DeDraadloaze Telegrafie en Telefonie "Ünst en letteren. VRAGENRÜBRIEK. prijs; J. P. Ilüner een 6de en J. Versteeg een 7e troostprijs. Des namiddags hadden de verschillende volks- en kinderspelen plaats, waarbij door het talrijk publiek hartelijk werd gelachen. De uilslagen luiden: Ringsteken per fiets: le G. Knijnenburg, 2e J? Rooyakkers, 3e Fr. v. d. Aa, 4e M. van Leeuwen, 5e M. v. d. Hoek, 6e J. Overdevest, 7e M. Bloemendal, 8e J. Schroder, 9e J. Mei- man. Eerst naar den trein: le P. Tipker, 2e A. Kraay, 3e J. Heykamp, 4e KI. Piet, 5e J. Mouw, 6c C. Schoorl. De deelname aan de verschillende kinder spelen was zeer groot en het' aantal prijzen talrijk, zoodat niet doenlijk is alle uitslagen der spelen te vermelden. De prijsuitreiking had onder een toepasse lijk woord plaats door den burgemeester. De jury had een ondoenlijk werk voor hel' toekennen der prijzen voor de gevelversie- ring en verlichting, daar de bewoners der verschillende dorpsstraten hiervoor moeiten noch kosten hadden gespaard. De prijzen werden als volgt toegekend: Gevelversiering: le mevr. v. Zuylen, 2e J. v. d. Zaal 3eC. v. Tol 4e ds. P. G. de Vey Mestdagli öe H. L. Borsboom, 6c C. Mansvelt 7e C. v. Egmcnd, 8e W. F. K. de Jong. 9e inej. B. Ruygrok, 10c N. v. Ammers. Gevelverlichling: le J. J. Remmerswaal, 2e J. C. J. Menkes, 3e P. II. Maandag, 4e wed. C. Zuyderduin, 5e A. Duetz. Op het feestterrein heerschte wederom een gezellige drukte, doch het gemis van den draaimolen was eenigszins in de feeststem ming merkbaar. Des avonds zorgden de Haagsche muziekverenigingen „Juliana" en „Crescendo" van de H.T.M. voor de noodige afwisseling en wisten er de vroolijke stem ming in te houden. Zooals gewoonlijk was weer een talrijke menigte bijeen om het vuurwerk le aanschouwen. Het uitgebreide programma viel bij de aanwezigen zeer in den smaak. Tegen het middernachtelijk uur werden de feestelijkheden gesloten door het houden van een fakkeloptocht met muziek, waarbij door een talrijk aantal feestvieren den met brandende lampions werd deelgeno men. ZOETERWOUDE. Woensdag en Don derdag zijn hier de jubileumfeesten gehou den. Met spanning werd tegemoet gezien, wat of deze dagen ons zouden brengen, want, om een passage aan le halen uit de declamatie van Thomasvaer: fn Januari reeds begonnen, want er moest zooveel nog worden overwonnen, dat in Augustus Zoe- terwou, aan het feest nog twijfelen zou". Doch laten we direct zeggen: er is gefeest cnhet is reusachtig meegevallen. Op gewekt en vroolijk, vol stemming-en zonder de minste wanklanken. Zoo heeft Zoeler- woude waardig het Zilveren jubileum van H. M. de Koningin gevierd. Nadat Woens dagmorgen door de Zangvcrecniging nabij den Dorpsloren eenige vadcrlanasche lie deren waren gezongen, had ten raadhuize door den eere-voorzittcr, den burgemeester, de ontvangst plaats der Feestcommissie. De uilgesproken feestrede werd door de aanwezigen met een hartelijk applaus be groet. Hierna trok men in optocht door de met vlaggen versierde straat naar het Feestterrein aan den Sc henkeiweg. De har monie voorop, daarachter het eere-comité en de feestcommissie, de Zangvereeniging en een groot aantal deelnemers en deel neemsters met versierde rijwielen en til bury's. Door den heer Ruizeveld, voorzitter van het comité werd ten tien ure het feest geopend met een kernachtige rede, die on der daverend applaus en hoera-gerocp werd begroet. Besloten werd levens om aan H. M. de Koningin een telegram te zenden na mens de feestvierende inwoners. Onmiddel lijk daarna namen de kinderspelen, ringrij- derij met paard en tilbury en met versierde fietsen een aanvang, terwijl de jury de mooiste bespanning en de mooiste versie ring beoordeelde. De prijzen werden toege kend als volgt, le prijs eii extra prijs van den eere-voorziller, bestaande uit een bron zen gedenkpenning, J. Dorrepaal, Koude kerk, 2e prijs Jac. van der Salm, 3e H. van Velzen, resp. f 15, f 10 en f 5, alle voor do mooiste bespanning. Verder werden de prijzen voor ringrijden met paard en til bury behaald door: 1. L. van der Poel, 2. N. Berg, 3. J. Dorrepaal Gzn., 4. J. van Leeuwen Azn., 5. G. Duivenvoorde, Noord- wijkerhout, 6. Hulsbos, Watertje en 7. A. Molenkamp. Deze prijzen bestonden uit prachtige kunstvoorwerpen. Voor versierde fietsen werden toegekend: le pr. aan Jo Parlevliet, 2e Marie Dolle, 3c P. van Leeuwen, 4e E. Knauer en 5e C. Schuur. De prijzen voor ringrijden werden be haald door le E. Knauer, 2e Truus van Til burg, 3e Kale Mende, 4e Jan van der Poel en 5 Anna van Amsterdam. Ook deze prij zen bestonden uit prachtige kunstvoorwer pen. We vergaten nog te vermelden, dat ook het geliefkoosde lonknuppelon niet op het programma ontbrak. Enorme deelname heeft plaats gehad. Prijzen werden behaald, elke pr. f 2.50, door G. van der Lubbe, H. Vink, G. van der Ploeg. N. van den Akker Jzn., C. van Velzen (2), W. Borst (2), C. v. Haastrecht en J. de Jong. Van de kinderspelen behaalden dc navol gende meisjes een prijs, le klas (balletje dragen) 1. G. Vahrmeijer, 2. kj. Mohai, 3. C. Turk, 4. A. Bosman. 5. M. van der Meer, 6. L. van der Lubbe. 2e en 3e klas (vlag- halen): 1. 11. Hoogewoning, 2. M. Verstee- gen. 3. A. van Haastrecht, 4. S. van der Lubbe, 5. C. Akerboom, 6. J. van der Raad, 7. J. van der Sal ij, 8. C. van Teijlingen, 9. P. Ilegdis, 10. M. Slingerland. 4e en 5e klas (stoeltje verwisselen): 1. M. van der Hoeven, 2. M. Ileuder, 3. C. Dobbc, 4. G. van der Zon, 5. P. van der Hoeven, 6. M. Oltshoorn, 7. N. Vlasveld, 8. G. Broxterman 9. D. Slingerland, 10. J. van Rijn. 6e en 7e klas (muiltje loopen), 1. G. Parlevliet, 2. P. Hagen, 3. T. van der Broek, 4. M. van der Zon, 5. M. van Horssen, 6. G. van Die- men, 7. L. Berg, 8. A. de Jong. Van de jongens behaalden een prijs, ïe klas (blokje rapen): 1. C. Berg, 2. J. van Diemen, 3. J. Rekelhof, 4. Q. de Jong, 5. P. Olijerhoek, 6. B. Versteeg. 2e en 3e klasse (hardloopen met Jbindemissèn): 1. Jan Du- prie, 2. J. Bosman, 3. „W- ^nng, 4. O Dolle, 5. J/Pieterse, 6. B. van der Hoeven, 7. P. van Ham, 8. P. Broxterman, 9. F. van der Krogt, 10. J. van Leeuwen. 4e en 5e klas (zakloopen): 1. T. Vahrmeijer, 2. IC. Zandbergen, 3. J. Vaneman, 4. T. Dolle, 5. A. Noordman, 0. H. van Klink, 7. A. de Raad, 8. J. v. Teijlingen, 9. L. Berg, 10. H. van Leeuwen. 6e en 7e klas (hardloopen): 1. G. Boks, 2. J. van Leeuwen, 3. S. Duprie 4. K. van Leeuwen, 5. C. Dolle, 6. L. Straat hof, 7. P. Koek en 8. J. van der Hoeven. Alvorens met deze spelen werd begonnen sprak ds. II. J. Konders de kleinen op een hartelijke wijze toe en werden eenige lie deren door de kinderen gezamenlijk ge zongen. Na den middag had de opvoering plaats van het schitterend openluchtspel „de Brui loft van Kloris en Roosje", waarvan do ontwerper, de heer G. P. J. Paardekooper iels prachtigs gemaakt heeft. We willen hem dan ook hier daarvoor een hartelijk woord van dank brengen. Een vol uur heeft de opvoering geduurd en enorm was de belangstelling. Spel en zang, declamatie en kostuums, dans en grimeering alles was schitterend. Aan den heer Opdam zjj hier levens een woord van hulde gebraclU voor het -groote aandeel, dat ook hij in het tot stand brengen van dit spel -gehad heeft. Wat verder de personen betreft, hierover zullen we niet spreken, want namen noe men is altijd een leer iels. Alle spelers en speelsters hebben uitstekend hun best ge daan en zich veel moeite en kosten getroost om het spel le doen slagen. Evenwel een uitzonde)ing dient gemaakt ten opzichte van de familie Vlasveld, die niet alleen een 5- of 6-lal medespelers leverde, doch die hun ruimte hebben beschikbaar gesteld voor het houden der repetities en op alle mogelijke wijze "haar medewerking heeft verleend. Na dc opvoering werd in de per soon van Roosje, hulde gebracht namens het volk, door een dame uit de toeschou wers aan alle spelers en speelsters en eer. bouquet' bloemen aangeboden. Eveneens werd dc heer C. P. J. Paardekooper toege sproken en hem een lauwerkrans aangebo den. In optocht trokken de spelers met de muziek door het Dorp om later weer op het terrein terug te keeren alwaar door den eere-voorzilter onder een toepasselijke toe spraak 1ot het uitreiken der prijzen werd overgegaan. Om 8 uur werd een mooie lampionop tocht gehouden door het dorp, waaraaii al len deelnamen en die de stemming zeer ze ker verhoogde Om 10 uur had het vuur werk plaats, dat ook zeer keurig was en zelfs boven verwachting, gelet op de be schikbare financiën. De aanwezige verma kelijkheden trokken de aanwezigen ook zeer tot zich, zoodat een ieder den dag zeer aardig heeft kunnen doorbrengen. Om 12 uur was alles afgeloopcn en ging men ter ruste om den anderen dag het feest op den Hoogen Rijndijk voort te zetten. Aan gevelverlichling heeft men hier niet gedaan, op een uitzondering na bij ds. Bon ders en deze was wel bezienswaardig. Den tweeden dag werd 't feest voortgezet aan den lToogen Rijndijk. In den morgen hadden de kinderspelen plaats voor jongens en meisjes afzonderlijk en ingedeeld in groepen volgens den leef tijd. Er was veel animo bij deze spelletjes, vooral het stoeltje verwisselen viel zeer in den smaak. Tegelijkertijd werd de ringrijderij gehou den met liitsen waarbij in de 40 deelnemers en deelneemsters met elkaar kampten om de beschikbaar gestelde kunstvoorwerpen te bemachtigen. De muziek luisterde de zaak wat op om er den moed in te houden, 's Na middags hadden we het" nummer van den dag, nml. bloemencorso cn vroolijken op tocht. Deze was in een woord schitterend en het was voor de jury geen gemakkelijke taak om ds prijzen toe le kennen. In het ge heel waren er 21 aldeelingen, waarvan 20 mededongen naar een prijs voor versiering. De prijzen zijn toegekend als volgt: 1: W. Tijssen, versierde wagen met pon- ny, 2. A. Zandvliet, seheepje van bloemen; 3. Versieringscommissie voorstellende de Familie van Zwieten (historisch); 4. Gym- nastiekvereeniging met versierde wagen5. Dames Boekee, De Graaf en Koning, voor stellende prinsenvlag; 6. Dames Van Leeu wen met versierde tilbury; 7. P. Zandvliet met versierde bokkenwagen; 8. Th. Tijssen met scheepje; 9. Dames Hoogzaad met een Zwaan; 10. J. do Groot e a. met de 11 pro vinciën, 11. J. Boesie met versierdewagen; Aan den le prijswinnaar bij deze groep werd levens toegekend een zilveren medaille ge schonken door den heer Wap, burgemeester, terwijl aan de 6 zusters Van der Hoeven door de jury een extra prijs werd geschon ken. In de 2e afdeel ing kwamen 5 mededin gers voor. Als meest humoristisch zijnde werd de lstc prijs toegekend aan J. A. de Groot c. a. voorstellende een zigeunerfamilie, de 2de aan de Tooneclvereentging voorstellende een bedrijf uit Janus Tulp en de 3de aan W. Boekee als clown. De prijzen werden onder een toepasselijk woord door den eere-voorziller uitgereikt na a(|oop van den optocht aan café „Ik leer nog", 's Avonds beeft er een muzikale wan deling plaats gehad langs den Hoogen Rijndijk en werden de schitterende illumi natie' en versieringen bezichtigd. Toegekend zijn 5 prijzen wegens gevel- en luinversie- ring nml.: 1. W. Hoogzaad, 2. II. J. van Niel, 3. G. Dorrepaal, 4. J. de Graaf en 5. De Vogel. Verschillende aangebrachte versierin gen en illuminaties bleven buiten mededin ging waardoor de bcoordeeling der jury heel wat vergemakkelijkt werd. Alles is naar beste wenschen verloopen, er is gefeest, gezongen en gesprongen, het was een heerlijke dag. Met een aardige rede, waariri door den voorzitter aan de verschil lende groepen en personen dank werd ge bracht voor de medewerking en prestatie werden de feestelijkheden gesloten. Een woord van dank komt toe aan de po litie, zoowel de Leidsche-, als de Rijks- en gemeente-politic, Yoor de orde, vooral ook door medewerking der ingestelde sub-com missies, heeft gehandhaafd, ,Y W (Nadruk verboden.) Accumulatoren 3. Niet iedere bezitter van accumulatoren is zoo gelukkig, dat hij op een gelijkslroomnet is aangesloten. In steden komt het zoo goed als niet voor, doch buiten wil het nog wel eens gebeuren. Voor hen die wel in de ge legenheid zijn accu's te laden op het gelijk slroomnet, geven we aan het eind van hst artikel eenige aanwijzingen. De fabrikant geeft op met welke stroomstcrkle de accu geladen mag worden. Hier dienen we ons beslist aan te houden. Bij de lading is de po sitieve pool van de dynamo, en de negatieve aan de gelijknamige pool van de dynamo. Gewoonlijk zijn de polen1 gemerkt. De te la den batterij heeft een zekere spanning, zoo dat deze de spanning van de dynamo tegen werkt. De spanning waarmede geladen wordt moet altijd iels„hooger zijn. Nadat er cenigen tijd geladen is, kondigt een "sterke gasonlwikkeliug het tijdstip aan dat de bat= terij „vol" is. Met behulp van de areometer van Beaumé onderzoeken we het soortgelijk gewicht van de vloeistof. Is dit juist, dan wordt de dynamo afgezet en zijn de accu's vóór hel gebruik gereed. Jndien de lading in eeii gesloten kamer plaats vindt,'is het geraden niet met vuur daar binnen le gaaD, daar het ontwikkelds gas ontplofbaar is. Ook is het aan te bevelen voor het laden een ruimte te gebruiken waar een gestadige koele temperatuur heerscht. Als voorbeeld zullen we een netspanning van 110 volt nemen en een batterij van 14 cellen. Het zal ncodig zijn een voorschakelweerstand in le zetten. Daarvoor nemen we 2 kooldraadla'm- pen van hoög amperage, terwijl verder een ccnslant afgeregelde weerstand de spanning zooveel vermindert, dat ze een klein beetje hooger is dan die van de batterij. Bij hel begin der lading moet er 110(14 maal 1,85 is gelijk c. a. 26 volt) is gelijk 84 volt in den voorschakelweerstand verwerkt wor den. Bij liet einde der lading 11Ó114 maal 2,5 is gelijk 35 volt) is gelijk 75 volt. We zouden den weerstand dus geleidelijk moe ten veranderen. De kooldraadlampen zijn echter onze automatische weerstanden; deze zorgen voor een geleidelijke verandering van den weerstand. De grootste hoeveelheid cJcctrieileit die door een accu kan worden afgegeven, bepaalt haar capaciteit. Zoo zijn er b.v. accu's van 60 ampere-uren, d. w. z. dat deze accu gedurende 60 uren 1 ampere stroom kan leveren. Het is echter hoogst onwaarschillijk dat er gedurende 1 uur 60 ampere geleverd kan worden. De fabrikant geeft de maximum ontlaad- strcom aan. We moeten voor een gelijk tijdige-lading dus gelijksoortige accu's heb ben. Tol slot nog even hoe de verschillende verbindingen bij het laden gemaakt moeten worden. Aangenomen dat de netspanning 110 volt is; dc diverse batterijen worden in serie gezet en de pluspool verbonden met de pluspool van hel licht. Aan de minpool komen twee kooldraad lampen van 110 volt parallel daarna ver binden we den draad aan een regelbaren weerstand. Van hier gaat de leiding naar de minpool van het eleclrisch licht. Het hangt natuurlijk van de grootte van de batterij af hoeveel weerstand er in gezet moet worden. Het schema van fig. 1 geeft duidelijk aan, hoe de diverse verbindingen gemaakt moe ten v/orden. Zij. die aangesloten zijn op een wiselslroomnet, kunnen een gelijkrichter koopen en met de aldus verkregen gelijk stroom dc accu's laden. Er zijn thans zeer goedkoope gelijkrichters in den handel, zoo dat vrijwel iedere amateur zijn eigen accu's kan laden. aNuirnrnvv Het ontvangen van ongedempie golven. Yoor het ontvangen van gedempte golven kunnen we volstaan met het gelijkrichten van de opgewekte stroompjes, dpch vpor on gedempie golven kan alleen een lamp-ont vanger dienen met een z.g. terugkoppelspoel. Een andere manier is het ontvangen met een sleepraddelector of interruptor. Dit zijn ech ter zulke gebrekkige en verouderde toestel len, dat we deze niet zullen bespreken. De schakeling van een gewone lampontvanger kennen wc al. Deze is in fig. 1 afgedrukt, met dat verschil, dat er in den plaatkring een spoel is opgenomen. Dat is de terug koppelspoel. - Welke belangrijke diensten deze spoel ons bewijst? Zij heeft de eigen schap bij het-terugbrengen van energie, van den plaatkring van een lamp, naar den roosterkring, men grooter verslerkingseffect verkrijgt; hetwelk indien sterk genoeg, de lamp laat genereeren met zuivere onge dempte oscillaties van zijn eigen frequentie. Dergelijke efecten worden ook verkregen met andere soort versterkers, maar de drie- el ectrodenl amp is beslist het meest passen de werktuig om de boven 'beschreven wer kingen le verkrijgen. De zelfoscilleerende lamp is van zeer groote waarde om ongedempte golven te ont vangen en ook als zènder van ongedempte golven voor radiotelegrafie en ^telefonie. Daar al deze gebruikmakingen van de drie- eleclroden-lamp. og dezelfde principes be rusten (n.l. energie overbrengen van den plaatkring naar den roosterkring) kunnen wij uit de volgende beschrijving de werking begrijpen. Principe's en analoge gevallen. Stel voor dat we een gewoon vliegwiel hebben, hetwelk in beweging wordt gezet Als het wiel niet aan een machine is gekop peld, maar gewoon een zet krijgt met de hand zal het gaan draaien. Zet men het op een praktisch weerstandloos montuur en in een luchtledige ruimte dan blijft het wiel doordraaien nadat wij het in beweging heb ben gezet. Er is echter een andere manier om het wiel le laten doordraaien n.l. door het eenige keeren kleine slootjes te geven bij iedere om wenteling. Zijn de stootjes zwak dan -zal het wiel ten slotte lot rust komen, doch na een veel lan- geren tijd als zonder slootjes le geven. Geven we een beetje sterkere slootjes dan blijft bet doordraaien. Een ander goed voor beeld is een klok met een slinger. Js de klok niet opgewonden en geven wij den slinger een slqotje .dan gaat dezq heen en weer, doch na eenigen tijd hangt hij onbeweeglijk. Is dc klok wel opgewonden en geven we dan den slinger een stootje, zoo zal hij blijven heen en weer gaan omdat het uurwerk den slin ger sieeds een stootje geeft. In een drie-electroden-lamp hebben we twee kringen, een van rooster en gloeidraad en een van plaat en gloeidraad. Jn Fig 1 is een oscillator kring Z1 Cl parallel bevestigd met het rooster R en een gloeidraad G. In den plaatkring is een zelfmductiespoel Z2 opgenomen. Als er nu zwakke oscillaties in den kring Z1 Cl komen, zullen die gewoonlijk spoedig gesmoord worden. Omdat die oscillaties in den lering Z1 Cl stroomen, zullen de span ningen van het rooster R beurtelings posi tief en negatief zijn. In de spoel Z2 komen dus stroomen van dezelfde frequentie als in het rooster, echter met grootcre amplitude. De spoel Z2 wordt nu gekoppeld met spoel 74 en deza induceert zijn oscillaties in den kring Z1 Cl. Daar dc oscillaties in Z2 veel sterker zijn als de origineele in %1 Cl, zul len deze origineel e oscillaties versterkt wor den door de oscillaties welke geïnduceerd worden door Z2. Als de spoel Z2 goed gekop peld is, zal het rooster wanneer het een po sitieve spanning krijgt door de drigineelc os cillaties, ook een sterkere positieve spanning krijgen door.de geïnduceerde spanning- van Z2. Hetzelfde gebeurt als het roosier een ne gatieve spanning krijgt door de origineele oscillaties. -W: löii -V ISiüÜLÖJl) -6' Door de plaatkringspocl Z2 (deze wordt af wisselend terugkoppelspoel, regenerative spoel of reactance genoemd) te koppelen met dc zelfinductiespoel Z1 worden de zachte origineele oscillaties in den kring Z1 Gi ver sterkt door de veel sterkere oscillaties, welke door haar opgewekt worden, en welke pre cies van dezelfde frequentie zijn. Door de inductieve koppeling tusschen Z2 en Zl, zullen niet alleen de oscillaties in Z1 Cl in sterkte toenemen, doch zij zullen ook langer voortduren. D.w.z. als de oscillaties normaal in 1/80.000 secunde gedempt wer den, zullen ze nu 1/30.000 secunde duren. Door het gebruik van een terugkoppel spoel, Z2 vergroolén we de periode gedurende welke een oscillatie in Zl Cl zal voortduren. Als de overgebrachte energie van den plaat- kring Z2 naar roosterkring Zl Cl stérk ge noeg is, zullen de oscillaties in Zl Cl onop houdelijk voortduren. Nu oscilleert de lamp op zijn eigen frequentie en zal hiermede doorgaan zoolang er een plaalsiroom is. Wat de veer in een klok -is voor den slinger, is de spanningbatterij voor de drie-electroden- lamp. De veer in een klok noodzaakt een rader tje den slinger een sloot te geven. De hoog frequente antennestroompjes noodzaken de spanningsbalterij een stoomboot (oscillatie) in den plaatkring (dus ook door spoel Z 2) te geven. De versterkende werking gaat dus onop houdelijk door, omdat de plaat stroom'varia ties op het zelfde moment plaatsvinden als de rooslervarialies. We kunnen de „Te-ge neratieve" werking van de drie-electroden- lamp in een geheel ander licht bekijken. Als- in den kring Z 1, C 1 oscillaties komen, zul len zij vrij spoedig gedempt worden. Dit komt in hoofdzaak door den weerstand van den oscillatorkring Z 1 G 1. Om het verlies van ernc-rgie te voorkomen, onderhouden wij de oscillaties door de inkomende ernergie van do terugkoppelspoel Z 2. Laten we ons nu eens voorstellen dat er in Z 1 G 1 zwakke stroompjes Worden opgewekt. Deze komen op het rooster R en als gevolg ontslaan er versterkte stroompjes in Z 2. Deze versterk te stroompjes worden weer geïnduceerd in Z 1, welke weer grootere stroomvariaties in Z 2 opwekken. Het resultaat is dat de zwakke oigineele oscillaties in Z 1 C 1 versterkt worden door dc lamp en aeze oscillaties werden in den kring Z 2 G 2 opgewekt en do energie hiervoor benoodigd, komt yan de spanningbatterijfB 2. -a NIEUWS. In een ziekenhuis te New-York is een complete radio-onlvanginslallatie. geplaatst, voorzien van 150 telefoons. De aam de be-ï terhand zijnde patiënten kunnen de verve-s ling verdrijven, door naar de broadcasting-, muziek le luisteren. Om de zieke patiënten niet te sloren, wordt er geen luidsprekende; telefoon in de zaal geplaatst, doch kunnen zij, die dat wenschen, een telefoon opzetten. Volgens „The Wireless Age" zijn er met succes proeven gehouden met een kompas, dat van af den grond eleclrisch beïnvloed werd. Over een groolen afstand was er een kabel in den grond gegraven, welke elec- trisch geladen werd. De aviateur wist niets van de ligging van dezen kabel af, doch moest zijn weg door de lucht zoeken door raiddel van een speciaal kompas. Het kom pas wees nauwkeurig aan, of het vliegtuig al of niet boven den kabel vloog. De vlie genier volgde de route, die door den kabel was aangegeven. Geen fout werd gemaakt De bedoeling is, op sommige plaatsen aan de kust, dezen kabel over grooten afstand le leggen. De vliegeniers kunnen dan zelfs bij nacht of ongunstig weer, het vliegkamp veilig bereiken. LUISTERPROGRAMMA. 12.20 Lyngby OXE 5600 M. telcgr. pérs* berichten. 1.25 Parijs FL 3200 M. telegr. persbev richten. i 4.20 Athene SXG 3600 M. telcgr. psrsbe-, richten. Glasgow 5 SC geeft Zaterdagavond 15 September met een golflengte van 415 M. een aardig programma Messrs. Aldon en Phillips-banjo duoMr. J. G. Rhodes, ba« riton Miss D. Kemp, fluitiste. Het station 2 LÓ geeft dienzelfden avond een lezing over het voetbalspel. VRAGENRÜBRIEK. A. F., te L. Een speciale radio-school kennen we niet in Leiden in Rotterdam ot Den Haag kan U zeer goed terecht. Indien het uw bedoeling is alleen maar het ontvan gen van morse-leekens te leeren, dan raad ik u aan les le vragen aan een adjunchcom- mies of commies-titulair van het telegraaf kantoor le Leiden. Deze rnenschcn hebben een lange morsc-practijk achter den rug, en zijn meestal wel genegen om sounder-les to geven. Veel zal het^u niet kosten Vragen op draadRes telefonisch en tele grafisch gebied kennen worden ingezonden nan de Redactie van ons Blad en worden dan 's Zaterdags daarop beantwoord. Moissi. De impresario, de heer Hugo Helm, meldt dat zijn touvnée met Alexander Moissi Maandag 1 October begint en zich door ons land ook tot Leiden uitstrekt. Op het repertoire slaan vermeldt: Der Graf vou Charolais, Van Beer-IIofmann; Oedipus; Jedermann, van Hugo v. Hofmannstal; Njoe, Er is an alle;n Schuld, van Tolstoj; Der lebende Leicbnam, van Tostoj; Gespenster van Ibsen. Het ensemble bestaat uit: Eduard v. Win- terstein, Paul Bienfeldt, dr. Max Pobl, dr, Prager, Artur Ament, Paul de Lange, Wer-« ner Kcpich, Hans Lehmann, Ernst Rameau, Peter v. Wangenheim, Else HeimsRein* hardt (echtgenoote van prof. Max Rein- hardt), Johanna Tcrwen, Else Pauli y. Win-- terstein. Jnbileumliedeien. In „Caecilia en Het Muziekcollege" wordt geklaagd, dat de stroum van jubileumliede ren nog geen goed volkslied heeft opgele- verd „Denkt men heusch", dat al die goed- koope min öf meer brallerige gedichten, vol gemaakte geesldriit nog iets tot de massa, zeggen? En wat de muziek betreft: men weet precies hoe een volkslied zijn moet, doch niemand is toch in staat er een te ma-, kenl Een volkslied moet eenvoudig zijn< Zeker. Jammer genoeg verwart men alleen ien onzent altijd eenvoud met onbenullig heid, met stumperigheid. Wat men hier een „eenvoudige melodie" belieft le noemen, is bijna nooit anders daD een miserabel con- ventionaliteitje, zooals iedereen die twee klassen van het conservatorium algeloopen heeft, er den gcheelen dag, zonder ophou den schrijven kanr Men moet met dat woord eenvoudig een beetje oppassen, oi men moet den menschen leeren het wat beter te gaan verstaan; slechts datgene, dat aan zeer hoogc eischên voldoet, kan een-( voudig zijn: „Sah' ein Knab' ein Röslein Sleh'n" van Schubert is een eenvoudig, liedje en dé „Kinderzenen" van Schumann zijn eenvoudige pianostukjes; kunst van de hoogste orde die tegelijkertijd voor iedereen is. Wat men ten enzent echter voor iedereen noemt heeft in negen-en-negentig van de honderd gevallen met kunst zelfs niet het geringste uit tv slaan, is bijna altijd zielig- armzalig". Nationale Opeia. De directie der-N.V. „Nationale Opera heeft, naar wij vernemen, contracten afge sloten met de schouwburgen te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem. Met Utrecht, Arnhem en Nijmegen zijn onderhandelingen gaande, terwijl in Gronin gen en Leeuwarden hoogstwaarschijnlijk comilé's zullen worden gevormd, om de Opera ook aldaar te doen optreden. En Leiden? te1 f J. D. Van alles, wat door schenking wordt verkregen, wordt recht van schen king geheven. Onder schenking wordt ook begrepen elke bevoordeeling uit vrijgevig heid, bijv. door verkoop tegen een prijs ver beneden de waarde. D ontkomt dut toch niet aan de bepalingen van de bu<v» cessiewet*.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 10