrag als waar borgsom te storten en elk beroep op dit hof krachtens paragraaf 7, der nota van 8 dezer, behoudens een speciaal beroep van Italië op genoemd hof ten einde de kosten der bezetting vergood te krijgen. In het Fiume-vra-agstuk geen wijziging. Zullen Mussolini en Pasjitsj een onder houd hebben? Heden loopt do docv Itaiic gestelde termijn voor antwoord af. Nog enkele berichten uit het bezett^ ge bied: De Fransche krijgsraad velde weer een serie vonnissen, weer idem zooveel milliard wend buitgemaakt. De arbeidsgemeenschap der beambten in Rijn- en Roergebied beeft den wensch ver kondigd van al de beambten om zoo spoe dig mogelijk tot geordende toestanden te rug te keer enzij zullen, echter Jt wapen van 7t lijdelijk verzet niet uit handen ge ven vóór alle gearresteerden in vrijheid •gesteld, alle uitgewezenen teruggekeerd zijn ten voor vaststaat, dat het Duitsciie industrieele gebied onder Duitsche souve- reiniteit blijft. Tot eind Augustus zijn gedood 121. ter dood veroordeeld 10 personen; tezamen vrij heidsstraffen voor ruim 1500 jaar opgelegd. De gezamenlijke boeten bedragen 1.6 billi- oen mark en 111.000. francs. Van huis en hof verdreven zijn 145.000 personen, waar van uitgezet 131.000. In het Pruisische be-- zelte gebied zijn 209 scholen, bezocht door 427,000 scholiere», in beslag genomen. In de vergadering van den Volkenbond hebben de Poolsche en Albaansche afge vaardigden hun medewerking etc. locge zegd. De Finsche afgevaardigde betreurde het, dat inzake Oost-Karelie geen bcslis- singsoordeel was gegeven. Bij de bespreking van het rapport van den raad heelt de Nederlandschc afgevaardigde Loudon met een nauwelijks bedekte zinspe ling op het recente diplomatieke conflict verklaard, dat liet statuut van den Volken bond een beleekenis had, wcl.ke door som mige regeeringen blijkbaar werd genegeerd. Daarom veroorloofde bij zich de aandacht tc vestigen op het feit, dat reeds veertien amendementen op dit statuut waren aange nomen. welke evenwel nog geen van alle door de betrokken mogendheden waren gera tificeerd. Ook dit jaar alaat er weder eon amendement op de agenda, ditmaal door Canada voorgesteld. Spreker drong er bij de gedelegeerden op aan voor de nieuwe amen dementen le stemmen, en, voor zoover do vorige nog niet waren geratificeerd, hun re geeringen fe verzoeken, in het belang van don Volkenbond alsnog op spoedige ratifi catie aan te dringen. In verband met de beperking, die de ver gadering ^ich heeft opgelegd, in zake het Grioksch-lfaliaansche conflict, is de lijst van sprekers voorioopig gesloten. In ver-; band daarmede verklaarde de voorzitter, met instemming der aanwezigen, de verga dering na afloop der debatten over het werk van den Volkenbond, voor verdaagd. Ook hij betreurde, dat de amendementen op het statuut nog niet in werking zijn go- treden ten gevolge van het uitblijven van verschillende ratificaties en hij verzocht de gedelegeerden van de betreffende landen er bij hun regeeringen op aan te drjngen dat deze ratificatie alsnog plaats vinde. DUITSCHLAND. Een voorbeeld, boe hel met de prijzen gaal: De DuiLsche tarieven van post, telegraaf en telefoon zouden tot op 20 September op nieuw worden verhooga. Stadsbriefkaarl 50,000, binnenlandsclie briefkaart 100,000 mark, stadsbrief 100,000, binnenlandsclie brief 250,000 mk., aange- teekemde zending 200,000 mark, telegram men met een vaste taxe van 400,000 mark vcor 200,000 mark per woord, locale tele foongesprekken 250,000, builenlandsche briefkaart 450,000, buitenlandsche brièf 750,000 mark. De regeering heeft nu al weer besloten lot verdubbeling Tc Beuthen in Öpper-Silezië, ontstonden ten gevolge van de hooge levensmiddelen- prijzen ernstige onlusten. Bij de plaats ge-- had hebbende botsingen werden drie per sonen gedood en vier gewond. De relletjes duren nog voort. Ook uit Dresden worden berichten ont vangen over nieuwe beloogingen van de werklöozen en botsingen #met dc politie. Naai' verluidt, werd een aantal personen in hechtenis genomen. SPANJE. Trots de verzekering van het kabinet Al- hucemas, dat het stand zou houclen, is het toch direct afgetreden, gelijk de lelegram- - men gisteren aangaven. Na afloop van een onderhoud met den koning heeft markies Alhuccmas de volgende verklaring afgelegd: ik heb den koning voorgesteld het onmid dellijk ontslag van de kapiteins-generaal van Barcelona en Saragossa, evenals van alle andere militairen, die in deze dagen op den voorgrond zijn getreden. Vervolgens heb ik voorgesteld, onmiddellijk het parle ment fyjeen te roepen om de verantwoorde lijkheden le bespreken en vast te stellen, niet alleen Yan de staatslieden van dc re-, geering, maar ook van allen, die het regce- ren belet hebben. Dë koniirg antwoordde mij, dat hij op minutieuze wijze inlichtin gen moest winnen en rijpelijk de taak over wegen, voordat hij kon antwoorden. Daar op heb ik dadelijk het ontslag van het ka binet aan den koning aangeboden. De ko ning heeft dat aanvaard. De koning heeft daarop generaal Primo de Rivera met (le vorming van een nieuw kabinet belast. De koning heeft verder zijn goedkeuring gehecht aan de instelling van een directoire, zooals door de militaire partij was voorgesteld. Voorzitter vai^ het direc toire wordt eveneens Primo de Rivera, de kapitein-generaal van Catalonië. In geheel Spanj? zal dc staat van beleg worden afgekondigd. Het directoire is reeds beDoemd. De militairen hebben dus de macht in handen. Het bestuur van dc socialistische partij en het algemeen "verbond van den arbeid hebben een proclamatie aan de arbeiders uitgevaardigd, waarbij deze worden uitge- noodigd, de militaire beweging niet te steu nen, maar zich afzijdig fc houden. JAPAN. Officieel is aangekondigd, dat de inwoners van hel verwoeste gebied, geheel of gedeelte lijk, in overeenstemming met de geleden ver liezen, van betaling der belasting op het in komen of bedrijf van het loopende jaar zul len worden vrijgesteld. De betaling der an dere belastingen is uitgesteld. De invoerrech ten op bouwmaterialen en bouwbonocdigd- heden zijn tijdelijk afgeschaft of verlaagd. Naar verluidt zal Yokohama vermoedelijk niet meer volledig de oude plaats van vroe ger op het gebied van handel en scheep vaart innemen. VEREENIGDE STATEN. Attorney-General Daugherly- verklaarde tegenover Coolidge, dat de vloot niet wettig kan worden gebruikt in den strijd voor toe passing dër drankwet. De vloot kon alleen als zoodanig worden gebruikt door bijzondere machtiging van het congres, of wel in een uitzonderingsgeval waarin de burgerlijke maatregelen onvol doende zijn. J

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2