LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 September. Tweede Blad. Anno 1923. BINNENLAND. INDISCH NIEUWS. INGEZONDEN. t perk te stellen aan de gevolgen van het al coholisme; 5. aan de samenwerking met drankbestrijders van andere godsdienstige en politieke beginselen. De vergadering sprak eenparig als haar gevoelen uit, dat die sa menwerking wenschelijk is, maar niet is te handhaven wanneer zij misbruikt wordt tot het maken van politieke propaganda. De R.-K. bladen melden, dat de plech tige opening van de R.-K. Universiteit zal plaats hebben op AVoensdag .17 October. Verder, dat een schenkster, die onbekend wensclrt te blijven, aan het bestuur der Sint-Radboudstichting 1000 ter beschik king heeft gesteld, tot aankoop, van een beeld van het Heilig Hart, dat geplaatst zal worden in het gebouw der JR.-K. Uni versiteit op het Keizer-Karelplein te Nij megen. i De Rijksschool voor Klei- en Aarde werk-industrie ie Gouda is gisteren door den inspecteur-generaal bij het nijverheids onderwijs, den heer H. J. de Groot, namens den Minister van Onderwijs, officieel ge opend, in tegenwoordigheid van enkele ge meentelijke en andere autoriteiten. De heer De Groot memoreerde in zijn openingswoord dat de vorige burgemeester van Gouda, wij len den heer R. L. Martens, den stoot tot de stichting van deze school heeft gegeven De school opent met 10 leerlingen. Zij dient ook tot proefstation voor de klei- en aarde werk-industrie en er is een voorlichtings dienst aan verhonden. Directeur van deze school, die gevestigd is in de verbouwde oude II. B. S., is de heer H. D. F. Regout. Hel gemeentebestuur van Utrecht biedt Dinsdag 18 dezer aan de deelnemers van de Negende Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht een avondreceptie aan op het landgoed „Oog-in-Al" aan de Leidsche Vaart le Utrecht. Het bezoek van Nederlandsche jour nalisten aan het voormalige Yzerfront is thans op 24, 25 en 26 September gesteld. Een vijftigtal journalisten zullen 24 dezer te Antwerpen aankomen en aldaar door de Anlwerpsche journalisten en door het col lege van B. en AV. ten sladhuize worden ontvangen, Zooals bekend is, liehben reeds in het begin van dit jaar geruchten de ronde ge daan, dat het voornemen bestond om de organisatie van het leger in dien zin le veranderen, dat er drie in plaats van vier divisiën tot het veldleger zouden behooren. Op een desbetreffende vraag van het lid van de Tweede Kamer, den heer Dressel- huys, heeft op 14 April j.l. de Minister van Oorlog geantwoord, dat het niet juist was, dat een dergelijke voorbereiding werd ge troffen. Thans wordt vernomen, dat wederom ern stige plannen bestaan om lot deze vermin dering over le gaan,, en zulks zou geschie den onder pressie van het Departement van Financiën en de bezuinigingsinspeclie. Th'stermiddag bezichtigden de Indische prinsen met hun gevolg de Koninklijke Weef goederenfabriek te Hengelo, waar zij wer den rondgeleid door de heeren E. Ekker, AV. Stork Jr., J. E. Stork Ozn. en W. A. Ochtman. Na afloop bood de directie hen een autotocht aan naar Twickel UIT NTED. OOST-INDIE. De Indische salaris voor stellen. nomen. Mr. Ten Brink, die aan dit speciale onderdeel zijn aandacht wijdde en begon aan de opstelling van het ontwerp Kon. besluit tot regeling dezer aangelegenheid, kan dën eens aangevangen arbeid nu rustig voortzetten. De heer Damme was zeer tevreden met de behaalde resultaten en kan straks, in Indië teruggekomen, met de door hem voorgezeten commissie snel voltooien het met zooveel voortvarendheid begonnen werk dat tot uitkomst geven moet een uniforme salarisregeling voor geheel het Ind. ambte narencorps met wat daaraan vastzit als het voorstellen der pensioen-, verlofs-, woning- voorzieningsbepalingen enz. Waar bekend is dat de Ind. Regeering haar standpunt reeds bepaalde ten aanzien der beide bedoelde nola's en hiermede den Raad van Departemenlenhoofden en den Raad van Indië gehoord, goeddeels accoord ging, waarna zij den heer Damme 30 Juni naar Holland liet vertrekken, kan aangeno men worden, dat niet veel tijd m#er noodig zal zijn om de eindvoorstellen geboren le doen worden. De verwachting van den heer Damme was dan ook, dat deze voorstellen in Ja nuari bij den Volksraad kunnen worden in gediend ten einde de kosten op de suppl. hegrooling voor 1924 te brengen. Het zou waarlijk een tegenvaller beteekenen, zei de heer Damme, zoo lot het Indische budget van 1925 zou moeten worden gewacht. liet is haast niet te gelooven dat deze tegenval ler geboekt zal moeten worden, gezien de belangrijke kwestie, die het hier geldt. In afwachting van de invoering der door de Sal.-Commissie voor te stellen regelingen zal het noodig zijn opnieuw, ditmaal met 1 Jan. 1924, een beslissing te nemen aan gaande de verdere handhaving van den duurlebijslag. De lieer Damme is voorne mens, na afloop zijner belangrijke werk zaamheden als voorzitter van de Salaris- Comm. met pensioen te gaan en zich in Ne derland te vestigen. Terecht was hij van meening dat publicatie inzake de in de conferentie behaalde resultaten van veel nut zou kunnen blijken, daar ongegronde geruchten hun loop hadden genomen, wier inhoud kortelijk was; dat Minister en Sala riscommissie in hun denkbeelden ver van elkander zouden slaan, zoodat geen oplos sing was te verwachten. Dit nu blijkt geheel onjuist te zijn en er bestaat, gezien de groo- te interesse van den Minister voor de kwes tie, gegronde hoop voor de verwachting zei de heer Damme, dat na vele jaren het Indische salarisvraagslulc zijn oplossing snel nadert. Deze oplossing zal niet een ieder bevredigen, maar de in te voeren regelingen hebben toch dit voordeel, dat zij tal van vigeerende grove onbillijkheden en wanver houdingen wegnemen. Een faillissement. In de vergadering van. crediteuren van den speculant Mangoes te Batavia is mee gedeeld, dat het grootste deel van de vijf millioén gulden - passiva gedekt zijn door ondernemingen en perceelen. Het restant- verlies bedraagt "f 1.350.000. De suilcerpo- «itio is vastgesteld, liet verlies op koffie wordt getaxeerd op f 150.000, doch is zeer waarschijnlijk liooger. Do suikercrediteu ren hebben 'n trustee gevormd, waarvan de hoer 's Jacob leider is. De trustee hoopt, dat vóór 1924 de crediteuren ten volle be taald zullen zijn. OT70T A ME Na afloop van de huldebetooging van de Nederlandsche weermacht a.s. Maandag zal de Koningin, die vergezeld zal zijn van Prins Hendrik cn Prinses Juliana, naar Utrecht gaan en vandaar te 4 uur n.m. van het Centraalstation naar Den Kaag vertrek ken. De Vereeniging „Koninginnedag", te Utrecht, heeft het iniliatief genomen om aan de KoninklUke Familie op Haar tocht door jUtrecht een grootsche hulde te bereiden. Uit het programma voor de opening van do zetting der Staten-Generaal op a.s. Dinsdag te -s-GravenJoago vermelden wij: H. M, de Koningin zal te één uur vaa heb Pal ais. afrijden. Hare Majesteit is vergezeld van. do Ko- toingin-Moeder en van den Prins der Ne derlanden, gezeten in een staatsiekoets ïnet acht paarden bespannen. De stoet zal rijden; door de Heulstraat, {door het Lango Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Bin nenhof. De zitting geopend hebbende, gaat Hare Majesteit met denzelfden stoet, waarmede Hoogstderzelve gekomen is naar het Paleis terugzullende de stoet den volgenden weg nemen: van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voor hout (Schelppad), door de Heulstraat, naar het Paleis. Minuutschoten uit het geschut zullen het 'afrijden van Hare Majesteit van het Paleis en het oogenblik, wanrop Hoogstderzelve het gebouw verlaat, aankondigen. K. M. de Koningin-Moeder zal Zater dagmiddag halftwee de Nederlandsche en Ned.-Indische tuinbouw- en bloementen- Donslelling in Amsterdam bezoeken. Zeer vele vrienden en belangstellenden in het Zendingswerk waren gisternamiddag samengekomen op Crooswijk te Rotterdam, waar het stoffelijk overschot van ds, M. Lindenhorn, in leven directeur der Samen werkende Zendingscorporaties, zou worden ter aarde besteld. In de kapel op de begraafplaats waren aan wezig de hoofdbesturen van de Ned. Zen- dingsvereeniging, van de UlTcchtsche Zen- dingsvereeniging, verschillende zendelingen met verlof hier te lande, de oud-zendelings consul baron mr. C. W. T. van Boetzelaer, de Zendingsconsul mr. Schepper, een depu tatie van de Ned.-Herv. Kerk te Angeren, die ds. Lindenhorn als predikant heeft gediend. Behalve verschillende Rotterdamsche Ned Hervormde predikanten merkte men nog op den heer II. Duyker uit Amsterdam, verte genwoordiger van liet Java-Comilé; ds. N. v. Schouwenburg uit Amsterdam, ds. Boisse- vain uit Leiden, voorzitter van den Zen dingsstudieraad, den heer H. Bielke, afge vaardigde van het Zeistcr Zendïngscomité, benevens den heer L. J. v. Wijk van het Ned. Bijbelgenootschap. Toen de kist de kapel was binnengedra gen nam, nadat da menigte het eerste vers van Psalm 42 had gezongen, ds. H. J. de Zwart, uit Scheveniagen, het woord als voor zitter van de Ned. Zendingsvereeniging. Ds. Joh. Harms, Zendingsdireclor te Oegst geest, sprak namens de Zendingsdirectoren, in de plaats van den heer J. W. Gunning, die door ernstige ziekte verhinderd was aan wezig te zijn. Zendeling Iken herdacht uit naam van de zendelingen met verlof hier te lande en de ^zendelingen in India, wat de gestorvene tijdens zijn leven voor de zendelingen was geweest Dr. F. J. Fokkema, zending idireclor te Oegstgeest, bracht in herinnering wat ds. Lindenhorn had beteekend als docent aan de Zendingsschool. Ds. G. H. Wagenaar het woord voerende voor de classicale Zendingscommissies uit de Ned. Herv. Kerk, repte van den dank, dien de Ned. Herv. Kerk aan ds. Lindenhorn verschuldigd was. Na den heer B. Voerman, uit Angeren, die sprak als vriend, en mede namens de Ned. Herv. Gem. aldaar, kreeg ds Pol, uit Hijs- oord, het woord. Deze gedacht wat hij voor zijn eigen zendingsopvoeding aan ds. Lin denhorn te danken had gehad. Tevens sprak hij een woord uit naam van de Generale Synode der Geref. Kerken en de Zendings- deputalen dier Kerken. Ds. James, uit Delf shaven, sprak, als huis vriend, woorden van troost tot de familie, die in deze dagen na den vader, ook nog de dochter door den dood zag weggenomen. Na het zingen van Gezang 180 5: „Ik weet op wien ik mij verlrouwe", sprak ds. B. J. C. Rijnders, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, een gebed uit Zendelingen droegen hierop de baar graf waarts. De eenige zoon sprak aan de groeve na mens zijn moeder een woord van dank. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Baarn door ds. I. Kievit, te Lunteren. Schout-hij nacht A. F. Gooszen, laat stelijk chef van den marinestaf, thans be noemd tot commandant van de zeemacht in Nederlandseh-Indië, is gisteravond met zijn echtgenoote per trein van 7 uur 26 min. van Den Haag naar Amsterdam vertrokken, om Zaterdag met het stoomschip „Johan de Witt" de reis naar Indië te aanvaarden. Een zeer groot aantal autoriteiten van zee- en landmacht heeft den vertrekkenden ylnolvoogd uitgeleide gedaan in het station. De meesten dvr autoriteiten waren door hun dames vergezeld. Mevrouw Gooszen kreeg van een harer mooie -bloemen. De nieuwe vlootvoogd nam van allen hartelijk afscheid. Hef lid der Tweede Kamer de lieer jAlbarda heeft^naar „Het Volk" meldt, aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en A'an Justitie schriftelijke vragen gesteld faar aanleiding van de mishandeling van 3onge sociaal-democraten te Katwijk en de «aarbij door de politie aangenomen hou- &>p- In de jong9le vergadering van het Be stuur van de S .D. A. P. is, naar „Het Volk" meldt, besloten, in samenwerking met het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen een petitionnement tegen de Vlootwet te organi- seerem Wij vernemen, dat de heer B. van Haersma Buma, directeur van de Rotter damsche Bankvereeniging, als blijk van waardeering voor de aan Frankrijk bewe zen diensten, is benoemd tot ridder in het Legioen van Eer van Frankrijk. Door mid del van het Fransche gezantschap werd den heer Van Haersma Buma gisteren daarvan mededeeling gedaan. Men verneemt, dat de directie van den postchèque- en girodienst in Den Haag de assistentie heeft ingeroepen van den post dienst te Amsterdam, ten einde zich spoe diger door den chaos te kunnen werken. Van het te Amsterdam gevestigde perso neel zijn enkele tientallen naar de Resi dentie vertrokken. In den loop dezer week zullen nog anderen volgen. Bij Kon. besluit is aan mr. H. L. Sixma baron van Heemstra, op zijn ver zoek, met ingang van 16 dezer, eervol ont slag verleend als burgemeester van Donia- werstal. Reeds werd medegedeeld, dat de te Oegstgeest samenwerkende Zendingscorpo raties een groote najaars-actie organiseeren. Het plan is de week van 11 tot 18 Novem ber a.s. in het teeken der Zending te stellen. Evenals verleden jaar zal in die week, als gevolg van gebedentoewijding, een offer gevraagd worden. De besturen hadden ge hoopt tot dien tijd de moeilijkheden op finan cieel gebied te kunnen beheerschen. Nu ech ter ook in de eerste dagen van deze maand, evenals in de beide vorige maanden, de in komsten verre beneden het volgens de ra ming benoodigde bleven,, wordt met zorg de eerste October tegemoet gezien. Als niet spoedig op buitengewone wijze geholpen wordt, zal het groote moeite kosten dc cre- dielen voor Indië geopend te krijgen. Het is voldoende bekend, welke moeilijkheden voor de zendelingen ontstaan door het niet tijdig verstrekken van benoodigde gelden en trak tementen. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft met ingang van 1 Oct. a.s. ingetrokken zijn beschikking van 4 Sept. 1922 en bepaald, dat de arbeidskaarten, bedoeld in art. 5 der Stuwadoorswet, uit te reiken voor eenïg tijd vak, gelegen tusschen 1 Oct. 1923 en 1 Nov. 1924, zullen zijn gedrukt op oranje papier of linnen, met uitzondering van de arbeids kaarten, bestemd voor de uitgifte als nieuw exemplaar van een nog geldige, .voor een half jaar of korter uitgereikte Arbeidskaart; welke ook, voor zoover zij geldig zijn voor eenig tijdvak, gelegen tusschen 1 Oct. 1923 en 1 Nov. 1924, zullen worden gedrukt op wit papier of linnen. De leden van de beide Kamers zijn ter vereenigde vergadering in het gebouw der Tweede Kamer bijeengeroepen op Zaterdag 15 September a.s., des namiddags te -kwart voor drie uur. Te 's Gravenhage werd onder voorzit- j terschap van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de algemeene vergadering gehouden van de Nationale Christen Geheel-onthou- ders-V ereeniging. De vergadering werd bijgewoond door 130 afgevaardigden van 90 afdeelingen, bene vens door verscheidene belangstellenden, on der wie ook de inspecteur der Volksgezond- heid, mr. F. M. G. van Wal sum. Uit het jaarverslag van den secretaris, ds. Van Krevelen, van Lichtenvoorde, bleek, dat de Vereeniging in het afgeloopen jaar met ongeveer 500 leden is toegenomen. Een krachtige actie werd ondernomen om, op het voetspoor van Amerika, de kerken meer mobiel le maken voor de bestrijding van het alcoholisme. De rekening en hegrooling van den pen ningmeester, ds. J. H. LedGboer, van Amster dam, gaven aanleiding tot een breede ge dachten wisseling, in verband met de enorme moeilijkheden, die het uitvloeisel zijn van de inkrimping der Rijkssubsidie met niet min der dan 60 pet. Wat voor de drankbestrijding en daarmee voor de verheffing van het zede lijk en geestelijk peil van ons volk de gevol gen zullen zijn, indien de Regeering op dien weg voortgaat, is nog niet te zeggen. Mededeelingen uit den arbeid werden ge daan door den directeur en een der agenten, waaruit in meer dan één opzicht opgewekt leven sprak, al kon hier en daar de actie wat voortvarender zijn. In het hoofdnummer werden als lid her kozen ds. P. Veen, van Utrecht, en ds. J. J. P. Valeton, van Zwolle, terwijl in de plaats van mr. II. de Bie, die niet voor een herbe noeming in aanmerking wenschte te ko men, gekozen werd mr. W. F. F. baron van Arerschuer, burgemeester van Beesd. Aandacht werd gewijd: 1. aan de naleving van art. 170 van de Invaliditeitswet, waar het mogelijk gemaakt wordt dat aan perso nen, die misbruik plegen te maken van ster ken drank, de rente niet zal worden' uitge keerd in geld, maar dat dit bedrag op andere wijze ten behoeve van die personen zal wor den besteed; 2. aan de wenschelijkheid, om, bij de toenemende drukte van het verkeer en het toenemende gebruik van auto's en autobussen, aan te dringen op den eisch van volkomen onthouding van alcoholhoudende dranken bij chauffeurs. Zoowel Provinciale Staten als Gemeentebesturen hebben hier een taak; 3. aan de reclame van alcohol houdende dranken zelfs in Christelijke bla den. Aangenomen werd door de vergadering een motie, waarin sterke afkeuring werd uit gesproken over het feit, dat ook Christelijke bladen desbetreffende advertenties opnemen en alzoo mede verantwoordelijk zijn voor de instandhouding der drinkgewoonten;" 4. aan He wenschelijkheid om maatdelen te ne men, waardoor voorkomen wordt, dat in Gemeenteraden de leden van de Christelijke partijen zich scharen aan de zijde van den drankhandel waar het geldt verordeningen om door tapverbod als anderszins, Daal ep Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, keert de heer M. II. Damme, voorzit ter der Indische Salariscommissie, Dinsdag 19 September per Rindjani van Marseille naar Indië terug. Zijn laak: namens de In dische Regeering met den Minister van Ko loniën van gedachten te wisselen over de heide nota's, door bedoelde commissie op gesteld en ingdiiend, was dezer dagen afge loopen. De heer C. J. Nauta, lste-redacteur van het A. I. D. ds Preangerbode, met verlof hier le lande, had een onderhoud met zijn stadgenoot (men weet dat de Salariscoramis- sie te Bandoeng is geyesligd) die, ten einde eventueele onrust onder betrokkenen weg le nemen, gaarne bereid was, een en ander mede te deelen over het verloop der samen- sprekingen, met den Minister gehouden. Er hadden circa 15, conferenties met Mi nister De Graaff persoonlijk plaats, waarbij de Minister de grootste belangstelling aan den dag legde voor een uiteindelijke regeling van het salarisvraagstuk. Het bleek al dadelijk, dat de indertijd naar Indië geseinde bezwaren tegen de eerste nota der commissie, door een minister be lichaamd in een lang telegram niet zoo ernstig waren als aanvankelijk werd ver ondersteld. Veel misverstand kon op deze wijze uit den weg worden geruimd en daar bij kwam uit, dat deze methode van mon deling overleg verre diende te worden ge steld boven den langen en vaak onvrucht- baren weg van correspondentie. Thans, nu de taak tfan den heer Damme ten einde is gebracht, kon worden geconsta teerd, dat zijn komst zal leiden lot het be reiken van de beste resultaten. Met den Minister is n.l., wat de hoofdzaken betreft, volledig overeenstemming bereikt aangaan de de beide nota's der Salariscommis sie, dus zoowel inzake de in te voeren sala risregeling als betreffende de verlofs- en pensioenregeling. Alleen kon worden ver meld dat de minister de voorgesteldepen- sioenbedragen belangrijk lager wenscht dan die, welke door de commissie waren voor gesteld. Dit zal zeker veel teleurstelling baren, doch men vergete niet, dat zulks ver band houdt met den algemeenen toestand der lands-financiën, die wellicht ook zal kunnen leiden tot versobering der Ned. pen sioenen. Om nu geen onbillijke verhouding te scheppen, moet zeker evenwicht in de pensioenbedragen van Ned. en Ind. ambte naren worden gebracht, De Minister kon mede 'acöord gaan 'met Het voorstel, dat de bedoeling heeft het Europeesch en het inlandsch pensioenregle ment samen te smelten, opdat ook hierbij bestaande onbillijkheid kan worden wegge 5956 De plannen voor een Indisch „Bron beek" beginnen vaster vorm aan te ne men. Het voornemen is, een tuindorp le stichten, bijv. tusschen Buitenzorg en Soc- kaboemi. Er zullen zooveel mogelijk afzon derlijke woningen worden gebouwd, opdat de oud-strijders zich met vrouw en kind thuis zullen gevoelen. Aan hen, die dit wenschen, zal een stukje grond ter bebou wing worden gegeven. De belangstelling voor het plan is zeer groot. Tal van firma's en particulieren zegden reeds belangrijke bedragen toe. In de haven van Soerabaja zijn goed geslaagde proeven genomen, om, door het werken met een zoeklicht, de veel voor komende nachtelijke liavendiefslallen le gen te gaan. De Regeering nam strenge maatregelen legen de aanstokers van den nog steeds voortdurenden Chineeschen boycot tegen de Japanners. Redacteurs van Chineesche bla den, die tot den boycot aanspoorden wer den preventief gevangen gezet en Ghince- zen, die winkels van hun landgenoolen, waarin Japansche artikelen verkrijgbaar waren, „geteerd" hadden zij vervolgd. Dientengevolge begint de boycot aanmerke lijk te luwen< w De „Sumalra-Post" schrijft over iets, dat wel het toppunt van fiscaliteit genoemd mag worden. Leerlingen van opleidings cursussen, door het gouvernement ingesteld welke als internen kost, inwoning en eenig zakgeld ontvangen, worden in de inkom stenbelasting aangeslagen! Zoo bijv. eenige inlandsche kinderen, die in 'sgouverne- ments belang te Medan worden opgeleid voor zieken- en kraamvrouw-verpleegster. 9 Aan nog 'twee Hoofdbestuursleden van de onderofficiersvereeniging „Ons Aller Be lang" is aangezegd, dat zij het leger moe ten verlaten, daar zij niet meer wisten te onderscheiden tusschen hetgeen uit een mi-< litair oogpunt toelaatbaar en ontoelaat- baar is. De Java-Pacific-lijn, die tusschen Ned.« Indië en Amerika het rechtstreekscli ver-< voer bezorgde, is voorloopig stop gezet. In Augustus zou de „Tarakan" de laatste reis naar Amerika maken. De oplage van een nieuw verschenen Boek „De ontvluchte non" is in beslag ge nomen en tegen de schrijfster, een zekere mej. M. Paessens, een strafvervolging inge steld wegens het uiten van gevoelens van vijandschap, haat en minachting tegen een bevolkingsgroep (de Roomsch-Katholie- ken). Toko van Rixtel, te Semarang, is doop brand geheel verwoest. Vanwege de Regeering wordt den laaf-! sten tijd een verscherpt toezicht gehouden cp de Chineesche samenleving. Ilerhaalde- lijk zijn invallen in woningen gedaan, waarbij groote hoeveelheden geschriften en documenten in beslag zijn genomen. Verga deringen van Chineesche vereenigingen worden door politiemannen'bijgewoond, waarbij zich het eigenaardig verschijnsel voordoet, dat soms plotseling van het alge meen gesproken Maleisch in Chineesche' dialecten wordt overgegaan, waarvan da politieman geen woord begrijpt. Het toezicht schijnt de Ruo-mintang le gelden, de bewoging der moderne Chinec- Zen, die in 1913 de z.g. Tweede Revolutie organiseerde. Het is geen revolutionnaire beweging, maar tegelijk met deze ongevaar lijke denkbeelden worden uit China ook communistische ideeën geïmporteerd. De weigering, om den Chineeschen hoog- Ieeraars en oud-ministers Tsai Yuan Pei in Indië toe te laten, wolke weigering nogal opzien heeft verwekt, schijnt met dit ver-i scherpte toezicht verband te houden. Even eens de moeilijkheden, bij het betreden van Indië ondervonden door een Chinee sehen Jaarbeurs-exposant uit Shanghai. De Regeering is blijkbaar volledig inge licht over mogelijke minder welwillende plannen van een minderheid onder de Chi neesche bewoners van Indië en ondervindt bij haar optreden veel steun en samenwer king van de weldenkende Chineezen. In den Gemeenteraad van Semarang heeft Soekindar, een partijgenoot van Se^ maoen, den communistischen leider, ge-» tracht een debat uit te lokken over de doop de Regeering ten aanzien van laatstge* noemden le nemen maatregelen (interne» ring). De burgemeester ontnam hem he*t woord, daar de Gemeenteraad zich niet met de algemeene landspolitiek heeft te be moeien. 9 De pest blijft nog altijd een groot aan tal slachtoffers eischen. Volgens 't laatst gepubliceerde Regeeringsrapport zijn er in één maand (Juni) 441 sterfgevallen aan pest voorgekomen. Met de eerstvolgende mail weder het gë< wone wekelijksche overzicht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. p Aan onze Stadgenooten Hoewel wij er ten volle van overtuigd zijn dat vele offers van onze stadgenoten ge-, vraagd worden, hebben wij toch de vrijmoe digheid bij U aan te kloppen om een bijdrage, voor onze kleerenkast. In deze moeilijke tij-, den van werkloosheid wordt Teel van' ons gevraagd en is de kast meestal niet ruim genoeg voorzien om te kunnen helpen. Zoudt U ons willen steunen door ons óf Uw gedra gen kleeren af te staan óf een bijdrage te zenden, zoodat wij in staat zullen zijn de noodzakelijkste kleeren te koopen, om daar mede onze hulpbehoevende broeders en zus-» térs te kunnen helpen. Ons adres is Dames KEULEMANS, Plantsoen 55. Mej. BOONACKER, Zoeterw. Singel 79, Mevr. v. d. BURG, Rapenburg 123. Mej. MARIJT, Loridanshof 3. Mej. FONTEIN, Oude Rijn 72. Mej. LOS, Heerengracht 84. Mej. VERHOEVEN, Haarl.weg 23. Mej. RIPIIAAGEN, Oude Singel 184, Mej. BAKKER, Morschweg 10. Mej. HOMMES, Oude Vest 99. Mevr. BRAND, Kernstraat 17a. Mevr. MUYDERMAN, Kernstraat 17a. Mevr. CLAASSEN, Rijnsb.weg 23. Mevr. LAMAN, Hoogewoerd 101. Mevr. VAN LOO, Wasstraat 12. Mevr. MATZEN, Schelpenkade 34 Mevr. v. d. STEEN, Oude Rijn 6. Hulp-diakonessenliuis der NecL-HerT* Gem. Tel. 841. Gemeentelijke bezuiniging. Mijnheer do Redacteur 1 Vergun inij eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen Blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Langs dezen weg wensch ik do aandacht van het Leidsohe publiek £e vestigen op de wijze, waarop tegenwoordig bij diver se gemeente-bedrijven de bezuiniging wordt betracht. Nog zeer kort geleden werd bij den Markt- en Havendienst een "brugwachter, aangesteld, die nog nooit in gemeente dienst werkzaam was, en zoo kwairi ér op deze wijze een beambte bij, terwijl y1' wachtgelders voor deze functie U schikbaar waren. In den Raad v*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5